Werkgevers metaalwijzen looneisen af Premie voor gewilde ambtenaren Achterhoekse grutter claimt 100 miljoen van FNV-bonden Eigen actie achterban brengt vakbonden Italië in het nauw Premie ziekenfonds omhoog Oplage dagbladen stijgt met 40.000 Vut toch gehandhaafd Dixons en TDK hebben wel héél speciale banden. Meer winst Nationale DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ZOETERMEEK (GPD/ANP) De werkgevers in de me taalindustrie (de grootmetaal, waarin 200.000 mensen wer ken) wijzen looneisen van de vakbeweging van de hand. De cao-onderhandelingen, waarvoor gisteren een eerste gesprek werd gevoerd, gaan onder meer over eisen van de industriebonden en de Unie BLHP om de lonen met an derhalf procent te verhogen. Wel willen de werkgevers, verenigd in de FME, praten over een winstdelingsregeling. Daar wordt ook door de Industriebond FNV op aange drongen. De werkgevers willen pas op de plaats maken met verdere arbeids tijdverkorting en verlaging van de vut-leeftijd. Zij hebben zich slechts uitgesproken voor handhaving van de vut-regeling (die in de metaal overigens SUM, Stichting Uittre ding Metaalindustrie, heet). Dat is volgens de FME de enige werkge- legenheidsregeling die werkt. De bonden dringen aan op verdere verkorting van de arbeidstijd. De FME wil de premie voor het vut-fonds verlagen van 5,4 naar 4,2 procent. Dat zou mogelijk zijn door het geld dat in het zogeheten her verdelingsfonds zit, over te heve len naar de vut-pot. Het herverde lingsfonds is indertijd ingesteld voor uitkeringen aan bedrijven die door herverdelingsmaatregelen werkgelegenheid schiepen. Het fonds, dat wordt gevoed met hef fingen op de totale loonsom van be drijven, is een kleine 200 miljoen gulden groot geworden, doordat er vrijwel geen gebruik van is ge maakt. DSM - DSM Resins, de divisie har sen van het chemieconcern DSM, wil de omzet van 1,1 miljard gulden in 1993 bijna verdubbeld hebben tot 2 miljard gulden. De perso neelssterkte zal daardoor groeien van 2500 tot 3500 mensen. Ir. S. Dingemans, directeur van DSM Resins, zei dat gisteren op een bij eenkomst in het Brabantse Mierlo. Volgens de werkgevers heeft de SUM wel sucqes opgeleverd. In de tien jaar van het bestaan van de re geling hebben bijna 18.000 mensen er gebruik van gemaakt. Van de daardoor openvallende plaatsen werden er 13.000 (70 procent) her bezet. De werkgeversorganisaties stelt nu voor ook een deeltijd-vut in te voeren. Het uitkeringsniveau zou dan omlaag moeten van 87,5 naar 85 procent. In de metaal ligt de vut-leeftijd op 60 jaar. Voor' de werkgevers staat een matiging van de lonen bovenaan op de lijst. De werkgevers stellen vast dat "de rendementsposities in de bedrijfstak niet sterk zijn, de marktverhoudingen onstabiel en de produktiegroei gering is". "De internationale ontwikkelingen sa men met de beschikbare gegevens over de nationale vooruitzichten voor de Nederlandse economie vertonen een beeld vol onzekerhe den", aldus de FME. De vakbeweging legt veel na druk op verruiming van de werk gelegenheid. Zowel de Industrie bond van het CNV als van de FNV heeft al gedreigd met hogere loon eisen voor het geval over verdere werkgelegenheidsmaatregelen niet met de werkgevers valt te pra ten. Alle partijen hebben voor het cao-overleg maatregelen voor scholing in hun onderhandelings pakket opgenomen. DEN HAAG (ANP) - Duizend ambtenaren op het departement van financiën krijgen een toeslag op hun salaris die varieert van 4000 tot 8000 gulden bruto per jaar, met enkele uitschieters naar boven. Dit heeft minister Ruding (financiën) gisteren toegegeven aan de vaste Kamercommissie van financiën. Vooral PvdAdcamerlid Kom brink toonde zich verbaasd over deze toeslag, die wordt gegeven om de uittocht van gespecialiseerde ambtenaren naar bedrijfsleven en andere departementen tegen te gaan. De Kamer is hierover niet ge ïnformeerd en de ambtenarenorga- nisaties zouden in het overleg met minister Van Dijk (binnenlandse zaken) een dergelijke toeslag heb- Economie kort Bloemen De Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer begint in december met het zelf importeren van bloemen. Importveiling Aalsmeer is bedoeld als service voor middelgrote en kleinere exporteurs die niet in staat zijn zelf te importeren. VBA schat de omzet in het eerste jaar op 50 miljoen gulden. Investeringen De omvang van de totale bruto investeringen in vaste activa (goe deren) lag in het tweede kwartaal van dit jaar vier procent hoger dan in dezelfde periode van 1986. In vervoermiddelen werd minder geld gestoken. Aan woningen, ge bouwen en machines werd meer geld besteed. De overheid inves teerde twee procent meer, de be drijven vier procent zo blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Charters De luchtvaartmaatschappijen Iberia uit Spanje en Lufthansa uit West-Duitsland roepen gezamen- ljk een nieuwe chartermaatschap pij in het leven die met ingang van volgend jaar zomer onder de naam Vuelos Internacionales de Vaca- ciones vluchten gaat uitvoeren. Beide concerns voeren nog bespre kingen met een derde onderne ming over deelneming in de char termaatschappij, die Palma de Mal- lorca als thuisbasis krijgt. Bayer Het Westduitse chemieconcern Bayer heeft bij een lichte omzetda ling over de eerste negen maanden de winst met 7,5 procent zien stij gen tot 2,4 miljard mark. Presi dent-directeur J. Strenger maakte tijdens een persconferentie be kend dat de totale omzet van de chemieconern nu 28,2 miljard mark bedraagt. Dit heeft de con cern vooral te danken aan de goede zaken die in de Verenigde Staten worden gedaan. ben afgewezen, iets wat minister Ruding bevestigde Ondanks de afwijzende houding van de vakbonden en het negatieve advies van de Raad van State heeft de departementsleiding tot het ver strekken van de toeslag besloten. De bonden gingen niet in beroep bij de arbitragecommissie commis- sie-Albeda, zo vulde secretaris-ge neraal Michiels van Kessenich de minister aan. "We moesten toch wat". De Kamer heeft al meermalen aangedrongen op een toeslag op de salarissen van accountants, auto matiseringsdeskundigen, fiscalis ten en andere gespecialiseerde ambtenaren, omdat de interne con trole bij het departement - zoals ROME - De Italiaanse vakbewe ging heeft grote zorgen. De machtspositie die zij heeft opge bouwd is in gevaar. De bedreiging komt van de eigen achterban en dat is zorgwekkend. door Hein ten Kortenaar De drie grote erkende vakcentra les: de overwegend communisti sche CGIL, de katholieke CISL en de gemengde UIL, die meestal ge zamenlijk optreden (de zogenaam de 'confederalen'), zijn nog altijd de grote onderhandelaars. Zij slui ten de landelijke cao's af, zij wor den geraadpleegd door kabinets formateurs en ministers, zij wisten een wettelijk 'statuut van de ar beid' af te dwingen, dat de arbei ders aan alle kanten beschermt. Zij AALTEN (ANP) - De voormalige eigenaar van de Elka Supermark ten en Slijterijen in de oost-Achter hoek, L. Kip uit Winterswijk, wil 100 miljoen gulden schadevergoe ding van de Dienstenbond en de Voedingsbond FNV. In 1980 zou den de bonden bij Kips veertig fili alen tellende bedrijf Elka onrecht matig een bezettingsactie hebben uitgevoerd. De bonden dwongen de ondernemer bij die gelegenheid zijn concern te verkopen aan Al- bada-Jelgersma. Een door het Amsterdamse ge rechtshof ingestelde commissie van drie deskundigen heeft de schade door de gedwongen ver koop van de zaken vastgesteld op 2,8 miljoen, plus 1,7 miljoen aan rentederving. Het advies van de deskundigen (twee registers-ac countants en een vertegenwoordi ger van het CIMK, het Coördine rend Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) aan het Amsterdam- Geroyeerd lid CNV 60 dagen hongerstaking UTRECHT (GPD) - De 61-jari- ge A. Lanting uit Nieuwleusen is vandaag voor het gebouw van de vakcentrale CNV in Utrecht zijn zestigste honger stakingsdag ingegaan. Sinds eind september is hij negentien kilo aan gewicht kwijt geraakt, maar de wil om vol te houden is ongebroken. Hoofddoel van de hongersta king is het ongedaan maken van het royement dat de Bouw en Houtbond CNV tien jaar ge leden over hem uitsprak. Maar voorzitter Hofstede van de vak centrale liet deze week weten dat de bond Lanting zeker niet als lid wil terugnemen. De Nieuwleusenaar is daar om vastbesloten door te gaan. Hij weet dat de vakcentrale hem graag nog vóór de feestda gen ziet vertrekken, "maar als het moet zit ik hier op mijn ver jaardag op 10 januari nog", zegt h(j. Lanting raakte in 1977 met de christelijke Bouw- en Hout bond in conflict over de situatie bij de fietsenfabriek Unikap in Nieuwleusen. Vanwege hun voortdurende protesten werd Lanting geroyeerd. Na ontdek king van de fraude in 1980 ble ken er inderdaad miljoenen te zijn verdwenen. bij de meeste andere departemen ten - te wensen over liet. Omdat minister Van Dijk in het overleg met de ambtenaren werd opgehou den, besloot de departementslei ding als eerste dit extraatje aan de arbeidsvoorwaarden van een dui zendtal ambtenaren toe te voegen. Zij werd in haar plannen nog ge sterkt door een rapport van een aantal belastinginspecteurs over de uittocht van 'gewilde' ambtena- De woordvoerders van de poli tieke partijen kwamen tot een niet al te opgewekt beeld van de situa tie op financiën als het gaat om ac countantscontrole, automatisering en administratie. Er ontbreekt een goede debiteurenadministratie, er waren altijd in staat enorme menig ten op de de been te brengen. De oude leus 'gans het rader werk staat stil als uw machtige arm dat wil' geldt in Italië nog als van ouds. Ze hebben het gisteren be wezen, met de algemene protest staking tegen het financieel-econo- misch beleid van de regering-Go- Waar ze zich echter grote zorgen over maken is het feit dat het rader werk de laatste tijd steeds vaker stilstaat wanneer hun machtige arm dat helemaal niet wil. Het meest frappante voorbeeld is de staking van het grondpersoneel van de luchthaven Fiumicino, die de bonden afgelopen zondag aflas- ten, omdat de onderhandelingen op het ministerie van arbeid vol doende waren gevorderd. Deson danks ging de staking gewoon door. Voor dit soort stakingen ei sen de categorale bonden of de als se hof - dat uiteindelijk de uit spraak zal moeten doen - werd gis teren bekendgemaakt. Kip heeft in een reactie laten weten dit bedrag volstrekt onvoldoende te vinden. Het Hof oordeelde eerder dit jaar, dat de bezettingsaktie van de FNV onrechtmatig was en de bond de nader vast te stellen schade moet betalen. Tegen dat arrest is de vakbond niet in cassatie bij de Ho ge Raad gegaan. Kip was samen met zijn vrouw aan het eind van de jaren zeventig eigenaar en directeur van ELKA, is geen sluitend systeem ter voor koming van dubbele verplichtin gen en bij de belastingdienst ont breekt een goedkeurende accoun tantsverklaring, stelde CDA- woordvoerder Van Muiden vast. Melkert (PvdA) eiste voldoende zekerheid dat de treurige toestand van de afgelopen jaren straks defi nitief verleden tijd is. "Eind 1989 moet de administratie op orde zijn", beloofde Ruding. Een plan van aanpak ligt gereed, de begro ting 1989 zal een duidelijke verbe tering in presentatie te zien geven. Er zijn nog veel verbeteringen no dig en mogelijk, daar wordt hard aan gewerkt. Sneller kan het niet, was zijn antwoord op de aandrang van veel zijden om wat meer haast te maken. paddestoelen uit de grond schie tende basiscomité's (bij afkorting 'Cobas') de verantwoordelijkheid op. Vooral deze laatste zijn de 'grote drie' een doorn in het oog, omdat het hier de arbeiders zelf zijn, die zich niet meer door de bonden ver tegenwoordigd voelen. Een van de Cobas-leiders, Ezio Gallori (spoor wegen) zegt het onomwonden: "De confederalen treden tegenwoordig op als onze tweede bazen. Dat is het absurde van de laatste jaren: ook met onze eigen bonden moeten we onderhandelen, omdat ze geen re kening meer houden met de eisen van de arbeiders". Een ernstige vertrouwenscrisis dus en de vak bondsleiders hebben dan ook alle reden om zich ongerust te maken. De vrijheid van iedere Italiaan om te staken is, van alle heilige, huisjes waar de Italiaanse politiek van wemelt, wel één van de meest onaantastbare. Het enige zwakke middel dat de overheid ten dienste staat is de bevoegdheid van de pre fecten om, als zij de openbare orde in hun provincie bedreigd achten of als essentiële overheidsdiensten in gevaar komen, de stakers te sommeren aan het werk te gaan. Van dit middel wordt uiterst zel den gebruik gemaakt en toen de prefect van Turijn het vorige week aanwendde om stillegging van het stadsvervoer te voorkomen, stak er een storm van verontwaardiging op. De kwestie komt ongetwijfeld weer snel aan de orde. Deze week, meldden de kranten, bood alleen de donderdag een tamelijk veilige kans op reizen, voor volgende week zijn de vooruitzichten nog onzeker. Tussen de twee vuren, van de ontevreden achterban en van de getergde publieke opinie, wordt de positie van de bonden steeds ongemakkelijker. een keten van 13 supermarkten en 21 slijterijen. Bij hem werkten 350 mensen, van wie er 220 in vaste dienst. De bonden verweten hem wanbeheer in zijn organisatie en fi nancieel beleid, zaken die Kip ver der ontkent. Toen volgens de bonden de schulden waren opgelopen tot vijf miljoen gulden stelden ze het ulti matum dat het echtpaar Kip moest, opstappen. Volgens de bonden was er nog hoop op toekomst voor het bedrijf bij een gehele of gedeeltelij ke overname. Bijna een week lang hielden ze het hoofdkantoor en het distributiecentrum in Aalten bezet om hun eisen kracht bij te zetten. "Het was kapot-staken of verko pen" aldus Kip. Uiteindelijk koos hij voor het laatste, maar daarbij kreeg hij volgens hem een veel la ger bedrag dan het bedrijf eigenlijk waard was. Zijn langdurig juri disch gevecht tegen de bonden zag hij begin dit jaar gehonoreerd met de uitspraak van het Amsterdamse hof dat de bonden onrechtmatig gehandeld hadden en het verzoek aan de drie wijze mannen om ad vies over de hoogte van de schade vergoeding. AMSTERDAM (ANP) - De totale betaalde oplage van de Nederland se dagbladen is van september vo rig jaar tot dezelfde maand van dit jaar met ruim 40.295 exemplaren gestegen tot een oplage van in to taal 4.558.098 0,8 procent). Dit blijkt uit de Dagbladen Oplage specificatie september 1987 van het Centraal Bureau voor Couran tenpubliciteit van de Nederlandse Dagbladpers (Cebuco). De landelijke dagbladen met de belangrijkste groei waren De Volkskrant met een oplagestijging van 11.800 (van 285.400 naar 297.200) en NRC Handelsblad met 10.000 (van 191.800 naar 201.800 exemplaren). Het Parool (met een oplageverlie8 van 5000) en Trouw (min 3100) moesten in deze catego rie een veer laten. De totale betaalde oplage van de kranten bestaat voor 87 procent (3.978.703 exemplaren) uit abonne menten en voor 13 procent uit exemplaren die via de losse ver koop worden gedistribueerd. In to taal worden 30.449 exemplaren in het buitenland verspreid. De oplage van de landelijke dag bladen (Algemeen Dagblad, Ne derlands Dagblad, NRC Handels blad, Het Parool, Reformatorisch Dagblad, De Telegraaf, Trouw en De Volkskrant) bedraagt 42 pro- ADVERTENTIE Een woordvoerder van de Voe dingsbond FNV zei zich niet te kunnen voorstellen dat het ge rechtshof in Amsterdam de bond zal veroordelen tot het totale scha debedrag. Het zou in zijn vonnis moeten overwegen dat een onder nemer vrij is zijn bedrijf te verko pen, wanneer hij dat zelf wil. De bond wil vasthouden aan dat prin cipe en overweegt al naar gelang het vonnis in cassatie te gaan, maar daar komt het pas van na de uit spraak van het hof, aldus de woord voerder. "Een unieke uitspraak in een sta kingsgeschil tussen ondernemers en vakbond", oordeelt Kips raads man mr. Ruissaart. "Het is in deze branche niet eerder voorgekomen, dat een vakbond veroordeeld werd tot het betalen van schade als ge volg van een bezettingsactie. Het zal voor de bond een hele aderla ting zijn". cent van de totale krantenoplage en van de regionale dagbladen 58 procent, De landelijke dagbladen verspreiden 79 procent van hun op lage via abonnementen. Voor de re gionale dagbladen is dat 94 pro cent. Het verschijnsel doorgeven (sa- menlezen) zorgt er voor dat een niet onaanzienlijk deel van de be taalde oplage dagelijks terecht komt bij een tweede huishouding. Dagelijks wordt 18 procent van de betaalde oplage doorgegeven. Dit verschijnsel komt vooral veel voor in de drie noordelijke provincies en in Zeeland met percentage van rond de 27 procent. Het Cebuco heeft voorts berekend dat per 100 huishoudens 83 (betaalde) dagbla den worden verspreid. VISFRAUDE - Minister Braks en. oud-staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij) zullen door de Groninger rechter-commissaris mr. K. Puite worden gehoord inza ke de visfraude-affaire van Lau- wersoog. Puite doet dit op verzoek van de verdedigers van de vier bij deze fraudezaak betrokken (oud- )gedeputeerden van Friesland en Groningen en directeur J. J. Zwart- veld van de visafslag op Lauwers- oog. ROTTERDAM - Met een druk op de knop heeft koningin Beatrix giste ren het World Trade Centre geopend, het paradepaardje van de Rotter damse kantorenbouw. In deze handeling werd de koningin bijgestaan door E.A. van Walsum, president-commissaris van de beurs. (foto anp> Ministerie financiën gaf in 't geheim toeslag DEN HAAG (ANP) - De zieken fondspremie voor werkgevers en werknemers stijgt volgend jaar 0,2 procent tot 5,1 procent van het bru tosalaris. De aow-premie gaat om laag van 11,75 naar 11,5 procent. Dit blijkt uit het gisteren door staatssecretaris De Graaf gepubli ceerde premie-overzicht sociale verzekeringen 1988. Het kabinet heeft de door werk gevers betaalde arbeidsonge schiktheidspremie aaw gelijk ge houden (6,2 procent). De door werknemers betaalde wao-premie heeft het kabinet vastgesteld op 13,30 procent (was 14,40). De werk loosheidspremie (aww) wordt ver hoogd van 0,7 naar 1,3 procent voor zowel werkgevers als werknemers. Omdat het kabinet zich niet heeft gehouden aan de premievaststel ling door de fondsen zullen de ar beidsongeschiktheidsfondsen AAF en AOF komend jaar naar schatting 1,4 miljard gulden tekort komen. Het werkloosheidsfonds DEN HAAG (ANP) - Het verzeke ringsconcern Nationale Nederlan den (NN) heeft dit jaar de netto winst over de eerste negen maan den met 6,4 procent vergroot. Het eigen vermogen slonk door de beurskrach van 8,26 miljard tot on geveer 6,4 miljard gulden. De geconsolideerde nettowinst steeg van 435,5 miljoen over de eer ste negen maanden van 1986 tot 463,5 miljoen gulden over dezelfde periode van dit jaar. Vooral na het einde van de verslagperiode is de onzekerheid sterk toegenomen door de gebeurtenissen in de finan ciële wereld, in het bijzonder de da ling van valutakoersen en van de beurskoersen van aandelen. Niet temin handhaaft NN haar verwach ting dat de winst per aandeel over het hele jaar ten minste het niveau van 1986 (5,79 gulden) bereikt en dat de omzet in guldens vermoede lijk op het peil van het vorige jaar (17,35 miljard) ligt. In het schadeverzekeringsbe drijf heeft NN over de eerste negen maanden van dit jaar een positief resultaat van 5,6 miljoen gulden ge boekt. Over hetzelfde tijdvak van •1986 was er nog een negatieve uit komst van 9,7 miljoen. De verbete ring wordt vooral toegeschreven aan de gunstige ontwikkeling van de schaderesultaten in Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. Achteruitgang deed zich voor in Nederland, maar hier te lande bleef het schadebedrijf wel winstge vend. In Australië werd het verlies aan zienlijk vergroot door de uitloop van de genationaliseerde arbeids ongevallenverzekering. De ver wachting blijft dat de resultaten uit schadeverzekering voor het hele jaar beter zullen uitvallen dan die over 1986. Het geconsolideerde re sultaat op levensverzekering (na af trek van winstdeling voor polis- houders) is 11 procent gedaald, van 293 miljoen tot 261,5 miljoen gul den. AWF zal echter een overschot laten zien van 1,5 miljard. De hogere uitgaven van de ar beidsongeschiktheidsfondsen houden direct verband met de stel selherziening. Sinds begin dit jaar wordt bij arbeidsongeschikten scherper gelet op voor hoeveel pro cent zij nog in staat zijn te werken. Voor dat deel ontvangen zij een snel naar het minimum aflopende werkloosheidsuitkering. Het kabi net verwachtte daardoor flink op de arbeidsongeschiktheidsuitke ringen te kunnen bezuinigen. Dat blijkt allesbehalve het geval. De premie voor de kinderbijslag (akw) is voor beide partijen in 1988 op 2,55 procent, de premie algeme ne wet bijzondere ziektekosten 4,55 procent. De overige premies bedragen 4,80 (werkgevers) en 1,00 procent (werknemers) voor de ziektewet, 0,57 (beiden) procent voor de wachtgeldverzekering, 0,29 procent (werkgevers) voor vorstverlet en 1,05 (werknemers) en 0,46 (werkgevers) procent voor de vut. De franchise of premievrije voet in de wao bedraagt 91 gulden. Wat betreft de wachtgeldverzekering en de ziektewet gaat het om een ge raamd gemiddelde voor bedrijven: deze premies worden vastgesteld door de besturen van de bedrijfs verenigingen. De loongrens in de ziekenfondswet zfw wordt 49.650 gulden (was 49.150). Over de precieze verdeling van de werkloosheidsverzekering moet nog advies worden gevraagd aan de Sociaal Economische Raad (SER). Hier is slechts het kabinets voornemen weergegeven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7