Bewoners Rijnzichtstraat kampen met wateroverlast Verenigingen vinden huur van muziekcentrum te hoog Jarenlange strijd voor betere voorzieningen Ambtenaren akkoord met sociaal Gewonden bij drie ongevallen in Leiden Politie moet extra mankracht straks wellicht weer inleveren statuut Leidenaar vrijgesproken van diefstal 28 bajonetten AFSCHEID Aangifte van aanranding Leidenaar verdacht van handel in Kraan te vrouwen breed; beuk pas morgen omgezaagd WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 LEIDEN Een groot aantal Leidse muziek korpsen kampen al jaren met huis vestingsproblemen. Een muziek- verzamelgebouw zou voor de vere nigingen K en G, De Burcht, Alle gro Vivace, Werkmans Wilskracht en Con Fuoco definitief een einde moeten maken aan de problemen. Een half jaar geleden bood de pro vincie de gemeente een flinke sub sidie hiervoor aan. Dit bracht de plannen in een stroomversnelling. Snel daarna werd ook bepaald dat het gebouw aan de J.C. Rijpstraat zou komen. Tekeningen waren snel gereed en het wachten was op het moment dat de eerste paal de grond in kon. Minimaal Het enige struikelblok blijkt nu nog de huur te zijn die de vereni gingen moeten betalen. Volgens Reijken ligt het maximum huurbe drag voor de korpsen in de buurt van de 20 gulden per vierkante me ter. De begroting is pas nog doorge nomen om te zien of er nog enige bezuinigingen mogelijk zijn. "We hebben al voor de goedkoopste ma terialen gekozen en de ruimte is minimaal geworden. Minder kan echt niet meer". ZOETERWOUDE - In Zoeterwou- de-dorp zijn gisternacht twee in braken gepleegd in woningen. De eerste inbraak moet tussen gisternacht twaalf en vanochtend zeven uur zijn gepleegd. De inbre ker kwam binnen door het slot van de keukendeur te forceren. Hij doorzocht de hele benedenverdie ping van de woning aan de Burge meester Doyerstraat en ging er met 400 gulden vandoor. De tweede is rond zes uur ge pleegd, in een woning aan de Kerk- laan. De bewoners hebben in het schemergebied tussen slaap en ontwaken nog wel hun hond horen aanslaan. Het dier heeft de inbre ker de benen doen nemen. In het voorbijgaan griste hij het colbertje mee. belegd over de vakbeweging. Drie sprekers discussiëren van uit historisch perspectief over de toekomst van de vakbeweging. De samenkomst op maandag 7 december heeft als thema de beel dende kunst aan het eind van de 19de eeuw. Aan de hand van dia's wordt gesproken over post modernisme en decadentie. Op donderdag 10 december spreekt Jaap Goedegebuure over deca dentie in de literatuur. De bijeen komsten worden gehouden in het pand Hogewoerd 108. Aanvang 20.00 ur. De PinkPuppies PinkPuppies, de homojonge rengroep van de LWH, houdt zon dag 6 december een thema-avond over contactadvertenties in het gebouw de Kroon aan de Lange- gracht 65. Aanvang 19.30 uur. Volgens Reijken zijn de korpsen nu op zoek naar andere oplossin gen. Er worden sponsors gezocht en er wordt gekeken of van de btw kan worden afgekomen. Wethou der Kuijers zou volgens Reijken dolgraag met de bouw van het on derkomen beginnen, omdat hij in ziet dat de nood van de korpsen nu wel erg hoog gestegen is. "Con Fuoco oefent bijvoorbeeld in een gymnastiekzaaltje. Werk mans Wilskracht en Alegro Vivace zitten in een schoolgebouw aan de Berlagestraat dat de gemeente wil af breken om op die plaats wonin gen te bouwen. De huur van het ge bouw is overigens nog niet opge zegd. Dat is wel het geval met K en G. Die zit nu in een schoolgebouw aan de Oosterstraat, waar ze eigen lijk al in augustus uit hadden ge moeten. Nu hebben ze nog enig uit stel gekregen", zegt Reijken. Voor zijn eigen vereniging De Burcht ziet het er niet veel roos kleuriger uit. "We moeten op 1 ja nuari uit de voormalige Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt. Als dat gebeurt zal het huidige be stuur voorstellen om de vereniging op te heffen. "We hebben in de laatste zes jaar vijf gebouwen ver sleten. Voordat we in het huidige onderkomen kwamen hebben we wat rond gezworven en bij ver schillende zusterverenigingen ge speeld. De Burcht ging hierdoor verschrikkelijk achteruit. Nu we aan de Aalmarkt zitten gaat het juist weer goed, want we hebben maar liefst 44 jeugdleden. We wil len niet weer zo'n nare periode te gemoet gaan. Daar past het huidige bestuur voor", zo luidt de nood kreet van Reiiken. LEIDEN - Een 76-jarige Leidenaar is gisterochtend met hoofdletsel naar het AZL gebracht nadat hij op de kruising Lage Rijndijk-Suma- trastraat door een fietser was aan gereden. De man wilde het kruis punt oversteken maar had de fiet ser over het hoofd gezien. Een 62-jarige vrouw uit Leiden werd gistermiddag op de kruising Lammermarkt-Nieuwe Beesten markt op haar snorfiets aangere den dooreen 19-jarige man uit War mond op een brommer. De War- monder verleende geen voorrang. De vrouw werd met een hoofd wond naar het Diaconessenhuis gebracht. Op het kruispunt Hoge Rijndijk- Haagse Schouwweg reden gister ochtend twee brommers op elkaar. Hierbij liep een 19-jarige man uit Rijnsburg een gebroken onder been op. LEIDEN - Het ministerie van bin nenlandse zaken is bereid om geld op tafel te leggen voor het extra personeel dat de Leidse politie in dienst heeft genomen. Het ministe rie doet dit overigens alleen voor dit jaar. Wat er na 1 januari vólgend jaar gaat gebeuren is nog niet dui delijk, maar de kans is groot dat het aantal personeelsleden dan weer flink moet worden verminderd. Het aantal politiemensen in Lei den is al sinds 1985 niet njeer uitge breid. Het ministerie wilde hier voor geen toestemming geven. De politie en de gemeente zijn het daarmee niet eens. Ze vinden dat er meer politie, gezien het aantal mis drijven dat in Leiden wordt ge pleegd en gezien het feit dat het in wonertal - door onder meer de bouw in de Stevenshof - flink is toegenomen. Omdat de verwachting was ge wekt dat het rijk in de toekomst toestemming zou geven voor een uitbreiding van het korps, heeft de politie alvast een aantal mensen in dienst genomen. De opleiding van politiepersoneel duurt tenminste twee jaar. Door nu alvast mensen aan te nemen, hoopte de politie, wanneer de toestemming uiteinde lijk zou worden gegeven, hen met een te kunnen inzetten. Het korps werd hierdoor met in totaal 6,5 ar beidsplaatsen uitgebreid tot 216. Het ministerie is nu bereid om geld beschikbaar te stellen voor de ze mensen. Het heeft echter met een laten weten dat het korps van wege bezuinigingen terug moet naar de oude sterkte - 209,5 ar beidsplaatsen - en zelfs nog een ar beidsplaats extra moet inleveren. Volgens politiewoordvoerder Graveland zullen politie en ge meente zich tegen deze maatregel verzetten. "Het klinkt natuurlijk aardig dat het ministerie de uitbrei ding tijdelijk wil betalen, maar daarna wordt de situatie nog slech ter dan al het geval was. Het minis terie doet de lamp heel even aan en schakelt die vervolgens meteen weer uit". Hengelsport Visvereniging Hengelsport wis te in de Ringvaart. De uitslag: 1 W. Verhoeff 13 stuks, 4460 gram; 2 H. Boelee 10 stuks. 4280 gram; 3 A. Beij 7 stuks, 2220 gram; 4 Th. Blansjaar 6 stuks, 1200 gram; 5 E. van Houten 2 stuks, 850 gram. Bosloop Atletiekvereniging Holland houdt zondag 6 december een bos lopen over afstanden van 2,1 tot 14,4 kilometer. Start en finish zijn bij de kunststofbaan in de Leidse Hout. Aanvang 11.00 uur. LWHICOC Het 'levend kunstobject' Fabio- la uit Amsterdam treedt zondag 13 december op in gebouw De Kroon van LWHICOC aan de Langegracht 65. Zij leest voor uit haar dagboek en brengt vervol gens enkele liederen ten gehore. Aanvang 15.30 uur. Irenestraat In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 wordt maan dag 7 december een informatie avond gehouden over de herin richting van de Irenestraat. Aan vang 20.00 uur. SSR De studentenvereniging SSR houdt eenfin-de-siecle-cyclus met het einde van deze en vorige eeuw als uitgangspunt. Donderdag 3 december wordt een bijeenkomst jaar een andere oplossing aange dragen. Over de situatie in de Rijn zichtstraat heeft het bureau een rapport opgesteld. Het blijkt dat de tuingrond moeilijk water doorlaat. Dit heeft tot gevolg dat het water lang in de tuinen blijft staan en maar langzaam naar de drainage- leiding zakt. In elke tuin moet vol gens het rapport een aparte drain worden aangelegd. Deze kan het overtollige water uit de tuinen af voeren naar de drainage-leiding van de NS. Volgens Kramer is dit geen oplossing omdat het regenwa ter van de daken ook moet worden afgevoerd. Op een bewonersvergadering is besloten een brief met een aantal eisen op te stellen. Zo hoopt Kra mers dat de gemeente alsnog over gaat tot de aanleg van een riool in de straat. Kramers: "De bewoners betalen voor niets rioolbelasting". Hij vindt ook dat de gemeente ver antwoordelijk is voor de hoogte van het grondwaterpeil. "De ge meente zou tenminste het onder houd van de drainage-leiding op zich kunnen nemen om vervolgens LEIDEN - Het gemeentepersoneel is gisteren akkoord gegaan met het zogenoemde sociaal statuut dat de ambtenarenbonden en het college zijn overeengekomen. In dat sta tuut is onder meer afgesproken dat de komende vijf jaar bij de ge meente ondanks de bezuinigingen in principe geen ontslagen vallen. Bovendien zijn in dat statuut af spraken gemaakt over allerlei maatregelen waarmee deze ontsla gen kunnen worden voorkomen. De gemeente-ambtenaren, die gisteren naar een door de bonden belegde vergadering in het Stads- bouwhuis waren gekomen, gingen eenstemmig akkoord met het on derhandelingsresultaat. Als alles naar wens verloopt, wordt het soci aal statuut op korte termijn onder tekend door college en bonden. LEIDEN - De bewoners van de Rijnzichtstraat in het Morskwar- tier hebben al vaker uitgekeken over ondergelopen tuinen. Als het hevig regent kunnen zij een paar dagen hun schuren nauwelijks nog bereiken zonder dat hun voeten nat worden. De oorzaak van deze wa teroverlast is de spoordijk van de lijn naar Alphen aan den Rijn, die vlak achter de tuinen loopt. door Monique Bedet Als het regent stroomt het he melwater daar volgens de bewo ners vanaf. De drainage-leiding die door de Nederlandse Spoorwegen langs de spoordijk is aangelegd, is volgens de bewoners verstopt en moet nodig worden verbeterd. Maar de NS en de gemeente heb ben jarenlang klachten naast zich neergelegd, zeggen de bewoners. Enkele keren per jaar lopen de tuinen in de Rijnzichtstraat onder water. "Vorige week zijn meer tui nen dan ooit de dupe geworden", zegt bewoonster N. Haneveld. Zelfs de opgehoogde tuinen in het straatje waren ondergelopen. De drainage-leiding, die de afwatering verzorgt, telt vijf putten. Onder het stenen deksel van de put aan het begin van de leiding, stond laag stilstaand water. Ergens in het don kere water ligt de leiding die het water af moet voeren. Doodziek Bij de schuur van mevrouw Ha neveld stond het water tot 30 centi meter hoog. Zo ook in de put onder de vloer van haar woning waar de hoofdkraan van de waterleiding zit. "We worden er doodziek van", zegt ze. "In de schuur staan mijn diepvrieskist en de fietsen te roes ten. Door al dat vocht in de funde ring van het huis worden de muren nat. Je kan er reuma van krijgen". Het probleem met de drainage- leiding is volgens H. Kramers, die iets verderop in de straat woont, dat deze niet goed is aangelegd. Om de verstopping te voorkomen in de veel te smalle buis, die ook nog een scherpe bocht maakt, moet dit worden veranderd. Het voorste deel van de leiding moet worden aangesloten op een ander riool; dat van de Morsweg. Het merendeel van de bewoners wil dat de gemeente actie onder neemt om hen te helpen. Twee jaar geleden hebben de Spoorwegen op aandringen van de bewoners repa raties aan de drainage-leiding uit gevoerd. Die losten echter niets op. Sindsdien zouden de NS niet meer naar de leiding hebben omgeke ken. De bewoners hebben al vaak geklaagd dat de NS de drainage-lei ding niet regelmatig ontstoppen. Maar bij de gemeente en bij de NS werden de bewoners volgens eigen zeggen met hun klachten steeds van het kastje naar de muur ge stuurd. un n Aangezien straat en tuinen particu- rtlOOi jjer bezit zijn mag de gemeente hier De straatbewoners menen dat de officieel geen riool aanleggen, al- problemen alleen kunnen worden dus bewoners. "De gemeente zou opgelost als er een riool wordt aan- de straat voor een symbolisch be- gelegd. Kramers zegt: "Daarlangs drag van ons kunnen kopen. Maar kan dan het regenwater afvloeien daar is niet iedereen voor te vin dat van de spoordijk en de daken den". naar de weg en de tuinen stroomt". Adviesburo De Straat heeft vorig De ambtenaren gingen gisteren ook akkoord met het voorstel van de bonden om de 100.000 gulden, die jaarlijks overblijft uit de zoge noemde arbeidsplaatsen-overeen komst, te besteden voor lager be taalde ambtenaren. Deze ambtena ren krijgen volgens de richtlijnen nu minder snel salarisverhoging dan hoger betaald gemeenteperso neel. De bonden willen aan deze ongelijkheid een einde maken. Het college heeft voorgesteld de 100.000 gulden te besteden voor kinderopvang of voor een ziekte kostenregeling voor personeel dat in deeltijd werkt. De bonden wij zen deze voorstellen niet af, maar vinden dat het gemeentebestuur hiervoor andere geldbronnen moet zoeken. De ton is namelijk, aldus de bonden, door het personeel zelf opgebracht. Die moet dan ook wor den gebruikt voor maatregelen waar een grote groep ambtenaren van profiteert. Het gemeentepersoneel steunde gisteren ook de voorstellen van de bonden om de Eerste Hulpdienst (EHD) onder te brengen bij de brandweer. De bonden verzetten zich tegen de plannen van het col lege om de EHD over te doen naar het ambulancebedrijf Gebr. De Jong. LEIDEN - Een 21-jarige vrouw heeft er bij de politie aangifte van gedaan tot twee maal door een man te zijn aangerand op de Haarlem merstraat. Op maandag- en dins dagochtend rond 8 uur 's ochtends zou de vrouw, terwijl zij over de Haarlemmerstraat, fietste door de man zijn vastgegrepen. De politie beschikt over een signalement van de dader. LEIDEN - De muziekverenigingen vinden de huur van het nog te bou wen muziekentrum te hoog. De ge meente is van plan om een gemid delde huur te vragen van 56 gulden per vierkante meter per jaar. Voor een muziekvereniging zoals De Burcht betekent dat een jaarlijkse last van rond de 18.000 gulden. Reijken, woordvoerder namens de korpsen, zegt dat een dergelijke huurprijs ongetwijfeld de vereni gingen aan de rand van de afgrond zullen brengen. "Dat houden we maar een paar jaar vol en dan zijn we failliet", zegt Reijken. De verenigingen zullen op 10 de cember wederom met wethouder Kuijers om de tafel gaan zitten. Tij dens dat gesprek zullen de korpsen een voorstel doen om alsnog tot en redelijke huurprijs te komen. LEIDEN - Een 32-jarige Leidenaar is gistermiddag door de politie aan gehouden op verdenking van vrou wenhandel. Tegen de man is aan gifte gedaan door een 30-jarige Indonesische vrouw. Deze werd dit vooijaar door de man naar Neder land gelokt om in een restaurant te komen werken. Eenmaal in Neder land werd zij gedwongen om in sekshuizen in Leiden en omgeving te werken. Het geld dat de vrouw hiermee verdiende, moest zij aan de Leidenaar afdragen. De vrouw liep maandag weg uit het sekshuis waar ze werkte om aangifte bij de politie te doen. In middels is gebleken dat de vrouw legaal in Nederland verblijft zodat zij niet het risico loopt te zijner tijd het land uitgezet te worden. De Leidenaar wordt lopende het on derzoek vastgehouden op het poli tiebureau. LEIDEN - Het vellen van de bruine beuk in de Hortus Botanicus heeft gisteren de nodige vertraging op gelopen. De kraan van 20 ton die de top van de boom moest zagen, kon pas na veel gemanoeuvreer het Academieplein oprijden en bleek toen tien centimeter te groot om door de toegangspoort van de bota nische tuin te kunnen. De kraan vertrok derhalve onverrichterzake. LEIDEN - Een van de laatste foto's van de 215 jaar oude bruine beuk in de Hortus Botanicus in Leiden, spiege- Het zware werk zal nu worden uit- lend in het water van de vijver van de academische tuin. Het beeld dat zoveel mensen nog lang bij zich zullen dra- gevoerd met behulp van een lichte den van het stokoude en voor de Hortus zo markante exemplaar dat inmiddels reeds is ontdaan van zijn kroon, re kraan of een hele zware lier. Als Hoewel met man en macht is gewerkt aan het behoud van de boom, is al die moeite uiteindelijk vergeefs geweest, alles verder volgens plan verloopt, Morgenochtend omstreeks 11 uur valt valt het laatste gedeelte ten prooi aan kettingzaag en hakbijl. De publieke gaat de boom morgenochtend rond groot. (foto Loek Zuyderduin elf UUr echt Om. belangstelling voor die klus i DEN HAAG/LEIDEN - Een 20-ja- rige Leidenaar is gistermorgen door de Haagse politierechter mr. Numann vrijgesproken van dief stal van 28 bajonetten bij de stu dentenvereniging Minerva. De offi cier van justitie, mr. Klopper-Ger- retsen, had vrijspraak geëist omdat niet kon worden bewezen dat de man de bajonetten had gestolen of zelfs maar iets van de diefstal af wist. De Leidenaar had met een groep opgetreden bij Minerva. Na afloop daarvan werden diverse spullen vermist, waaronder de bajonetten. Later werd een aantal aangetroffen in een tas van de man, die echter volhield niets van de diefstal of de bajonetten te weten. Hij werd daar om dan ook vrijgesproken van de hem ten laste gelegde diefstal. "Er is geen begin van bewijs voor", al dus mr. Numann. De zaak tegen een tweede ver dachte van de diefstal ging gisteren niet door. De verdachte, eveneens een 20-jarige Leidenaar, kwam niet opdagen. de Rijnzichtstraat het ergst. Later begon het water langzaam te de rekening aan de NS te presente- Nu de situatie in de tuinen ern stig is geworden, toont de gemeen te zich enigszins hulpvaardig. De afdeling rioleringen van de ge meente heeft de de NS gevraagd de leiding schoon te spuiten, zodat de ze weer gaat werken. De NS heeft beloofd dit te zullen doen. Meijer van de afdeling stadsvernieuwing van de gemeente zegt hierover het volgende: "Als de drainage na het schoonspuiten nog niet functio neert, blijft dit een zaak van de Spoorwegen en niet van de ge meente. De gemeente zal de men sen van de Rijnzichtstraat wel on dersteunen. Haanstra van de afdeling riole ringen heeft echter aan Kramers gezegd dat hij de leiding zelf wel wil laten schoonspuiten. Daarvoor zal hij de komende dagen toestem ming vragen. Over de aanleg van een riolering wil Meijer nog niets zeggen. "Ik wacht eerst de brief van de bewoners af. De Nederlandse Spoorwegen konden geen reactie geven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15