Actie tegen vervuild slib uit Wassenaar 'Dit wordt een dorp in een dorp' Felbegeerde brug naar Oegstgeester recreatiegebied op losse schroeven 0001I8SIHI Eerste sleutel Alphense Kasko-woonwijk vandaag overhandigd Zoeterwoude: geld minima op tijd Politiek Voorschoten: 'Niet direct boete bij onbetaalde energienota' Verontrusting in Braassemgemeenten LINTJE VOOR LEIDENAAR WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Groepsvorming is de kracht van de vereniging Kasko. De in eigen be heer genomen projectontwikke ling wordt ook breed gedragen door de politiek. Mede daarom is het eerste nieuwbouwproject van de Alphense afdeling achter het Ashram College een daverend su- ces geworden. Van links tot rechts heeft de Alphense politiek zich achter de enthousiaste groep jonge gezinnen geschaard die een wo ning op maat wenste. En krijgt. Vandaag zijn de eerste huizen op geleverd. "Dit wordt een dorp in een dorp", zegt T. Oomen (35), bouw kundige bij de gemeente Woubrug- ge en binnenkort inwoner van Al phen. Hij heeft de afgelopen vier jaar een groot deel van zijn vrije tijd opgeofferd om het project van 51 woningen van de grond te krijgen. En ze staan er. Intussen is er in to taal vijf jaar overheen gegaan, sinds het eerste idee. Alphens bur gemeester Paats heeft vanmorgen de eerste sleutel overhandigd. Oomen weet het plastisch uit te drukken: "Stel voor. Wanneer ie mand in de winkel een truitje koopt en het blijkt achteraf te klein. Dan is het geen enkel pro bleem om het terug te brengen. Met een huis van anderhalve ton ligt die zaak een stuk moeilijker. Onze woningen zijn te vergelijken met maatpakken, waarin met de wensen van de toekomstige bezit ter rekening wordt gehouden. En bovendien waarbij plaats is voor nagenoeg elke portemonnee". Bepalingen De de Alphense Kasko-wijk Wie lingen beslaat een oppervlakte van bijna 2,5 hectare. Van de 51 ge bouwde huizen zijn er 29 neergezet volgens een premie A, B of C rege ling. De overige woningen zijn vrije-sectorhuizen met prijzen tot aan drie ton toe. Voor de wijk Wie lingen gaat het in totaal om een in vestering van circa acht miljoen gulden. Dit geeft scherpe prijzen en enkele gunstige bepalingen voor de nieuwbakken huizenbezit ters. De werkwijze van de vereniging is als volgt. Wanneer de groep ge- lijkgeaarde aspirant-huizenkopers is gevormd, wordt de gemeente be naderd met het verzoek om een stuk bouwgrond. Na de verdeling van de kavels wordt een stichting gevormd als officiële rechtsper soon. Tervjjjl de archtect nog ont werpt, worden banken verzocht een aanbod te doen voor goedkope financiering van tientallen hypo theken. Luxe Omdat er geen winstdeel voor de projectontwikkelaar hoeft te wor den betaald, kan een maximum aan luxe in de huizen worden aan gebracht. Als de stichtingskosten maar niet boven een vastgesteld bedrag uitkomen. "De jaren van voorbereiding en de bouw hebben ervoor gezord dat alle bewoners van de wijk elkaar al redelijk tot goed kennen. Op vergaderingen van de stichting of werkgroepen en ook feesten hebben de meesten el kaar al ontmoet", zegt L. de Vries (36), secretaris van de plaatselijke vereniging. Na het gereedkomen van de wo ningen in Wielingen richt de vere niging haar blik op de woonwijk Beerendrecht. Daar worden dertig premie-koopwoningen gebouwd langs de Anslag. Bovendien heeft de gemeente toezeggingen gedaan dat de vereniging veertien vrije- sectorwoningen mag neerzetten achter het park Rijnstroom, in het verlengde van de Nicolaas Beet- sstraat. "Het is een logisch gevolg van wat in Wielingen is verwezenlijkt", aldus C. de Heij (38) van de project commissie Beerendrecht van Kas ko. De investering vergt daar 4,5 miljoen gulden. Het informatie nummer van de Alphense vereni ging Kasko is 01722-5116. Tegen de achtergrond van de door hen zelf gerealiseerde Kasko-woonwijk poseren bouwkundige Ted Oomen (links), de straks in Beerendrecht actieve C. de Heij (midden) en de secretaris van de Alphense vereniging, Liesje de Vries. <foto Nanno BloupoO OEGSTGEEST - De in Oegstgeest zo fel begeerde brug voor fietsers en voetgangers, vanuit het Oegstgeester Haaswijk over de Haarlemmertrekvaart naar het recreatie gebied in wording (bij de voormalige Put van Menten) staat op losse schroeven. Dat kan worden afgeleid uit uitla tingen van leden van de Oegstgeester raadscommissie openbare werken, gisteravond in vergadering bijeen. Wethouder Kohlbeck (PvdA, open bare werken) zei gisteravond dat het "buitengewoon moeilijk" zal worden om gelden voor de brug te reserveren. De provincie staat al lerminst te springen, net zo min als de exploitatiemaatschappij Voor hof-Warmond van Menten, die het recreatiegebied zal exploiteren. De wethouder liet ook doorschemeren dat provincie en Menten het op es sentiële onderdelen van de over eenkomst nog lang niet eens zijn. "De exploitatie bevindt zich in mi neur", hield Kohlbeck het een beetje geheimzinnig. Eigenlijk, zo kan in de wandel gangen worden beluisterd, zijn de financiën nog niet eens het lastigst maar wemelt het van de technische problemen. De Buurtgroep Haaswijk, de Vereniging Haaswijk en alle Oegst geester raadsfracties zijn het er over eens dat als de brug er komt, zij niet alleen over het water moet, maar ook over de weg die evenwij dig aan het water loopt, te weten de S54. Zo'n brug is aanzienlijk duur der dan de eenvoudige oeverver binding die men aanvankelijk voor ogen had. De S54 wordt momenteel gere construeerd. Aan de oostzijde er van komt het vrijliggende fietspad. Daar moeten de voetgangers en fietsers vanuit Haaswijk en andere delen van Oegstgeest op uitkomen. Doodsangsten Als de S54 klaar is, zomer vol gend jaar, en weer wordt openge steld voor gemotoriseerd verkeer, zal het een heel drukbereden weg zijn waar 80 kilometer mag worden gereden. De pleitbezorgers voor de brug staan doodangsten uit alleen al bij de gedachte aan jonge recre anten op de fiets, die met hun surf plank op sleeptouw, in het recrea tiegebied willen komen en daar voor een drukke weg moeten over steken. Stoplichten zouden zijn uitgeslo ten op de provinciale weg. Dit ge zien de hoge snelheid van het ver keer. Bovendien zou de weg daar door aan populariteit inboeten en kiest het verkeer dan alsnog voor de Haaswijklaan en Dorpsstraat als route om in het dorp te komen of het juist te verlaten. Ook het idee van de Buurtgroep Haaswijk om de fietsers en voet gangers nadat ze over de brug over het water zijn, onder de S54 door naar het fietspad te gidsen, zou on uitvoerbaar zijn. Dit in verband met de te steile hellingen. Op de diverse tekentafels ten ge meentehuize wordt van alles uitge probeerd. Tot de laatste plannetjes behoren onder meer een rioolbuis .met een heel grote diameter die on der de S54 zou kunnen worden doorgestoken. En er is een ideetje van directeur openbare werken Hermes. Hij op pert de mogelijkheid om de brug alleen maar over het water te laten gaan en de fietsers en voetgangers door hekken en een vluchtheuvel te dwingen een slingerbeweging te maken bij het oversteken van de S54. De fietsers/voetgangers wordt op die manier twee maal gedwon gen het aanstormende verkeer "in het gezicht" te kijken. Dat zou on verhoeds oversteken voorkomen. van gangen en muren op is aange bracht. Groot-letterboeken De bibliotheek in Zoeterwoude- dorp (Schenkélweg) heeft een collec tie groot-letterboeken aangeschaft. Deze boeken zijn speciaal bedoeld voor ouderen' die niet meer zo goed kunnen zien. De bieb heeft er nu 130 in huis. Deze boeken zullen regel matig worden geruild. Dat kan dankzij de medewerking van de Provinciale bibliotheekcentrale. Er zijn boeken in verschillende genres zoals detectives, historische ro mans, streekromans en literatuur. Over alle verschenen groot-letter boeken kan de bibliotheek informa tie verstrekken. Kaarten en sjoelen Op vrijdag 4 december wordt in het clubgebouw van de Leiderdorp- se muziekvereniging Tamarco een extra kaart- en sjoelavond gehou den. Er wordt om een half varken gespeeld. Gekaart wordt er in drie rondes, waarbij ieder voor zichzelf punten moet vergaren. Aanvang acht uur in het gebouw Splinter laan 89a, Leiderdorp. ZOETERWOUDE - Alle Zoeter- woudenaren die in aanmerking komen voor de eenmalige uitke ring aan de minima en die hun aanvraagformulier tijdig inleve ren, zullen de uitkering voor Kerstmis in ontvangst kunnen nemen. Dat deelde wethouder Graniewski gisteravond in de commissievergadering welzijn mee. Gewoonlijk is er met de behan deling van de aanvragen een lan gere tijd gemoeid dan de krap drie weken waarin alles nu moet gebeuren. Pas gisteren kreeg de gemeente Zoeterwoude de tele fonische mededeling van het Mi nisterie van Sociale Zaken dat er een voorschot voor de uitke ringsregeling is toegekend. Alle formulieren zijn nu aan de aan vragers verzonden. Op de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis hebben de ambtenaren zich bereid ver klaard alle aanvragen zo snel mo gelijk te verwerken. Werk dat hierdoor blijft liggen, zal men la ter inhalen. Zowel 's morgens als 's middags kunnen de op het gemeentehuis terecht. Er zal onder meer hulp worden ge boden bij het invullen van de for mulieren. Bij ingewikkelde gevallen zal men alles doen om de beslissing voor de kerstdagen te laten val len. Als die enkele dagen voor de kerst positief uitvalt, dan zal een cheque worden uitgeschreven om de langer durende overma kingsprocedure te omzeilen. De extra inspanning die de ambte naren zich hiervoor getroosten, werd door de commissieleden zeer op prijs gesteld. VOORSCHOTEN - Voorschotena ren die eens een keertje te laat hun gas-, water- en elektra-rekening be talen, moeten niet direct een boos briefje krijgen. Ook met de boete van tien gulden kan de gemeente wel wat langer wachten. Dit stel den de fracties van D66 en PvdA/P PR deze week tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor financiën. In het huidige systeem krijgt ie dereen die voor de 15de niet be taald heeft een "bits briefje", zoals J. Aikens (D66) het noemde. "Men wordt als wanbetaler behandeld, of het nu de eerste of de zoveelste keer is. Zelfs de rijksbelasting heeft dat beter geregeld". Wanneer het geld voor de 25ste nog niet bin nen is, worden administratiekos ten in rekening gebracht. Volgens wethouder J.D. van Da len is het nieuwe briefje zo bits niet meer en snijdt het voorstel weinig hout omdat de gemeentelijke nuts bedrijven volgend jaar worden on dergebracht in een regionaal be drijf. D66 zag dat totaal anders: "We hebben altijd voor ons eigen bedrijf gepleit omdat dat zo gebrui kersvriendelijk zou zijn. Dan moe ten we dat wel waarmaken". WD en CDA bleven er weinig voor voelen om in de korte tijd die het Voorschotense bedrijf nog rest dergelijke wijzigingen aan te bren gen en de liberalen kwamen later in de vergadering niet terug op hun suggestie om de uiterste termijn van de 15e naar de 25e te verschui- Voerden ze aanvankelijk aan dat dat mensen beter zou uitkomen en de gemeente dus minder vaak met dure aanmaningen moet werken, wethouder Van Dalen maakte dui delijk dat verschillende groepen op verschillende momenten in de maand geld krijgen. Voor de minst draagkrachtigen zou dit bovendien "juist goed zijn". De WD sloot de discussie af met de opmerking dat het aanmaningsbriefje het vriende lijke woordje helaas gaat bevatten. Dat kan via een sticker. Keramiek Tot eind dit jaar is keramiek het onderwerp van de tentoonstelling in de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan 4 in Voorscho ten. Deze tentoonstelling behoort tot één van de laatste die de biblio theek zal verzorgen, want in het voorjaar moet de huidige expositie ruimte plaats maken voor een nieuw in te richten audio visuele afdeling. De huidige expositie laat werken zien van Jan Bekker en Jet Mous. Bekker toont gebruïkskeramiék. Met name een serie theepotten in zwart en wit is opvallend. Jet Mous maakt tegels waar een voorstelling ZOETERMEERJLE1DEN - De 56-jarige Leidenaar S. Mulder heeft gis termiddag een koninklijke onderscheiding gekregen omdat hij veertig jaar in dienst is bij de Koninklijke Begeer bv, voorheen beter bekend als 'de Zilverfabriek' van Van Kempen en Begeer in Voorschoten. Zoals be kend is een deel van het bedrijf na ruim 100 jaar in Voorschoten te zijn ge huisvest, enkele jaren geleden verkast naar Zoetermeer. Mulder verhuisde Hij kwam op 1 december 1947 bij de toenmalige Zilverfabriek aan de Voorschotense Leidseweg in dienst als leerling bruineerder. Vier jaar la ter vroeg de directie hem om ten behoeve van de thuiswerkers en nieuwko mers een bruineerschool te stichten. In 1956 werd Mulder aangesteld als chef van de afwerkafdeling met on geveer twintig man personeel. Vanaf1980 tot 1983 is de Leidenaar verant woordelijk geweest voor de kwaliteit van de produktie, het jaar daarop was de produktieplanning zijn hoofdactiviteit. En vandaag de dag is Mulder verantwoordelijk voor het beheer van het edelmetaal en de pro duktieplanning van de Koninklijke Begeer. Het koninklijk lintje kreeg Mulder gistermiddag uit handen van de Zoe- termeerse burgemeester Hoekstra. Vervolgens speldde een vertegenwoor diger van de Federatie Goud en Zilver hem het insigne van deze federatie Uit. toto GPD) het Woubrugse raadslid J. van de Vechte. Laatstgenoemde tekende graag en vergeleek het hoogheemraadschap met de belasting controleur die zijn eigen aangiftebiljet moet goedkeuren. (foto'Nanno Bioupot) genaren aangeraden een onafhan kelijk onderzoek naar de vervui ling te vragen. Bovendien over weegt de milieuorganisatie in sa menwerking met omroepvereni ging Veronica op televisie aan dacht te besteden aan de stort in het Braassemermeer. WOUBRUGGE - Actievoerders tegen de voorgenomen stort van vervuild slib en bagger in het Braassemermeer hebben gistermiddag en -avond in Woubrugge handtekeningen verzameld voor een petitie. De bijna vijfhonderd handtekeningen worden morgen over handigd aan de gemeenteraad. Ook vandaag zijn de actievoerders langs de deuren gegaan. "We halen zeker meer dan duizend handtekeningen op", aldus initia tiefnemer M. de Winter (62) van de Bateweg. Vandaag zijn hij en de overige actievoerders ('meer dan tien') met protestlijsten te vinden aan de oostzijde van de Woudwete ring. De Winter- "De hele gemeen schap gaan we langs en ons idee is dat toch heel veel mensen achter ons staan". De verontrusting van inwoners uit de Braassemgemeenten richt zich vooral op de stort van veront reinigd slib uit Wassenaar. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft daarvoor toestemming ge vraagd van de gemeente Rijnsater- woude. De specie wordt onder de waterspiegel gedumpt in een diepe zandwinput. Volgens het hoog heemraadschap, tevens de contro lerende instelling, hecht de vervui ling zich aan het slib en zal het op pervlaktewater slechts voor een ge ring deel worden vervuild. Met de voorgestelde (chemische) gang van zaken onder water is lang niet iedereen het met het hoog heemraadschap eens. De vuile grond bevat zwavel, zware metalen als kwik en lood, alsmede land- bouwbestrijdingsmiddelen. Vis club Het Looze Vissertje heeft te gen de vergunning een schorsings- verzoek ingediend bij de Raad van State. Intussen zijn de Braassemge meenten Rijnsaterwoude, Alkema de en Woubrugge teruggekomen op hun protest tegen de slibstort. Na ambtelijk en bestuurlijk over leg met het hoogheemraadschap zijn de bezwaarschriften ingetrok ken. De Woubrugse actievoerders willen bereiken dat hun gemeente raad het protest toch doorzet. For meel gesproken is het Woubrugse bezwaarschrift intussen al van ta fel. Tevens is milieuorganisatie Greenpeace door de actievoerders ingelicht over de beoogde slibstort. Deze instelling heeft de Woubrug- WOENSDAG 2 DEC. Leiden lezing over creativiteit en intelli gentie door Prof. dr. G.A.M. Kem pen en dr. Sundholm, Centraal Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats, aanvang 20.00 jazz-serie, concert door het Cees Slinger Trio, met Cees Slin ger (piano), James Long (bas) en John Engels (drums) in de Kapel zaal K O, aanvang 20.15 uur. Lak-Theater, Art Pro met 'Hitchcocks' driesprong, aanvang 20.30 uur. Stadsgehoorzaal, optreden an het studenten- muziekgezel schap Sempre Crescendo, aan vang 20.15 uur. Oegstgeest/Leiden bijeenkomst van de streekcom- missie Leiden e.o., bij agendapunt 'Signalen uit de streek' kan DONDERDAG 3 DEC. Lelden Leidse Schouwburg, RO Thea-, ter met "Master Class', aanvang 20.15 uur. Lak-theater, Lest met De Col lection, aanvang 20.15 uur. studentenvereniging SSR houdt een fin-de-siecle-cyclus met als uitgangspunt het einde van deze en vorige eeuw, deze avond over de vakbeweging, aan vang 20.00 uur in het pand Hoge- woerd 108. inloop-spreekuur van de Partij van de Arbeid, van 19.00 tot 21.00 uur aan de Breestraat 125. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht bij de WDM, in "t Breehuys aan de Breestraat, van 19.00 tot 22.00 voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20.00 tot 21.30 uur bij Troef. Stationsweg ging de Buitengewonen, Muzen- hof, Cor Gordijnsingel 1aanvang 20.00 uur. klaverjas en sjoelavond bij mu ziekvereniging Con Bravura, Beu kenschans, aanvang 20.00 u 1 10.00 -12.00 u VRIJDAG 4 DEC. Lelden Leidse Schouwburg, RVT met 'Hedda Gabler', met Pleuni Touw en Hugo Metsers, aanvang 20.15 micro-theater Imperium, Oude vest 33, Café In den ouden Billen- burcht, door theatergroep Imperi um, aanvang 21.00 uur. Droomfabriek, Oude Singel 24, Tango Russo, moderne Argentijn se Tango, aanvang 21.30 uur. vogelshow van de vogelvereni ging Avibus in de zaal van de post duivenvereniging Blauwkras aan de Voorschoterweg 1, nabij zwembad De Vliet, van 20.00 tot 22.00 uur. gebouw Tamarco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. klaverjassen bij supportersver eniging RCL, sportpark De Bloe- merd, aanvang 19.45 uur. Voorschoten open tentoonstelling moderne kunst uit particulier bezit, Am- bachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 5 DEC. Katwijk 1 duinloop over 2, 4, 8, of 12 km. Kantine Quick Boys. start 10.30 Lelden Microtheater Imperium, Oude Vest 33e, 'Café In den Ouden Bil- lenburcht', door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur. Stadsgehoorzaal, Soundmix Play Back Show, van 14.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16