Prijzenslag op komst in reiswereld DURFT U EEN HALF MIHOEN WEG TE GEVEN? 'Vakbeweging moet ook op korte termijn kunnen scoren' mimmimmKm. Zomervakantie steeds meer in trek bij Nederlanders HOPE OP WIELEN Vissers waarschijnlijk opnieuw naar rechter Fiscus geeft snel terug Vertrekkende werkgeversvoorzitter Van Eijkelenburg: VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 Neckermann bijt spits af AMSTERDAM (GPD/ANP) - Neckermann Reizen heeft met de aankondiging van prijsverlagingen van 7 tot 20 pro cent voor een groot aantal zomervakantiebestemmingen de aanval geopend op de prijzen in de reismarkt. UTRECHT (ANPl - In de afgelo- pen zomer (juni tot en met augus tus) hebben 4,2 miljoen Nederlan ders een vakantie van vijf dagen of langer doorgebracht in eigen land, een stijging van elf procent in ver gelijking met de overeenkomstige periode van 1986. In het buitenland hielden 4,7 miljoen Nederlanders een vakantie van vijf dagen of meer. Dat was een stijging van vier procent. Deze cijfers van het Continu Va kantie Onderzoek (CVO) zijn giste ren in Utrecht gepresenteerd op een persconferentie de Vakantie beurs '88. Volgens CVO waren er ook nog eens 3,2 miljoen korte re creatieve verblijven van twee tot vier dagen, waarvan 2,7 miljoen in Nederland en 0,5 miljoen in andere landen. In eigen land waren bij de Neder- landers vooral in trek de badplaat sen aan de Noordzee, de Veluwe en de zandgronden in de drie noorde lijke provincies. Bij de zomerse uit tocht naar het buitenland ging bij na een kwart naar Frankrijk, waar mee dit land de voornaamste va kantiebestemming bleef. Andere populaire vakantielanden waren de Bondsrepubliek Duitsland, Spanje en Oostenrijk. Na een op mars in het voorgaande jaar ging het Nederlandse vakantiebezoek aan Griekenland en Joegoslavië deze zomer met ruim twintig pro cent omlaag. Het aandeel van de auto in de zo merse uittocht bedroeg 68 procent. Van de resterende vakantiegan gers ging 13 procent per vliegtuig en 12 procent per touringcar of pendelbus, aldus de cijfers van het CVO. De Vakantiebeurs '88 wordt ge houden van 13 tot en met 17 januari in de Utrechtse Jaarbeurs. Volgens de beursorganisatie gaat de vakan tieganger zich steeds individueler gedragen en is de tendens 'van massa-aanbieding naar maatwerk' op de beurs duidelijk zijn terug te vinden. Ook een avontuurlijke en actieve besteding van de vakantie staat flink in de belangstelling. Bezoekers kunnen op de beurs terecht voor kampeertochten door Egypte en de Sahara, maar ook kunnen zij boeken voor een onder- watertocht per pnderzeeër in het noorden van Scandinavië, tochten per muildier door Marokko en voor zeetrektochten met een traditione le tweemaster naar Soelawesi, Kalimantan en de Soenda-eilan- den. Ook bestaan er mogelijkheden om een traditionele vakantie in combinatie met een expeditie te maken in Brazilië. India' en Nepal. Het aanbod vermeldt voorts stu dievakanties met als onderwerp 'evolutie van aarde en natuur' en jongerenvakanties met historische thema's, zoals archeologische op gravingen. Winstval Amev UTRECHT (ANP) - Het verzeke ringsconcern Amev heeft in de eer ste negen maanden van dit jaar ruim 8 procent minder verdiend dan in dezelfde periode van vorig .jaar. De nettowinst daalde van 230,5 miljoen naar 211,7 miljoen gulden, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. De raad van bestuur verwacht dat de winst over geheel 1987 tus sen 10 en 15 procent lager zal zijn dan die over 1986, toen netto 322,5 miljoen gulden werd verdiend. Met name de resultaten uit het Amerikaanse ongevallen- en ziek- tebedrijf waren minder gunstig. Ook het Nederlandse schadebe- drijf behaalde een lagere winst. Directeur René Klawer maakte gis teren in Amsterdam bekend dat hij zijn marktaandeel in de Nederland se reiswereld de komende vijf jaar wil verdubbelen. Voor 1988 ver wacht Klawer al een stijging van het marktaandeel met tenminste 22 procent. Hij houdt rekening met een prij zenslag. Verschillen tot 400 gulden per bestemming zijn volgens hem geen uitzondering. Maar andere reisbureaus zouden op hun beurt nog onder zijn prijs kunnen dui ken. Dat kan, als zij de eigen winst marges verlagen. René Klawer: "Ik heb daar niets op tegen. Ik denk eerlijk gezegd dat de markt van reizenverkopers wel bijna gehalveerd kan worden. Er zijn veel te veel verkooppunten van reizen. En lang niet iedere reis- Bij Philips Dordrecht 175 verkoper maakt die 10 procent de reissom waar, als het c en adviezen gaat. De markt zou goed gesaneerd moeten worden". Omdat Neckermann een aan zienlijk belangrijker aandeel in het winter- dan in het zomertoerisme heeft is het streven gericht op een versterking van de positie in de zo mermaanden. De concurrentie wordt volgens Klawer vooral gezocht in het Duits- Nederlandse grensgebied. De luchtvaartmaatschappij Air Hol land en de Spaanse luchtvaart maatschappijen vliegen aanzien lijk goedkoper dan Duitse lucht vaartmaatschappijen. Daarom wordt gekozen voor een sterke uit breiding van het aantal vliegvakan ties vanaf de luchthaven Maas tricht (naar Ibiza, Gran Canaria, Kreta en Mallorca). Voor de Duitse consument betekent dat een prijs voordeel van 80 tot 120 DM, zei Kla- ESSEN - Een golfkarretje in de vorm van de over leden filmkomiek Bob Hope is te zien op de jaar lijkse autoten toonstelling in Es sen. Jay Ohrberg uit Hollywood ontwierp en bouwde dit vehi kel, dat voorzien is van een neus van anderhalve meter. Prijs: SCHEVENINGEN (ANP) - Het georganiseerde visserijbedrijfsleven be slist vandaag of het opnieuw een kort geding begint tegen minister Braks (landbouw en visserij) over de financiële schadevergoeding voor schol- vissers die hun toegestane vangsthoeveelheid niet meer kunnen opvissen nu de minister de vangst van schol heeft verboden. Voorzitter Daalder van het Visserijproduktschap deelde dit gisteren mee. Het ultimatum dat de vissers hadden gesteld, liep gistermiddag af, maar de minister had al laten weten er niet op in te zullen gaan. De vissers zeggen dat Braks na een uitspraak in kort geding met een financiële ver goeding moet komen. De visplannen voor 1988 moeten er voor zorgen dat zoveel mogelijk vis- ses volgend jaar, verspreid over het hele jaar, kunnen vissen. Een belang rijk onderdeel van die plannen vormt de dit jaar voor het eerst ingevoerde zeedagenregeling. Daarin wordt nauwkeurig vastgelegd hoeveel dagen per jaar mag worden gevist. Braks heeft laten doorschemeren weinig voor handhaving te voelen, omdat veel vissers haar dit jaar hebben overschre den. Daalder daarentegen is van mening dat de regeling in beginsel een goed middel is maar dat er dit jaar in de technische uitwerking problemen wa ren. Volgens hem zal het ministerie zich dan ook 'drie maal beraden voor het er een streep door haalt'. Het ministerie heeft geen ander alternatief dan een scherpe controle, aldus Daalder. Bovendien moet er volgens Daalder een goede regeling voor de bij vangst komen. Braks moet daar zo snel mogelijk voor zorgen in Brussel. Van hun kant zullen de vissers zich in hun visplannen, die de goedkeu ring van de minister moeten hebben, er op vastleggen dat zij geen verbo den vis meer aanvoeren als de bijvangst 'vol' is. In de plannen zal ook re kening worden gehouden met de historische rechten van bepaalde groe pen zoals de Katwijkse kabeljauwvissers. British Aerospace in onderhandeling ADVERTENTIE hanen weg Overname Ballast Nedam op til DORDRECHT (ANP) - Wegens te - JL DORDRECHT (ANP) - Wegens te hoge produktiekosten heeft de di rectie van Philips Nederland defi nitief besloten voor eind 1988 het personeelsbestand van haar vesti ging 'Johan de Witt' te Dordrecht zonder ontslagen in te krimpen van 715 naar 540 werknemers. Philips- woordvoerder J. Reemers deelde mee dat wordt onderhandeld met mogelijke samenwerkingspartners voor de Dordrechtse vestiging. Philips wil in een samenwer kingsverband met de produktie van standaardmotoren voor aan- drijfmechanismes van video- en hi- fi-apparatuur beginnen, aldus de woordvoerder. Hierover wordt ui terlijk halverwege volgend jaar een besluit genomen. In Dordrecht worden verschilldende typen mo toren voor video's en cd-spelers ge maakt. Als de onderhandelingen niet succesvol verlopen, is het volgens de woordvoerder niet uitgesloten dat bij Philips Dordrecht nog ver der wordt ingekrompen, of dat zelfs de vestiging geheel verdwijnt. Volgens een FNV-bestuurder dreigt de Philips-dochter overi gens verkocht te worden aan de 'onbekende Japanse onderne ming'. Hierover zouden al een half jaar besprekingen aan de gang zijn. Hero/Herschi Hero Nederland wil het familie bedrijf Scheffers Food 'Beheer bv, fabrikant van frisdranken van het merk Herschi, inlijven. Het ligt in de bedoeling de produktie van fris dranken van Hero en Herschi, voor zover die in statiegeld-verpakkin gen en in kunststof flessen worden geleverd, bij Scheffers in Hoens- broek te concentreren. De overne ming zal geen banen kosten, aldus een woordvoerder van Hero. Erasmusprijs Prins Bernhard heeft gisteren tij dens een plechtige bijeenkomst in het Koninklijk Paleis in Amster dam de Erasmusprijs 1987 voor Technologie en Samenleving over handigd aan Britse geleerde dr. Alexander King,'één van de op richters en sinds 1987 voorzitter van de Club van Rome. Hem is de prijs toegekend omdat hij op het moment dat het grote publiek en de politici zich nog van geen pro blemen bewust waren de positieve en negatieve gevolgen van ingrij pende technologische ontwikke lingen voorzag. Binnenvaart De schippersbonden ONS en ASV hebben de verladersorganisa tie EVO en de organisatie van beurtvaarders het Nederlands Bin nenvaart Bureau (NBB) voorge steld de Rotterdamse havenwet houder Den Dunnen als bemidde laar aan te wijzen. Hij moet het overleg gaan leiden waarin zonder voorwaarden vooraf wordt gezocht naar een oplossing voor het al we ken durende conflict tussen parti culiere schippers en verladers. Sigaretten De Verenigde Staten heeft in de eerste negen maanden van dit jaar met in totaal 24,5 miljard sigaretten ruim 400 procent meer sigaretten naar Japan geëxporteerd dan vorig jaar, aldus het Amerikaanse minis terie van landbouw. Het ministerie schrijft dit toe aan het Japanse be sluit eerder dit jaar om zijn markt volledig open te stellen voor bui tenlandse sigaretten. AMSTELVEEN (ANP) - De Britse vliegtuigbouwer British Aerospa ce wil Ballast Nedam overnemen. Aerospace in onderhandeling hier over met Minefa Holdings, dat 99 procent van de aandelen van het Amstelveense aannemingsbedrijf in handen heeft. Het bestuur van Ballast Nedam zegt achter de eventuele overne ming te staan. De overdracht van het meerderheidspakket zal niet al leen bijdragen aan de omzet van Ballast Nedam, maar naar ver wachting worden ook nieuwe mo gelijkheden geschapen om de reeds in gang gezette verbetering van de bedrijfsresultaten en de ver mogensverhoudingen van Ballast Nedam te versnellen, aldus het be stuur. Bestuursvoorzitter A. Glimmer veen van Ballast Nedam zei desge vraagd niet te verwachten dat door de overneming arbeidsplaatsen zullen vervallen. Ballast Nedam heeft een forse sanering achter de rug. Er werken nu nog ongeveer 4000 mensen bij het concern. British Aerospace is geïnteres seerd in de Amstelveense bouwon derneming omdat zij veel orders krijgt uit Saudiarabië, waarbij aan de verkoop van vliegtuigen andere orders zijn gekoppeld zóals de bouw van woon- en opleidingscen tra, hangars en andere vliegveldin stallaties. Ballast Nedam heeft op dat terrein veel kennis en ervaring. British Aerospace is één van de grootste Europese bedrijven op het gebied van luchtvaarttechnologie. Er werken ruim 90.000 men.cn. De omzet bedroeg vorig jaar 10 miljard gulden waarvan tweederde buiten het Verenigd Koninkrijk wordt be haald in 60 verschillende landen. Ballast Nedam blijft, aldus het bestuur, een in Nederland geves tigde Nederlandse onderneming en het ligt in de bedoeling de posi tie van het bedrijf op de thuismarkt verder te versterken. Vooral door de slechte gang van zaken in de baggersector kwam Ballast Nedam vorig jaar diep in de verliezen. Er werd een verlies geleden van 221 miljoen, gulden waardoor het ei gen vermogen daalde van 357 mil joen naar 136 miljoen gulden. Dit jaar verwacht de onderneming ech ter een winst in de buurt van 10 miljoen gulden. De bouw- en houtbond FNV is ernstig bezorgd over de overname van Ballast Nedam door Britisch Aerospace. Bestuurder G. Wolting vreest dat Ballast Nedam in feite een dochteronderneming wordt van één van de grootste Europese wapenindustrieën. UTRECHT (GPD) - Vlotter dan vorig jaar heeft de belastingdienst de voorrangsposten van de aangif te inkomstenbelasting 1986 behan deld. De uiterste termijn van 1 de cember wordt volgens het ministe rie van financiën niet overschre den. "Dat hebben wij de belasting plichtigen beloofd en daar houden we ons ook aan", zo deelde de woordvoerder van het ministerie gisteren mee. Begin november was landelijk al 98 procent van de voor rangsposten verwerkt. Voor maan dag moet iedereen die recht heeft op teruggave het geld in huis heb ben. A. Hosson van de inspectie Utrecht van de belastingen: "Het was de vorige week echt aanstam pen. Maar alle 30.000 voorrangs posten zijn nu behandeld". Vol gens de inspecteur is er 'inderdaad harder gewerkt' dan vorig jaar. Toen waren er nog wat aanloop moeilijkheden met de nieuwe rege ling die een vlottere teruggave be oogt. Dat er desondanks mensen kla gen dat de verwachte teruggave nog niet is gerealiseerd kan vol gens Hosson te maken hebben met het niet voldoen aan een van de drie voorwaarden. De voorwaar den zijn dat het aangiftebiljet op tijd (voor 1 april) is ingestuurd, dat het driehoekje in de rechter boven hoek van het formulier is afgeknipt en dat een kopie van de jaaropgave van salaris of loon is bijgesloten. "Wie niet aan een van deze voor waarden voldoet krijgt geen voor rangsbehandeling", aldus de in specteur. O Het staat niet bovenaan de verlanglijstjes. Maar is des te leuker om weg te geven. Een staatslot. De lotenverkopers hebben ze met het oog op de feestdagen m speciale geschenkverpakking. Ook in december zijn er 3 trekkingen met zo'n 1 miljoen prijzen. Van een tientje tot een half miljoen, schoon. Durft u? MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ DEN HAAG - Werkgeversvoorzit ter Steef van Eijkelenburg is er al jaren voorstander van: laat het per soneel van een onderneming delen in de winst van het bedrijf. "En be taal contant uit. Dan zien ze meteen het resultaat. Het bedrijf zal er be ter door gaan lopen. De werkne mers laten delen in de winst, leidt tot vergroting van de winst. Al heb ik soms moeite om ondernemers daarvan te overtuigen. De mensen worden directer bij de gang van za ken in het bedrijf betrokken. Ze zullen zich in hun werk veel meer voor elkaar verantwoord voelen". door Jan Harren Van Eijkelenburg, over ander halve week gepensioneerd als voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), verpakt het keurig. Maar de boodschap is duidelijk: werkne mers willen er best een schepje bo venop gooien, als aan het eind van de rit in een aardige winst kan wor den meegedeeld. En de onderlinge sociale controle zal er wel voor zor gen dat de kantjes er niet af worden gelopen. In de metaal-industrie is de winstdeling inmiddels een onder handelingspunt geworden in het cao-overleg. Zowel de werkgevers organisatie FME wil ermee aan de slag als de Industriebond FNV. De ondernemers willen een regeling in de geest van Van Eijkelenburg; de vakbond zou er meer een spaarre geling van willen maken, zodat men niet direct aan het geld kan komen. Voor dat laatste voelt Van Eijke lenburg echter niets. "De werkne mers moeten direct kunnen zien wat het resultaat van hun onderne ming en van hun werken daarin is geweest. Als iemand zijn winstuit kering wil vergokken moet-ie dat zelf weten, maar in het algemeen zullen de mensen best weten wat ze met hun geld doen". Het argument van spreiding spreekt hem ook niet aan. De winstuitkering kan het ene jaar hoog zijn, het andere jaar laag. Door de uitbetaling op te schorten, zou je tot een gemiddelde per jaar kunnen komen. Dan wijken de uit betaalde bedragen per jaar niet zo van elkaar af. En dat, wordt in vak bondskring opgemerkt, geeft meer zekerheid. Maar dat is in Van Eijke- lenburgs visie nu net niet de bedoe ling. De werknemers mogen best zien en merken dat het ene jaar goed en het andere slecht is geweest. "Je zult alleen moeten vastleggen dat het personeel niet hoeft te betalen als er verlies wordt geleden. Want dat zou betekenen dat ze salaris zouden moeten inleveren. En dat kan niet, want de hoogte van de sa larissen is in cao's vastgelegd". Fouten Steef J. van Eijkelenburg is ruim achtenhalf jaar voorzitter van het NCW geweest als hij op 9 december wordt opgevolgd door de president van het Van Leer-concern, de oud minister van economische zaken dr. J.E. Andriessen. Aan het NCW gingen zeven jaar van (vice-)voor- zitterschap van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) vooraf. Dat is ook de bedrijfstak waar Van Eijkelenburg, hts'er bouwkunde en beton- en staalconstructie, uit afkomstig is. Hij is de laatste van het gezelschap met Van Veen (VNO), Kok (FNV) en Van der Meu- len (CNV) die lange tijd de gezich ten waren van sociaal-economisch Nederland. Zij waren ook de hoofdrolspelers die in 1982 in de Stichting van de Arbeid het befaamd geworden cen trale akkoord hebben gemaakt. "Dat gebeurde op een dieptepunt waarvan iedereen zei dat het zo niet langer kon. Over en weer hebben de ondernemers en de vakbewe ging elkaar toen weten te overtui gen van de noodzaak tot ingrij pen". Er kwam het akkoord uit, waarin werd uitgesproken dat lo nen zouden worden gematigd (om de bedrijven rendabeler te maken en hun concurrentiekracht te ver groten) en de beschikbare arbeid over meer mensen verdeeld. Nu, 5 jaar later, zijn de proble men nog steeds niet de wereld uit, maar Van Eijkelenburg kijkt er nu toch positief tegenaan. "We heb ben een tijd achter ons waarin we goed in de vernieling zaten. Dat hadden we met z'n allen gedaan, de werkgevers niet uitgezonderd. Maar nu zijn we er weer een heel eind uit". Nederland is nu weer op de weg naar boven. "We gaan de goeie kant op, maar laten we niet in onze fou ten van toen vervallen. De arbeids markt is nu ruim (veel mensen te genover weinig vacatures), maar toch beginnen hier en daar zich al weer knelpunten voor te doen (voor bepaalde functies te weinig voor dat werk geschikte mensen). Daar moeten we nü wat aan doen. De mensen die geschikt zijn, zijn in het algemeen al aan het werk. An deren zul je geschikt moeten ma ken. Daar zullen de bedrijven zelf ook actief in moeten zijn". Scholing Van Eijkelenburg staat van harte achter de zogenoemde 'vier rappor ten' die onlangs in de Stichting van de Arbeid door de werkgevers- en de werknemersorganisaties samen met vertegenwoordigers van de overheid zijn opgesteld. Ze ver woorden onder meer gedachten over een krachtiger aanpak van de langdurige werkloosheid, vooral onder jongeren. Scholing is een veel terugkerend begrip. De vakbe weging heeft niet staan juichen toen de rapporten klaar waren. Zij was eigenlijk uiterst ontevreden, omdat de rapporten te vaag zouden zijn en geen enkel verplichtend ka rakter hadden voor de cao-onder handelingen. "Vrijblijvend? Akkoorden op hoog niveau kunnen alleen maar vaag en globaal zijn. Over de uit- Van Eijkelenburg: laat het personeel delen in de winst. voering, de toepassing, zul je gede centraliseerd, dicht bij de werk vloer de koppen bij mekaar moe ten steken om aan de rapporten in houd te geven. Overal waar ik spreekbeurten houd, pleit ik er bij mijn gehoor voor werk te maken van de aanbevelingen die in de rap porten staan. Ik ga op dat soort bij eenkomsten niet weg voordat er af spraken over gemaakt zijn. Het zal ook in mijn tijd na het NCW een be langrijk deel van mijn taken zijn om ondernemers, maar ook vak bondsmensen ervan te overtuigen om regionaal met die rapporten aan de slag te gaan. Regionaal kij ken naar hoe het onderwijs kan bij dragen, regionaal vacatures naar boven brengen. En dan zal bijvoor beeld blijken dat ook onder lang durig werklozen hele goeie mensen zitten. Daar heb ik hele mooie voor- beelden van. As men op dat niveau elkaar vindt, zijn geen centraal uit geschreven voorschriften nodig". Leedvermaak Van Eijkelenburg stelt vast dat de vakbeweging een moeilijke pe riode doormaakt. Het is geen leed vermaak na de periode waarin de vakbeweging mede door de krappe arbeidsmarkt bijna oppermachtig leek. Integendeel. "Ook onze zorg is het de bonafide vakbeweging overeind te houden. Anders zou den concentraties ontstaan die on geregeld zijn. Haar positie is uiter mate moeilijk. Alleen zullen onder nemers er begrip voor moeten heb ben dat een vakbeweging niet al leen op de lange termijn bezig kan zijn. Ze zal tegenover haar achter ban ook korte-termijnsuccessen moeten kunnen scoren".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7