Waterleiding vorstvrij houden Draad inrijgen is geen probleem meer Rolink was pionier in de sportgeneeskunde -VRIJE TIJD r Handig voor in kleine keuken Hoeken meten en afschrijven 'Kamer gaf bewindslieden veel te veel de vrije hand' Parlementair onderzoek bouwfraude Regeling betalen extra kosten Stopera VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 *11 C# Er is nogal wat keuze in systemen om een scheidingswand te bou wen, bijvoorbeeld om op een zol derverdieping een kamer te ma ken, of om een groot vertrek op te splitsen in twee kleinere. Een heel praktische oplossing voor dit soort werk is het systeem van sandwichpanelen. Daarbij is helemaal geen regelconstructie no dig. De 60 cm brede panelen, aan beide zijden voorzien van gipskar- tonplaat en inwendig gevuld met een geperste 'koek' van vlassche- ven (bijprodukt uit de vlasbouw), I zijn zelfdragend en staan als een paal overeind. Ze zijn aan de verticale zijden voorzien van een groef, waarin stroken spaanplaat ('veren') passen om het wandvlak een strak ver band te geven. Inwendig zijn ze om de 60 cm voorzien van lei dingschachten, waar je elektrolei- dingen (flexibele buis) door kunt Houten onderregels voor plaat sing op de vloer, met of zonder groef, houden de samengevoegde panelen exact vast. Dat levert een stijve constructie op. Als bovenre gel, voor de aansluiting tegen het plafond, kunnen dezelfde houten profielen gebruikt worden, óf U- profielen van pvc. Op elke gewenste plaats kunnen bevestigingen gemaakt worden om spiegels, wastafel plus de gewenste accessoires zoals planchets aan te brengen. Je hoeft alleen maar even bedacht te zijn op de plaats van de verticale ingefreesde lei dingschachten; daar moet je dus niet spijkeren of schroeven. Voorboren, pluggen of speciale tuimelaars plaatsen is niet nodig. Dit Alpha-systeem is verkrijg- baar in diverse dikten en lengten, bij een standaard-breedtemaat van 60 cm. Wat gewicht betreft zijn de panelen hanteerbaar voor één man, dus zonder helper. Makkelijk op maat te zagen met een gewone handzaag. De N-types van 54 en 70 mm dikte zullen in de dhz-praktijk het meest gangbaar zijn, een dun nere uitvoering van 35 mm is als af- zetwand op ruwe muuropper- vlakkten (nieuw gemaakt of afge hakt) als egalisatie- en isolatie-af werking het meest geschikt. *De platen zijn wat lengte betreft verkrijgbaar op 240 (inclusief de boven- en onderregels voldoende voor wandhoogten in onder andere premiebouwhuizen) tot 330 cm. Voor gebruik in vochtige ruim- De ene weerprofeet voorspelt een heel zachte, de andere een ijselijk strenge winter. Reken, wat de waterleiding betreft, veiligheidshalve maar op het laatste. Tijdens de twee afgelopen winters zijn er in Nederland duizenden gevallen van bevroren waterleidingen geweest. Loodgieters moesten overuren maken. Die ellende is makkelijk te voorkomen. door Mar Groen Pak het in logische volgorde aan. Controleer eerst de hoofdkraan op mogelijke lekkage. Of hij goed af sluit is gauw vastgesteld. Draai de hoofdkraan dicht en zet alle tap kranen open. Daarna het aftap kraantje open. Als dit mogelijk is, vang dan het uitstromende water op zodat de meterput niet kledder nat wordt. Als na enige tijd toch nog water uit het aftapkraantje ten (bijvoorbeeld een badkamer) moeten voorzorgsmaatregelen ge nomen worden om aansluiting op vloer en in hoeken waterdicht af te sluiten, bijvoorbeeld met kim- band. Het materiaal, voorzien van KO- MO-attest, voldoet aan de geldende normen wat betreft brandwering, geluid- en thermische isolatie. Een deur 'inbouwen' is geen probleem; je bouwt met de zaag het paneel rond het kozijn. Kiertjes dichtje af met vulmiddel, waarmee je ook de voegen tussen de panelen kunt af vlakken, als je de Alpha-Wand met verf, behang, structuurpleister enz. wilt afwerken. Het kartonopper vlak van de buitenbladen moet dan wel even met voorstrijkmiddel be handeld worden. Je kunt er ook wandtegels op plakken. Speciaal voor de amateurver bruiker is er een duidelijke stap- voor-stap instructiefolder bijge voegd. Dan de hamvraag: wat kost dat dan? Uitgaande van een 54 mm dikke uitvoering komt dat op pak weg 45 gulden per vierkante meter. Informatie en verkoopadressen Alpha Wand in Katwijk-ZH, tel. 01718-20294. blijft druppelen, dan is er iets mis met de hoofdkraan. Niet zelf aan sleutelen, maar het waterleiding bedrijf waarschuwen. Folie In veel huizen zit de watermeter op een vorstvrije plaats maar in misschien wel méér woningen be staat het gevaar dat de watermeter en de in de put aanwezige leiding- delen bevriezen. In de meter is al tijd een klein beetje water aanwe zig dat - ook wanneer de hele lei ding is afgetapt - kan bevriezen. Als onderdeel van een totale isola tie van de 'put' kunt u zo'n vorstge- vaarlijke meter omwikkelen met noppenfolie dat met aluminiumfo lie is afgewerkt. Dit makkelijk han teerbare spul neemt geen vocht op en laat zich, in stroken geknipt, zonder moeite strak spiraalsgewijs wikkelen. Weerstandsdraad Een andere mogelijkheid is om rond de leidingdelen in de meter- put, de hoofdkraan en de meter te omwikkelen met elektrisch weer standsdraad, dat u in goed gesor teerde elektrotechnische zaken kunt kopen. Het wordt via een transformatortje aangesloten op het elektriciteitsnet. De draad wordt (niet te) warm en houdt de vorst weg uit de 'edele delen' in de meterput. Voor het isoleren van de putwan- den kunt u polystyreen- of polyu- rethaanschuimplaten gebruiken. Maak ze op maat, snijd er de nodige gleuven in om uit de wanden ste kende leidingen te passeren en plaats ze tegen de wanden. Als ze goed op maat gemaakt zijn, kun nen ze los geplaatst worden; de twee korte stukken houden de lan ge klemvast op hun plaats. De bo dem hoeft niet geïsoleerd te wor den; een meterput behoort zo diep te zijn dat de bodem beneden de vorstgrens ligt. Zijn temperatuur boven nul, al is het maar weinig, geeft een zekere 'warmte' af... aar dwarmte noemt men dit. Kieren dichten Er bestaan nog buitenshuis ge plaatste meterputten. Die zijn ui teraard extra vorstgevoelig. Er be hoort behalve een bovendeksel een stukje lager nog een tussendeksel in te zitten. Vooral die buitenput- ten hebben een goede isolatie no dig, op de manier die hierboven voor binnenhuis-putten (met name achter de voordeur) genoemd is. Het isolatie-effect kunt u nog ver sterken door eventuele kieren tus sen wanden en deksel(s) af te dich ten, om tocht te weren. Als het hard vriest en stevig waait, dringt de ijs koude wind door de kleinste kie ren heen. Wilt u het helemaal goed doen, lijm dan tegen de onderkant van zowel boven- als onderdeksel van buiten- en tussendeksel isola tiemateriaal. Eventueel kunt u op het tussendeksel nog een stuk oud (dik) vloertapijt leggen, precies op maat geknipt. Aftappen Tap leidingdelen die in de winter niet gebruikt worden (zoals de bui tenkraan) af; gewoonlijk hebben zulke leidingdelen een 'eigen' af tapkraantje. Leidingen die vlak langs buitenmuren lopen en die niet afgetapt kunnen worden kunt u met speciaal daarvoor gemaakt isolatieprofiel van zacht schuim- materiaal isoleren. Bent u in de winter gedurende langere tijd af wezig, tap dan de hele waterleiding af. Eigenaren van recreatiehuisjes die in de winter niet verwarmd worden, kunnen dit het best aan het begin van de winter doen en de boel pas weer aansluiten als de vorst definitief uit de lucht is. Ver geet daarbij niet de geiser af te tap pen en de stortbak van de w.c. leeg te laten lopen. Gooi dan meteen een handvol zout in de toiletpot. Aftappen van de waterleiding gaat als volgt: draai de hoofdkraan dicht, zet alle waterkranen open en laat de leiding leeg stromen. Ver geet de geiser en het toiletspoelre- servoir niet. Open nu het aftap kraantje naast de hoofdkraan in de put. Bij het opnieuw in bedrijf stel len: alle tapkranen open, hoofd kraan open, water laten doorstro men tot uit alle kranen een normale straal komt. Dan de kranen sluiten. Zo komt u zonder bevroren ('ge sprongen') leidingen de winter door. Een verstekhoek afschrijven op bijvoorbeeld latten en lijsten is niet zo moeilijk als dat onder 90 of 45 moet gebeuren. Daarvoor hebben we de schrijf- of winkelhaak, met een 'blok' als aanslag en een blad, al dan niet voorzien van maat-inde- ling. Moet je hoeken onder een an dere graden-instelling markeren of controleren, dan is het aloude tim mermansgereedschap dat als zwei- hoek bekend staat de oplossing. Die geeft echter geen graden-aan duiding aan, en is dus in feite alleen als controle- of overneemmiddel bruikbaar. De in Nederland pas geïntrodu ceerde Combi 8485 zijn tal van deze In de elektronisch gestuurde naai machines van deze tijd zit een hele boel automatisch bedieningsge mak ingebouwd. Tot dusver bleef echter nog het vervelende pro bleem van het inrijgen van de draad, vanaf de garenklos via aller lei lastige lussen naar de naald. Lewenstein heeft daar nu een op lossing voor gevonden. Een binnen de naaimachine geïntegreerd sys teem maakt het mogelijk om de draad met één handbeweging van klos tot naald te geleiden. Deze au tomaat voert de draad naar een re gelaar die onder alle omstandighe den voor een optimale spanning zorgt. Dit systeem is toegepast in de Silverline-modellen, die zo'n 800 tot 1000 gulden kosten. Ze bie den 8, 14 of 16 verschillende 'ste ken', met een kleurcode instelbaar. Het eenvoudigste model van deze nieuwe generatie automatisch in rijgende naaimachines heeft een knoopgatenautomaat die alle gaten precies op de vereiste lengte af werkt. En in alle types zit een ont- functies verenigd. Het is een op de pantograaf lijkend 'scharend' ge reedschap dat uit vijf ten opzichte van elkaar scharnierende delen be staat. Ze kunnen via het centrale deel, van cm en mm voorziene schaal ingesteld worden, dus per hoekgraad. Meteen zijn de binnen- en bui tenhoeken afleesbaar. Je kunt er dus zelfs een parallellogram mee uitzetten. De aanslag is groter dan die van de schrijf- of zweihaak. Die nieuwe hoek- en gradenme- ter kost 58,50 gulden. Informatie R. E. van Schalkwijk, Huizen, tel. 02152-64429.(GPD) koppelingssysteem voor opspoe- len, plus een traploos instelbare steek)breedte-instelling. Het topmodel kan via een elek tronisch gestuurd programma in zelfs de lastigste (dikke) stoffen bij lage snelheid op volle kracht wer ken. (foto GPD) Speciaal voor kleine keukens is de afwasbak met kleine spoeleenheid (inhoud 1.5 liter). De Franke com pact nova CN 660 past zelfs op een onderbouw kast van 60 cm. De bak ken zijn 1.75 cm diep. Accessoires zoals inzetbakje. draadkorf, snij plank en afdruiprek zijn los bij te kopen. De prijs van deze spoeleen heid bedraagt 650 gulden. Meer informatie Franke Roest vrij staal Nederland BV tel. 4920- 85111. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft de bewindslieden van het ministerie van volkshuisves ting eerder gestimuleerd om te vrij met regelingen om te gaan dan hen gecontroleerd en voorkomen dat volkshuisvestingsgeld op een onte rechte wijze gebruikt werd. Dat stelde prof. dr. ir. H. Priemus giste ren tijdens de laatste dag van de parlementaire enquête naar de bouwsubsidies. Volgens Priemus heeft de volksvertegenwoordiging het op het gebied van controle vol ledig laten afweten. Er zijn wel eens vragen gesteld in de geest van 'moetje met beleggers in zee gaan', maar verder stond de Kamer maar een doel voor ogen: 'Bouwen, bou wen, bouwen'. "Als Tweede Kamerleden hun zin hadden gekregen, waren de problemen nu nog veel groter ge weest", aldus de hoogleraar. Prie mus had overigens grote bezwaren tegen de wijze waarop bewindslie den met volkshuisvestingsregelin gen zijn omgegaan. Hij erkende dat een minister aan de ene kant een zekere vrijheid nodig heeft. "An derzijds zijn er grote nadelen ver bonden aan een situatie waarbij de minister, respectievelijk zijn amb tenaren zich beroepen op de 'inten tie' van de wetgever of het belang van de volkshuisvesting". Door zelf van de regels af te wijken of de tekst van de regelingen niet tijdig aan te passen, zorgden bewindslie den volgens Priemus voor een situ atie 'waarin ook de subsidie-aan vrager wordt uitgenodigd zich cre atief op te stellen. Zo kan een grijs gebied van normvervaging ont staan'. Met het verhoor van Priemus heeft de enquêtecommissie na het ondervragen van 83 personen in 92 PRIJS - Channa Boon, studente aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsteq in Den Haag, heeft met twee van haar aquarellen een reis naar Venetië ter waarde van 3.000 gulden gewonnen. Boon werd eerste in een aquarellenwed strijd voor alle studenten van de academie. verhoren en 95 zittingen de open bare verhoren afgesloten. Voorzit ter Klaas de Vries waarschuwde aan het eind nog dat uit de openba re verhoren geen definitieve con clusies getrokken kunnen worden. De commissie beschikt nog over een groot aantal documenten, die mogelijk nog een andere visie op bepaalde zaken kunnen werpen. Afgelopen week trok minister Van Dijk aan de hand van de openbare verhoren al de conclusie dat staats secretaris Brokx ten onrechte is weggestuurd. Dergelijke conclu sies zijn volgens de commissie ech ter voorbarig. Die kunnen pas ge trokken worden na het definitieve eindrapport dat eind januari vol gend jaar verschijnt. Bonn pompt nog 300 miljoen mark in reactor Kalkar BONN (GPD) - De Bondsrepu bliek stopt nog 300 miljoen mark in de omstreden snelle kweekreactor te Kalkar bedrijfsklaar te houden, zo werd gisteren in Bonn bekend. De ministeries voor technologie, die de reactor bouwen en gaan ex ploiteren, kwamen overeen alle drie een derde van de kosten te dra gen. Tot nu toe heeft de snelle kweekreactor, waaraan ook Neder land en België deelnemen, rond ze ven miljard mark gekost. De Westduitsers gaan ervan uit dat het waarschijnlijk nog jaren zal duren voordat de laatste twee ver gunningen voor de inbedrijfsname zullen zijn afgegeven. De regering van de deelstaat Nordrhein-West- falen, waar de SPD de macht heeft, weigert de vergunning voor het plaatsen van de brandstofstaven, omdat er ernstige twijfels bestaan over de veiligheid van de reactor. Door de nieuwe financiële injec tie is het onderhoud van de reactor in ieder geval tot 1990 gegaran deerd. De regering in Bonn, de bouwer en de exploitant gaan er van uit dat dan de vergunningen zijn afgegeven of dat de christen democraten in Nordrhein-Westfa- len de macht hebben overgeno men. De CDU liet na het bereiken van dit financieringsakkoord we ten dat "de deelstaatsregering er nu in ieder geval niet meer op hoeft te rekenen dat het probleem Kalkar zich zelf oplost door geldge brek". Minister Nijpels (midden) toonde gisteren tijdens de opening i op Rozenburg een vat met klein chemisch afval. ROZENBURG (ANP) - Minister Nijpels van milieubeheer wil al in 1990 stoppen met het verbranden van giftig afval op de Noordzee. Dat is vijf jaar sneller dan de deel nemers aan de Noordzee-conferen- tie deze week in Londen overeen kwamen. Volgens Nijpels is die versnelling mogelijk door de inge bruikneming van een nieuwe ver brandingsoven van Afvalverwer king Rijnmond (AVR)-Chemie in Rozenburg. Hij deelde dit gisteren mee bij de officiële ingebruikname van deze installatie. AVR-Chemie, waar binnen an derhalf jaar ook een depot voor de opslag van niet-verwerkbare che mische afvalstoffen op de Maas- 'Sneller stoppen met verbranden afval op zee' vlakte deel van uitmaakt, krijgt de functie van nationaal verwerkings bedrijf, zo benadrukte Nijpels. Aangezien het bedrijf op com merciële basis wordt geëxploiteerd zal ook buitenlands afval worden verwerkt. De minister wil echter dat daardoor geen wachttijden voor verwerking van Nederlands afval ontstaan. Nijpels wil dat veel meer afval stoffen worden verbrand in plaats chemisch vuilverbrandingsbedrijf van gestort. Momenteel wordt drie miljoen ton huishoudelijk en be drijfsafval verbrand en zeventien miljoen ton gestort. Daarnaast zijn er tachtig miljoen ton afvalstoffen uit kunstmestproduktie, bagger specie en mest. Het storten van ver- brandbare afvalstoffen moet vol gens de minister binnen vijf tot tien jaar volledig worden beëin digd. Nijpels meent echter dat de financiering van een nieuwe draai trommeloven - ter vervanging van een oude - door AVR-Chemie zelf moet wórden bekostigd. De nieuwe, volledig computer gestuurde verbrandingsinstallatie kan ongeveer tienduizend verschil lende, sterk uiteenlopende typen chemisch afval verwerken. AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam is bereid tot betaling van twee derde van het be drag aan claims dat de aannemer van het Stadhuis/Muziektheater heeft ingediend wegens vertragin gen tijdens de bouw. Het totaal aan claims beloopt ruim 35 miljoen gul den. De vertragingen ontstonden on der meer omdat bouwtekeningen te laat werden ingeleverd. Volgens de woordvoerder worden de werk zaamheden van een arbitragecom missie die sinds enkele jaren oor deelt over de rechtmatigheid van die claims opgeschort als de ge meente en de bouwer tot overeen stemming kunnen komen over het te betalen bedrag. In 1985 werd al duidelijk dat de aannemerscombinatie Stamuco extra claims zou indienen. Die wa ren in april van dit jaar opgelopen tot bijna 35,5 miljoen gulden exclu sief BTW. Van de claims die inmid dels door de arbitragecommissie behandeld zfjn, moest de gmeente ongeveer 67 procent aan Stamuco betalen. Volgens de woordvoerder liepen de kosten om uit te zoeken SANTPOORT-NOORD (GPD) - Dokter John Rolink, gisteravond in zijn woning in Santpoort-Noord op 65-jarige leeftijd overleden, was zich bewust van zijn reputatie. "Ja, ik weet dat ze mij een spuiter noe men", gaf Rolink, pionier op het gebied van de sportgeneeskunde, in 1977 in een interview toe. "Rol ink smijt met medicijnen, dat is een naam die je niet snel kwijt raakt". En in hetzelfde vraagge sprek, reagerend op de kwalificatie 'dopingarts': "Vroeger kon ik me om die betiteling nog wel druk ma ken - nu vlieg ik er niet meer in". Lef en vooruitstrevendheid kon den Rolink, in 1972 onderscheiden door het toenmalige Ministerie van CRM, nooit worden ontzegd. De arts, die jarenlang een praktijk had in Velsen-Noord en een kwart eeuw lang door talloze topsporters om raad werd gevraagd, schuwde nimmer het conflict. Niet bij Stormvogels, de eertte voetbal ploeg die hij medische adviezen verstrekte, niet bij Telstar, niet bij de wielerunie, niet bij da kanobond en niet bij Ajax, de club die hij veertien jaar terzijde stond en waarmee hij in het begin van de ja ren zeventig drie Europa Cups won. Door een ernstige hersen bloeding kwam er in het voorjaar van 1983 een abrupt einde aan zijn roemruchte verbintenis met de Amsterdamse club. Rolink werd in de uitwedstrijd tegen NEC onwel en was sindsdien aan huis gekluis terd. Reserves In een interview van vorig jaar reageerde het buitenbeentje in de sportmedische wereld gelaten op zijn noodlot: "Als gevolg van de welke claims terecht waren en wel ke niet, zo hoog op dat gezocht is naar een mogelijkheid een finan ciële regeling te treffen. Een woordvoerder van Stamuco reageerde verrast op het bericht dat de gemeente de claim-aanspra ken wil regelen: „We zijn wel in ge sprek met de gemeente maar ik kan nu niets zeggen over de precie ze hoogte van het bedrag. Of wij ak koord gaan met betaling van twee derde, ligt helemaal aan de rand voorwaarden die bij zo'n regeling horen." Ajax-successen hebben we veel ge reisd. Dat werk naast de praktijk vergde veel uren. Ik dronk ook nog al wat, daarmee verleg je de grens van vermoeidheid. Op die manier teer je natuurlijk wel op je r John Rolink begon zich in de ja ren vijftig als een der eerste artsen in Nederland het lot van (gebles seerde) sportmensen aan te trek ken toen wielrenners als Ab Gel dermans hem consulteerden in zijn Velsense praktijk. Later volgden vedetten als Ard Schenk en Peter Post. "Die mensen konden met hun problemen op medisch gebied alleen terecht bij verzorgers en me caniciens die zo half en half als dokter optraden", aldus Rolink in 1977. "Medische begeleiding in de sport werd toen door allerlei rand figuren gedaan In de medische wereld waren heel wat mensen die de bemoeienis met sportlieden maar flauwekul vonden. Er was van die zijde gewoon een gebrek aan interesse". Rolink had wél interesse, of het nu zwemmers, schaatsers, wielren ners, kano'ers, judoka's of voetbal lers betroffen. De geboren Olden- zaler was jarenlang de bekendste sportarts van Nederland, onder meer dank zij het feit dat hij vijftien maal actief was in Olympia's Ron de van Nederland. Zijn landelijke bekenheid ontleende John Rolink evenwel aan zijn periode bij Ajax, waar hij, opnieuw als een der eer sten, niet schroomde de injectie spuit te gebruiken en dat ook vol mondig toegaf. Rolink in 1977, veelbetekenend: "Kijk, als een at leet de tien kilometer in een be paalde tijd aflegt dan zoekt hij naar wegen om die duur te bekorten. Het opvoeren van dat prestatiever mogen ligt eigenlijk in het verleng de van het genezen van sportlie den". Objectief In 1977 stak dokter Rolink zijn nek uit toen hij zich namens Ajax als enige 'voetbalarts' keerde tegen het dopingonderzoek dat de KN VB bij de clubs wenste uit te voe ren. "Ja, ik zal ongetwijfeld weer tot het zwarte schaap gebombar deerd worden", realiseerde hy zich onmiddellijk. Volgens Rolink wa ren de onderzoekers niet volledig objectief, was geheimhouding niet verzekerd en was er sprake van een "aantasting van de menselijke vrij heid, waardigheid en privacy Zolang die controles en het onder zoek ziet waterdicht zijn, voel ik er niets voor daaraan mee te werken. Bedenk wel dat ook een arts een schurk kan zijn, net zo goed als bij voorbeeld een stratenmaker".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11