Verbod op dumping chemisch afval in zee 'Nederlaag Bouterse niet voldoende' Israëliërs helpen Zmdafrika met gevechtsvliegtuig Actiegroep wil verbod op geheime acties CIA Onrust in Polen aan vooravond referendum Militairen naar opstand Cubaanse gevangenen Schoonzoon Demjanjuk in opspraak DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Buitenland kort JERUZALEM (AP) - In het proces tegen John Demjanjuk hebben de rechters gisteren het Israëlische ministerie van justitie verzocht een onderzoek te gelasten naar de han delswijze van Demjanjuks schoon zoon. De rechters willen uitgezocht hebben of schoonzoon Ed Nishnic de rechtsgang heeft belemmerd door te dreigen met gerechtelijke stappen tegen een getuige-deskun- dige in dit proces. De drie rechters deden deze aan beveling nadat William Flynn, een expert op het gebied van documen- adres van president reagan: 'Als u ten, had gezegd geen verdere ver- de vrijheid onthoudt, ver- klaringen meer af te kunnen leggen moordt u ons'. (foto epa) omdat hem een aanklacht wegens contractbreuk boven het hoofd hing. "Wij hebben het vermoeden dat er obstructie is gepleegd tegen de rechtsgang en bevelen de daartoe geëigende organen aan te onder zoeken of dit mogelijk het geval is geweest", zei rechter Dalia Dorner. De 67-jarige John Demjanjuk, een voormalig automonteur uit Ohio, wordt ervan verdacht 'Iwan de verschrikkelijke", de beruchte kampbeul van Treblinka, te zijn. Demjanjuk houdt vol het slachtof fer van een persoonsverwisseling te zijn. Schoonzoon Nishnic heeft een fonds in het leven geroepen dat inmiddels al ruim 500.000 dollar voor de verdediging van Demjan juk heeft weten in te zamelen. Flynn zei gisteren dat Nishnic had gedreigd met gerechtelijke stappen als hij zou blijven reageren op vragen van aanklager Michael Shaked ondanks het feit dat de ver dediging inmiddels heeft aange kondigd deze getuige terug te wil len trekken. Demjanjuks advocaat Yoram Sheftel besloot daartoe na dat de rechters bepaalde door de verdediging als bewijslast inge voerde stukken niet als zodanig wensten te accepteren. Rechter Dov Levine besloot echter dat Flynn aan een kruisverhoor onder worpen mocht worden. Italië Na een korte politieke crisis heeft de regering van premier Go- ria gisteren het vertrouwen gekre gen van het parlement. Het Huis van afgevaardigden sprak met 368 stemmen voor, 233 stemmen tegen en één onthouding het vertrouwen uit in de regering-Goria. Afgelopen zaterdag had de Senaat de uit vijf partijen bestaande coalitie al zyn zegen gegeven. Straling Ongeveer 5.000 Brazilianen moe ten voor de rest van hun leven re gelmatig medisch worden onder zocht als gevolg van het stralings ongeval dat zich in september voordeed in de stad Goiania. Dit heeft de Amerikaanse beender- mergspecialist Robert Gale giste ren verklaard. Het ongeluk deed zich voor toen radioactief cesium 137 uit weggegooid radiotherapeu tisch materiaal werd meegenomen door een schroothandelaar en ten geschenke gegeven aan zijn vrien den. Chicago Harold Washington, de eerste zwarte burgemeester van de Ame rikaanse stad Chicago, is gisteren aan een hartaanval overleden. Hij is 65 jaar geworden. In 1983 werd Washington, lid van de Democrati sche partij, na een felle verkie zingsstrijd tot de eerste zwarte bur gemeester van Chicago benoemd. Zijn verkiezing voor een tweede termijn kwam in maart van dit jaar. AMSTERDAM - Vannacht leek het bij Stad Radio Amsterdam even op klein Paramaribo. Een vijf tigtal Surinamers wacht, voorzien van Surinaams zuurgoed, en bowl met ananas en veel rum, de uitslag van de verkiezingen af. Op de ach tergrond draait 'Killing me softly'. door Leonie van Bladel In het bekende en zeer populaire radioprogramma 'Damsco so mi tan' (Zo ben ik) wordt in het kort te ruggekeken op de afgelopen zeven jaren in Suriname. Zanger Armand Baag zingt 'Wan dee' (Op een dag). De presentatrice spreekt van wille keur, onzekerheid, decreten, roep om vrijheid, het verzet van het Jun gle Commando, en slachtoffers on der de bosnegers. Sfeerbeelden uit Paramaribo be reiken in deze nacht zelcer 20.000 Surinamers in de hoofdstad. De kiezers voor de stemburo's spre ken van: 'burgerplicht, economi sche opbouw, tijd voor verande ring'. Om half twee komen de eer ste uitslagen binnen, het Front van de oude traditionele partyen is aan de winnende hand. Een gejuich stijgt op. De glazen worden op nieuw gevuld, er wordt gegeten. Boven in de Studio is in alle ernst een paneldiscussie aan de gang. Een lid van het partij-bestuur van de PvdA, Owen Venlo, spreekt van 'een stap voor stap benadering' die de militairen naar de kazerne zal drijven. Over een berechting van de begane misdaden blijft hij vaag. Een bezoeker vraagt zich af waarom deze man zyn avond komt bederven, en daarnaast zoveel woorden nodig heeft om iets duide lijk te maken waar byna niemand het mee eens is. Een ander wil hem de rode kaart geven. Hoewel men gelukkig is met de trend dat Bouterse en zijn NDP het gaat afleggen in de verkiezingen, heerst er kennelijk toch niet het vertrouwen dat Suriname onmid dellijk omgevormd zal worden in een rechtsstaat. Uitspraak De discussie wordt eerst echt fel, als blijkt dat het PSP-kamerlid Van Es vindt dat de ontwikkelings hulp niet hervat mag worden zo lang de militairen aan de macht blijven. Ze beweegt Venlo uitein delijk tot de uitspraak dat hij be rechting ook nodig vindt. Dat brengt eerst echt hilariteit teweeg, want nu blijkt dat Venlo niet alleen voorstander is van berechting van de militairen, maar tegelijkertijd in een stap voor stap benadering met hen wil regeren. De Surinaamse jurist Hugo Fer- nandes Mendes meent dat Neder land gevaarlijk spel speelt door de hulp niet te geven. Hy beschouwt dat als een in de steek laten van de politieke overwinnaars. "We moe ten niet op de super-kolonialisti sche toer gaan". Halverwege de live-uitzending worden de uitslagen bekend ge maakt van een enquête onder 178 ondervraagden van Surinaamse origine in Nederland. Opmerkelijk daarbij is dat van de 68 procent die op het Front zou stemmen het vooral de vrouwen zijn die minder geloof hebben in de komende de mocratie en ontwikkeling van Su riname. Zij vinden dan ook dat Br- unswijk voorlopig door moet gaan. Vrwijwel hetzelfde percentage on dervraagden gelooft niet in vry- heid na de verkiezingen. Verder blijkt dat hoe langer men in Nederland verblijft des te min der men geneigd is zijn stem op de oude politiek partyen uit te bren gen. De jongeren in Amsterdam kiezen zelfs meer voor de partij van Bouterse. Slaap De volgende verkiezingsuitsla gen zijn via radio Apinti in Parama ribo verkregen, de trend zet zich voort, het Front is aan de winnende hand. De overwinningsroes in de studio is nu definitief. Tegen de klok van vijf uur is het aantal bezoekers gehalveerd. De le den van het panel zijn in hun slot conclusies vooral trots op hun landgenoten, die zich onder deze moeilijke omstandigheden de moed hebben opgebracht zich zo uit te spreken. Het Surinaams ver zet vindt het onrealistisch zich nu al op te heffen. Weer anderen wij zen er op dat tijdelijke rust in Para maribo ons niet in slaap mag sus sen 'want Bouterse is er nog, en die is onberekenbaar'. Het allerduidelijkst is aan het einde van de uitzending de 84-jari- ge schrijver en diplomaat Lou Lichtveld (Albert Helman red.). Hij meent dat politici boven de 55 jaar verpest zijn in de post-koloniale overgangsfase, en daarom niet meer mee moeten doen. Het huidi ge politieke Front, ziet hij slechts als een oppervlakkige bundeling om Bouterse weg te krijgen 'maar dat leidt ons nog niet uit de impas- "Nu kunnen we zien of de Suri namers bereid zijn offers te bren gen, en de ernstige wil hebben een nieuw Suriname te creëren. Als men Bouterse niet uitschakelt, dan geldt de uitspraak 'Ba soekoe, ba vini, ba jari' (Zoek, vindt en draag)". Een gewonde Israëlische soldaat wordt het ziekenhuis in Haifi binnengebracht. Hij liep verwondingen op tij dens een guerrilla-aanval gisteravond in Kyriat Shmona. (foto anp> TEL AVIV (GPD/AP) - In Noord- Israël zijn vannacht zeker zes sol daten gedood en acht gewond ge raakt bij een vuurgevecht met uit Zuid-Libanon binnengedrongen Palestijnse guerrillastrijders. Van de aanvallers die met deltavliegers in de buurt van een militairkamp waren geland, werd er ten minste een gedood, aldus een legerwoord- voerder in Tel Aviv. In het grensge bied met Libanon heeft het Israëli sche leger groot alarm afgekon digd. Volgens de legerradio was een zweefvlieger omstreeks half elf gis teravond in de buurt van de stad Kyriat Smona gesignaleerd, maar kon zijn landingsplaats niet wor den opgespoord. Een van de infil tranten viel met granaten een mili taire vrachtwagen aan, waarbij de chauffeur om het leven kwam. Zes doden bij guerrilla-actie in Noord-Israël Daarna verplaatste het gevecht zich naar een militair kamp in de buurt van Kyriat Smona. De scho tenwisseling duurde meer dan twee uur. Het is nog onduidelijk hoe de Pa- lestijnen met zoveel gemak het kamp hebben kunnen overrompe len. Volgens de legerradio was het kamp bewaakt, maar het meren deel van de soldaten sliep al. Zes jaar geleden hadden Palestijnen ook een poging gedaan met geruis loze vliegers Noord-Israel binnen te dringen. Maar toen werden zij onderschept. Direct na het uitschakelen van de Palestijnse aanvallers sloot het Israëlische leger het noordelijk deel van het land hermetisch af. Er was vanmorgen geen verkeer mo gelijk en de telefoonverbindingen waren gestoord. De legerradio riep de bevolking van de kibboetsen en steden op de schuilkelders op te zoeken of bescherming op te zoe ken in zogenaamde bomwerende kamers die met name in Kiryat Smona aan de woningen zijn ge bouwd. Over de juiste identiteit van de Palestijnse guerrillagroep was van morgen nog niets bekend. Radio Libanon meldde dat de groep van Abu Abbas - de leider van een cel die enkele jaren geleden het Itali aans passagiersschip Achille Laura kaapte - de aanslag had opgeëist. stelde al eerder zijn ervaringen als inlichtingenman in Angola te boek. "We gaan proberen om de gehei me operaties aan de kaak te stellen. We willen dat daar een wettelijk verbod op komt," betoogde Philip Roettinger, gewezen marinekolo nel en voorzitter van de nieuwe ac tiegroep. Andere bekende namen die de groep telt zijn: Philip Agee, de Cl A-man wiens paspoort in 1980 werd ingenomen nadat hij de alarmbel luidde over de werkwyze van de CIA; Ralph McGehee, die een kritisch boek schreef over de geheime dienst; David MacMi- chael, van 1981 tot '83 Cl A-deskun dige voor Middenamerika, en Ilona Maria Lorenz die in opdracht van de CIA heeft gewerkt aan een moordaanslag op de Cubaanse lei der Fidel Castro. Stockwell wil de acties vooral richten op leden van het Congres, waar traditioneel al veel weerstand bestaat tegen het functioneren van de CIA dat zich grotendeels buiten het zicht van de volksvertegen woordiging voltrekt. MacMichael gaf aan dat het niet toevallig is dat de oprichting van de groep samenvalt met het eind verslag van het Congres over de parlementaire enquete naar de Irangate-affaire. Een van de be langrijkste conclusies van dat rap port is dat de steun aan het Nicara guaanse verzet, ondanks een door het Congres ingesteld verbod, kon doorgaan, omdat de regeringsin stanties en -functionarissen die daarbij betrokken waren teveel speelruimte hadden voor geheim en eigenmachtig optreden en on voldoende werden gecontroleerd door hun politieke superieuren. In het Irangate-rapport worden al verschillende aanbevelingen ge daan om de politieke controle op de CIA te vergroten. Maar de op stellers stellen het recht van de CIA om geheime acties te ondernemen daarin niet principieel ter discus sie. De actiegroep wil daar veran dering in brengen en vindt dat de toezichthoudende bevoegdheden van het Congres flink moeten wor den uitgebreid. Het Congres dient naar haar oordeel ook het recht te krijgen om op treden tegen afzon derlijke overheidsfunctionarissen die wetten hebben overtreden of hun boekje te buiten zyn gegaan. WARSCHAU (UPI/Rtr/AFP/DPA) - "Het tempo van de hervormingen is te laag geweest". Dat heeft de lei der van Polen, generaal Wojciech Jaruzelski gisteren verklaard in een rede voor het centraal comité van de regerende communistische partij. De partij was voor één dag bijeen om te spreken over de voor gestelde economische en sociale hervormingen, waarover het Pool se volk zich zondag in een referen dum dient uit te spreken. In de volksraadpleging staan on der andere de door de regering voorgestane prijsverhogingen ter discussie. De plannen stuiten vol gens waarnemers in verschillende delen van de Poolse samenleving op verzet. Een groep 'haviken' bin nen de communistische partij heeft gisteren in de zuidwestelijke industriestad Katowice een verkla ring uitgegeven, gericht tegen de plannen van het bewind. "Wij zeg gen nee tegen de wederopleving van het kapitalisme en tegen het vertrouwen op het vrije onderne merschap", zo meldt de groep van 'communistische zelfbesturende arbeiders', waarvan het precieze aantal leden niet bekend is. Enkele uren na de toespraak van Jaruzelski maakte de politie in de hoofdstad Warschau een voortijdig einde aan een bijeenkomst van de onlangs heropgerichte en volgens de autoriteiten illegale Poolse soci alistische partij (PPS). De leider van de partij, Andrzej Malanowski, zou zijn gearresteerd. De PPS heeft gisteren de kiezers opgeroepen het referendum te boycotten. Het Poolse bewind wil volgens de PPS 'tot elke prijs de schijn van wettig heid verwerven om (rustiger) de macht te kunnen uitoefenen'. In dissidente kringen is verno men dat woensdag vijf leden van het verboden vakverbond Solidari teit zijn opgepakt. De gearresteer den zouden hebben deelgenomen aan een tien minuten durende de monstratie in de stad Wroclaw. Daarbij eisten de betogers de vrijla ting van Kornel Morawiecki, een leider van een splintergroepering binnen Solidariteit. Morawiecki is ruim twee weken geleden gearres teerd. De Polen kunnen zondag ant woord geven op twee vragen. De eerste betreft de diepgaande eco nomische hervormingen, de twee de stelt de introductie van politieke en sociale beleidswijzigingen aan de orde. In de eerste helft van de cember, na 'analyse' van de resulta ten van de volksraadpleging van zondag, zal het Poolse bewind openbaarheid geven aan zijn be slissingen ten aanzien van de voor gestane 'democratisering' van het land, aldus Jaruzelski. JOHANNESBURG/TEL AVIV - Met zeer lucratieve contracten heeft de Zuidafrikaanse regering vliegtuigbouwdeskundigen uit Is raël geronseld voor de bouw van het gevechtsvliegtuig Lavi. Vol gens bronnen in defensiekringen in Tel Aviv zijn er zeker vijftig inge nieurs naar Zuidafrika vertrokken. Nadat Jeruzalem onder druk van de Amerikanen het veel te dure vliegtuigproject had geschrapt, kwamen zij zonder werk te zitten. Het Zuidafrikaanse dagblad The Star meldde gisteren hun aan komst in Johannesburg. door Taco Slagter Hoewel het in Israël stelselmatig is ontkend, menen defensiedes kundigen te weten dat het ontwerp en de technische voorbereiding van de supersonische gevechtsja ger Lavi in nauwe samenwerking met Pretoria tot stand is gekomen. Zuidafrika zou er veel geld in heb ben gestoken. Volgens The Star gaan de Israëlische ingenieurs wer ken aan de ontwikkeling van een Zuidafrikaans gevechtsvliegtuig. Sinds het omstreden besluit de verdere ontwikkeling en de bouw van de Lavi te staken, is het staats bedrijf Israel Aircraft Industries (IAI) in een diepe crisis gedom peld. Volgend jaar maart is er voor 3000 medewerkers geen werk meer. De door de Amerikanen be loofde compensatie - de Verenigde Staten subsidieerde de Lavi met miljarden dollars - in de vorm van een consortium by de verdere ont wikkeling en bouw van het F 16-ge- vechtstoestel, is tot nu toe uitgeble ven. Maar ook al komen er aantrek kelijke samenwerkingsverbanden uit de bus, dan nog moet de IAI aanzienlijk op het personeelsbe stand inluimpen. Malaise Bovendien zit de hele Israëlische wapenindustrie in de malaise. Het ontbreekt de fabrieken aan fond sen voor onderzoek naar nieuwe wapensystemen waarmee Israël op de wereldmarkt kan concurreren. Dat geld zou uit de overheidsbe groting moeten komen, maar Is- raëls minister van financiën, Mosje Nissem voert een strak bezuini gingsbeleid. Maar er is ook nog een andere re den voor de uittocht van deze ge specialiseerde technici. De onder de Israëlische defensie vallende staatsbedrijven, die wapens en an der materieel voor het leger maken, kunnen niet de salarissen betalen die Zuidafrika biedt. Pretoria ad verteerde de afgelopen maanden in Israëlische kranten met lonen tus sen de 5000 en 6000 dollar per maand. In vergelijking hiermee heeft het Israëlische leger slechts een hongerloontje te offreren. Het is voor de Israëliërs die het apartheidsregime van Zuidafrika afwijzen wrang dat militaire vlieg tuigbouwkundigen het racisme van de blanke minderheid op hun manier gaan steunen. Voor Israël betekent dit een ondermijning van het economisch en militair sanctie pakket tegen Zuidafrika, dat de Is raëlische regering onlangs afkon digde. Overigens niet van harte, want beide landen onderhielden ja renlange warme betrekkingen. Maar bondgenoot Washington had Jeruzalem daartoe gedwongen. Boycot Bovendien is het nog maar de vraag wat er van die Israëlische boycot terechtkomt. Bekend is dat er vóór het kabinetsbesluit juri disch waterdichte contracten zijn gesloten met het Zuidafrikaanse bedrijfsleven voor ongebruikelijk lange perioden. En niemand in Is raël gelooft dat met één klap de mi litaire samenwerking met Pretoria is beïndigd. Daarvoor waren de banden te hecht met betrekking tot projecten waar beiden niet buiten elkaar kunnen. Ambivalent De exodus van Israëlische tech nici naar een politiek en om huma nitaire redenen omstreden land, én het moeilijk te ontzenuwen ge rucht dat het Lavi-project mede met Zuidafrikaans geld is gefinan cierd, onderstrepen nogmaals hoe ambivalent Israëls protest is tegen tegen de rassenscheiding. Martelingen Iran NEW YORK - Een tegenstander van het bewind van ayatollah Ru- hollah Khomeini, die in juni uit een Iraanse gevangenis wist te ont snappen, heeft gisteren gezegd dat gevangenen in zijn land op grote schaal worden gemarteld en dat ge heime massa-executies daar tot de orde van de dag behoren. De man, de 32-jarige Vali Eshghi, vertelde gisteren in New York dat hijzelf tij dens zijn vijfjarig verblijf in een Iraanse gevangenis werd geslagen met zware kabels, aan zijn armen opgehangen, aan een oog verblind en aan en kant doof gemaakt. Eshghi vertelde hoe gevangenis- bewakers een celgenoot van hem hadden laten doodbloeden en van een ander de tenen hadden afge sneden. Veel gevangenen werden de ogen uitgestoken, aldus de Ira niër. Hij verklaarde dat geheime massa-executies van tegenstan ders van het bewind van Khomeini tot de orde van de dag behoren en dat de beweringen van de kant van de Iraanse autoriteiten over amnes tie en een betere behandeling van gevangenen ronduit gelogen zijn. WASHINGTON (AP/IPS) - Een aantal ex-spionnen van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft een boekje opengedaan over hun diensten in het verleden. Op een persconferentie gisteren in Washington noemden zij 'de gehei me operaties van de CIA een be dreiging voor de nationale veilig heid en de wereldvrede'. Ze willen dat de Amerikaanse regering paal en perk stelt aan de geheime opera ties van de Amerikaanse inlichtin gendiensten in het buitenland. Om te onderstrepen dat het hen ernst is hebben de spionnen hun initiatief gebundeld in een actiegroep: de Association for Responsible Dis sent (vereniging voor verantwoor de kritiek). "Ik moet de eerste geheime ope ratie nog zien die het belang van de VS werkelijk heeft gediend," licht te John Stockwell, de directeur van de dinsdag opgerichte organisatie toe. Stockwell, die van 1964 tot 1977 geheim agent bij de CIA was, Britten gaan eindelijk akkoord LONDEN (ANP) - De dumping van schadelijk industrieel afval in de Noordzee moet voor het eind van 1989 worden beëindigd. Tevens zullen de lozingen van radioactief afval door de toepassing van de best beschikbare technieken zoveel mogèlijk worden verkleind. Dit zijn de belangrijkste besluiten die de ministers van de acht Noord- zeestaten gisteren in Londen heb ben genomen. Over beide punten liepen de opvattingen tussen de verschillende landen de afgelopen jaren duidelijk uiteen. Vooral Groot-Brittannië had zich steeds fel verzet tegen een verbod op dumping van chemisch afval. Begin 1990 zullen de ministers van de Noordzeestaten opnieuw bijeenkomen om te bezien hoe het met de uitvoering van de gisteren gemaakte afspraken is gesteld. De landen verplichten zich te vens de hoeveelheid meststoffen, zoals fosfaat en nitraat, over zeven jaar met 50 procent te reduceren ten opzichte van 1985. De verbran ding van giftige afvalstoffen op de Noordzee moet uiterlijk in 1995 zijn beëindigd. De schepen die de Noordzee bevaren, mogen voor taan geen huisvuil, van welke aard dan ook, overboord gooien. Tenslotte zijn afspraken ge maakt over beperking van de luchtverontreiniging. Tal van vuile stoffen komen via de atmosfeer in het water van de Noordzee terecht. De Noordzee-staten zullen erop toezien dat bijvoorbeeld de uit stoot van lood in de lucht, door de industrie en het autoverkeer, zo veel mogelijk wordt beperkt. Over het stopzetten van de lozing van slib afkomstig van rioolwater zuiveringsinstallaties kon geen volledige overeenstemming wor den bereikt. Nu is afgesproken dat de stortingen van dit slib in zee in elk geval niet mogen toenemen, terwijl ernaar gestreefd wordt ze op den duur te verminderen. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vond dat de uitkomst van het internationale overleg bo ven verwachting was, vooral ten aanzien van het stopzetten van de lozing van industrieel afval. Er zijn volgens haar harde afspraken ge maakt. De weg naar een schone Noordzee is nu vastgesteld. Het grote winstpunt is in haar ogen dat het Verenigd Koninkrijk over de streep is gehaald. Groot- Brittannië heeft zich namelijk lan ge tijd op het standpunt gesteld dat schade aan het zeemilieu als gevolg van de lozing van chemische stof fen eerst wetenschappelijk bewe zen moet worden. Waardering toonde de minister ook voor de Bondsrepubliek Duits land, die zich bereid heeft ver klaard mee te werken aan de beëin diging van de verbranding van gif tige afvalstoffen op de Noordzee. Het meeste afval, dat voor zeever- branding wordt aangeboden, is na melijk uit dit land afkomstig. ATLANTA (AP) - Een speciale le gereenheid is gisteren naar de ge vangenisopstand in Atlanta ge stuurd om te proberen een einde-te maken aan de muiterij van Cuba anse gevangenen. Uit welingelichte bron werd ver nomen dat het gaat om een eenheid van de Speciale Strijdkrachten van het Amerikaanse leger in Fort Bragg. Daar is ook de elite-eenheid Delta Force gelegerd. Deze een heid is speciaal in het leven geroe pen om ingezet te worden bij gijze lingen. De bron weigerde te zeggen hoeveel militairen naar Atlanta zijn gestuurd. Een van de 94 gijzelaars die door de opstandige gevangenen worden vastgehouden heeft gevraagd geen overhaaste acties te ondernemen. In een boodschap die via een wal kie-talkie werd opgevangen, zei hij dat de Cubanen hebben gedreigd iedereen te zullen doden als er on verwachte dingen gebeuren. De gijzelaar deed deze oproep enkele uren nadat de Cubaanse op standelingen het gevangenishospi taal waren binnengedrongen en 25 mensen extra in gijzeling hadden genomen. In een andere Ameri kaanse gevangenis, in Louisiana, houden Cubaanse gevangenen 28 mensen gegijzeld. De Cubanen protesteren met de acties tegen hun dreigende uitwijzing naar Cu ba. De Verenigde Staten en Cuba zijn vrijdag overeengekomen dat 2.565 Cubaanse vluchtelingen, meest gevangenen en geestelijk ge handicapten, naar hun land terug gestuurd mogen worden. Maandag brak het oproer uit.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5