Front voorzichtig over positie leger Top in Mexico brengt droom van Bolivar dichterbij Na monsterzege in Suriname Politie brengt ETA weer zware slag toe We hebben't verstandig aangepakt Leger Haïti waarschuwt leden burgerwachten Onze verzekerings adviseur wees ons de weg. Gorbatsjov bereid tot langer verblijf in VS Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. 52 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 PARAMARIBO (ANP/GPD/AP) - In de vrijwel complete uitslag van de Surinaamse ver kiezingen kan het Front van de drie oude partijen rekenen op tenminste 40 van de 51 zetels in de nationale assemblee. De stemmen uit de 7 kiesdistricten waar vrij is gestemd waren vanmorgen vrijwel geteld en geven het Front een ruime tweederde meerderheid. MADRID (GPD) - De Baskische terreurorganisatie ETA is gisteren opnieuw een zware slag toege bracht met de arrestatie van 11 le den van het commando Goyerri Costa. Onder de arrestanten be vindt zich een van de meest ge zochte terroristen, Jose Antonio Lopez Ruiz, bijgenaamd "Kuwati". Het opgerolde commando wordt verantwoordelijk gesteld voor een groot aantal bloedige aanslagen waaronder de moord op Maria Do lores Gonzalez Catarain, een voor malig leidster van de ETA, die de organisatie de rug had toegekeerd en een normaal leven probeerde te leiden in Baskenland. Ook de aan slag op de militaire gouverneur van Guipuzcoa, generaal Garrido, in oktober vorig jaar, waarbij ook diens vrouw, een zoon en een Por tugese voorbijgangster om het le ven kwamen, wordt het comman do in de schoenen geschoven. Bij de razzia's ontdekte de politie maar liefst 9 clandestiene onderduik adressen en grote voorraden wa pens en explosieven. Aan de ontmanteling van het ETA-commando is een ongewoon lange onderzoeks- periode vooraf gegaan. Vanaf oktober vorig jaar hebben de Guardia Civil en de poli tie onafgebroken leden van het commando gevolgd, om de werke lijke omvang van het commando te ontdekken. Een hoge regerings- funktionaris verklaarde gisteren, dat bij de operatie 'Aizka', (ge noemd naar het kind, waarmee Ma ria Catarain liep te wandelen toen ze door haar voormalige collega's werd doodgeschoten), meer dan 1200 agenten zijn ingezet. Climax van de operatie vormde de arrestatie van Lopez Ruiz. De politie had aanwijzingen, dat de ETA-leider dezer dagen vanuit een openbare telefooncel contact zou zoeken met de rest van het com mando. Vandaar dat de politie ge durende enkele uren alle telefoon cellen in de provincie Guipuzcoa in de gaten hield. Met succes, want in Tolosa liep 'Kuwati' tegen de lamp, toen hij de hoorn van de haak nam. Met de arrestatie van de leden van het beruchte ETA-commando is volgens de autoriteiten van Bas- Jose Antonio Lopez Ruiz kenland de infrastructuur organisatie in de provincie de ETA voorheen het best v organiseerd, zo goed als v ontmanteld. Hoewel de coalitie van de drie oude politieke partijen, die de verkiezin gen inging als het Front voor De mocratie en Ontwikkeling FDO, met deze monsteroverwinning in staat is om de door het militaire ge zag onder leiding van legerleider Desi Bouterse opgestelde grond wet te wijzigen willen de Front-lei ders over die gevoelige kwestie nog niets zeggen. In de drie oorlogsdistricten Marowijne, Brokopondo en Sipali- wini, waar tien zetels te verdelen zijn, wordt de verkiezingsuitslag niet gecompliceerd zoals werd ge vreesd, omdat ook daar de NDP van Bouterse werd weggevaagd. Het Front vond dat de verkiezin gen daar door de oorlogssituatie niet konden doorgaan en had daar om in de drie districten geen kandi daten gesteld. De weinige kiezers die daar opkwamen gaven hun voorkeur aan twee splinterpartij en, de PALU en de Pendalawina. De officiële uitslag zal volgens di recteur Ferdinand Troon van het ministerie van binnenlandse zaken pas zaterdag bekend worden ge maakt door de onafhankelijke kies raad. „Wij hadden een dergelijke over winning niet verwacht," zei een op getogen Jaggernath Lachmon van de hindoestaanse VHP, een van de partijen in het Front. „Het vertrou wen dat het Surinaamse volk heeft gesteld in het Front zal worden ge bruikt in samenwerking met de ge hele bevolking." De andere partijen in het front zijn de Nationale Partij van Surina me NPS (creools) van oud-premier Henck Arron en de Javaanse partij KTPI van Willy Soemita. Ofschoon de verkiezingsuitslag duidelijk laat zien dat Bouterse geen krediet meer heeft bij het Su rinaamse volk, verwacht niemand dat hij nu alle macht zal overdra gen aan de gekozen burgerrege ring. Bouterse besprak gisteren de verkiezingsuitslag in het leger hoofdkwartier met officieren en soldaten. Volgens Henk Herren- berg, oud-ambassadeur in Neder land en nu een van Bouterse's naaste medewerkers, heeft hij bij die gelegenheid gezegd dat het le ger de verkiezingsuitslag zal res pecteren, maar dat de „revolutie zal doorgaan. Een internatinale de legatie van waarnemers heeft de hoop uitgesproken dat Nederland in de Surinaamse verkiezingen aanleiding ziet om de ontwikke lingshulp aan Paramaribo te her vatten. De waarnemers toonden zich tevreden over het verloop van de verkiezingen, die volgens hen eerlijk zijn geweest. Het gaat om een gezamenlijke delegatie van de Europese Gemeenschap en landen in Azië, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan (ACP-landen). Minister Van den Broek (buiten landse zaken) vindt dat de verkie zingen in Suriname een bijzondere ontwikkeling zijn, ook voor de in ternationale verhoudingen. Met nadruk verklaarde de bewindsman te hopen dat de uitslag zal worden gerespecteerd. Buitenland kort Duncan-Sandys Lord Duncan-Sandys, die één van de laatste nog levende leden van sir Winston Churchills oorlogs kabinet was, is op 79-jarige leeftijd in Londen overleden. Door zijn-hu welijk met Churchills dochter Dia na was hij ook schoonzoon van de premier uit de Tweede Wereldoor log. Duncan-Sandys was onder meer verantwoordelijk voor de ver dediging van Londen toen Hitier de hoofdstad met V-l raketten ging beschieten. Aids-bestrijding De 21 landen van de Raad van Europa hebben in Straatsburg een verklaring uitgegeven waarin zij aanbevelingen doen voor een we tenschappelijk gerechtvaardigd en effectief beleid ter bestrijding van aids. Er mogen geen gedwongen aids-testen komen voor de volledi ge bevolking van de verschillende Europese landen, noch voor be paalde bevolkingsgroepen in het bijzonder, zo schrijven de minis ters. Suriname moet nu een nieuwe president kiezen en een volksverte genwoordiging samenstellen. „Eerlijke verkiezingen waren vol gens Nederland een noodzakelijke stap. Die stap is nu gezet". Afge wacht moet worden hoe Suriname met de verkiezingsuitslag omgaat. Na de verkiezingen, de benoeming van een president en de installatie van de volksvertegenwoordiging „is Nederland bereid opnieuw in gesprek te treden met Suriname", aldus de verklaring van de minis ter. Het Junglecommando van Ron nie Brunswijk zet ook na de verkie zingsoverwinning van het Front de strijd voort. Dat maakten de verte genwoordigers van het Jungle commando in Nederland, Chin A Sen en Jozefzoon, gisteren tijdens een persconferentie bekend. Tege lijk met de verklaring in Den Haag werd een communiqué met dezelf de strekking in Frans Guyana vrij gegeven. Jozefzoon zei blij te zijn met de overwinning van het Front, maar van een democratisch Suriname is volgens hem nog geen sprake. „Zo lang onze voorwaarden niet zijn vervuld, gaat de strijd door", aldus Jozefzoon. „De militairen moeten terug naar de kazerne. Verder moe ten er waarborgen komen tegen schending van de mensenrechten en dienen de misdadigers vervolgd en berecht te worden". Hij eiste tenslotte de garantie dat de ont heemden veilig naar Suriname kunnen terugkeren. SANTIAGO - Honderden inwoners van één van de armste wijken van de Chileense hoofdstad Santiago bestor men een vrachtwagen, die is geladen met voedsel en kleding. Dat gebeurde gisteren. De bedoeling was dat de le vensmiddelen en kleding door functionarissen van de rk-kerk zouden worden gedistribueerd. In andere achter buurten van Santiago ging het gisteren overigens ordelijker toe. De voedsel- en kledingactie is een gevolg van de eis van linkse guerrillastrijders die nu al 87 dagen een kolonel in gijzeling houden. In ruil voor 150 ton voedsel en andere goederen, die aan de armste Chilehen ten goede moeten komen, zal binnenkort de vooraanstaande kolonel Cartos Carreno worden vrijgelaten. De eis is gesteld aan de vermogende familie van Carreno. De regering-P ino- chet wil niet onderhandelen met de guerrilla's maar heeft gezegd de onderhandelingen tussen familie en ontvoer ders niet te zullen dwarsbomen. (foto anp) Zwitserse bomen doodziek BERN (Rtr) - Het gaat niet goed met de bossen in Zwitserland. 56 procent van de bomen in de Al penrepubliek is door vervuiling aangetast en hun conditie gaat nog achteruit. Dit heeft de minis ter van binnenlandse zaken gis teren meegedeeld. De bomen in de Alpen bieden een wezenlijke bescherming te gen lawines en grondverschui vingen. „De toestand is kritiek", zei minister Cotti tegen journa listen, er aan toevoegend dat de schade op hetzelfde niveau ligt als in Frankrijk, maar lager dan in de Duitse Bondsrepubliek en Oostenrijk het geval is. PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Het leger op Haïti is gistermiddag in hoogste staat van paraatheid ge bracht. Dat is uit welingelichte bronnen in de hoofdstad Port-au- Prince vernomen. Volgens verslag gevers wordt in de straten van de hoofdstad druk gepatrouilleerd door militairen, gekleed in ge vechtstenue. De stad is vrijwel ver laten, winkels zijn gesloten. Ook rond het hoofdkwartier van de strijdkrachten, in de nabijheid van het Nationaal Paleis, hebben militairen posities ingenomen, zo is door verslaggevers ter plaatse ge constateerd. Aan journalisten in Port-au-Prince is gezegd dat de re gering in de loop van de dag een verklaring zal uitgeven over de si tuatie in het land. Bij nieuw geweld naar aanlei ding van de verkiezingen van aan staande zondag zijn gisteren in Hai ti zeker acht mensen om het leven gekomen. De hele avond en nacht werden schietpartijen gehoord ter wijl soldaten en gewapende over vallers de hoofdstad Port-au-Prin- ce onveilig maakten. Zeker vier van de doden waren leden van groepen burgerwachten, die zijn opgericht om woonwijken te be schermen tegen Tonton Macoutes (aanhangers van het vroegere pri- vé-leger van ex-president Jean- Claude Duvalier), zo meldden ra diozenders en getuigen. De Macoutes, die terreur zaaiden tijdens de dictatuur van de afgezet te familie Duvalier. ziin nog altijd actiei. z.e worden verdacht van <=>en terroristische campagne die ken nelijk is bedoeld om de eerste ver kiezingen in 30 jaar, die zondag worden gehouden, te ontregelen of zelfs onmogelijk te maken. Sinds afgelopen zondag zijn in Haiti bij verkiezingsgeweld zeker 23 men sen omgekomen en 30 gewond. TOULOUSE - Dat de winter in aantocht is ondervinden op het ogenblik vooral een aantal Zuideuropese landen waar sneeuw en hagel danig hebben huisgehouden. In Rome bijvoorbeeld moest zelfs het vliegveld Leonardo da Vinei een tijdje worden gesloten. In het Franse Toulouse moest de schep er aan te pas komen om auto's weer mobiel te krijgen, zoals uit bijgaande foto blijkt. (f0t0 anp» WASHINGTON (GPD) - Michael Gorbatsjov is bereid zijn bezoek aan Washington met enkele dagen te verlengen als hij met president Reagan zaken kan doen over een verdrag dat het aantal strategische kernwapens (voor de lange af stand) kan verminderen. Volgens het huidige plan zal Gorbatsjov slechts drie dagen in Washington blijven om het INF-verdrag te on dertekenen. De agenda van de top telt behalve het INF-verdrag nog drie punten: mensenrechten, re gionale problemen en bilaterale za ken. Inmiddels heeft een opgetogen Margaret Thatcher bekend ge maakt dat de Russische partijlei der op weg naar Washington in Londen een onderhoud met haar zal hebben. De twee regeringslei ders hebben elkaar al enkele keren eerder ontmoet, en bleken het per soonlijk goed met elkaar te kunnen vinden. Politiek stonden ze echter ver van elkaar. De reisplannen van Gorbatsjov kunnen echter ge wijzigd worden als hij met Reagan tot zaken kan komen inzake een tweede verdrag over wapenbeper king. Zowel de Sovjetunie als de Verenigde Staten zijn bereid hun strategische offensieve kernwa penarsenalen met 50% te vermin deren. De Sovjetunie heeft die be reidheid echter gekoppeld aan SDI. Gorbatsjov is daar alleen toe bereid als de Verenigde Staten het Strategisch Defensie Initiatief op geven. De kans om in het laatste jaar van Reagans ambtsperiode tot zaken te komen lijken beter dan voorheen, nu veel van Reagans conservatieve ideologen de regering hebben ver laten. Met name het vertrek van de ha vik Casper Weinberger van defen sie en de komst van de meer prag matische Frank Carlucci vergroot de kans op compromissen, al blijft het onzeker of Reagan persoonlijk bereid is water bij de wijn te doen bij een zaak die hij tot dogma van zijn predientiële loopbaan heeft ge maakt. Het leger van Haïti heeft overi gens aangekondigd op te treden te gen de burgerwachten, die in de hoofdstad Port-au-Prince zijn ge vormd nadat gewapende mannen de afgelopen dagen tientallen bur gers hadden neergeschoten. Briga de-generaal Williams Regala, de minister van binnenlandse zaken en defensie, heeft een verklaring uitgegeven waarin hij de burger wachten meedeelde dat het leger de enige macht is die verantwoor delijk is voor de binnenlandse orde en veiligheid. Oproer Cubanen in gevangenissen VS doorbraak nabij OAKDALE (GPD) - Het inmid- dels zes dagen durende gijzelings drama in één van de twee Ameri kaanse gevangenissen lijkt bijna voorbij. Gisteravond bereikten de gevangenisautoriteiten in Oakdale (Louisiana) een voorlopig akkoord met vertegenwoordigers van de 1000 opstandige Cubaanse gevan genen om alle 28 gijzelaars vrij te laten. Het akkoord is vanmiddag (Nederlandse tijd) in aanwezigheid van tv-camera's getekend. Hierop voortuitlopend lieten de gevange nen gisteravond een gijzelaar vrij. De Cubaanse gevangenen eisen da garantie van de Amerikaanse re gering dat zij niet worden terugge stuurd naar Cuba. Aangezien de Cubaanse gevangenen beloften van de Amerikaanse immigratie- autoriteiten niet vertrouwen staan zij er op dat een akkoord getekend wordt in aanwezigheid van tv ca- Vorige week vrijdag kwamen de Verenigde Staten en Cuba overeen dat de Amerikanen ongeveer 2500 ongewenste Cubaanse vluchtelin gen naar Cuba mogen terugsturen. Zij hebben volgens de autoriteiten hun verblijfsvergunning verspeeld omdat zij in Cuba of de VS misda den hebben begaan. Zaterdag kwamen 1000 Cubaan se gevangenen in de Oakdale ge vangenis die met deportatie naar Cuba worden bedreigd in opstand. Een dag later volgden 1400 Cuba anse gevangenen in Atlanta hun voorbeeld. In Atlanta is nog geen overeenkomst bereikt. Ophanging In de centrale strafgevangenis van het Zuidafrikaanse Pretoria zijn twee blanke mannen opgehan gen die een jaar geleden ter dood waren veroordeeld wegens de moord op zwarte vrouwen. De 19- jarige mannen hadden, met hulp van andere mannen, de liftende vrouwen meegenomen, verkracht en daarna op gruwelijke wijze ver moord. De ene vrouw werd opge sloten in de kofferbak die vervol gens in brand werd gestoken, de andere vrouw werd op de weg ge legd waarna de mannen met de au to enkele malen over haar heen re den. MEXICO-STAD (IPS) - „Het wordt een historische bijeenkomst, maar men mag niet te veel verwachten van de resultaten". Met deze op merking typeerde een Colombi aanse diplomaat de topconferentie van de „Groep van Acht", die van daag in de Mexicaanse badplaats Acapulco begint. Hooggeplaatste diplomaten moeten alle zeilen bijzetten om te voorkomen dat de top op een te leurstelling uitloopt. De verwach tingen zijn hooggespannen, want het is voor het eerst dat zoveel La- tijnsamerikaanse staatshoofden bijeenkomen zonder de Verenigde Staten. Een krant in Peru noemde Acapulco de „belangrijkste Latijn- samerikaanse gebeurtenis van de De staatshoofden zelf droegen bij aan deze sfeer met typeringen als „historisch" (Alan Garcia) en „een nieuw tijdperk" (Raul Alfons- in). Menige krant schreef over „de droom van Simon Bolivar", de vrij heidsstrijder die zijn ideaal van La- tijnsamerikaanse eenheid begin vorige eeuw zag mislukken. La- tijns-Amerika verandert snel. Mili taire dictaturen maken plaats voor democratieën en het Middenameri- kaanse vredesproces is in volle gang, schrijft de pers. „Het is onzin om te denken dat deze top de problemen in dit we relddeel in een keer kan oplossen. Dat is ook helemaal niet de bedoe ling van de acht", zegt een Mexi caanse diplomaat. Intussen hoopt ook hij dat er „een nieuwe periode van toenadering" aanbreekt en dat een eerste stap wordt gezet op de weg naar een „Latijnsamerikaanse Economische Gemeenschap". De acht staatshoofden die mor gen in Acapulco moeten proberen aan deze hoge verwachtingen te voldoen, zijn Jaime Lusinchi (Ve nezuela), Jose Sarney (Brazilië), Er ic Arturo del Valle (Panama), Alan Garcia (Peru), Virgilio Barco (Co lombia), Julio Maria Sanguinetti (Uruguay), Raul Alfonsinf Argenti nië) en gastheer Miguel de la Ma drid (Mexico). De acht staatshoof den vertegenwoordigen 90 procent van de Latijnsamerikaanse bevol king. Sinds de eerste initiatieven tot de oprichting van de groep, vorig- jaar december in Rio de Janeiro, is de behoefte om nobele historische doelstellingen te koppelen aan praktische problemen bij verschil lende landen sterk toegenomen. Zo zijn Argentinië en Peru uitge sproken voorstanders van harde, concrete afspraken over schuld en protectionisme, twee hoofdthe ma's. Garcia deed op voorhand al water in de wijn, om te voorkomen dat hij alleen komt te staan met zijn beleid om slechts tien procent van de export-opbrengst te besteden aan afbetaling van de schuld. Naast de „Verklaring van Aca pulco", komt er een stuk met prak tische afspraken over kwesties als de buitenlandse schuld, handel, en wetenschappelijke en technologi sche ontwikkeling. Veel presidenten, Sarney van Br azilië voorop, kampen met enorme binnenlandse problemen. Dit kan sommigen ervan weerhouden voor hen minder gunstige afspraken te maken. Maar geen der staatshoof den kan zich permitteren de confe rentie te laten mislukken. Daarbij komt dat Lusinchi en De la Madrid 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur Of bel: (010) 454 80 20 volgend jaar vertrekken, omdat ze niet herkiesbaar zijn. Zij zullen hun ambtsperiode „in grote stijl" willen afsluiten. „Wat spreekt meer tot de verbeelding dan aan de wieg staan van Latijnsamerikaanse een wording", zegt een diplomaat. Uit conferentiestukken op het ministerie van buitenlandse zaken in Caracas blijkt dat twee organisa ties voor regionale integratie ver sterkt worden: Sela (Latijnsameri kaanse Economisch Systeem) en Aladi (Associatie voor Latijnsame rikaanse Integratie). Dit wordt ge zien als een eerste aanzet tot een ge meenschappelijke economische markt. Verder staan er een reeks kleine re initiatieven op het program, zo als uitbreiding van Latinoequip, een samenwerking van Argentinië, Brazilië en Mexico voor uitwisse ling van machinerie. Men wil ge meenschappelijke bedrijven voor olie (Argentinië, Brazilië en Vene zuela), voor staal en aluminium (Mexico en Venezuela) en voor steenkool (Colombia en Mexico). Intussen hebben dertig Latijn samerikaanse kunstenaars de top gevraagd om een „gezamenlijk mil ieubeleid". Het is de hoogste tijd dat er iets gedaan wordt aan de af braak van flora en fauna van het continent, die sinds 1945 de helft van de natuurgebieden heeft ver woest, zo staat in een brief aan De la Madrid. Ondertekenaars zijn on der meer Nobelprijswinnaar Gabriel Garcia Marquez uit Colom bia, de Braziliaan Jorge Amado, de Mexicaan Carlos Fuentes, de Peru aan Mario Vargas Llosa, de Argen tijn Manuel Puig en de Spaans- Mexicaanse operaster Placido Do mingo.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5