TAD LEIDEN Steeds 'Betere voorlichting op terrein volksgezondheid noodzakeli jk LEIDSCH DAGBLAD Basisgezondheidsdienst 1 januari van start PROTEST VAN STUDENTEN Kuijers trekt nota over vrouwen gedeeltelijk in s WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Folk(1) "Aan folkmuziek kleeft een sfeer die bij iedereen associaties op roept met vooroorlogs, jeugdher bergen; je kent het wel. Maar het is natuurlijk veel meer, folk be strijkt een heel breed terrein. In feite zou je een Bob Dylan er ook onder kunnen scharen". Leidenaar Bert Haasjes (35) is folkzanger en troubadour en als zodanig in het tamelijk kleine folk-circuit een bekende gast. Hij viel als jongen door toedoen van een schoolvriend, die een plaat uit Engeland liet horen, voor de Engelse en Schotse folkmuziek. "Ik was net met gitaarspelen be gonnen en folk trok me onmid dellijk aan. Het is een genre dat vrij eenvoudig van opzet, maar ook heel melodieus is". Vijftien jaar later dook hij, van wege de stijgende vraag daar naar onder zijn toehoorders, de studio van Leidenaar Jan van Rhenen in om met behulp van vijf mede-muzikanten en op ei gen kosten een cassette met twaalf nummers (waarvan zes traditionals; eerste oplage 300) op te nemen. What's in a name, is de titel. Kennelijk wel het een en ander. Haasjes mat zich namelijk uit promotionele overwegingen voor het buitenland meteen maar een artiestennaam aan: Alan Holland. "Bert Haasjes, dat klinkt natuurlijk niet". Niet dat hij meent op Madon na-schaal te kunnen doorbreken: met folkmuziek is doorgaans nauwelijks droog b.rood te ver dienen. Haasjes, overdag be drijfsleider bij een groothandel in thermische isolatie: "Waar ik wel wat aan verdien is het trou badour-werk: optreden bij bourgondische feesten in party centra. Niet met de folk, dat is een beetje ingezakt. Maar ik weet niet of ik überhaupt wel profes sioneel zou willen zijn. Aan de ene kant zou ik het best een paar jaar willen, en daar stuur ik ook wel een beetje op aan. Maar als je dit echt voor je beroep doet, moet je toch een heel andere in stelling hebben. Ik bedoel: optre den doe ik nu voor m'n lol en als ik geen zin heb om te spelen, doe ik het ook niet. Ben je beroeps, dan moet je wel. Bovendien speel ik liever voor niks voor zes tig mensen die luisteren dan voor tweehonderd die betalen". Folk (2) Folkmuziek, zeker de traditione le, is voor velen een genre dat ge lijk staat aan vergane glorie en waarvan de aantrekkelijkheid zowel muzikaal als instrumen taal ver is te zoeken. Haasjes er vaart dat dus anders. "Behalve dat het muziek met een sterk me lodieus karakter is, is het ook heel direct. Dat is een groot voor deel. Bij een folkconcert of -festi val kun je als toeschouwer na'af loop gewoon een biertje met de muzikanten drinken. Bij pop concerten zitten ze nu met verre kijkers in de hoop iets van de groep te zien". Bert Haasjes alias Alan Holland: Wat niet wegneemt dat Haasjes naar eigen zeggen een wat andere richting op wil. "Ik ben zelf nummers gaan schrij ven. Een jaar of tien geleden heb ik dat al geprobeerd, maar dat werd dus helemaal niks. Het leek allemaal teveel op al bestaande dingen. Bovendien was mijn kennis van het Engels in die tijd niet best". Haasjes geniet enige bekend heid in het buitenland. Hij trad op in het hol van de leeuw, Schotland ("ik zag daar nogal te genop, maar het was volle zaal en "Ik ben geen supergitarist". meezingen"), reisde af naar Bel- gie en Engeland, staat volgend vooijaar een week in Berlijn en hoopt volgend jaar in Denemar ken op een paar grote folkfesti- vals aan te treden. De nu uitge brachte cassette moet daaraan bijdragen. "Zangtechnisch zit ik boven het gemiddelde van wat er ver der te koop is, dat durf ik wel te zeggen", antwoordt de zanger op de vraag om een mening over zijn eigen kwaliteiten. "Op de gi taar ben ik wat minder, ik ben geen supergitarist. Maar ik varie er denk ik voldoende om niet te laten opvallen dat het eigenlijk niet zoveel voorstelt. Een gitaar is voor mij ook alleen maar on dersteuning van mijn stem. Ik doe bij optredens dan ook nooit instrumentaaltjes". "Ja, ik hou ook van andere soorten muziek. Barok vind ik heel mooi en ik hou van sympho- nische rock, als het goed is uitge voerd tenminste. Nee, dat geldt niet voor alle muziek. Van jazz, al is het nog zo goed gedaan, krijg ik namelijk steevast buikpijn". roken en drinken, maar ook bij voorbeeld over de sanitaire ge woonten die steeds meer in on bruik raken. Kinderen vinden het nu gewoon om van eikaars bord te eten. Vroeger deed je dat niet, want je kreeg van je ouders te horen dat dat slecht was. Nu is een kind een zeikerd als het dat niet doet. Maar ook wassen steeds minder mensen hun handen voor het eten. Conclu sie: mensen zijn niet meer bang voor besmetting. Het meest duide lijk is de verandering te merken op het gebied van seks. Over ge slachtsziekten wordt nog wel ge makkelijk gedaan. Je haalt bij de dokter een spuit en het is weer goed. Door aids is iedereen echter weer ineens bang", zegt Kerkhoff. In de kamer van Kerkhoff aan de Roodenburgerstraat heeft het ge sprek plaats onder toeziend oog (van een poster) van de beruchte Leidse gifmengster Goeie Mie. Sa men met de directeur bedrijfsvoe ring C.P.C. Breemer ter Stege zijn Kerkhoff en Tichler de laatste maanden druk bezig met de orga nisatorische rompslomp die de vorming van de Basisgezondheids dienst met zich meebrengt. Het veranderen van de leefge woonten is echter niet eenvoudig. Dat gaat heel langzaam. Volgens Breemer ter Stege is dat de conclu sie die na de laatste jaren getrok ken kan worden. "We hebben ge leerd het opgeheven vingertje thuis te laten en niet meer morali serend te werk te gaan. We willen laten zien hoe het beter kan. Niet alleen zeggen dat snoep slecht voor de tanden is, maar juist benadruk ken dat een appel wel zo lekker is. We moeten verkeerde gewoontes meer positief benaderen". Tichler Laat daar direct op volgen dat het een kwestie zal zijn van 'volhou den, volhouden en nog eens vol houden'. Registreren Voor het kunnen geven van voorlichting moet een gezond heidsdienst wel beschikken over gegevens. Bij het verzamelen daar van zal hulp worden geboden door het ministerie van volksgezond heid. De BaGD krijgt onder meer geld voor het aanstellen van een re gistratie-deskundige. Dat is ie mand die alle gegevens over de ge zondheid van burgers op een rijtje zet. En wel op zodanige wijze dat duidelijk wordt welke ziekte in welke leeftijdscategorie het meeste voorkomt. "Dat is een probleem voor artsen die patiënten behande len. Die zien de zieken één voor één. Iemand die alles overziet, kan meer algemene conclusies trekken over het voorkomen van ziekten of aandoeningen bij mensen. Als je weet dat in een wijk veel gevallen LEIDEN - Betere voorlichting op velerlei terreinen van de gezond heidszorg. Niet alleen voorlichting over de gevolgen van sportblessu res, maar ook gedegen informatie over de gevolgen van chemische middelen op de gezondheid. En mensen meer wijzen op slechte leefgewoonten. door Meindert van der Kaalj Dat zijn een paar wensen van de directeuren A.H.M. Kerkhoff en D.W. Tichler-Moerman van respec tievelijk de Leidse en Alphense Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst (GG en GD). Deze diensten worden met ingang van 1 januari vervangen door een zogenaamde Basisgezondheids dienst (BaGD), althans dat zal voor de burger de belangrijkste veran dering betekenen. Organisatorisch verandert er nog veel meer. De GG en GD voor Lei den wordt de BaGD) voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorscho ten, Zoeterwoude en Alkemade. De plaatsen rond Alphen aan den Rijn sluiten zich aan bij de BaGD van die stad. Bovendien komt bo ven die twee BaGD's een bestuur dat uit alle plaatsen een vertegen woordiger heeft en waarvan de Leidse wethouder Kuijers voorzit ter is. Voorheen werd al wat aan voor lichting gedaan, maar nu zal dat nog meer gepaard kunnen gaan met informatie die wordt verstrekt door deskundigen die daarvoor worden aangetrokken. Die voor lichting is hard nodig, want steeds duidelijker blijken leefgewoonten van mensen slecht voor de gezond heid te zijn. "Dan heb ik het niet alleen over LEIDEN!AMSTERDAM - Marathonlopers en roeien de studenten (hier in de Witte Singel) trokken gisteren door Leiden op weg naar de vaste Kamercommissie voor onderwijs. De studenten boden daar een petitie met 15.000 handtekeningen aan tegen de plannen van minister Deetman van onderwijs om de studieduur en de studiefinanciering te beperken. In Leiden legden de studenten een krans neer bij een vuilnisbak. "De enige plaats waar een krans voor Deetmans plannen thuishoort". Na een minuut stilte in acht te hebben genomen, gingen ze in een rap tempo door naar Den Haag. Ook in Amsterdam is gisteren geprotesteerd tegen de plannen van Deetman. Daar waren 20.000 tot 25.000 demonstranten op de been. De organisatoren waren Zeer enthousiast over de opkomst. (foto Henk Bouwman! De directeuren A.H.M. Kerkhoff en D.W. Tichler-Moerman van respectievelijk de Leidse en de Alphense GG en GD: "Meer aandacht voor voorlichting". (foto Jan Holvast) van astma zijn, moet bekeken wor den of de huizen wel helemaal in orde zijn. Dan kunnen maatregelen worden genomen waardoor verder leed wordt voorkomen", zegt Tich ler. Volgens haar is belangrijk dat de voorlichting concreet en duidelijk is. "Als je je tanden niet poetst, merkje dat pas vele jaren later. Dat geldt ook voor de gevolgen van ro ken. We hebben kinderen eens na het poetsen met een blauwe vloei stof laten spoelen waardoor de slecht gepoetste delen heel lelijk werden. Dat sloeg wel aan. Wat dat betreft moet je denken aan de hete kachel: dat merk je onmiddellijk". De vergrote mogelijkheid om ge gevens te verzamelen moet bij voorbeeld ook leiden tot het signa leren van problemen bij ouderen. Die groep wordt steeds groter door de vergrijzing. Volgens de GG en GD blijkt dat er alleenstaande mensen zijn die heel slecht voor zichzelf kunnen zorgen. Voor zo'n groep moet de BaGD een vangnet gaan vormen. Dat is een rol - in Al phen aan den Rijn vuilnisbakfunc tie genoemd - die de GG en GD al vanaf zijn eerste begin rond 1900 heeft gespeeld, maar die nu vol gens Breemer nog uitgebreid moet worden. Een grote hulp daarbij wordt de universiteit. Die heeft volgens Breemer een rijkdom aan gege vens en kennis waarmee de BaGD zijn voordeel kan doen. Andersom kan de universiteit ook profiteren van de praktijkkennis van de BaGD. Die twee moeten elkaar gaan versterken. Volgens Tichler kan de BaGD gaan helpen bij af studeerprojecten. "Net zoals nu in de industrie gebeurt. Theoretische kennis kan dan aansluiten op de medische praktijk", aldus Tichler. Gifbelt Een nieuwe functie bij de BaGD is de milieu-deskundige. Die on derzoekt de invloed van chemische middelen op de gezondheid. "Stel, er is een gifberg waarop huizen zijn gebouwd. De milieu-deskundige kan verschijnselen waarnemen die erop wijzen dat er teveel schadelij ke stoffen in een wijk voorkomen. Ook zal hij kijken naar uitstoot van bedrijven en waar nodig het vin gertje opsteken. Hij weet welke stoffen leiden tot welke ziekten. Zo moeten we tot preventie komen", zegt Kerkhoff. Niet onbesproken blijven ook de gevolgen van sportblessures. Pas in de laatste jaren worden de gevol gen zichtbaar van jarenlang over matige belasting van het lichaam. "Nog afgezien van de economische gevolgen van blessures zijn de me dische dat er straks mensen zijn die op hun zestigste nog maar moeilijk kunnen lopen. Ik denk bijvoorbeeld maar aan Van Hane- gem. Er is in het verleden ook heel makkelijk besloten om de menis cus uit de knie te halen. Nu weten we dat dat veel slijtage tot gevolg heeft. Door te turven en te tellen zijn we daar achter gekomen. Een beetje te laat, maar voor cijferma tig onderzoek werd nooit echt tijd gemaakt", aldus Tichler. De mensen van de toekomstige BaGD vinden dat ze de laatste ja ren de wind in de rug hebben ge had. De behandelende gezond heidszorg zoals vooral specialisten en ziekenhuizen die leveren staat onder grote financiële druk. Voort durend wordt in dat deel bezui nigd. De GG en GD maakt echter deel uit van de zogenaamde pre ventieve gezondheidszorg. Alles onder het motto: voorkomen is be ter dan genezen. Aan het begin van deze eeuw moesten gemeenten vaak voor het arme deel van de bevolking die de dokter niet konden betalen, bij springen omdat er nog geen verze keringsstelsel was. Nu gaat de BaGD een preventief fundament vormen onder de behandelende sector. "Iedereen vindt zijn ge zondheid altijd het belangrijkste wat er is. Die gezondheid hangt nooit af van de behandelende dok ter, maar van de omgeving van een mens. Het gaat dan bijvoorbeeld om de zwaarte van het werk, maar ook om de kwaüteit van de woning en levensgewoonten. Veel ziekten kunnen voorkomen worden. Daar om moet de BaGD meer signaleren en meer voorlichting", zegt Kerk hoff. WILT MEER OMZET? Daar heeft u doeltreffende reclame voor nodig. Maak eens een vrijblijvende afspraak met het enige erkende reclame bureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. LEIDEN - Wethouder Kuijers heeft de nota Vrouwen en Gezond heidszorg gedeeltelijk ingetrokk- ken. Hij deed dat nadat tijdens een hoorzitting over die nota, waarin wordt gesproken over een vrou wengezondheidscentrum in Lei den, van verschillende kanten felle kritiek werd geleverd. Naar aanleiding daarvan is een startgroep samengesteld die een blauwdruk moeten gaan schrijven voor het nog te vormen vrouwen gezondheidscentrum. In dit ver slag wordt een groot deel van de kritiek opgenomen. Bij die hoorzitting waren veel be langhebbende organisaties aanwe zig, zoals de Plaatselijke Huisartsenvereniging, Riagg en het Vrouwenopvanghuis. Een be zwaar dat door praktisch alle par tijen wordt gedeeld is dat er in de plannen van wordt uitgegaan dat het vrouwengezondheidscentrum geen apart onderkomen krijgt. Het zou worden ondergebracht in het pand van de Rutgerstichting of de GG en GD. Het bezwaar, aldus de kritiek, is dat "de nieuwe instelling niet met een schone lei kan begin- Ook vreesde men dat de koppe ling aan een bestaande instelling een barrière zou vormen voor vrou wen. Het doel van een vrouwenge zondheidscentrum is juist om 'laagdrempelig' te zijn. "Een deel van de vrouwen zou zich wél en een deel niét prettig voelen bij zo'n situatie", aldus één van de betrok kenen. Bijna alle betrokkenden willen derhalve een zelfstandig on derkomen. Volgens betrokkenden maakt de nota ook niet duidelijk welke plaats vrouwen- zelfhulpgroepen krijgen. Een voorbeeld van zo'n groep is de Vrouwen in de Over gang (Vido). Vrouwen met een ge meenschappelijk probleem helpen elkaar bij de oplossing daarvan. In brede kring waren de aanwezigen van de hoorzitting ervan overtuigd dat die groepen in de nota slecht aan bod kwamen. Tenslotte werden vraagtekens geplaats bij de financiering van het vrouwengezondheidscentrum. De gemeente wil een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar stel len. Maar volgens de kritiek is dit bedrag echter voornamelijk het re sultaat van verschillende verschui vingen binnen het budget voor vrouwengroepen. Zo wordt het geld voor de Vido-groep uit een an der potje gehaald. Voorts zou er al leen geld beschikbaar worden ge steld voor voorlichting en niet voor het begeleiden van groepen. De nota Vrouwen en Gezond heidszorg werd een paar maanden geleden openbaar gemaakt dor wethouder Kuijers van gezond heidszorg en wethouder Van Don gen die emancipatiezaken in haar portefeuille heeft. In de nota ver klaarde de gemeente zich bereid om geld uit te trekken voor verbe tering van de gezondheidszorg voor vrouwen. De dienst moest on der meer voorlichting gaan geven. Een voorlichtingsfunctionaris zou de taak krijgen om cursussen op te zetten om hulpverleners beter op hun taak in de vrouwengezond heidszorg te kunnen voorbereiden. Bovendien zou een speciale ver pleegkundige ten behoeve van voorlichting aan buitenlandse vrouwen en consultatie en advies aan Leidse hulpverleners worden aangesteld. De startgroep voor het vrouwen- gezondheidscentrum moet voor 1 maart het verslag af hebben. Dan komt er een nieuwe hoorzitting.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13