Files hindernis voor ambitieus Schiphol Wereldcampagne Graham per satelliet gaat niet door 'Politie moet pers in ontvoerings- ]V zaken meer in vertrouwen nemen' Luchthaven groeit onstuimig door PAGINA 2 WOENSDAG 2 DECEMBER 198. WQ De grootscheepse evangelisa tie-actie per satelliet van de Billy Graham-organisatie gaat niet door. Dat kreeg het bestuur van de Evangelische Alliantie in Ne derland deze week te horen. Het was de bedoeling, in de zo mer van 1989 vanuit twee steden, waaronder Londen, een groot aantal landen via satelliet-uitzen dingen met het evangelie in aan raking te brengen. Plaatselijk zouden kerken de actie moeten begeleiden met bijeenkomsten vóór de ontvangst en vertaling bij de uitzendingen. Ds. C. A. E. Groot, ondervoor zitter van de Evangelische Alli antie, vertelde, dat de leiders van de Graham-organisatie tot afzeg ging van hun plannen hadden besloten "na evaluatie van de ge sprekken met christelijke leiders uit vele landen". De satelliet campagne zou niet de goede weg zijn om aan de vele verzoeken tot assistentie bij evangelisatie te voldoen. Ondersteuning van lo kale en nationale acties krijgt nu voorrang. Groot: "Dat is alles wat wij te horen hebben gekregen. We gaan nog wel om een nadere toelichting vragen". In Nederland was sinds het be- jin van dit najaar een nationaal comité bezig met de eerste voor bereidingen voor de campagne. Aanvankelijk werden nogal wat vraagtekens geplaatst. De vrees bestond dat de nationale inbreng door het grootschalige karakter van de actie niet goed tot zijn recht zou komen. Vooral over de nazorg - het begeleiden van men sen na de campagne - maakte men zich zorgen. Het nationale comité wordt nu ontbonden. Groot vermoedt, dat de beslis sing van Graham nauw samen hangt met het feit dat het Lau- sanne-comité voor wereldevan gelisatie eveneens in de zomer van 1989 een wereldconferentie in Singapore houdt over zending en evangelisatie. Dit comité en de Graham-organisatie hebben veel met elkaar gemeen. "Het is moeilijk, deelneming aan beide evenementen zowel fysiek als fi nancieel te verenigen", aldus Groot. Toch verwacht hij niet, dat de satelliet-campagne later alsnog zal worden gehouden. "De orga nisatie van Graham wil kennelijk terug naar ondersteuning van lo kale acties". Hindoe kerklid? In Denemarken is een dis cussie aan de gang over de vraag of er binnen de lutherse volks kerk ruimte is voor niet-chnste- lijke godsdiensten. De laatste tijd doet zich daar het merkwaardige verschijnsel voor dat nogal wat kerkleden naar 'nieuwe religies' gaan. Die staan soms op gespannen voet met het karakter van de kerk, zo als de Scientology-beweging, maar kerkelijke aanhangers daarvan denken er niet aan hun kerklidmaatschap op te zeggen. Zo zijn er ook hindoeistische en boeddhistische monniken en nonnen die tegelijk lid van de volkskerk willen blijven. Som migen staan zelfs op hun recht, tot kerkeraadslid te worden ge kozen. In een artikel in de christelijke krant van Denemarken zegt de theoloog dr. Johannes Aagaard, dat iedereen recht heeft op gods dienstvrijheid, maar dat er bin nen de kerk toch duidelijkheid moet bestaan over geloof en leer. "Anders wordt het lidmaatschap een absurditeit". Hij wil, dat de lutherse bisschoppen hierover - een klaar antwoord geven. Eén bisschop heeft in diezelf de krant al gereageerd op de vraag van Aagaard. Volgens Thorkild Graesholt is het zonne klaar, dat iemand onder de be staande wetgeving geen lid kan zijn van een religieuze beweging met een andere leer en tegelijk kerklid. "Maar", laat hij er direct op volgen, "wij betreden hier wel een gebied vol voetangels en klemmen. Want in de geschiede nis van onze kerk zijn er talloze voorbeelden van mensen en groepen die elkaar luidkeels voor ketters hebben uitgemaakt en toch binnen diezelfde kerk sa menwerkten. Ik zie geen andere manier dan ieder geval afzonder lijk te bekijken". Het ligt voor de hand dat leden van niet-christelijke bewegingen geen aanspraak kunnen maken op dienstverlening door de kerk. Dat geldt ook voor moslims en boeddhisten. "Maar", zegt bis schop Graesholt, "wie zal een predikant verbieden aandacht te schenken aan misleide zielen, en wie kan beslissen over de geldig heid van het kerklidmaatschap, ook al is daar uiterlijk weinig van te zien? Wij raken hier aan een kernvraag: kunnen wij ander mans geweten onderzoeken?" De theoloog Aagaard denkt, dat dit inderdaad mogelijk is. Bisschop Graesholt: "Wil Aag aard soms een nationale inquisi teur? Er zijn zeker rovers in de bossen. Maar die kun je niet ver jagen door een goedbedoeld be vel van de bisschoppen". Afscheid De hervormde synode heeft in haar laatstgehouden vergade ring afscheid genomnen van on der anderen ouderling J. Priester en de predikant dr. S. Meijers. De eerste vertegenwoordigde de classis Alphen aan den Rijn, de tweede de classis Leiden. Leden van de hervormde syno de worden voor vijfjaar gekozen. Er zijn 56 classes. Volgens roos ter treden ieder jaar dan ook elf, soms twaalf leden af. De meeste afgevaardigden die volgend jaar niet terugkeren hebben de vijf jaar volgemaakt. Alleen ds. R. Hengstmangers, die de classis Haarlem vertegenwoordigde, was maar kort lid. Hij nam de plaats in van dr. Blei, die dit jaar verhuisde naar de stoel van se cretaris-generaal. Hervormde Kerk: aangeno men het beroep door de classis Alkmaar tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden, geestelijk verzorger 'Noorderha ven' in Julianadorp, kandidaat H. Broer Haarlem. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar de protestantse gemeente Huissen J. G. Wijers Krimpen aan den IJssel (Samen op weg-wijkgemeente 'De Win gerd'), naar Warffum kandidaat P. Prins Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Ui- rum kandidaat A. H. Verbree Aduard (Gr.), die daarmee be dankte voor onder andere Lisse- Oegstgeest. Leiderdorp. Omdat de bap tistengemeente in Scheveningen hem in volledige dienst kon ne men, moet de heer J. van der Zeeuw zijn werk voor de baptis tengemeente in Leiderdorp be ëindigen. Hij hield zich hier be zig met kinder- en telefoonwerk en huisbezoek en verzorgde maandelijks een spreekbeurt. Leiden. De rommelmarkt van de Bevrijdingskerk (gerefor meerd en hervormd) in Zuidwest heeft ruim f. 13.000 opgebracht. Gebed voor top In de Russisch-orthodoxe kerken van de Sovjetunie wordt komende zondag een liturgie ge vierd voor het welslagen van de topconferentie van 7 tot 10 de cember in Washington. Dat deel de het Russische persagent schap Tass mee. De metropoliet van Leningrad en Novgorod, Aleksej, zal de hoofdliturgie in de kathedraal van de Goddelijke Drievuldigheid in Leningrad lei den. Quakers. Het Genootschap der Vrienden - beter bekend als Quakers - in de Amerikaanse staat Indiana is een propaganda campagne begonnen om het beeld van de beweging in de pu blieke opinie te verbeteren. Hoewel Quakers zich uit tradi tie niet scherp presenteren, dwingt de vermindering van het ledental ertoe hun image wat op te vijzelen. "De mensen denken, geloof ik. dat wij uitgestorven zijn omdat we nooit zoveel over onszelf spreken", zei voorganger J. Brent Bill. "Het is niet zo qua- ker-achtig om over onszelf te pra ten, maar dat begint nu te veran deren". TILBURG - Na de recente ontwik kelingen in de ontvoeringszaak van Gerrit Jan Heijn moeten de po litie en de pers goede werkafspra ken maken voor toekomstige ge vallen. Dan kunnen er in elk geval geen panieksituaties ontstaan, zo als vorige week na de gedeeltelijke overdracht van het losgeld. De po litie probeerde toen tevergeefs de pers ervan te weerhouden het 3 te publiceren. door Weert Schenk Dr. Huub Evers, docent ethiek aan de Academie voor Journalis tiek in Tilburg en vorige maand ge promoveerd op het onderwerp Journalist en Ethiek, vindt dat zo wel politie als pers afgelopen vrij dag fouten hebben gemaakt. De politie had duidelijk moeten ma ken waarom het leven van Heijn door eventuele berichtgeving in groter gevaar zou worden ge bracht. Evers noemt de informatiestop van de familie Heijn en de politie onverstandig. "Ze zeggen: 'je krijgt van ons niets te horen over wat er speelt, maar we vragen je om niets te publiceren'. De journalist wordt niet in de gelegenheid gesteld om een eigen afweging te maken, om dat hij niet weet wat de gevolgen van zijn bericht zijn". Perspauze Bij een informatiestop speelt de politie met vuur, zegt Evers. "Elke keer opnieuw moet de politie pro beren de pers in toom te houden. Steeds weer worden ze heel ner veus als de pers iets blijkt te weten. Nu lukt het al bijna niet meer om nog iets tegen te houden. Als het dadelijk echt spannend wordt, is het hek helemaal van de dam. De politie moet naar het eigen voor lichtingsbeleid kijken en niet al leen de pers de schuld geven". Volgens de ethicus had de politie beter kunnen kiezen voor een pers pauze. Aan het begin van een ont voering wordt de hoofdredacties gevraagd om niet te publiceren. Daar staat tegenover dat de media wel volledig van alle ontwikkelin gen op de hoogte worden gehou den. Het intiatief voor een perspauze moet van de politie komen, vindt Evers. "Zij moet zeggen: 'dit zijn de ontwikkelingen en dat zijn onze zorgen. Wij vragen u tot nader or der niet te publiceren'. De hoofdre dacties kunnen dan de ernst van de situatie beoordelen en zichzelf vrij willig het zwijgen opleggen". De hoofdredacties die aan de perspauze meedoen, kunnen welis waar steeds een afweging maken, maar niet ineens de perspauze als geëindigd beschouwen. Het stop pen van de perspauze moet vol gens Evers ook weer in onderling overleg gebeuren. Hij meent dat het in de zaak- Heijn te laat is voor het maken van nieuwe afspraken tussen politie en pers. "Dan ontstaat er een knok partij tussen de leiding van de poli tie en die van de kranten. Het be lang van Heijn kan daartussen wor den gemangeld. Na de ontknoping moeten de hoofdredacties zeggen: we laten niet met ons sollen. Als ze dat nu zeggen, gaat het over de rug van Heijn". Om die reden is Evers geneigd te denken dat de pers over de schreef is gegaan in de berichtgeving rond de overdracht van het losgeld. "De media hebben gedacht: we laten ons niet door de politie ringeloren. De politie heeft daar schuld aan door informatie te weigeren toen de hoofdredacties daar om vroegen voor hun eigen beoordeling van de situatie". Ondanks dat de hele buurt rond het landgoed Planken Wambuis gealarmeerd was door onder ande re laagvliegende helikopters, blijft Evers bij zijn stelling. "Toen ik de beelden op het journaal zag, dacht ik, wat haalt de politie hier in vre desnaam uit? Maar ook al ligt het nieuws op straat en is er, zoals rond de vinger, een hevig geruchtencir cuit, ik kies toch voor het niet pu bliceren van de feiten, omdat het leven van Heijn in het geding is. Het rondzingen van een gerucht mag geen motief zijn voor publika- tie. Bovendien is dat later heel goed aan de lezers uit te leggen". Netjes De Tilburgse ethicus vindt dat de Nederlandse pers zich tamelijk netjes heeft gedragen in de ontvoe ringszaak. "Er is correct gezwegen over het feit dat de kidnappers een vingerdeel hadden opgestuurd. Op basis van een eigen afweging is lan ge tijd niet gepubliceerd". Hij meent dat het Algemeen Dagblad nooit een publikatie over de vinger had mogen forceren. Het AD door brak het stilzwijgen omdat het tijd schrift Actueel iets over de lugube re zending zou schrijven. 1 Actueel bracht het echter niet al nieuwsfeit, maar deed het af als he zoveelste indianenverhaal. Daai mee had het AD zich nooit mogei laten opjutten, zegt Evers. "Het be lang van de krant heeft de doorsla) gegeven. Maar dat mag alleen als j( er heel zeker van bent dat het lever van Heijn geen extra gevaar loopt' Daarmee geeft Evers de ethisch) grens aan. "Als een persoon gevaar loopt door een bepaalde publikai -qt tie, kan je als journalist niets an ders doen dan het nieuws voor jt we houden, ook al zit je je te verbijten WC Maar ik geef toe, het is natuurlij! ge! wel even slikken als een ander, zo als in het geval van het Algemeeii Dagblad, met de primeur gaat lo pen omdat jij je fatsoenlijk hebt ge dragen" in Tot hoever gaat dat? Een voor beeld. Achter het Nieuws, de actui aliteitenrubriek van de VARA-tele visie, zond op dringend verzoelr van minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) geen fragment ui) van de Duitse Rudi Carell-showj omdat Nederlanders in Iran daar oor gevaar konden lopen. Evers "Je kan natuurlijk niet in de situa> tie terecht komen dat elk telefoon tje van een autoriteit voldoende is om de berichtgeving te staken. Dat kan je je niet laten aanleunen" De journalist moet op z'n minst alle informatie krijgen om zelf de zaak fatsoenlijk te kunnen beoor- delen4 zegt Evers. "Dat was bij dié Rudi Carell-affaire zeker met het geval. De minister belde enkele mi nuten voor de uitzending. Dat was niet fraai. Wat kon de eindredactie van Achter het Nieuws anders doen dan de veilige kant kiezen en het omstreden fragment niet uit zenden' ■■H Hij vervolgt: "Wat moet je? He) bij kan nog als dat een keertje 1 komt Maar de media kunnen zich dit niet voortdurend laten welge- va vallen. De pers moet als een vol- ge wassen partner worden be- schouwd. Pas dan kan je goede jjj werkafspraken maken. Een situa- tie waarin word gezegd: je mag niet publiceren, omdat ik dat vind, is onacceptabel". Politiewoordvoerder Anne Geelof wil op dit moment zich niet ee in de discussies over de informatie- stop mengen. Hij zegt alleen te ho- pen dat na afloop van de Heijn-ont- voering pers, politie en justitie melj elkaar om de tafel gaan zitten om goede afspraken voor de toekomst te maken. jy de AMSTERDAM - De Nationale Luchthaven Schiphol zal tot 1995 een bedrag van 1.4 miljard gulden steken in verbouwingen. Voor de luchtreizigers zijn de eerste resul taten ervan al enige tijd zichtbaar in de vertrekhal. Maar ook daarbui ten verontschuldigt de directie van onze nationale luchthaven zich voor regelmatig optredend onge mak als gevolg van bouwwerk zaamheden. "We werken aan een nog beter Schiphol", valt er als ex cuus op borden te lezen. Daarmee kan de directie van Schiphol nau welijks de trots verhelen voor de uitverkiezing van Schiphol tot bes te luchthaven ter wereld. door Piet Teeling Half december (14 december) zal Prins Claus de officiële opening verrichten van de C-pier; de eerste pier die als onderdeel van het in 1985 door de luchthaven gepresen teerde Masterplan werd opge knapt. In de kelder is een nieuw, computergestuurd bagagesysteem gekomen ten behoeve van de door de KLM afgehandelde maatschap pijen. Die computers moeten er voor zorgen, dat er straks geen en kele koffer van de luchtreiziger meer zoek raakt. Pure winst, want nu zijn dat er elke dag nog veertig. Andere delen van de nationale luchthaven zullen volgen: de tax free-shop aan de kop van de A-pier zal verdwijnen en de belastingvrije winkel achter de controleposten van de marechaussee wordt omge bouwd tot een overzichtelijk stel sel van pleinen. Maar niet alleen binnen wordt er gerenoveerd; ook daarbuiten. De bouw van een par keergarage op het huidige parkeer terrein recht tegenover het sta tionsgebouw moet in de toekomst de aanwas van nieuwe reizigers, die niet per trein, maar per eigen auto naar Schiphol reizen, opvan gen. En dan zijn er nog plannen om de luchthaven uit te breiden met een E-pier en zelfs een F-pier. Grote vondst munten in Vlissingen VLISSINGEN (GPD) - Op een te koop staand stukje grond in Vlis singen is afgelopen maandag een kapitale muntenvondst gedaan. Nauwelijks een meter onder het maaiveld werden 50 munten ge vonden, waarvan de waarde wordt geschat op 400,000 gulden. Giste ren werden opnieuw munten ge vonden. Het perceel grond staat al langere tijd te koop. De munten zijn opgespoord door Cees Grims uit Vlissingen, wiens vrouw eigenaar is van de grond. Het gaat vooral om koning Willem II- en koning Willem III-munten en enkele Engelse coins. De jaartallen op de geldstukken lopen uiteen van 1800 tot 1860. In de grond op nauwelijks een meter onder het maaiveld lag het kapitaaltje aan munten in een kousje en een kruik je, die waren afgezet met verticaal in de grond gestoken tegeltjes. "Stel je voor dat ik de grond ver kocht had en ze hadden die mun ten gevonden. Dan baal je wel. Een directeur van een bankfiliaal wilde het perceel grond kopen maar zat 35.000 gulden onder de prijs die ik ervoor wilde hebben. Toen is de koop niet doorgegaan. Die zal zich ook wel voor z'n kop slaan", lacht Grims. Wanneer en onder welke omstandigheden de munten in de grond gestopt zijn is niet bekend. Grims wil binnenkort de munten laten taxeren door experts uit Am sterdam. werknemers die in de files terecht komen, maar ook de transporteurs van luchtvrachten. "Wij als Schip hol directie kunnen nog zo goed ons best doen, als het transport op de weg vastloopt tussen de files met forensen, slaan we de plank goed mis". Schiphol toonde zich opgetogen over de verbreding van de Schip- holtunnel van drie naar vier rijba nen, ook al betrof het voorlopig de verbreding van één tunnelbuis. Noordzij; "Met alleen die Schiphol- tunnel kom je er niet; d'r is gewoon meer voor nodig". Grootste knel punt: de S-21, de provincialeweg. die de Haarlemmermeer bijna in twee helften snijdt. Die zwaar be laste S-21 vormt bijvoorbeeld een belangrijke schakel in het bollen- vervoer naar de Bondsrepubliek. De komst van nog meer bedrij ven, onder meer op het door de ge meente Haarlemmermeer voorzie ne industrieterrein Beukenhorst- Oost, zou er wel eens toe kunnen leiden, dat de weg het grootste knelpunt wordt in de ontwikkeling van het gebied. Provincie en be drijfsleven hebben de hoop gericht op steun van de regering. Ook fi nanciële steun, want de nationale luchthaven wordt beschouwd als de spil van de Nederlandse trans porteconomie. Uitbreiding De gemeenten Amsterdam, Haarlemmermeer, de provincie Noord-Holland en de Nationale In vesteringsbank hebben daar al op ingespeeld door de Schiphol Area Development Company op te rich ten. Dit orgaan moet gronden zien te verwerven, waarop de uitbrei ding van de nationale Luchthaven verder gestalte kan krijgen. De plannen voor een Avio Trade Park (tussen de A-4 en de S-ll) en een High Tech Center liggen te wach ten op gegadigden. Maar echt in de rij staan die gegadigden nog niet. Zij wachten de ontwikkelingen op het gebied van betere aan- en af- voermogelijkheden af. alvorens zich ook daadwerkelijk rond Schiphol te vestigen. Vracht Het mag de menig luchtreiziger dan misschien zijn ontgaan, maar ook elders op het Schiphol-grond- gebied wordt hard gewerkt. Schip- hol-Zuid kreeg er al eerder dit jaar voor de vrachtafhandeling heel wat gebouwen bij en nog vorige maand ging de eerste paal de grond in voor een verzamelgebouw voor kleine en middelgrote expediteurs, dat de luchthaven zelf zal gaan exploite ren. Het gebouw krijg 4700 m2 kan toorruimte en 7.400 m2 loodsruim- te. Ook komen er twee douane loodsen. Bouwbedrijf Austin Nederland hoopt het eind 1988 te kunnen op leveren. Verwacht wordt dat met name expediteurs, die in Vrachtstation 3 zijn gehuisvest, de overstap zullen maken, omdat an dere plannen voorzien in sloop van dat vrachtstation in 1989. De totale kosten van een nieuwe infrastruc tuur voor het vrachtareaal heeft de directie van de nationale luchtha ven begroot op 85 miljoen gulden. Inbegrepen de aanleg van vijf van de negen opstelplaatsen voor vrachtvliegtuigen van het type Boeing 747-400, het grootste ver keersvliegtuig. Verder is op Schiphol-Zuid het vrachtstation 5 in aanbouw van af- handelaar Aero Groundservices en wordt er gebouwd aan nieuw vrachtgebouwen voor de expedi teurs Pandair, Cpox Air en Nippon Express. Het eerste deel van het nieuwe vrachtareaal Schiphol- Zuid is al volop in gebruik. Hier hebben zich vijf expediteurs geves tigd met hun eigen loods- en kanto rencomplex: Road Air, Damco Air, Muller, VGL en Road Air Parcel Service. Achtergrond van die ontwikke lingen is de capaciteit van Schip hol op te voeren tot 1,3 miljoen ton lucht- en truck vracht per jaar, twee keer zoveel als nu. Het 'oude' Schiphol was te klein om die ver wachtingen op de lange termijn mogelijk te kunnen maken. De groei, ingezet na de oliecrisis in de jaren zeventig, zal zich ook de ko mende jaren doorzetten. Concurrentie Die groei komt ook tot uitdruk king in de jaarcijfers. Verwerkte Schiphol in 1980 nog een kleine tien miljoen passagiers, vorig jaar was dit aantal opgelopen tot ruim 12 miljoen. En dit jaar wijzen de cij fers op een constante verdere groei, want in de eerste negen maanden, verwerkte de nationale luchthaven meer dan 10 miljoen passagiers. Ook de via de luchtha ven vervoerde tonnen vracht ste gen in die periode van zeven jaar. Van 318.000 ton in 1980 tot 450.000 ton over 1986. Over de eerste negen maanden is de tonnage opgelopen tot 363.000 ton. Schiphol's politiek is gericht op een scherpere concurrentie met an dere nationale luchthavens. De in vesteringen zijn vooral bedoeld om Londen (vier luchthavens). Parijs (Orly en Charles de Gaulle) en Frankfurt naar de kroon te steken. Maar ook anderzijds doet de lucht haven er alles aan, om zoveel moge lijk luchtverbindingen aan de reizi ger te kunnen aanbieden en daar door de functie van toegangspoort tot Europa over te nemen. In het kielzog van de luchtvaart maatschappijen volgen de verla ders, distributeurs, expediteurs en andere bedrijven en bedrijfjes, die om uiteenlopende redenen in de buurt van de luchthaven willen zit ten. Bij de op de luchthaven Schip hol gevestigde bedrijven werken nu zo'n 33.000 mensen. Velen van hen raken op weg naar werk en huis evenwel tweemaal daags ver zeild in opstoppingen en files. Files Volgens ir. K.J. Noordzij, direc teur commerciële zaken van de luchthaven, zou er een 'Deltaplan' voor de mobiliteit moeten komen. "Aan een goede luchthaven in een land met files heb je niets", meent Noordzij. Het zijn niet alleen de De verkeerstunnel in de weg Amsterdam-Den Haag kreeg deze zomer twee maal vier rijbanen. Grootste knelpunt is nu de S-21: de 'bollenroute' dwars door de Haarlemmermeer. ifoto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2