Perspex biedt ongekende mogelijkheden Voor een^ndoopde valreep#** 169,-— je komt ogen en oren tekort. 'Licht belangrijke sfeermaker' 1 WONEN Machinaal afwassen steeds voordeliger Vendex Heads! «srt fcjjjrff met kleurerimonitor2799.i^f" ✓C&Sddl WOENSDAG 2 DECEMBER 19 PAGINA 11 Binnenhuisarchitect Des Bouvrie: Martin Jansen runt in Arnhem een kunststofverwerkingsbedrijf 'Marmodesign' waar hij van perspex niet alleen gestalte aan meubelstukken naar eigen ontwerp (lektuurtafels, bijzettafeltjes en siervoorwerpen) geeft, maar ook aan 'zwevende' stoelen, lampen en klokken. door Annemarie Risse Hij werkt graag met perspex aan gezien de mogelijkheden nagenoeg ongekend zijn en meubelstukken, gebruiksartikelen en siervoorwer pen van dit materiaal het interieur verluchtigen. Vanuit de model- en maquette bouw is Jansen met het kunststof materiaal in aanraking gekomen. Van lieverlee werd zijn broodwin ning een kunststofverwerkend be drijfje, dat exclusieve dingen ont werpt en in opdracht werkt. De laatste twee jaar gaat het hard met de klokken en de perspex-voor- werpen, die in de wat duurdere ca deauwinkels en meubelzaken zijn te vinden. Een afwasmachine roept op tot ui tersten; aan de ene kant staan de genen die zeggen zo'n machinale vaatreiniger een luxe is, aan de an dere kant dat er zonder dit appa raat geen leven meer mogelijk is. Hoe meer nieuws en verbeterin gen de industrie wist te bedenken, des te meer werd de afwasmachine geaccepteerd. Maar er zijn natuur lijk wel een paar regels. Glaswerk en zilver bijvoorbeeld vragen extra aandacht. Glaswerk wordt het mooist wanneer u het af zonderlijk in de machine doet en het speciale glasprogramma (40 C) kiest. Bij het normale progamma (55 a 60 C) kan.op den duur de structuur van het glas (en vooral Het werken met perspex vereist perfectie; het laat zich niet alleen veel nauwkeuriger zagen dan glas, maar het moet ook glashelder wor den verlijmd. „Dat is een kunst apart", zegt Jansen, omdat zich in de naden geen luchtbelletjes mo gen bevinden. Slechts tien bedrij ven in Nederland verstaan die kunst. Marmodesign heeft dit pro bleem onder de knie gekregen. Hoe, dat blijft het geheim van de smid, want de concurrentie ligt op de loer. Naast het verlijmen is er nóg een probleem, dat van het buigen. Dat vergt grote nauwkeurigheid, te meer omdat niet met mallen wordt gewerkt. Om bijvoorbeeld een stoel gestalte te geven uit één strook perspex, wordt het mate riaal door middel van stralingsele menten precies op die plaats waar de buiging moet komen verwarmd. Van perspex kan veel worden ge maakt, maar als het om gebruiks voorwerpen gaat zoals een tafel of stoel, moet men zich bij aankoop wel bedenken dat het materiaal niet krasbestendig is. Jansen heeft wel enkele preventieve tips. Direct na aanschaf moet het voorwerp even worden afgewassen met een afwasmiddel. Het wordt dan anti- statisch. De eerste krasjes kunnen worden voorkomen door het voor- kristal. omdat dit een fors percen tage lood bevat) worden aangetast. Op zilveren bestek ontstaan soms aanslag wanneer zich tijdens het wasproces verschillende meta len (koper, zilver, aluminium) sa men in de machine bevinden. Dat veroorzaakt chemische reacties. Een simpele manier om aanslag te gen te gaan is de volgende: Buig een paar foliedoppen van pap- of yoghurtflessen om de rand van uw bestekkorf. Die trekken de aanslag aan. Na verloop van tijd zal het zil ver toch wel weer een poetsbeurt nodig hebben, maar het duurt lan ger voordat het daaraan toe is. U kunt voor uw machine ook een speciale zilvercassette kopen, werp in de auto was te zetten. Is er op het oppervlak toch een flinke waarin u tijdens de afwas het be stek onderbrengt. De cassette is gemaakt van een speciale zink/alu minium legering die, net als de doppen, de aanslag aantrekt. De moderne machines zijn niet duurder in gebruik dan uw eigen handen, hebben fabrikanten bere kend. Sommigen zeggen zelfs dat de machine per wasbeurt een dub beltje goedkoper is. Daar komt nog bij dat de fabrikanten steeds meer inspelen op de kleinere huishou dens. Er zijn smalle machines (45 cm breed) en kleine .typen die op het aanrecht of in een (deel van een) onderkast kunnen worden ge plaatst. kras gekomen, dan kan worden ge probeerd die met heel fijn schuur papier (liefst nat) uit te schuren. Vervolgens de plek bewerken met koper of zilverpoets en daarna nog eens inwrijven met goudpoets, dat bij de drogist verkrijgbaar is. Er zijn wel krasvaste kunststoffen, maar die zijn dan ook heel duur, verduidelijkt Martin Jansen. Zijn zwevende stoel, een heldere blikvanger, is daarom ook niet zo geschikt voor de eethoek. De door zichtige zetel doet dan ook veel be tere diensten in de hal of bij de te lefoon. ZONNIGE TEGELS - Voor een zonnige sfeer in de badkamer zorgt Villeroy Boche in de tegelserie Magnum Canary. Het nieuwe gla zuur op de tegels is glanzend kana- nariegeel. Ook badkuipen, wc's enz. zijn leverbaar in de Canary-se- rie. Licht is een belangrijke sfeerma ker in een interieur. Om met bin nenhuisarchitect Jan des Bouvrie te spreken: „Ik kan nog zo'n mooi interieur ontwerpen, maar op het moment dat er een slechte licht bron is, is het waardeloos." Licht is nu dan ook een onder deel van de architectuur dat direct wordt toegepast. Vooral dank zij het halogeen zijn die toepassingen nu onvoorstelbaar groot, het inspi reerde jonge ontwerpers tot ge durfde experimenten en vormge vingen met licht. De Italianen zijn hier ware meesters in. Spelen met schaduwen, al dan niet te dimmen licht en kleuren leiden tot de ont wikkeling van een groot aantal fraaie armaturen, tot compleet nieuwe lampen en verlichtingssys temen. door Mia Mo! De moelijkheid is echter, dat ha logeen tot nu toe vooral bij de vak man bekend is. In grote projecten wordt dit hele kleine lampje vaak toegepast, maar in de particuliere woning neemt het nog een beschei den plaats in. „Terwijl er zo ver schrikkelijk veel mogelijk is", al dus Des Bouvrie. Wat dat betreft heeft halogeen voor een revolutie in de 'lichtwereld' gezorgd. Bij het inrichten van een huis is het vol gens hem belangrijk om het licht aan te passen aan de kleursfeer van een kamer. Daar zou een deskundi ge bij in geschakeld moeten wor den, want: „Die ontwikkelingen gaan zo snel, alleen de vakman weet wat er is", aldus de binnen- huisarchitekt. In Giessen is een high-techshow- room van GI Design waar alle gro te namen op halogeen-design te vinden zijn voor zowel de particu lier als de projectbouw. Ook de meer bijzondere armaturen, waar onder de Break van de Italiaanse Sames-fabriek uit Turijn, zijn hier te vinden. Deze wordt gekenmerkt door een hoogwaardig buizensys teem, waaraan verschillende halo geenlampen kunnen worden ge koppeld. De architect, of bewoner van een huis, kan zelf spelen met de buizen om zo een heel eigen ver lichting te scheppen. Wat halogeen is Een lampje ter grootte van een pink, met een lichtopbrengst die veel hoger is dan die van een gloei lamp met een veel langere levens duur (2000 tot 3500 branduren). Dat zijn de kermerken van een halo geenlamp. Halogeen werd oorspronkelijk alleen in autolampen gebruikt. Maar in de laagvoltage versie, waarbij wordt gewerkt met trans formatoren, is het halogeen sinds tien jaar bezig aan een opmerkelij ke opmars in de verlichtingsindus trie voor het interieur. De kleine, compacte vorm van het lampje en het feit dat de stroom door het me talen frame van het armatuur ge leid kan worden, geven ontwerpers ongekende mogelijkheden om met halogeen aan het werk te gaan. Een halogeenlamp is een specia le gloeilamp, die door toevoeging van halogeen (bijvoorbeeld jo dium, of chloor) aan de gasvulling een aantal specifieke eigenschap pen krijgt. De belangrijkste is dat het lampje op den duur niet zwart wordt. Daarnaast maakt de toevoe ging van halogeen het mogelijk de gloeidraad op een hogere tempera tuur te laten branden, waardoor meer licht wordt uitgestraald en dit licht een witter en sprankelen- der aanzien heeft dan de gloei lamp. Koudlichtspiegel Door toepassing van een trans formator, waardoor de halogeen lamp op een laag voltage brandt, kan de lichtopbrengst nog verder worden vergroot en kan het halo- geenlampje nèg kleiner worden ge maakt. GTE Sylvania, een van de groot ste lichtbron-fabrikanten ter we reld met een vestiging in Breda, heeft een nieuwe halogeen-lamp ontwikkeld, de tru-aim professio nal. In deze lamp is een koudlicht spiegel aangebracht, die als bijzon dere eigenschap heeft licht, uitge zonden door het halogeenlampje in de spiegel, te weerkaatsen, terwijl hy de warmtestraling doorlaat. De ze lamp laat dus veel licht en wei nig warmte door waardoor hij ge richt kan worden op voorwerpen die slecht tegen warmte kunnen. Bovendien is een lens voor de lamp geplaatst, die de halogeen- capsule, zoals het lampje in vakter men heet, als het ware inpakt. Daardoor is het makkelijker te hanteren, kan het beter gericht worden èn is makkelijk schoon te maken. Dat alles is een bij 'bloot' halo geenlampje niet het geval. Daar moet heel voorzichtig mee omge sprongen worden. Het is aan te ra den het lampje op zich zo weinig mogelijk aan te raken. In de eerste plaats omdat het heet wordt (zo'n 450 gr. Celsius!), niet tegen vocht kan, maar ook omdat de halogeen- capsule door de overdruk explo deert. Het ingepakte halogeen lampje schept ook de mogelijkheid deze soort verlichting toe te passen in ruimten waar dit voorheen niet kon, zoals in de keuken, de badka mer en zelfs buiten. Directeur T. van Gammeren van GI Design met enkele bijzondere halo- geenarmaturen. )foto GPD> Martin Jansen met de uit een stuk perspex vervaardigde stoel, (foto gpd) Basf E-240 Super High Grade *7 Perfekte weergave van beeld en geluid door Super High Grade kwaliteit. 5 voor Basf Super II C-90 Chroomdioxide tape van het wereldmerk BASF. Dixons kleurenfilms Formidabele kwaliteit en guldens goedkoper. Kleinbeeld 24 opnamen Kleinbeeld 36 opnamen Pocket 24 opnamen Ricoh AF 35 Autofocus kompaktcamera met ingebouwde flitser. Audio Sonic CT141 Walkman met automatische bandstop en snel vooruit spoelen. In wit of zwart. Kompleet met riemclip en hoofdtelefoon. Sharp GF 330 4 Band stereo-radio-cassetterecorder met 3 bands grafische equalizer. Maximaal muziek vermogen: 13.6 Watt, 2 weg luidsprekerssysteem met 4 elementen. PPM £-180 3vc 3 uurs Standard High Grade. VHS videoband. Haarlemmerstraat 122, Leiden, 071-140166

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11