18 jaar in 1988: meerderjarig, maar door regering uitgekleed Achtergrond Boeken uit handel na bezwaar Anne Frankstichting PAGINA 2 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 Kans op zelfstandig bestaan verkeken Minister De Koning (sociale zaken) heeft uiteindelijk afgezien van het afschaffen van het minimumjeugdloon voor 15- tot en met 17-jari- gen. Bovendien wordt de leeftijd waarop men meerderjarig wordt, verlaagd naar 18 jaar. Toch is er voor jongeren weinig reden om 1988 met toeters en taart in te stappen. Zij mogen dan niet langer de hand tekening van hun ouders nodig hebben voor allerlei handelingen, maar in de praktijk heeft dit kabinet hun vleugels al gecoupeerd voor zij hun eerste proefvlucht maken. Juist de kersverse meerderjarigen worden door het kabinetsbeleid extra hard gepakt. "Jongeren worden door dit kabinet niet serieus genomen. Alles om zelfstandig te kunnen leven, wordt ze uit de handen geslagen. Ook al ben je juridisch zelfstandig, financieel blijf je afhankelijk van moe ders pappot. Na het verlaten van de schoolbanken is er geen baantje voor handen, het recht op een uitkering wordt je afgepakt en daarmee de financiële basis voor een zelfstandig bestaan ontnomen. In de afge lopen acht jaar zijn de jongeren er ruim veertig procent in inkomen op achteruit gegaan", betoogt Gerda Verburg, voorzitter van de afdeling Werkende Jongeren van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV). DEN HAAG - Sinds 1979 is de fi nanciële positie van jongeren fors beknot. Een greep uit een lange waslijst: in 1979 en 1981 werd de bijstand voor jongeren verlaagd en in 1982 zelfs afgeschaft voor 16- en door Pieter Couwenbergh 17-jarigen. Thuisblijven is voor hen het parool. Voor 1988 heeft minister De Ko ning het plan opgevat om ook de bijstandsuitkering voor 18- tot 21- jarigen op te heffen. Dit ondanks het feit dat deze jongeren volgend jaar meerderjarig zijn en in princi pe voor zichzelf moeten zorgen. Verburg: "Door de bijstand af te schaffen, dwingt de bewindsman jongeren om toch weer een beroep op hun ouders te doen. Als die de verantwoordelijkheid niet willen of kunnen dragen, resteert de jon gere niets dan aan te sturen op een definitieve breuk. Alleen als ou ders en kinderen elkaar te lijf gaan, komt de jongere in aanmerking voor een uitkering". In dat geval moet hij zien rond te komen van 727,90 gulden in de maand. "De rww (bijstand) is een premie op weglopen geworden", aldus Verburg. "Het wordt jongeren on mogelijk gemaakt om een goede band met de ouders te onderhou den en toch op zichzelf te wonen en te leven. Veel jongeren zijn juist van huis gegaan om een breuk te vermijden, maar winkelen op za leeftijd netto min. jeugdloon rww(bijstand) thuiswonend alleenstaande uitwonend thuiswonend wsf (beurs) uitwonend 17 626 18 706 341,80 727,90 .425,52 764,44 19 796 343,35 727,90 425,52 764,44 20 914 429,95 727,90 425,52 764,44 21 1057 727,90 777,05 425,52 764,44 22 1220 758,20 893.55 425,52 764,44 23 1392 885,05 1042 425,52 764,44 24 1392 885,05 1042 425,52 764,44 (Alle bedragen in guldens terdag gezellig met moeder. Nu zijn zij gedwongen thuis te blijven totdat de situatie echt onhoudbaar is en de breuk niet meer valt te he len", zo voegt Trees Steeghas van het Haagse Sosjaal Centrum (op vang- en adviescentrum voor jon geren) toe. Per jaar lopen zo'n 25.000 jonge ren van huis weg. Als deze 'weglo pers'jonger zijn dan 18 jaar, krijgen zij so wie so geen financiële onder steuning. Zij komen terecht in een opvangtehuis. Althans voor de eer ste zes weken. Daarna wordt geke ken of zij terug naar huis kunnen of dat er een pleeggezin moet worden gezocht. De 'oudere' jongeren (ouder dan achttien jaar) komen veelal terecht in een begeleid-wonen project, waar zij leren met geld om te gaan en op zichzelf te wonen. Een van de opvanginstanties is het Jongeren Advies Centrum (JAC). Dat van Den Haag neemt echter geen nieu we gevallen meer aan, want het is overbelast. Er is niet genoeg geld voor personeel aangezien de rege ring ook op opvangcentra bezui nigt. Zakgeld Om zelfstandig te kunnen leven, moet je ook voldoende verdienen. De minimumjeugdlonen zijn sinds 1983 echter steeds verlaagd of be vroren. Aangezien de werkloos heidsuitkeringen zijn gebaseerd op het laatstverdiende inkomen, zijn ook die in de loop der jaren ge daald. Tot voor kort wilde De Koning zelfs het minimumjeugdloon voor 15- tot 17-jarigen in zijn geheel af schaffen. Onder druk van de CDA- en PvdA-fractie in de Tweede Ka mer heeft hij er van afgezien, hoe wel hij overtuigd blijft van de noodzaak van een dergelijke maat regel. De minimumjeugdlonen zijn naar zijn idee te hoog in vergelij king met andere Europese landen. Door de lonen te verlagen, zal naar het idee van De Koning de jeugd werkloosheid afnemen. De bewindsman op sociale zaken had nog meer pijlen op zijn boog. Hij wilde de leeftijdsgrens voor het minimumjeugdloon verhogen tot 27 jaar. Later bracht hij die leeftijd terug tot 24 jaar. Maar andermaal verhinderde de Tweede Kamer de ze opzet. "Door het minimumjeugdloon te schrappen, verklaar je jongeren vo gelvrij. De bodem wordt uit de lo nen getrapt en jonge werknemers wordt elke zekerheid van een rede lijke verdienste ontzegd. Zij zullen met wat zakgeld worden afge scheept. Later moetje die jongeren dan toch uit de misère helpen door een aanvullende uitkering te ge ven. Als je het minimumjeugdloon tot 18 jaar afschaft, zullen de 'oude re jongeren' op hun achttiende worden ingeruild voor een goedko pere jongere kracht", vindt CNV- lid Verburg. Huursubsidie Het 'georganiseerde complot te gen de jongeren', zoals een van de jongerenbladen schreef, is hiermee nog niet ten einde. De jongerenor ganisaties menen dat jongeren die op hun achttiende toch écht meer derjarig zijn elke kans op zelfstan digheid wordt ontnomen nu het kabinet de huursubsidie-regeling gaat aanpassen. De jongerentabel voor 18- tot en met 22-jarigen komt te vervallen: ben je jonger dan 18 jaar, dan kom je al helemaal niet in aanmerking. De betrokken groep valt hier door onder de tabel die geldt voor mensen met het minimumloon voor volwassenen. Het loon van de ze jongeren is echter aanzienlijk la ger, maar daarmee wordt geen re kening gehouden. Het minimum jeugdloon voor een 18-j^rige be draagt 706 gulden, terwijl iemand (jonger dan 27 jaar) met een mini muminkomen altijd nog gemid deld 1392 gulden per maand kan uitgeven. De kale huur (exclusief gas en elektra) moet nu minimaal 220 gul den bedragen, wil men in aanmer king komen voor huursubsidie. Een huur van 300 gulden is niet op te brengen met een maandinko men van ruim 700 gulden. Er blijft weinig geld over om eten en kleren van te kopen, om een verzekering af te sluiten en ook nog zakgeld over te houden. Het in de jaren ze ventig geformuleerde woonrecht voor jongeren vanaf 18 jaar wordt hiermee tot een dode letter, vinden de belangenorganisaties van jonge- Tackelen "Als je De Koning beluistert, zou je haast de indruk krijgen, dat dit kabinet jongeren voor hun eigen bestwil tackelt bij elke stap die zij zetten op weg naar zelfstandig heid", schrijft het blad van de Wer kende Jongeren van het CNV. "Jongeren moeten terug naar de schoolbanken, ofwel om hun oplei ding te voltooien, ofwel om bij- of herscholing té volgen, vindt de mi nister. Door de lonen te verlagen, is het aantrekkelijker om eerst de school te beeïndigen". Zo'n opleiding moet je wel kun nen betalen, zo luidt dan de klacht. Het schoolgeld bedraagt tegen woordig 1030 gulden, terwijl het collegeld inmiddels tot 1604 gul den is opgelopen. Van een uitke ring of jeugdloon van respectieve lijk 727,90 en 706 gulden per maand kan een jongere dat niet opbren gen. De basisbeurs alleen is niet toereikend en het is maar de vraag of de ouders kunnen of willen bij springen. En zonder opleiding ligt er geen baan in het verschiet, aldus het sombere beeld van Steeghas van het Haagse Sosjaal Centrum. Banenplannen "Door de jeugdlonen te verlagen, zullen jongeren bovendien sneller aan de bak komen", zo rechtvaar digde De Koning zijn plannen te genover de Tweede Kamer. De re gering heeft de laatste jaren bijzon der veel aandacht aan de jeugd werkloosheid besteed. Er zijn di verse rapporten verschenen, waar in vooral scholing en werkervaring als knelpunten in de jeugdwerk loosheid werden aangestipt. In dat kader zijn de laatste jaren diverse banenplannen ontworpen om jon geren een nieuwe kans te geven, De perspectieven voor de jongere die de schoolbanken verlaat zijn niet rooskleurig: moeili jk werk te vinden en op uitkeringen en jeugdlonen is zwaar beknibbeld waarmee de financiële basis voor een zelfstandig bestaan nauweli jks meer aanwezig is. (archieffoto) zoals het JOB-plan (Jeugd Ont- plooiings Banenplan). Werkgevers krijgen een subsidie op hun loon kosten als zij een werkloze jongere ti jdelijk in dienst nemen. Het bedrijfsleven zelf heeft bo vendien een groot aantal leerling- plaatsen gecreëerd, maar het me rendeel daarvan wordt niet ver vuld. CNV-voorzitster Verburg denkt dat enerzijds de opleiding van de jongeren niet voldoet, maar anderzijds de werkgevers ook niet hard genoeg zoeken naar kandida ten. Ook de overheid zelf heeft af gelopen jaar toegezegd 11.000 jon ge ambtenaren in dienst te nemen Vooralsnog is nog geen 10 procent daarvan bewaarheid: papier is erg geduldig. Het nieuwste paradepaardje van j De Koning in de strijd tegen de jeugdwerkloosheid is het Jeugd werkgarantieplan (JWG). Het JWG zal 1 juli 1988 worden gedoopt, maar is reeds in enkele gemeenten beproefd. De opzet van het JWG is om ruim 70.000 werkloze jongeren, jonger dan 21 jaar en langer dan I een half jaar werkloos, een tijdelij ke leerbaan bij de overheid aan te bieden. Niet alleen om werkerva ring op te doen, maar ook om weer aan het arbeidsritme te wennen. "Te hopen valt dat ze daar meer leren dan de 'wekkerdiscipline' Het negen-tot-vijf-ritme is op zich niet genoeg. De baan moet een kwaliteitsgarantie geven waarop het bedrijfsleven kan vertrouwen Bovendien moet de opleiding aan sluiten op de behoeften en wensen van de bedrijven. Als werkgevers meer bij het overleg betrokken worden, wordt de kans groter dat jongeren uiteindelijk een betaalde baan krijgen", aldus Verburg. Het grote struikelblok bij alle ba nenplannen, en dus ook van het JWG, is het open einde. Een jonge re heeft werkervaring opgedaan, maar waar zijn de banen? Zowel Steeghas (Haags Sosjaal Centrum) als Verburg (CNV-jongeren) gelo ven dat het echte probleem achter de werkloosheid het tekort aan ba- Een neveneffect van dit tekort is de' zogenaamde functievervuiling. Omdat er een overvloed aan werk zoekenden voor een klein aantal banen is, kan een bedrijf haar kwalificatie-eisen ongestraft op schroeven. Om kassière bij bepaal de supermarkten te kunen worden, is tegenwoordig havo vereist. De jongeren met een lage opleiding trekken hierdoor altijd aan het kortste eind. Uitgeverij en boekhandel Den Hertog in Houten zal twee kin derboeken uit de markt nemen nu de Anne Frankstichting er be zwaren tegen heeft geuit. Het gaat om 'Sikko wil wat anders' van L. Janse en 'Thirza' van N. den Ouden-van Bruchem. Volgens de Anne Frankstich ting gaat het boek 'Thirza' uit van het 'aloude cliché dat het met de joden pas goed komt als zij zich tot het christendom bekeren. Ook worden joden op een stereo tiepe manier gekenschetst. Zo is de vader van het tot het christen dom bekeerde joodse meisje Thirza een rijke bankier. Het oorspronkelijke boek is al bijna anderhalve eeuw oud. Er is een uitgave bekend uit 1841 on der de titel Thirza of de aantrek kingskracht van het kruis'. Rond de eeuwwisseling waren van het kinderboek al 100.000 exempla ren verkocht. Tegen 'Sikko wil wat anders' - waarvan de eerste druk zeven jaar geleden verscheen - had de Anne Frankstichting het be zwaar dat het discriminerend was voor zigeuners. Zij worden, volgens de stichting, beschreven als mensen die altijd drinken, stelen en oplichten. Directeur N. Natzijl van de uit geverij wilde niet ingaan op zijn motieven om met beide kinder- boeken te stoppen. Tegenover het Reformatorisch Dagblad zei hij wel, het te betreuren dat er "onder invloed van een anti christelijke geest steeds minder begrip bestaat in onze samenle ving van het werk der bekering" "De mensen hebben er geen be sef meer van, dat iemands leven gaat veranderen als hij of zij overgaat tot het christendom". Synode De zendings- en jongerenor ganisaties van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk gaan nauwer samenwerken met deze kerk. De hervormde synode in Doorn besloot gisteren una niem tot kerkelijke erkenning van de Hervormde Bond voor In wendige (binnenlandse) Zen ding op Gereformeerde Grond slag en de Hervormd-Gerefor- meerde Jeugdbond. Tot nu toe werkten de verschil lende zendings- en jeugdinstan- ties in deze kerk langs elkaar heen. Wel bestonden er goede contacten. Ds. P. van den Heu vel, voorzitter van de synode commissie die de overeenkomst had opgesteld, vond het niet wijs om in deze tijd van 'geweldige vraagstukken ten aanzien van evangelisatie en jongeren' nog langer langs elkaar heen te wer ken. De overeenkomst houdt in, dat vooral met het Hervormd Evan- geiisatorisch Beraad en de Lan delijke Hervormde Jeugdraad nauw overleg zal worden ge voerd bij het aanpakken van nieuw werk. Verder zullen de in stanties wederzijds als waarne mer deel uitmaken van de sollici tatiecommissie. Als de instanties niet tot overeenstemming kun nen komen, blijft de mogelijk heid bestaan projekten onder ei gen verantwoordelijkheid uit te voeren. Beide organisaties van de Ge reformeerde Bond hadden om kerkelijke erkenning gevraagd. Zij wilden niet langer 'vereni gingswerk' zijn, maar voluit 'ker- kewerk' worden. - De Groningse hoogleraar Ou de Testament dr. A. S. van der Woude is de nieuwe voorzitter van de commissie voor het Theo logisch Wetenschappelijk On derwijs van de Hervormde Kerk. Hij volgt dr. A. J. Bronkhorst op, die deze functie ruim twaalf jaar heeft vervuld. De synode benoemde gisteren dr. A. C. de Roon tot secretaris van de commissie. Dat is een deeltijd-functie. Hij volgt dr. H. Schamhardt op, die na het ver trek van dr. W. Balke het secreta riaat waarnam. De Roon is we tenschappelijk hoofdmedewer ker plantensystematiek aan de Utrechtse universiteit. (De commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs be hartigt de belangen van de we tenschappelijke en kerkelijke opleiding van de hervormde pre dikanten aan de theologische fa culteiten in Leiden, Utrecht en Groningen en de Universiteit van Amsterdam. Haar invloed is het duidelijkst merkbaar bij be noeming van kerkelijke hoogle raren). 'Voetnoot' Het jongerenblad 'Voetnoot', een uitgave van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, verschijnt volgende maand voor het laatst. Het blad kost meer dan het opbrengt en werd dan ook slachtoffer van be zuinigingen. Er komt in januari wel iets an ders voor in de plaats. Het nieu we blad gaat 'Neem mij nou' he ten en zal zich voornamelijk rich ten op jongeren die in groepen actief zijn. Alphen aan den Rijn. Van avond om kwart over 8 geeft de Alphense organist Simon Stel ling in de Adventskerk aan de Julianastraat in Alphen-centrum een concert met voornamelijk werken van Jan Zwart en tijdge noten. De toegang is gratis. - Het koor van de Nederlandse Protestanten-Bond in Alphen aan den Rijn bestaat 100 jaar. Dat wordt morgen gevierd in de Oudshoornse kerk met een re ceptie van 3 tot 5 uur en een jubi leumuitvoering om 8 uur. Hervormde Kerk: beroepen te Wijk bij Duurstede kandidaat T. Cameraat Urk; aangenomen naar Ooltgensplaat kandidaat C. J. W. Verboom Nieuwerkerk aan den IJssel; bedankt voor Moer- kapelle J. Nap Huizen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Dinteloord P. Prins Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin gen C. van den Berg Assen; aan genomen naar Eindhoven (per 1 september 1988) P. H. van der Laan, evangelisatiepredikant te Gent. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Meeuwen A. Bac Bo degraven; bedankt voor Spijke- nisse D. Rietdijk Moerkapelle. Media en kansel De kerk moet meer gebruik maken van de visuele media. Dat zei de Belgische media-bisschop Luc de Hovere op een in Brussel gehouden congres over 'christe nen en beeldcultuur'. Geloofsverkondiging met vi suele middelen is in Vlaanderen een vrij onbekende zaak, in te genstelling tot bijvoorbeeld Ne derland. Daarin moet verande ring komen, zei de hulpbisschop. "Op een voor het geloof gepaste manier mogen de media zelfs als een nieuwe kansel worden ge zien. De kerk zou door haar aan wezigheid in de media ook een tegenwicht kunnen bieden aan het door buitenlandse tv-series opgedrongen levenspatroon". Overigens vindt bisschop De Hovere niet, dat het geloof te ver kopen zou zijn zoals een stuk zeep of een tube tandpasta. Huiszoeking. De politie heeft in een kerkelijk centrum (Zionskerk) in Oost-Berlijn huis zoeking gedaan. Een aantal jon geren werd gearresteerd. Vol gens het Oostduitse persbureau ADN waren zy in de kelder van de kerk betrapt bij het vervaardi gen van ongeoorloofd drukwerk. Ze zouden ook buiten medewe ten van kerkelijke functionaris sen hebben gehandeld. Naar een mededeling van de Evangelische Kerk werd op het stencilapparaat materiaal van een onafhankelijke vredesgroep vermenigvuldigd. Alle jongeren (ruim twintig), op twee na, zijn inmiddels weer vrijgelaten. Het stencilapparaat is in beslag genomen. Staatssecretaris voor gods dienstzaken Klaus Gysi recht vaardigde de politie-actie. "Zo iets doen we alleen als het abso luut noodzakelijk is". Ondanks deze kwestie noemde hij de be trekkingen tussen kerk en staat in de DDR 'volledig normaal'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2