Mensen steeds vaker met huurschuld huis uitgezet Vingerafdruk discrimineert niet-Japanner Reportage Amsterdamse inboedels stapelen zich op in loods Voorzitter Huting van hervormde synode trekt zich terug PAGINA 2 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 SWÊ%ÈÊK0 AMSTERDAM - In de flat heerst een onbeschrijflijke wanorde. De vloer bezaaid met kledingstukken, huis raad, levensmiddelen, restanten die duiden op regelma tig heroinegebruik en andere niet aan te duiden zaken. De hoofdbewoner blijkt niet aanwezig. In het halfduis ter ontdekt de deurwaarder nog een slapende figuur op een bank. "Helaas, ik moet u verzoeken deze woning te verlaten. De zaak moet ontruimd". Inde gemeenteloods aan de Sumatrakade staat permanent de huisraad van zes- tot zevenhonderd gezinnen weg 3600 inboedels de loods. door Thea van Beek De cijfers zijn niet precies bekend. Een woordvoerder van de Amster damse Stadsreiniging schat dat er gemiddeld per dag zo'n 16 huizen worden ontruimd, maar afgaande op het aantal inboedels dat staat opgeslagen in de grote gemeente- loods aan de Sumatrakade moeten het er veel meer zijn. Tussen de zes- en zevenhonderd inboedels zijn hier ondergebracht. Ze blijven er voor twee maanden staan. Een simpel rekensommetje leert dat jaarlijks ruwweg 3600 in boedels de loods passeren. En dat is dan nog maar de top van de ont ruimingsijsberg. Want in twee van de drie gevallen gaan de spullen rechtstreeks naar de vuilnisbelt. Daarmee kan het totaal aantal ont ruimingen in de hoofdstad op een slordige tienduizend per jaar wor den gesteld. Dagelijks ontvangt de reini gingsdienst een ontruimingslijstje van de dienstdoende deurwaarder. Samen met een verhuisploeg wordt de lijst afgewerkt. Soms blijkt de woning al verlaten. Vaker laat men het op ontruiming aanko men. Een woordvoerder van de rei niging: "Voor onze mensen is het zeker geen lolletje. Er spelen zich vaak emotionele taferelen af. Laatst liep het zo hoog op, dat éën van hen met een flink mes werd be dreigd". Politie Was vroeger bij elke huisuitzet ting nog politie aanwezig, sinds kort moet het zonder die assisten tie worden gedaan. Amsterdam wil politie-assistentie efficiënter inzet ten. Maar al te vaak gebeurt het dat men onverrichter zake bij een wo ning arriveert die al blijkt te zijn verlaten. Alleen bij problemen kan nu nog hulp worden ingeroepen. Dit besluit kwam de gemeente vo rige week op een kort geding te staan, aangespannen door de Ge rechtsdeurwaarders. Zij vinden dat hun veiligheid niet langer is ge waarborgd. De Stadsreiniging zelf mag zich niet in het pand begeven. In het ge volg van de deurwaarder komen een vijftal verhuizers mee die de woning leegruimen. Pas buiten de woning worden de goederen door de Stadsreiniging in ontvangst ge nomen voor opslag of vernietiging. Alles wordt genoteerd: meubels, huishoudelijke artikelen, het aan tal vuilniszakken. "Nee, we mogen niet kijken wat er in die zakken zit. Dat gaat buiten onze competentie". De opgeslagen spulletjes blijven twee maanden bewaard. Komt de eigenaar ze - tegen betaling van transportkosten - niet ophalen, dan worden ze na die termijn 'opge ruimd' en de bruikbare spullen ge veild. Van de opbrengst worden eerst de gemaakte onkosten afge trokken. Mocht er nog iets overblij ven dan kan de eigenaar daar als nog aanspraak op maken. Bijlmerdag Gerechtsdeurwaarder W. Welte vreden heeft deze dag 16 adressen voor ontruiming op zijn lijstje staan. Vandaag is het Bijlmerdag, een wekelijks terugkerend gege ven. Het aantal van 16 ontruimin gen zal hij niet kunnen afwerken. De eerste ontruiming neemt al ruim twee uur in beslag. De bewo ner heeft een huurachterstand van bijna een half jaar. "Maar ik heb het geregeld", werpt hij tegen. "M'n maatschap pelijk werkster heeft ervoor ge zorgd dat nu elke maand de huur wordt betaald. De deurwaarder is onverbiddelijk: „Maar er is nog wel een grote huurachterstand. De wo ningbouwvereniging wil de wo ning terugvorderen". Zijn argu menten lijken te overtuigen en in een trance worden wat nutteloze voorwerpen bijeengeraapt om mee te nemen. De verhuisploeg is inmiddels al druk aan het pakken. Aan de han den stevige werkhandschoenen. Op het keukenaanrecht wordt een stapel vaatwerk met een royaal ge baar in een vuilniszak geschoven. Levensmiddelen, planten en ande re 'waardeloze' zaken gaan linea recta de voor de deur geparkeerde vuilniswagen in. Tussen al die be drijvigheid schutteren de bewo ners wat onbeholpen op zoek naar wat kleding en andere noodzakelij ke spullen. Weltevreden houdt alles nauw lettend in de gaten. Loopt af en toe naar binnen voor een geruststel lend praatje met de bewoners. "Je weet van tevoren nooit welke situa tie je aantreft. Zeker met drugsge bruikers blijft de situatie onzeker. Zo zijn ze rustig en goed aan spreekbaar. een kwartiertje later kan het zijn omgeslagen in het te gendeel en ontstaat er een geweldi ge agressie. Je moet ermee kunnen omgaan. Rustig en vriendelijk blij ven en dat is een aangeboren gave, dat kun je niet leren". Lief Het huis is leeg, de bewoners zijn vertrokken met wat schamele be zittingen, verpakt in plastic zakken en een opgescharrelde oude tas. Een familielid mompelt: "Hij heeft veel problemen. Waar hij nu heen gaat? Tja, ik kan hem niet laten stikken. We zullen wel de helpende hand toesteken. Als de verhuis ploeg even later vertrekt, zitten de bewoners op een trap, enkele eta ges lager in het immense flatge bouw. De heroine-attributen op een trede, gereed voor gebruik. Tot de deurwaarder roept een familie lid: "En nog wel bedankt hè. U bent veel te lief Woningontruiming heeft twee hoofdoorzaken: het ontbreken van de vereiste woonvergunning of huurschuld. Maar de meeste gedu peerden hebben niet uitsluitend huurachterstand. Schulden bij het GEB, postorderbedrijven en lenin gen hebben hun financiële positie uitzichtloos gemaakt. Kortom/een onoverkomelijke opeenstapeling van financiële problemen. Soms willen ontruimingen ook nog wel eens gaan om het veroorza ken van overlast aan omwonenden. Bij het kantoor van deurwaarder Weltevrede, ëën van de 22 Amster damse gerechtsdeurwaarders, be staat de hoofdmoot uit huisuitzet tingen bij huurschuld. "Ontruiming van gekraakte wo ningen vormt op dit moment een minderheid. Enkele jaren geleden gebeurde dat veel vaker. Hoe ei genaardig het ook mag klinken, maar met de Leegstandswet in de hand komen dit soort ontruimin gen de laatste tijd steeds minder voor, aldus Weltevrede". Volgens hem is de laatste jaren steeds meer sprake van ontruiming bij huurschuld. "Op dit moment hebben wij alleen al zo'n tweehon derd zaken per jaar. Vroeger had je nog momenten dat het wat dat be treft rust was. Nu is er sprake van een frequente stroom. Het zijn vrij wel altijd trieste, schrijnende ge vallen. Zeker als het om gezinnen gaat. De schulden stapelen zich op en het laatste watje doet is de men sen het dak boven hun hoofd weg halen. Wij doen het zeker nooit met genoegen". Principieel Een luxe flat in een buitenwijk van Amsterdam. De huren bedra gen er 700 gulden en meer. De be woner blijkt een 'oude bekende'. Volgens Weltevrede maakt de man er al sinds jaren een gewoonte van opgestapeld. Jaarlijks passeren ruw- (lotoGPD) geen cent huur te betalen. Uitzet ting is niet de eerste keer. Bij aan komst verleent de man alle mede werking. Terwijl de verhuizers het schaarse huisraad bijeen rapen, be geeft hij zich naar de badkamer voor een laatste wasbeurt. De 'oogst' is gering: een ge scheurde matras, twee tuinstoelen, wat gereedschap en een kapotte, draagbare televisie. Als handbaga ge kiest de man voor wat onder goed. "Alles wat ze kunnen dragen, mag meegenomen worden", zegt de deurwaarder. "Meestal is dat maar heel weinig". Binnen een kwartier is de woning leeg. De verhuizers hebben ook zo hun eigen verhaal: "Een tijdje gele den kwamen we in een woning waar de bewoner zich al weken ge leden bleek te hebben opgehan gen. Afschuwelijk dat soort situa ties. Daar ben ik zo weer weg". Zijn verhaal maakt de tongen los. Er volgen beschrijvingen van de af schuwelijke toestanden die regel matig worden aangetroffen: "Ber gen troep, vaak een meter hoog", wijst een verhuizer aan. "Soms gaan we compleet over onze nek van de stank. Maar ja, opruimen moet je toch". Uit het raam Maar het kan ook anders. Bin nenkort dient in Amsterdam een kort geding tegen de Stadsreini ging door huurders van een wo ning die ten onrechte ontruimd zou zijn. Een dag voor de huisuitzetting kwamen de bewoners met hun huisbaas een betalingsregeling I overeen. De deurwaarder bleek, met het gerechtelijk vonnis in de hand, onvermurwbaar. Volgens de bewoners en andere omwonenden ging de ploeg van de renigingsdienst daarop voortva rend te werk. Alle huisraad ver dween vanuit het raam op de twee de etage rechtstreeks in de vuilcon tainer. Een dag later mocht de wo ning toch weer worden betrokken. Nu, vijf maanden later zit het gezin met onherstelbaar huisraad en de rekening van opslag van het meu bilair. Waar gaan de mensen heen? Nie mand die het precies weet. Soms zijn het vrienden of goedwillende familieleden die tijdelijk onderdak verschaffen. Soms is er nog een plekje bij Hulp voor Onbehuisden. I Niet zelden wordt elders een leeg- staande woning gekraakt. In een j groot aantal gevallen mag worden aangenomen dat de op straat gezet te bewoners zich aansluiten bij het steeds groter wordende leger dak lozen in de hoofdstad. Het Centraal Station, het goed- j kope en vaak brandgevaarlijke pension of niet meer dan een por tiek kunnen dan nog beschutting bieden. "In schrijnende gevallen sprong vroeger de Sociale Dienst nog wel eens financieel bij", weet Weltevrede. "Maar met alle bezui nigingen gebeurt dat in Amster dam niet meer". Urgent Wie zich bij Herhuisvesting meldt kan in aanmerking komen voor een urgentiebewijs en aan dringen op een spoedbehandeling. Per geval wordt bekeken hoe snel in andere woonruimte kan worden voorzien. "Maar", zegt een woord voerder van Herhuisvesting, "We staan in z'n algemeenheid niet di rect klaar iemand met een huur- schuld direct aan een woning te I helpen. En met alleen een urgentie- I bewijs in de hand kan de wachttijd voor een andere woning al gauw oplopen tot twee jaar. Meestal ver wijzen wij de mensen naar make laars met goedkope huurwonin gen, Hulp voor Onbehuisden of naar woningen in de Bijlmermeer" En daarmee lijkt de cirkel rond 'Grote schulden en over een paar maanden misschien opnieuw de kans op huisuitzetting. Want de hu ren zijn er hoog en hoe lang is dat weer vol te houden? TOKYO - Zowel binnen de eigen landsgrenzen als vanuit het buiten land krijgen de Japanse autoritei ten steeds meer kritiek te verduren vanwege de verplichting voor bui tenlanders om vingerafdrukken te laten nemen als zij voor langere tijd in Japan willen toeven. De afgelo pen maanden hebben tegenstan ders met protestmarsen en honger stakingen opnieuw de aandacht ge vestigd op deze omstreden prak tijk, die 35 jaar geleden werd inge voerd. door K.P Hong/AP Onder de Japanners zelf moeten alleen misdadigers hun vingeraf drukken geven. Buitenlanders moeten te allen tijde een identi teitskaart bij zich hebben waarop hun vingerafdrukken prijken. Ja panners hoeven geen enkel identi ficatiebewijs bij zich te hebben. Minister Kaname Endo (justitie) en andere regeringsfunctionaris sen betogen dat vingerafdrukken onontbeerlijk zijn, omdat foto's niet voldoende zijn om buitenlan ders te identificeren. Bovendien helpt het huidige registratiesys teem bij de opsporing van illegale buitenlanders. De uit iya2 daterende vreemde lingenwet bepaalt dat alle buiten landers van 16 jaar en ouder die voor langere tijd naar Japan ko men zich bij de gemeentelijke au toriteiten moeten melden met een pasfoto. Zij moeten daar tevens een afdruk laten maken van hun linker wijsvinger. Wie dat weigert riskeert een gevangenisstraf van een jaar, een boete van maximaal 200.000 yen (2.800 gulden) of uitzet ting uit het land. Japan, een land met 120 miljoen s, telt zo'n 830.000 buiten landse ingezetenen, voor het me rendeel nazaten van Koreaanse ar beiders die tijdens de Tweede We reldoorlog onvrijwillig naar Japan werden overgebracht. In Japan ge boren kinderen van buitenlandse ouders hebben geen recht op het Japanse staatsburgerschap Vernederend Onder druk van de groeiende kritiek paste de regering de wet in 1985 aan, zodat buitenlanders hun wijsvinger nu niet meer in zwarte inkt hoeven te dopen maar in een kleurloze vloeistof. In september besloot de regering de voorge schreven vijfjaarlijkse herhalings procedure af te schaffen. Wie zich als buitenlander in Japan wil vesti gen hoeft nu nog maar een keer de vernederende vingerafdrukproce dure te ondergaan. De tegenstanders blijven zich echter verzetten. "Ook al hoef je maar een keer je vingerafdruk te geven, het blijft een vingerafdruk. Er verandert niets", zegt een ver ontwaardigde Robert Ricketts, als freelance journalist werkzaam in Japan. Hij was de eerste Ameri kaanse staatsburger die werd opge pakt omdat hij weigerde zijn vin gerafdruk te geven. Ricketts stelt dat de verplichte vingerafdrukken in strijd zijn met de Japanse grond wet en met internationale conven ties die discriminatie verbieden. De Amerikaanse dominee Jesse Jackson, een voorvechter van de burgerrechten en kandidaat voor de Democratische presidentsno minatie. stuurde in september een brief aan de Japanse regering, waarin hij erop wees dat de vinger afdrukken doen denken aan de pasjeswetten voor zwarten in Zuid- afrika. "Het verplicht stellen van vin gerafdrukken voor buitenlanders is beledigend voor veel mensen, omdat zij zich als oppassende niet- ïngezetenen behandeld voelen als tweederangs burgers, als crimine len. De ogen van de wereld zijn de zer dagen gericht op Japan. Geen enkel land kan zich permitteren te gelijkertijd een handelsoverschot en een moreel tekort te hebben", schreef Jackson aan minister En- do. Koreanen Sinds 1980, toen een groep Kore aanse ingezetenen zich voor het eerst in georganiseerd 'verband ging verzetten tegen de maatregel, hebben zeker 13.000 buitenlanders geweigerd hun vingerafdruk te la ten nemen. De meesten waren Ko reanen. Tot dusver is een Koreaan uitgewezen, terwijl 51 anderen boe tes tot 50.000 yen (700 gulden) op gelegd kregen. Er lopen in ver schillende steden processen tegen 47 andere weigeraars. Sinds 1982, toen de Koreaanse protestbeweging zich uitbreidde naar andere buitenlanders, heeft de regering terugkeervergunnin- gen geweigerd aan weigeraars. In december beklaagden 19 Koreaan se, Japanse en Amerikaanse hoog leraren van de Universiteit van Illi nois zich in een petitie aan de Ja panse autoriteiten over het feit dat een Chinees en een Fransman geen terugkeervergunning kregen toen zij de begrafenis van een familielid in het buitenland wilden bijwonen. Ronald Fujiyoshi, een Japans- Amerikaanse missionaris uit Hilo, Hawai, hield onlangs een honger staking van 24 dagen uit protest te gen de verplichte vingerafdrukken en de weigering van terugkeerver- gunningen. De regering heeft Fu jiyoshi.tot vijfmaal toe een terug keervergunning geweigerd, nadat hij in 1982 opgepakt was omdat hij weigerde een vingerafdruk te laten nemen. Hij moet op 15 december in Osaka voor de rechter verschijnen. Hij zou naar Hawai willen reizen om zijn zieke vader en moeder daar te bezoeken, maar durft dat niet omdat hij dan niet meer kan terug keren naar Japan. Rickefts bevestigt dat het vooral Koreanen en Chinezen zijn - de af stammelingen van de dwangarbei ders uit de Tweede Wereldoorlog - die gediscrimeerd worden in oplei- dingskansen, banen en sociale voorzieningen. "Ze mogen niet stemmen en ze hebben nauwelijks burgerrechten", zegt hij. Ds. H. Huting uit Rotterdam stelt zich niet herkiesbaar als voorzitter van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. "Gezien de samenstelling van het moderamen" (dagelijks be stuur) acht hij het wijs, nu op te stappen. "Nu kan de lijn van han delen bewaard blijven", zei hij. Huting (63) had nog een jaar mo gen blijven. Sinds 1985 is hij voorzitter van de synode. Hij volgde toen ds. C. B. Roos (Amsterdam) op. In 1982 werd hij al lid van de synode. Een jaar later koos men hem in het 'breed moderamen' (uitgebreid bestuur). In 1984 werd hij lid van het dagelijks bestuur. Huting veroorzaakte nogal op schudding in de hervormde we reld toen hij in 1985 bij terugkeer van een conferentie van de We reldraad van Kerken in Harare (Zimbabwe) over de apartheid pleitte voor kerkelijke steun aan gewapend verzet van de Zuid- afrikaanse bevrijdingsbeweging ANC als economische maatrege len geen resultaat zouden heb ben. Uit de Gereformeerde Bond, waartoe een kwart van de Hervormde Kerk wordt gere kend, werd toen op vertrek van Huting aangedrongen. Hij blijft aan als voorzitter tot aan de synodevergadering van april 1988, maar de vergadering i vandaag en morgen in Doorn is wel de laatste die hij voorzit. Morgen neemt de synode af scheid van hem Tweede dienst De gereformeerde synode - deze week in Lunteren bijeen - heeft nog geen oplossing gevon den voor de kerkordeiijke ver plichting om op zondag ook een tweede kerkdienst te houden. Op veel plaatsen is deze dienst al verleden tijd. Mede als gevolg van teruglopend kerkbezoek kunnen vooral kleine gemeenten niet meer aan deze regel voldoen. Ook in de stad is de behoefte aan een tweede dienst sterk vermin derd. De synode nam een voorstel van orde aan om vóór over dit punt een besluit te nemen de commissie voor kerkorde en ere dienst te raadplegen. De gereformeerde kerk van Abbenbroek-Zwartewaal had de syode laten v/eten, het aantal middagdiensten te zullen terug brengen tot twee per maand. De kerk van Sloten (Fr.) wil hele maal met de tweede dienst stop pen, gezien de omvang van de ge meente, de financiën en de groei ende samenwerking met de plaatselijke hervormde gemeen te. Beide plaatselijke kerken hadden de synode gevraagd, arti kel 70 van de kerkorde, dat hier over gaat, in die zin te wijzigen. De synode gaf de secretaris van de commissie 'Man-vrouw', mevrouw drs. R. J Vercruysse- Zwanenburg, per 1 januari 1988 een vaste aanstelling. Op die da tum loopt haar tijdelijke aanstel ling af. Deze secretaris moet stu die verrichten en voorlichting geven over de verhouding man vrouw in kerk en samenleving en familieverband in het kader van Zending en Werelddiakonaat. In de Hervormde Kerk werd per 1 januari van dit jaar de deel tijdfunctie van secretaris van de commissie vrouwenwerk van de Raad voor de Zending omgezet in een volledige baan. Mevrouw ds. T. de Nie is sindsdien secreta ris van de sectie mannen en vrou wen in kerk en samenleving. - De wereld is groter dan Zuid-Afrika, hield voorzitter ds. E. Overeem de gereformeerde synode voor, toen al aan het be gin van een discussie over Zen ding en Werelddiakonaat vier moties betrekking hadden op dit land. Ondanks zorgen over de positie van christenen in Roeme nië en in moslimlanden (zoals Pakistan en Indonesië) besteed de de synode een groot deel van haar tijd aan de apartheid en de gevolgen daarvan voor de Gere formeerde Kerken. Uiteindelijk werd de commis sie Zending en Werelddiakonaat opgedragen in gesprek te blijven met kerkleden die bezwaren hebben tegen het kerkelijk Zuid- Afrika-beleid (anti-apartheid), en te blijven speuren naar concrete veranderingen in blank Zuid- Afrika ten gunste van de zwarte gemeenschap. De synode-commissie zal toch ook de kerkelijke situatie in Roe menië bijzondere aandacht ge ven. Synodelid ds. W. H. Rein- ders uit Ten Boer noemde de toe stand daar 'zonder meer urgent'. Joden Joden moeten Nederland verlaten. Hun plaats is in Israël. Dat schrijft de orthodoxe rabbijn Lody van de Kamp uit Den Haag deze week in het Nieuw Israëli tisch Weekblad. Aanleiding is het omstreden toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood', waar van de opvoering ten slotte niet is doorgegaan. Volgens Van de Kamp blijkt uit de publikatie van de tekst van dit stuk in een weekblad, dat men de joodse gemeenschap niet ter wille wil zijn. "Daarom moe ten de joden zich ernstig bezin nen of er op langere termijn in deze samenleving nog wel plaats voor hen is. Misschien wordt het inderdaad tijd om eens te kijken hoe onze koffers er' 'ij staan". "Wij hebben eerv chuis, een ei gen land, waar wij onze strijd baarheid kunnen inzetten ten be hoeve van een eigen joodse sa menleving, vrij van zulke ver foeilijke uitingen van menselijke beschaving". De rabbijn vindt het zonde, energie te blijven ge bruiken om in de verstrooiing het joodse hoofd boven water te houden. "Israël heeft ons nodig en wij hebben Israël nodig". Hervormde Kerk: beroepen te Baarn A. M. A. Hellendoorn Hattum. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotter dam-Overschie W. J. van der Lin de Ede. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Pretoria voor Die Vrije Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika E. A. de Boer Amsterdam-Zuidwest. NPB. Zaterdag houdt de Ne derlandse Protestanten-Bond zijn jaarlijkse algemene vergade ring in Varsseveld. Het hoofdbe stuur stelt voor, de afdracht van de afdelingen voor het algemene wérk te handhaven op f37 per lid en f57,50 per echtpaar. De bij drage voor algemene leden blijft f65 voor individuele leden en f 100 voor een echtpaar. Is men tussen 18 en 27 jaar, dan wordt de bi jdrage f32,50 per jaar. Voorschoten. Uitgaande van de Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten wordt zondagavond om 7 uur in de Moeder Godskerk (Baron Schimmelpenninck van der Oye- laan, wijk Boschgeest) een oecu menische advents-zangdienst gehouden. Voorganger is de an glicaanse predikant Geoffrey G. Allen (Voorschoten). Het koor van de anglicaanse gemeente in Naar Elzas De paus wil volgend jaar ok tober een bezoek brengen aan de Elzas. Hij gaat dan ook naar de Europese instellingen in Straats burg. Op 8 oktober hoopt hij de Raad van Europa toe te spreken. De dag daarna is gereserveerd voor 'pastoraal bezoek'. Dit wordt de vierde pauselijke reis naar Frankrijk. De andere waren in 1980, 1983 (Lourdes) en 1986. In 1989 hoopt de paus voor de tweede keer naar Zuid-Korea te gaan. Er zijn, volgens een officië le Vaticaanse bron, nog geen plannen om ook Noord-Korea in het reisschema op te nemen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2