TAD LEIDEN Leidse Lakenfeesten gaan zomer 1988 gewoon door Sluiting De Vliet levert geen geld op LEIDSCH DAGBLAD Ondanks stopzetten subsidie gemeente Flinke toename van studenten in Leiden Gemeente wil vijf gulden voor omslag trouwboekje Nauwelijks ldachten over vuurwerk Sponsors moeten bouw muziekverzamelgebouw mede mogelijk maken Toch ontslag 31 man bij De Sleutels Echtpaar Pardon 71 jaar getrouwd s VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 LEIDEN - De Lakenfeesten gaan volgend jaar zomer gewoon door, met alles er op en er aan. Hoewel de gemeente niet meer wil meebeta len aan de Lakenfeesten en de gro te theaterproduktie, is voorzitter mr. F. Portheine van de VW "ge matigd optimistisch dat het geld er toch zal komen, ook al komt de bo dem van het evenementenfonds in zicht". Dat extra geld moet worden opgebracht door het bedrijfsleven. Het is nog onduidelijk of alle kos ten betaald kunnen worden, maar Portheine is bereid dat risico te ne- Op dit moment is onzeker of ook de TROS weer naar Leiden komt voor televisie-opnamen van een onderdeel van het programma 'Te land, ter zee en in de lucht'. Port heine daarover: "Ze zijn natuurlijk al twee jaar achtereen in Leiden ge weest, dat is op zich al bijzonder. Maar of dat ook een derde keer lukt...". De indrukwekkende theaterpro duktie 'Lodewijk Napoleon' van LEIDEN - Aan de Leidse i teit zijn dit jaar 1000 studenten meer ingeschreven dan in het stu diejaar 1986-1987. Wat daarvan de oorzaak is, kon een woordvoerder van de universiteit niet mededelen. LEIDEN - Bruidsparen zullen vol gend jaar mogelijk vijf gulden moeten betalen voor de - nu nog gratis - omslag van hun trouw boekje. De raadscommissie voor fi nanciën is gisteren met deze maat regel - een voorstel dat het college tijdens de bezuinigingsmaatregel was vergeten mee te nemen - ak koord gegaan. Alleen de WD behield haar stem voor. WD-fractie-voorzitter Van der Nat vindt het een beetje kolderiek om bruidsparen die op een gratis dag trouwen of mensen die juist op een hele dure dag met elkaar in het huwelijk treden nog een aparte rekening te sturen van vijf gulden voor het omslagje. "Dat staat wel erg krenterig", aldus Van der Nat. De toename komt ook voor de universiteit als een verrassing. "We hebben de geboortegolf achter de rug. Wellicht valt de toename toe vallig samen met gerichte adver tenties van de universiteit. Het kan zijn dat 35-plussers toevallig door die advertenties op Leiden zijn af- gekomen", aldus een woordvoer der van de universiteit. Van de 1.000 studenten zijn er 500 eerstejaars. De overigen komen vermoedelijk via doorstroming vanuit de hogere beroepsopleidin gen naar het wetenschappelijk on derwijs. Via een verdeelsleutel krijgt de universiteit voor iedere eerstejaars 7.000 gulden van het ministerie van onderwijs. Of dat bedrag, door de onverwachte toename, wordt ver hoogd is nog de vraag. Leiden is er vorig jaar financieel slechter uitgekomen, omdat het aantal eerstejaars toen was afgeno men. Het aantal promoties en het fundamentele onderzoek aan de Leidse universiteit nam echter toe. Toch valt uit die toename niet zon der meer te verwachten dat de Leidse universiteit dan ook meer subsidie van het ministerie krijgt. Een groot aantal universiteiten had namelijk een behoorlijke achter stand ingelopen en die wordt nu enigszins ingehaald. Als die toene mende trend ook bij andere univer siteiten wordt geconstateerd, kan het zijn dat Leiden dezelfde subsi die behoudt, ondanks het hogere aantal studenten dat moet worden begeleid. vorig jaar is ook weer op het pro gramma van zomer 1988 gezet. "We hebben er vertrouwen in dat we door de positieve geluiden over die produktie ook volgend jaar weer veel bezoekers krijgen". Een van de overwegingen het stuk weer in het programma op te nemen is dat heropvoering aanzienlijk goedko per is. Dankzij tienduizenden gul dens subsidies van onder meer provincie en gemeente kon het spektakelstuk dit jaar op de plan ken worden gebracht. Alleen al vanwege die hoge kosten vindt Portheine het wenselijk dat het stuk nog eens wordt gebracht. Daarnaast past het in het streven van de organisatoren de Laken feesten een 'hoog cultureel karak ter' te geven. Er is contact met de KRO die overweegt opnamen te maken van het theaterstuk. De organisatie van de Lakenfees ten heeft veel meer dan voorheen haar toevlucht genomen tot het be drijfsleven. "En daarmee zijn we deze keer op tijd begonnen. Ik heb de indruk dat we andere jaren daar mee te laat van start zijn gegaan en dat bedrijven dan moeilijk extra bedragen in hun begroting konden inpassen. Gezien de contacten heb ik goede hoop dat het bedrijfsleven het wegvallen van de gemeentelij ke subsidies goedmaakt". De voorzitter van de VW heeft gisteren een gesprek gehad met wethouder Fase over de financiële positie van de Lakenfeesten. Hij heeft het college weliswaar niet kunnen vermurwen geld op tafel te leggen, maar hij is niet ontevreden over de afloop van de bijeenkomst. "Ik plaats weliswaar in het kader van de promotie van Leiden vraag tekens bij het schrappen van de subsidies voor de Lakenfeesten, maar heb begrip voor de argumen ten. Het gesprek heeft wel wat na men van bedrijven opgeleverd die mogelijk willen sponsoren en voor welk doel ook de wethouder zich wil inzetten". Hoe het op langere termijn met de Lakenfeesten gaat is onduide lijk. Portheine hoopt dat er in het kader van het toeristisch marke tingplan, dat eerder dit jaar het daglicht zag, de Lakenfeesten een vast item worden in het program ma dat Leiden biedt en dat daar voor dan ook een vastere financiële basis wordt gevonden. "In het licht van de promotie van Leiden kun nen de Lakenfeesten niet worden gemist", aldus de VW-voorzitter. LEIDEN - Ongeveer twintig leden van de afdelingen Leiden en Oegstgeest van Amnesty International herdach ten gisteren de 39ste verjaardag van de Dag van de Rechten van de Mens. Zij trokken rond half zes vanaf het stad huis in een stille tocht met fakkels naar het Stationsplein, alwaar ze een stille wacht hielden en informatie uitdeel den. In het stadhuis waren zij toegesproken door wethouder H. Van Dongen, die haar waardering voor het werk van de mensenrechtenorganisatie uitsprak. Zij verzocht de leden "en ik denk ook te spreken namens de Turkse ge meenschap in Leiden", zich in te zetten voor het lot van twee Turkse leiders, die recentelijk uit ballingschap terug keerden en direct weer gevangen werden gezet. Ze zegde toe dat het college van BenW in elk geval een ondersteu ningstelegram zal sturen. Amnesty Leiden en Oegstgeest vroegen gisteren speciale aandacht voor een Griekse, een Taiwanese en een Ara bische politieke gevangene en stuurden telegrammen met verzoeken om vrijlating naar de ambassades van de desbetreffende landen. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Leidse politie krijgt dit jaar opmerkelijk wei nig klachten over illegaal vuur werk. Volgens een woordvoer der is de laatste weken slechts een enkele keer een melding binnengekomen dat er illegaal vuurwerk werd afgestoken. De politie trekt dergelijke klach ten meteen na, maar heeft niet vaak in actie hoeven te komen. Volgens de politie heeft dit te maken met het feit dat de laatste jaren steeds is opgetre den tegen illegaal vuurwerk. Ook voorlichting door politie in samenwerking met de sichting Consument en Veiligheid, lijkt nu zijn vruchten af te werpen. Deze stichting heeft deze week een nieuwe folder over het ge vaar van vuurwerk het licht doen zien. Vandaag heeft de korpschef van de Leidse politie een brief naar alle basisscholen ge stuurd, waarin nog eens de aan dacht wordt gevestigd op de vi deoband 'Gelukkig Nieuwjaar? waarin eveneens op de geva ren van vuurwerk wordt gewe zen. Vorig jaar is deze band naar alle Leidse basisscholen gestuurd. SOFT DRUGS - De politie heeft gisteren in koffiebar Het Leidse- plein aan de Pieterskerkgracht 64 gram soft drugs in beslag geno men. Een 22-jarige uit Amsterdam afkomstige medewerker is aan de tand gevoeld. Ook de eigenaar van de koffieba oor de politie wor den gehooi LEIDEN - De gemeente bespaart nauwelijks geld met de eventuele sluiting van het openlucht-zwem bad De Vliet. Enkele maanden ge leden werd bekend dat de bezoe kersaantallen van Leidse zwemba den fors zijn teruggelopen. In to taal moest de gemeente dit jaar an derhalf miljoen op de zwembaden toeleggen, waarvan negen ton op de twee openluchtbaden. Het colle ge sloot vervolgens niet uit dat, wanneer de tekorten verder oplo pen, een van de twee buitenbaden zouden moeten worden gesloten. De gedachten gingen daarbij voor al uit naar De Vliet. Het hoofd van de directie sport, J. Duivesteijn, rekende de raads- i financiën gisteren echter voor dat zo'n sluiting de ge meente nauwelijks iets oplevert. De gemeente bespaart dan welis waar op de kosten voor tijdelijk personeel, maar een erg hoog be drag is dat niet. Om de drukte ge durende het zomerseizoen op te vangen wordt namelijk ook ge bruik gemaakt van de diensten van het personeel van het Vijf Meibad. De salarissen van deze mensen zal de gemeente na de sluiting van De Vliet moeten blijven betalen. Volgens Duivesteijn hoeft de ge meente bij sluiting van De Vliet uiteindelijk ongeveer 260.000 gul den aan bedrijfskosten niet meer te betalen. Daartegenover staat ech ter wel een inkomstenderving - omdat er immers ook geen publiek mëer komt - van ruim 200.000 gul den. Al met al zou de gemeente dus slechts ongeveer 54.000 gulden goedkoper uit zijn. voorbeeld voor woningbouw. Wet houder Bordewijk van financiën hield de commissie echter voor dat de gemeente dan ook het nodige Dat bedrag kan nog wel iets oplo- geld moet stoppen in het slopen pen als de grond van het zwembad van het zwembad en het bouwrijp nuttig kan worden gebruikt, bij- maken van de grond. e: Simone van Oriel en Melndert van der Kaaij, i 144941, toestel 217 of 222. Agressief "Ik ben helemaal niet iemand die zomaar in de pen klimt, maar toen was ik toch wel zo giftig. Ik moest daarover mijn gal spuien", zegt Els Loopstra. Zij woont aan de Rijn- en Schiekade en brengt elke dag haar kinderen naar school en crèche in de binnen stad. Daarvoor passeert zij elke dag de Witte Singel. Enkele we ken geleden werd zij voor de tweede keer in zeer korte tijd bij na 'doodgereden in een bocht van de Singel'. En dat terwijl zij naar eigen zeggen toch een erva ren en voorzichtig fletsster is. Dus schreef zij een boze brief aan de verantwoordelijke wet houder Peters. Een kopie daar van ging naar de gemeenteraad. Zij protesteerde daarmee tegen de afsluiting van de Breestraat, die volgens haar en vele andere bewoners van de Witte Singel de oorzaak is van alle ellende. Pe ters wil met het afsluiten berei ken dat de Breestraat weer meer in aanzien komt bij het winke lend pubhek. Met zijn proef heeft Peters zich echter de woede van de Witte Singel-bewoners op de hals gehaald. Met name wanneer Loopstra langs de waterkant fietst, houdt zij haar hart vast. "Je hebt daar twee scherpe bochten en er zijn automobilisten die de bochten door hun snelheid angstig krap nemen. Door de hekjes kun je ook niet in de berm springen. Als ik daar fiets vind ik het altijd een griezelig avontuur. Net zo ge vaarlijk is het als je vanaf de Wit te Singel ünksaf de Groenhoven- straat in wilt rijden. Je kunt dan moeilijk zien welk verkeer er achterop komt. Het beste is om helemaal stil te staan, maar dat is daar weer heel erg gevaarlijk". Wat volgens Loopstra haar woede nog versterkt is dat de ge meente niet echt openhartig is over de gevolgen van de afslui ting van de Breestraat. Volgens Loopstra zijn de argumenten voor de afsluiting heel erg ond oorzichtig. "Ik vraag me af of de gemeente nu eerlijk wil vertellen wiens belangen werkelijk zijn gemoeid met het weren van het verkeer uit de Breestraat. Om op heldering te krijgen over de zaak ben ik een keer naar een wijkver gadering geweest. Daar zouden ook twee mensen van de ge meente zijn, maar er kwam nie mand opdagen. Bij mij is dus grote onduidelijkheid gebleven. Ik vind het ook heel raar dat de Breestraat nu nog steeds is afge sloten terwijl de proef maar tot oktober zou duren". Zij vindt het kortom onbegrij pelijk dat een zo belangrijke ver keersader zomaar wordt afgeslo ten voor het gemotoriseerde ver keer. Ze staat op het standpunt dat de Witte Singel ten ene male ongeschikt is om het huidige aanbod van verkeer te verwer ken. "Laten ze al die auto's maar omleiden via de Churchilllaan. Die is daar tenminste op bere kend". Zij erkent dat een auto vrije Breestraat heel aantrekke lijk is en een autovrije binnen stad zelfs het beste is. "Echter, als de mensen niet bereid zijn om de auto te laten staan, is de Bree straat voor Leiden een onmisba re verkeersader". Als alternatief overweegt Loopstra haar kinderen met de auto weg te brengen, hoewel zij die altijd bewust thuis laat. "Die keuze verliest steeds meer aan charme nu ik vaak wordt gecon fronteerd met het agressieve rij gedrag van sommige mensen. Een andere mogelijkheid is om te gaan lopen. Het is van mijn huis nog een heel eind naar de school, maar als het niet anders kan...". Redactrice M.G. Timmerman Beestenbende De Stichting Dierentehuis voor Leiden en omstreken heeft een nieuw clubblad. De Nieuwsbrief is vervangen door Beestenbende. De Nieuwsbrief bevatte alleen maar bestuursmededelingen. Niet bepaald flitsend dus en ze ker niet hét leesvoer waarop veel mensen zitten te wachten. Zelf vonden ze De Nieuwsbrief ook een beetje 'zwaar' en 'oninteres sant'. In Beestenbende staan daarnaast ook leuke stukjes over de dieren die in het asiel zitten. "We willen de lezer zo'n zes keer in het jaar op eigentijdse manier betrekken bij de dingen die van daag en morgen onze dierente huizen aangaan", zo staat in het eerste nummer te lezen. Een belangrijke reden voor het beginnen van een wat uitgebrei der en leuker blad is dat de gel den van donateurs gebruikt kun nen worden. Met Beestenbende willen redactie en bestuur van de stichting de donateurs aan zich binden. Volgens redactrice M.G. Timmermans hebben die men sen recht op regelmatige infor matie over het asiel. Ook mensen die een dier hebben opgenomen krijgen een gratis exemplaar. Als ze daarna nog Beestenbende thuisgestuurd willen krijgen, moeten ze echter wel donateur worden. "Het eerste nummer vinden we behoudens wat schoonheids foutjes wel geslaagd, ja", meent Timmermans die tevens be stuurslid is van de stichting. Ze zegt dat elke rubriek een herken bare plaats in het krantje krijgt. Met name de rubriek over de die ren die moeilijk zijn te plaatsen, vinden .wij wel leuk. Bij een wat zielig uit zijn ogen kijkende hond staat de volgende tekst: "Mag ik mij even voorstel len. Ik ben Wodan, een flinke reu van anderhalve jaar en een krui sing van een bouvier en een do- bermann. Ik ben vreselijk lief, ook voor andere honden, ben wel druk, dus ik ben niet zo geschikt voor een gezin met kinderen, want die loop ik zo omver. Ik hou van veel beweging en ruimte en ik bind me snel aan een baas. Als die er niet is ga ik janken. Ik kwijn in het asiel weg, omdat ik niet de hele dag mensen en gezel ligheid om mij heen heb. Wie wil het met mij proberen?" Wie echt interesse heeft kan bellen naar beheerder Gottschal van het asiel aan de Besjeslaan: 411670. LEIDEN - De muziekverenigingen hebben nog een maandje de tijd om te beslissen of ze de huurprijs van een nieuw te bouwen muziek verzamelgebouw accepteren. De Leidse korpsen gaan een actie- en sponsorplan beginnen om het gat van zes ton in de begroting te dich ten. Wethouder Kuijers heeft gis teravond in een gesprek met de verenigingen gezegd dat de ge meente ook nog eens de begroting zou nakijken of ergens bezuinigd kan worden. In een brief aan B en W en gemeenteraad vragen de ver enigingen met klem om een oplos sing voor de huurprijs die voor hen onbetaalbaar is. LEIDEN - Meneba heeft vandaag collectief ontslag aangevraagd voor 31 werknemers van de vesti ging in Leiden. Bij de meelfabriek De Sleutels in Leiden werken tus sen de 60 en 70 mensen. Het bedrijf sluit uiterlijk 1 juli de poorten. Een aantal van de werknemers is elders in het concern onderge bracht. Twintig mensen gaan over naar de vestiging in Rotterdam. De Meneba-vestiging daar neemt een deel van het werk van de Leidse tak over. Vier werknemers is elders in den lande door Meneba een baan aangeboden. De mensen voor wie ontslag is aangevraagd, vallen voor het me rendeel in de categorie boven 45 jaar. Hun ontslag gaat overigens pas per 1 september 1988 in. De vakbonden en directie bereikten overigens in mei al overeenstem ming over een afvloeingsregeling. Het is nog steeds niet duidelijk wat er met het fabrieksgebouw aan de Oosterkerkstraat gaat gebeuren. Gemeente Leiden en Meneba ho pen het enorme pand weer een in dustriële bestemming te geven. De kans dat een grote ondernemer zich in het gebouw zal vestigen lijkt overigens uitgesloten. De gemeente Leiden onderzoekt daarom de mogelijkheden om de meelfabriek om te vormen tot een bedrijfsverzamelgebouw. De fa briek is overigens eigendom van het Meneba-concern. Vijf Leidse muziekkorpsen ver keren sinds een aantal jaren in huisvestingsproblemen. Verschil lende verenigingen dreigen uit hun huidige onderkomen te worden verwijderd. Daarom werd vorig jaar begonnen met het ontwikke len van een plan voor een muziek verzamelgebouw. Hierin zouden Con Fuoco, Allegro Vivace, De Burcht, Kunst en Genoegen en Werkmans Wilskracht een vast on derkomen vinden. Hoewel de ge meente van de provincie een subsi die heeft gekregen voor de nieuw bouw, blijken er toch grote finan ciële problemen te zijn. De huur prijs die inclusief eigenaars- en ver- warmingskosten ongeveer 60 gul den per viekante meter is, kan door de korpsen 'niet worden opge bracht. Dat zou volgens woord voerder Reijken onherroepelijk lei den tot de financiële ondergang van de korpsen. Het actie- en sponsorplan, dat volgende week van start gaat, houdt in dat verschillende instel lingen en bedrijven worden aange schreven met een verzoek tot sub sidie of schenking. Daaronder moet worden verstaan de overheid, maar ook het bedrijfsleven in de omgeving van Leiden en stichtin gen zoals het Anjer- en Juliana- fonds. De verenigingen vinden dat dit plan rijkelijk laat van start gaat. Dit kon volgens hen niet anders omdat de plannen rond het mu ziekverzamelgebouw geruime tijd heel vaag bleven. Pas op het laatste moment werd duidelijk hoe de be groting van het gebouw in elkaar zat. LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft vanmiddag een bezoek ge bracht aan het echtpaar Pardon- Bavelaar, dat op 13 december 71 jaar getrouwd is. De heer en me vrouw Pardon, respectievelijk 92 en 91 jaar oud, vormen het langst getrouwde echtpaar van Leiden. Zij wonen sinds maart 1984 in het bejaardencentrum Robijnzicht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13