Cruijff botst met Harmsen SpoorPtTV Griekse voetbalbond gaat overstag Marathonschaatsen moet zuiver blijven Pech achtervolgt Yvonne van Gennip Handbalteam toont 'Hollands gezicht' Voorzitter hekelt aan- en verkoopbeleid technisch directeur VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) - Ajax' technisch directeur Johan Cruijff is voor de tweede keer dit seizoen teruggefloten door voorzitter Ton Harmsen. Aanleiding tot de nieuwe, frontale botsing is het aan- en verkoopbeleid van Cruijff. Dinsdagavond, na de Supercup-wedstrijd tegen FC Porto, werd de technisch directeur duidelijk gemaakt dat niet langer hij, maar Ton Harmsen het laatste woord heeft in de transferzaken. De forse ingreep volgt na de uitla tingen van Cruijff, dat hij op zeer korte termijn twee aankopen wilde doen. De namen van Rabah Mad- jer, de spits van Porto die door een ingewikkelde constructie met AC Milan op huurbasis een half jaar naar Amsterdam zou komen, en Peter Larsson, de libero van het Zweedse Göteborg, werden daar bij genoemd. Ook Harmsen erkent, zeker na de ontluisterende 0-1-nederlaag te gen Porto, de noodzaak tot investe ringen, maar wenst daar tot groot ongenoegen van Cruijff rustig de tijd voor te nemen. „Er loopt nu een drietal zaken door elkaar", zegt Ajax' commercieel directeur Arie van Eijden. „We willen daarin wel overwogen te werk gaan. Rijkaard, Milaan, versterkingen, het zijn in grijpende zaken waar we mee te maken hebben. Dat vergt tijd en overleg". Cruijff werd eerder door Harm sen tot de orde geroepen in de affai re rond Frank Rijkaard. De voorzit ter haalde' toen persoonlijk een streep door het starre voornemen van zijn technisch manager, om Rijkaard na het conflict anderhalf Verlies van Den Bosch BELGRADO (ANP) - Landskam pioen Den Bosch verloor in een wedstrijd voor de kwartfinale-pou le van het toernooi om de Europese basketbalbeker gisteravond in Bel grado met 94-101 van Partizan (Joe). Bij de rust leidde Partizan voor 2000 toeschouwers reeds met 53-47. Topscorers: Den Bosch: Thomp son (36), Pieterse (21), Reddick (12), Kuipers (10), Bottse (7), Schilp (6) en Korthout (2). Partizan: Paspalj (41), Dordevic (15). Pecarski (13) en Divac (12) jaar op de reservebank te houden öf hem voor de rest van de con- tractduur naar het tweede te ver bannen. Het aan- en verkoopbeleid van Cruijff tijdens zijn bewind bij Ajax werd eveneens in de hevige kritiek betrokken. Sörensen, Stapleton, Scholten, Meijer en Tiainen bleken in de visie van Cruijff geen van al len te voldoen. In plaats van deze aankopen liet de technische baas jongelingen als Richard Witschge, Bryan Roy en Frank de Boer op draven. Harmsen wil met zijn in breuk op de 'rechten' van Cruijff voorkomen dat er opnieuw veel geld wordt uitgegeven aan bankzit ters. De overgang van Frank Rijkaard naar AC Milan is ook nog verre van rond. Gisteren of vandaag zou een delegatie van de steenrijke Itali aanse club naar Amsterdam ko men om de laatste plooien glad te strijken. Een staking op de Itali aanse vliegvelden hield de onder handelaars vooralsnog aan de grond. Morgen wordt poging ondernomen. Johan Cruijff en Ton Harmsen staan hier nog broederlijk naast elkaar. Op dit moment echter staan de voorzit ter en de technisch directeur tegenover elkaar. (archieffoto) ATHENE (GPD) - De Griekse voetbalbond (EPO) zal maandag defi nitief uitsluitsel geven over de omstandigheden, waaronder de wed strijd tegen het Nederlands elftal op 16 december gespeeld zal wor den. Het was aanvankelijk de bedoeling om die gisteren reeds bekend te maken, maar een woordvoerder van de bond liet weten dat het ver loop van de besprekingen met de UEFA voor enige vertraging heeft gezorgd. De Europese voetbalunie deelde EPQ-voorzitter Sotiris Ali- misis in die gesprekken mee dat een verplaatsing van de EK-kwalifi- catiewedstrijd naar het 700 kilometer van Athene gelegen dorp Alexandroulopis uit den boze is, omdat de geringe toeschouwerscapa citeit van het plaatselijke stadion (8000 plaatsen) niet voldoet aan de criteria, die de UEFA voor de organisatie van interlands heeft opge steld. Het ziet er nu dan ook naar uit dat de EPO volledig zal terugkomen op haar eerder genomen besluit de slotwedstrijd in groep vijf van de kwalificatieronde voor het Europees kampioenschap belachelijk te maken, en het duel in het Olympisch stadion van Athene zal laten plaatsvinden. Ook op andere punten zou de bond volgens de woordvoerder volle dig overstag zijn gegaan. De interland zal hoogstwaarschijnlijk tussen twee volwaardige nationale elftallen worden beslist en onder brede publieke belangstelling. Insiders achten het zelfs goed mogelijk dat de wedstrijd direct op de televisie komt. Tot nu toe was er sprake van dat de Oranje-formatie het zou moeten opnemen tegen jeugdelftal van spelers onder de 21 jaar. Als excuus voor het plan de wedstrijd naar Thracië te verplaatsen, voerde de EPO enkele dagen geleden aan, dat de bond na het besluit van de commissie van beroep van de UEFA de wedstrijd'Nederland- Cyprus over te laten spelen, niet kon garanderen dat zich op 16 decem ber geen incidenten zouden voordoen. De herziening van de straf te gen Nederland had voor de Grieken tot gevolg dat zij hun minimale kans op kwalificatie voor de EK-eindronde in West-Duitsland hele maal zagen verdampen. BUTTE (GPD) - Met een vertrok ken gezicht schuifelde Yvonne van Gennip gisteren door de gangen van het Copper King hotel in But te. Ver weg van huis verwerkte Ne derlands beste schaatsenrijdster een nieuwe dreun in haar toch al verre van rimpelloze carrière. Even eerder, na het ontbijt, was samen met coach Egbert van 't Oever en ploegarts Frans Noliet de knoop doorgehakt. Een wondje bovenop haar voet, waarvan ze ruim twee weken hinder ondervond en dat maar niet genas, maakte een vroeg tijdig einde aan haar trip door Noord-Amerika. Vanochtend in al le vroegte is ze alleen aan de thuis reis begonnen om zich in Neder land te laten behandelen. De 23-jarige aanvoerster van de Oranje-vrouwenploeg zat er zo erg over in, dat ze niet aanspreekbaar was. Van 't Oever vroeg zelfs met klem haar met rust te laten. Van Gennip mist door deze tegenslag niet alleen de World Cup-wedstrij den van dit weekeinde, maar ook League tegen verkoop Watford aan Maxwell MANCHESTER (Reuter) - De En gelse Football League is tegen de door pop-ster Elton John voorge stelde verkoop van zijn meeder- heidsbelang in de eerste divisie club Watford aan media-gigant Ro bert Maxwell. Het management co mité van de League vergaderde gisteren in Manchester vier uur over de gevolgen van de transactie tussen John en Maxwell, de direc teur en eigenaar van de Britse Druk- en Communicatie Corpora tie (BPCC) die zeven miljoen gul den wil betalen voor de 93 procent van de aandelen van Watford. Maxwell heeft reeds meerder heidsbelangen in twee andere eer ste divisie clubs - Oxford United en Derby County - alsmede in de tweede divisieclub Reading. Het management comité van de Lea gue verklaarde na de vergadering te vrezen voor de directe en in-di- recte invloed, die één persoon op de gang van zaken bij een aantal clubs kan uitoefenen. Philip Carter, de voorzitter van de League zei: Aan het einde van het seizoen, wanneer nog slechts twintig clubs overblijven in de eer ste divisie, betekent het dat drie clubs vijftien procent van de stem men bezitten. Men behoeft niet over veel verbeeldingskracht te be schikken dat de mogelijkheid be staat dat één persoon of een groep personen uiteindelijk zoveel con trole kan uitoefenen dat dit ver strekkende gevolgen heeft voor het voetbal. Dat kan nooit in het be lang van de voetbalsport zijn." Robert Maxwell is voorzitter van Derby County, zijn zoon Kevin be kleedt dezelfde positie bij Oxford United en John Hollaran, een van de topfiguren van Maxwells BPCC moet president van Watford wor den wanneer de zaak tussen John en Maxwell inzake Watford op 9 de cember zijn beslag krijgt. De BP CC van Maxwell is een van de be langrijkste werkgevers in Watford. Het bedrijf wil het hoofdkantoor volgend jaar naar deze stad over brengen en tevens een grote druk kerij voor dagbladen in Watford bouwen. Carter zei te hopen, dat Maxwell zijn bod op Watford zal te rugnemen. ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zijl LGB - Robben Marijnen Zaterdag 28 november Zwembad de Zijl: aanvang 20.00 uur Deze advertentie wordt u aangebo den door marynenl huishoudelijke apparaten Heieen van den Berg ontving gisteren bij Dekker in Warmond de Jaap Noordman-schaal. Die prijs is bestemd n juniorlid van het district Leiden van de KNLTB dat op tennisgebied goede prestaties heeft geleverd. Holvast) HAARLEM (ANP) - Terwijl be stuurders er over klagen geen geld te hebben voor een topsportbeleid en de sponsor na volgend jaar niet meer meedoet, gaan de prestaties van de Nederlandse handbalploe- gen de verwachtingen te boven. Het nationale vrouwenteam, dat volgende maand deelneemt aan de wereldtitelstrijd voor B-landen in Bulgarije, verraste in positieve zin tijdens het Holland-toernooi. De mannenselectie, op weg naar het toernooi om het wereldkampioen schap voor C-landen in Portugal, hield op de openingsdag van de Haarlemse handbalweek gelijke tred met gevreesde Oosteuropese (Poolse) handballers. Coach van beide ploegen is Ton van Linder. Hij wil het „Hollandse handbalgezicht" kleur geven. „In het handbal dat wij spelen mag ie- Ploegentactiek taboe in zesdaagse AMSTERDAM (GPD) - Het r thonschaatsen moet zuiver blijven. Daarom zal in de komende Heine- ken-zesdaagse scherp gelet wor den op combine-rijden en ploegen tactiek. De jury zal niet schromen overtreders na een eerste waar schuwing uit de wedstrijd te halen. „De rijders mogen hun sport niet verzieken", aldus hoofdscheids- rechter Rein Zwart op een toon die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. De vijfde editie van de schaats- zesdaagse (van 7 tot en met 12 de cember in achtereenvolgens Utrecht, Den Haag, Alkmaar, As sen, Groningen en met de finale in Heerenveen) moet de populaire tak van de schaatssport nieuwe impul sen geven. Na een voorzichtige start in de beginjaren zeventig nam dit schaatsen voor 'oudjes' een steeds grotere vlucht. Het ontwik kelde zich tot een gelijkwaardige van het allroundschaatsen. Ster ker, bij het marathonschaatsen kwam zelfs veel meer publiek. De laatste twee jaar echter is de sleet er een beetje ingekomen. Steeds meer wedstrijden dragen het stempel saai. Een massasprint moest meestal de beslissing bren gen. Met alle respect voor Richard van Kempen leek het marathon- schaatsen over haar hoogtepunt heen te zijn. Zeker nu er door spon- sorploegen een steeds duidelijker stempel op de wedstrijden wordt gedrukt. In Amsterdam bij de persconfe rentie rond de Heineken-zesdaagse werd daar gisteren druk over gefi losofeerd. Jan-Eise Kromkamp, deel uitmakend van een 'grote' ploeg, tilde er niet zo zwaar aan. „Zo vroeg in het seizoen zijn veel rijders nog fris en heb je soms dit soort wedstrijden. Dat verandert wel naarmate het seizoen vordert. En trouwens, van ploegentactiek trekken wij ons weinig aan. Wij hebben nooit een bespreking voor af. En nog iets anders, als ik voorop zit met wie dan ook, dan wil ik zelf Jos Niesten, een eenling in het peloton en al vanaf de eerste dag by de zaak betrokken, vreest voor ver val van de sport die hij mede heeft helpen grootmaken. „Het komt door de ploegentactiek. Je ziet die ploeg van Kramer nooit aanvallen. De wedstrijden worden er vlak door. Laten we hopen, dat er iets verandert. Anders rijden we over twee jaar weer voor twintig toe schouwers, net als tien jaar gele den". Namens de LTC-marathon ver woordde Ben Schuurman de onge rustheid van zijn bestuur. „We zul len tijdens de zesdaagse scherp op letten. Het is een duidelijke test. Als de ploegentactiek uit de hand loopt, zullen we niet schromen ook in de cupwedstrijden de ploegen te verkleinen tot twee man". Ook al om de strijdlust aan te wakkeren wordt er een wielerzes- daagsereglement gehanteerd. Een winstronde gaat vanaf dit jaar bo ven alles. Winnaar van de zesdaag se wordt niet meer de rijder met de meeste punten, maar de man die de meeste rondes voorsprong heeft. In een voorgaande editie had Gert Jakobs meer winstrondes dan wie ook, maai hoofdprijs, gebeuren. Het houdt tevens in dat de A-rij- ders verplicht zijn in alle zes wed strijden te starten. Halverwege afstappen als er geen prijs meer valt te verdienen, is ook uit den boze, want dan be draagt de achterstand in het klasse ment direct veertig of vijftig ron den. Het wordt derhalve voor rij ders en jury een hele klus om de zesdaagse tot een goed einde te brengen. „Maar het is de uitdaging waard", aldus Jan-Eise Krom kamp, „de zesdaagse is een mooie afwisseling voor de normale cup wedstrijden". Arbiters van FTFA-lijst ZEIST (ANP) - Henk van Ettekoven en Egbert Mulder moeten vanaf janu ari 1988 hun plaats op de internationale scheidsrechterslijst afstaan. Het duo, dat dit seizoen al dispensatie van de FIFA had gekregen, wordt ver vangen door Jaap van der Niet en Wim Egbertzen. De beslissing van de KNVB vloeit voort'uit de nieuwe regel van de FIFA de scheidsrechters voor de periode van januari tot december aan te wijzen en niet, zoals tot nu toe gebruikelijk was, per competitieseizoen. Jan Keizer blijft wel op de internationale lijst. De 47-jarige Volendam- mer werd voor het eerst dispensatie verleend. Ook zijn collega Bep Tho mas, die dit seizoen al ontheffing had gekregen, blijft tot december 1988 op de internationale velden aktief. Voetblessure nieuwe dreun Op dreef in Handbalweek dereen doen wat hem goed dunkt. Hy heeft zich alleen aan bepaalde principes te houden. Wij kunnen het ons niet permitteren een sjab loon tot het oneindige te oefenen, zodat het lijkt dat wij het automa tisch spelen. Ik zoek niet naar spe lers die alleen maar hard schieten. Ze moeten over een natuurlijke conditie beschikken, gek zijn op handbal en creatief." Nederland als de artistieke vrijbuiter in de hand balwereld? „Af en toe", vervolgt Van Linder moet er een speler tussen zitten die zich volledig on dergeschikt kan maken. Want als je zes tovenaars hebt lopen, is het een zootje. Op die manier is het gemak kelijker de handballers in bedwang te houden, zo zie ik mijn taak als coach." HAARLEM (ANP) - Op de twee de dag van de Haarlemse Hand balweek diende Nederland Bel gië een ruime nederlaag toe: 25- 18. Dat was overigens geen ge weldige prestatie, want de Bel gen toonden zich onthutsend zwak. Wat de mannen kon wor den verweten was dat niet de grens van dertig treffers werd bereikt. Roemenië behaalde een 31-23 overwinning op Turkije, dat morgen Oranje ontmoet. Tsjechoslowakije won met 25-17 van Polen. Van Linder is tot een creatief en individueel spelconcept gedwon gen omdat hem tijd en geld ontbre ken. Ook Oost-Europa komt lang zamerhand terug op het kracht handbal, dat in het begin van de ja ren tachtig heerste. Voor Van Lin der vloeit die aanpak voort uit het Nederlandse cultuurpatroon. „Ik wil geen robots in een groep. Mijn uitgangspunt is de individuele kwaliteit. Als er iemand met een aardig idee komt, wil ik dat aan moedigen." Van Linder, sinds enige maan den bij het Nederlands Handbal Verbond in dienst als technisch co ördinator, is al bijna twee jaar spel leider van de mannen-selectie. Doordat vrouwencoach Jan Kecs- kemethy begin oktober plotseling ontslag nam, fungeert Van Linder ook als technisch hoofd van dat ge zelschap. Een druk bezette full-ti mer in een wereld van goedwillen de amateurs. Teneinde vrye dagen te sparen voor het aansluitende toernooi om de Polar Cup, dient dé beste Nederlandse beste handbal ler, Lambert Schuurs, zijn maat schappelijke bezigheden in Sittard deze week te combineren met handbal in Haarlem. Nulpunt Desondanks stelt, onder deze ge brekkige omstandigheden, Van Linder een dimensie te hebben toe gevoegd aan het Nederlandse handbal, dat sinds 1980 werd vorm gegeven naar de ideeën van de in Tsjechoslowakije geboren en ge schoolde Kecskemethy. „Geen trainer begint op het nulpunt, na tuurlijk pluk ik Kecskemethy's vruchten." Van Linders benade ring sluit aan by wat in Nederland mogelijk is. Minder geld leidt tot mindere prestaties. Die spiraal wil Van Linder doorbreken. Het top sportbudget van het NHV, nu drie ton, is de laatste jaren gehalveerd. „Trainers kankeren dat ze zo wei nig zaaluren krijgen. Laat ze liever de beschikbare tijd optimaal be nutten". Van Linder: „In Oost-Europa groeien de handballers tegen de verdrukking in. Wie de pressie weerstaat, slaagt in de sport en het maatschappelijk leven. Kecskeme thy heeft te lang gedacht dat het in Nederland ook zo werkte. Te veel heeft hij van uit een ivoren toren getracht handbalwijsheden te ver kondigen. De gemiddelde Neder lander zit niet op een autoriteit te wachten. Dankzij Kecskemethy heb ik wel eerst bij Jong Oranje en vervolgens als assistent by het he renteam internationale ervaring kunnen opdoen." Drie functies Van Linder verwijt Kecskeme thy en het NHV te zeer bij de dag te hebben geleefd. Dat de vroegere le raar aardrijkskunde nu drie func ties bekleedt, is een gevolg van de geringe zorg voor de toekomst. De coordinator wil clubcoaches meer betrekken bij de nationale selec ties. „Naast myn coördinerende ac tiviteiten kan ik één selectie aan. Dat heb ik bedongen toen ik in dienst trad. Ik ben te jong om uit sluitend te coördineren. Ik wil op de vloer staan." Het is de bedoeling dat er na het vrouwentoernooi om de wereldti tel een nieuwe trainer voor deze sectie wordt aangesteld. Het is niet uitgesloten dat Van Linder na het mannenevenement in februari ook van die selectie afscheid neemt. „Promoveren we niet naar de B- groep, dan is het zinloos door te gaan met jongens als Schuurs, Van Olphen en Beekman. Die lopen dan tegen de dertig, handbal is dan secundair. Die moeten niet nog eens de aanloop wagen. Ook de coach dient in dat geval zyn de con sequenties te trekken. Ik kies dan voor de jeugd. Als Nederland over vier jaar de wereldtitelstrijd voor jongens wil organiseren, kan zo een nieuwe basis worden gelegd." VRIJDAG 13.45-14.05 SKY: RAC Rally '87: verslag van de 5e etappe van de Lombard-rally. 15.00-17.00 Did 3: Sport im Wes ten extra. Tennis: Young Mas- ters-toernooi (halve finale he ren enkel). 15.15-17.00 BBC 2: Sport on Fri day: snooker vanuit Preston. 16.15-17.30 Ned 1: Sport op vry- 17.3*0-18.30 BBC 2: Snooker: vanuit Preston. 20.25-21.00 BRT 2: Extra Time. 21.00-21.30 BBC 2: Snooker: vanuit Preston. 22.00-23.00 Ned 1: Brandpunt: met o.a. de voetbalwedstrijd PEC Zwolle-Fórtuna Sittard. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Amerikaans honkbal. 22.50-23.20 Did 2:Die Sport-Re- portage. 22.50-23.50 SKY: Nederlands competitie-voetbal. 00.30-02.00 BBC 2: Snooker: vanuit Preston. de kennismaking met de Olympi sche baan in Calgary en beide ke ren zou ze in het strijdperk treden met haar grootste concurrentes uit Oost-Duitsland. Terug in Nederland wacht Van Gennip een kleine operatieve in greep. Twee weken zal ze niet kun nen schaatsen. Er moet een fistel worden verwijderd, die is ontstaan na een wondje aan haar voet. Frans Noliet: „Dit staat helemaal los van eerdere problemen met haar enkel. Bij schaatsers komt het vaker voor dat ze een beetje last krijgen van hun voeten omdat de schoenen bij de specifieke bewegingen op het ijs gaan knellen. Bij Yvonne ont stond een wondje, waarna zich een fisteltje vormde. Die fistel is een klein kanaaltje van een halve centi meter, waaruit vocht vanuit een pees naar buiten komt. We hebben het een tijdje goed schoon gehou den, maar ze zal er toch aan gehol pen moeten worden. En om geen tijd te verspelen vonden we het al lemaal verstandiger dat ze nu naar huis ging". „Nu blijft de achterstand die ze in de training oploopt, zo veel mo gelijk beperkt", vult Egbert van 't Oever aan. De coach ziet geen re den om somber te zijn over de ge volgen op iets langere termijn, nu zijn enige Olympische troef een tijdje buitenspel komt te staan. „Over twee weken kan Yvonne weer bij de ploeg zijn. Ze zal wel een beetje terugvallen, maar er is nog genoeg tijd om op het oude ni veau terug te komen. Het is voor haar zwaarder om het mentaal te accepteren, dat ze nu bij de ploeg weg moet". Om de Haarlemse moed in te pra ten, hield hij haar gisteren voor dat ze ondanks eerdere tegenslagen steeds sneller is gaan schaatsen. Van 't Oever: „Ik heb haar gezegd, je bent enkele keren ziek geweest midden in het seizoen, je kon trai ningen niet afmaken en toch ging je harder. Daarom moet je er ook nu in blijven geloven. Twee weken rust is echt niet óm wanhopig van te worden". In maart van dit jaar imponeerde Van Gennip in Heerenveen met wereldrecords op de 3000 en 5000 meter. Ze verbeterde de toptijden van het illustere Oostduitse duo Karin Kania-Andrea Ehrig, dat haar bij het WK nog achter zich hield. Van Gennip onderstreepte toen niettemin haar progressie met de derde plaats. Het EK (zonder Kania) besloot ze voor de derde achtereenvolgende maal als num mer twee in de eindrangschikking.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21