m Voorschotense partijen willen meer kinderopvang Warmondse ouders willen algemene bijzondere school 'Asielzoekers desnoods via rechter onderdak' Vraagtekens bij rol Stichting Kinderspeelzaal Directeur gemeentewerken weg Nieuw plan nodig voor tunnel bij De Vink PAGINA 14 VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 WARMOND De groep Warmond se ouders die geïnteresseerd is in niet-confessioneel onderwijs, wil proberen het dorp van één algeme ne bijzondere school te voorzien. Dat is een school waarin alle le vensbeschouwelijke richtingen tot hun recht kunnen komen. Wellicht dat zo'n grote school met de be staande twee schoolgebouwen toe komt. Eén grote school zou ook "efficiënter" zijn. En de Warmond se schoolkinderen zouden er ken nis kunnen nemen van eikaars le vensbeschouwelijke opvattingen, zonder dwang vanuit welke hoek dan ook. Dat is de enigszins verrassende uitkomst van de bijeenkomst van die groep, gisteravond in zaal De Zon aan de Dorpsstraat. Zo'n der tig ouders probeerden daar een ge zamenlijk standpunt in te nemen over de onderwijskwestie. De ge meenteraad zal dinsdag tijdens de hoorzitting die het het gemeente bestuur gewend is te houden, twee dagen voor de raadsvergadering, op de hoogte worden gesteld van dat standpunt. Aanstichters van de bijeenkomst waren Gerard Slingerland, voor malig PW-raadslid en Piet van der Vooren. Aanleiding voor het sa menzijn was de te voeren discus sie, volgende week donderdag in de gemeenteraad, over een enquête die is gehouden naar verlangd on derwijs. In die enquête kwam een duidelijke behoefte naar voren aan openbaar onderwijs, in het louter van confessioneel onderwijs voor ziene dorp. Het is daarom opval lend dat de groep Slingerland/Van der Vooren zich nu ineens beijvert voor algemeen bijzonder onder wijs. De groep stelt wel een ultima tum. Voor één grote Warmondse school is alle medewerking van de twee bestaande scholen, het katho lieke Leerhoeve en eht protestants- christelijke Oostergeest vereist. Blijven die medewerking aan wijzi gingen in de Warmondse onder wijsstructuur weigeren, dan zal de groep zelf overgaan tot het stichten van een derde neutrale school in Warmond. De groep wil voor 1 april 1988 duidelijkheid hebben over de bereidheid tot medewerking. Voor die datum moet het gemeentebe stuur namelijk een scholenplan voor de periode nadien hebben ge maakt en de groep is erop uit om in dat scholenplan te worden opgeno- De Warmonders die gisteravond bij elkaar waren gekomen, willen niet koste wat het kost, openbaar onderwijs het dorp in halen. Het "gemeenschappelijke" doel is ou ders in de gelegenheid stellen hun kinderen niet-confessioneel onder wijs te laten volgen. Vasthouden aan alleen maar openbaar onder wijs zou wel eens kunnen leiden tot een derde school in het dorp, zo wordt er geredeneerd. En voor drie scholen zijn er te weinig kinderen in het dorp. De kans is groot dat dan alle drie de scholen "een mar ginaal bestaan" moeten leiden. Enige leden van de groep had den toch liever op openbaar onder wijs ingezet. Er moet, mede gezien de enquête-uitslag nu al aan vol doende handtekeningen te komen zijn, redeneren deze strijdlustigen. Niet dat ze alleen maar openbaar onderwijs en anders niets willen, maar strategisch gezien komt de groep dan sterker te staan. Tot op heden hebben de beide bestaande schoolbesturen immers te kennen gegeven nergens over te willen pra ten, zeker niet over het samenvoe gen van hun beide scholen. Ze wor den daarbij geruggesteund door CDA en VVD. Het overeind hou den van het streven naar openbaar onderwijs is gegeven die situatie, dan niet meer en niet minder dan het aanleggen van een voorraadje "wisselgeld". Slingerland en Van der Vooren zijn het zelf ook niet helemaal eens met elkaar. Slingerland opteert voor die ene grote, alle richtingen omvattende school, Van der Vooren noemt zichzelf "principieel voorstander van openbaar onder wijs". De Warmonder wees er nog eens op dat elke gemeente ver plicht is voor openbaar onderwijs te zorgen, mits er een behoefte is aangetoond. Dat laatste is in de en quête gebeurd, de bestaande scho len willen verder nergens over pra- VOORSCHOTEN - Om asielzoe kers toch aan Voorschotense woonruimte te helpen, hebben de fracties van PvdA/PPR en D66 een plan bedacht. De gemeente moet particuliere huiseigenaren vragen of zij woonruimte beschikbaar hebben. Na een bevestigend ant woord, komt de vraag of daar dan asielzoekers in kunnen. Wanneer het antwoord 'nee' is, kan de gemeente een kort geding aanspannen wegens discriminatie. De partijen willen hiermee door gaan totdat de gemeente 22 asiel zoekers, ofwel een promille van het Voorschotense aantal woningzoe kenden, een dak boven het hoofd heeft bezorgd. Wethouder L. Marselis gaf toe dat hij tot nu toe niet de vrije markt is opgegaan. Hij wilde dat best pro beren, maar vroeg zich af of het aangedragen middel zo gepast is. Bovendien wees ook hij op het woonklimaat. Volgens B en W en de Woningadviescommissie kan Voorschoten wel wat extra doen voor asielgerechtigden en erkende vluchtelingen. Voor die, wat meer gesettelde, groepen wil de gemeente jaarlijks ten dus als het dan komt tot de stichting van een derde school in Warmond dan zijn de oprichters daarvan moeilijk verantwoordelijk te stellen voor de situatie die dan ontstaat in het onderwijswereldje. Van der Vooren: "Laten we deze kans nu niet weer voorbij gaan, we kunnen wachten op het gemeente bestuur maar we kunnen ook zelf het initiatief nemen. Het gemeente bestuur kan niet om ons heen, we kunnen het verplichten". Van der Vooren is zich ervan be wust dat gezien de huidige verhou dingen in de raad, het gemeentebe stuur niet bepaald staat te trappe len om een openbare school te be sturen. Tegen zo'n opstelling kun nen ouders echter in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Succes is, gezien ervarin gen in andere gemeenten, verze kerd. Maar de meeste bezoekers van gisteravond zijn bang dat dit alles ten koste gaat van de kwaliteit van het onderwijs in Warmond. Zij wil len eerst in gesprek proberen te ko men met de schoolbesturen. Station De Vink, een woning beschikbaar blijven stellen. In 1988 en 1989 krijgen die vluchtelingen met A- of B-status zelfs vier woningen in totaal. D66 en PvdA/PPR vonden dat onvol doende. het CDA had het over een zorg van allen, terwijl de WD niet benepen wilde doen. "We raken heus niet meteen overbevolkt", zei fractievoorzitter H.J. Willemsen. Kerstkaarten Mevrouw Annie Dozy uit Leider dorp toont op Jiet moment in de openbare bibliotheek in leiderdorp een deel van haar verzameling kerst- en nieuwjaarskaarten. De tentoonstelling is te zien tot 3 janu ari tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Lunchconcert In de Wassenaar se Pauwhof, Paauwlaan 2 a, wordt zondag een lunchconcert gegeven met werken van Vivaldi, paganini, Tsjaikows- ki en Elgar. Dusan Dobrijevic en Lize Noske spelen viool, Annette Rogers piano. Aanvang twaalf uur. Reserveren kan via 01751- 14283. WARMOND - De Warmondse directeur gemeentewerken J. Kip houdt het na driejaar voor gezien in het dorp aan de Leede. Hij heeft het college van B en W in een brief per 16 maart 1988 om ontslag gevraagd. Kip heeft een functie bij de gemeenschappelijke technische dienst van de Noord hollandse gemeenten Nietdorp en Barsingerhorn aanvaard. Die gemeenten, gelegen in de kop van Noord-Holland, zullen volgens een herindelingsplan worden samengevoegd. Die technische dienst als zodanig komt dan te vervallen waarna Kip hoofd gemeentewerken wordt. Warmond is nog niet begonnen met de procedure die moet leiden tot de opvolging van Kip. Kips brief is pas een paar dagen oud. "Uiteraard gaan we op zoek naar een nieuwe directeur gemeentewerken, Warmond kan niet zonder een goede", aldus eerste ambtenaar C. Zoetemelk. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense partijen willen naast de be staande peuterspeelzalen ook een halve en/of hele dagopvang en een gastouderproject. Voor minder draagkrachtige ouders komt er een fonds, waarin de gemeente jaar lijks 10.000 gulden stort. Over de invulling lopen de meningen uit een. WD en CDA vinden, net als het college, dat kinderopvang en het gastouderproject kostendek kend moeten zijn. Voor PvdA/PPR en D66 is dat geen harde eis. De twee partijen maakten zich vooral zorgen over de Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten, die al 20 jaar peuterspeelzalen onder haar hoede heeft. Zij kregen uit het voorstel van B en W het idee dat het particuliere Bibelebon de toon aan geeft in de gemeente. Het mag, vanaf eind 1989 of be gin 1990, 40 2,5 tot 12-jarigen op vangen in een af te stoten kleuter school in Noord-Hofland. Buiten schoolse én hele dagopvang dus. Wat later kunnen ook kinderen on der de 2,5 jaar hier komen. De start subsidie loopt driejaar. Na vier jaar zou Bibelebon kostendekkend zijn. De Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten, die al langer een hele dagvoorziening wil, maar uit voor zichtigheid met halve dagen begon - zou dan de dupe worden van haar eigen voorzichtigheid. Omdat men, anders dan vereist, niet kostendek kend kan worden - moeten na de evaluatie, zomer volgend jaar, moe ten de 15 kinderen van zes weten tot 4 jaar de Hummelhof uit. Experimenteeljaar Dit vreest althans PvdA/PPR- fractievoorzitter mevrouw M. Breunnesse en zij wees veelbeteke nend op de zinsnede dat deze op vang 'een rol kan spelen tot het mo ment waarop Bibelebon de defini tieve huisvesting kan betrekken'. "Jarenlang is de stichting een para depaardje geweest en nu komt men op de tweede rang". Zij wil een ex perimenteerjaar waarin de ver schillende vormen van opvang naast elkaar functioneren. Pas dan is een goede afweging mogelijk. D66 had vooral vragen over Bibe lebon, het particuliere opvanghuis dat zichzelf tot stichting wil omvor men en ouders inspraak wil geven. Gaat die instelling, die nu in een ga rage 28 kinderen opvangt, echt kos tendekkend werken? De begroting voor een kinderopvang dateren uit 1986 en bevat frasen als "er is rede lijke hoop". Vaag dus. De Stichting Kinderspeelzaal kwam met harde kritiek. Volgens voorzitter J. van Leeuwen konden B en W zelfs niet de schijn van ob jectiviteit ophouden. Zo las hij in het raadsvoorstel dat de bestuur ders 'Bibelebon op dit moment als de belangrijkste organisatie zien waar de kinderopvang in Voor schoten gestalte kan krijgen'. In een brief van B en W stond het zelfs nog iets harder: 'Zoals uit het voor stel zal blijken, moet kinderopvang bij Bibelebon gestalte krijgen'. "Dit is gelijk aan het onderbren gen van óüe balsporten bij voetbal club SVLV", riep hij uit. "Voetbal is toch zeker anders dan handbal en waterpolo?" Volgens de voorzit ter haalt de gemeente begrippen door elkaar en wordt er met geen woord meer over gerept dat zijn stichting dagelijks 100 en weke lijks 250 peuters opvangt, een vier de van het totale aantal in die leef tijdscategorie. En wanneer zijn stichting héle ochtenden iets wil doen voor kin deren vanaf zes weken, wordt ze gestraft. Het spaarpotje werd afge pakt en in het nieuwste subsidie- voorstel krijgt de stichting geen geld voor kinderen die jonger zijn dan 2,5 en dus niet onder de subsi dieverordening vallen. Ook voor de extra uren (tussen acht en negen en twaalf en een) krijgt ze niets. Aanval Van Leeuwen zag maar één mo gelijkheid: de Hummelhof moet zo snel mogelijk weer een gewone peuterspeelzaal worden en de stichting komt zo snel met kinder- opvang-plannen dat ze nog vóór Bi belebon halve en of hele dagen aan de slag kan in een nieuwe accom modatie. De gemeente moet dan maar bewijzen dat gelijke monik- ken gelijke kappen hebben. Af wachten betekent verliezen. De ouders van Hummelhof-kin- deren zijn geschrokken van de plannen, schreven een verontruste brief en overhandigden gister avond een handtekeningenlijst. Vier van de 15 krabbels zijn van ge meente-ambtenaren en dat verleid de Van Leeuwen tot de uitspraak dat de grootste werkgever van Voorschoten, het gemeentebe stuur, het laat afweten. Wethouder L. Marselis verzette zich tegen de suggestie als zou de gemeente maar wat aanrommelen. De aangehaalde citaten waren vol gens hem wat uit zijn verband ge rukt en de gemeente zou niet méér bedoelen dan dat Bibelebon (jaren geleden) plannen indiende voor kinderopvang heeft en de stichting niet. Wel gaf hij toe dat er "een af weging geweest is van uitgangs punten". Wanneer ook de stichting een kinderopvang wil beginnen, kan dat. Ze moet dan alleen niet ver wachten dat de gemeente de stich ting extra subsidieert omdat ze ho gere kwaliteitseisen stelt en duur der zou worden. Ze moet de tarie ven dan gewoon maar wat op schroeven en de ouders zijn dan mondig genoeg om uit te maken waar het het grut naar toe stuurt. De overheid heeft daar niets mee te maken en hoeft geen kwaliteitsei sen te stellen. De brandveiligheid moet wel goed zijn - zoals in alle ge bouwen waar grotere aantallen i samenkomen. Onderzoek Voordat de gemeente een defini tief oordeel over de Stichting Kin derspeelzalen uitspreekt, wil D66 eerst de bestaande en te verwach ten behoefte laten onderzoeken. Alleen dan heeft de gemeente in zicht in de financiële lasten. De wethouder noemde dat "geen gek idee'.'. Hij was wel bang dat het aan bod de vraag zou bepalen. Ook de subsidiëring moet an ders, vin'dt D66. B en W moeten eerst een normprijs berekenen, waarip ook de huisvestingskosten zitten, en vervolgens bekijken welk percentage ze daarvan subsi dieert. Op dit voorstel wilde de wethouder nog niet reageren. Wel beloofde hij dat hij voor de ge meenteraadsvergadering van don derdag nog wat plooien zou glads trijken en de initiatiatiefnemers van het gastouderproject zou vra gen of ze ook zonder dure cao- kracht gastouders en gastkinderen bij elkaar kan brengen. Vooral het CDA drong op wat samenwerking aan: misschien kan de coördinatri ce van de kinderspeelzalen het er bij doen en dan iets meer dan 12 uur per week gaan werken. Uiter aard tegen een extra vergoeding. Volgens Van Leeuwen van de stichting valt over een dergelijke samenwerking goed te praten en was de verhouding met Bibelebon tot voor kort zeer goed. De instel lingen overlegden over het afstem men van taken, "maar de gemeente heeft ons tegenover elkaar gezet". De redenen zijn hem duister. Verhalen over hoge eisen klinken hem vreemd in de oren: zijn peu terleidsters bevolken de een na laagste schaal van de welzijns-cao en het aantal kinderen is hoger dan het normaantal. En de tarieven van Bibilebon zouden helemaal niet la ger zijn, "zeker wanneer ze de btw- opslag vermelden". Volgens hem is het stuk duidelijk naar zijn conclu sies toegeschreven en wordt zwart werken gestimuleerd. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet een nieuw bestemmingsplan ma ken om een tunnel te kunnen aan leggen voor busverkeer bij het sta tion De Vink. De uitwerking van het huidige bestemmingsplan is door gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie afgewezen. De uitwerking is te ruim en niet in overeenstemming met het bestem mingsplan. B en W van Voorschoten hadden met de uitwerking de aanleg van een tunnel voor busverkeer nabij De Vink mogelijk willen maken. De tunnel moet er komen bij de verdubbeling van de spoorlijn Den Haag-Leiden. Bovendien voorzag de uitwerking in de aanleg van een verkeerslus aan het einde van de Trompweg in Noord-Hofland voor auto- en busverkeer, de aanleg van negen parkeerplaatsen en in de mogelijkheid tot de bouw van een fietsenstalling. Vijf mensen hadden bezwaar ge maakt tegen deze uitwerking. Zij hadden vooral moeite met de aan leg van de bustunnel en de tijdelij ke bushalte ten oosten van de spoorweg Den Haag-Leiden. Vol gens hen is er helemaal geen nood zaak voor een busstop bij station D£ Vink. Door het besluit van de provin cie kan de aanleg van de tunnel zijn vertraagd. Voorschoten kan in be roep tegen de beslissing bij de Kroon. De provincie adviseert Voorschoten echter het bestaande bestemmingsplan te herzien zodat de aanleg van de tunnel, parkeer plaatsen en fietsenstalling daar in kan worden opgenomen. Leidenaar met auto te water geraakt J. van Leeuwen van de Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten: "De gemeente heeft zelfs niet de schijn van objec tiviteit opgehouden". (archieffoto) OEGSTGEEST - Een 38-jarige Lei denaar is gisteren met zijn auto te water geraakt bij de rijksweg in Oegstgeest. De man was bezig met een inhaalmanoeuvre toen hij schrok van een plotselinge bewe ging van de voor hem rijdende au tomobilist. De Leidenaar trapte op zijn rem, raakte in een slip en vloog vanaf de snelweg in een sloot. Hij slaagde er wel in zelf weer uit de auto te kruipen, maar moest wel voor onderzoek naar het AZL. Zijn auto werd totaal vernield. Kindertheater In het multifunctioneel centrum in de Oegstgeestse wijk Haaswijk treedt morgen het kindertheater van Cees Brandt op. Op het pro gramma staat het onlangs in pre miere gegane stuk 'Wiellie Wiebel' waarin een slapeloos, huilend oog, een lieveheersbeestje en een verlief de matras een rol spelen. Het stuk is bedoeld voor kinderen van 3 tot 6 jaar. Aanvang drie uur 's mid dags. Video-avond Ook in het Haaswijkse multi- functioneel.centrum vanavond een video-avond van de Haaswijk tria thlon 1987. Naast de video is er ook de overhandiging van de opbrengst van de loterij van de triathlon aan de werkgroep Sierra Leone. Na af loop zal de organisatie nog enige mededelingen doen over de te hou den triathlon van 1988. Aanvang half negen vanavond. Kerstconcert The British Choir geeft van avond een kerstconcert in The Bri tish School in Voorschoten. Aan vang 19.30 uur. Het Barokensemble Voorschoten geeft morgen een kerstconcert in het Cultureel Centrum. Aanvang 20.15 Vogelexcursie De regionaal opererende 'Vogel werkgroep Koudekerk-Hazerswou- de en omstreken' orgnaiseert zon dag een vogelexcursie in park De Houtkamp in leiderdorp. Start punt is het Milieu Educatief Cen trum bij de kinderboerderij langs de Van Diepeningenlaan. Vertrok ken wordt om negen uur en de aan dacht zal voornamelijk uitgaan naar het waarnemen van parkyo- gels en wintergasten. De wandeling neemt ongeveer twee uur in beslag. Aanmelden via 071-411315 van 19.30 tot 21.00 uur. Koffieconcert Het ensemble 'So much guitar', bestaande uit vier gitaristen, spe len jazz, blues en popmuziek op het koffieconcert dat zondag wordt ge houden in de Muzenhof in Leider dorp. Aanvang twaalf uur. Mededelingen Gemeentebestuur Gemeenteraad Maandag 14 december a.s. om 20.00 uur. Commissievergaderingen Onderwijs, Sociaal-Cultureel Werk en Emancipatie: woensdag 16 december a.s. om 19.00 uur. Volkshuisvesting en Sport: donderdag 17 december a.s. om 20.00 uur. Overige vergaderingen Monumentencommissie: woensdag 16 december a.s. om 19.30 uur. Commissie Polderpark Cronesteyn. woensdag 16 december a.s. om 20.00 uur. Projectgroep beheer Fortuinwijk: woens dag 16 december a.s. om 20.00 uur. Commissie Huisvesting Migranten: don derdag 17 december a.s. om 09.15 uur. Commissie Beroep- en Bezwaarschriften: vrijdag 18 december a.s. om 09.30 uur. Verkeersmaatregelen Noordeinde tijdelijk afgesloten door asfalteringswerkzaamheden. Diversen Stadswerk nr, 21 is verschenen. Instituut Burgerraadslieden tijdelijk ge sloten. Verlengingsformulieren voor registra tie als woningzoekende in november niet verzonden. Onderhoudsprogramma 1988 voor straten en wegen (herbestratingspro- gramma). Snoeien van openbaar groen. Appartementen te koop (Levendaal). Herinnering tijdig inleveren huursubsi dieformulieren. Openbare bibliotheek wijziging ope ningstijden filialen Bibliobus in Hout kwartier binnenkort opgeheven. Inspraak gemeentegarantie. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuil: ophaalschema voor komende week. Bouwplannen Verlenen diverse bouwplannen Milieu Verzoeken om verlening van hinder wetvergunningen. U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de ka bel en 105.7 FM via de ether. Uitzen ding: 10.30-11.00 uur. leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14