'Jan van Vlijmen heeft nooit een kans gehad' Dood van een ambachtsman Kracht van eenvoud is grote troef van Ned. Dans Theater Vijftigjarig jubileum AmieWadman Boon en Collette houden het bij pauze voor gezien Ragfijn spel zorgt voor heldere klanken DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 KUNST PAGINA 21 Steuncomité komt op voor opera-intendant DEN HAAG (GPD) - "Jan van Vlijmen heeft de kans niet gehad om zich te bewij zen als intendant van de Ne derlandse Opera. Hij kreeg de tijd niet en de vereiste SNEEK (GPD) - De Friese schrij- er Anne Wadman viert deze week zijn vijftigjarig auteursjubileum. Dat gebeurt in Sneek, zijn woon plaats. Ter gelegenheid van het ju bileum wordt hem zijn nieuwste roman 'De Terechtstelling' aange boden. Wadman schrijft al vijftig jaar artikelen. Friese en Nederland se romans, literaire essays, werkt mee aan kranten en tijdschriften en staat bekend als een Vestdijk- kenner bij uitstek. Afgezien van zijn jongste roman was zijn laatste belangrijke be moeienis met de Nederlandse lite ratuur het geharrewar rond de Vestdijk-biografie. Die kwestie - de afwijzing door de weduwe Vest dijk, Mieke van der Hoeven, van het duo Anne Wadman en Hans Visser als biografen - is voor hem afgedaan. Maar hij gaat voor eigen rekening gestaag door. Binnen afzienbare tijd zijn twee Vestdijk-boeken van zijn hand te verwachten, een bundel met niet- verschenen kritieken en drie es says die Wadman aan zijnwerk wijdde. Kortgeleden verscheen van Wadman, eveneens bij Willem Diemer, 'De grote explosie'. Hij noemt die bundel 'snuffelen in de marge van Vestdijks gedichten'. Anne Wadman heeft altijd „op twee benen gelopen", waarmee hij gezegd wil hebben dat het hem niet uitmaakt of hij Nederlands dan wel Fries schrijft. Zijn eerste Neder landse publicaties verschenen in het tijdschrift 'Podium', waarvan hij samen met mensen als Fokke Sierksma en Gerrit Borgers, de op richter was. 'Fioele en faam' was de eerste Friese roman, die in de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog verscheen enig stof deed opwaaien in de beperkte wereld van de Frie se literatuur. hoeveelheid geld niet". Aldus Frans de Ruiter, directeur van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag, die sa men met Peter Smids, direc teur van het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht en Hein van Royen, directeur van het Concertgebouwor kest, het comité heeft opge richt dat Van Vlijmen wil be houden voor de Nederlandse Opera. Dit comité heeft daar toe vele adhesie-betuigingen van belangrijke personen uit de wereld van de podium kunsten uit binnen- en bui tenland verzameld. Frans de Ruiter: "Geen tijd en geen geld, dat is het probleem. Gerard Mortier van de Munt-opera in Brussel heeft, dit ter vergelijking, een veel hoger bedrag per avond ter beschikking dan Van Vlijmen. Dit gerekend binnen het budget waarmee de intendant in Amster dam mocht werken. Jan van Vlij men is over dit budget heenge gaan, dat is waar, maar hij heeft ook belangrijke produkties ge maakt die terecht opzien in baar den in de wereld". "Daarbij komt dat Van Vlijmen met allemaal nieuwe produkties moest beginnen. Mortier kan te ruggrijpen op produkties van eer dere seizoenen, dat spaart natuur lijk veel geld. En laten we dan eens kijken naar de geschiedenis van de opera die net achter ons ligt. Jan van Vlijmen heeft zijn job aangeno men op een toezegging van een hoeveelheid geld, waarop na zijn benoeming ernstig is gekort. Vlot weg vijftien procent. Dat is des te érnstiger, omdat de opbouw van het repertoire juist een zaak van in vesteren is". Zoals bekend is Jan van Vlijmen als intendant op non actief gesteld aoor het bestuur van de opera. Be grotingsoverschrijding en onrust bij het personeel van de opera lig- TURNERPRIJS - Aan de Britse beeldhouwer Richard Deacon is de prestigieuze Turner-kunstprijs toe gekend voor zijn abstracte werken in hout, vinyl en metaal. De 38-jari- ge Deacon kreeg de met 35.000 gul den gedoteerde prijs uitgereikt tij dens een plechtigheid in de Tate Gallery in Londen. gen aan dat besluit ten grondslag. De leiding van de opera is thans in handen van zakelijk directeur Tru- ze Lodder die daarbij wordt geas sisteerd door artistiek directeur Guus Mostert. Over acht dagen hoopt minister Brinkman van WVC, die vandaag met Jan van Vlijmen een gesprek heeft, beslis singen te nemen in deze zaak. Frans de Ruiter, de opvolger van Jan van Vlijmen als directeur van het conservatorium in Den Haag wijst erop dat ook de structuur van het kunstgebeuren aan het Water- looplein van geen kant deugtt: "Een huis met een directeur, een opera met een directeur, een ballet met een directeur Zakelijk, artis tiek programmatisch nog een keer gescheiden ook, zo werken die din gen niet. Kijk naar naar Keulen, om maar één voorbeeld te noemen, daar heb je opera, toneel en ballet, maar er is slechts één grote baas. Die doet de opera en heeft voor de andere afdelingen directeuren die onder hem werken. Zo kan er goed gecoördineerd worden. Dat spaart ook". De directeur van het conservato rium heeft hoop, dat het voor Jan van Vlijmen nog allemaal goed komt: "De minister spreekt met Van Vlijmen. En de minister heeft toegezegd, dat hij in deze kwestie met veel zorg te werk zal gaan. Ik denk dat we daarmee als comité al een goed begin hebben". De belangstelling voor het weekblad Haagse Post, dat deze week de volle dige tekst publiceert van Fassbinders omstreden toneelstuk was gisetren al groot. De meeste kiosken hadden extra exemplaren besteld om aan de verwachte vraag naar het weekblad te kunnen voldoen. Het voornemen van sommige joodse organisaties om alle exemplaren onmiddellijk na af levering bij kiosken en boekhandelaren op te kopen, werd voor zover be kend niet uitgevoerd. OVERVEEN (GPD) - Anton Pieck, die deze week op 92-jarige leeftijd overleed, was een beeldend kunstenaar met een grote schare eigen fans. In september 1984 kreeg hij een geheel aan hem en zijn werk gewijd museum, het is gevestigd in Hattem. Een eer die hij slechts met weinige schilders deelt. Ook bestaat er een floreren de Anton Pieck-club, die bijvoor beeld ruilbeurzen organiseert. Het zit veel bewonderaars van Anton Pieck niet lekker, dat zijn werk in de grote kunst niet als top kwaliteit werd en wordt be schouwd. Zeker, iedereen is het er overeens, dat Pieck een vakman was, die in technisch opzicht niets meer behoefde te leren. Het heeft Anton Pieck zelf nooit echt dwars gezeten dat hij nauwe lijks erkenning uit officiéle krin gen kreeg. Hij kende zijn eigen grenzen uitstekend en had de in stelling zichzelf als een ambachts man te beschouwen, zoals ook een goede timmerman dat is. Deze historische benadering van zijn vak is terug te vinden in tal van zijn werken, die heel vaak ook dui delijk op het verleden zijn geént, vaak met een sterk nostalgische in slag. Blind voor sociale misstanden was Anton Pieck overigens geens zins. Op één van zijn beroemde te keningen beeldt hij een banket bakkerswinkel af, waaruit rijke mensen naar buiten komen die flink wat luxe artikelen hebben in geslagen. Aan de kant kijken arme kinderen belangstellend toe. De kritiek Anton Pieck richtte zich er vaak op dat zijn werk een maniertje was. Eén van die i tjes was dat hij elke lijn, ook de lij nen die recht moesten zijn, van een krulletje aan het eind voorzag. Boekillustraties, ex libris-teke- ningen, kalenders, prentbriefkaar ten, reclametekeningen, ze zijn al lemaal met veel liefde gemaakt maar ook met een veel zorg voor het detail. Pieck bezat een groot aantal naslagwerken, met behulp waarvan hij ook het kleinste pa troontje of versierinkje uit de vori ge eeuw controleerde. Anton Pieck was op en top ro manticus. Hij is altijd op een wat zakelijke manier bezig geweest kunstwerken te maken. Het moest niet te moeilijk zijn en de mogelijk heid bieden om te ontsnappen aan de zorgen van vandaag. Anton Pieck is daarin voortreffelijk ge slaagd en het ziet er naar uit, dat zijn immens grote nalatenschap aan kunst dat nog vele generaties zal doen. Griekenland-expositie trekt veel bezoekers AMSTERDAM (ANP) - De ten- toonstelling Griekenland en de Zee, een bijdrage van Griekenland aan de manifestatie Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa, heeft na vier weken al 40.000 bezoe kers getrokken. Dat is een absoluut record, aldus het stichtingsbestuur van de Nieuwe Kerk. Om een betere spreiding van de bezoekers per dag mogelijk te ma ken heeft het bestuur besloten de expostie dagelijks langer open te houden: van 10.00 tot 17.00 uur. HILVERSUM (GPD) - De VPRO- radio zendt morgenochtend het omstreden toneelstuk van Rainer Werner Fassbinder 'Het vuil, de stad en de dood' uit. Het betreft hier een opname die is gemaakt tij dens een openbare lezing van het stuk vorig jaar in het Amsterdamse theater De Balie. Opnamen werden toen gemaakt door de Vara en de IKON. De IKON heeft haar banden nu voor uitzending ter beschikking gesteld aan de VPRO. De uitzen ding van het stuk is opgenomen in het programma 'Het Gebouw'. Henk van Hoorn, een van de me dewerkers van dit programma: "Sinds de Amsterdamse Theater school heeft besloten af te zien van opvoeringen van het stuk, is er een Voorstelling: Nederlands Dans Theater met Chameleon Dances (6- 12) van Ohad Naharin/Jon Hassell (première), reprises van November Steps van Rylian/Toru Takemitsu (1977) en L'Histoire du Soldat van Kylian/Igor Stravinsky/C.F. Ramuz (1986). Danstheater aan 't Spui Den Haag. Gezien op 25 november. Nog te zien tot en met 4 december. DEN HAAG - De groep die ei genlijk de minste indruk op mij heeft gemaakt tijdens het Hol land Dance Festival in septem ber j.l., was de groep van de van oorsprong Israëlische choreo graaf Ohad Naharin. Te duidelijk en van een versleten soort sym boliek vond ik zijn choreografie ën. En dan ga je natuurlijk met niet al te hoog gespannen ver wachtingen naar zijn nieuwste creatie Chameleon Dances (6-12). Tot mijn verbazing blijkt Chame leon Dances echter van pure we reldklasse. Zo mooi zelfs dat ik het één van de mooiste balletten die ik ooit zag wil noemen. Thema is de kameleontische mens die zich overal en altijd aan zijn omgeving aanpast. Die aan passing ziet Nanarin als iets posi tiefs: het schept een band, een bepaalde saamhorigheid onder de mensen. De dansers kijken voortdurend naar elkaar en ze re ageren attent op eikaars afwij kende bewegingen door telkens met één van de dansers of danse ressen mee te gaan in die bewe gingen, om uiteindelijk als een hecht en synchroon ensemble te dansen. Waarna de groep zich weer kan splitsen. De ingetogen, vanzelfspreken de, menselijke houding creëert een sympathieke sfeer die Naha rin ook nog eens vertaalt via prachtige bewegingspatronen. De muzj§k van Jon Hassell, spe ciaal voor Naharin gecompo neerd, geeft prachtig de verschil- Recital door Saskia Boon violoncello en Lodewijk Collette piano, met wer ken van Saint-Sacns, Debussy cn Chausson. Gehoord in de kapelzaal op 25 november. LEIDEN - Na drie kwartier Franse cellomuziek rees de vraag: waar om is het concert nu al afgelopen? Navraag leerde dat de celliste Sas kia Boon en de pianist Lodewijk Collette geschrokken waren van de geringe opkomst, om precies te zijn 17 man. Het was eerst zelfs de vraag of ze überhaupt wilden spelen, maar ze besloten toch maar voor een "halve bak" het halve programma uit te voeren, dus tot de pauze. De celliste kondigde dit laatste aan het begin van het concert aan, zo dat iedereen op de hoogte was. Afgezien van alle perikelen kon het aandachtige publiek genieten van Franse romantiek en impressionisme. Pianist Lodewijk Collette kon zijn hart ophalen in de eerste cellosonate van Saint-Saëns, een luchtig stuk muziek met veel tierelantijnen in de piano. Niet diepgra vend, maar wel dankbaar voor Lodewijk Collette, die het geheel door zichtig speelde. Saskia Boon gaf in de laag gelegen cellopartij het juis te tegenwicht, maar een belangrijker taak had ze in de volgende stuk ken. De romance van Debussy werd door de cellist Piatigorsky tot een sfeervol cellostuk bewerkt. Dit salonstuk is niet diepgravend maar paste goed in de huiskamersfeer van gisteravond. Melancholieker klonken de "interlude" van Chausson en de sérénade uit de suite van Saint-Saëns. Saskia Boon wist een zingende toon uit haar cello te ha len, zonder bij het forte te forceren. Muzikaal het interessantst is de sonate van Debussy die hierna werd gespeeld, een grillige combinatie van Parijse "fin-de-siècle" en flar den Spaanse dansmuziek. Beide musici voerden de vele tempowisse lingen en karakters eensgezind uit. De suggestieve pizzicati in het middendeel werden treffend begeleid door de klok van de Marekerk die negen uur sloeg. Veel langer duurde het concert niet. Het rustsig- naal was tevens eindsignaal. Jammer dat we de vierdelige sonate van Poulenc niet hebben ge hoord, want die moet erg de moeite waard zijn. Of het honorarium van de musici ook gehalveerd is, is niet bekend FRANK DEN HERDER lende sferen en ritmes aan, zon der te herkenbaar of te definieer baar te worden. Hassell's 'Vierde wereld-mu- ziek' is een versmelting van oos terse invloeden uit India, mini mal music, Afrikaanse ritmes en westerse elektronika. Hoe ver die stijlen ook uit elkaar mogen liggen, Hassell's komposities zijn constant in balans en van een bijna vanzelfsprekende een voud. Rust en dynamiek, detail en grote lijn, losheid en struc tuur, abstractie en concreetheid: de combinatie Naharin/Hassell werkt perfect. Contact lijkt het toverwoord waarmee Naharin zijn publiek in ieder geval op de knieën kreeg getuige het ovatio nele applaus. Op het programma stonden verder nog November Steps van Jiri Kylian en Toru Takemitsu uit 1977 en l'Histoire du Soldat van Kylian op de gelijknamige muziek van Stravinsky en op tekst van C.F. Ramuz. November Steps is een lyrische en abstracte choreografie van beelden die doen denken aan een dauwige en herfstige zonopkomst. Take mitsu maakt de stilte van zo'n ochtend hoorbaar in zijn myste rieuze compositie van geluiden en Kylian zet die verstilling om in hoekige, vouwachtige bewe gingen. Een staaltje van pure vorm en schoonheid en daarbij zeer evocatief. l'Histoire du Soldat is echt een uitsmijter. Een degelijk verhaal (een soldaat verkoopt zijn ziel aan de duivel in ruil voor rijk dom), lekkere en ritmische mu ziek van Stravinsky, een gespro ken tekst die alles bij zijn naam noemt, acterende dansers, prachtig theatrale effecten, grap pen en grollen, kortom één groot spektakel. Jiri Kylian blijkt van alle markten thuis en in dit solda tenverhaal laat hij zijn trucen doos niet ongemoeid. Hoewel er aan suggestie wat minder wordt overgelaten, is de één op één in terpretatie van muz'ek, decor, dans en tekst toch verrassend en over de clichés heen gechoreo grafeerd. Chameleon Dances (6-12), No vember Steps en l'Histoire du Soldat vinden hun kracht, on danks en dankzij de veelheid, in de eenvoud. Ieder op een eigen manier, met een eigen stijl en een eigen idioom, maar alle drie recht op hun doel af. INGRID VAN FRANKENHUYZEN situatie ontstaan. De beslis sing van de Theaterschool is tot stand gekomen onder zeer zware morele pressie. Ik denk dat het tijd wordt dat iedereen in de mogelijk heid gesteld wordt om over het stuk te oordelen, en daarom willen we het uitzenden". Felix Rottenberg, directeur van De Balie, heeft bezwaren tegen de uitzending maar beseft, aldus Van Hoorn, "dat er juridisch gezien weinig te beginnen is". Wanneer er auteursrechten moeten worden be taald aan de acteurs die destijds het stuk hebben gelezen, of aan de er ven Fassbinder. zal de VPRO dat doen, aldus Van Hoorn. Het feit dat het weekblad de Haagse Post deze week de tekst van 'Het vuil, de stad en de dood' afdrukt, is voor de VPRO geen re den om van uitzending af te zien. Van Hoorn: "De Haagse Post ver schijnt op een oplage van 23.000 exemplaren, krijgt geen tweede druk en zal naar je mag aannemen ontzettend snel uitverkocht zijn. Niet iedereen kan van het stuk ken nis nemen omdat het in de HP staat". Van Hoorn zegt respect te heb ben voor de gevoelens die bij de joodse gemeenschap leven. "Maar als men de opvoering van een stuk wil beletten, dan vind ik dat grieze lig. Als je dergelijke toestanden gaat accepteren, waar blijf je dan? Als niemand, behalve de Haagse Post dan, het stuk wil brengen, dan doen wij het maar". Hersenschudding na ruzie rond stuk Fassbinder AMSTERDAM (GPD) - De redac tiesecretaresse van de Haagse Post is deze week in een Amsterdams café aangevallen door een man die zich kwaad maakte over de publi catie in HP van Fassbinders toneel stuk 'Het Vuil, de Stad en de Dood'. De 32-jarige vrouw liep een hersen schudding op. Het incident deed zich voor toen een deel van de redaktie van het weekblad in het café nog even na borrelde. Enige mannen in het café bleken geïrriteerd door de inmid dels uitgelekte publicatie van Fass binders omstreden toneelstuk. Hun aantijgingen werden gene geerd. Toen later op de avond de secretaresse iets terugzei, werd ze voluit in het gezicht geraakt door een van de agressief geworden In de IKON-uitzending 'De ande re wereld van zondagmorgen' wa ren afgelopen zondag al fragmen ten uit de 'Balie-opnamen' te ho ren. De fragmenten werden, tij dens de uitzending, voorzien van commentaar door vertegenwoordi gers van de joodse gemeenschap, critici en acteurs. Bert Rijpert, eindredacteur van 'De andere wereld op zondagmor gen'. zegt dat de IKON de banden aan de VPRO ter beschikking heeft gesteld omdat "de IKON ervan overtuigd is dat de VPRO er zeer zorgvuldig mee om zal gaan". FORUM - Leden van het actieco mité 'Behoudt Forum totaal' heb ben ruim dertienduizend handte keningen aangeboden aan de vaste commissie voor welzijn en cultuur in de Tweede Kamer. Een delegatie van het comité heeft in woord en muziek toegelicht dat deze handte keningen evenzovele protesten te gen de plannen van minister Brinkman om de Enschedese stichting Forum op te heffen. r jaar geleden toen hij Typisch voorbeeld van het werk van Anton Pieck. Volgens directeur Hans van Brussel van het HP-magazine is van het Fassbinder-nummer met opzet geen verhoogde oplage ge drukt. „Wij vinden het niet ethisch als we dit artikel aan zouden grij pen om er extra munt uit te slaan". Spaanse prijs voor Mexicaan MADRID (DPA) - De belangrijk ste letterkundeprijs van Spanje, de 'Miguel de Cervantes-prijs', is gis teren toegekend aan de Mexicaan se schrijver Carlos Fuentes. De ju ry heeft met de prijs, waaraan een bedrag van tien miljoen pesetas is verbonden, het gehele oeuvre van Fuentes, bestaande uit romans, to neelstukken, filmscripts en essays, willen belonen. Tot de belangrijkste romans van de 59-jarige, door James Joyce be ïnvloede Fuentes, behoren 'La mu- erte de Artemio Cruz', 'Cambio de Piel' en 'La Cabeza de la Hidra'. 'The Locke Consort' The Locke Consort bestaande uit Udbhava Wilson Meyer - barokviool, Mimi Mitchell - barokviool, Susanne Braumann - viola da gamba en Fred Jacobs - theorbe speelde werken van Matthew Locke, H. Purcell, A. Corel- li, J. Pachelbel en anderen. Gehoord op 25 november in de Taffeh-zaal. LEIDEN - "Wanneer een luitist eenmaal 60 jaar is, heeft hij 40 jaar daarvan doorgebracht met stemmen", aldus een 17de eeuws Duits tractaat. Onze theorbespe- ler van gisteren deelde dit na de pauze mee, nadat het publiek zich al stiekem had zitten afvra gen hoe dat nu in vroeger tijden ging, toen de verwarmingstech niek nog niet was wat hij nu is. Hoe het ook zij, de darmsnaren op de barok- (en nabouw-)instru- menten raakten dan wel snel ont stemd, maar stonden toch borg voor een mooie klank. De klank was dan ook een van de opval lende kenmerken. De vederlich te bewegingen waarmee de vio listen streken - de stok raakte amper de snaren, zo leek het wel - en het bijna ontbreken van vi brato zorgden voor heldere, lich te klanken. Het was het tegen deel van noest strijkwerk dat zo'n vette, doordringende toon kan produceren. Nadeel was ech ter, dat de langzame delen soms wat schoorvoetend klonken en dat de lichte, zachte klank wel eens op het podium bleef hangen en niet duidelijk over het voet licht kwam, alsof deze speelwijze alleen geschikt was voor kleine ruimtes. Afgezien van het veelvuldige stemmen en het somtijds in troverte karakter heb ik verder genoten van hun ragfijne, gecise leerde spel. Want er werd beeld schoon gespeeld. De wonderlijke chromatische sonate van Pur cell, de gedreven partia van Pa chelbel en de elegante passacalia van Marini. Stuk voor stuk kre gen zij een voordracht die elk de tail er even uitlichtte. Uit de Franse gambaliteratuur kregen we een voorbeeld te ho ren in de Suite van Charles Dollé met afwisselend ernst en voort varendheid gespeeld door Su sanne Braumann. De theorbe, een langhalsluit met een regi ment snaren, die de basso conti nuo uitvoerde en heel zangerig bespeeld werd door Fred Jacobs, was tenslotte het instrument waarover ieder zich het meest verbaasde, en dat in de pauze nog een aantal geïnteresseerden om zich heen kreeg. MONICA SCHIKS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21