Leidenaar licht vereniging en familie voor ruim een ton op Dader keurig geklede man Ik wil blijven al is het tot rnn DE VAN TOEN BEROERING ROND LEIDS ONTGROENINGSSCHANDAAL 'Beïnvloeding oordeel rechter door media onaanvaardbaar' VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 39-jarige Leidenaar, die heeft be kend de Vereniging van Huiseige naren Mozartstraat en zijn schoon ouders voor ruim 130.000 te heb ben opgelicht, is gistermiddag voor de Haagse rechtbank twaalf maan den gevangenisstraf geëist, waar van drie maanden voorwaardelijk. De man, die ook nog terecht stond omdat hij zijn vrouw is aangevlo gen, heeft jarenlang als penning meester gebruik gemaakt van een spaarbankboekje van de vereni ging om zijn financiële problemen te lenigen. De Leidenaar had een eigen be drijf dat het hoofd echter niet bo ven water kon houden. Hij was penningmeester/administrateur van de Vereniging van Huiseigena ren en beheerde daartoe allerlei gelden bestemd voor onderhoud en verzekering van de flats aan de Mozartstraat. Maandelijks storten de flateigenaren een klein bedrag je, dat de vereniging voor de verze keringen aanwendt. Een deel werd echter op een spaarbankboekje ge zet om later het groot onderhoud mee te betalen. De Leidenaar ging op een be paald moment naar de bank met de mededeling dat hij het boekje kwijt was. Hij kreeg een duplicaat, waarmee hij telkens geld van de re kening afhaalde. Het oude boekje, dat hij helemaal niet kwijt was, ge bruikte hij om de rest van het be stuur te bewijzen dat er niets aan de hand was. In dat boekje schreef hij ook bedragen bij. In totaal heeft hij de vereniging voor ruim 94.000 gulden opgelicht. Maar aan dat bedrag had de man niet genoeg. Hij was gaan gokken, omdat hij dacht op die manier in één klap uit de geldzorgen te kun nen geraken. Het tegendeel bleek het geval. Hij kreeg steeds meer schulden en moest meer geld heb ben. Daarom besloot hij zijn schoonouders op te lichten. Hij overreedde hen spaargeld (40.000 gulden) van de bank te halen en in een kluisje bij hem te leggen. Als het geld op de bank bleef staan, zou er over de rente belasting moeten worden betaald, zo vertelde hij zijn schoonouders. Ook dit geld is door hem vergokt. Wurgpoging Nadat een en ander uitkwam, werd de man aangehouden. Na eni ge tijd werd hij vrijgelaten onder de voorwaarde dat hij niet meer naar zijn vrouw zou gaan, die in middels een echtscheiding wilde. Enkele dagen later ging hij toch te rug naar zijn huis om wat spullen op te halen en daarbij ontstond on enigheid met zijn vrouw. Hij vloog haar aan en probeerde haar te wur gen. Zijn vrouw kon echter ontko men en vluchtte de straat op. Officier van justitie mr. Van den Broek had weinig goede woorden over voor de man. Vooral de wijze Zesde overval in ruim jaar tijd (Vervólg van pagina 1) LEIDEN - 'Een keurig geklede man', zo bestempelen getuigen de dader van de vanmorgen gepleeg de overval op een filiaal van de Nutsspaarbank aan het Bevrij dingsplein. Hij droeg een grijze pantalon, wit overhemd met strop das en een net grijs jasje. Hij droeg een bril. Getuigen hebben tevens ver klaard dat zij de man al voor de overval hebben zien rondrijden in de blauwe Volkswagen Golf waar mee de overvaller op de vlucht sloeg. De dader heeft kennelijk ge wacht op de aankomst van een geldtransportauto van Van Geld en Loos die voor tien uur geldcasset- tes bezorgde. Nadat die geldwagen was vertrokken, stapte de man naar binnen en eiste een cassette. De snel gealarmeerde politie vond de auto terug in de slechts drie straten verder gelegen Hof- laan. Omdat getuigen verklaarden dat de man te voet verder was ge gaan, is door tientallen politiemen sen direct een wijkonderzoek ge houden. Dat bleef zonder resultaat. De overval van vanmorgen is de zesde sinds september vorig jaar op bankfilialen in het winkelcen trum Bevrijdingsplein/Vijf Mei plein is gepleegd. Het is de derde keer binnen dat tijdsbestek dat het filiaal van de Nutsspaarbank doel wit is. Vorig jaar september werd door twee overvallers een bedrag van 50.000 gulden buitgemaakt. Zij drongen met bivakmutsen de bank binnen en dreigden met pistolen. In juli dit jaar deed een roversduö een tevergeefse poging om met een auto zich toegang tot het gebouw te verschaffen. Het gebouw liep nauwelijks schade op. Ook andere bedrijven aan het winkelcentrum Bevrijdingsplein/ Vijf Meiplein werden de dupe van overvallen. Tijdens de zomer van vorig'jaar werd een geldloper van Van Gend en Loos bij het AH-fi- liaal aan het Bevrijdingsplein be roofd. Ook op het nabij gelegen Vijf Meiplein is het afgelopen jaar een beroving geweest. Twee men sen die een geldcassette in de nachtkluis wilden deponeren, wer den in september van vorig jaar overvallen. waarop de oplichting van de vere niging plaatshad en het feit dat het zes jaar heeft geduurd, rekende hij de verdachte zwaar aan. "Op een heel doortrapte manier heeft me neer geprobeerd zijn schulden te lenigen. Maar de vereniging is niet de enige benadeelde, hij heeft zelfs zijn schoonouders, zijn familie kaalgeplukt", aldus Van den Broek, die verder vermeldde dat de man ook nog eens geld heeft gesto len uit het huis van zijn schoonou ders, twee portemonnees uit een restaurant en de spaarrekening van zijn dochter heeft leeggehaald. De ze feiten waren hem echter niet ten laste gelegd. Van den Broek benadrukte ver der de grote schade die de man heeft aangericht. "We kunnen wel vergeten dat de schade op korte termijn wordt vergoed", vertelde de officier, erop wijzend dat de man inmiddels wel weer werk heeft nadat zijn bedrijf failliet is verklaard, maar dat dat nooit vol doende zal opleveren om het grote bedrag aan de vereniging en de schoonouders terug te betalen. Van den Broek vond dan ook dat "een hele duidelijke terechtwijzing op zijn plaats"1 was en eiste twaalf maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van de twee maanden die hij in voorarrest heeft gezeten. De officier hield daarbij rekening met het feit dat de man toen hij zijn vrouw aanviel niet geheel toereke ningsvatbaar was. Zwarte lijst De raadsman van de verdachte, mr. Van Duren, vroeg de recht bank een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. In dien toch tot een onvoorwaardelijk straf zou worden besloten, zou die gelijk moeten zijn aan het voorar rest. Een verder straf zou in de vorm van dienstverlening worden gevonden, meent Van Duren. Hij wees erop dat zijn cliënt in middels een vaste baan heeft ge vonden en dat de relatie met zijn vrouw na de echtscheiding toch weer is hersteld. Van Duren be klemtoonde verder dat de man voor het eerst in aanraking is geko men met justitie en dat hij zich vrij willig op de zwarte lijst heeft laten zetten, zodat hij de Nederlandse ca sino's niet meer in kan. De advocaat zei bovendien dat zijn cliënt voor de oplichting van zijn schoonouders niet kon worden veroordeeld, omdat zijn schoonva der onder valse voorwendsels naar het politiebureau zou zijn gelokt. Hij zou alleen een verklaring heb ben afgelegd, maar geen aangifte van de oplichting hebben gedaan. Officier van justitie Van den Broek bestreed dat en verwees naar het proces-verbaal, waarin staat dat de 82-jarige schoonvader was gewezen op het feit dat hij de aangifte binnen acht dagen kon in trekken. "En dat heeft hij niet ge daan", aldus de officier, die dienst verlening afwees. "De aangerichte schade is daar veel en veel te groot Het Leidse koor Ex Animo. Op de voorste rij, derde van rechts staat Louise Arnoldus-Planje. "Elk jaar beginne wein januari methet oefenen voor de Mattheus Passion. Daar kijk ik altijd weer naar uit". (foto n. v d. Hors Mevrouw Arnoldus zingt 60 jaar bi Ex Animo LEIDEN - "Al was het tot mijn honderdste jaar, ik wil zo lang mo gelijk met zingen doorgaan", zegt de Leidse Louise Arnoldus-Planje. Zij viert deze maand haar 60-jarig jubileum bij het Leidse koor Ex Animo, waar zij eerste alt zingt. Van het begin af aan heeft zij ook bij de jaarlijkse uitvoering van de Mattheus Passion meegezongen. Het is dan ook niet vreemd dat Louise Arnoldus het muziekstuk uit haar hoofd kent. "Maar ik zal al tijd het muziekboek meenemen", zegt ze. Voor het geval dat. door Monique Bedet Uit de kast haalt de jubilaresse haar oude, afgedane notenboek van de Mattheus Passion. Een dun boekje in een slap, zwart kaft. De bladzijden zijn vergeeld en ge scheurd. Met spijt in haar ogen kijkt ze er naar. Het is niet meer te gebruiken. Het oude exemplaar is vervangen door een dikkere bun del met harde kaft. "De opvoering van de Mattheus Passion duurt vier uur, met tussendoor een half uur pauze. Het nieuwe boek wordt dan erg zwaar om vast te houden. Gelukkig kunnen we telkens als de solisten Spelen even zitten". Louise geeft zich met hard en ziel aan de muziek. Ze vertelt: "Ik sla geen enkele keer de wekelijkse koorrepetitie over. Alleen als mijn vader of moeder jarig is, ga ik na de pauze weg". LEIDSE KRONIEK OVER Op 30 oktober 1911 bracht De Ne derlander, het waakzame dag blad ter verbreiding van christe- lijk-nationale beginselen, een huiveringwekkend bericht. Al bij eerdere gelegenheden had het blad betoogd dat de opvoedende werking van de studentikoze ontgroening bestond uit: het avond aan avond uiten en aan horen van vuile praatjes en dub belzinnigheid, in het inwijden van de groenen in allerlei voor hen nieuwe denkbeelden, opdat zij toch maar geheel los zouden worden van allerlei "vooroordee- len" meegebracht uit het gezin Hetgeen nu was vernomen ech ter, bleek te erg voor woorden: Ziehier wat ons ter oore kwam. Op den zoogenaamden 'recep- tieavond' te Leiden in Zomer- zorg, hebben enkele oudere stu denten, waaronder van 't 6e en 7e jaar, door de groenen een gecos- tumeerde optocht doen houden die een parodie moest voorstellen op de dit jaar gehouden Utrecht- sche maskerade. De groenen wer den toegetakeld en gegrimeerd in de zonderlingste en onzeedelijk- ste kleeding; zij, verscheidene hunner althans, schijnen niet ge weten te hebben, wat zij moesten voorstellen, en wij zullen ons ook onthouden om daarvan ook maar bedektelijk eenig denk beeld te geven. De smerigste ge sprekken werden gehouden, de vuilste liedjes gezongen, en aan de heeren geïnviteerden - niet aan de groenen - werden tekst boekjes uitgedeeld, ter verkla ring van wat getoond werd, tekstboekjes zoo schunnig, dat men zijn uiterste best gedaan heeft, om alle exemplaren te ver nietigen of weg te moffelen. Dat laatste was waar. De stu denten hebben, voor zover be kend, alle exemplaren vernie tigd, in de pers drong geen enkel citaat door. Maar professor J.J.M. de Groot, de Leidse Chi- na-kenner, een geleerde van we reldfaam, maar ook iemand die zich al jaren met alle middelen die hem ten dienste stonden te gen de groentijd verzette, publi ceerde het libretto integraal in een Gesloten brief aan de Leden /MENSEN EN GEDANE ZAKEN der Staten-Generaal in zake het Groenlopen. Ook daar verzocht de minister-president aan ieder een het stuk te vernietigen en er kwamen zelfs vragen of de hoog leraar niet strafbaar was door het vermenigvuldigen van zoveel vunzigheid. Het kabaal was in ieder geval goed losgebroken in een tijd dat een christelijke meerderheid in de Kamer net de zedelijkheids- wetten had aangenomen waarbij het verspreiden van dergelijke lectuur bestraft kon worden. De Kamer zat overigens wel degelijk met een probleem. Want behalve dat men daar nogal van mening verschilde over wat goed of kwaad was inzake seksualiteit, kwam het debat ook al snel op de sociale positie van de daders en sprak men zelfs van klassejusti- tie. Zo verbaasde zowel de CHU als de Anti-Revolutionairen zich erover dat jonge menschen van standing tot een dergelijke ver loedering konden geraken. Maar voor de CHU betrof het hier toch een euvel dat niet alleen bij de 'heren' voorkomt, maar in alle kringen. Dat was de mening van De Savornin Lohman en Troel stra viel hierop over hem heen met de opmerking dat hij niet wist in welke kringen Lohman gewoonlijk verkeerde, maar dat zoiets onder arbeiders niet voor kwam. En zijn partijgenoot De Visser riep uit: Gesteld dat zoiets was gepleegd door arbeidersjongens, ook in besloten kring; dan wil ik niet eens vragen of er een 'geslo ten' brief door iemand aan ons Toespeling i Poederoyen. Souteneurs, Plechtige Optocht, enz. Kurkenventers. Standaarddrager: Wij zijn Pietjes. Onderlijfkapsel. Geldersche Beukelaars. Leden der Vereeniging O N A N II. Hendrik Scharrelaar van Pooierroede. Henegouwsche Souteneurs met emblemen hunner waardig- soideniers. heid, de eikels in de hand en onzichtbare hangbailen. Stansdragers. Toespeling op Eereleden van Eigen Hulp. Radermocher HoofdpersoonWielemakers Schorum (zich minzaam önder- Schorer. houdend, een enkele maal bóven kruipend) op hooge schaal Platjes zijn lui- gelubd, omstuwd door 1000 Platjesvinders. Zde bordeelen Schaamtelooze hopjeslieden, met blozend lid en klapper- opioopt. tandende billen. "schedjongéns" Stoet <ier 606 Maagdeekens en Half Maagdeekens, aange- of meisjes, voerd door Catharina Van Rein Leven op de handkar, met Rein Leven: Miep van Loon, voorgesteld door na/zaad met reuzenbillen in Van Renesse. |(iosformaati oncjer ^en man gereden. G9, „soixante- Ingrijpende stoet van 69 gediplomeerde, gepensioneerde neu en vibreerende Vingeraars. Trilt,vrouwelijk Klotsleden (A'omt Z.aat Ons 7ïutjes Schuwen) met opge blazen billen en reuzenpoken. Twee Keüendragers oftewel Billardbeukers, met stootklossen en windkussens. 's Graven Opper Aersblazer, mits kalm en reukeloos met stinkbommen. Heterosexueelen niet voorradig; onvervulde rol. J Le Vieux Marcheur, Jan van Arkel, de groenbillige. Toespeling op Gild der 40 Kurkensnijders de kleine 100 nieuw-aange- komenen. Hun aanvoerder Keest van Breederoede, de waardigheid tusschen de beenen. Belegeringswerktuig 1 Jongenheer. Gatvinders en Gatlekkers en dergelijken, leden van Tres. Drie Jongeheeren, die de kunst nog moeten leeren onanymi. Drie Jongeheeren, Kont naar den Muur (Comte de Namur) met gummi stormband, mits gekleed door Sanitas. Een kippenkont, tevens lantaarn- en pikopsteker. Senatus Mieteranorum, welwillend voorgesteld door de schaamdeel. sodomie. Keezen,^ sodo Jongenheer, Senatus Vetc- 1 Vereenigde Corpspedellen. zou zijn gezonden. En hij voegde eraan toe, toen van de kant van de liberalen op clementie werd aangedrongen: Ik herinner hier echter aan één geval, waarbij ook clementie is ingeroepen. En nu stel ik hier tegenover elkander Pagina uit het ontgroenlibretto van 1910, opgenomen in de 'Gesloten brief van professor De Groot. die vraag, en er is nog geen ant woord. Er ontstond dus een verbond in de kamer. AR en SDAP wil den de jongens voor de rechter sleuren, CHU en Liberalen vroe gen de zaak binnen de muren van de universiteit te houden. Die liberalen hadden er trou wens toch ook wel een beetje moeite mee. Hun afgevaardigde Roodhuyzen had kritiek op pro fessor De Groot en vooral op de opmerkingen die hij in de marge heeren en arbeiders. Voor de sta kers van 1903 is die clementie ook bepleit, en dat waren toch geen misdadigers, op verre na niet! Toen werd gezegd: weest zacht moedig tegenover die menschen. Maar er kwam geen antwoord op van het libretto had gemaakt. Maar hoe moest je dat doen zon der citeren? Wij zijn niet onder ons, Mijn heer de Voorzitter, want er zitten hier altijd tal van nieuwsgierigen om ons en daarom zal ik het voor beeld in het Latijn mededeelen, opdat het toch in de Handelin gen komen zal. Zoals ouders voor hun kinderen in die tijd soms nog Frans spraken als ze niet wilden dat er meegeluisterd werd, zo praatte de Kamer latijn voor hun kinderen in den lande. De tijden zijn veranderd. De ze den ook? Hoe het zij, de Kamermeerder heid was voor vervolging en op 6 mei verschenen de studenten voor de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage. De rech ter veroordeelde ieder tot beta ling van een geldboete van 50 gulden en beval de vernietiging van het ter rechtszitting vertoon de exemplaar van het libretto. En de universiteit? In de Senaat hebben dezelfde verwoede de batten gespeeld als in de Kamer, of toch, iets minder van woede. De meerderheid van de professo ren was van mening dat het hier om een incident ging en dat de studenten eens vaderlijk toege sproken moesten worden. Dat werden ze ook. De rector som- merde ze in de Senaatskamer te verschijnen. Ook hij wenste de wanden van dat vertrek niet te bezoedelen met de opsomming van de hoogste maat van vuil sa mengepakt binnen het kleinste bestek. Inderdaad, mijne heeren, zoo het u erom te doen was geweest om (altijd zonder u te bezoedelen aan schandalen van werkelijke ontucht) de eer der Universiteit ernstig te krenken, gij kondet geen doeltreffender weg hebben gekozen dat heel dit weerzinwek kend en lichtschuw bedrijf. Zoo is door uw aller schuld aan de goe den naam onzer Hoogeschool in wijden omtrek schade berok kend. Dat was niet niks, maar daar bleef het wel bij. Dat was niet voldoende in de ogen van profee- sor De Groot. Voor hem was de maat vol. Hij nam een uitnodi ging van de universiteit van Ber lijn aan en vertrok vol walging uit Nederland. WILLEM OTTERSPEER Ze is bescheiden en hoeft eigen lijk niet zo nodig in de krant. De echtgenoot van de Leidse weet van haar bescheidenheid en benadrukt daarom dat ze 'nog altijd een mooie en goede stem heeft'. Daarover zegt ze: "Maar als mijn stem het niet meer doet, bijvoorbeeld als ze gaat overslaan, dan zal ik zelf met een het besluit nemen om van het koor af te gaan". Ze vindt het vrese lijk als er van je wordt gezegd datje stem achteruit gaat. Paplepel Met Ex Animo heeft Louise twee maal per jaar een muziekuitvoe ring. Naast de Mattheus Passion in de Stadsgehoorzaal in Leiden wordt er nog een ander stuk Uitge voerd. Dit jaar was is dat één lang muziekstuk van Rossini. Het stuk Messe Sollenelle werd zaterdag door Ex Animo uitgevoerd. Naast Ex Animo is de jubilaresse in de loop der jaren ook nog lid ge worden van het a-capella-kwartet Musica dat door haar echtgenoot wordt gedirigeerd. Ze zegt dan ook dat ze 'veel en graag zingt' en dat het zingen een deel van haar leven is geworden. Het kwartet heeft in tegenstelling tot Ex Animo veel uitvoeringen. Er wordt gezongen tijdens kerkdiensten, maar ook in bejaardentehuizen en ziekenhui zen. Bij het jeugdkoor Jong-Musi- ca zingt Louise mee op de repeti ties om haar altstem te oefenen. Het komt er op neer dat ze drie keer per week repeteert: dinsdag- en donderdagavond met Ex Animo respectievelijk met het kwartet en vrijdagmiddag met het jeugdkoor. Ze heeft het er wel druk mee, maar voor Louise was het bijna vanzelfsprekend dat ze met zingen begon. "Muziek werd mij met de paplepel ingegoten. Ik kom uit een muzikale familie, mijn drie broers en mijn zus zaten ook bij het koor. Ik was gek op Ex Animo en werd op mijn dertiende jaar al lid. Offi cieel mocht je pas lid worden als je zestien was. Ik werd ingeschreven op 15 november 1927. Kleindochter Zangles heeft ze nooit gehad. "Toen ik klein was begon ik van zelf mee te zingen als thuis op de piano werd gespeeld. Bij Ex Ani mo werd natuurlijk wel mijn stem getest. Ik mocht meteen blijven. Ze dachten vast 'hoe meer leden hoe beter'. De muziek blijkt voor de hela fa milie belangrijk te zyn. Bij een uit voering komt de hele familie kij ken. Net als Louise zelf speelt haar vader viool en haar dochter en kleinkinderen zingen ook bij een koor. Haar grote trots is dat haar kleindochter bij Ex Animo zingt en in het koor naast haar staat. Een paar jaar geleden vroegen de ande re koorleden, als ze er zelf niet was, weieens aan haar kleindochter: komt je moeder niet? Naarmate de jaren verstreken is er het een en ander bij het koor ver anderd. "Ex Animo is groter ge worden. Het is op een gegeven mo ment ook opgesplitst in meer ko ren. In 1927 waren wij het enige koor in Leiden. Vroeger hadden we elk jaar een feestavond. Dan wer den er voordrachten gehouden, dat wordt tegenwoordig niet meer ge daan. Ik geloof dat de televisie af breuk heeft gedaan aan dit soort gezellige avonden. We hebben wel een goede band met elkaar, dat wel hoor". LEIDEN - "Zolang in een recht zaak nog niet is beslist kunnen noch mogen de media het oordeel van de rechter beïnvloeden. De persvrijheid mag aan deze stelregel geen afbreuk doen". Dit zei prof. dr. M. Storme giste ren in zijn oratie 'Het proces, als in een spiegel', waarmee hij aan de Leidse universiteit het ambt aan vaardde van hoogleraar in het functioneren van de rechterlijke macht in de hedendaagse maat- Aangifte van poging tot aanranding in Raamsteeg LEIDEN - Een 22-jarige vrouw uit Leiden heeft gisternacht aangifte gedaan van aanranding en poging tot verkrachting. Om 2.15 uur hep zij in de Raamsteeg toen zij door een onbekende man zou zijn ach tervolgd en ingehaald. De man zou de Leidse hebben beetgepakt en naar een poortje van een laborato rium gesleurd. Volgens de vrouw beet de man haar toe zich rustig te houden, omdat hij een mes bij zich zou hebben. Op het moment dat de man in het poortje zich aan de vrouw trachtte te vergrijpen, zou er een worsteling zijn ontstaan waar bij het tweetal ten val kwam. Hierdoor zou de vrouw uiteinde lijk kans hebben gezien zich los te werken en onmiddellijk de benen te nemen. Zij vluchtte naar het Le vendaal waar zij bij een voorbij rij dende politieauto alarm sloeg. De politie heeft de buurt direct daarna uitgekamd, maar niets kunnen vin den. schappij. Storme bezet dit jaar de Cleveringaleerstoel die in 1970 werd ingesteld ter herinnering aan de op 26 november 1940 in Leiden door prof.mr. R.P. Cleveringa ge houden protestrede tegen de afzet ting van joodse hoogleraren en an dere medewerkers. Volgens Storme is de openbaar heid van de zittingen oorspronke lijk bedoeld om de burgers de gele genheid te geven persoonlijk vast te stellen of de rechters onpartijdig handelen. "Maar deze oorspronke lijke bedoeling mag niet worden vervormd tot controle van de rech terlijke macht door de pers", aldus Storme. "Verderfelijk wordt het wan neer, zoals wij het in België hebben meegemaakt, de pers het onder zoek en oordeel wil beïnvloeden" "Een bepaalde krant heeft gedu rende maanden een campagne ge voerd in verband met een geschil over de voogdij van twee minderja rige kinderen. Aan de hand van ex pertiseverslagen die wezen in de richting van kindermishandeling, werd gesteld dat de rechtscolleges die over de zaak hadden geoor deeld, bevooroordeeld en partijdig waren ten gunste van de vader. De krant dreigde er zelfs mee de naam van de man te openbaren, zo het ge recht niet ingreep en het voogdij schap aan de vader onttrok". Volgens Storme is het proces "niet alleen het proces der partijen, het is ook het proces van het recht in een bepaalde samenleving. Het recht is immers een voortdurend proces. Daardoor wordt het proces meteen spiegel van het recht en derhalve ook van een bepaalde sa menleving. In dit proces stelt de rechter op een bepaald ogenblik orde op zaken: hij herstelt of beves tigt het recht of hij stelt het recht bij. Op die wijze vervult hij een eminente functie in de samenle ving".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19