Leidse universitaire Almanak weer uit Problemen voor psychologiestudenten Onvoldoende docenten door vacaturestop universiteit Dolle boel bij TIG Na nachtmerries en hard werken door almanakcommissie 39ste dag van rechten van de mens PvdA wil eigen pand aankopen Kritiek PvdA op verhoging lasten voor Leidenaars Drie weken cel voor ontucht actief in vrije tiid Ik heb nu toch wel aannemelijk gemaakt dat ik een 'zij' ben Verzet tegen bouw van huizen op plek oude Lorentzschool DINSDAG 8 DECEMBER 1987 LEIDEN - Eerstejaars psycholo giestudenten vrezen ernstig in de problemen te komen door de vaca turestop die het college van be stuur van de universiteit heeft af gekondigd. De studenten zijn bang dat ze een aantal verplichte vakken niet meer kunnen volgen omdat er onvoldoende docenten zijn. Daar door zijn ze niet in staat om binnen de gestelde termijn hun propedeu se te halen. Hierdoor zouden onge veer 700 eerstejaars en tweedejaars studenten worden gedupeerd. Het college van bestuur heeft de vacaturestop vorige maand afge kondigd om te voorkomen dat de uitgaven dit jaar en volgend jaar uit de hand lopen. De psychologiestu denten menen echter dat het aantal docenten bij de faculteit psycholo gie al minimaal was. Een belang rijk deel van de onderwijstaken wordt al verzorgd door zogenoem de student-assistenten. Deze zijn aangesteld met een tijdelijk con tract. Na de vacaturestop zullen de ze contracten worden beëindigd. Docenten willen en kunnen, al dus de studenten, nu niet langer meer de verantwoordelijkheid ne men voor de verschillende studie onderdelen. De studenten kunnen niet het verplichte studie-program ma afwerken en volgens een woordvoerder van de kring van psychologie-studenten ontstaat daardoor het gevaar dat psycholo giestudenten massaal de wijk ne men naar andere universiteiten. De problemen bij psychologie worden nog verergerd doordat de financieel beheerder van de facul teit de maatregel van het bestuur strikter uitlegt dat het bestuur deze al heeft bedoeld. "Het bestuur heeft duidelijk gezegd dat van de vacaturestop kan worden afgewe ken als daardoor op sommige plaatsen problemen ontstaan bin nen het onderwijs. Bovendien zou de maatregel niet van toepassing zijn op student-assistenten. De fi nancieel beheerder - die door het bestuur is aangesteld om de uitga ven van de faculteit te bewaken - is wat dit betreft echter roomser dan de paus", aldus de woordvoer der van de kring van psychologie studenten. De studenten zijn nu van plan om maandag tijdens een vergade ring van de faculteitsraad massaal hun ongenoegen kenbaar te ma ken. Bovendien willen ze het facul teitsbestuur en de financieel be heerder benaderen en hen vragen de maatregel af te zwakken, zo is gisteren tijdens een actievergade ring van studenten besloten. De studenten hopen overigens dat hun actie wordt gesteund door de docenten, wier taak door de maat regelen nog zwaarder wordt dan deze al is. Hebben de voorgenomen stappen geen resultaat, dan over wegen de studenten verdergaande acties. De kring van psychologiestu denten stelt dat door de maatregel ongeveer 400 eerstejaars en 300 tweedejaars studenten in de pro blemen komen. Maar ook oudere jaars studenten zouden worden ge dupeerd. Volgens de kring van psychologiestudenten onstaan er ook grote problemen doordat de vacature van studieadvieseur mo gelijk niet meer opgevuld wordt. Volgens de studenten dreigt nu een grote chaos wat betreft zaalre servering, informatieverschaffing aan studenten, roosterplanning, puntenregistratie en studiecoördi natie. De woordvoerder van de univer siteitsbestuur was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN - De zorgzame samenleving, zoals het CDA die graag ziet, in de praktijk. De Leidse CD A-raadsleden Hettinga (links) en Kranenburg rechtsdoen de afwas in het Dienstencentrum Binnenstad. De raadsleden boden gisteren hun diensten aan in het kader van de internationale vrijwilligersdag. Hoewel minder gecharmeerd van de nieuwe CD A-doctrine, toonde het raadslid Vergeer (Socialistiese Partij, midden op de foto) zich gisteren overi gens niet minder zorgzaam. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Na maanden waarin nachtmerries de leden van de al manakcommissie soms teisterden, is vandaag een droom uitgekomen: de Leidse Universitaire Almanak 1988 is vanmiddag uitgereikt aan de rector-magnificus prof. dr. J.J. Beenakker. In de universitaire boekhandels ligt hij vanaf morgen te grijp. Althans voor degenen die een collegekaart kunnen tonen. Anneke Smit Arends (voorzit ter), Milko Prinsze en Pieter Maar- LEIDEN - De afdelingen Leiden en Oegstgeest van Amnesty Interna tional herdenken donderdag de 39ste verjaardag van de Dag van de Rechten van de Mens. Om 16.30 uur houdt de (loco-)burgemeester van Leiden een toespraak in de hal van het stadhuis, waarna om 17.00 uur een stille mars met fakkels naar het NS-station volgt. Van 17.15 tot 18.15 uur is er dan bij het station een stille wacht en wordt in formatie uitgedeeld. LEIDEN - Het bestuur van de PvdA-afdeling Leiden overweegt een eigen pand aan te kopen of te huren. Onder de leden van de PvdA wordt momenteel een en quête gehouden om te bezien of zij bereid zijn hiervoor geld op tafel te leggen. Evenals bijna alle ander po litieke partijen in Leiden maken de socialisten nu gebruik van het daartoe een paar jaar geleden ge restaureerde Gulden Vlies aan de Breestraat. Daar is echter geen ruimte voor grote bijeenkomsten, terwijl het ook te weinig herken baar als onderkomen voor de PvdA wordt geacht. De PSP beschikt als enige poli tieke partij in Leiden over een, ei gen pand dat wordt gebruikt door Links Leiden. Vroeger had de PvdA samen met VARA, Nivon en NW een eigen pand in Leiden dat werd verkocht toen de 'rode fami lie' uit elkaar viel. leveld hebben, samen met de ande re vier almanakcommissieleden, 'De droom' als thema voor deze al manak gekozen. De omslag is dan ook een wolkenlucht, symbolisch wellicht voor een dagdromer. door Annemiek Ruygrok De commissie kreeg van de Stichting Leidse Universitaire Al manak alle redactionele vrijheid voor de samenstelling van de alma nak, die behalve het redactionele gedeelte een opsomming bevat van alle voor studenten belangrijke we tenswaardigheden plus een adres lijst van alle Leidse studenten. In maart van dit jaar werd de zeven- tallige commissie aangesteld. Zij werd gekozen op basis van het feit dat de zeven leden een aantal stu dentengeledingen vertegenwoor digen: de een is lid van Minerva, de ander van Augustinus en er is een commissielid die bij geen enkele studentenvereniging is aangeslo ten. Na urenlang gepraat werd de droom als best uitvoerbaar thema gekozen. "Als je aan dromen denkt, vraag je je bijvoorbeeld af waar ze vandaan komen. Freud en Jung hebben daar een antwoord op". Vandaar dat de beide ziele- knijpers in een redactioneel stukje worden belicht. Maar ook grepen uit de literatuur, eigen bijdragen in de vorm van gedichten of proza, een strip en een verhandeling over de 'American dream' hebben alle maal met het thema 'droom' te ma ken. Nachtmerrie Niet alleen hebben de corhmis- sieleden het grootste deel van de redactionele inhoud voor hun reke ning genomen, ze zijn ook zelf op pad gegaan om om advertenties te werven. "Daar heb ik weieens een nachtmerrie van gehad. Ik heb eens een hele dag zitten bellen voor één advertentie van 200 gulden", aldus Milko Prinsze. Ook Pieter Maarleveld heeft stad en land afge beld om adverteerders warm te sto ken voor de almanak. Want de uni versiteit betaalt weliswaar drie kwart van de kosten, maar de com missie moet zelf dat laatste kwart bijeen sprokkelen. Anneke Smit Arends: "We hebben er erg veel van geleerd. Bijvoorbeeld dat wan neer je advertenties gaat afhalen je beter één jongen en één meisje kunt sturen. Ga je met twee meis jes, dan vinden vrouwelijke adver teerders dat soms niet leuk. Gaan twee jongens dan is hetzelfde het geval met mannelijke adverteer ders". Ook het uiteindelijke 'zetwerk' is voor het grootste deel de taak van de redactie zelf geweest. Wisten ze toen ze eraan begonnen nog nau welijks wat een lay-out-vel was, nu hoef je ze op dat gebied niets meer wijs te maken. "Eigenlijk vindt elke almanak commissie opnieuw het wiel uit. Je staat er helemaal blanco tegenover en moet - weliswaar begeleid door de stichting, waar allemaal oud commissieleden in zitten - maar zien wat je ervan terecht brengt", aldus Milko Prinsze. De zeven commissieleden heb ben deze keer echter ook aan de toekomst gedacht: alle verzamelde gegevens hebben zij in het geheu gen van de computer opgeslagen. De volgende commissie zal het dus wat gemakkelijker hebben. 'Ingeluisd' De almanak 1988 bevat trouwens een commentaar op het plan van minister Deetman de studieduur verlenging grotendeels af te schaf fen. Een bestraffend vingertje van Anneke Smit Arends naar de on derwijsminister, omdat hij op die manier het verenigingsleven veel moeilijker maakt. "Wij worden zelf ook de dupe van die plannen. Want toen wij als almanakcommissie in maart aan het werk gingen, reken den we er nog gewoon op dat we hiervoor drie maanden studiever lenging konden krijgen. Als Deet- mans plannen doorgaan, kunnen we dat wel vergeten", aldus Anne ke en Milko. En Pieter doet er nog een schepje bovenop: "Als het plan doorgaat, zijn wij er gewoon inge luisd". Het drietal vreest dat velen zich volgend jaar niet aan verenigings werk of een almanakcommissie zullen wagen. "Er zal steeds min der enthousiasme zijn voor dit werk, want het gaat van je studie af. En juist omdat de almanakcom missie een afspiegeling moet zijn van alle studentengeledingen, kun je het niet alleen met mensen af die nergens lid van zijn". Op de kennismakingsborrel in januari, wanneer eventuele gega digden voor de nieuwe almanak commissie hun licht komen opste ken over de gang van zaken, zal het daarom wellicht minder druk zijn dan voorgaande jaren. Hoewel in de vriendenkring van de huidige commissie toch wel belangstelling "We hebben er ontzettend veel van geleerd", is de mening van de drie woordvoerders. "Je leert ook om goed met elkaar samen te wer ken, water bij de wijn te doen. Je leert ervan gedisciplineerd te zijn", vinden ze alle drie. Zo heeft Milko gemerkt dat hij met boosheid niks bereikt. "Je kunt beter met goede argumenten komen om iemand van jouw gelijk te overtuigen". An neke beaamt dat: "Jij bent in deze periode inderdaad ontzettend ver anderd". En Pieter omschrijft zijn erva ring, geheel in stijl nogal dromerig: "Het was een mooi huwelijk tussen de zakelijke en creatieve kant van zo'n almanak". Het huwelijk is in middels een scheiding van tafel en bed geworden. De pasgeboren vrucht ervan ligt morgen in de boekhandel. 'Een dolle boel om de voetbalpool' door Toneelvereniging Tot Ieders Ge noegen. Tekst: Philip King, vertaling en bewerking: Wim Kubbenga en Ab van der Linden, regie: John Donders. Spelers: Corry van Doorn, Annemie- ke Turk, Wil van Leeuwen, Lies Beek man, Pierre Bonnet, Jos Hopstaken en Gé van Haaren. Gezien op 7 de- cember in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - In 'Een dolle boel om de voetbalpool' van de toneelver eniging Tot Ieders Genoegen re geert de vrouw. Mannen worden de kamer uitgewerkt, de badka mer ingestuurd en de garderobe ingeduwd. Mannen zijn lastige jongetjes en hun protesten wor den achteloos opzij geschoven. Het procédé van de tirannieke vrouw en de machteloos tegens putterende man werkte uitste kend. Tot Ieders Genoegen had de zaal binnen de kortste keren in zijn greep. Drie vrouwen domineren de gebeurtenissen. De brutale vrouw van dominee Stoop (Cor ry van Doorn), het even brutale dienstmeisje Ida (Annemieke Turk) - ze oogde als Sneeuwitje en was vanaf het begin de oogap pel van de zaal - en de robuuste mejuffrouw Schapers (Lies LEIDEN - De stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk is fel gekant tegen de bouw van eengezinswoningen op de plaats van de oude Lorentz- school aan de Lorentzkade. Het dienstencentrum Zuid-Oost, dat in het gebouw was gevestigd voor een brand het in augustus van dit jaar verwoestte, wil zijn plek terug. Bo vendien vinden de stichting en de wijkouderenraad dat in de wijk be jaardenwoningen moeten worden gebouwd omdat die daar zeer schaars zijn. De bouw van een aantal eenge- zinswoniningen op het terrein van de voormalige Lorentzschool wordt genoemd in de onlangs ge presenteerde nota 'Bouwen in be staande Leidse wijken', een inven tarisatie van plekken in de stad waar nog woningen kunnen wor den gebouwd. Volgens de wijkou derenraad Zuid-Oost is de plek op de Lorentzkade zeer geschikt om, samen met een dienstencentrum, bejaardenwoningen neer te zetten. Dat past, stelt de raad, ook in het LEIDEN - Vanuit de PvdA-afde- ling is kritiek geuit op het feit dat de fractie in de gemeenteraad niet in staat is geweest een lastenver zwaring voor de burgers tegen te houden. De Program Evaluatie Kommissie (een groepje PvdA-le- den dat jaarlijks het werk van de fractie beoordeelt) noemt het 'min der verheugend dat ondanks belof ten in het verkiezingsprogramma de lastendruk meer dan trendma tig is verhoogd'. De commissie heeft ook kritiek op het besluit om voor zeven mil joen gulden een 40-tal woningen aan de Morsweg te slopen. "Pure kapitaalvernietiging", vindt de commissie: "Er zijn immers wel meer rijtjes huizen waar bewoners met overlast te maken hebben". De commissie is over het alge meen tevreden over het werk van de fractie. Wel wordt er op aange drongen dat wordt onderzocht of de gemeentelijke investeringen als gevolg van de bezuinigingen niet teveel zijn gedaald. Wat er moet ge beuren als dit het geval blijkt te zijn, wordt echter niet duidelijk. Beekman). Wat op de achter grond figureren de twee komie ke dominees (Wil van Leeuwen en Jos Hopstaken) en de sullige vriend (Pierre Bonet) van het dienstmeisje. Pas tegen het ein de, met de komst van Oom Adri- aan (Gé van Haaren), wordt een zeker mannelijk gezag weer her steld. De plot van het verhaal draait om twee ingevulde toto- formulieren, een dominee die te gen gokken is en twee dominees die hard geld nodig hebben. Het winnende formulier raakt zoek, gaat door vele handen en maakt uiteindelijk iedereen gelukkig. Tot Ieders Genoegen heeft een groep spelers die geknipt is voor dergelijke blijspelen. Er is een verstandhouding met de zaal die bijna alle grappen laat slagen. Eén waarschuwing: Tot Ieders Genoegen moet oppassen niet te verouderen. Je moet er niet aan denken dat de energieke Anne mieke Turk niet had meegedaan. Dan was het echt te sloom ge weest. Bij het slotapplaus werd Lies Beekman in de bloemen ge zet omdat ze 25 jaar bij Tot Ieders Genoegen heeft gespeeld. Een terecht huldebetoon voor een rasechte comédienne. RADBOUD ENGBERSEN gemeentelijk beleid ten aanzien van het wonen voor ouderen. Bij dat beleid wordt ervan uitgegaan dat "de zelfstandigheid van de ou deren bevorderd dient te worden en gehoor moet worden gegeven aan de wens van ouderen dat men met graag uit de buurt wegtrekt". De raad wijst er in een 'actieplan' op dat 21 procent van de bewoners van de wijk Zuid-Oost ouder dan 65 jaar is. Bijna de helft van dat per centage is 75 jaar en ouder. Voor het rayon Leiden midden, waaron der Zuid-Oost valt, zijn de afgelo pen jaren echter vooral in de bin nenstad woningen voor ouderen gebouwd. De wijkraad is echter bovenal bang dat, wanneer het diensten centrum niet meer op de Lorentz kade terecht kan, zij dan dakloos wordt. Voorzitter A. Bergers: "We zijn vanwege de brand nu zwer vend en we vrezen dat als we niet op de oude plek terug kunnen, we het dan helemaal wel kunnen ver geten. Want het is heel moeilijk om een andere geschikte plaats in de wijk te vinden". Het dienstencentrum voorziet daarbij volgens de wijkraad in een grote behoefte, vooral wat betreft de eettafel en de dagopvang. Men vindt het dan ook niet meer dan lo gisch dat het dienstencentrum weer wordt opgebouwd. Aan de nota 'Bouwen in bestaan de Leidse wijken' kan overigens nog het een en ander worden ge sleuteld. Wethouder Peters zei bij de presentatie ervan dat de wet houders zich nog nergens aan heb ben gebonden. "We gaan een open discussie aan met de buurten". De eerste discussie wordt morgen ge houden: de stichting DGB belegt voor wijkbewoners een bijeen komst over haar plannen, waar voor ook de gemeenteraadsleden en de ouderenbonde zijn uitgeno digd. De bijeenkomst wordt ge houden in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade en begint om 14.30 uur. LEIDEN - Een 65-jarige Leide- naar die ontucht heeft gepleegd met een geestelijk gehandicapt meisje, is veroordeeld tot 180 da gen cel waarvan 160 dagen voor waardelijk. De man moet zich bo vendien onder toezicht van de re classering plaatsen en verplicht een psychiatrische behandeling volgen. De onvoorwaardelijke straf is gelijk aan het voorarrest van de man zodat hij meteen op vrije voe ten is gesteld. Postduiven Postduivenvereniging De Reis duif houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in het clubgebouw van speeltuin vereniging Morskwartier aan de Lage Morsweg. Openingstijden zijn zaterdag 15.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 ilut. De tentoonstelling gaat gepaard met een loterij en de verkoop van bonnen voor jonge duiven van prominente duivenliefhebbers uit de Leidse regio. Kerst-instuif Volksdansgroep Tarantella houdt zondag onder leiding van Yvon Knijnenburg een kerst-in stuif. Volksdansdemonstratie- groep Baluta uit Den Haag ver zorgt in de pauze een optreden. De instuif begint om 19.00 uur en wordt gehouden in de Breestraat 66. Klaverjassen Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een kalverjas- en sjoelmiddag in haar onderko men aan de Aalmarkt. Aanvang 14.00 uur. Film In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt zondag de film 'Radha's day' vertoond.. De film handelt over een dag uit het leven van een Brahmaans meisje dat in de Zuidindiase stad Madras voor haar vader het huishouden doet. Aanvang 15.00 uur. LEIDEN - Een welhaast unieke zaak diende zich gisteren bij de kantonrechter aan. Als variatie op de vele snelheidsduivels die de rechter vrijwel wekelijks mag begroeten, stapte er een heer schap naar voren dat vorig jaar oktober op Rijksweg A4 (Am» sterdam-Rotterdam) nabij Lei den het slakketempo van 36 kilo meter per uur had aangehouden. En dat, constateerde de officier, is minstens zo gevaarlijk als met 160 kilometer over de snelweg door Simone van Driel Het was wel zondag geweest, maar meneer had niet het spreekwoordelijke Dafje be stuurd, had daarentegen een snel model. Aan zijn wagen lag het dan ook niet dat hij zich zo traag had voortbewogen. Bovendien- ging het maar om een klein stuk je. "Ik had een auto op sleep, ik stond halverwege de oprit. Maar de sleepkabel was net gespron gen en ik was net weer aan het optrekken toen de politie langs reed", verklaarde de verdachte. Hij vertelde verder dat het de bedoeling van hem en zijn vrachtje was geweest naar de eerstvolgende benzinepomp te rijden, daar de wegenwacht te bellen en daarna naar Den Haag, hun reisdoel, te gaan. "Ik heb dit de agent allemaal proberen uit te leggen, maar ik kreeg de kans niet. Die zei: u kunt met die dik ke BMW wel harder rijden en: ik kan ook twee bekeuringen uit schrijven". De officier vroeg of het bij de man was opgekomen om via bin nenwegen naar Den Haag te gaan. "Het was rustig op de weg, zegt. u, het was zondagmorgen, dus u had kunnen draaien". De verdachte vond echter dat hij ge geven die situatie goed had ge handeld. Met de 70 gulden boete die de officier eiste was hij het dan ook niet eens. De rechter evenmin. Hij vond dat de man de zaak maar heel licht kon worden aangewreven, namelijk hooguit het bezit van een te zwakke sleepkabel, en verklaarde hem derhalve wel schuldig maar leg de geen straf op. "Ik ben deskundige", stelde de man naast de gedagvaarde vrouw zich voor. Deskundig waarin werd niet duidelijk, maar hij had aan het eind van de be handeling van de zaak een kri tisch advies voor justitie in petto. Eerst mevrouw. Haar was ten laste gelegd dat zij vorig jaar maart met haar auto door een rood verkeerslicht was gereden op de Oranjelaan in Zoeterwou- de. Op het proces-verbaal had ge staan: Zoeterwoude-dorp. "En ik ben helemaal niet op de Oranje laan in Zoeterwoude-dorp ge weest", zei ze. "Dus ik heb de bon niet betaald". En dan nog wat: "Er wordt gesproken over een bestuurder. Nou, ik heb toch wel aannemelijk gemaakt dat ik een zij ben". De officier legde haar uit dat het feit dat zij voor man werd uit gemaakt, te maken heeft met het feit dat vroeger in het strafrecht de mannen het voor het zeggen hadden. "Maar soms staat er ook wel eens bestuurster, hoor". Wat de Oranjelaan betreft: die is in derdaad niet in Zoeterwoude- dorp, maar in Zoeterwoude-Rijn- dijk, daar had mevrouw gelijk in. Maar het valt allemaal onder één gemeente, dus daar kon ze ver der niet zoveel rechten aan ontle nen. Vanwege dit foutje en het feit dat zij langer dan een jaar na de datum van de overtreding door de politie was gehoord, vroeg hij evenwel schuldig zonder straf. De rechter legde dat ook op. Oh ja, de deskundige. Die zei, op de vraag van de officier wat meneer daar nu eigenlijk stond te doen: "Deze dagvaarding is door een tekstverwerker gemaakt. Waar om vraagt hij niet: gaat het om een hij of een zij?" "Dat staat in de tenlasteleg ging", zei de man zuinigjes toen de rechter de reden dat de man voor hem stond, voorlas: rijden door rood licht. "Het was niet rood op het moment dat ik het verkeerslicht door mijn voorruit uit het oog verloor. Het was oran je" "Dan moet u stoppen", riep de rechter hem de theorie-lessen in herinnering. Tja, maar dat kon zomaar niet. "Er stond een auto achter me, als ik was gestopt had ik een kleun tegen mijn auto ge had. Die wagen achter me had kennelijk nogal haast want die is nog na mij door het stoplicht ge gaan en probeerde mij na de kruising via een bushalte rechts in te halen". "Oranje is een vrij favoriete kleur in deze zaal", zei de officier en eiste 110 gulden boete. Het verweer van meneer over wel door moeten rijden omdat an ders een aanrijding ontstaat, klonk de rechter daarbij ook nauwelijks origineel in de oren. Vooral omdat de man had ver klaard in een file te hebben ge staan en het kenmerk van files nu juist is dat je stapvoets rijdt. De verdachte bleef bij zijn be wering. "Ik dacht nog: ik heb het mooi nog gehaald". En dat ver haaltje kan de rechter zo langza merhand ook wel dromen. Hon derdtien gulden boete. De almanakcommissie heeft de droom waargemaakt: de Leidse Universitaire Almanak 1988 is uit. Op de foto (achterste rij vlnr) Dirk Snoodijk, vormgever, Judith Haffmans, acquisitie, Anne Smit Arends, praeses, Milko Prinsze, quaestor, en Geerlinge van Reeuwijk, ab-actis. Voorste rij: Line Kofoed, eindredacteur, en Pieter Maar leveld, acquisitie. (toto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15