Rijnland: 100.000ste gasaansluiting in regio 'Muziek, je kunt er niet meer buiten' Gift voor speelplaats peuteropvang Rijndijk 'Parkeer vrachtwagens op vliegkamp' Kunstkring: reis door tijd in woord en beeld Speelterrein wordt fietscrossbaan Warmond op de radio PAGINA 18 REGIO LEIDEN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 LEIDERDORP - Het Ener giebedrijf Rijnland heeft de honderdduizendste gasaan sluiting kunnen noteren. De woning van de familie Van der Bijl aan de Kloosterhof in Leiderdorp, een van de huurwoningen in het plan Buitenhof, is onlangs aan gesloten op het openbare gasnet. Daarmee heeft Rijnland, bijna 140 jaar na de oprichting van het be drijf, voor het eerst de mijlpaal van honderdduizend aansluitingen ge haald. Woensdag zal Rijnland deze gebeurtenis een feestelijk tintje ge- De geschiedenis van het energie bedrijf gaat terug tot het jaar 1848 toen de 'Stedelijke Fabrieken van Gas' werd opgericht, de eerste ge meentelijke gasfabriek in Neder land. Zij had als taak de straatver- Einde aan gevaarlijke situatie ZOETERWOUDE - Een klein stukje van een grote parkeerplaats, aan de ene kant afgezet met een paar oranje kegels, aan de andere zijde met een groenstrook. Dat is vier dagen per week de speelplaats van peuterspeelzaal 'Drie turven hoog', die gevestigd is in de Zoeter woudse Eendenkooi. Als de kinderen naar huis zijn, worden de kegels weggehaald en dit stukje wordt dan weer gebruikt voor het parkeren van auto's, 's Morgens vinden de leidsters er de inhoud van auto-asbakjes en de uitwerpselen van honden. Behalve dat het er vies is, is het VALKENBURG - Leg een par keerterrein voor vrachtwagens aan op het marinevliegkamp Valken burg. Deze opmerkelijke suggestie deed PvdA/PPR-raadslid A.P. Bremer tijdens de behandeling van de gemeentebegroting. In de ge meente Valkenburg bestaat be hoefte aan een centrale parkeer plaats voor vrachtwagens, zodat de overlast in het dorp kan worden verminderd. Wethouder H. van der Nagel ziet als enige mogelijkheid een terrein langs de aan te leggen omleidings- weg S-4. Dat duurt echter nog en kele jaren. Vandaar de suggestie van Bremer. ook nog gevaarlijk. Van de par keerplaats wordt steeds drukker gebruik gemaakt omdat er een heel nieuwe wijk gereedgekomen is. De leidsters verkeren in steeds grotere spanning als de kinderen buiten spelen. Er zal maar een peuter tus sen de kegels door de parkeer plaats oprennen, of door de strui ken heen op de straat terechtko- Vroeger bevond de speelzaal zich in 'Het vierde eendje'. Daar had men de beschikking over een omheinde speelplaats met een zandbak. Toen de speelzaal moest verhuizen naar de Eendenkooi zeg de de gemeente toe dat er een speelplaats zou komen. Het bestuur heeft vooral het laatste jaar veel actie ondernomen. Ouders hebben een jaar geleden een handtekeningenactie gevoerd. Op de hoorzitting in het vooijaar, over de reorganisatie in de buurt, werd speciaal aandacht voor het probleem gevraagd. En ten slotte heeft het bestuur vlak voor de zo mervakantie een brandbrief ge stuurd aan burgemeester en wet houders. Een reactie heeft men vol gens de secretaresse van de peuter speelzaal, mevrouw Van Rooyen, nooit ontvangen. Toch had wethouder Graniewski tijdens de raadsvergadering gister avond een blijde boodschap voor het bestuur. Van een bedrijf dat zich kortgeleden aan de Hoge Rijn dijk vestigde, heeft de gemeente een gift onvangen die speciaal be doeld was voor de jeugd. Deze som van 5000 gulden zal worden ge bruikt om de zo gewenste speel plaats met afscheiding te realise ren. Bovendien zal aan de stichting Jantje Beton een subsidie worden gevraagd voor het aanleggen van een afsluitbare zandbak, aldus wet houder Graniewski. Expositie Verwoording/Verbeel ding, t/m 29 november. Voorscho- tense Kunstkring, Voorstraat 12, Voorschoten. Openingstijden wo. t/m zo. van 14.00-17.00 uur. VOORSCHOTEN - De tentoon stelling Verwoording/Verbeel ding die literatuur en beeldende kunst tot onderwerp heeft, geeft de deelnemende leden van de Voorschotense kunstkring veel ruimte om op passende wijze uit drukking te geven aan zeer uit eenlopende aspecten van door hen gekozen literaire teksten. Voor de een biedt het titelstuk van een verhalenbundel, voor de ander een thema of citaat een aanknopingspunt. Overstap pend van de Griekse mythologie naar eigentijdse schrijvers als Roald Dahl, Maarten Biesheuvel en Milan Kundera, maakt de be zoeker een reis in de tijd in woord en beeld. Niet alleen de inspiratiebron nen maar ook de gebruikte tech nieken laten een grote variatie zien. Naast keramiekreliëfs van Bertus de Korte en Anne Hulle- man, schilderijen van ondermeer Fanny Mazure en enkele teke ningen, is vooraf de grafiek sterk vertegenwoordigd. Het thema van de expositie kan op vele ma nieren geïnterpreteerd worden. Een Citaat of gedicht kan aanlei ding zijn om tot een vrij letterlij ke uitbeelding of tot een heel persoonlijke uitwerking van het geschrevene te komen. Deze ui tersten zijn bijvoorbeeld zicht baar in de bijdragen van Pauline van der Zee en Margerita Garces. Terwijl Pauline van der Zee een grappige illustratie geeft van de woorden "Forgive me for sit ting under the table when I say I love you" uit een gedicht van Eli sabeth Moore, laat Margerita Garces de strekking van de door haar gekozen passage heel sterk in haar schilderij uitkomen. Met de middelen die haar ten dienste staan heeft Garces gezocht naar een beeld dat de tekst uit Milan Kundera's 'De ondragelijke lichtheid van het bestaan' het dichtst nadert. Het kleurgebruik en het composities thema verta len naar mijn idee precies het contrast tussen het ideaal en de werkelijkheid dat de schrijver hieronder woorden heeft ge bracht. Het werk van Ronnie Meerts en Jolanda Frederiks laat een an dere mogelijkheid zien. De sfeer die in de gedichten van van Gar cia Lorca en Adriaan Morriën voelbaar is, wordt in de voorstel lingen opgeroepen. Frederiks zeefdruk van een tuin laat de stemming, "het verwisselen van licht en donker, stilte en gelui den" duidelijk uitkomen. Zowel Meerts als Frederiks laten de tekst in het beeld zelf meespelen, wat de achterliggende bedoeling meer reliëf geeft. Voor het werk op de exposite geldt dat het sa mengaan van woord en beeld soms passend is, maar soms ook wat gezocht overkomt. Uiteinde lijk moet de combinatie van bei den iets aan het kunstwerk toe voegen dat anders onopgemerkt zou blijven. Het thema Verwoording/Ver beelding is dan ook geen makke lijke opgave. Dat sommige kring- leden er in geslaagd zijn om de relatie tussen Literatuur en beel dende kunst veelzijdig vorm te geven, mag blijken uit andere werken dan hier genoemde voor beelden. NANCY STOOP lichting te verzorgen in Leiden, het gebied langs de Rijn en een deel van de kust. Gaslantaarns en lan taarnaanstekers werden een ver trouwd beeld in Leiden en omge ving. Het gas werd destijds nog ge maakt door kolen te vergassen in de gasfabriek aan de Langegracht in Leiden. De hiervoor benodigde kolen werden over de singels per boot aangevoerd. Spoedig werd het gas ook voor andere doelein den beschikbaar gesteld, zoals in dustrie, koken en verwarming. Er kwamen muntmeters in de wonin gen. Succes In het eerste jaar bleek de gasfa briek al een succes te zijn. Ruim 400 lantaarns werden aangesloten, goed voor een jaarafzet van 30.000 kubieke meter gas (in 1986 500 mil joen kubieke meter aardgas). In 1848 werd ook de eerste parculiere verbruiker aangesloten: mr. A.O.E. Graaf van Limburg Stirum. De prijs van gas bedroeg toen 17,5 cent, nu is dat ongeveer 38 cent per kubieke meter. In de loop der jaren werd het gas alleen maar populairder. Rond de eeuwwisseling bestonden er 7500 aansluitingen, bij het hondeijarig bestaan 38.000. De komst van het aardgas in 1965 heeft de grootste expansie ingeluid. Werkwijzer Voor de laatste keer dit jaar houdt de heer J. Hoefnagels, consu lent startende ondernemers van Vrijbaan uit Den Haag, komende maandag spreekuur bij de Leider- dorpse stichting de Werkwijzer. Startende ondernemers kunnen tij dens dit spreekuur hulp krijgen bij het opstellen van een ondernemers plan. Een afspraak voor maandag ochtend (tussen tien en twaalf uur) kan worden gemaakt via de Werk wijzer, Bemhardstraat 3 in Leider dorp, telefoon 071-891426. Vrouwenoverleg Het Leiderdorps Vrouwenover leg organiseert komende maandag, 30 november, een avond over 'De economische waarde van de huis houdelijke arbeid'. Er worden twee inleidingen over dit thema gehou den. Waarbij aspecten aan bod ko men als de onderwaardering van huishoudelijk werk, het kostwin nersprincipe, ideeën over de ver zorgingsstaat en dergelijke. Daar na kunnen er vragen worden ge steld aan de twee inleiders, me vrouw Elders van de Landbouwho geschool en mevrouw Korthuis, be-« leidsmedewerkster van de Neder landse Vrouwen Raad. De avond is gratis toegankelijk voor alle Lei derdorpers. Aanvang maandag avond acht uur in de 'Menswor- ding'-kerk aan het Heelblaadjes- pad in Leiderdorp. Draagbare kunst De Leidse Elsje Henderiks houdt op het moment een tentoonstelling van haar wearable art (draagbare kunst) in het Culturele Centrum De Warenar aan de Kerkstraat in Wassenaar. Henderiks' kunst be staat voornamelijk uit truien die door haarzelf zijn ontworpen en ge breid. Bovendien verft Henderiks zelf de wol die zij voor haar truien gebruikt. De tentoonstelling is nog tot 14 december te zien tijdens de ope ningsuren van De Warenar. Rijntamboers Aanstaande zaterdag, de laatste van de maand, zullen de Zoeter woudse Rijntamboers geen vodden en oude kranten ophalen. De op- haalploeg moet dan optreden in een zwarte-pietenorkest. Op 12 de cember kunnen de Hoge Rijndijk bewoners hun oude papier en kle ding weer buiten zetten. De eerste ophaaldag daarna is 30 januari 1988. Oude Raadhuis Van 28 november tot en met 17 de cember exposeren Joop van Eg- mond (pastels, aquarellen) en Gé Witmaar (houtsculptures) in het Warmondse Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36. De openingstijden van de expositie: dinsdagavond van zeven tot negen, woensdag, donderdag en zondag van twee tot vier en zaterdag van elf tot vier Fiom Fiom Leiden begint in januari weer een gespreksgroep voor vrouwen die in het verleden hun kind ter adoptie hebben afge staan. Vrouwen die behoefte heb ben daarover met andere vrou wen te praten, kunnen zich opge ven voor een praatgroep bij Fiom, Langegracht 61, 2312 NW Leiden, tel 144715 of 146237 (Yo- landa Hakemulder). Het speelterrein aan de Warmondse Lucas van Leydenstraat wordt fietscrossbaan. Daarmee gaat eer wens van een aantal Warmondse kinderen in vervulling. <f0t0 wim Dijkman Idee door kinderen zelf geopperd WARMOND - Het speelterrein achter de Lucas van Leyden straat in Warmond zal als fiets crossbaan worden ingericht. De raadscommissie openbare wer ken toonde zich eerder deze week zeer enthousiast over het plan. Het idee van een feits crossbaan is op de hoorzitting van 7 mei j.l door een aantal kin deren naar voren gebracht. Op dit moment biedt het speelter rein een wat verwaarloosde aan blik omdat kinderen hebben ge probeerd zelf een crossbaantje aan te leggen. Voor de peuters en kleuters wordt een hoek van circa hon derd vierkante meter afge schermd opdat ze niet linea recta de crossbaan op kunnen lopen. Ook een betonnen tennistafel, zoals er ook al een in de Klooster wei staat, is in het plan opgeno- Er leeft één bezwaar en dat is die tegen mogelijke overlast van brommers op de crossbaan. Soci ale controle en eventueel een hek dat alleen door fietsers kan wor den gepasseerd, moet dit pro bleem voorkomen. De benodigde gelden, 34.000 gulden, komen uit de pot die is bestemd voor de aanleg van speelterreinen aan de Burge meester Ketelaarstraat en de Ma- rijkestraat. WARMOND - Warmond Lokaal, heet het wekelijkse uurtje radio bij Omroep Rijnland dat een clubje dorpsgenoten elke zondag zal ver zorgen. Komende zondag is de eer ste aflevering van het radiopro gramma. Warmond Lokaal biedt plaatse lijk nieuws en dito sportuitslagen en interviews met bekende en min der bekende Warmonders. Opiniërend is het gedeelte onder de noemer 'Loop naar de Pomp' waarin Warmondse meningen over brandende Warmondse kwesties worden prijsgegeven. Verder is er een speurtocht naar de rasechte Warmonder en "verrassende" War mondse muziek. Insluiper met 250 gulden weg OEGSTGEEST - Een insluiper heeft gisteren in de namiddag 250 gulden meegenomen uit een porte monnee in een kamer van de Oegstgeester Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg. De man is gezien en de politie be schikt dan ook over een vrij nauw keurig signalement. Een politie- zegsman zegt dat het wel eens een bekende van de politie zou kunnen zijn. Yrouw van tas beroofd VOORSCHOTEN - Een 28-jarige Leidse vrouw is gistermiddag be roofd van haar tas met daarin geld, girobetaalkaarten en bijbehorend pasje. De vrouw reed op de Voor schotense Admiraal de Ruytersin- gel en werd klem gereden door een bromfiets met daarop twee perso nen. Beiden droegen een zwarte helm. De bromfiets was "een zwaar type". Het duo haalde de tas van de fiets van de vrouw en ging er van door. De politie verzoekt eventuele getuigen contact met haar op te ne men: 01717-4993. Zoeterwoudse St. Jansfanfare huldigt twee 'levenslange' leden ZOETERWOUDE - Tijdens het donateursconcert van de Zoeterwoudse St. Jansfanfare zullen morgen twee leden in het zonnetje worden gezet. Het zijn de 52-jarige Gerard Straat hof en de 48-jarige Jan Verha gen, die respectievelijk 42 en 41 jaar lid zijn van de vereniging. door Jan de Vries Praten met Jan Verhagen over zijn leven betekent tegelijkertijd pra ten over de fanfare. Op zevenjarige leeftijd ging hij aan de hand- van zijn vader mee naar de repetitie, sa men met zijn broertje van negen. Hij begon als bügelblazer en kreeg les van één van de andere leden, Ni co Straathof. De leden vormden een hechte gemeenschap, waarin de jongeren snel werden opgeno men. Toch bleven ze lang jongere, want toen Jan op 17-jarige leeftijd een ouder lid met 'je' aansprak, kon hij een klap krijgen. Hij is nu alweer 24 jaar bestuurs lid van de St. Jansfanfare, waarvan de laatste acht jaar als penning meester. Er gaat per jaar 50.000 gul den om in de vereniging. De ver werking daarvan kost hem een avond per week. Daarnaast zijn er de repetities, tegen de tijd van uit voeringen en concoursen zijin dat er vijf per week. Jan geeft al vijftien jaar les aan leerlingen, soms zitten er zes bij hem thuis. Intussen speelt hij ongeveer anderhalf jaar schuiftrombone, hiervoor neemt hij les en oefent hij per dag min stens een uur. Ook is Verhagen lid van de beheerscommissie van het Muziekcentrum,. Voor veel leden is hij vraagbaak en vertrouwens man. Goed getroffen Gevraagd hoe hij dit alles regelt met een volledige baan in de bouw en een~~gezin met twee dochters, antwoordt hij: "Je vrouw moet er voor honderd procent achter staan. En ik heb het erg goed getroffen met Thea". Overigens is zijn vrouw zelf vijftien jaar tamboer geweest bij een Voorschotense vereniging en heeft ze alle begrip voor de hob by van haar echtgenoot. Als het no dig is, doet ze ook invaldienst in de kantine van het Muziekcentrum. "Ik heb het nooit zo moeilijk ge vonden het privéleven aan te pas sen aan de vereniging", zegt Thea Verhagen. "Bovendien hoef ik niet zo nodig een of twee avonden per week voor mezelf te hebben. Alles gaat in goede harmonie Een van de dochters is lid van de fanfare en speelt flu'gelhoorn, de andere be speelt het orgel. Erg trots is Jan Verhagen erop dat de St. Jansfanfare in con coursen in de landelijke superieure afdeling uitkomt. Dat is de hoogste afdeling. Het afgelopen jaar eindig de de fanfare met 324 punten op de tweede plaats. Zo'n hoog aantal punten wordt zelden behaald. Zeer veel waardering heeft hij voor dirigent Oligschlager. Deze gaat er vanuit dat elke speler goed moet zijn om tot goede resultaten van het geheel te komen. Daarom is er veel persoonlijke aandacht. Verhagen ziet het eenvoudig: "Je bent als muzikant eenling, maar je bent in een fanfare op elkaar aange- Verschillen De verschillen met 40 jaar gele den zijn duidelijk: vroeger betaal de men vijf cent contributie per week, nu is dat veel meer. Het les geven door de leden bestaat nog steeds, maar de gevorderde leerlin gen krijgen nu les van beroeps krachten. Zelf betalen deze leerlin gen de helft van het lesgeld, de fan fare betaalt de andere helft. Geble ven zijn de clubliefde, de gezellig heid en de goede samenwerking. Verhagen heeft geen spijt van die 40 jaar St. Jansfanfare. "Muziek verrijkt je geest", vindt hij, "je raakt er nooit op uitgekeken. Bo vendien is samen muziek maken gezellig; ook buiten het muziek maken om vind je gezelligheid met elkaar. En...van goed muziek ma ken krijg je soms een warm en een andere keer weer een koud gevoel. Je kunt er niet meer buiten". Over de aanstaande huldiging wil hij wel kwijt dat hij een beetje bang is dat hij zijn emoties niet in bedwang kan houden. Aan de an dere kant vindt Verhagen het ook wel leuk. In verband met een ernstige ziekte van zijn vader kon Gerard Straathof niet aanwezig zijn bij het gesprek met Jan Verhagen. Ook hij ging destijds met zijn vader naar het repetitielokaal in Don Bosco. De vader van Gerard Straathof haalde direct na de oorlog de in strumenten weer op uit de St. Jans- kerk en begon de fanfare nieuw le ven in te blazen. Gerard werd concerttamboer, maar hij was zo klein dat er speci aal voor hem een trommel moest worden gemaakt. Hij bespeelt de laatste tien jaar de B-bas, een in strument van 14.000 gulden. Twee jaar geleden werd Gerard Straathof als solist op dit instrument tweede bij het Nederlands kampioen schap. Ook hij leidt al vijftien jaar leerlingen op. Hij is één van de le den op wie men nooit vergeefs een beroep doet als er werk voor de fan fare valt te verrichten. Mededelingen Gemeenteoestuur Gemeenteraad Maandag 30 november a s. om 20.00 Commissievergaderingen Cultuur, Volksgezondheid en groen voorzieningen: 2 december a.s. Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken, Verkeer en Milieu: 3 december Óverige vergaderingen Werkgroep Pieters- en Academie- wijk/Levendaal-West: 30 november a.s. Beheergroep Slaaghwijk: 1 december - Commissie voor de Beroep- en Be- Diversen Inschrijving 18 woningen Maresingel. Inschrijving kandidaat-gegadigden voor een volkstuin. Reageren op notitie "Wijkwelzijnsplan- ning" Bijzondere openingstijden tijdens de Paaltjes op fietsroutes tijdelijk verwij derd. Intrekking regeling geldelijke steun ou deren bij verhuizing 1986. Inspraak ontwerp-nota "Bouwen in be staande Leidse wijken". Grof-/huisvui!ophaaldienst Het grofvuilophaalschema voor de vol gende week. Bouwplannen Verlenen diverse bouwvergunningen. U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren vla Omroep Rijnland op 88,1 FM via de ka bel en 105,7 FM via de etherl Uitzen ding: 10.30-11.00 uur. Jan Verhagen (links) en Gerard Straathof morgen door de St. Jansfanfare gehuldigd i 42 jaar lidmaatschap.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18