Eerste akkoord over Kampuchea Wantrouwen over militaire ambities van Japan Junta Haiti wil nieuwe kiesraad Verkiezingen in Surinaamse oorlogsgebieden niet geldig Verse troepen van Cuba naar Angola Vietnamezen trekken zich terug ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGINA 5 PARIJS (GPD, UPI, Rtr.) - De Vietnamese troepen zullen vol gend eerste akkoordjaar of an ders het jaar daarop uit Kam puchea (Cambodja) vertrek ken. Dit is het voorlopig resul taat van de ontmoeting tussen prins Norodom Sihanoek en Hun Sen, de premier van het regime in Phnom Penh, dat on der Vietnamese controle staat. Drie dagen waren de prins, die eens de machthebber van Kampu chea, was, en de man die door de Vietnamezen in het zadel werd ge holpen bijeen in een kasteeltje in het Noordfranse Fere-en- Tarde- nois om hun geschillen bij te leg gen. In een gezamenlijke verkla ring stelden ze gistermorgen dat er een accoord was bereikt over een oproep tot nationale verzoening. Het door de Rode Khmer uitge moorde Kampuchea werd in 1978 ,door communistisch-Vietnamese troepen bezet. Ze stelden Hun Sen Troepen India beticht van doden burgers COLOMBO (AP) - Een lid van de oppositie in het Srilankaanse par lement heeft Indiase troepen ervan beschuldigd opzettelijk meer dan 40 burgers te hebben gedood. De Indiase soldaten hebben volgens parlementslid Haleen Ashak twee dorpen en een bus in het oosten van Sri Lanka aangevallen. „Het was een wraakactie van het Indiase leger voor de dood van negen sol daten, die woensdag in een hinder laag van Tamil-rebellen zijn omge komen", aldus Ashak. Een Indiase diplomaat in de Srilankaanse hoofdstad Colombo en woordvoerders van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken in New Delhi hebben dit ontkend. Volgens hen hebben de Indiase soldaten zich verdedigd tegen aan vallen van Tamil-rebellen en zijn 24 mensen daarbij omgekomen. De Tamils zouden burgers hebben ge bruikt als schild. Maar Haleen Ashak zei van over levenden te hebben vernomen dat de Indiase soldaten twee dorpen binnendrongen, burgers dood schoten, huizen en moskeeën ver nielden en winkels leegroofden. De Indiase troepenmacht is in Sri Lanka om toe te zien op nale ving van een vredesakkoord dat de regeringen van Sri Lanka en India hebben gesloten. In dat akkoord krijgen Tamils in het noorden en oosten van het eiland meer autono mie, maar veel Tamil-guerrillastrij- ders weigeren zich over te geven omdat zij het akkoord onvoldoen de vinden. Buitenland kort Neo-nazi's In de VS zijn twee neo-nazi's ie der tot 150 jaar gevangenistraf ver oordeeld wegens het doodschieten van de joodse radiopresentator Alan Berg in juni 1984. Bergs ge welddadige dood deed veel stof op waaien in de verenigde Staten. "Ik wil dat beiden de rest van hun le ven in de gevangenis zitten. Zij hebben het recht verspeeld in deze maatschappij te leven en als ik hen tot levenslange gevangenisstraf zou veroordelen zouden zij te snel voor gratie in aanmerking kunnen komen", aldus de rechter. Star Wars Een financiële commissie van de Amerikaanse Senaat heeft zich unaniem uitgesproken voor steun aan het SDI-programma van presi dent Reagan en voorgesteld het ko mend belastingjaar hiervoor 3,6 miljard dollar uit te trekken. De commissie vond dat de VS het SDI-programma nodig hebben om een gepast antwoord te kunnen ge ven op de vermeende overtreding door de Sovjetunie van het in 1972 gesloten ABM-verdrag over strate gische kernwapens. Joyrider Een vijfjarig jongetje uit New York heeft mogelijk een nieuw re cord gevestigd door zijn kleine zus je mee uit rijden te nemen. Dat op zich was niet wonderbaarlijk, maar wel dat hij, tijdens de ochtendspits, de stationwagen van zijn vader De meterslange Buick met de drie turven hoge chauffeur werd op meer dan twee kilometer van de ouderlijke woning aangehouden door een politieman. Het jongetje stuurde de auto foutloos naar de kant. „Hij raakte het troittoir niet eens", aldus een stomverbaasde politieman. Het parkeren verliep minder soepel. De jeugdige chauf feur vergat het automatische voer tuig in parkeerstand te zetten, waarop de auto zonder chauffeur weer wegreed. De politieman sprong er nog net op tijd in en red de het huilende zusje van een aan rijding. aan tot premier van hun regering, terwijl prins Sihanoek in den vreemde een coalitie van oppositie partijen leidde. De linkervleugel van deze coalitie wordt gevormd door de resten van de Khmer Rou ge. Het streven naar verzoening wordt niet alleen door communis tisch China gesteund, maar ook door de Verenigde Staten en de niet-communistische landen in het Verre. Oosten. Alle buurlanden hebben er baat bij dat Kampuchea, dat een centrale positie in dit ge bied heeft, niet langer door onrust wordt verscheurd. gende maand in het zelfde kasteel tje zullen terugzien. Prins Siha noek was 'vol vertrouwen dat er een politiek akkoord' zou ontstaan. En hij riep zijn tegenstander met het glas in de hand opgewekt toe: 'De deur staat nu open. We hebben tastbare resultaten bereikt. Tot in 1888 in Phnom Penh'. Daarvoor zal er nog een derde gespreksronde in Noordkorea zijn. 1 v -/*%»| Algemene staking dreigt Norodom Si- Signaal Het bevrijdende signaal tot de doorbraak kon echter niet anders dan uit Moskou komen. Als onder deel van zijn glasnost-politiek gaf PARAMARIBO (GPD) Sovjetleider Gorbatsjov de Vietna mezen te verstaan dat er aan hun feitelijke bezetting van Kampu chea een eind diende te komen, omdat ze onnodig kostbaar was en te veel onrust veroorzaakte. In het mistige noordfranse Fere- en-Tardenois mocht premier Sun Hen dan ook het licht voor de Kam- pucheaanse politiek op groen zet ten. De twee leiders kwamen over een dat het conflict op een politie ke manier moet worden opgelost. Zij spraken verder af dat aan het vredesoverleg ook de Rode Khmer moet deelnemen. De gesprekspartners riepen de andere betrokkenen in het conflict op verder bloedvergieten te voor komen De prins en de premier dronken elkaar toe met witte Fran se wijn en kwamen verrassender wijs overeen dat ze elkaar al vol- Het onaf hankelijk Surinaams kiesbureau heeft de uitslag van de verkiezin gen in de drie oorlogsdistricten Brokopondo, Sipaliwini en Maro- wijne ongeldig verklaard. door Marie Annet van Grunsven De tien in deze gebieden geko zen assemblee-leden zijn daardoor niet zeker meer van hun positie. Of er nieuwe verkiezingen komen en wanneer die dan worden gehou den, zal worden uitgemaakt door de nieuwe nationale assemblee die nog dit jaar voor de eerste keer bij een zal komen. De uitslag van die stemming lijkt nu al vast te staan. Van de 41 'onomstreden' zetels worden er 40 in beslag genomen door het Front, gevormd door de drie oude politieke partijen. Vopral de creoolse NPS zal aandringen op nieuwe verkiezingen in het binnen land, waaraan het Front in rustiger omstandigheden wel zal deelne men. Verwacht wordt dat het Front ook in het binnenland de verkie zingen royaal kan winnen zodat de positie van de NPS binnen de as semblee wordt versterkt. Het kiesbureau besloot tot ongel- digverklaring omdat de organisatie van de verkiezingen niet in over eenstemming was met de grond wet en de kiesregeling. Men had bezwaar tegen de verlenging van de kandidaatstelling die was toege past tijdens de ellenlange discussie over het al dan niet doorgaan van de verkiezing. Bouterse drukte toen eenzijdig de beslissing door, waarop het Front weigerde kandi daten te stellen in de oorlogsgebie den. Ook de speciale maatregelen die de regering trof, zoals het openstel len van stembureaus in Paramari bo ten behoeve van vluchtelingen, stuitte op bezwaren bij het kiesbu reau. Gesteld werd, dat volgens de grondwet uitsluitend gestemd kan worden binnen het district waar men woont. In Frontkringen wordt verwacht dat de assemblee ondanks de gere zen problemen een president zal kiezen die een regering moet for meren. Dat de nationale assemblee tijdelijk onvolledig zal zijn, wordt niet als bezwaarlijk gezien, omdat het Front over een tweederde meerderheid beschikt. PORT-AU-PRINCE (AP, Rtr.) - De Haitiaanse junta is van plan de Voorlopige Kiesraad,die afgelopen zondag werd afgezet, te vervangen door een nieuwe raad. De politieke oppositie en de kerk zijn fel tegen dat plan en er dreigt een algemene staking in het land. De rooms-katholieke kerk liet weten geen gehoor te willen geven aan de opdracht van de junta om een nieuw lid voor de Kiesraad aan te wijzen. „Degenen die het land besturen geloven zo ver te zijn ge komen dat zij de democratie in de weg kunnen staan. Iedereen moet nu een vereende poging doen om deze ontwikkeling tegen te hou den", aldus bisschop Willie Rome lus, die werd geinterviewd door ra dio Metropole. Eerder hadden Haitiaanse men- senrechtengroeperingen al laten weten geen nieuwe raadsleden zo lang de leden van de ontbonden Raad nog een mandaat hebben. Sylvio Claude, een van de presi dentskandidaten, heeft inmiddels opgeroepen om aanstaande maan dag een algemene staking te begin nen en gepleit voor het zenden van een multi-nationaal leger om toe zicht te houden bij de verkiezingen op het eiland, als de junta van gene raal Henri Namphy blijft weigeren af te treden. Volgens Claude moet de staking aanhouden totdat de junta ver trekt. Gisteren liet de junta weten dat de rooms-katholieke kerk, de Pro testantse Federatie, mensenrech tengroepen en andere burgergroe peringen nog een dag extra de tijd hadden om met nieuwe leden voor de Kiesraad te komen. Als zij in ge breke blijven dan zal de junta zelf de vereiste negen Raadsleden aan stellen, aldus een welingelichte zegsman, die niet met name ge noemd wilde worden. JOHANNESBURG/MAPUTO (GPD) - De 50ste brigade van het Cubaanse leger is op weg naar Zui- dangola. Aldus meldt het officiële Mozambiquaanse persagentschap AIM vanuit de Angolese hoofstad Luanda. Deze brigade is onlangs vanuit Cuba in Angola aangeko men. Politieke BEIJING - De grondlegger van de Chinese volksrepubliek, Mao Ze Dong wordt via menig standbeeld herdacht Sinds zijn dood wordt er in toemenende mate getwijfeld aan zijn capaciteiten, maar dit is tot op heden niet in uit- q*ua capaciteit alleen overtroffen cluderen hieruit, dat de Angolese regering overeenstemming met de Cubanen heeft bereikt over actieve deelname van Cubaanse militairen in de strijd in Zuidangola. Hier wordt al vanaf begin september ge vochten tegen eenheden van de be vrijdingsorganisatie Unita en het Zuidafrikaanse leger. De dreigende escalatie van de si tuatie in Zuidangola valt samen met de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en zijn Russische tegen pool Gorbatsjov. De Angolese kwestie staat hoog op de gespreks- agenda. Volgens berichten uit Was hington zou Reagan van Gor batsjov willen eisen dat de Russen en Cubanen zich volledig uit An gola terugtrekken, zodat er een op- losssing kan worden gevonden voor de slepende oorlog. Met de KERNCENTRALE - In de Ameri kaanse staat Arizona is gisteren de grootste kerncentrale van de Vere nigde Staten officieel geopend. De 3.810 megawatt-centrale wordt naar verwachting volgend jaar ope rationeel. Als de nieuwe centrale op volle toeren draait, wordt hij drukking gekomen Mao's toch het veld maakt plaats voor een bibliotheek. massale verdwijning van die standbeelden. Afgelopen week moest één van die stenen ^oör de Païüël-centrale in Frank- •n. Dat gebeurde bij de pedagogische faculteit in Beijing, de Chinese hoofdstad. Mao rjjk en een Russische centrale bij (foto ad. Leningrad. lichting Cubanen en het dreigende offensief lijkt het echter uitgesloten dat de twee westerse leiders het hierover eens zullen worden. De mogelijke actieve deelname van de Cubanen in deze oorlog werd gisteren ook niet uitgesloten door de Angolese opperbevelheb ber, luitenant- generaal Antonio dos Santos Franca. In een inter view zei Dos Santos Franca dat de Angolezen samen met de Cubanen een nieuw offensief zullen inzetten als de circa 2000 Zuidafrikaanse militairen zich niet voor 10 decem ber uit Angola hebben terugge trokken. Deze datum is vorige week in de Veiligheidsraad als zodanig vastge steld, maar de Zuidafrikanen heb ben reeds aangekondigd dat zij zich daar niet aan zullen storen, zo lang ook de overige 'vreemde' troe pen niet uit Angola zijn verdwe nen. De Zuidafrikaners doelen hierbij op de 30.000 Cubanen en de enige duizenden Russische, Oost- duitse en Noordkoreaanse advi seurs, die zich in "Angola aan de kant van het regeringsleger bevin den. In de oorlog, die zich de afgelo pen maanden in Zuidangola heeft afgespeeld, heeft het Angolese re geringsleger een zware nederlaag geleden. Volgens het Zuidafri kaanse opperbevel zouden meer dan 2.000 Angolese soldaten om het leven zijngekomen. De verlie zen aan materieel zouden eveneens aanzienlijk zijn. Aan Zuidafrikaan se kant zijn er tot nu toen 24 doden gemeld, maar volgens de Angole zen is het werkelijke aantal slacht offers aan die kant veel hoger. Over het aantal dodelijke slachtoffers aan de kant van de Unita-beweging is niets bekend. In Washington heeft het Huis van Afgevaardigden met algemene stemmen besloten alle Amerikaan se hulp aan Haiti stop te zetten, tot dat hier nieuwe verkiezingen wor den gehouden. De Amerikaanse regering zal een deel van haar personeel van de am bassade in Port-Au-Prince terug trekken. In totaal gaat het om 150 personeelsleden en hun familiele den. Volgens Charles Redman zul len alle mensen die geen essentieel werk verrichten de komende we ken worden teruggetrokken. Uit eindelijk zullen ongeveer 80 leden van de ambassadestaf achterblij ven. „Gezien de onzekere politieke situatie, worden zij uit voorzorg tij delijk teruggetrokken", aldus Red- Abu Nidal komt met een 'verrassing' SIDON (AP) - De Palestijnse groep van Abu Nidal heeft gisteren een 'verrassing' aangekondigd met de acht Franse en Belgische gijze laars, die gevangen werden geno men aan boord van een jacht in de Middellandse Zee. „Er komt binnenkort een verras sing," zei Walid Khaled, een van de kopstukken van de Fatah-Revolu- tionaire Raad. Hij sprak met ver slaggevers in Sidon, 40 kilometer ten zuiden van Bayrut. Khaled zei dat de gevangenen in goede ge zondheid verkeren en binnenkort bezocht mogen worden door het Rode Kruis. Khaled vertelde dat een com mando-eenheid van Fatah-RR de vijf Belgen en drie Fransen gevan gen had genomen toen de boot voor de kust van de door Israel be zette Gaza-strook voer. Hij noemde verder geen details, maar kranten in Bayrut hebben gemeld dat de gevangenen zouden worden onder vraagd over vermeende spionage voor Israel. Fatah-RR. een groep die niets te maken heeft met de PLO-groep Al-Fatah, zegt dat de gevangenen joden zijn. De familie leden van de gevangenen zeggen dat allen katholiek zijn. Waar zij zijn en waar hun boot bleef is een mysterie. Abu Nidal, wiens echte naam Sa- bri al-Banna is, wordt als terrorist gezocht door Israel, de Verenigde Staten en verschillende Europese landen. De Palestijnse bevrijdings organisatie PLO heeft hem ter dood veroordeeld. Tweede man in Kremlin: er is geen conflict PARIJS (Rtr) - Topideoloog en tweede man in het Kremlin Igor Li- gatsjov heeft ontkend dat hij een conflict met partijleider Gor batsjov heeft. Ligatsjov wordt in het westen vaak beschouwd als aanvoerder van een conservatieve groep die de hervormingen tegen werkt. „Ik weet wat u over mij schrijft", zei Ligatsjov in een vraaggesprek met het Franse blad Le Monde. Hij •bevindt zich in Parijs voor het con gres van de Franse communisti sche partij.„Gorbatsjov en ik wer ken echter op vriendelijke wijze met elkaar samen". „Er bestaat geen verschil van mening tussen ons. Wij zitten op dezelfde golflengte. Gorbatsjov weet als voorzitter vah het beleids bepalende Politburo altijd precies de punten die worden besproken in het secretariaat van het centrale comité der partij, zitter ben". De verklaring van panse premier Noburo Takeshita dat Japan een grotere rol wil spelen in het politieke wereldgebeuren, heeft tot discussies geleid over de toekomstige positie van het land van de Rijzende Zon. De Aziati sche buurlanden koesteren nog al tijd wantrouwen jegens de sluime rende politieke en militaire ambi ties van Japan die in de komende decennia, als gevolg van de econo mische en monetaire ontwikkelin gen en machtsverschuivingen in de wereld, zich in volle glorie zou den kunnen ontplooien. door Bob Mantiri Japan lijkt de machtige positie van de Verenigde Staten, zeker in Azië, te hebben overgenomen. De Amerikaanse dollar heeft het veld moeten ruimen voor de Japanse yen. De Aziatische en Europese markten worden overspoeld met Japanse produkten. Japanse on dernemers kopen hotels, kantoor gebouwen en huizen op in Europa, de VS, Latijns Amerika, Canada, Australië en in Azië. Het 850 jaar oude kasteel Gimnich, tussen Keu len en Bonn. een ontmoetings plaats van Europese ministers, is voor 50 miljoen gulden overgeno men door de Japanse miljonair Masao Nangaku. Schilderijen van Van Gogh, Dali, Chagall, Renoir en Millet zijn op eerlijke dan wel op oneerlijke wijze in bezit gekomen van Japanse kunstminnaars. En Japanse toeristen komt men tegen woordig overal tegen. Premier Takeshita is zich bewust van deze nieuwe rol van Japan, dat een oorlog heeft verloren maar 42 jaar later weer als economische reus zijn come-back maakte op het Aziatische toneel. In zijn installa tierede voor het parlement liet Takeshita doorschemeren dat Ja pan een duidelijk Japans stempel wil drukken op de internationale politiek, zonder aan de hand te lo pen van de Amerikanen. Politieke waarnemers menen dat het gevaar bestaat dat Japan gebruik zal ma ken van de politieke spanningen met de VS over opening van de ei gen markten, door geleidelijk aan de samenwerking met de VS af te bouwen. Per slot van rekening is het economisch niet afhankelijk van de VS. Het is immers een gi gant op economisch terrein. Op mi litair gebied kan Japan, als het wil, zich omschakelen tot een formida bele kernmacht. Het heeft zich ont wikkeld tot een wereldbankier en tot een technologisch hoogontwik kelde natie. De vraag is of Japan bereid is zich te houden aan het veiligheids verdrag met de VS of de voorkeur zal geven aan een eigen militaire macht om zijn economische en handelsbelangen te kunnen verde digen. Handel en veiligheid zijn voor de Japanners een zaak van le ven en dood. Het zal volgens premier Lee Kuan Yew van Singapore een ramp zijn wanneer de Japanners tot de conclusie zouden komen dat hun economische en defensieve re latie met de VS niet langer meer nodig is en zullen overgegaan tot de ontwikkeling van hun eigen mi litaire macht. Of een bondgenoot schap zullen aangaan met China of de Sovjet-Unie of met beiden. Een angstaanjagende gedachte, meent premier Lee, zeker tegen de achter grond van het grote wantrouwen dat de Europeanen en de Amerika nen hebben jegens de Japanners. Volgens Lee Kuan Yew zal de hui dige generatie Van Japanse leiders vasthouden aan hun visie dat het veiligheidsverdrag tussen Japan en de VS fundamenteel is en dat Japan zich niet moet bewapenen. Maar hoe denkt de jongere genera tie Japanners, die de oorlog niet heeft meegemaakt, daarover? vraagt hij zich af. De toekomstige rol van Japan vormde ook een substantieel on derdeel van een lezing van de Au stralische premier Bob Hawke voor het Instituut voor Zuidoost- aziatische studiën in Singapore. Premier Hawke waarschuwde de westerse landen dat zij er een 'gro tere gewoonte van moeten maken om Japan te betrekken in discus sies over internationale politieke en veiligheidsvraagstukken'. 'Een dialoog met Tokyo moet zich niet beperken tot economische proble men', vindt hij. Het is naar zijn me ning belangrijk, dat Japan handelt 'binnen de context van een strakke integratie met het Westerse bond genootschap en op basis van col lectieve opvattingen over wat goed is voor regionale veiligheid' Hawke deelt echter niet de vrees van Lee Kuan Yew dat Japan mo gelijk een bondgenootschap zal aangaan met Moskou en Peking of met beide. Hij is van oordeel dat zo dra Japan een kernmacht wordt, China en Rusland zich daartegen zullen keren. Hawke zei ook dat Australië en andere landen die betrekkingen onderhouden met Japan er op zou den moeten toezien dat beslissin gen van de Japanse regering ten aanzien van haar eigen defensie niet van agressieve aard ^ijn. De Australische premier is verder van mening, dat Japan zich niet buiten sporig moet bewapenen en zeker niet op militair gebied uit de pas mag lopen met de Aziatische buur landen. Maar onder druk van de VS en als gevolg van de uitbreiding van de militaire invloed van de Sov jetunie zijn de uitgaven voor mili taire doeleinden intussen aanzien lijk gestegen. De begroting voor defensie laat voor dit jaar een be drag zien van maar liefst 23.2 mil jard dollar, 58 procent hoger dan in 1980. Dat plaatst Japan op de.vier- de plaats, na West-Duitsland, Frankrijk en Engeland, op de lijst van landen met een hoog militair budget. En de verwachting is dat de uitgaven voor defensieve doel einden de komende jaren nog be duidend zullen stijgen. De Japanse regering heeft zich sinds 1974 tot vorig jaar gehouden aan de af spraak dat de defensiebegroting niet boven de één procent van het netto nationaal inkomen mag ko men. Maar Nakasone doorbrak de ze magische grens voor het eerst toen hij de begroting voor 1987 goedkeurde. In de Aziatische lan den is daar met groot wantrouwen op gereageerd en heeft opnieuw de vraag doen opkomen naar de mili taire ambities van Japan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5