FNV: herverdeling arbeid staat voorop Overname Akzo-poot rond Sint koopt knuffels en cd's Vut met 57,5 jaar bij Philips Vakbonden wijzigen koers niet Lubbers: matiging lonen helpt langdurig werldoze Russische coöperaties verdienen te veel geld LPG-oorlog: prijs 6,9 cent KERSTBOMEN DUURDER Ontslagen Verolme lopen uitkering sociaal fonds mis AMSTERDAM (GPD) - De FNV zet herverdeling van arbeid voorop en blijft streven naar goed werk voor iedereen die kan en wil werken. De sociale partners (werkgeversbonden en vakbeweging) hebben daarom de plicht om werkzoekenden ook daadwerkelijk vol waardige arbeid aan te bieden op een voor de betrokkenen passend niveau. Wie voor dat niveau de juiste opleiding mist, moet de kans krijgen zich voor het werk te kwalificeren. De resolutie 'Werken in 2000' met deze doelstelling heeft het FNV- congres gisteren zonder discussie aanvaard. Langdurig werklozen moeten voorrang krijgen. De FNV wil samen met overheid en werkge vers een overeenkomst sluiten om mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn een baan te garande ren. Dat zou onder meer kunnen door uitkeringsgelden te gebrui ken voor werkgelegenheidsprojec ten in de collectieve sector. Door her-, om- en bijscholing moeten werklozen uitzicht krijgen op vast werk. In de marktsector zouden werkgevers voor langdurig werklozen arbeidsplaatsen moeten openstellen, die door herverdeling van arbeid en scholing zijn vrijge komen. Het Federatiebestuur van de FNV gaat de voorstellen nu uit werken in een actieprogramma en een uitvoeringsplan. Het congres stemde ook in met een motie van de grafische bond Druk en Papier, waarin de hoogste organen van de FNV wordt opge dragen "nieuwe impulsen te geven aan het proces van verdere herver deling van werk". Met de - op de valreep ingediende - motie wil Druk en Papier nog eens duidelijk stellen dat, ondanks 'de tegenwer king van overheid en werkgevers en de suggestie dat de FNV af scheid zou hebben genomen van de atv', de FNV er ondubbelzinnig aan vasthoudt. Prestatiebeloning voor afzonder lijke en groepen werknemers wijst de FNV af. Voor winstdelingsrege- lingen is wel ruimte, zolang ze geen deel uitmaken van de vaste belo ning. Werkgevers mogen winstde ling niet gebruiken om de loonkos ten te matigen, aldus de vice-voor- zitter van de FNV, J. Stekelenburg, mede in reactie op een voorstel van de metaalwerkgevers in die rich ting. Bij prestatiebeloning krijgt een werknemer een toeslag boven op zijn vast loon op. basis van een (halfjaarlijkse beoordeling van zijn werk. De FNV veroordeelt de ze vorm van flexibel belonen als een 'jaagpremie'. Toch wordt bij de FNV de soep niet zo heet gegeten als opgediend. Onder druk van de Bouw- en Houtbond en de Dien stenbond gaf Stekelenburg toe: "het heeft geen zin principieel nee te zeggen als links en rechts van je werkgevers en werknemers er om vragen". De FNV volgt daarom een twee sporenbeleid. De prestatiebelo- Olie Iran zal op de volgende week woensdag beginnende vergadering van de OPEC voorstellen de offi ciële basisprijs voor ruwe olie met twee dollar te verhogen tot twintig dollar per vat (van 159 liter), zo heeft de Iraanse minister van olie, Gholamreza Aqazadeh, gisteren verklaard. Zo'n prijsverhoging is volgens de minister noodzakelijk om de koersdaling van de dollar te compenseren. VS barometer De 'economische barometer' van de Verenigde Staten, de index waarvan de op korte termijn te ver wachten economische bedrijvig heid kan worden afgelezen, is in oktober gedaald met 0,2 procent. De daling over oktober was uiterst klein, gemeten aan de koersval op de effectenbeurs van New York. De aandelenkoersen vormen een van de onderdelen waaruit de in dex is samengesteld. Wir-uitgaven Kamerlid Engwirda (D66) heeft gisteren van de Tweede Kamer toe stemming gekregen minister De Korte (economische zaken) en staatssecretaris Koning (financiën) aan de tand te voelen over de over schrijding van de wir-uitgaven met 2,7 miljard gulden. Bij zijn toelich ting op het interpellatie-verzoek zei Engwirda, tevens voorzitter van de Kamercommissie voor de rijks uitgaven, de overschrijding buiten gewoon ernstig te vinden. ontslagen IHC Ruim 500 van de 1300 werkne mers van het scheepsbouwbedrijf IHC, gespecialiseerd in baggerma- terialen, is gisteren officieel ont slag aangezegd. Eind oktober werd bekend dat de IHC-directie 600 mensen wilde ontslaan. Dat aantal is tachtig mensen verminderd, doordat zo veel werknemers intus sen ontslag hebben genomen, dan wel gebruik hebben gemaakt van de vut. Ruimtestation Het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) heeft gisteren vier ondernemingen geselecteerd die het eerste perma nent bemande Amerikaanse ruim testation mogen ontwerpen en bouwen. Het is de bedoeling dat dit midden jaren 90 wordt gelan ceerd. De vier uitverkorehen zijn Boeing, McDonnell Douglas, Ge neral Electric en Rockwell Interna tional. ning wordt zo veel mogelijk alge wezen als een middel waardoor werknemers alleen maar overbe last raken. Wanneer dit niet moge lijk blijkt, wordt een aantal mini mum-voorwaarden gesteld. De ROTTERDAM (ANP) - Een groot deel van de voormalige werkne mers van de scheepsreparatiewerf Verolme Botlek in Rotterdam voelt zich bedrogen door de aan het be drijf verbonden Stichting Sociaal Fonds. Op een deelnemers verga dering van het fonds hebben zij zich gisteren beklaagd dat hun een eenmalige uitkering uit het fonds wordt onthouden. MOSKOU (Rtr) - Om te voorkomen dat nieuwe coöperaties in een te korte tijd te veel geld verdienen moeten de belastingen omhoog, zo staat in het Russische partijblad Pravda van gisteren. Volgens de krant zijn er dit jaar 9000 coöpera ties van start gegaan die met elkaar werk bieden aan 90.000 mensen. Er zijn volgens Pravda bedrijven bij die niet altijd respect tonen voor de "sociale rechtvaardigheid". Het belastingsysteem stelt som mige mensen in staat aanzienlijke bedragen te verdienen die niet overeenkomen met de geleverde arbeid, aldus de Pravda. De vor ming van particuliere coöperaties in de Sovjetunie heeft een grote vlucht genomen onder de hervor mingen van partijleider Gor- batsjov. Het dagblad haalt het voorbeeld aan van Moskou's eerste coöpera tieve café, dat sinds de oprichting in maart dit jaar slechts drie pro cent belasting heeft betaald over verdiensten van ongeveer ander half miljoen gulden. De directeur van het horecabedrijf heeft gezegd dat als er een lening aan de Staats bank is terugbetaald, veertig tot vijftig procent van de inkomsten aan de belasting kan worden afge dragen. PraVda meldt verder dat een on derzoek heeft aangetoond dat van degenen die in dienst zijn van een coöperatie 65 procent ook werkt bij een staatsbedrijf. De wet is er juist op gericht de coöperaties te laten draaien onder huisvrouwen, ge pensioneerden en studenten. Som migen leveren door hun werk voor de coöperaties slechte prestaties voor het staatsbedrijf waar ze ook werken, aldus de Pravda. De krant schrijft dat de autoritei ten voorzichtig te werk moeten gaan zodat het particuliere initia tief niet in de kiem wordt ge smoord. Wel moeten diegenen "met een talent om snel en onver diend rijk te worden" worden aan gepakt. prestatiebeloning wordt met te genzin omarmd om tenminste nog enige invloed te kunnen uitoefe nen, zoals onlangs bij de verzeke ringsmaatschappij Centraal Be heer. Volgens mr. S.J. Brunia, de raadsman van het Aktiekomitee Pro Gastarbeiders, dat de belangen van veel ontslagen buitenlandse werknemers van Verolme behar tigt, heeft het Sociaal Fonds ten on rechte als bankier gefungeerd. Het fonds leende namelijk van de 1,2 miljoen gulden die in kas waren één miljoen uit aan Verolme. Het nieuwe Verolme Botlek is enige maanden geleden opgericht nadat het oude Verolme Botlek kort daarvoor na aanhoudende ver liezen failliet werd verklaard. Het bedrijf kon worden heropgericht met steun van de Schiedamse werf Wilton Fijenoord, die eigenaar werd, en de gemeente Rotterdam. Bij deze constructie verloren 330 van de 700 werknemers van het ou de Verolme hun baan. Vooral zij, onder wie een aanzienlijk aantal buitenlanders, voelen zich nu door het fonds in de kou gezet. Het me rendeel van de ontslagen werkne mers had liever gezien dat het fonds onder de mensen was ver deeld. Het bestuur van het fonds had de mensen zelfs een eenmalige uitkering van 450 gulden beloofd. Volgens Brunia zijn er nauwe lijks juridisch mogelijkheden om de zaak terug te draaien. De ex- werknemers hebben daarom het fondsbestuur gevraagd bij de di rectie van Verolme te bepleiten dat er voor hen alsnog een afvloeiings regeling komt. UTRECHT (ANP) - Het Douwe Eg berts-concern heeft Akzo Consu- mentenprodukten (ACP) per 1 de cember overgenomen, zoals eerder was aangekondigd. Hierdoor gaat Douwe Egberts (DE)in totaal 11.300 werknemers tellen. De over neming wordt echter gevolgd door een inkrimping met 450 banen in Europa, waarvan 150 tot 200 in Ne derland. Volgens een woordvoer der van Douwe Egberts is met de vakbonden overeengekomen dat door een pakket van maatregelen zoals vervroegd uittreden, een in tern overplaatsingenbeleid en het afzien van het huren van tijdelijke werkkrachten zoveel mogelijk wordt getracht gedwongen ontsla gen te voorkomen. Het produktiebedrijf van Grada in Apeldoorn zal in fasen dicht gaan. Daar werken nu ongeveer 200 mensen. Van hen worden volgens Douwe Egberts 150 mensen over geplaatst naar vestigingen van Douwe Egberts in Amersfoort en het Belgische Sint Truiden. Akzo Consumentenprodukten omvat in ons land Kortman in Nij- AMSTERDAM (ANP)/GPD - Loonkostenmatiging is op de eer ste plaats noodzakelijk om finan ciële ruimte te scheppen voor ba nen die langdurig werklozen aan de slag helpen. Voor de rendemen ten van bedrijven is de matiging pas op de tweede plaats van be lang. Dat betoogde premier Lubbers gisteren in Amsterdam tijdens het FNV-congres over het thema 'Wer ken in 2000'. Lubbers zei dat het ka binet handhaving van de koop kracht voor de laagstbetaalden als een hoge prioriteit ziet maar hij vindt het minstens even belangrijk dat de kans op werk wordt ver groot voor de mensen 'die buiten de deur blijven staan'. "Als we er alleen maar in slagen de koop kracht aan de onderkant te hand haven en er niet in slagen de kans op werk te vergroten voor de men sen die geen werk hebben dan heb ben we in feite geen donder be reikt", zo hield de premier het FNV-congres voor. Het kabinet zal FNV-voorzitter Hans Pont niet volgen in zijn plei dooi om in de komende vijfjaar de overheidsinvesteringen met in to- IJMUIDEN (GPD) - In IJmui- den is een prijsoorlog uitgebro ken tussen drie pomphouders voor autogas. De laagste prijs was gisteravond 6,9 cent per li ter -Jpg. De aanleiding voor de prijzenoorlog is een stuntaan bieding van een nieuw tanksta tion. Dat verkocht lpg geduren de een week voor een extreem lage prijs. Collega's reageerden prompt met uiterst scherpe prijzen. a Volgens één van de pomp houders in IJmuiden wordt de stunt van de nieuwe collega niet erg op prijs gesteld. Men verwacht overigens dat de lpg- prijzen de komende dagen nog verder zullen dalen. De prijs van lpg in IJmuiden ligt nor maal rond de 40 cent per liter. De laatste dagen dalen de prij zen bij drie IJmuidense pomp houders echter in recordtempo, waarbij de cijfers op de recla meborden soms vijf keer per dag worden aangepast. Het nieuwe tankstation van Kok van Lammeren startte de wedloop met een 'stuntprijs' voor lpg van 33,5 cent per liter. Na enkele dagen volgden de concurrenten de prijsdaling. Gistermiddag werd nog een prijs van 13,9 cent genoteerd bij het Aral-station, 's avonds was deze prijs 'gehalveerd' tot 6,9 cent, terwijl Kok van Lamme ren sloot met 8,9 cent. Wanneer de prijzenoorlog eindigt, is nog niet bekend. taal 12 miljard gulden op te voeren. Met de richting die Pont aangaf, zei minister-president Lubbers van ochtend te kunnen instemmen. Maar het bedrag is zo fors dat het "door ons niet is te betalen", zo voegde hij eraan toe. De premier greep terug op de in vesteringsplannen die het kabinet zelf heeft (investeringen van de PTT, de bouw van wegen, tunnels, bruggen). "Maar extra inspannin gen in de vorm van overheidsinves teringen mogen geen alternatief zijn voor het voortzetten van een beleid dat gericht is op matiging van de kosten (ook op het punt van de lonen) en herverdeling van de arbeid". De premier onderschreef de noodzaak van verdere herverde ling van arbeid in de strijd tegen de DEN HAAG (ANP) - Knuffels, ge zelschapsspellen en compact-discs zijn de toppers bij de sinterklaas- aankopen dit jaar. De knuffels zijn er in vele soorten en maten en wor den ook veel met bijbehorende ac cessoires verkocht. Bij de spellen valt op dat vooral die spellen goed lopen waar op de televisie reclame voor wordt gemaakt, zoals Pisa en Paniek. De stijgende lijn in de om zet in sinterklaastijd lijkt zich voort te zetten. De detailhandel verwacht wederom hogere omzetten ten op zichte van vorig jaar. Adjunct-directeur T.H. Keizer van speelgoedhandel Bart Smit spreekt zelfs van een "bijzonder hoge omzet". Hoewel de topdrukte pas eind deze week verwacht wordt, omdat 5 december dit jaar op zaterdag valt, heeft hij toch gro te verwachtingen. Volgens Keizer zijn de computerspellen nog steeds niet uit de gratie. De nintendo spel computer met drie dimensionale beelden loopt "geweldig goed". Bij speelgoedhandel Otto Simon (Speelboomketen) zijn er volgens woordvoerder J.W.J. Luinstra twee produkten die er uit springen. Het meisjesspeelgoed My little po ny en een nieuwe pop, die door een ingebouwde computerchip kan praten, drinkgeluidjes kan maken en ook mond en ogen beweegt. Voor jongens zijn ook de radiogra fisch bestuurde auto's weer in trek. Die zijn door het gebruik van com puterchips veel goedkoper dan en kele jaren terug. Volgens Luinstra is er geen sprake van een grote om zetgroei. "Het lijkt waarschijnlijk zo omdat de sinterklaasaankopen steeds meer op het laatste moment gedaan worden". "De sinterklaasviering blijkt nog steeds vooral een familiegebeuren te zijn", zegt P. Tiemerssen, direc teur-verkoop bij Blokker (huishou delijke artikelen). Daarbij krijgen niet alleen de kinderen cadeaus, maar worden ook de ouders met vaak dure cadeaus verwend. Ge liefd zijn de elektrische huishoude lijke apparaten, vooral de groeien de belangstelling voor magnetron ovens is opvallend. De lang ver wachte verschuiving naar de kerst DRACHTEN (GPD) - Om ontslag te voorkomen moeten binnenkort 160 werknemers bij Philips in Drachten 57,5 jaar vervroegd uit treden. Het Organisatiebureau Eu ropean Productivity Institute (EPI) uit Brussel heeft het schrap pen van 400 arbeidsplaatsen aanbe volen. Dit advies volgt op een uit gebreid onderzoek van EPI bij het bedrijf, eerder dit jaar. De directie verwacht ontslagen te voorkomen. Deze plannen zijn onlangs ont huld aan het personeel van Philips Drachten, waar nu nog zo'n negen tienhonderd mensen werken. Be halve de afvloeiing van deze 400 ar beidsplaatsen, verdwijnen zeker aanhoudende werkloosheid. Hij wenste daarbij echter tegelijkertijd te onderstrepen dat van herverde ling ook sprake is wanneer de be drijfstijden worden verruimd en van mensen wordt verlangd dat zij ook op tijden werken die tot dusver ongebruikelijk waren. Vooral in de metaal hebben de werkgevers ge pleit voor werken op zaterdag. Lubbers benadrukte voorts de noodzaak om de langdurige werk loosheid zowel door jongeren als ouderen aan te pakken. Via scho ling en dergelijke moeten de lang durig werklozen aan het werk ge holpen worden. Het gaat daarbij om een "gigantisch probleem dat langzamerhand niet meer van eco nomische aard is maar meer van sociale aard", aldus Lubbers. De vakbeweging zal door middel van de cao-onderhandelingen moeten blijft volgens Tiemerssen nog steeds uit. "Er is al jaren sprake van een op handen zijnde verschuiving naar het geven van cadeaus met kerst in plaats van met sinterklaas, maar die is er nog steeds niet". Bij Vroom Dreesmann is de compact-disc de absolute topper dit jaar. "Het ziet zwart van de men sen op die afdeling. Er worden ook vaak een paar cd's tegelijk gekocht, terwijl ze toch niet echt goedkoop zijn", aldus directiewoordvoerder J.A.H. Lempers. Ook hij ziet een tendens naar dure cadeaus en dan met name huishoudelijke appara ten. De grote belangstelling voor magnetrons is volgens hem vooral zichtbaar door het grote aantal mannen dat naar dit artikel infor meert. Meestal zijn het de vrouwen zelf die dergelijke cadeaus uitzoe ken. Op de speelgoedafdeling van V D zijn vooral de spellen waarbij geld en beleggen een rol speelt in trek, zoals Hotel en ook Monopoly. Bij de knuffeldieren zijn het niet meer de traditionele wollige dieren die in zijn, maar de figuren die van gladde parachutestof gemaakt zijn. tot 1990 jaarlijks nog eens enkele tientallen arbeidsplaatsen verdwij nen door de voortschrijdende me chanisatie in de Drachtster scheer- apparatenfabriek. De betrokken vakbonden en ook het arbeidsbureau in Drachten hebben zich akkoord verklaard met de plannen. Die behelzen voorts het afstoten van tijdelijke krachten en eerdere 'beëindigings regelingen' (op basis van vrijwillig heid) voor werknemers, die niet in aanmerking komen voor de bijzon dere afvloeiingsregelingen van 57,5-jarigen. Bovendien wordt bij Philips Drachten, in elk geval tijdelijk, een activiteit ondergebracht die nu nog bij een vestiging van het concern in het buitenland zit. Om welke fa briek over de grens en welke activi teit het hier gaat, wilde directeur ïr. Jan Houben van de Drachtster Phi- lipsfabriek niet zeggen: "Ik wil geen opschudding bij die vestiging in het buitenland". Wel wilde h(j kwijt, dat deze nieuwe activiteit aansluit bij de huidige activiteiten in Drachten, de produktie van scheer- en bruiningsapparaten. De nieuwe zou werk bieden aan zestig werknemers. Deze reeks maatregelen om Phi lips Drachten 'weer gezond' te ma ken, zei Houben gistermidag met enige tegenzin op te sommen: "Ik ben liever aan het werk". Maar on der meer de 'hardnekkige geruch ten' en 'misverstanden' over plan nen van Philips met de vestiging in Drachten, deden hem uiteindelijk besluiten een vraaggesprek toe te staan. Sommige gruchten beweren dat Philips Drachten wordt uitge kleed en over niet al te lange tijd opgedoekt. Bij werknemers van Philips Drachten was inmiddels de angst gegroeid dcit Houben, die tot twee jaar geleden als bedrijfsleider van de Philipsvestiging in Stadskanaal het mes zette in het personeelsbe stand, als een soort 'troubles hooter' door de concerntop naar de Friese scheerapparatenfabnek was gestuurd. Ook dat wijst hij resoluut van de hand: "Het is absoluut niet zien te bereiken dat de werkgevers extra inspanningen verrichten om langdurig werklozen aan een baan te helpen. Overigens nam de premier stel ling tegen de 'borrelpraat' die sug gereert dat de langdurig werklozen niet aan de slag zouden willen. "Er wordt nogal eens te gemakkelijk gesuggereerd dat de werklozen niet willen werken. Maar uit tal van onderzoeken bij voorbeeld blijkt het tegendeel en blijkt dat velen wel degelijk aan het werk willen". Lubbers verzette zich tegen op vattingen als zou een tweedeling in werkend Nederland ontstaan door voortgaande pleidooien voor flexi bele arbeidscontracten. Hij haalde resultaten van onderzoeken aan die uitwijzen dat mensen die flexi bele contracten aanvaarden, beter af zijn dan werklozen. Ruim 56 pro cent van de mensen die in mei 1985 tijdelijk werk hadden, zat vijftien maanden later in een vaste baan. Van de werklozen uit mei 1985 had vijftien maanden later slechts 14 procent vast en 17 procent tijdelijk werk; de rest was nog steeds werk loos. "Dat sabbelt lekkerder waarschijn lijk", aldus Lempers. Andere veel gekochte cadeaus zijn boeken, cos- metica-artikelen, stropdassen en sportartikelen. Bij de Hema worden veel schrijf- en tekenspullen als sinterklaasca deau verkocht, viltstiften, schrijf- sets, plak- en tekenboeken, aldus woordvoerster M. Bouwman. Ook bij de Hema is er grote belangstel ling voor de duurdere artikelen van de elektronica afdeling, zowel voor hifi-apparatuur als huishoudelijke artikelen. Directeur inkoop J.M. Kessels van de Bijenkorf noemt de sinter klaasinkopen tot nu toe matig en rekent op grote drukte in de laatste dagen. "Echte verschrikkelijke" bestsellers zijn er dit jaar niet, al dus Kessels. Wat wel goed loopt bij het speelgoed zijn de beren en de autootjes, waarvan de Bijenkorf traditioneel een grote collectie heeft. Het experiment met de ge kleurde chocoladeletters, met bij voorbeeld frambozen- of ci- troensmaak, liep erg goed. Bijna overal zijn ze inmiddels uitver kocht. de bedoeling van Philips uit Drach ten te vertrekken. Waarom zouden we anders elk jaar ongeveer 30 mil joen gulden in deze fabriek investe- Beraad Duitsers impuls economie BONN (VWD) - De Westduitse mi nister van financiën, Gerhard Stol- tenberg, en zijn collega van econo mische zaken, Martin Bangemann, zijn het gisteren eens geworden over maatregelen ter stimulering van de economie. In regeringskrin gen is vernomen dat het vooral gaat om vergroting van investerings kredieten tegen een lage rente via de Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), een overheidsinstelling die na de oorlog is opgericht voor fi nanciering van de wederopbouw. Vandaag vergadert het kabinet over de extra maatregelen. Werd er voorgaande dagen nog gesproken van een bedrag van vijf tien miljard mark dat de regering aan extra investeringskredieten wil vrijmaken, gisteren werd zelfs een bedrag van 21 miljard mark ge noemd over een periode van twee tot drie jaar. Naar verluidt is hier van vijftien miljard bestemd voor gemeente-investeringen, vooral in de sfeer van milieubescherming, en zes miljard mark voor investe ringen van middelgrote bedrijven. ILLEGALE VANGST - De rivier politie in Rotterdam heeft gisteren op de Nieuwe Waterweg twee vis sersschepen met illegale vangst aan boord opgebracht. Volgens de politie waren de schepen afkom stig uit Volendam en Urk. In totaal hadden de vissers twee honderd kisten met kabeljauw, wijting en platvis aan boord. Die moesten in Rotterdam worden ver kocht. De schepen zijn door een surveillanceboot van de rivierpoli tie naar de St. Jobshaven gebracht. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij zal de vis verkopen. Douwe Egberts betaalt 1,26 miljard megen (Biotex, Dobbelman en Driehoek) met 291 werknemers, Duyvis in «Koog aan de Zaan en Veenendaal met 624 werknemers, California in Harderwijk met 110 werknemers, Intec te Veenendaal (verkoopvestiging van onder meer Vapona en Sinaspril) met 19 werk nemers, Otares in Enschede (schoonmaakartikelen voor indus trie en bedrijven) met 187 werkn- mers en Grada (bleekwater) met 379 werknemers en met vestigin gen in Apeldoorn, Amersfoort, 't Zand en Breda. Douwe Egberts betaalt 1,26 mil jard gulden voor Akzo Consumen ten Produkten, dat voor 49 procent eigendom was van Shell en voor 51 procent van Akzo. Voor Akzo bete kent de verkoop een boekwinst van 450 miljoen gulden. Douwe Eg berts financiert de overneming uit liquide middelen (850 miljoen) en met een lening van 400 miljoen van de Amerikaanse moedermaat schappij Sara Lee. Bestuurder T. Hubert van de In dustrie- en Voedingsbond CNV is er niet gerust op dat het bij het nu aangekondigde verlies van 150 tot 200 banen blijft. Hjj wijst erop dat het om voorlopige cijfers gaat. DE onderzoekt nog hoe groot het ba nenverlies uiteindelijk uitpakt. Die studie moet in februari zijn afge rond en Hubert voorziet dat er uit eindelijk nog meer banen op de tocht komen te staan. BLIK - Bier en fris uit blik hebben volgend jaar geen los lipje meer. De meeste bier- en frisdrankfabri kanten schakelen dan over op een blikje waarvan het lipje er niet af kan. Een woordvoerster van Tho- massen&Drijver-Verblifa (TDV), de enige producent van blikjes in Nederland, deelde mee dat het be drijf kan overschakelen op de pro duktie van deze blikjes. Milieu-, re creatie- en consumentenorganisa ties dringen al jaren aan op de in voering van de andere blikjes. Vol gens hen ontsieren de losse lipjes van de blikjes het landschap. Daar komt nog èens bij dat - vooral op stranden - nogal eens mensen met hun voeten in de messcherpe lipjes trappen. SCHIJNDEL - Handelaar Van Esch uit het Brabantse Schijndel voorspelt dal de kerstbomen dit jaar een gulden of twee duurder worden dan vorig jaar. Het aanbod is kleiner omdat veel telers de kweek niet rendabel vinden. Overigens neemt de vraag naar bomen met kluit nog steeds toe. (foto anp> Knuffels in vele soorten en maten en met bijbehorende accessoires ver kocht worden dit jaar veel verkocht voor de heerlijke avondjes. (foto po Geen ontslagen in Drachten

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7