Deetman past toch beurzenstelsel aan Extra geld voor bodem' Vragen PvdA over lesgeldproblemen Ongeveer vijf miljoen mensen betrokken bij vrijwilligerswerk Minister bekent ongelijk 'Wie helpt mij als mijn dochter schulden maakt' Verband tussen moord en sm-spel betwijfeld ff WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het stelsel van studiebeurzen wordt ingrijpend veranderd. De wet wordt aangepast en de organisatie van de directie studiefinanciering in Groningen i wordt verbeterd. Minister Deetman (onderwijs) is van plan alle tweeëntwintig aanbevelin- 1 gen op te volgen die de adviescommissie-De Hart twee weken geleden formuleerde. Dat schrijft hij in een brief die hij gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. De commissie-De Hart lichtte in opdracht van Deetman het beurzenstelsel door. In de brief bekent Deetman schuld en belooft hij beterschap. Eindelijk lijkt de minister overtuigd van zijn ongelijk: het beurzenstelsel deugt niet en de uitvoering van de wet studiefinanciering kent forse sto ringen. De bewindsman schrijft dat hij zich de kritiek van de com missie van drie deskundigen aan trekt en alle inspanningen wil rich ten op het wegnemen van knelpun ten. listisch en constructief. De advie zen over verbetering van de organi satie bij de afdeling studiefinancie ring in Groningen neemt hij zonder meer over. Evenals het advies de managers bij te scholen wat betreft hun kennis van automatiserings processen. Aanzienlijk meer moeite heeft Deetman met het advies het begrip biologische ouder te vervangen door 'wettelijke' of 'verzorgende ouder'. Ook het advies om niet de DEN HAAG (ANP) - De (te) snelle invoering van de Wet studiefinancie ring heeft niet alleen voor administratieve problemen gezorgd, voor velen heeft de wet ook ingrijpende financiële gevolgen. Met name is dat het ge val voor vrouwen in de bijstand. Het Landelijk Steunpunt 'Vrouwen in de bijstand' heeft over de gevolgen van de Wet een klachtenboek samenge steld, dat vandaag is aangeboden aan de kamerleden Lansink (CDA) en Vermeend (PvdA). De Wet studiefinanciering (WSF) is gebaseerd op de onderhoudsplicht van ouders of gescheiden mensen. Binnen de alimentatiewet is dat goed geregeld, maar in de WSF zorgt dat voortdurend voor problemen. Op gro te schaal weigeren gescheiden vaders bij te dragen in de studiekosten. Hierdoor worden studenten gedwongen om of met hun studie te stoppen of een proces tegen hun vader aan te spannen. De wet verwijst naar de on derhoudsplicht, maar er ontbreken mogelijkheden in om dit geld ook daadwerkelijk te innen. Knelpunt in de wet is verder de inkomensachteruitgang van het één oudergezin wanneer het laatste kind gaat studeren en te maken heeft met een weigerachtige ouder. De achteruitgang bedraagt ruim 3.000 gulden per jaar, veroorzaakt door het feit dat de uitkering met bijna 300 gulden per maand zakt: van die voor een één-oudergezin naar het bedrag voor een alleenstaande. Dat studeren geld kost vinden de wouwen logisch. Niet zo logisch is het voor hen dat een grote groep kinderen halverwege moet afhaken om dat de persoonlijke financiële problemen de pan uitrijzen. "Mijn ex-man heeft na een aantal smeekbeden van mij toegezegd dit jaar het lesgeld en de boeken van mijn kinderen te betalen, voor volgend jaar wilde.hij niets beloven. Zo blijven wij aan genade of ongenade overgeleverd", zo staat in het klachtenboek. En: "Wie helpt mij als mijn dochter schulden maakt? Wantje blijft als ouder verantwoordelijk voor je kind. Hoe kan ik met een inkomen van 1.045 gulden per maand (de bijstandsnorm voor een alleenstaande) nog ondersteunend werken voor dit kind? Als zij in financiële moeilijkheden komt kan zij haar studie wel vergeten. Dank u regering dat u kansarmen ook kansloos maakt". Autokeuring In het eerste jaar na de invoering van de Algemene Periodieke Keu ring (APK) zijn naar schatting van het Centraal Bureau voor de Statis tiek 60.000 auto's naar de sloop ver wezen. In het eerste jaar (voorjaar '85 tot voorjaar '86) werden onge veer 100.000 auto's gekeurd van tien jaar en ouder. In 1986 kwamen auto's aan de beurt van zeven jaar en ouder. Hoeveel auto's over dat jaar definitief zijn afgekeurd is nog niet bekend. Moszkowicz De 34-jarige Roermondse advo caat mr. Baruch Moszkowicz is gis teren opgepakt op verdenking van bedriegelijke bankbreuk in zijn faillissement en overtreding van de opiumwet. Ook zijn 27-jarige vrien din is in bewaring gesteld. Opmer kelijk is dat mr. Max Moszkowicz sr. zijn zoon Baruch juridisch zal bijstaan. Vader en zoon leven al ge ruime tijd in onmin met elkaar sinds Baruch uit de maatschap van zijn vader trad. Bommenwerpers Nederland zal Griekenland 10 en Turkije 24 Northrop F5 bommen werpers cadeau doen, zo heeft mi nister Van Eekelen (defensie) in Brussel meegedeeld. Dit gebeurt in het kader van de steun van rijke re Navo-landen aan minder bedeel de bondgenoten. De NF5 wordt in Nederland geleidelijk vervangen door de F16. Nederland heeft eer der verouderde Starfighters uit sluitend aan Turkije geleverd voor het symbolische bedrag van 25000 gulden. Oor afgesneden De officier van justitie in Almelo heeft gisteren zeven maanden cel geëist tegen een 26-jarige man die eerder dit jaar het haar knipte van een kennis, waarbij het rechteroor bijna van het hoofd werd geschei den. Beide mannen waren toen dronken. De verdachte heeft het slachtoffer bedreigd toen die na tien dagen uit het ziekenhuis kwam. De officier acht het opzette lijk toebrengen van zwaar letsel be wezen. De man is eerder veroor deeld wegens gewelddadigheid. Ziekenhuizen Het aantal sterilisaties bij vrou wen in ziekenhuizen is vorig jaar teruggelopen van 9.500 tot 7.000. Anderzijds is er sprake van een stijging van het aantal bevallingen in ziekenhuizen. Deze gegevens staan in het jaarboek 1986 van de stichting Landelijke Medische Re gistratie waaraan alle ziekenhuizen deelnemen. Het totale aantal opna men bedroeg 1,54 miljoen. Dat was 17.000 minder dan in 1985. De vorige week overleden oud-KNIL-kapitein Raymond Westerling ont ving gisteren de laatste eerbewijzen. Oud judo- en karatekampioen John Bluming salueert hier bij het graf van zijn voormalige commandant in het toenmalige Nederlands-Indië. Westerling werd gisteren in Amsterdam be graven. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Haarlem heeft de moord op de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten in 1984 in een kleding- boetiek in Zaanstad ten onrechte toegeschreven aan een uit de hand gelopen sadomasochistisch spelle tje. Het meisje was helemaal niet gediend van dergelijke spelletjes. Dit verklaarde de ex-vrouw van de 35-jarige R. van Z., die in maart door de rechtbank in Haarlem we gens de moord tot twaalf jaar cel werd veroordeeld, gisteren tijdens de behandeling van het hoger be roep in deze zaak voor het ge rechtshof in Amsterdam. De moord zou volgens de Haar lemse rechtbank het gevolg zijn van een uit de hand gelopen sm- spel tussen Van Z. en Sandra. Het meisje werd met samengebonden polsen en enkels en een met een zakdoek dichtgesnoerde mond in de paskamer gevonden. Volgens de ex-vrouw van de ver oordeelde zou de verkoopster in ie der geval "zeker niet vrijwillig heb ben meegewerkt aan een dergelijk spel". De getuige leek tijdens eer dere verklaringen overigens steeds overtuigd van de schuld van haar Zij was één van de acht getuigen die gisteren tijdens de eerste be handelingsdag door het hof nader werden gehoord in deze zaak. De behandeling was aanvankelijk voor 8 september voorgenomen, maar het hof besloot de zaak toen terug te verwijzen naar de rechter commissaris omdat raadsman mr. P. Doedens van de veroordeelde bijna zestig getuigen wilde laten verhoren om de onschuld van zijn cliënt aan te tonen. Mr. Doedens zette vraagtekens bij de deugdelijkheid van de be wijsmiddelen op grond waarvan Van Z. werd veroordeeld. De recht bank achtte doodslag bewezen op grond van verklaringen van Van Z., die over de dood van het meisje details had verteld waarover hij al leen zou kunnen weten als hij erbij betrokken was geweest. Tevens ging hij in op twee sor- teerproeven van een politiehond. Deze proeven werden uitgevoerd met behulp van de repen gor dijnstof waarmee de polsen en en kels van Sandra waren samenge bonden en de zakdoek waarmee haar mond was dichtgesnoerd. Mr. Doedens zei er moeite mee te heb ben dat ze twee jaar na de fatale ge beurtenis plaatsvonden en dat ze werden uitgevoerd met een hond die in principe is opgeleid om drugs op te speuren. Ook T. Klein, commandant van de speurhonden- school van de rijkspolitie, betwij felde gisteren of waarde kan wor den gehecht aan de uitslag van de proef. De behandeling van de zaak wordt 22 december voortgezet. student, maar de minister zelf te la ten aankloppen bij de gescheiden ouder die niet van plan is mee te betalen aan de studie van zijn kind, begroet hij niet enthousiast. Deetman heeft zich in het verle den dikwijls verzet tegen deze aan pak die bovendien extra geld kost. In de brief aan de Kamer schrijft Deetman advies te willen inwinnen en zijn conclusies eerst met de Ka mer te willen besprken vóór het ka binet besluiten neemt over voostel len de wet aan te passen. Waar schuwend voegt hij er aan toe dat deze veranderingen geen geld mo gen kosten. De brief van de minister gaat ver gezeld van een actueel cijferover- zicht per 30 november. Daaruit blijkt dat in de periode van 1 mei 1986 tot en met 27 november 1987 ongeveer 836.000 brieven zijn bin nengekomen over het nieuwe stel sel. In die periode werden onge veer 698.000 brieven verwerkt. Van de periode voor 1 augustus liggen geen onbeantwoorde brieven Van het tijdvak tussen 1 augus tus en 15 september ligt nog een restant van ongeveer 89.000 brie ven. Zeventig procent hiervan zit al in de molen door de verzending van 'mutatieformulieren' (waarop veranderingen moeten worden aangegeven) en recente kennisge vingen, de resterende dertig pro cent bestaat uit verzoeken om in lichtingen. Daarvoor komt een spe ciale voorlichtingsactie. De werk- voorraad brieven die na 15 septem ber 1987 zijn ontvangen is onge veer 49.000. Tussen 15 september en 27 no vember zijn ongeveer 878.000 'mu tatieformulieren' verstuurd. Daar kwamen er 310.000 van terug, waarvan er zo'n 264.000 zijn ver werkt. Er resteert nu een werk- voorraad van ongeveer 46.000. Dat betekent dat een student gemid deld binnen een maand een reactie op zijn ingezonden formulier krijgt. Kamer uit kritiek op beleid Nijpels DEN HAAG (ANP) - Een kamer meerderheid heeft bij minister Nij pels (milieu) erop aangedrongen meer geld beschikbaar te stellen voor bodemsanering. CDA-kamer- lid Tegelaar-Boonacker vroeg of niet desnoods minder geld voor de bestrijding van andere vormen van milieuhinder moet worden uitge geven. Melkert (PvdA) wees erop dat de uitgaven voor bodemsanering de Kopstuk van Chinese bende gearresteerd AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft in samen werking met de Centrale Recher che Informatiedienst in Den Haag één van de kopstukken van de Chi nese criminele organisatie Tai Huen Chai aangehouden. De 30-ja- rige man wordt ervan verdacht op grote schaal heroïne te hebben ge ïmporteerd. Hij staat bekend als zogenoemde celleider van de Tai Huen Chai. Deze criminele organi satie bestaat uit diverse 'cellen' en telt ongeveer honderd personen. Door zijn arrestatie denkt de poli tie de organisatie een gevoelige klap te hebben toegebracht. De politie had al langer verden kingen tegen de man, maar het was moeilijk bewijzen tegen hem te verzamelen. Met het oog hierop heeft de centrale recherche van de Amsterdamse politie het onder zoek naar de activiteiten van de Tai Huen Chai-beweging maanden lang de hoogste prioriteit gegeven. Eén van de grootste problemen vQor de politie bij dit soort onder zoeken is de geslotenheid van de daders en slachtoffers. Informatie van de Chinese gemeenschap werd zelden of nooit bekrachtigd door aangiften uit angst voor repressail- lemaatregelen van de "zeer ge welddadige Tai Huen Chai", aldus de politie. komende jaren dalen van 183 naar 153 miljoen gulden in 1990. Er wordt volgens Melkert een loopje met de waarheid genomen als de minister beweert dat de sanering van de bodem in 1997 zal zijn vol tooid. In dit tempo van uitgaven zal de aanpak van de bodemvervuiling tot in de volgende eeuw doorlopen, aldus de PvdA'er. Eisma (D66) noemde bodemsa nering een moeizame operatie door sterk tekortschietende financiële middelen. Schutte (GPV) en Lank- horst (PPR) lieten zich in dezelfde bewoordingen uit. Lankhorst ver weet de minister alsmaar nieuwe onderzoeken te laten uitvoeren in plaats van te beginnen met grote schoonmaakoperaties, zoals nodig is in de Volgermeerpolder. Alleen WD-woordvoerder Braams sprak relativerende woor den over de bodemvervuiling. Vol gens Braams spelen emoties vaak een te grote rol bij de beslissing om maatregelen te nemen. Hij noemde de cadmiumvervuiling van de Kempen als voorbeeld, waarbij geen gezondheidsnormen worden overschreden maar wel maatrege len worden getroffen. Of is er hier sprake van een aanmerkelijk poli tiek prestige?, zo wilde Braams we ten. De liberaal gaf ook een oordeel over het totale beleid van Nijpels. Hij zei de aanpak van de minister in het algemeen positief te beoorde len. Braams prees het enthousias me van Nijpels en zijn vermogen om dat enthousiasme over te dra gen. „Zijn kennis van zaken is groeiende en dat is een goede ont wikkeling die verwachtingen wekt. Dat hij soms niet gehinderd wordt door kennis van de techni sche details en dan de zaken wel eens iets te simpel voorstelt kan een voordeel hebben in de presen tatie, maar maakt kamerleden niet altijd gelukkig", aldus Braams. Juist die nadruk op de presenta tie was voor Melkert (PvdA) aanlei ding voor kritiek op Nijpels. "Eens komt het moment dat voorlich tingscampagnes, het uitreiken van milieuprijzen en het aanroepen van de milieubeweging als bondgenoot hun effect verliezen. Public Rela tions valt plat als er geen basis on der ligt, als het een lege huls blijkt", aldus Melkert. Hij hekelde de afschaffing van de milieutoeslag in de wir en het besluit de maximum snelheid op te trekken naar 120 kilometer per uur Melkert noemde het een ronduit belachelijk verzinsel om de verho ging van de maximum snelheid als een voor het milieu positieve maat regel te beschouwen. Hij diende een voorstel in om de door de mi nister voorgestelde korting van 710.000 gulden op de subsidie aan milieu-organisaties ten behoeve van milieu-opvoeding ongedaan te maken en kreeg daarvoor de steun van het CDA. Gemeente wil zelf met ambtenaar onderhandelen DEN HAAG (ANP) - De gemeenten willen af van de situatie dat de ar beidsvoorwaarden van alle ambte naren centraal tussen minister en ambtenarenbonden worden gere geld. Ze wensen zelf voor hun ei gen sector te onderhandelen. Het College van Arbeidszaken van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (de gemeentelijke werk gevers) heeft vandaag in Den Haag een nieuw overlegstelsel "dat past bij de eisen van deze tijd" gepre senteerd. Gemeenten zijn in de huidige si tuatie niet in staat een arbeidsvoor waardenbeleid te voeren waarmee ze op de arbeidsmarkt uit de voe ten kunnen. Een buschauffeur bij de gemeente voelt zich nu eenmaal verwant met een collega in het par ticuliere vervoer en niet met een ambtenaar op de gemeentesecreta rie. Het overheidspersoneel is geen homogene groep, zoals het huidige overleg in feite doet voorkomen, al dus de gemeentelijke werkgevers. Door de sectoren de ruimte te ge ven kunnen kunstgrepen als be- houdpremies voor schaarse ambte naren verdwijnen. In het voorstel moet per sector jaarlijks worden overlegd over de arbeidsvoorwaarden bij onderwijs, politie, defensie, rijk, gemeenten, provincies en waterschappen. Voordat de regering de begroting op Prinsjesdag bekendmaakt, hoort zij de werkgevers over de door hen gewenste ruimte voor de arbeidsvoorwaarden. Er zijn onderwerpen die centraal geregeld moeten blijven, zoals pen sioenen en sociale zekerheid. In het sectoroverleg moeten de arbeids voorwaarden in het najaar verder worden ingevuld in overleg tussen werkgevers en ambtenarencentra- les, aansluitend op en in overeen stemming met de bijzondere situa tie. Steeds geldt dat overeenstem ming moet worden bereikt. Ge beurt dat niet, dan blijft de oude si tuatie gehandhaafd. STEVENSBEEK - Het ministerie van WVC (welzijn, volksgezond heid en cultuur) gaat akkoord met de beperkende voorwaarden die de gemeente Oploo heeft gesteld voor de opvang van vluchtelingen in het dorp Stevensbeek. Dat betekent dat er vanaf 1 februari rond de 100 vluchtelingen in het dorp geplaatst kunnen worden. LEIDEN/DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA wil nog deze week over leg met minister Deetman (onder wijs) over de gevolgen van het niet- betalen van de verplichte lesgeld heffing voor 16- en 17-jarigcn. In Leiden en Utrecht werden gisteren al tientallen leerlingen van school gestuurd, omdat hun ouders het lesgeld van 1030 gulden nog niet hadden betaald. "Ik vind dat je niet zover moet gaan om leerlingen van school te verwijderen", aldus het PvdA-ka- merlid F. Leijnse. De Vereniging van Openbaar onderwijs heeft in middels aangekondigd een proef proces te overwegen tegen scholen die leerlingen naar huis sturen voor wie het lesgeld niet is betaald. De vereniging zegt dat er sprake is van een onrechtmatige daad als scho len leerlingen naar huis sturen AMSTERDAM (GPD) - Als in Nederland alle vrijwilligers een dag zouden thuisblijven, zijn de gevolgen niet te overzien. Naar schatting vijf miljoen mensen zijn op een of andere wijze bij vrijwilligerswerk betrokken. Zij vertegenwoordigen met hun werk bij verenigingen, het wel zijnswerk, in politieke partijen, het jeugd- of ouderenwerk of op scholen een economische waar de van bijna 32 miljard gulden. De Verenigde Naties riepen vorig jaar op tot de jaarlijkse vie ring van een Internationale Vrij- willigersdag. In Nederland zal die dag worden gevierd op maan dag 7 december. Dan ook wordt het startsein gegeven voor een landelijke campagne om het vrij willigerswerk onder de aandacht te brengen. Uit onderzoek is gebleken dat het werk van de vijf miljoen mensen die zich in Nederland met het georganiseerde vrijwilli gerswerk bezighouden, in 1985 neerkwam op twintig procent van de in dat jaar verrichte be roepsarbeid. Zouden al die vrij- willigersuren worden omgezet in geld, dan komt dit neer op een jaaromzet van bijna 32 miljard gulden. Dat is ruim 8 procent van het nationale produkt. Een en ander staat te lezen in het boek 'Dat doe je gewoon? Vrijwilligerswerk in sociaal, cul tureel en economisch perspec tief, onder redactie van prof. dr. R. C. Kwant, dat speciaal voor de vrijwilligersdag werd geschre- het vrijwilligerswerk de laatste jaren sprake van een geleidelijke stijging. "Kijkend naar de hoe veelheid werk die wordt verzet, is het des te meer ongepast om te zeggen dat er veel meer moet ge beuren", aldus Adriaansens. Aanvulling Vrijwilligerswerk voorziet in die gevallen waar professionele hulp ontbreekt of dient ter aan vulling ervan. De belangrijkste reden eraan mee te doen is meer betrokken te raken bij wat in de maatschappij gebeurt. Het geeft i het gevoel 'erbij te ho- tus. i maatschappelijke sta- Adriaansens constateert een grote kloof tussen degenen die aan het arbeidsproces deelne men en zij die dat als vrijwilliger doen. Hij pleit daarom naar een manier te zoeken die beide vor men van werk dichter bij elkaar brengen. Het Comité Internationale Vrijwilligersdag heeft een prijs beschikbaar gesteld voor projec ten die geheel draaien op vrijwil ligers. Een jury heeft een keuze gemaakt uit ruim 450 inzendin gen. Tien daarvan zijn genomi neerd en aan het eind van de avond zullen drie daarvan als winnaar worden bekendge maakt. Deze ontvangen elk 2500 gulden. De jaarlijks uit te keren prijs heeft de naam van wijlen oud-minister van CRM mevrouw Marga Klompé gekregen vanwe ge haar stimnulerende rol voor het vrijwilligerswerk. Ook landelijk zal aandacht voor het vrijwilligerswerk wor den gevraagd. Dat begint met een campagne waarbij 150.000 af fiches worden verspreid en ad vertenties zullen verschijnen in landelijke en regionale dagbla den. Onder het motto 'Vrijwilli gerswerk loont, aan de slag in de buurt waar u woont', wordt het publiek verwezen naar plaatselij ke adressen van vrijwilligersor ganisaties. Verder kan men van af 8 december drie dagen bellen met de Vrijwilligerstelefoon. De ze wordt achtereenvolgens be mand door de Europarlementari ër Hedy d'Ancona, de televisie- presentator Fred Oster en 'ma joor' Bosshardt. "De rechter moet dat maar eens goed uitzoeken", aldus woordvoer der J. Schoppen. Hij meent dat een conflict over de heffing van lesgeld niet over de ruggen van de leerlin gen mag worden uitgevochten. "De regeling moet worden aange past, zodat er tegen ouders die niet betalen kan worden opgetreden en de sanctie van het naar huis sturen van leerlingen, niet kan worden uitgevoerd". Nog geen twee weken geleden beloofde Deetman het parlement dat er geen leerlingen van school zouden worden gestuurd als hun ouders niet in staat zouden zijn het lesgeld tijdig (voor 1 december) te betalen "Die belofte heeft hij niet waargemaakt en dat is onaanvaard baar", aldus Leijnse. Hij vindt dat de minister de beta lingstermijn van de lesgeld heffing met twee maanden moet verlen gen. "Tot 1 februari dus. In die tus sentijd moet geprobeerd worden op alle mogelijke manieren het les geld te innen. De leerlingen voor wie nog niet is betaald, moeten dan gewoon op school blijven", aldus het PvdA-kamerlid. In Leiden werd een kleine veer tig leerlingen van de scholenge meenschap Emilie Knappert (voor beroepen in de gezondheidszorg en dienstverlening) en de meao de toe gang tot de lessen ontzegd, omdat per 1 december ondanks herhaalde aanmaningen het schoolgeld niet was betaald. Scholen voor middel baar beroepsonderwijs worden het hardst getroffen, omdat zij meer dan andere afhankelijk zijn van het lesgeld. Volgens Y. Jonker van de Protes tants Christelijke Besturenbond tellen leerlingen voor wie op 1 de cember niet het volle pond betaald is officieel niet mee. De scholen krijgen voor hen ook geen vergoe ding. Jonker kent scholen die bijna een ton te weinig ontvangen heb ben. Bovendien kan de scholen nog eens een boete worden opge legd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3