Wie f1,50 per dag kan missen geeft een kind iets onbetaalbaars. komt jaren te laat' 'Nieuwbouw marine Voorschotense dorpskerk moet nodig gerestaureerd 4' 'Sjelter' hoeft geen extra geld te krijgen Sluiproute afgesloten Straatnamen van vondsten afgeleid Valse sleutel bij inbraak? Files oorzaak drie botsingen FOSTER PARENTS PLAN bij Wassenaarse vestiging naar Oegstgeest Kerk: meer asielzoekers helpen KERSTCONCERT^^ PIETERSKERK REGIO LEIDEN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 Kaarten voor dit Kerst concert zijn verkrijgbaar bij: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 WV-Leiden Stationsplein 210 Alphens Dagblad Julianastraat 19 WV-Katwijk Vuurbaakplein 11 lezers van tel Leidsch en Afpherrs Oagblatf, tegen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBON 12,00 p.p GEZÏNSKAAFITEÏ {max. 4 personen) 27,50 NIET-LE2ERS betalen 17,50 p.p. Bel voor telefonische informatie: 071-144541 KERSTCONCERT LEZERSBON Ja, dit unieke Kerstconcert wil ik beslist bijwonen. Tegen inlevering van deze lezersbon betaal ik daarvoor de lezersprijs: Adres: Postcode: OEGSTGEEST - De gistermiddag begonnen nieuwbouw van een bedrijfbebouw van der tien miljoen gulden op het complex van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) te Oegstgeest, komt eigenlijk zeven jaar te laat. Dat maakte MEOB-directeur ir. L.J. Antonides duidelijk in zijn welkomstwoord tot de vele geno digden. De nieuwbouw is vooral bedoeld om de MEOB-vestiging met een mechanische werkplaats en de expeditie aan de Maaldrift in Wassenaar naar Oegstgeest te ha len. Wat er met de grond en de ge bouwen in Wassenaar gebeurt, is volgens voorlichter Anthonijs nog niet duidelijk. In het nieuwe gebouw, dat een evenals een stofarme ruimte. Het gebouw moet volgens de plannen begin 1989 kunnen worden ge bruikt. De bouw zal niet eenvoudig zijn. Gesproken wordt van een bouwkundig, werkbouwkundig en een elektrotechnisch gedeelte en voor elk van die fasen is een aparte, gespecialiseerde aannemer aange trokken. Reeds in 1978 fuseerden het Oegstgeester MEOB en de Dienst Verificatie Rijks zee- en luchtvaart vloeroppervlakte zal krijgen ter instrumenten te Wassenaar. In grootte van die van een voetbal veld, zullen de werkplaatsen kom passen en optiek een plek krijgen. Wassenaar werkzame marinemen sen worden door hun collega's "Ve- rifianen genoemd". *IrC.R. v.d. Berg slaat de eerste paal van de MEOB-nieuwbouw i geest. V.d Berg is (voluit) directeur materieel van koninklijke schout bij nacht. (fot LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp hoeft de Stichting Jonge renwerk Leiderdorp geen extra geld te geven om de kosten te dek ken die jongerencentrum De Sjel ter wil maken om een aantal uren extra aan coördinatie te besteden. De commissie beroep- en bezwaar schriften heeft besloten een be zwaarschrift van de stichting tegen de subsidietoekenning voor 1987 ongegrond te verklaren. Vorig jaar verminderde het be stuur van De Sjelter bij wijze van experiment het aantal coördinatie uren. Het geld dat daarbij vrij kwam, werd gebruikt om een con ciërge aan te stellen. Volgens wet houder Huigen kon het bestuur van De Sjelter begrijpen dat daarna niet akkoord kon worden gegaan met toch weer een verhoging van de coördinatie-kosten. De perso neelskosten voor de komende ja ren waren vastgelegd. Voorzitter Nuiver van het Sjel- ter-bestuur betoogde daarentegen dat de gemeente nimmer heeft ge steld dat het beschikbare perso neelsbudget zou zijn bevroren. "Bovendien lag er een afspraak met de gemeente over de evaluatie van het experiment met de vermin derde coördinatie. Bovendien was met de gemeente afgesproken dat De Sjelter binnen de formatie van LEIDERDORP - De ventweg op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg wordt een dezer da gen afgesloten voor alle autover keer. De gemeente zegt deze, bij sommige omwonenden niet popu laire, maatregel te moeten nemen om te voorkomen dat er teveel sluipverkeer de ventweg op zal schieten. Dat deden heel wat auto mobilisten al om de sluis te mijden. Die sluis verdwijnt, maar daarvoor in de plaats worden verkeerslich ten neergezet en zal het sluipen al leen nog maar toenemen, verwacht de gemeente. tachtig uur mocht schuiven met de diverse posten". De commissie bezwaarschriften noemt de opstelling van de ge meente echter 'niet onbegrijpelijk'. "De commissie vermag niet in te zien dat de gemeente hier onrede lijk danwel anderszins in strijd met enig rechtsbeginsel zou hebben ge handeld". Voor een deel zijn in de loop der jaren de Wassenaarse werkplaat sen al naar het MEOB overge bracht. Aanvankelijk dacht men bij de marine dat met een renovatie van de bestaande Oegstgeester ge bouwen de 'overgang' van Wasse naar naar de Maaldrift kon worden gerealiseerd. Intussen echter nam de hoeveelheid werk enorm toe, vooral door een groeiend aantal op drachten van de koninklijke land macht. Duidelijk werd dat alles groter en nog beter moest worden en de oude plannen konden de prullenmand in. Met de eerste paal van gistermid dag is een begin gemaakt met de vijfde behuizing van het MEOB in 200 jaar tijd, zo schetste directeur Antonides de geschiedenis. "In 1787 waren er als gevolg van ge brekkige navigatie-instrumenten zo veel schipbreuken dat de Admi raliteit van Amsterdam de zoge naamde "lengtecommissie instel de, waarin geleerde heren plaats namen" begon hij zijn historisch overzicht. Maar het "kwakkelen" hield nog 70 jaar aan. Pas toen in 1858 prof. F. Kaiser, een hoogleraar in de astro nomie, werd benoemd tot Verifica teur van 's Rijks-zeeinstrumenten kwam er schot in de ontwikkelin gen op het gebied van de navigatie. Kaiser is eigenlijk te beschouwen als de grondlegger van het MEOB. Hij begon op enkele zolderver- trekken van de gewezen Sterre- wacht, boven het thans nog be staande academiegebouw aan het Leidse Rapenburg. De inmiddels tot rector magnificus gebombar deerde Kaiser was twee jaar later al aan een nieuw onderkomen toe, een ruime zaai van de nieuwe ster- rewacht. In 1883 volgde de derde behuizing, andermaal aan het Ra penburg in een gebouw in de ach tertuin van het kantongerecht. Na de Tweede Wereldoorlog, in 1952, werd de behuizing aan de Maaldrift te Wassenaar betrokken. In Kaisers tijd moest de koers worden bepaald met een magne tisch kompas. "Een nauwkeurig heid van 1,5 graad was toen al mooi". De kompassen van tegen woordig, met futuristische namen als Sperry Mark 29 gyrokompassen zijn twintig keer zo precies. In 1990 hoopt het MEOB dat de zogeheten ringlasergyro's waarmee de vloot zal zijn uitgerust de precisie van Kaisers instrumenten met de fac tor 100 zullen verslaan. In Kaisers tijd wist men op 1,5 zeemijl nauw keurig waar men op zee was. In 1990 gaat het om nog maar 16 me ter. Deze en andere gecompliceerde apparatuur waaronder onderzee bootperiscopen, moeten in Oegst geest worden gerepareerd en on derhouden. Met alle kwaliteitsei sen aan de gebouwen waarin dat moet gebeuren vandien. Waar in mei professor L.P. Kooijmans (linksboven) een prehistorisch massagraf veiligsteldekomen binnenkort straten met prehistorisch getinte namen. (foto Loek zuyderduin) WASSENAAR - De plek in Wassenaar waar eerder dit jaar een prehistorsch massagraf werd gevonden, zal nooit in vergetelheid raken. De straten die daar ko men, krijgen namen die zoveel mogelijk aansluiten bij de gedane vondsten en vroegere ligging, tussen dui nen en stranden. Samen met de Leidse hoogleraar archeologie, L.P. Louwe Kooijmans, kwamen B en W op de volgende na men: Strandwal, Klokbekerkreek, Duinzand, Pijl spitskreek, Speerpuntkreek, Vuursteenkreek en Schervenkreek. Aanvankelijk zouden de nieuwe stra ten vogelnamen krijgen, maar de historische vondsten waren zo belangrijk dat de dagelijks bestuurders dë raad willen vTagen daarvan af te stappen. Zoals bekend werd in het massagraf twaalf skeletten gevonden uit de vroege bronstijd - 3 tot 4000 voor Christus. Het graf was ruw gevuld en enkele skeletten waren zo grof verminkt dat ze volgens de Leidse pro fessor theorieën over de vredige bronstijd op de hel ling zetten. VOORSCHOTEN - De diaconie van de gereformeerde kerk Voor schoten roept de raad op om meer asielzoekers onderdak te bieden. Een aantal van 44 op een inwo neraantal van 22.000 lijkt haar het minimum. 'Als een gemeente als Voorschoten daar niet een redelij ke bijdrage in kan leveren, welke gemeente dan wel?', vraagt ze zich per brief af. De diaconie beseft dat het 'om een zeer moeilijke problematiek gaat, die offers vraagt. Bij een toch al moeilijke woonruimtesituatie moeten prioriteiten worden ge steld en keuzen worden gemaakt die niet altijd door woonruimtezoe kenden uit de eigen gemeente zul len kunnen worden onderschre ven. 'Anderzijds moeten we ons reali seren dat het bij asielzoekers, uit zonderingen daargelaten, gaat om mensen in nood, mensen die op de vlucht zijn', stelt de diaconie. 'Deze mensen hebben er recht op dat hun zaak wordt onderzocht en dat zij gedurende dat onderzoek (bij voor beeld om in ons land te mogen blij ven), tijdelijk een menswaardig on derdak verkrijgen'. In 1985,1986 en 1987 stelde Voor schoten, zoals afgesproken, steeds een flat beschikbaar voor in totaal zes volwassen asielzoekers en drie kinderen. Voor volgend jaar stelde de hervormde diaconie een kleine woning beschikbaar en weigerde Voorschoten, tot woede van de Vereniging Vluchtelingenwerk, de jaarlijkse flat toe te wijzen. OEGSTGEEST - Bij een in braak in een woning aan de Irenelaan in Oegstgeest zijn gisteravond een radio-cassette recorder, sieraden, een bontjas en giro-betaalkaarten ont vreemd. De inbrekers waren het pand via de voordeur bin nengekomen. Omdat er geen sporen van braak werden aan getroffen, gaat de politie ervan uit dat de inbrekers over een valse sleutel beschikten. LEIDERDORP - Filevorming was gisterochtend de oorzaak van drie aanrijdingen op de rijks weg 4 ter hoogte van Leiderdorp Tussen acht en negen uur bots ten eerst zes auto's op elkaar, volgens nog eens drie en ten slot te nog twee. Er vielen geen ge wonden, wel was er sprake van materiële schade. Omdat de aanrijdingen zo vlak na elkaar plaats hadden, moest de politie van Alkemade assis tentie verlenen. Zij stuitte daar bij op een bestuurder die zonder rijbewijs en onverzekerd rond reed. Telefoon: 020-767676. 1937-1987 50 JAAR MET ELKAAR Met zijn hand betast gemeente-ambtenaar J.B. van Berkum enkele zwakke stenen op de trans van de gemee toren, vele tientallen meters boven de Voorschotense Schoolstraat. (foto Hoi VOORSCHOTEN - Het hoogste monument van Voorschoten, de gemeentetoren, is ernstig ziek. Specie en stenen zijn door zure re gen, weer en wind zo zwaar aange tast dat het bouwwerk in het mid den van de Schoolstraat binnen drie jaar gerestaureerd moet wor den. Monumentenzorg is ingescha keld en een architectenbureau on derzoekt op dit moment wat er pre cies moet gebeuren en hoeveel dat gaat kosten. Nog dit jaar krijgen die aanbeve lingen een plaatsje in een rapport. Burgemeester en wethouders ver werken de gegevens tot een voor stel en begin volgend jaar kunnen Monumentenzorg en politici zich er over buigen. In de gemeentebe groting hebben B en W al een post van 145.000 gulden gereserveerd voor een opknapbeurt van de uit 1600 stammende toren. Dat lijkt bij lange na niet genoeg om de restauratie te bekostigen, kan hooguit een eerste fase dek ken. Zo ziet gemeente-ambtenaar J.B. van Berkum het althans. Op veel plaatsen moet nieuwe specie komen en hier en daar dienen de wat minder hard gebakken en zwaarder aangetaste stenen te wor den vervangen. Ook is hier en daar het ijzerwerk aangetast. Opknap pen kan een klein miljoen kosten. Grof geschetst heeft de toren het volgende probleem: door de inwer king van (zuur) regenwater lost het salpeterzuur in stenen en specie op en komt dat in de vorm van grijze zoutkristallen naar buiten'. De aan gevreten stukken nemen makkelij ker vocht op, weer en wind krijgen moeiteloos toegang en "het af braaktempo gaat sneller en sneller. Je krijgt een lawine-effect", aldus Van Berkum. Hij vreest vooral voor winters waarin vorst, dooi en vorst elkaar snel afwisselen: "Dan gaat het verval sneller en sneller". Steenkanker De binnenmuren vertonen her en der grote grijze plukken, buiten hebben hele stukken specie het la ten afweten en missen veel zachte stenen drie tot vier centimeter. Ook op de torentrans, waar restau rateurs dertig jaar geleden een nieuw muurtje metselden onder de nieuwe spits, is dat duidelijk tp zien. Een lid van de cultuurcom missie noemde dit steenkanker, maar volgens de ambtenaar heeft de toren een andere ziekte. Bij steenkanker 'vreten' specie en steen elkaar op omdat de verkeer de materialen zijn gebruikt. In het geval van de gemeentetoren gaat het om kwaden van buiten. Volgens Van Berkum zijn andere Nederlandse torens er erger aan toe en hoeft niemand voor instor tingsgevaar of vallende stenen te vrezen. Voor passiviteit is echter geen reden: "Wanneer je het monu ment wilt behouden, moet je het opknappen". De toren van de gemeentekerk is de enige toren die in gemeentelijke handen is. Nadat in 1798 de kerk haar bevoorrechte positie kwijt raakte, besloot Voorschoten - zoals zoveel gemeenten - de toren te blij ven onderhouden omdat het ook niet-kerkelijke bestemmingen had en heeft. De kerk, die rond 1870 werd gebouwd op de ruïnes van een middeleeuwse rk-kerk en een hervormde kërk uit 1600, bleef van de hervormden. In 1956/1957 werd het monument voor 290.000 gulden gerestaureerd. De uitstekende pui werd afgebro ken, er kwamen betonvloeren op de verdiepingen en stukken bui tenmuur werden 'bijgeboetst'. De toren kreeg een nieuwe, hoger ge plaatste spits. Was de oude spits lang en had hij beneden een wat ronde vorm, het nieuwe exemplaar is strak en iets korter. Doordat het op een achtkantig klokkenhuisje werd gebouwd, veranderde de hoogte van de toren niet. Buit 40.000 gulden ii inbraak leerzaak ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee onbekenden hebben gisternacht voor ruim veertigduizend gulden aan leren kleding gestolen in een lederwarenzaak aan de Raadhuis straat in Alphen. De inbrekers sloe gen met een mokerhamer de ruit in en namen diverse leren rokken en jacks mee. Ze verdwenen volgens ooggetuigen in een rode auto. Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur M.m.v. dirigent René Ver hoef!. Studie piano, koor- en orkestdirectie, Gregoriaans en orgel. Voltooiing studie o.l.v. Leonard Bernstein. Oprichter Amsterdamse Bachvereni- ging. Prijzen voor vertolking Franse muziek. Dirigent 'Leid se' Elckertyc 1985 Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad wee. uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterK gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snel, want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14