'Laat mijnenjagers voorlopig in Golf Zuidkorea beticht Noordkorea van vliegramp Oproep aan regime Haïti terroristen te straffen Verzoek VS aan Nederland Front: voorlopig geen contact met Brunswijk WEER BHOPAL-SLACHTOFFER NAVO-landen juichen rakettenakkoord toe We hebben't voor elkaar.. Onze verzekerings adviseur wees ons de weg. 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... 0\ar hebben we Nationale- Nederlanden voor. WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BRUSSEL (GPD) - De nieuwe Amerikaanse minister van defensie Frank Carlucci heeft gisteren in Brussel een dringend beroep gedaan op Nederland en België om de mijnenja gers in de Perzische Golf te houden. In een gesprek onder vier ogen met zijn Nederlandse collega Van Eekelen benadrukte Carlucci het belang van de Europese aanwezigheid in de Golf. De twee ministers van defensie hebben hun instemming betuigd met het Noorse besluit om een mij nenveger naar Het Kanaal te zen den ter vervanging van de schepen die naar de Golf zijn vertrokken. Volgens minister Van Eekelen wil het kabinet rond half december een besluit nemen over de verdere inzet van mijnenjagers in de Golf. Dat besluit zal in overleg met de Belgische regering genomen wor den. Een zelfstandige aanwezig heid van Nederlandse mijnenja gers in de Golf sloot Van Eekelen uit, vandaar dat pas na de Belgi sche verkiezingen van 13 decem ber een definitieve beslissing geno men kan worden. De bewindsman liet desge vraagd weten dat het nog niet zeker is of Nederland beide mijnenjagers in de Golf zal houden. Indien het mijnengevaar vermindert is het ook mogelijk dat Nederland en België elk een mijnenjager terug roepen. Belangrijk blijft de vraag of het Nederlands-Belgische eska der nuttig werk kan verrichten in de Golf. Mochten er niet langer mij nen gevonden worden, dan zullen de beide regeringen nagaan op wel ke manier de Europese aanwezig heid in het Golfgebied verder be nadrukt kan worden. Minister Van Eekelen zei dit na afloop van de eerste dag van de halfjaarlijkse bijeenkomst van het defensie-comité van de Navo. Hij wees erop dat Carlucci hem op nieuw had gevraagd de atoomta- ken van de F-16 en het Orion-vlieg- MANAGUA (UPI) - De Contra's in tuig te behouden. Er is daarbij niet Nicaragua hebben president Da- gesprojcen over de taak van de 8 niel Ortega een voorstel voor een inch houwitser, die in dienst is bij geven aan de wederzijdse vermin dering van aantallen tanks en artil lerie. Pas daarna zou gesproken moeten worden over de korte- drachtswapens. Russische tv schrapt Raisa uit interview MOSKOU (AP) - In de Sov jetunie is gisteravond het inter view met Michail Gorbatsjov uitgezonden dat maandag in de Verenigde Staten op televisie was te zien. Gorbatjsov sprak openlijk met NBC-journalist Tom Brokaw over Afghanistan, wapenbeheersing en mensen rechten, maar een opmerking over de positie van zijn echtge note Raisa werd de kijkers aan het thuisfront onthouden. De positie van de 55-jarige Raisa Gorbatsjova is omstre den in de Sovjetunie. Niet al leen in het buitenland is zij een opvallende verschijning, maar ook in de Sovjetunie zelf mani festeert de echtgenote van de partijleider zich duidelijker dan voorheen met v partijkopstukken het geval Over het gezinsleven van par tijleiders is traditioneel weinig bekend in de Sovjetunie, in te genstelling tot de vaak opge klopte aandacht die in de VS aan het priveleven van politici wordt besteed. Brokaw vroeg Gorbatsjov tij dens het interview: „Wij heb ben tijdens uw reizen de opval lende aanwezigheid van me vrouw Gorbatjsov gezien. Be spreekt u als u 's avonds thuis komt het nationaal beleid met haar, de politieke problemen en dergelijke in dit land"? Gorbatsjov antwoordde: „Wij bespreken alles". Brokaw groef dieper: „Inclu sief Sovjet-aangelegenheden op het hoogste niveau"? Gorbatsjov: „Ik geloof dat ik uw vraag afdoende beantwoord heb. Wij bespreken alles". Tijdens de uitzending van het interview in de Sovjetunie bleek dit deeltje van het inter view het enige te zijn dat was geschrapt. Contra's doen Ortega voorstel voor bestand PARAMARIBO (GPD/ANP) - Het Front voor Democratie en Ontwik keling in Suriname zal voorlopig niet reageren op de uitnodiging van Ronnie Brunswijk om met het Junglecommando in contact te tre den. Brunswijk maakte via het NOS-journaal bekend, dat hij tot 1 januari een staakt-het-vuren heeft ingesteld om het Front de kans te geven orde op zaken te stellen. "Het Front kan dan ongedwongen contact met ons opnemen", aldus Brunswijk. Het Front, een verbond van de 'oude' politieke partijen VHP, NPS en KTPI, behaalde bij de parle mentsverkiezingen van vorige week een grote overwinning. Van de 51 zetels in de Nationale Assem blee krijgt het Front er 40. De partij van legerleider Desi Bouterse, de NDP, won slechts drie zetels. Brunswijk zei dat er tot nu toe geen contact was geweest met het Front. Wel was hij bereid te praten met een vertegenwoordiger van die politieke groepering. Ook tot een gesprek met Bouterse was hij des noods bereid. Op de vraag hoe hij zijn toekomst zag in een democra tisch Suriname en of hij voor zich zelf daarin ook een actieve rol zag weggelegd, zei Brunswijk te zullen afwachten wat het Front aanbiedt. Brunswijk herhaalde de voor waarden waaronder het Jungle commando bereid is de wapens neer te leggen. De nieuwe Suri naamse regering dient de grond wet zodanig te wijzigen dat de rol van de militairen wordt beperkt en het nationale leger moet volledig ondergeschikt worden, gemaakt aan een burgerregering. Personen die misdaden hebben gepleegd (zo als de decembermoorden en het bloedbad in Pokigron) moeten worden vervolgd en berecht. Er moeten voldoende waarborgen ko men voor de rechten van de mens in Suriname. Ook moeten er maat regelen worden genomen om een veilige terugkeer van de vluchte lingen uit Frans Guyana en Neder land naar Suriname te garanderen en dienen er economische voor waarden te worden geschapen zo dat zij een menswaardig bestaan kunnen leiden. Een hoofdbestuurslid van het Front zei in een reactie "formeel" nog geen verzoek van Brunswijk tot een gesprek ontvangen te heb ben. "En als dat zou komen, kun nen we niets doen, omdat het Front op dit moment geen enkele juridi sche status heeft". De formatie van een nieuwe Su rinaamse regering wordt op zijn vroegst begin volgend jaar ver wacht, omdat eerst de Nationale Assemblee geïnstalleerd moet wor den, die vervolgens een president moet kiezen. Daarna zal de presi dent als formateur optreden. Onder zout Een Westduitse vrachtwagen chauffeur heeft zijn Oostduitse vriendin over de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek ge smokkeld terwijl zij onder 30 ton zout lag. Dit heeft de Westduitse politie bekend gemaakt. De 34-jari- ge man verborg zijn vriendin in een stalen buis onder de vracht zout die hij legaal vervoerde. Door middel van een soort snorkel slaagde de vrouw er in om onderweg adem te halen. BRUSSEL (ANP/GPD) NAVO-ministers van defensie zul len er in de gemeenschappelijke land gestationeerde raketten met een dracht van 500 tot 1000 en van 1000 tot 2000 kilometer een goede zijn vroegst op 8 december en op moet worden afgestoten. keerbaar proces van democratise- voorts gesproken over de mogelijk- ring" op gang brengt, onder meer door het afschaffen van de veilig heidsorganen van de staat, het af- gen de wensen van de Bondsrepu- schaffen van de dienstplicht, de bliek in lijkt de Navo voorrang te verkleining van de krijgsmacht, het opheffen van de noodtoestand en het verlenen van algemene am nestie aan politieke gevangenen. President Ortega wil zich niet eerder over het plan uitspreken dan nadat hij het diepgaand heeft bestudeerd. Het plan van de Contra's zal op tafel komen tijdens het overleg dat morgen in Santo Domingo in de Dominicaanse Republiek begint tussen vertegenwoordigers van de Sandinistische regering en de Con tra's, dankzij bemiddeling van de aartsbisschop van Managua, kardi naal Miguel Obando y Bravo. De Sandinistische regering stelt een staakt-het-vuren voor van 30 dagen, ingaande op 5 december, tijdens hetwelk de rebellen zich te rugtrekken in drie geografische ge bieden van Nicaragua van samen 10.400 vierkante kilometer, hun wapens inleveren en amnestie ac cepteren. Buitenland kort Jesse Jackson Volgens een opinie-onderzoek van CBS-News en de New Yoork Times heeft Jesse Jackson een rui me voorsprong op zijn vijf rivalen voor de presidentsnominatie van de Democratische Partij. Jackson leidt met 25 procent, gevolgd door Paul Simon met 10 procent. Onder zwarte Democraten scoorde Jack son 62 procent. Hij kreeg de steun van 13 procent van de blanke De mocraten die werden ondervraagd. Overigens vond 85 procent van de ondervraagden dat Jackson niet genoeg ervaring heeft om een goed president te zijn. Wapenleveranties Israël en West-Duitsland hebben een akkoord voor wapenleveran ties gesloten ter waarde van 468 miljoen gulden, zo heeft de Israëli sche televisie bericht. Het akkoord is getekend tijdens het bezoek dat de Israëlische minister van defen sie Rabin onlangs aan de Bondsre publiek heeft gebracht. Het ak koord zou werk opleveren voor en kele duizenden werknemers in de Israëlische wapenindustrie en zou voorkomen dat één van de meest noodlijdende wapenfabrieken in Israël moet sluiten. Rainbow Warrior De Rainbow Warrior, het vlagge- schip van de milieubeweging Greenpeace dat in 1985 door Fran se geheim agenten tot zinken werd gebracht, is voor zijn laatste reis uitgevaren. Het schip zal in de noordelijke wateren van Nieuw- zeeland tot zinken worden ge bracht en voor duikers als monu ment dienen. Een woordvoerder van Greenpeace zei dat het' schip een kunstmatig rif zou worden. "Het zal het milieu helpen dat het eerst probeerde te beschermen", zei hij. BHOPAL - Nog altijd ondervinden de inwoners van de Indiase stad Bhopal de gevolgen van de giframp van de cember 1984 toen een zeer gevaarlijk gas ontsnapte uit een fabriek voor insectenbestrijdingsmiddelen. Ook nu nog sterven er mensen die aan de invloed van het gas hebben blootgestaan. Op bijgaande foto waakt een man met zijn echtgenote bij het stoffelijk overschot van zijn maandag overleden vader. De Indiase regering heeft gisteren tien functionarissen van de firma Union Carbide officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens dood door schuld. India nam deze stap nadat onderhandelingen over een regeling van de schadevergoeding buiten de rech ter om waren mislukt. Er zijn eisen tot schadevergoeding ingediend door meer dan een half miljoen mensen. Door de giframp zijn tot nu toe 2800 mensen om het leven gekomen. (foto anp> verklaring na hun gebruikelijk zaak vinden, halfjaarlijks overleg in Brussel, j)e Amerikaanse president geen twijfel over laten bestaan dat Reagan heeft gisteren gezegd dat zij het INF-akkoord van harte toe juichen. Zij willen op die maniei ook de tegenstanders van het ak zijn topgesprek met de Russische leider Gorbatsjov van volgende week nimmer zal mogen leiden tot koord in de Amerikaanse Senaat een periode van ontspanning ADVERTENTIE LONDEN (AP) - De Engelse politie heeft een grote bende opgerold die kinderen seksueel heeft misbruikt. Er zijn 23 men sen gearresteerd en 140 jongens ondervraagd, zo heeft Scotland Yard gisteren bekendgemaakt. De slachtoffers, die in leeftijd varieerden van 10 tot 15 jaar, kwamen voornamelijk uit arme gezinnen. De arrestaties werden ver richt in de loop van een twee maanden durend onderzoek, dat begon toen een 10-jarige jongen onder rechterlijk toe zicht werd geplaatst en vertel de dat hij seksueel was mis bruikt. Er werd een arrestatie verricht, waarna het onderzoek Kinderen door bende seksueel misbruikt zich uitbreidde. De arrestanten zijn twee jongens van 16 jaar en 21 mannen, die in leeftijd vari eren tot in de zeventig. De politie en maatschappe lijk werkers hebben verklarin gen van de slachtoffers afgeno men en bewijsmateriaal onder zocht, waaronder videofilms Frankrijk zegt geen wapens te geven aan Iran LONDEN/WASHINGTON (AF- P/UPI/Rtr) - Frankrijk heeft giste ren ontkend wapens aan Iran te A OTTT,T~m~.T y A TT hebben geleverd in ruil voor de WASHINGTON (AP) - Het Ameri- der direct en ging verder dan vori- vrijlating van twee gijzelaars. Naar kaanse ministerie van buitenland- ge verklaringen van de regering het Britse dagblad The Indepen- se zaken heeft gisteren de regering over de gebeurtenissen van zon dent had gemeld gaat het om on- va" Haïti opgeroepen „dramati- dag. derdelen voor van oorsprong Fran- sche en geloofwaardige stappen" se geleide-wapenschepen, die de zetten om degenen te straffen die missie van de westelijke marines in verantwoordelijk zijn voor de ter- die in beslag zijn genomen in woningen van de arrestanten. Commissaris David Stevens van Noordwest-Londen zei dat het winnen van het vertrouwen van kinderen die traumatische ervaringen hadden meege maakt, de meeste tijd van het onderzoek kostte. De slachtoffers wordt maat schappelijke en geestelijke hulp geboden. Ook de ouders kregen geestelijke bijstand om de schok te kunnen verwerken. De politie verklaarde dat som mige slachtoffers familie waren van de arrestanten, maar dat zich tot dusverre geen ouders bevonden onder de verdach ten. bij voorbaat het argument uit han den slaan, dat het in sommige Westeuropese landen op tegen stand zou stuiten. In de vergadering van gisteren maakten alle ministers duidelijk dat zij het verdwijnen van de te ADVERTENTIE de Sovjets hun militaire macht kunnen versterken. De president zei volgende week met Gorbatsjov niet alleen over ontwapeningsvraagstukken te wil len praten, maar ook over de kwes tie van de mensenrechten en de Russische aanwezigheid in landen als Afghanistan. „Ik zal Gorbatsjov vertellen dat het tijd wordt dat hij zegt binnen welke periode de Russische troe pen uit Afghanistan zullen vertrek ken, zodat het volk van Afghanis tan zijn eigen lot kan bepalen. Ik zal hem ook zeggen dat het tijd wordt om uit Cambodja, Etiopië, Angola en Nicaragua te vertrek ken". De stevige rede van Reagan was duidelijk bedoeld om de grote on gerustheid onder Amerikaanse conservatieven over de beter wor dende banden met de Sovjetunie wat te sussen. de Golf „ernstig kunnen schaden". ,Zij zijn al verscheept uit La Ro- reurcampagne van afgelopen dag. De campagne, waarbij min- chelle in Frankrijk, met bestem- stens 34 mensen het leven verloren ming Portugal, een gaan vandaar anderen gewond raakten, naar Iran in neutrale schepen met l^tdde tot uitstel van nationale ver- valse certificaten van eindbestem- kiezingen. ming". Naar de Washington Post meld de, betaalt Frankrijk deze week als onderdeel van de ruil ook 330 mil joen dollar terug van de lening van rond één miljard dollar die Iran in 1974 ten tijde van de sjah verstrek te voor de bouw van de uranium- verrijkingsfabriek Eurodif. Een woordvoerder van het mi nisterie, Charles Redman, her nieuwde de Amerikaanse oproep voor herstel van het democratisch proces in Haïti. Redman drong er bij Amerikaanse burgers op aan om Haïti voorlopig, indien moge lijk, te mijden. Zijn oproep aan de Haïtiaanse autoriteiten was bijzon- ADVERTENTIE *n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 „Het falen van de Haïtiaanse re gering om onschuldige burgers te beschermen die trachtten te stem men, was uiterst teleurstellend. En de ontbinding van het electoraal gezag was ongerechtvaardigd," al dus Redman. „Het is thans nood zaak dat de regering dramatische en geloofwaardige stappen zet om duidelijk te maken dat zij de wil en het vermogen bezit om degenen die het democratisch proces een dergelijke slag hebben toege bracht, te arresteren, te vervolgen en te straffen." Enkele uren na de ontbinding van de Nationale Kiesraad door de junta maakte de regering-Reagan bekend dat zij alle niet-humanitai- re steun aan Haïti had opgeschort. Redman verklaarde gisteren dat deze maatregel geldt ten van 62 miljoen dollar. Tweeender tig miljoen dollar steun voor de al lerarmsten onder de bevolking zal niet worden opgeschort, om, vol gens Redman, niet „de armen van Haïti te straffen voor de misdaden van anderen". Intussen gaan er steeds meer stemmen op die een multinationale interventie onder leiding van de Verenigde Staten verlangen, waar mee vrije parlements- en presi dentsverkiezingen gegarandeerd kunnen worden en de militaire jun ta die sinds het vertrek van ex-dic tator Duvalier regeert, gedwongen kan worden de macht over te dra gen. Generaal Namphy, die aan het hoofd staat van de junta, heeft ver klaard dat hij nieuwe verkiezingen wil houden en voor 7 februari de macht zal overdragen aan een ge kozen president en parlement. Maar de Kiesraad heeft die verkie zingen bij voorbaat ongeldig ver klaard. De verklaring werd uitge geven door de negen leden van de Kiesraad, die zich schuil houden, en uitgezonden door Radio Metro- pole. Het was de eerste officiële re actie van de Kiesraad sinds de ont binding door de junta van Namp hy. De grondwet, die in maart per re ferendum werd goedgekeurd, geeft de Kiesraad de volledige or ganisatie en verantwoordelijkheid voor de verkiezingen in handen, en maakt beroep tegen een beslissing van de Kiesraad onmogelijk. SINGAPORE - Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Zuidkoreaanse Boeing 707, die zondag boven Thailand met 115 passagiers aan boord is geëxplo deerd, concentreert zich sinds gis teren op een 24-jarige Koreaanse vrouw die als passagier heeft mee gereisd. Zij en een 69-jarige landge noot hebben naar alle waarschijn lijkheid een tijdbom in de Boeing achtergelaten. In Abu Dhaby, waar het toestel van Korean Airlines, dat op weg was naar Seoel, een tussenlanding maakte, stapten de twee uit om een ander vliegtuig naar Bahrayn te ne- waar zij later werden aange- De 69-jarige 'echte' Shinici Ha- chiya liet gisteren in Tokyo zijn houden. Beiden reisden op een (Foto ap). vals Japans paspoort. huidige paspoort zien. De man overleed tijdens een ver hoor, nadat hij een gifcapsule had ingenomen die in een sigaret was verborgen. De vrouw, die ook een gifpil inslikte, overleefde de zelf moordpoging en ligt nog bewuste loos in een ziekenhuis in Bahrayn. Zij wordt zwaar bewaakt. De regering in Seoel vermoedt dat het duo Koreaanse leden zijn van een prcr-Pyongjang (Noord-Ko- rea) groep die in Japan opereert in nauwe samenwerking met de ter reurbeweging het Rode Leger. Een kopstuk van het Rode Leger, Maruoka, werd vorige week in Ja pan gearresteerd. Hij had onder meer een vliegticket voor Seoel in bezit en is blijkens het onderzoek vele malen in Pyongyang geweest. Het hoofdkwartier is gevestigd in Libanon, waar de beweging nauwe contacten onderhoudt met Pales tijnse terroristische groeperingen. De 42-jarige vrouwelijke bevelheb ber van het Rode Leger, Fusako Shigenobu, zwerft rond in het Mid den Oosten. Het Koreaanse paar was in Bag hdad aan boord gegaan van de Boeing van Korean Airlines, maar stapte later in Abu Dhaby uit. Het toestel zette, met 115 passagiers aan boord, zijn reis voort naar Se oel en zou een tussenlanding in Bangkok maken om brandstof te tanken. Bij het naderen van de Thaise hoofdstad verloor de controletoren van Dong Muang het radiocontact met de piloot. Volgens ooggetui gen is het toestel in de lucht ont ploft, vermoedelijk als gevolg van een tijdbom die het Koreaanse paar in het vliegtuig had achterge laten. Het duo is vervolgens naar Ba hrayn doorgereisd om het vliegtuig naar Rome te pakken. Maar zij wer den door de emigratieautoriteiten in Bahrayn aangehouden, nadat de Japanse ambassade er achter was gekomen dat de twee op valse pas poorten reisden. Het reisdocument dat in het bezit was van de man, stond op naam van een 69-jarige Ja panner die in Tokio woont. De ech te eigenaar vertelde de politie, dat hij zijn paspoort ooit heeft uitge leend aan een in Japan wonende Koreaan. Het paar reisde onder de naam van Shinichi Hachiya en Mayumi Hachiya (28). Volgens de Zuidkoreaanse rege ring is Noord-Korea verantwoorde lijk voor de ramp met de Boeing. Pyongyang is fel gekant tegen het houden van de Olympische Spelen in Zuid-Korea volgend jaar en zou via terroristische acties dat willen verhinderen. Noord-Korea zou in het verleden vaker dergelijke terro ristische aanslagen hebben ge pleegd. Zoals de bloedige aanslag op zeventien Zuidkoreaanse minis ters en hoge regeringsfunctionaris sen vier jaar geleden in Burma, al dus Seoel. Inmiddels hebben Thaise autori teiten gemeld, dat vanuit een heli kopter bij Khao Dan, in een berg achtig gebied aan de grens met Burma, wrakstukken zijn gezien die mogelijk afkomstig zijn van de verongelukte Boeing. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5