Ik ga niet meer forceren ;po0r;tv Als Voorspringer' naar Winterspelen Hockeyteam begint trip met 3-1 zege PSV roept Frans van Rooy terug j Konijnenberg wacht op bevestiging Van Basten wil een herstel zonder pijn V' Supportersreizen naar Calgary een fiasco WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 PAGINA 17 Twee treffers Delissen KARACHI (ANP) - De Nederland se hockeyers zijn de twee weken durende trip door Pakistan begon nen met een overwinning. Tegen een districtsteam werd het gisteren in Karachi 3-1 na een ruststand van. 2-1. Robbert Delissen, die alleen in de eerste helft speelde, maakte twee treffers, Hendrik Jan Kooy- man scoorde uit een strafbal. De Pakistani scoorden tegen bij de stand 2-0. De Europese kampioenen, die zondagavond vertrokken, bleken al redelijk geacclimatiseerd te zijn. Gisteren was er een uurtje getraind op het hier en daar opgelapte kuristgrasveld van het grote hoc- keystadion in de havenstad. Het kunstgras bleek zo vuil te zijn, dat de in het wit spelende Nederlan ders na enkele glijpartijen bijkans zwart waren geworden. Coach Hans Jorritsma gebruikte dit eerste oefenduel voor een groot aantal wissels. De enigen, die de gehele wedstrijd op dezelfde plaats bleven staan, waren ausputzer Re- né Klaassen, rechtsachter Mare EINDHOVEN (ANP) - Frans van Rooy speelt na komend weekeinde weer bij PSV. De Eindhovense club heeft besloten de linkermid denvelder, die was verhuurd aan de Belgische koploper FC Ant werp, terug te roepen. Van Rooy neemt zondag afscheid van het Antwerpse publiek in de wedstrijd tegen Standard Luik. Een week la ter komt hij vermoedelijk in actie in Haarlem, waar PSV tegen de ge lijknamige eredivisieclub het voor laatste competitieduel voor de win terstop speelt. PSV acht een spoedige terug keer van de 24-jarige Van Rooy noodzakelijk om de personele pro blemen op te lossen. Op de linker zijde ontbreekt de geblesseerde Ar- nesen al lange tijd. De pas herstel de Thoresen raakte afgelopen week opnieuw geblesseerd en zal mogelijk dit seizoen niet meer in actie komen. „We hadden geen an dere keus dan onze rechten op Van Rooy te laten gelden", verklaarde manager Kees Ploegsma vanmor gen. PSV leek al enkele malen eerder over te gaan tot het terugroepen van Van Rooy, die vorig seizoen werd verhuurd. De speler in kwes tie liet steeds blijken niets te voe len voor een terugkeer naar Eind hoven. In de ploeg van Georg Kess- ler is de Eindhovenaar uitgegroeid tot één van de beste krachten. In Eindhoven kon hij daarentegen nooit rekenen op een vaste plaats. „Ik kan mij voorstellen dat Van Rooy dit niet leuk vindt. Vandaag zullen wij een gesprek met hem voeren om een aantal zaken te rege len", stelde Ploegsma. PSV wilde Van Rooy niet langer respijt geven. Indien hij na 15 de cember bij zijn oude club zou zijn teruggekeerd, had hij volgend voorjaar niet mogen uitkomen in het Europacup 1-toernooi. Daarin heeft PSV zich via Galatasaray en Rapid Wien geplaatst voor de kwartfinale. De landskampioen, in de competitie nog ongeslagen, is bovendien nog actief in het KNVB- bekertoernooi. Benninga en rechtsbuiten Basti- aan van Ede. In de eerste helft stond Ronald Jansen in het doel, daarna Frank Leistra. Alleen de licht geblesseerde Jacky Brink man bleef aan de kant. Vandaag speelt Nederland in Ka rachi zijn eerste officiële interland tegen Olympisch kampioen Pakis tan in een reeks van vijf duels, die daarna achtereenvolgens in Quet- ta, Lahore, Islamabad en opnieuw Karachi wordt voortgezet. Nederland speelde in de volgen de opstellingen: Eerste helft: Jansen; Klaassen; Benninga, Pierie, Bovelander; Kooijman, Mare Delissen, Pieter van Ede; Weterings, Robbert Delis sen en Bastiaan van Ede. Tweede helft: Leistra; Klaassen; Benninga, Kooijman, Pierie; Crucq, Pieter van Ede, Diepeveen; Van den Honert, Bovelander en Bastiaan van Ede. DEN HAAG (GPD) - Met de Zuidafrikaan Roy Heiner heeft het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond (KNWVj een probleemgeval in huis. Als Hei ner namens Nederland volgend jaar aan de Olympische Spelen in Seoul mee zou doen, is het denkbaar dat andere Afrikaan se atleten opstappen. De hoog ste sportraad van Afrika, de af gelopen dagen bijeen in het Ni- geriaanse Abuja kwam met een resolutie die zegt dat 'Afrika' zich terugtrekt als er tijdens de Spelen Zuidafrikaanse atleten aan de start verschijnen. Het KNWV peinst er niet over om Heiner nu uit eigen be weging uit de Nederlandse ploeg voor Seoul te zetten. Jan Romme. secretaris wedstrijdza- UTRECHT (ANP) - Met spanning wacht Gerrit Jan Konijnenberg op de telex van de orga nisatoren van de Olympische Winterspelen in Calgary, die zijn optreden bij het evenement moet veilig stellen. De sinds enige tijd weer in Utrecht woonachtige schansspringer (24), die is gestopt met zijn studie bestuurskunde in Leiden, ontving in maart bij de finale van de strijd om de wereldbeker in Oslo een uitnodiging tijdens het Olympische schanstoer- nooi als voorspringer uit te komen. De telex moet de uitnodiging bevestigen. Coach Hans Jorritsma. „In maart waren alle schanssprin gers verzameld bij de finale van de wereldbeker in Oslo. Daar heb ik Roy Anderson ontmoet, die de Spelen kwam promoten. Hij vroeg of ik in aanmerking kwam voor uit zending naar de Spelen. Gezien de norm van het IOC zou ik kunnen deelnemen. De beste vier van elk 'land kunnen zich inschrijven. Het Nederlands Olympisch Comité stelt echter zwaardere eisen, waar door ik niet op een voordracht hoef te rekenen. Anderson deed toen het voorstel als voorspringer naar Canada te komen. Alleen moest ik dan wel mijn reis- en verblijfskos ten voor eigen rekening nemen. Na toezeggingen van sponsors en de Nederlandse Skivereniging heb ik Anderson per telex laten weten, dat de kosten geen probleem zijn. Zeiler Heiner probleemgeval watersportbond ken van het KNWV, vermoedt evenwel dat door het Afrikaan se standpunt Heiner's kansen op deelname aan de Spelen wel erg klein zijn geworden. „De beslissing is in handen van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). Het hoog ste olympische college is ge voelig voor dergelijke geluiden over een boycot. Er is overigens nog iets waarom ik geloof dat Roy Heiner nauwelijks een kans maakt. Hij beroept zich, terecht of onterecht, op zijn Ne derlanderschap. Maar in de La ser-klasse heeft Heiner ooit of ficiële wedstrijden gezeild na mens Zuidafrika. De reglemen ten van het IOC geven daar dui delijk uitsluitsel over. Als je in een vertegenwoordigend team van Zuidafrika hebt gezeten, blijf je 'besmet'. Ik kan dan ook zo niet zo gauw steekhoudende argumenten aanvoeren in het voordeel van Roy, die voor het IOC aanleiding zijn Heiner toch als Nederlander te beschou wen. Maar goed, stel dat het IOC overstag gaat, dan nog moet je je afvragen of het ver standig is die jongen mee te ne men". Sörensen wil naar Portimonense AMSTERDAM (ANP) - Jan Sörensen heeft een aantrekkelijke aanbie ding om tot en met de zomer van 1989 in Portugal te voetballen. De Deense middenvelder van Ajax kwam na een week van onderhande lingen tot een persoonlijk akkoord met Portimonense. Sörensen wordt, als Ajax en Portimonense vandaag tot overeenstemming ko men, de eerste Europese buitenlander bij de club uit Portimao, die in degradatieproblemen verkeert. Portimonense, voorlaatste in de natio nale competitie, heeft wel enkele Brazilianen, met een Portugees pas poort, onder contract. Sörensen, 32 jaar, rekent op de medewerking van zijn huidige werk gever, die hij uit onvrede met zijn positie in het tweede elftal de rug heeft toegekeerd. Sörensen, dinsdagmiddag in Nederland terugge keerd, moet bij Portimonense rust gaan geven aan de jonge spelers. De routinier, die déze zomer transfervrij van Excelsior naar Ajax kwam, vertelde: „Ik heb een kleine week onderhandeld. Eerst kwa men ze met een slechte aanbieding. Een paar dagen later kreeg ik een veel beter aanbod. Ze willen me hebben, maar ze willen geen transfer som betalen". Pijn was twee jaar lang niet uit de voetballoopbaan van Marco van Basten weg te denken. Gewrichtspijn, eerst in de linker, daarna in de rechterenkel, vergalde het spelple- zier, dat zelfs een der best betaalde voetballers van Europa nodig heeft om tot optimale prestaties te komen. Van Bas ten wil na de tweede operatie in één jaar, nu aan de rechte renkel, slechts een herstel zonder pijn. keer de tijd. Dan ben ik maar wat later speelklaar voor AC Milan", zo schildert de 18-voudige internatio nal zijn kijk op blessureleed in het schoonouderlijk huis te Badhoeve dorp. AC Milan-Napoli worden." Dit du el wordt 3 januari gespeeld. In Milaan gaat Van Basten zon der de pijngrens te overschrijden werken aan zijn revalidatie. De 23- jarige schutter rekent op een perio- Zeventien dagen na zijn operatie de van zes weken. „Het kan zowel het Prinsengracht-ziekenhuis te Amsterdam houdt Van Basten nog volstrekte rust. Het in een gipsver band gevatte rechterbeen rust op een uitgeschoven lade van het wandmeubel. „Ik houd me rustig. Ik kan met dat gipsverband ge woon niets. Fietsen of bewegen is er niet bij. Dan doe ik dat ook niet. Op 10 december, een dag na Neder- land-Cyprus deel twee, krijg ik loopgips. Rond de Kerst gaat dat er af. Dan vraag ik professor Marti of hij met de artsen in Italië wil bel len. Ik wil eerst in Nederland nog een weekje wennen aan het bewe gen zonder gips. Zwemmen en zo. In Italië zullen ze me wel eerder te rug willen hebben. Met loopgips desnoods, maar dat doe ik niet. Na BAARN (ANP) - De supporters* reizen naar de Olympische Win terspelen komend voorjaar in Calgary (Canada) dreigen een fi asco te worden. Touroperator Ar ke Reizen, de enige in ons land die deze reizen mag verkopen, heeft dit gistermiddag op een persconferentie in Baarn bekend gemaakt, De mislukking is vol gens directeur Ferry Fransen van Arke Reizen vooral te wijten aan de „bijzonder vreemde ma niervan koppelverkoop" door de Canadese organisatoren, en die zijn tot verbijstering van Arke Reizen niet bereid geweest die te satie-comité van dè Olympische vliegreis. Die toegangskaart kan bovendien niet alleen worden ge kocht voor één sport, bij voor beeld schaatsen, maar geeft recht op toegang tot het hele sca la aan wintersporten, waardoor de kaartjes wel tenminste vijf keer zo duur zijn geworden. Bo vendien hebben de hotels hun prijzen aanzienlijk verhoogd, zo dat een combinatieticket Calga ry door dit alles bijna onbetaal baar is geworden. veranderen. Arke Reizen deed in oktober i zijn aanvraag bij het organi serend comité voor Winterspelen overigens i klaagd, dat Calgary over onvol doende hotelruimte beschikt kaarten. In april van dit jaar den slechts vijftig kaarten ter verkoop aangeboden. Geduren de de zomermaanden wist Arke er 200 bij te krijgen, zodat in to taal 250 kaarten vo sche Winterspelen ding lagen. De bijzondere bepa lingen van die toegangskaarten (koppelverkoop) maken die ech- 800 alle gasten onderdak te bieden. Volgens de ISU is het vrijwel mogelijk hotelkamers te vinden voor het bestuur en de technisch gedelegeerden. Dit heeft alge meen secretaris Beat Hasler de Olympi- dinsdag bevestigd, de aanbie- De Canadese organisatoren zouden een groot aantal hotelka mers aan sponsors hebben toege zegd. „De weinige kamers die derlandse supporters een derge lijk ticket hebben gekocht. Die bepalingen houden onder meer in dat alleen combinatie- kaarten te koop zijn met daarin verwerkt de toegangskaart voor de spelen, het hotelverblijf en de heeft de ISU veel vertrouwen i de organisatoren van de schaats- wedstijden in Calgary. Het ko mende weekeinde worden bij wijze van generale repetitie op de Olympic Oval wereldbeker wedstrijden gehouden. als tegenzitten. Dan moet je rekenen met een hersteltij d van vier tot tien weken. Ik wil echter niet meer met pijn spelen. Dat werkt niet, heb ik gemerkt. In Italië heb ik na de bekerwedstrijden, die redelijk gingen, niet meer gepres teerd. Op een bepaalde manier kwam ik toch niet in mijn spel, om dat ik niet helemaal fit was. Fysiek moet ik dus in orde zijn, wil ik straks in de slotfase van de Itali aanse competitie van betekenis zijn voor AC Milan." Polonaise Van Basten rept nog niet over de eindronde om het Europees kam pioenschap, van 10 tot 25 juni in West-Duitsland. Dat heeft zijn re denen. De voetballer heeft onder huids de warrige gebeurtenissen tijdens en na Nederland-Cyprus nog niet verwerkt. „Ik zat op 28 ok tober noodgedwongen thuis voor de buis. Dan wordt er na zo'n ge- beurtertis van alles geroepen. Ik heb toen echt gedacht, dat het voorbij, was met onze kansen op West-Duitsland. Nu zijn we er na de uitspraak van de beroepscom missie weer dichtbij, maar ik heb nog steeds het gevoel, dat er nog iets te gebeuren staat waardoor we er toch niet komen. Ik vertrouw het nog steeds niet", aldus de interna tional, die volgende week niet zal opdraven in De Meer als supporter van het Oranje-elftal, dat het nog een keer mag proberen tegen Cyp rus. Trek in het te verwachten feest na afloop heeft de nuchtere Van Basten ook niet. „Met dat gips kan ik toch niet in de polonaise". Van Bastens angst voor een eventuele afwezigheid bij het éér ste grote internationale toernooi dat het Nederlands elftal in acht jaar gaat afwerken, zal ook ingege ven zijn door het enkelleed van de laatste twee jaar. In maart 1986, bij een bekerwedstrijd tegen de ama teurs van RCH, raakte Van Basten, in het seizoen waarin hij met 37 treffers Europees topscorer werd, geblesseerd aan de linkerenkel. Negen pijnlijke maanden later volgde de operatie door de al vijf tien jaar in Amsterdam actieve Zwitserse, professor Marti. Van Basten omschrijft die operatie als veel lichter dan de ingreep, die hij 13 november aan de rechterenkel onderging. „Die eerste keer heeft Marti een stukje bot net boven de hiel wegge haald. Maar de banden waren toen niet aangetast. Ik kreeg een specia le gipsspalk, die ik kon afdoen. Ik ben vrij snel gerevalideerd. In Zwitserland, in Thyon 2000, heb ik toen een prima tijd gehad. Nu was de ingreep veel gecompliceerder. Enkele dagen voor de eerste opera tie werd ik tegen Groningen door Olde Riekerink aan de binnenkant van de rechterenkel geraakt. Zon der opzet, maar het kwam hard aan. Op foto's was lange tijd niets te ontdekken. Zelfs de scan met een speciaal apparaat gaf geen beeld van een blessure. Het zou dit kun nen zijn, het zou dat kunnen zijn, tijdige chirurg Villadot in Barcelo na, bleken de twee buitenbanden van de rechterenkel afgescheurd, werd er kalkvorming op de wreef weggehaald, een losgeraakt been tje verwijderd en een ander botje vastgezet. „Het moet nu allemaal weer goed komen. Dat ik zo lang heb kunnen doorvoetballen, heeft veel met de spierkracht in mijn en kel te maken. Die spieren hebben de taak van de banden opgevan- zeiden de doktoren. Ik heb vlak gen. Bovendien werd de enkel al- voor Polen-Nederland nog een me- dicijnkuur gekregen van KNVB- arts Kessel. Die was ontsteking- remmend en pijnstillend en leek te helpen. Enkele dagen later was het weer mis. Uiteindelijk heeft Marti met een stress-foto, waarbij het ge wricht gekanteld wordt, de blessu re kunnen localiseren." Bij de operatie, pas gedaan na een positief advies door de onpar- tijd getaped. Daar kon ik niet n buiten. Ik ga nu voorzichtig revali deren. Al dat geren van fysiothera peut naar fysiotherapeut hoeft voor mij niet meer. Er wordt niet meer geforceerd", is de overtuiging van Van Basten, die dagelijks uit Milaan wordt gebeld en vorige week de clubarts van Milan op de stoep had verwacht. Met de uitblij vende afwikkeling van de transfer Feyenoord-FC Den Haag volgend jaar ROTTERDAM (ANP) - De in te ha len eredivisiewedstrijd Feyenoord - FC Den Haag kan niet op de door de KNVB voorgestelde datum 13 december plaatsvinden. Burge meester Peper van Rotterdam heeft geen toestemming gegeven voor dit duel, daar de door hem ver langde termijn van dertig dagen tussen aanvraag en speeldatum niet in acht is genomen. Volgens een woordvoerder van de burge meester bestaan er vooralsnog geen bezwaren de wedstrijd op de geopperde datum 10 januari te spe len, mits de KNVB zich aan de ter mijn houdt. FC Den Haag heeft wel overwe gende bezwaren tegen het inhaal- duel op 10 januari. De Haagse ploeg vertoeft dan in Afrika, in Sudan. Voor de zevendaagse trip, van 8 tot 15 januari, zijn de contrac ten voor drie duels tegen clubte ams uit Khartoum getekend. Vol gens secretaris Van Hal kan Den Haag niet tot heel moeilijk terug komen op de afspraken met de clubs in Sudan. In de contracten is ook een boete-clausule verbonden. Den Haag had vast gerekend met een vrije periode tussen 8 en 15 ja- Marco van Basten ontving gisteren uit handen van auteur Henny Kok het eerste exemplaar van een boekje over klaverjassen voor beginners en gevorderden. Een uitkomst voor de geblesseerde speler van AC Milan, die tussen de revalidatie-oefeningen door een kaartje legt. toto and van Rijkaard naar AC Milan, mede door de algehele staking in Italië, is dat dure consult uit Italië ook even uitgebleven. De 23-jarige Van Basten volgt de gebeurtenissen bij Ajax, nu hij in Nederland is, op de voet. De con clusies van technisch directeur Cruijff, dat Bosman een voorbeeld moet nemen aan te jong buitenland uitgeweken Kieft en ook Van Basten, schaart de jeugdige miljonair in de catego rie eigenbelang. De keuze voor Ita lië blijft volgens Van Basten ook sportief gerechtvaardigd. De pro blemen bij Ajax ziet hij met lede ogen aan. Hij mijmert:, ,Als Rijk aard, Silooy en ik waren gebleven en er was één goede aankoop ge daan, dan had Ajax nu een elftal ge had dat de strijd met teams als Real Madrid en Bayern had aangekund. Johan zoekt nog steeds een opvol ger voor mij. Toen ik de naam Lars- son in de kranten las, dacht ik aan die spits van Malmö, Lars Larsson. Die had in het Ajax-spel gepast, technisch vaardig en intelligent. Maar het bleek om de centrale ver dediger Peter Larsson te gaan". Nu wacht ik op de bevestigende te lex vanuit Calgary. Als die er is, vertrek ik eind januari", zegt Ko nijnenberg. De schansspringer vestigde vo rig jaar de aandacht op zich door als eerste Nederlander deel te ne men aan de traditionele Nieuw jaarswedstrijd in Garmisch-Par- tenkirchen, een van de wedstrijden van het belangrijke vier-schansen- toernooi. De ski-pionier, die Lei den als woonplaats inmiddels weer heeft verruild voor Utrecht, kreeg een enorme toeloop van journalis ten te verwerken. Aangezien er geen actiefoto van de schanssprin ger voorradig was, moest Koijnen- berg zelfs thuis voor de kachel op de latten poseren. De twee vluch ten van de schans in Garmisch- Partenkirchen leverden de Utrech ter naast veel publiciteit ook een Nederlands record op. Bij zijn eer ste sprong landde Konijnenberg na 64 meter op de piste. Hij eindigde daarmee wel in de achterhoede, maar zijn naam was gevestigd. „Mijn optreden heeft veel los ge maakt. Daarna heb ik talrijke uit nodigingen voor wedstrijden ont vangen. In de zomer ben ik naar een trainingskamp in Tsjechoslo- wakije geweest. Daar heb ik met de nationale ploeg geoefend. Dit sei zoen ga ik me meer richten op de strijd om de wereldbeker, die op 12 december in Lake Placid van start gaat. Na de wedstrijd in de Vere nigde Staten keer ik terug naar Eu ropa, waar ik het vier-schansen- toernooi afwerk. Niet alleen de wedstrijd in Garmisch-Partenkir- chen, maar ook in Oberstdorf, Innsbruck en Bischofshofen kom ik aan de start", vertelt de schans- springer enthousiast. De vele uitnodigingen hebben ervoor gezorgd dat Konijnenberg zich nog serieuzer met zijn sport is gaan bezighouden. Hij stopte met zijn studie bestuurskunde aan de universiteit in Leiden. „Ik miste veel colleges en raakte steeds ver der achterop. Dan heeft het geen zin door te gaan. Ik ga nu een part time opleiding in de pr-sfeer vol gen. Dan kan ik zelf mijn lespro gramma bepalen. Ik kon een baan krijgen bij mijh materiaalsponsor, maar die heb ik laten schieten. Je hebt nu eenmaal diploma's nodig in dit land." De Tsjechische trainingsstage heeft hem in technisch opzicht veel opgeleverd, voor de mentale bij stand stapte hij, zoals veel Neder landse sporters, naar sportpsycho- loog Ferdy Oyen. „Het klinkt gek, maar ik voel dat zijn begeleiding me sterker heeft gemaakt. De men tal-training bestond uit het bekij ken van videobeelden van schans wedstrijden. Door optimale sport prestaties te observeren, ga je zelf ook beter presteren. Laatst maakte ik een Telemark-landing. Nooit ge leerd, maar wel veel op de video be keken. Het heeft dus effekt", legt de schansspringer uit. „De vooruit gang moet nu blijken in de wereld bekerwedstrijden." Op de Olympische helling in Cal gary moet Konijnenberg het spoor voor de wedstrijddeelnemers trek ken. „Ik ben blij dat ik op deze ma nier toch de Spelen kan meema ken. Het is natuurlijk anders dan een echte wedstrijd. Je mist de spanning. Maar ik ben in ieder ge val aanwezig en dat maakt veel goed." In oktober maakte Konij nenberg kennis met de helling aan de rivieroever in Calgary. „De schans ziet er imposant uit. De faci liteiten voor de springers zijn per fect." Van enig gevaar wil Konij nenberg niets weten. „Tijdens trai ningen moet ik de schans ook zelf prepareren. Dus dat zal in Calgary geen probleem opleveren." WOENSDAG 15.10-16.00 BRT 1: Speel op Sport. 17.46-18.08 Ned 1: Veronica Sport: met houthakken vanuit de Verenigde Staten, American football: New York-New Orle ans, pistoolschieten, een onder werp over worstelen, en Sport Kort. 21.45-22.30 Ned 2: Studio Sport: met schaatsen: selectiewed strijden 10 km in Alkmaar om een plaats in de olympische ploeg, Europa-Cup basketball: Maccabi-Tel Aviv, (onder voor behoud) Hongarije-Cyprus, en een portret van zaalhandballer Lambert Schuurs. 22.25-23.30 SKY: International Motor Sports '87: de GP van Tsjechoslowakije voor 250-cc- motoren, en autosport: de 1000- meren-rally van Finland. 22.30-23.25 SCH: Superstars. 22.55-23.40 Did 2: Die Sport-Re portage: verslag van de achtste finales om de Duitse voetbalbe ker. 23.20-01.00 BBC 1: Sportsnight: met WK boksen in de vliegge- wicht-klasse vanuit Wembley.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17