Jachthaven en gebruikers dagen elkaar voor rechter Het is oorlog, ik moet naar m'n mannen LEGOWEDSTRIJD Katwijkse watersportverenigingen voelen zich buiten spel gezet Verwijderingsdienst voor chemisch afval Trike gevaarlijk PAGINA 16 W III REGIO DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 Opkomst mobilisatie-oefening Donderslag 18 minder dan 80 procent VALKENBURG - Bewapend met een bazooka en mitrailleurs liggen twee soldaten naast de toegangs- brug naar het marinevliegkamp Valkenburg. Op tal van andere plaatsen rond het vliegveld liggen soldaten in het drassige gras of lo pen wacht. Buiten de basis rijden met mitrailleurs uitgeruste jeeps rond. De beveiliging door de land macht is scherp: zelfs de marine mensen van het vliegkamp lopen met speciale pasjes en armbanden rond. Met de mobilisatie-oefening Donderslag 18 heeft de landmacht haast letterlijk het marinekamp be zet. door Frans van den Berg "Het is oorlog. Ik moet nu de manschappen bezoeken", schuift de commandant van de Bravocom- pagnie de vragen van de pers door naar de eerste luitenant P.J. van den Akker. Zijn compagnie heeft tot taak een derde deel van het vliegveld te bewaken. Daaronder valt de hoofdtoegang aan de zijde van Katwijk, de radarinstallatie en de kerosine-opslagplaats. Dik ingepakt lopen de man schappen langdurig wacht. Ook de commandotent, waar het behaag lijk warm ie, wordt bewaakt. De soldaten maken daarvoor dank baar gebruik van een oude bunker, zodat zij niet in het drassige gras hoeven te liggen. In een gebouw van de marine kunnen de andere leden van de compagnie slapen, vi- deokijken, eter. en een warme dou che nemen. Pas vrijdag rond het middaguur wordt de herhalingsoe fening beëindigd. Sabotage De Bravocompagnie behoort sa men met nog drie compagnieën tot het 327ste Infanteriebeveiligings- bataljon. Dit commando moet na mobilisatie havens, vliegvelden en andere strategische objecten be veiligen. "We beschermen bij deze oefening de basis Valkenburg te gen saboteurs en indringers. We denken daarbij onder meer aan kleine Russische eenheden die zijn opgeleid om achter de vijandelijke linies sabotage-acties uit te voeren. Dergelijke zaken moeten wij zien te voorkomen", verduidelijkt Van den Akker de taak van zijn 150 manschappen. Het commando werkt vanuit de opstelling dat de vijandelijkheden zich (nog) ver afspelen. "Met aan vallen vanuit de lucht of het drop pen van parachutisten, houden we wel rekening, maar alleen kunnen we daar weinig tegen doen. Dat is meer een taak van andere legeron derdelen, zoals het luchtafweerge schut", meent Van den Akker. De luitenant heeft na zijn mel ding van dinsdagmorgen nog vrij wel geen oog dicht gedaan. "Dins dagnacht kwamen nog mensen aan en werden de laatste jeeps, vracht wagens en wapens opgehaald. De kaderleden zijn de hele tijd in touw geweest. Veel slaap zal ik de ko mende nachten ook niet krijgen, maar ik weet me staande te hou den. Het is belangrijk dat onder meer de chauffeurs wel enkele uur tjes slapen", wijst Van den Akker op de verkeersveiligheid, terwijl op dat moment brigade-generaal Tho mas de commandotent bin nenstapt. Voor de oefening en met de na me de mobilisatie is ook vanuit het buitenland belangstelling. Zo zijn op de vliegbasis waarnemers uit Zweden, Denemarken en België aanwezig. De Zweden zijn zelfs met een eigen toestel naar Valken burg gekomen. Behalve het Zweedse toestel maken ook heli kopters van de landmacht van het vliegveld gebruik. Het mag dan lij ken alsof de landmacht de basis heeft bezet, het marinewerk moet ongestoord doorgaan. De 13 Orion vliegtuigen vliegen gewoon af en De Bravocompagnie is voor meer dan 85 procent compleet, deelt de luitenant trots mee. De an dere drie groepen scoren lager. In totaal is minder dan 80 procent van de bijna 1000 opgeroepen militai ren opgekomen. "Wat de oorzaak hiervan is moeten we nog uitzoe ken. Het streven was een opkomst van 95 procent", vult defensievoor lichter Van der Louw aan. "Een deel van de afwezigen heeft zich af gemeld. Of dat terecht is zal later moeten blijken. Wanneer iemand zijn vrouw op het punt staat te be vallen of wanneer iemand deze week een examen moet doen, dan is dat een geldige reden". Daarnaast zijn er mobilisten die helemaal niets van zich hebben la ten horen "De marrechaussee zal die zaken onderzoeken. Men is ten slotte wettelijk verplicht op herha ling te gaan. Wanneer iemand op zettelijk niet is gekomen, dan gaat Brigade-generaal Thomas (rechts) brengt een bliksembezoek aan de commandotent van de Bravocompagnie. die een derde deel van het vliegveld Valkenburg bewaakt. <foto Dick üogewoningi die zaak naar de krijgsraad. Een geldboete of een voorwaardelijke gevangenisstraf kan dan worden opgelegd", put Van der Louw uit zijn eigen ervaringen als lid van de krijgsraad. De voorlichter sluit niet uit dat de leeftijd van de opgeroepen men sen een rol speelt. "Bij voorgaande 'Donderslagen' werden dienst plichtigen opgeroepen die een half jaar tot twee jaar uit de dienst wa ren. Nu hebben we een groep in de leeftijd van 26 en 27 jaar en dat is al vrij oud. We zijn dan ook benieuwd of ze alle kennis van de veiliging en de schietvaardigheden nog paraat hebben". Croon geeft toe dat het toenmali ge bestuur van de Algemene Wa tersportvereniging 'Katwijk' deze zaak te lang op zijn beloop heeft ge laten. "De onvrede was er wel, maar de zaak heeft eigenlijk te lang doorgesudderd. Toen ik in april van dit jaar als voorzitter werd ge kozen, heb ik me tot taak gesteld een grondig onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de Stich ting Jachthaven. Het heeft enkele maanden geduurd voordat ik alle feiten boven tafel had". Bemiddelaar In een uiterste poging de afvaar diging in het stichtingsbestuur tot de orde te roepen, royeerde de Al gemene Watersportvereniging en kele maanden geleden deze drie bestuursleden als lid. "Daardoor ontstond de feitelijke situatie dat zij geen deel meer uitmaakten van het stichtingsbestuur, dat daarmee dus in feite vleugellam werd", meent Croon. De stichting reageer de daarop met een nieuwe statu tenwijziging, waardoor de invloed van de watersportverenigingen volgens de voorzitter van de wa tersportvereniging helemaal tot nul werd gereduceerd. Ook die sta- tutenwijziging is volgens Croon niet reglementair. "Wij stappen nu naar de rechter omdat hij de enige is die het stichtingsbestuur kan te rugfluiten". Nieuwbouw Riagg in Sassenheim SASSENHEIM - De plannen voor de bouw van een nieuw vestiging van de Riagg (regionale instelling voor arribulante geestelijke ge zondheidszorg) in Sassenheim zijn in een stroomversnelling geraakt. Riagg-woordvoerder B. Samsom hoopt binnen anderhalf jaar een geheel nieuw pand te kunnen be trekken aan de Rusthofflaan. De vestiging moet straks worden beschouwd als een bijkantoor van de Riagg in Leiden. Momenteel wordt de duin- en bollenstreek be diend vanuit een pand aan de Rijnsburgerweg in Leiden. Het is de bedoeling dat dit pand wordt af gestoten. Goedkope computer raadsleden Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Raadsleden in Alphen kunnen meeprofiteren van de gemeentelij ke kortingsregeling voor haar amb tenaren bij de aankoop van een ei gen personal computer. Dit heeft het college van burgemeester en wethouders beslist. Volgens het college wordt een computer in de toekomst onont beerlijk bij de controlerende taak van de gemeenteraad. De gemeen te heeft voor de regeling enkele tonnen uitgetrokken. DEN HAAG/REGIO - De provin cie Zuid-Holland wil de inzameling van chemisch afval uit huishou dens en kleine bedrijven beter structureren. Daartoe zal de pro vincie een speciale Verwijderings dienst oprichten en proberen de twee inzamelingssystemen die nu bestaan samen te laten gaan. Een en ander staat in het Actieprogram ma klein chemisch afval 1988-1990 dat het provinciaal bestuur heeft opgesteld. Voor het opstellen en het uitvoe ren van het actieprogramma heeft het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mil ieubeheer 312.000 gulden subsidie aan de provincie gegeven. Onder zocht wordt nog of de provincie ook zelf geld kan vrij maken voor dit doel. De nadruk bij de inzameling komt te liggen bij de bedrijven die jaarlijks 20.000 ton chemisch afval produceren. Dat is 85 procent van het totaal. Binnenkort zal duidelijk worden hoe de inzameling vorm wordt gegeven. Er komt zeer waar schijnlijk een centraal depót in Zuid-Holland voor het klein che misch afval. Of de realisatie haal baar is en waar het depót moet ko men, wordt nog onderzocht. Verder is het de bedoeling dat de twee bestaande inzamelingssyste men waarmee de gemeenten nu werken, het Ecosysteem met de ecotainers en het systeem van de Afvalverwerking Rijnmond, wor den geïntegreerd. De provincie zal met de beide bedrijven besprekin gen voeren over de integratie. Inzicht Deze en volgende maand bezoe ken vele controleurs van provincie, gemeenten, regionale milieudien sten en waterschappen de ruim 350 laboratoria bij Zuidhollandse be drijven en scholen. Bekeken wordt wat de laboratoria doen met hun chemisch afval. De controle is in eerste instantie bedoeld om inzicht te krijgen in de chemische afval stromen. Bij het eerste bezoek zullen de controleurs vooral voorlichting over de wet chemische afvalstoffen en de ve'rwerkingsmogelijkheden geven. In de tweede fase zal er wor den gecontroleerd of de wet chemi sche afvalstoffen ook wordt nage leefd. Uit de nu al beschikbare ge gevens blijkt dat niet alle laborato ria zich aan de wet houden. De laboratoria zijn de vierde be drijfstak in Zuid-Holland (het Rijn mond-gebied valt erbuiten) waar de controle plaatsheeft. Eerder wa ren garagebedrijven, chemische wasserijen en galvanische bedrij ven aan de beurt. Onderzoek bij de ze bedrijven heeft geleerd dat de wet nu beter wordt nageleefd. Deze week heeft de provincie de resultaten van de controle bij de galvanische bedrijven bekendge maakt. Daaruit blijkt dat het che misch afval na de gegeven voor lichting beter wordt verwerkt. Was er in eerste instantie nog in tachtig procent van de gevallen sprake van een onjuiste afvoer, inmiddels is dat gedaald tot 27 procent. Het gaat dan om de afvoer van de zuren, ont- vettingsmiddelen en andere che mische stoffen die worden ge bruikt om metalen te galvaniseren. De baden waarin het metaal wordt gedompeld, zijn na einige tijd on bruikbaar en moeten dan worden afgevoerd. Dat gaat niet via lozin gen, maar via tankwagens. Het afvalwater dat in grote hoe veelheden vrijkomt bij het galvani- seerproces en vaak verdunde con- centraries chemicaliën bevat, wordt wel op het riool of opper vlaktewater geloosd. Vier van de 49 onderzochte bedrijven hadden daarvoor geen lozingsvergunning. Tegen deze illegale lozingen wordt actie ondernomen. KATWIJK - De Algemene Watersportvereniging 'Kat wijk' heeft een gerechtelijke procedure aangespannen te gen de Stichting Jachthaven Katwijk. De vereniging ver wijt het stichtingsbestuur op eigen houtje de statuten zo danig te hebben gewijzigd dat de oorspronkelijke oprich ters van de Stichting Jachthaven, de watersportverenigin gen 'Katwijk' en 'Skuytevaert', volledig buitenspel zijn ge zet. "Op dit moment is de situatie zo dat de stichting volledig de handen vrij heeft en zich niets hoeft aan te trekken van de wensen van de ge bruikers van de jachthaven", aldus voorzitter G. Croon van de Algeme ne Watersportvereniging 'Kat wijk'. "Door het aanvechten van de omstreden statutenwijzigingen willen wij de belangen van die ge- bruikers beschermen". Hij benadrukt dat de watersport vereniging niet het financiële be heer van de Katwijkse jachthaven aan de kaak stelt. "Op dat punt zijn er voor zover wij weten geen pro blemen, maar dat is waarschijnlijk ook voor een deel te danken aan de zeggenschap die we de afgelopen jaren ondanks alles toch hebben gehad. Nu de stichting ons als toe zichthouders aan de kant heeft ge zet, zou straks het hek weieens van de dam kimnen zijn". De Stichting Jachthaven Kat wijk zal volgens secretaris J.L. Rie- zebosch op de aantijgingen van de watersportvereniging reageren door eveneens naar de rechter stappen. "Wij klagen de vereniging aan wegens smaad en laster", aldus Riezebosch. Hij maakt duidelijk dat het nooit de bedoeling is ge weest dat de toenmalige oprichters een blijvende invloed zouden heb ben op het bestuur van de Stich ting Jachthaven en meent dat het bestuur met het doorvoeren van de statutenwijzigingen rechtmatig heeft gehandeld. Beslissingen Het bestuur van de Stichting Jachthaven Katwijk werd bij de oprichting in 1976 gevormd door drie leden van de Algemene Wa tersportvereniging 'Katwijk', drie leden van de watersportvereniging 'Skuytevaert' en een toezichthou der van het gemeentebestuur, dat borg stond voor de investering die voor de aanleg van de jachthaven moest worden gedaan. Door deze constructie konden ook de gebrui kers van de jachthaven, die ver plicht lid moesten zijn van een van de twee watersportverenigingen, indirect invloed uitoefenen op het beheer van de haven. "Omdat wij zelf drie bestuursleden afvaardig den, hadden wij min of meer de ga rantie dat er bij belangrijke beslis singen door de Stichting Jachtha ven ruggespraak werd gehouden met de watersportverenigingen", zegt Croon. "Op die manier konden wij greep houden op een stichting die vanwege zijn rechtsvorm eigen lijk autonoom kan opereren". De greep op het stichtingsbe stuur werd volgens Croon aan het eind van de jaren zeventig veel los ser, toen er steeds minder informa tie via de afvaardiging naar de Al gemene Watersportvereniging werd doorgesluisd. "Uiteindelijk droogde die bron helemaal op", al dus de voorzitter. In 1979 had ver volgens een statutenwijziging plaats, waardoor de verplichting werd geschrapt om nieuwe be stuursleden van de Stichting Jachthaven te benoemen uit het le denbestand van de beide waters portverenigingen. "Over die statu tenwijziging is geen overleg ge voerd, niet met de watersportvere nigingen en ook niet met de ge meente", aldus Croon. "De wijzi ging kwam pas in 1982 aan het licht". TER AAR - Ruim zestig kinderen hebben gistermid dag meegedaan aan de legobouwwedstrijd in biblio theek De Aarlezer in Ter Aar. De wedstrijd werd gehou den in het kader van een project om kinderen te motive ren andere boeken te lezen dan ze normaal doen. De legobouwwedstrijd vormde de afsluiting van het project. K. Visser, hoofd van de bibliotheek: "Als de kin deren eenmaal bepaalde boeken leuk vinden, blijven ze die lezen, zonder verder te kijken of andere onderwer pen hen ook interesseren". Het project kreeg het thema 'wonder boven wonder' mee. Een serie van 150 boeken met dit thema is de afge lopen weken op een speciale tafel uitgespreid. Kinde ren in de leeftijd tot twaalf jaar konden deze lenen. Als ze de boeken terugbrachten, kregen de kinderen een sticker op hun speciale pas. Als deze vol was (zes stic kers) konden ze meedoen aan de legowedstrijd. Dit le verde vijftig kandidaten op. Omdat voldoende lego aanwezig was, konden meer kinderen meedoen. Bij de meisjes ging Debbie Straathof met de eerste prijs naar huis. In de categorie jongens tot negen jaar werd Jeroen Luiten nummer één. Bij de oudste jongens (9 tot 12 jaar) kreeg Ronald Straathof de eerste prijs. Het is niet de eerste keer dat de Ter Aarse bibliotheek een themaproject heeft. Visser: "Vorig jaar hadden we bij voorbeeld het thema eten. Als afsluiting zijn we toen met alle kinderen gaan koken. Dergelijke acties slaan altijd aan. We hebben alleen maar leuke reacties gekre gen". (foto T. Spadon) Misschien moet ik met dit verhaal eigenlijk bij de ma kers, of nog beter, bij de rijksdienst voor het wegverkeer zijn, maar aangezien u publiceert, gaat het maar naar u. Het betreft het artikel in het Leidsch Dagblad 'Je moet er niet mee scheuren' plus een foto van de 'trike'. Het merkwaardige is dat vrijwel exact dit model in het begin van de ze eeuw werd aangeboden in Frankrijk: La Nef=Lacroix-de La- ville, nu (gerestaureerd) zelfs in Ne derland te zien. Het is mij een raadsel hoe dit on ding goedgekeurd kon worden, hoe je juist voor dit wanprodukt geen helm nodig zou hebben en hoe er nou net hiervoor géén veilig heidsriemen vereist zijn. En dat als men aan de potentiële snelheid denkt.... Inderdaad moet je mijns inziens hiervoor een motor-gek zijn. Als er ook maar iets rond die voorvork gebeurt (lekke band?!), moet je mijns inziens een gruwelij ke duikeling (kunnen) maken. De antieke Phanobiels en Cyklonettes en Morgans - alle driewielig - gin gen nogal eens overstag. Toen be stonden de 'riemen' slechts op pa pier; is dat met dit ding niet nodig? En dat geldt voor helm én riemen. De trike. Vallen die dingen omdat het iri de zin der wet een auto is weg? En waarom moeten wij, gevierwiel- den, dan riemen gebruiken op straffe van boetes? En ik verzeker u dat er snel mee gereden gaat worden; zo zijn de mens(en) nu eenmaal; dat zal ver wondering wekken bij automobi listen - ineens zo'n vreemde spin voorbij je langs te krijgen.... En dat voor dat geld; je kunt een goede auto kopen voor dit bedrag (18.000 gulden) en tweedehands ook zeker iets bijzonders. Het risico ten opzichte van me deweggebruikers is al bekend; men kijkt, is afgeleid en dan is te laat remmen of anderszins zo ge beurd. Minder valide mensen? Wat moeten die daarmee? Je moet al je ledematen kunnen gebruiken en het is nog ongewoon ook met een dergelijk stuur. Astmalijders? Dan valt de winter zeker weg. Wie dan? (foto T. Spadoo) Het is uw werk om aandacht te vestigen op nieuwe dingen, zo ligt het met de pers. Als ik uw verhaal lees is het niet te kritisch - dat is be grijpelijk als men 'bij iemand bin nen' wil komen. Voor mij is het in teressant om de historische verge; lijking, maar het bovenstaande is toch niet geheel onzin? Ik begrijp de rijksdienst voor het wegverkeer in dit geval helemaal niet in een land waar we met/om veiligheid vechten; straks krijgen we zo'n ding nog op de stoep ook, als het de (on)verantwoordelijke rijder in de kop komt. Met brom mers hebben we dat gewoon al. Dank voor het artikel, maar ik vind het een duur, griezelig en ei genlijk lelijk ding. Moeten we dan altijd weer Amerikaans doen of lij ken of het land der ongekende mo gelijkheden naapen? J. van Groningen, Koolmeesstraat 47, 2352 HE Leiderdorp. DONDERDAG 26 NOV. Leiden feestelijke slotavond van het Turkije-festival met de film The country loved by the sun", tevens buikdansdemonstratie door Maai ke Prüst, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. lezing over het onderwerp 'Ru zie en- Energie' door Riekje Bos wijk-Hummel, aanvang 20.00 uur in Centrum Ex '85 aan de Koppen- hinksteeg 15. schrijfavond door Amnesty In ternational om 20.00 uur in de Stu- dentenekklesia aan het Rapen burg 100. swingavond mmv Leidse pop formatie Tnck 13. aanvang 20.00 uur in het recreatiegebouw Ende geest. klaverjas en sjoelavond bij wijk- vereniging Aktief aan de Berlage- straat, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp thema-avond CDA-Vrouwen- beraad over kleine criminaliteit, aanvang 20.30 uur in de Mens- wordingkerk aan het Heelblaad- jespad. klaverjassen bij de buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in De Muzenhof. film Filmkring:'lronEagle'. aan vang 20.30 uur in De Muzenhof. Voorschoten gemeenteraadsvergadering, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis aan de Noordbuurlseweg. VRUDAG 27 NOV. Leiden volksdansmstuif voor ouderen om 14.00 uur en bingo-avond van Drumband Matilo om 20.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaan- straat. bingo-avond in buurthuis Mor- schwijk aan de Topaaslaan, aan vang 20.00 uur. lezing door J.G. Fijnvandraat 'Gezag van de Bijbel', aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. mini-folkfestival mmv Coyotes, Conjunto Yaravi, Onno Kuiper en Super Buskers in café De Bruine Boon, Stationsstraat, aanvang 21.00 uur. concert door Henny Ravestein, viool en Joke Muller, plano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Neil Simon door Theater Toverlei, aanvang 20.30 uur in de Muzen hof aan de Cor Gordijnsingel. Voorschoten rommelmarkt in het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade, tot 20.00 uur. Warmond klaverjastoernooi van Kommu- nikatie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt aan de Meer- rustlaan, informatie tel: 10904. ontvangst Sinterklaas om 19.00 uur in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg, gevolgd door een rondrit door het dorp en verwelkoming op het Dorpsplein. ZATERDAG 28 NOV. Leiden rommelmarkt in de Pieterskerk van 10.00 tot 17.00 uur. studiedag voor vrouwen die kennis willen maken met de theo rie van de transactionele analyse, aanvang 9.30 uur, Centrum Ex '85, Koppenhinksteeg. vogeltentoonstelling bij de ver eniging 'De Zanger', van 10.00 tot 18.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. bingo-avond in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad, aanvang 20.15 uur. Sint Nicolaas in 'De Kopermo len', om 10.00 uur optreden van de hofkapel, vanaf 13.45 uur ont vangst in het ABN-gebouw. vogelshow van de vereniging Avibus in de zaal van de postdui- verver. Blauwkras aan de Voor- schoterweg 1. van 10.00 tot 22.00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16