Planten schilderen gewoon handigheidje BIJDEHANDJE HANSVINK -VRIJE TIJD Rein Westra heeft Nederlandse flora al twee keer vastgelegd BELIEF DE KERSTSFEER OP Z'N BEST IN HET ROEKENBOSCH! DE BELGISCHE ARDENNEN Vo SfcaJko*. PAGINA II VRIJDAG 1! DECEMBER 1987 De ontvangst in de boerderij van Natuurmonumenten in een wiegend Hilversums bos is allerhartelijkst. Het afscheid, twee uur later, haast nog uitbundiger. „Mooi dat je opstapt; kan ik tenminste weer aan het werk". Niet dat hij tegen zijn zin met de verslaggever heeft zitten praten. Nee, Rein Westra (72) heeft het druk, verschrikkelijk druk met het aquarelleren van planten. De Nederlandse flora, om precies te zijn. In onze vrije natuur komen 1350 tot 1400 planten voor. Westra heeft ze allemaal al minstens twee keer op papier gezet. Hij is aan de derde ronde bezig en schat dat ie daar nog wel een paar jaar zoet mee zal zijn. Zeven dagen in de week, geen vakantie, weinig tijd voor wie en wat dan ook. Dagen van twaalf uur met een naaldpenseeltje in de rech ter hand, het oog beurtelings bo ven een loep dan wel een micro scoop -„Voor de zaden en de meel draden"- zijn geen uitzondering. Roeping Al zeventien jaar schildert Westra bloemen en planten. Na in 25 jaar zijn reclamebureau in Amsterdam tot bloei te hebben gebracht, vond hij op zijn 55e dat het leven wel wat meer was dan werken voor de cli entèle. Reclamebureau dicht, de deur voor de enige echte liefde wa genwijd open. Planten. Het bloed dat tijdens zijn verblijf aan de Riet veldacademie in Amsterdam al vol op borrelde en leidde tot vogel- schilderingen van een ongekende schoonheid en precisie, kookte. Al le Nederlandse uitgevers van enige naam kregen Westra aan de deur. Of ze belangstelling hadden voor een puur Nederlandse flora, door hem te illustreren. Niemand zag er brood in. Al na een paar jaar bewees Westra hoe onvoorstelbaar ze er naast hadden gezeten. Natuurmonumenten had wél vertrouwen in het scheppend vermogen van Westra. Van zijn eer ste boek, Wilde Planten (drie kloe ke delen), zijn inmiddels per deel meer dan 100.000 exemplaren over de toonbank gegaan. Het werk werd op de Leipziger Buchmesse in de categorie natuurboeken be kroond met de aantekening beste ter wereld'. Maar vraag Westra niet wanneer dat was en welke plaats - hoe triviaal in dit verband - hij be zette. Hij weet het niet, en het inte resseert hem ook geen zier. „Wat moet ik daarmee. Laat mij maar schilderen". "Ontdekkingsboeken" Maar de Wilde Planten zijn niet alles. Er verschenen, in samenwer king met het IVN (Instituut voor Natuurbeschermingseducatie), vijf Ontdek-boeken (Veluwe, Achter hoek, Mergelland, Duinen en Noordwest-Overijssel). „Gek, Noordwest-Overijssel vind ik de beste, maar die verkoopt het minst. Veilig plakken voor kinderen Veel lijmen hebben minder plezierige eigenschappen, waarmee je zelfs als (doordenkende) volwassene moet oppassen. Giftige of agressieve lij men in handen van kinderen geven is dan ook een hachelijke zaak. Kinderen plakken echter graag. Velpon heeft nu een aantal nieuwe specifieke 'kinderlijmen' gelanceerde, vriendelijk verpakt in dierenfigu- ren (leeuw, aap, hond en kat), die er dus als speelgoed uitzien. Belangrijker is echter wel dat de lijm die deze beestachtige figuren bevatten volkomen veilig zijn. Ze leveren geen huidirritatie op, er zitten geen stoffen in die ogen of ademhalingswegen aantasten. Morsen is vrij wel uitgesloten dank zij het doseèrsponsje op de 'tuit', en mocht er een spuitje lijm op kleding of tafelkleed terecht komen, dan haalt de wasma chine dat er zonder moeite uit. De lijm is bestemd voor het plakken van papier en karton. Een plak- beest kost f 3,95. Misschien toch een te onbekend gebied". Ook van deze boeken gingen 30.- tot 50.000 exemplaren per deel grif weg. En wat te denken van We stra's nieuwste schepping, de Oe- cologische Flora van Nederland. Van het eerste deel vonden er dik 25.000 aftrek (de aanmaak van de tweede 25.000 stuks loopt), van het tweede deel ('87) waren er bij voor intekening al meer dan 20.000 weg. Cijfers waarvan uitgevers water tanden, maar waar ze nooit aan zul len komen. Westra doet geen zaken met ze. Toen hij hen nodig had, ga ven ze niet thuis. Nu hij goud uit zijn penseel laat komen, dingen ze naar zijn gunsten. Tevergeefs. Readers Digest (Het Beste) wilde graag met Westra in zee. Voor een wereldoplage van wellicht miljoe nen. Westra wuifde de kooppoging weg. „Toen niet, nu niet. Ik, wij, en dan bedoel ik mijn zoons Chiel en Taco en ik, doen alleen zaken met Natuurmonumenten en IVN. Goed, daar kwamen later de Vara en de Vewin (Nederlandse water winners) bij, maar die staan dan ook dicht bij de natuur". De Vara verbond haar naam aan de Ontdek- serie en de Oecologische Flora, de Vewin deed mee aan deel twee van die flora. Deze sponsors' doen ook mee aan deel drie, nu onder han den, maar hoe het zit met deel vier en eventueel vijf, staat nog te be zien. In zuinige tijden is ook daar het hemd nader dan de rok. Zoeken Planten zoeken Chiel en Taco, ze horen er evenzeer bij als de smalle weegbree en de keverorchis bij Rein zelve. Taco schildert de insec ten in onze natuur, even minutieus als pa. Zoon Chiel fotografeert de planten in hun omgeving, maar hij brengt zijn vader ook om de paar dagen de planten die deze schild ert. "Altijd op ware grootte, te be ginnen met de bloemen, want die verleppen het eerst. Ik werk van boven naar beneden. Hebben we een orchidee nodig uit Zuid-Lim burg, dan nemen we contact op met de grondbeheerder. Chiel steekt dan de orchidee uit met een flinke kluit grond en brengt hem hier. Ik schilder hem dan en daarna gaat ie terug in de grond in Lim burg. Inderdaad, twee keer op en Rein Westra: "Wat ik schilder is levensecht". neer voor één plantje. Laatst zoch ten we een of andere melde, die nog ergens in Zeeland voor zou komen. Chiel gaat kijken; niks. Komt 's avonds thuis en belt de man die ze ker wist waar hij stond. Goed, mor gen proberen we het dan in Zeeuws-Vlaanderen. Daar moet ie zeker staan. Weer mis. De dag daar op rijdt Chiel naar België, ergens aan de kust in de zuiden. Als ie daar niet voorkomt... Kan niet anders. Om een lang verhaal kort te ma ken: ook daar staat die melde niet. Toen is m'n zoon naar Noord- Frankrijk gereden, en daar stond ie wel. Dus vier dagen op pad voor één plant. Maakt ons niks uit". „Wat ik schilder is levensecht. Kan me niet schelen waar de plant vandaan komt. Weten we dat een bepaalde plant ergens in Oost-Ne derland voorkomt en er staan er nog maar een paar, dan steekt Chiel even de grens over. Staan er daar veel, dan neemt hij er één mee. Die gaat dan niet terug. Eén meer of minder kan daar geen kwaad. Hier in veel gevallen wel. Het mooie wildemanskruid; het is hier verdwenen". Plicht Hoe houdt iemand het zeventien jaar vol zó met planten om te gaan en ze bovendien wel drie of vier keer te schilderen? Je hebt toch ge noeg aan één afbeelding? Rein We stra wil er niet van horen. „Je kunt toch niet de planten die je voor de Wilde Planten tekende ook in an dere boeken gebruiken. Dat gaat niet. De mensen krijgen toch een nieuw boek onder ogen... Nou, dan heb ik de plicht nieuwe aquarellen te maken. Anders is het volksver lakkerij. Wil ik niet. Als jij me mor gen vraagt een boek te maken, en stel dat ik dat wil, dan maak ik er nieuwe tekeningen voor. Die kie vitsbloem... Mooi? Nee hoor, dat kan veel beter. Haha, natuurlijk kan ik dan deze kievitsbloem wel verkopen. Hebben ze me vaak ge vraagd. Maar dat doe ik niet. Ik heb met mijn zoons de afspraak dat we niks verkopen. Het is ons werk, en dat betekent dat alle aquarellen hier bewaard worden. Nergens an ders. Ik kan mijn tekeningen niet missen. Ik wil best exposeren - ge beurt ook wel -, maar weggeven of verkopen..". Laat maar, Westra staat zijn kinderen aan niemand af. „Kun je niet aan beginnen" Maar dat betekent dat hij de Ne derlandse flora zeker al twee keer compleet heeft afgebeeld. „Inder daad, maar dat geeft niet. Ik heb hier zo'n 3000 tekeningen staan. Al lemaal verschillend. Ik hoop dat ik nog even tijd van leven heb, want ik wil onze flora zeker voor de der de keer ook geschilderd hebben". Ware grootte Wordt u niet eens tureluurs van altijd maar, jaar in jaar tijd, zeven maanden per jaar zeven dagen in de week, plantjes schilderen? „Ja zeker. Maar het moet, hé. Alles wat ik schilder is hardstikke echt. Weet je waar ik blij om ben? Dat ik onze varens klaar heb. Omdat ik alles op ware grootte doe... (Een varenblad van anderhalve meter hoog komt uit het stalen pantser)zijn me die varens een klus geweest... Kijk, hier was ik twee weken aan één stuk door mee bezig. Elk blaadje, alle sporen kloppen. Je hebt altijd mensen die de honderden blaadjes natellen. Ze kunnen gerust hun gang gaan. Het klopt, neem dat maar van mij aan". Hoeveel tijd zit er nou gemiddeld in een plant? „Hangt er natuurlijk van af. Voor grote heb je meer tijd nodig dan voor kleine, maar reken maar rustig twee dagen per plant. En per plant gaat er ook een pen seel door". De meester van het fij ne schilderwerk toont me een bos je. Ze zijn zo scherp als doornen. De puntjes lopen uit in niets. Rein Westra schikt zich achter door Rein van derSleen zijn immense tekentafel; ook om dat de fotograaf aanstalten maakt. Hij schikt een paar potjes, het bak je met water, draait een bloempje in de gewenste richting, gluurt of het zo naar de zin is van het boze oog, en vat het palet. Een simpel metalen doosje, waarvan het dek sel een verzameling in elkaar over lopende kleurtjes prijs geeft. Hoe kan iemand daar nog een stan daardkleur rood of geel in vinden? Westra hoort het zwijgend aan. Met de linker hand zwaait de loep on der zijn neus, en hij buigt zich in de houding waarin hij al duizenden uren op het smalle krukje heeft ge zeten. Westra handelt instinctma tig, en aait met het penseeltje in het waterbakje. De voorstelling kan beginnen. Het lipbloemige wezen tje op het stijve aquarelkarton krijgt subtiel een millimetertje paars. Verbazing over het resultaat van zijn 'gepriegel' reduceert We stra tot nul. „Het is gewoon een handigheidje; net als fietsen. Ge vestigde flora's als die van Heu- kels. Heimans en Thijssen bieden zijn inziens niet voldoende. „De te keningen in Heukels zijn onvol doende, niet van goede kwaliteit. Ze zijn bovendien vaak overgete- kend uit andere boeken. Er zitten tal van fouten in. Ik wilde een flora waarin de mensen kunnen zien hoe iedere plant eruit ziet. Die moet echt compleet zijn, met de details. Als determinatiekenmerken". Op tafel ligt een tekening van het zaadje van de paardebloem. Een goudbruin hartje, eromheen een ragebol van grijze slierten, klaar om zo op de wind meegenomen te worden. „Ja, in één haal geschil derd, het penseel mag niet van het papier". Voorbeeld Wie zijn werk bekijkt, zal het niet geloven, maar Rein Westra had een voorbeeld: Maria Sibylla Merian (1647, Frankfrut a.d. Main - 1717, Amsterdam). Deze 17e eeuwse schilderes van bloemen en vlin ders vond rust in de vrome orde der Labbadisten in het Friese Wie- werd, maar trok het oerwoud van Suriname in om exoten te vereeu wigen. Westra bewondert haar zeer, en wil er niet van weten dat de .leerling' de meester heeft over troffen. „We rommelen maar wat an met z'n drieën. Ik ben nogal egocentrisch bezig, maar ik vind het verschrikkelijk leuk om te doen. M'n grootste prestatie is niet dat ik die tekeningen maak, maar dat ik er de kost mee kan verdie nen (De gezinnen van Chiel en Ta co leven er ook van, en naar vaders zeggen: Prettig). Hoe lang ik nog door ga? Tot de dood erop volgt, dus nog zo'n jaar of veertig". TE KOOP: STUDIO'S HOTEL-RESTAURANT-VAKANTIESTUDIO'S INLICHTINGEN: STAV1MMO. tel. 09.32.80.86.43.19 4/6-p. houten huisjes en 4-p. lu ie - winkel - speeltuin - tennist», en fietsenverh VAKANTIECENTRUM DENNENOORD, Postbus 12,1790 AA Den Burg. Tel. 02220-2423 of 3011 N.-BRABANT DE HELDERSE DUINEN ;e vindt u inOvortoon/OePeel, vrijstaandebung Noord-Limburgse trots CAMPING DE SCHATBERG SEVENUM Gezellige gezinscamping met ruime plaatsen en ve le GRATIS attracties zoals 3 zwembaden, trampoli nes, waterfietsen, minigolf etc. Op eigen terrein: Grote surfplas (16 HA), surfschool en disco. Aparte speelvijver met zandstrand en zonnewei. Tevens tennis-, voetbal- en volleybalvelden. Zeer aktief re creatieteam. De Schatberg heeft alles wat u wenst! Gratis grote folder en inlichtingen TEL: 04767-1756 N-M-LIMBURG: GRENZELOOS GASTVRIJ Let op: Hemelvaart of Pinksterarrangement f 100,- JSk Uw kerstvakantie wordt pas echt leuk in ons A fraai gelegen bungalowpark, midden tussen de I dennebomen in Noord limburg. M Reserveren? - Bel 070-472101. KERSTVOORBEtLU. 's avonds en in 6-pers. bungalow 't weekend: 04784-1841 28 december t/m 4 januari 1. 505.- Te veel mensen zijn ge neigd te denken, dat mooie landstreken om verre reizen vragen. In het geval van de Ar dennen is het tegen deel waar. Een prachti ge streek op nog geen 2 uur rijden van de Ne derlandse grens. Rijke lijk voorzien van alle in grediënten voor een geslaagde vakantie. Onovertroffen natuur schoon, onbeperkte sportieve mogelijkhe den (zwemmen, paard rijden, vissen, zweef vliegen, wandelen, etc.) en een gastrono mie die alleen aj een bezoek aan de Arden nen rechtvaardigt. De Belgische Ardennen zijn een golvend, nog rijk bebost landschap, WINTERSPORT IN DE ARDENNEN: Wij hebben aantrekkelijke woningen voor u te huur Tel. INLICHTINGEN: STAVIMMO, 00.32.80.86.43.10 RUE NEUVE 76, 4970 STAVELOT (BELGIË) Of stuur vrijblijvend informatie aan Straat:nr: Postcode:Plaats: met heuveltoppen die tot 150 meter boven zeeniveau uitrijzen, ge legen in het uiterste zuidwesten van de pro vincie Oost-Vlaande- ren. Een door middel van zeshoekige borden bewegwijzerde toeristi sche autoroute leidt de bezoeker door en langs de fraaiste hoekjes en dorpen van dit aantrek kelijke gebied. De Belgische Ardennen nodigen u uit voor een aantal heerlijke vakan tiedagen en leent zich goed voor interessante uitstapjes naar de wa tervallen van Coo, het circuit van Francor- champs en Spa. In de omgeving zijn tal van Wanna, Malmedy, uitgestippelde wandel routes. Ligging: Op één van de mooiste plekjes van de Ardennen, op een klei ne afstand van het pit toreske dorpje Coo met haar beroemde water vallen en nauwelijks een uur rijden van Maastricht. STAVIMMO heeft wo ningen van 4 40 per sonen te huur in deze prachtige omgeving. Deze woningen zijn zeer comfortabel en compleet ingericht en liggen in het kruispunt van de beroemde ski' pistes (Francorchamps AUSTIN METRO,VANAF F 15.400,- De Metro is vooral bijdehand. Biedt ruimte en kom- fort en is handig in de stad. Hij is bovendien snel en betrouwbaar. Bekijk 'm bij uw Austin Rover dealer BV. AUTOMOBIELBEDRIJF L.A.G. Van Oldenbarneveldtstraat 37. 2334 AE Leiden-West, tel 07! -154909 OPENBAAR ONDERWIJS VOORHOUT INSCHRIJVING De tweede openbare basisschool de Narcis gaat met in gang van 1 augustus 1988 van start De school wordt gehuisvest in een nieuw gebouw aan de Distelweg/ Oosthoutlaan in de wijk Oosthout Er worden maximaal 4 groepen gevormd. Vanaf heden bestaat de mogelijkheid om leerlingen in te schrijven. Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar op het gemeen tehuis of worden toegezonden op telefonische aanvraag. Inlevering dient plaats te vinden op het gemeentehuis INFORMATIE Voorhout, 1 december 1987 Burgemeester en wethouders van Voorhout; de secretaris, de burgemeester, J.L. Boon M.Th. van de Wouw

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11