TAD LEIDEN t eeds O The way- in verbouwings-uitverkoop kortingen tot 60% alle bekende merken jeans jacks jassen -truien shirts kolberts The wax-in oude ryn 1 hoek hoogstraat Eenmalige uitkering niet vóór feestdagen Duizend studenten hebben collegegeld nog niet betaald Beuk van 215 jaar omgezaagd LEIDSCH DAGBLAD s VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 Mededelingen Gemeentebestuur Leiden Lees de advertentie ^%/EEK van a.s. zondag Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 22Z. Kleding De Leidse universiteit is de oud ste van Nederland en dat wil je weten ook. Aan eeuwenlange tra dities wordt met grote vastbera denheid vastgehouden. De nieuwbakken doctorandus mag na al die eeuwen nog steeds op de muren .van het zweetkamertje in het Academiegebouw aan het Rapenburg zijn handtekening zetten. In het hetzelfde gebouw worden de zogenaamde promo tiezittingen gehouden. Dat is de afsluiting voor iemand die na zijn doctoraal nog een proef schrift heeft geschreven. Als het goed is krijgt hij, na aan de tand te zijn gevoeld door een aantal hoogleraren, zijn doctorsbul en mag hij dr. voor zijn naam zetten. Die hele promotiezitting staat >ol van tradities. In een zaal vaarvan de muren zijn behangen met portretten van h.ooggeleerde heren uit achterliggende eeu- n, komt de promovendus met de pedel binnen; de toekomstige doctor in jacquet en bijgestaan door twee zogenaamde para- nymphen, veelal studiegenoten die hem tijdens het vragenvuur steun kunnen geven; de pedel, de man die de organsiatie in han den heeft, met een vreemde stok zijn handen met bellen eraan. Daarna komt de promotiecom- >sie die bestaat uit deskundi gen op het vakgebied van de pro movendus. En vaak komen ze niet uit deze stad en dat heeft tot gevolg dat zij niet op de hoogte zijn van de kledingsvoorschrif ten. Daar zit nu het probleem. Een aantal keren is het dekanen, dat zijn voorzitters van faculteiten, opgevallen dat leden van buiten Leiden niet correct zijn gekleed. Volgens secretaris van het colle ge van dekanen L. Graafland, zijn de leden verplicht om in donker kostuum, donkere strop das en toga de promotie bij te wo nen. "In een paar weken is het voorgekomen dat de kleding van niet-Leidse leden niet aansluit by de voorschriften. We maken er geen halszaak van, want zo be langrijk is het nu ook weer niet. Maar in een volgende zitting van het college van dekanen zullen we bespreken wat we daaraan kunnen doen", aldus Graafland. Nu mogen zo hier daar gelui den te horen zijn dat de weten schappelijke kwaliteit van de Leidse universiteit niet meer je van het is, aan de tradities wordt niet getornd. Armworstelen Wat de insiders natuurlijk wel weten en wat de leken niet weten is dat armworstelen iets anders is dan armdrukken. "Dat laatste heb je bij Veronica kunnen zien. Zij hebben een speciale tafel voor dat armdrukken. Met van die gaten waarin de ellebogen passen en een paaltje dat ze met hun vrije hand kunnen vastpak ken. Bij het armworstelen doen we het op een gewone tafel", legt organisator van het tweede Leid se armworstelkampioenschap Lucas Riethoven uit. In Leiden willen ze het 'leuk' houden. "Om zo'n tafel te huren ben je alleen al 900 gulden kwijt. Daar kunnen we niet aan begin nen. Veel jongens schrikken te rug als ze zien dat het er profes sioneel aan toe gaat. Dan heb je maar een paar partijen en is het na en paar minuten bekeken. Dat is voor die jongens niet leuk en ook niet voor het publiek", zegt Riethoven temidden van jon gens met bredere borstkassen dan je normaal bij een sporteve nement ziet. Sommigen daarvan zijn volgens de organisator zelfs ADVERTENTIE LEIDEN - De meeste gemeenten in de regio Leiden zijn dit jaar niet in staat de eenmalige uitkering voor de jaarwisseling uit te betalen. De circa 3800 Leidenaars die recht hebben op de eenmalige uitkering, krijgen het geld vermoedelijk niet eerder dan begin februari in han den. Ook in Katwijk hoeven de circa 500 aanvragers er niet op te reke nen dat zij voor februari kunnen beschikken over hun geld. In Al phen aan de Rijn wordt overwogen door extra mensen in te zetten een deel van de uitkeringen toch nog voor de jaarwisseling uit te betalen. In voorgaande jaren is die extra uitkering in de regel in december betaald omdat mensen met een mi nimum-inkomen juist die maand financieel moeilijk door kunnen komen. Oorzaak van de late uitbe- ADVERTENTIE LEIDEN - Ongeveer duizend stu denten aan de Leidse universiteit hebben hun collegegeld (1604 gul den), dat voor 1 december binnen moet zijn, nog niet betaald. De ver wachting is dat 800 van hen dat als nog zal doen. Vierhonderd studen ten hebben een beroep hebben ge daan op het noodfonds van de uni versiteit, wat een verdrievoudiging is ten opzichte van vorig jaar. Studenten die niet voor 1 decem ber aan hun betalingsverplichting voldoen, worden volgens studen tendecaan drs. A.D. van der Pijl van de Leidse universiteit niet uit geschreven. Wel lopen zij het risico dat de resultaten van hun tenta mens niet worden geaccepteerd. Betalen zij in bijvoorbeeld februari alsnog, dan wordt dat tentamen met terugwerkende kracht wel gel dig. Studenten die helemaal niet over de brug komen, kunnen in het erg- Drie auto's in brand LEIDEN - Door onbekende oor zaak zyn gisternacht in de Sint Aagtenstraat één auto totaal en twee auto's gedeeltelijk uitge brand. De brand begon in een al af gedankte auto die rijp voor de sloop was. Het vuur werd echter zo hevig dat het na verloop van tijd is overgeslagen naar twee dichtbij staande auto's. De auto's zijn ei gendom van verhuurbedrijf Auto Peter. Het vuur is door de brand weer gedoofd. ste geval een boete van 10.000 gul den opgelegd krijgen. "Wanneer studenten zich inschrijven aan de universiteit, gaan ze een betalings verplichting aan", aldus Van der Pijl. "Als zij daaraan niet op tijd voldoen, is het mogelijk om de boe teclausules in werking te stellen en dat kan oplopen tot 10.000 gulden. Maar dat komt zelden of nooit voor. Faculteiten hebben in principe wel het recht om studenten de toe gang te ontzeggen, maar dat is niet in eerste instantie de bedoeling". Volgens Van der Pijl moet de uni versiteit wel de nodige strengheid aan de dag leggen, "omdat studen ten de mogelijkheid hebben om een lening van de universiteit te krijgen". Het merendeel van de studenten dat het collegegeld nog niet heeft voldaan, is in de problemen geko men omdat zij vanwege de nieuwe regelingen niet in aanmerking ko men voor een voorschot op het col legegeld. "Vroeger kon zestig pro cent van de studenten in augustus over het collegegeld beschikken en daar konden zij op worden aange sproken. Die groep is nu aanmer kelijk kleiner geworden", aldus Van der Pyl. Volgens hem is de 'nieuwigheid' van de nieuwe regelingen rond de studiefinanciering als een van de redenen voor het wanbetalen aan te merken. "Maar het is een idee-,,; fixe te veronderstellen dat alle stu denten nu iedere maand braaêhton- derd gulden gaan sparen om hun collegegeld voor volgend jaar te kunnen betalen. Ik dehk wel dat de bollenboeren het de komende zo mer extra druk krijgen met studen ten die zich voor werk aanmelden". Leidenaar Bodijn rechts) in gevecht met Noordwijker Wil Koemans. Bodijn werd tot winnaar uitgeroe pen nadat Koemans zijn arm optilde. (foto H kanshebber voor de de titel sterkste man van Nederland. Ze doen hier niet mee omdat ze bang zijn voor blessures. Aan de bar drinken zij hun jus d'orange en slaan zelfverzekerd het geduw en getrek met de armen gade. Armworstelen gebeurt op een gewone tafel midden in het café zonder speciale verhoging. In fei te is bij het armworstelen veel ge oorloofd. Volgens Riethoven gaat dat er in Engelse pubs net zo aan toe. Het is dus toegestaan om te 'hangen', wat betekent dat de armworstelaars met hun lichaam voorover mogen buigen om meer kracht te zetten. Het gevolg hier van is dat met de ellebogen wordt geschoven maar dat is niet erg. Als de deelnemers maar niet hun ellebogen van de tafel halen. De vrije hand moet op de rug. "De eerste keer dat de elleboog wordt opgetild is er nog niets aan de hand. Zodra het een tweede keer gebeurt, word je ge diskwalificeerd", zegt scheids rechter Aad Slingerland streng. Voordat de kampioenschap pen begonnen moesten de 17 deelnemers gewogen worden. Er waren vier categorieën: 60 tot 70, 70 tot 80, 80 tot 90 en boven de 90 kilo. Eén deelnemer heeft echt pech. De weegschaal blijft staan bij 90,5 kilo en dat betekent dat hij in de categorie zit van de zwaargewichten. "Het is jam mer, dan moet je tegen Bodijn", lachen de andere deelnemers. Bodijn blijkt de kampioen van de vorige keer te zijn. "Ga effe naar de plee, misschien helpt dat", jennen ze door. De jongen berust in zijn gewicht, vindt het kennelijk prima om eens de handschoen met Bodijn op te ne men. De kampioen van het jaar daarvoor blijkt niet voor niets fa voriet te zijn. De voorronden wint hij vrij gemakkelijk. Onder het armdrukken geeft hij nog knipogen naar omstanders. In de finale staat hij tegen Noordwij ker Wil Koemans. De strijd gaat even gelijk op, maar als Koemans met zijn imposante postuur er tegen aan gaat om de beslissing te forceren tilt hij zijn elleboog van de tafel. Daarvóór was hij al in de fout gegaan en dus werd Bodijn wederom kam pioen van Leiden. Lucas Riethoven is bepaald geen onbekende in het land van de krachtsporten. Hij organiseer de al verschillende evenemen ten, waaronder De Sterkste Man van Leiden. "Ik vind het leuk om dat te doen, want er blijkt toch animo voor dit soort krachtsport- evenementen te zijn", zegt Riet hoven. De volgende Sterkste Man van Leiden is op 27 januari in het Anthonius Clubhuis. Kritiek op duurdere W aaghoofdbrug LEIDEN - De raadscommissie voor financiën heeft gisteren de no dige vraagtekens gezet bij het feit dat de Waaghoofdbrug bijna de helft duurder uitvalt dan aanvan kelijk was gedacht. Vertegenwoor digers van CDA en Links Leiden zeiden dat ze het zich maar moei lijk konden voorstellen dat de ar chitecten geen rekening hebben kunnen houden met de extra kos ten. Overigens ging de meerderheid van de commissie, ondanks de kri tiek, ermee akkoord dat voor de bouw van de brug 250.000 gulden extra wordt uitgetrokken. Alleen het CDA behield zijn stem voor. Leden van deze partij willen de zaak eerst nog een keer bespreken met de overige leden van hun frac tie. De architecten verklaarden gis teren dat de brug duurder is gewor den omdat er onnder meer pas later werd besloten alsnog een slijtlaag op het brugdek aan te brengen. Bo vendien wordt de brug nu voorzien van verlichting en blijkt ook de constructie aanmerkelijk ingewik kelder - en dus kostbaarder - te zijn dan aanvankelijk was gepland. Een van de architecten gaf gisteren trouwens toe dat het plan, waaraan de gemeenteraad destijds zijn goedkeuring gaf, eigenlijk nog niet was 'uitgekristalliseerd'. Kranenburg (CDA) vroeg zich af waarom de gemeente dan toch niet had bedongen dat de bouwkosten het bedrag dat de raad ervoor had uitgetrokken niet zou overschrij den. Hij merkte op dat het boven dien niet de eerste keer was dat een bouwplan uiteindelijk duurder uit valt dan eerder was berekend. Zijn partijgenoot Van Duijn zei het voorts merkwaardig te vinden dat de gemeenteraad besluiten moet nemen over 'niet-uitgekristalli- seerde' - dus eigenlijk niet gereed zijnde - plannen. Bakker (WD) en Beijen (PvdA) zeiden dat ze liever hadden gezien dat het college, nadat duidelijk was dat het plan duurder zou uitvallen, was teruggekomen naar de ge meenteraad voordat de bouw van de brug was aanbesteed. Wethouder Bordewijk hield de commissie voor dat, als zy de kos- tenoverschryding onaanvaardbaar vindt, ze alsnog kan besluiten dat de Waaghoofdbrug goedkoper moet. Persoonlijk bleek hij niet zo zwaar te tillen aan het feit dat de brug duurder wordt. Het betekent ook dat zij mooier wordt. "En de plaats waar ze komt te liggen is een kwetsbaar stukje Leiden". Overigens hadden de architecten na alle aanpassingen berekend dat de brug anderhalve ton duurder zou worden. Na de aanbesteding bleek daar nog een ton bij te moe ten. "Als we voor de aanbesteding de raad om extra geld hadden ge vraagd, hadden we na de aanbeste ding nóg een keer een ton erbij moeten vragen. In dat geval was het huis denk ik helemaal te klein geweest", aldus Bordewyk. taling is dat de Eerste Kamer pas deze week akkoord ging met de wetsvoorstellen voor de eenmalige uitkering. Als gevolg daarvan wa ren de sociale diensten in de regio Leiden pas woensdagmiddag in staat een begin te maken met het verzenden van de formulieren naar diegenen die voor de uitkering in aanmerking komen. De vertraging in het parlement is mede veroorzaakt doordat de een malige uitkering dit jaar wordt af gebouwd. Ter compensatie wordt dit jaar samen met de eenmalige uitkering een 'beëindigingstoe slag' uitbetaald. De hoogte van de uitkering is af hankelijk van de gezinssamenstel ling van de aanvrager. Het bedrag kan oplopen van ruim 300 gulden voor een alleenstaande tot 1300 gulden voor een echtpaar met twee kinderen. Mensen die voor de een malige uitkering in aanmerking komen krijgen daartoe een formu lier toegestuurd dat voor 31 januari 1988 moet zijn teruggestuurd. "Vanzelfsprekend dat de men sen blij zouden zijn wanneer zij het geld nog in december binnen heb ben", zegt de Leidse sociale dienst ambtenaar Van der Meijden: "Maar de administratieve verwerking kóst nu eenmaal tijd. Alle mensen die de afgelopen weken belden over hun uitkering, hebben we ge waarschuwd: reken er maar niet op dat het geld nog dit jaar binnen is". Volgens verantwoordelijk wet houder De la Mar (sociale zaken) zijn alle mogelijkheden bekeken om het geld toch eerder uit te beta len, echter zonder resultaat. "We hebben overwogen om de simpel ste aanvragen waarvan alle gege vens bekend zijn met voorrang te behandelen. Daar kunnen we een kwart van de aanvragers mee hel pen. Maar het betekent wel dat de rest tot misschien wel maart moet blijven liggen. Dat is niet verant woord". Volgens De la Mar is het niet mogelijk de betrokkenen het geld voor te schieten: "Stel je voor dat de berekening achteraf anders uitvalt. Dan moet je dat geld weer van de mensen terug gaan vragen, dat is toch ook niet redelijk". Alle gemeenten in Nederland zullen de slechte boodschap aan hun inwoners moeten overbren gen. De gemeente Heerenveen heeft inmiddels een oplossing ge vonden. Daar worden de aanvra gen met de hand verwerkt waar door het mogelijk is de uitkering toch voor de Kerstdagen uit te be talen. Dat is in Leiden echter niet mogelijk. Van der Meijden: "In een kleine gemeente als Heerenveen gaat het misschien om een paar honderd aanvragen. In Leiden ech ter om een paar duizend, die kun je niet met de hand verwerken". De la Mar heeft weer een reden extra om met het vingertje boos naar Den Haag te wijzen. "Daar we ten ze natuurlijk ook wel dat een groot aantal mensen hun eenmali ge uitkering als Kerstgeld gebrui ken. Het interesseert ze blijkbaar geen ene moer", aldus de wethou der. LEIDEN - Mevrouw C. Wesselman uit Roelofarendsveen was deze week de 500.000ste die sinds de op richting van de Leidse Bloedbank bloed gaf. Deze mijlpaal in de ge schiedenis van de Stichting Rode Kruis Bloedbank Leiden leverde haar een bloemetje op dat zij kreeg uit handen van dr. J.G. Eemisse, medisch directeur van de Bloed bank. Mevrouw Wesselman, die voor het eerst bloed gaf in 1953, werd nu voor de veertigste maal bloed afgenomen. Op de foto mevrouw C. Wessel man, gefeliciteerd door prof. dr. J.J. van Rood, hoofd afdeling im- munohaematologie en Bloedbank van het AZL (links), J. iian Oosten, bloedafname, (rechts) en dr. J.G. Eernisse (zittend). (foto azl> LEIDEN - De ongeveer 215 jaar ou de bruine beuk op het voorplein in de Hortus Botanicus wordt volgen de week omgezaagd. Het eigenlijke werk neemt drie dagen in beslag, maar al met al zal deze 'operatie boom', die wordt uitgevoerd door de staf van de botanische tuin met medewerking van de bomenspeci- alist van de gemeente Leiden, een week duren. Het omzagen begint maandag morgen om 11.00 uur met het ver wijderen van de zijtakken. De ho gere takken worden voor een deel opgevangen met touwen. Voor het verwijderen van de top moet een 20-tons kraan in actie komen, om dat de stam te hoog is om deze in zijn geheel te laten omvallen. De laatste tien meter van de stam wordt wel in zijn geheel omgetrok ken. Verwacht wordt dat de boom woensdagmiddag is geveld, maar bij te sterke wind en zware regen wordt het werk in verband met de veiligheid stilgelegd. Vanwege die veiligheid is het voorplein van de botanische tuin gedurende de werkzaamheden voor publiek afgesloten. Voor be langstellenden biedt het pad langs de Binnenvestgrachtvijver vol doende uitzicht op de werkzaam heden. Tot het moment dat de boom is geveld, is de ingang van de Hortus voor het publiek verplaatst naar de 5e Binnenvestgracht. De verschillende delen van de beuk krijgen allemaal een bestem ming. Enkele schijven van de stam gaan naar de collectie van de natio nale natuurhistorische presentatie in het Pesthuis. Mensen die een ei gen blijvende herinnering aan de boom willen, kunnen een schijf van de stam kopen. Belangstellen den voor stamschijven moeten zich schrijftelijk melden. De takschij- ven zijn vanaf 8 december te koop bij de portier. De opbrengst van dit alles is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe boom voor het voorterrein. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17