Plan voor doi^svernieuwitig centrum Noordwijk gereed Agenda Vragen CDA over afval in Braassem 'Woningbouw op open plaatsen en 600 extra parkeerplaatsen' Veel belangstelling voor concours dansmariekes Noordwijkerhout Clemenshuis in Noordwijkerhout: symbool van 9rijke roomse leven Ravage na ongeval op A-44 PAGINA 8 W III REGIO MAANDAG 23 NOVEMBER 1987 NOORDWIJK - Het gebied tussen de Schoolstraat, de Huis ter Duinstraat, de Pa rallel Boulevard en de Grent in Noordwijk aan Zee moet, in het kader van de dorpsvernieuwing het eerst worden opgeknapt. De be bouwing in het gebied ver toont veel open gaten, de parkeerproblematiek is er heel groot en de overlast van het avondtoerisme dientengevolge ook. Dat is de conclusie van adviesbu reau Stad. Het bureau werkt sedert ander half jaar in opdracht van de ge meente Noordwijk aan een plan voor dorpsvernieuwing in de kern van Noordwijk aan Zee. Na een in ventarisatie van de knelpunten en gesprekken met de bewoners en betrokken organisaties in het ge bied, komt Stad nu met aanbeve lingen, neergelegd in een rapport. Omdat er met het opknappen van het gebied miljoenen guldens zijn gemoeid, moeten de plannen gefaseerd worden uitgevoerd. Het bureau stelt voor in het oudste deel van de kern te beginnen en tegelij kertijd een paar knelpunten in het gebied tussen de Julianastraat en de Schoolstraat op te lossen. Het Jan Kroonsplein en het voor malige Beukterrein aan de Binnen weg moeten in de visie van Stad worden gebruikt voor woning bouw. De afgelopen jaren zijn er door allerlei oorzaken steeds meer woningen weggevallen in het ge bied tussen de Schoolstraat en De Grent en de opstellers van het rap port menen dat het het dorp ten goede komt als deze opgevallen ga ten weer worden bebouwd. Het bu reau stelt voor op het Jan Kroons plein winkels met een totaal vloer oppervlakte van 1000 vierkante meter neer te zetten. Boven de win kels moeten, om de woonfunctie van het gebied te versterken, 20 woningen of appartementen wor den gebouwd. Tussen de Bomstraat en de Parallel Boule vard moet een kleine winkelstraat worden aangelegd om de bereik baarheid van het 'nieuwe woon- /winkelgebied' te verbeteren. Op de hoek van de Bomstraat en de Binnenweg heeft het bureau de vestiging van een supermarkt in gedachten. Albert Heyn, nu nog ge vestigd aan de Hoofdstraat, zou hiernaar toe kunnen verhuizen. Boven de supermarkt kunnen nog eens negen woningen worden gere aliseerd. Op het Beukterrein moeten 17 woningen en twee winkels worden gerealiseerd. Om het grote terrein iets 'overzichtelijker' te maken, wil het bureau de Gasthuissteeg door trekken totaan de Hoofdstraat waardoor het Beukterrein in twee gedeelten wordt opgesplitst. Tus sen de Nicolaas Barnhoornweg en de Van Speykstraat moeten ten slotte nog eens 28 woningen wor den gebouwd. Parkeren it gesprekken met de bewoners van de kern van Noordwijk aan Zee is naar voren gekomen dat het tekort aan parkeerplaatsen in het centrum als een van de belangrijk ste problemen wordt gezien. De op stellers van het rapport hebben be rekend dat er op drukke dagen een tekort is van ongeveer 1500 par keerplaatsen. "Zouden we in deze behoefte willen voorzien, dan zou er van het dorp weinig overblijven', aldus Stad in het rapport. Het is volgens het bureau even wel duidelijk dat het aantal par keerplaatsen moet worden uitge breid. Grote parkeergarages in het centrum van Noordwijk aan Zee worden afgeraden. Dergelijke voorzieningen zouden het klein schalige karakter van het dorp te veel aantasten. Bovendien geven de opstellers van het rapport er de voorkeur aan in het centrum extra woningen te bouwen. Een parkeerkelder onder het Jan Kroonsplein en het Beukterrein le vert 170 extra parkeerplaatsen op. De in- en uitgang van deze garage moeten, om overlast voor de bewo ners zo veel mogelijk te voorko men, op de Parallel Boulevard uit komen. Door herinrichting van de Parallel Boulevard denkt het bu reau nog eens 100 extra parkeer plaatsen te kunnen realiseren. Sa men met een kelder onder het Pic- képlein en de aanleg van extra plaatsen op het Palaceplein en het Vuurtorenplein, denkt Stad in to taal 600 extra parkeerplaatsen te kunenn aanleggen. Een deel van de parkeervoorzieningen,liggen op loopafstand van de Hoofdstraat waardoor het tekort aan parkeer plaatsen ten behoeve van winke lend publiek in een keer wordt op gelost. Bedrijven Zowel in het als meest urgente aangewezen gebied, als in de rest van de kern van Noordwijk aan Zee zijn bedrijven gevestigd die in de visie van het bureau, beter kun nen worden verplaatst of gesa neerd. De visrokerij, veehouderij en haringhandel annex bollenkwe- kerij aan de Schoolstraat leveren zo blijkt uit het rapport, veel hinder op voor de omgeving. Ook het transportbedrijf aan de Juliana straat en het aannemingsbedrijf aan de Nicolaas Barnhoorn zouden in de ogen van de opstellers van het rapport beter kunnen worden ver plaatst. In het kader van de bestrijding van de overlast van de bezoekers van bars en danciongs, stelt Stad voor de horeca-zaken aan de Hoofdstraat en de Van Speyck- straat op korte termijn te verplaat sen. De Hoofdstraat is in de kern van Noordwijk aan Zee de belangrijk ste winkelstraat. Hoewel het bu reau de straat als niet-attractief be stempeld, bepleit Stad toch een verdere versterking van de winkel functie van de straat. De verschil lende gaten in de winkelbebou wing zouden moeten worden opge vuld. Omdat de Hoofdstraat vol gens Stad ook een belangrijke 'woonfunctie' heeft, moet het wo nen boven de winkels volgens de opstellers van het rapport worden gestimuleerd. Organisatie De aanbevelingen van het bu reau moeten, mits de gemeente raad deze overneemt, worden om gezet in concrete plannen. Het bu reau stelt voor een projectgroep en een stuurgroep in het leven te roe pen. De projectgroep bestaat uit belanghebbenden en ambtenaren. Onder leiding van een projectcoör dinator moet deze groep de plan nen voorbereiden. De groep wordt bestuurlijk ondersteund door de stuurgroep. De realisatie van alle plannen zal volgens Stad ongeveer tien jaar in beslag nemen. Omdat er nog geen concrete plannen zijn, is er slechts een schatting te maken van de tota le kosten van deze opknapbeurt van het centrum van Noordwijk aan Zee. Stad houdt rekening met een totale investering van 17 mil joen gulden tot het jaar 1998. Dit geld moet deels door de gemeente en deels door de andere overheden worden opgebracht. Elke gemeen te in Nederland kan geld krijgen voor stads- en dorpsvernieuwings projecten. Noordwijk kreeg hier voor in 1986 al ruim 600.000 gulden en kan naar verwachting de ko mende jaren op ten minste dezelf de bijdrage rekenen. Daarnaast moet er op de gemeentebegroting geld voor de plannen worden gere serveerd. De volgorde van uitvoe ring van de verschillende projecten is in hoge mate afhankelijk van de hoeveelheid geld die de gemeente raad in een bepaald jaar beschik baar wil stellen. Het rapport van Stad wordt op maandag 30 november besproken door de commissie ruimtelijke or dening van Noordwijk. Gespleten Klomp uit Leiden wint tweede prijs NOORDWIJKERHOUT - Onder grote belangstelling is zaterdag in Noordwijkerhout in De Schelft het jaarlijkse dansmariekesconcours gehouden. Aan het evenement de den verenigingen mee, die deel uit maken van de Federatie van Carna valsverenigingen in Midden-Ne derland. Carnavalsverenigingen die gevestigd zijn in plaatsen bo ven de grote r NOORDWIJKERHOUT - "Je kunt het Clemenshuis rustig zien als een sym bool van het vroeger zo rij ke roomse leven in Noord wijkerhout. En dan spreek ik nog niet eens van zo heel lang geleden. Tot aan het begin van de jaren zestig werden er in het Clemenshuis nog re-' traites gehouden, al zag het er toen al wat somber uit voor de toekomst van het gebouw als retraite huis". Dat zegt Hennie van Scharen- burg, beheerder van het Bavo- museum op het terrein van de het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Noordwijkerhout en kenner van de geschiedenis van het bollendorp. Het Clemens huis staat aan de Kerkstraat in Noordwijkerhout en was vroeger eigendom van de congregatie van de Redemptoristen. Sinds 1968 is het opvallende gebouw ei gendom van de Bavo. door Kees van Kuilenburg De eerste steen werd op 28 april 1910 gelegd door de bis schop van Haarlem, mgr. Callier. In die tijd maakte Noordwijker hout nog deel uit van het bisdom Haarlem. Later ging de bollen streekgemeente over naar het bisdom Rotterdam. De opdrachtgever was de con gregatie van de Redemptoristen. "De orde had in een aantal plaat sen in ons land zogenaamde re traitehuizen. Ook in de, bollen streek was een dergelijk gebouw nodig. Rooms-katholieke gelovi gen die daar behoefte aan had den konden er aan retraites deel nemen. Je geestelijk bezinnen als het ware", zegt Van Scharen- burg. Clemens Hofbauer Het gebouw werd ontworpen door architect H.A.W. Bruning uit Arnhem en gebouwd door het Haarlemse aannemersbedrijf C. Jonckbloedt. Volgens Van Scha- renburg is er bij het retraitehuis niet echt sprake van een apart ontwerp van de Arnhemse bouwmeester. "De Redemptoristen hadden in nog meer plaatsen in ons land retraitehuizen, waarvan de bouwstijl ongeveer overeen kwam met die van het Clemens huis. Maar mogelijk is het ont werp voor de retraitehuizen wel Het voormalige retraitehuis c noodziekenhuis. van een aparte stijl. Daar kan ik niet echt over oordelen". Bij de ingebruikneming ruim een jaar na het begin van de bouw kreeg het retraitehuis de naam 'Clemenshuis'. Clemens Hofbauer was de stichter van de congregatie van de Redempto risten. Voor de retraites bestond in die jaren veel belangstelling van de gelovigen. Uit de boeken van het Clemenshuis blijkt dat er bij voorbeeld in het oorlogsjaar 1917 maar liefst 58 retraites van drie tot vier dagen werden gehouden. In totaal namen 2840 gelovigen aan de bezinningsdagen deel. Kort voor het begin van de oor log - in 1939 - was dat opgelopen tot 90 bijeenkomsten met niet minder dan 4500 deelnemers. Een rondgang door het Bavo- museum leert dat mensen uit alle t de Noordwijkerhoutse Kerkstraat. Het heeft tien dagen dienst gedaan als (foto Wim Dijkman) lagen van de rooms-katholieke bevolking aan de retraites deel namen. In het museum op het terrein van het psychiatrisch zie kenhuis wordt ruime aandacht besteed aan het Clemenshuis. Vooral is er veel fotomateriaal te zien van de bijeenkomsten in het retraitehuis. Jaarprogramma's Daarnaast beschikt het muse um ook over jaarprogramma's van de te houden retraites in het Clemenshuis. Zo stonden er bij voorbeeld bijeenkomsten op het programma voor huisvrouwen, dienstplichtigen, ptt'ers, 'heren ambtenaren', verloofde paren, Vincentianen - gelovigen die zich bezig hielden met liefdadig heid - maar ook voor 'dames ge goede stand'. "Die moesten ech ter wel eens tientje meer beta len", zegt Van Scharenburg daar bij wijzend op een retraite-jaar programma dat bewaard is ge bleven. Met de brute inval van de Duit sers in 1940 kreeg het Clemens huis een andere bestemming toe bedeeld. Het werd ingericht als hulpziekenhuis voor het Rode Kruis. Een taak die echter be perkt bleef tot de opvang van een gewonde Nederlandse vlieger, reden waarom er na tien dagen weer een eind aan kwam. In het Clemenshuis werden vervolgens weer retraites uitgeschreven. Echter niet meer voor de rooms- katholieke leken, maar alleen voor de paters zelf. De Duitsers verboden de paters om nog lan ger retraites te organiseren voor de gelovigen. "Zij meenden waarschijnlijk dat de retraites voor andere doeleinden zouden worden gebruikt. Waarschijnlijk niet ten onrechte", meent Van Scharenburg. In de laatste zeven jaren van de oorlog werd het Clemenhuis in gericht als gaarkeuken. De voed- selnood was in de winter van 1944-1945 zo hoog gestegen, dat overal in ons land zogenaamde gaarkeukens werden ingericht waar voedsel aan de bevolking werd verstrekt. De Noordwijker- houters moeten voor het vaak spaarzame voedsel naar het Cle menshuis. Op 4 juni 1945 begon in het Cle menshuis alweer de eerste retrai te. Vooral in de eerste jaren na de oorlog beleefde het 'op retraite gaan' een enorme bloei. "Er wer den voor de leken bijbelstudies gehouden en dat was iets nieuws in rooms-katholiek Nederland. Voor dergelijke bijeenkomsten bestond veel belangstelling. Ook was het in die tijd de gewoonte dat dienstplichtigen kort voor dat ze de wapenrok aantrokken op retraite gingen. Ook dat sloeg enorm aan", weet Van Scharen burg. Bij de viering van het 50-jarig bestaan van het Clemenhuis in 1960 werd echter een bescheiden feest viert. Het aantal priester roepingen liep terug en datzelfde gold voor de interesse van de ge lovigen voor de bezinningsda gen. In 1967 stootten de paters Redemptoristen het retraitehuis in Amersfoort af en een jaar later was dat het geval met het Cle menshuis. Het gebouw aan de Kerkstraat werd aangekocht door de St. Bavo, dat er vervolgens de chro nische patiënten ondergebracht. "Het gebouw voldeed aan de ei sen die toen werde gesteld. De patiënten werden ondergebracht in de eenpersoonskamers en dat was een luxe", vertelt Van Scha renburg. Het gebouw is nog steeds als zodanig in gebruik, maar tegenwoordig wordt er toch weer wat anders over het onderbrengen van psychiatri sche patiënten gebracht. "De ka mers zijn te klein en het gebouw is te massaal. Zoals het er nu naar uitziet is het gebouw op korte termijn ongeschikt voor bewo ning". De kans is dus groot dat de pa- tiëten elders worden onderge bracht en dat het Clemenshuis leeg komt te staan. "Het is zelfs niet uitgesloten dat het gebouw wordt gesloopt, maar dat zou ik wel betreuren. Het Clemenshuis is tenslotte een stukje Noordwij kerhoutse geschiedenis", zegt Van Scharenburg. Meer dan 100 dansmariekes in di verse categorieën streden om de felbegeerde wisselprijzen. De titel van 'Miss Marieke' ging naar Moni que Verwoerd uit Amersfoort, ter wijl Sandra Kater met de zilveren ruit naar huis ging. In de avonduren stond een toer nooi voor boerenblaaskapellen op het programma. De eerste prijs ging naar de Blaasketels uit Maar- senbroek, terwijl De Gespleten Klomp uit Leiden de tweede prijs voor zich opeiste. De Sassenheim- se blaaskapel De Straatklinkers werd derde. De prijzen werden uit gereikt door Floor Vink, die vorige week werd gekozen als Prins Floris de Vijfde van Noordwijkerhout. Het concours werd voor de eer ste keer in Noordwijkerhout ge houden. De organisatie in het bol lendorp was in handen van de plaatselijke carnavalsvereniging De Kaninefaaten. Aan het con cours namen ongeveer 50 vereni gingen deel, waaronder carnavals- KATWIJK/RIJNSATERWOUDE - Het Katwijkse statenlid mr. W. van den Berg heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een reeks schriftelijke vragen gesteld over de plannen om verontreinigde bagger te storten in het Braassemermeer. Aanleiding voor de vragen, na mens de CDA-fractie, is onder meer het artikel in het Alphens- /Leidsch Dagblad van 7 november onder de kop: 'Braassem dreigt dumpplaats van vervuild slib te worden'. Mr. Van den Berg wil van GS we ten of het klopt dat het Hoogheem raadschap van Rijnland op 16 okto ber drie vergunningen heeft afge geven voor het storten van bagger, waaronder die voor 5500 kubieke meter vervuild slib, afkomstig uit het Wassenaarse baggerdepot We teringpark. Blijkens een rapport van het ad viesbureau Heidemij is de bagger verontreinigd met 'zwavel totaal', terwijl ook de ondergrond van dit depot sterk verontreinigd is. Het rapport vermeldt dat de vervui- lingswaarde C met de factor elf wordt overschreden en dat de bag ger tevens is verontreinigd met kwik. Het CDA-statenlid trekt daaruit de conclusie dat het verontreinigde slib moet worden gezien als chemi sche afvalstoffen. Hij vraagt het college van GS of die conclusie juist is en dat er dus in het Braasse mermeer chemische afvalstoffen worden gedumpt, terwijl daarop de Wet Chemische Afvalstoffen niet van toepassing is verklaard. Voorts wil het Katwijkse staten lid weten of voor de storting geen milieu-effectrapportage had moe ten worden gemaakt volgens de Wet Algemene Bepalingen Milieu hygiëne. Als dat niet is gebeurd, is er dan sprake van een gebrekkige vergunning?, zo vraagt mr. Van den Berg zich af. De CDA-statenfractie wil boven dien weten of het waar is dat de Leidse Duinwater Maatschappij niet is betrokken bij de voorgeno men stortingen, terwijl de LDM toch uit wateren die in open ver binding staan met het Braassemer meer water onttrekt ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Gewezen wordt op de wettelijke verplichting van Rijnland om be langhebbenden in kennis te stellen wanneer een aanvraag om te mo gen storten is ingediend. Tenslotte wil het CDA-statenlid weten of er na de lozing gevaar is te duchten voor het oppervlaktewa ter, het milieu, de natuur en het landschap en of het dumpen wel mag volgens de bestemmingsplan nen die gelden voor het Braasse mermeer. Inmiddels heeft de gemeente raad van Rijnsaterwoude ondanks protesten van milieu- en recreatie- organisaties ingestemd met de dumping. SASSENHEIM - Bij een ongeval op de A-44, Den Haag-Amsterdam, ter hoogte van de afslag Sassen- heim, raakte zaterdagavond een 33- jarige inwoner uit Lisse zwaarge wond. De man was na een kleine aanrijding uitgestapt, maar werd door een voorbijganger geschept. Ook een andere bestuurder raakte zodoende gewond. Om kwart over zeven zaterdag avond botsten bij de afslag Sassen- heim drie auto's op elkaar. Daarbij vielen geen gewonden. Een voor bijganger had erg veel belangstel ling voor de aanrijding en had zo doende niet in de gaten dat de auto voor hem afremde. Beide auto's botsen ook elkaar. Een 29-jarige bestuurder uit Utrecht zag de vijf vernielde auto's op de rijbaan staan en ontweek de ravage door over de vluchtstrook te rijden. Op de vluchtstrook stonden echter de inzittenden van de ande re auto's, bezig de schade op te ne men. Twee bestuurders konden de auto niet meer ontwijken en wer den geschept. De 33-jarige inwoner van Lisse lag met een slagaderlijke bloeding langs de snelweg. Een omstander wist het bloedende been echter af te binden, zodat de man volgens de politie 'niet doodbloedde'. In het AZL werd hij direct geopereerd, waarbij zijn onderbeen werd afge zet. Het andere slachtoffer, een in woner van Noordwijk, werd met lichte verwondingen naar het AZL overgebracht. INBRAKEN - Een 61-jarige man zonder vaste woon- of verblyf- plaats heeft ongeveer 60 insluipin gen in de regio bekend. De man is vorige week op verzoek van de po litie in Rijnsburg door Oegstgeest- se politie aangehouden. Na zijn aanhouding bekende hij inbraken in Rijnsburg, Katwijk, Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorschoten, Oegstgeest, War mond, Voorhout, Wassenaar en Leiden. De waarde van de gestolen spullen is niet bekend. MAANDAG 25 NOV. Lelden spreekbeurt door drs. G.P.M. Pot over het onderwerp 'Armoede en armenzorg', aanvang 20.00 uur in de Bakkerij aan de Oude Rijn 44c. optreden van Marco Krieken, gitaar en Marieke van der Horst, dwarsfluit, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Ou de Vest. aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. grote veiling van de postzegel vereniging De Rijnstreek, kavels bezichtigen van 19.00 tot 20.00 uur, aanvang veiling 20.30 uur in De Muzenhoff aan de Cor Gordijn singel. Voorschoten jaarlijkse ledenvergadering van de IJsclub Voorschoten, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw Avanti aan de Raadhuislaan (in gang Goederaad). Wassenaar raadsvergadering, aanvang 19.30 uur in gemeentehuis De Paauw. Zoeterwoude algemefie ledenvergadering van de Kruisvereniging Zoeter woude, aanvang 20.00 uur, waar na thema-bijeenkomst over voe ding, Kruisgebouw Korte Miening- /hoek Jan van Banningstraat. DINSDAG 26 NOV. Leiden ruil- en contactavond van de Leidsche Vereniging van Postze gelverzamelaars. aanvang 20.00 uur in het restaurant van zwem bad De Zijl aan de Paramaribos- oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. speelfilm: 'A handful! of Paradi se'. aanvang 20.15 uur in de Ka- dia-lezing over de Mount A Everest Expeditie, SO, aanvang 20.15 uur in het Ge meentecentrum aan de lijtweg. WOENSDAG 25 NOV. 10.30 tot 12.00 Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. schoolzwemwedstnjden waar aan wordt deelgenomen door 17 scholen, aanvang 13.00 uur in Zwembad De Zijl aan de Parama- ribostraat. kindervoorstelling 'De komst van Mooie Babbel' door Amstelto- neel, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. optreden van Saskia Boon, cel lo, en Lodewijk Collette, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest concert door het Locke Con sort, Oude Muziek in Oudheden, muziek uit de 17e eeuw van o.a. Purcell en Locke, aanvang 20.15 i de Taffehzaal van het Rijks gracht 2 i Oudheden, Papen- Oegstgeest grote Sint Nicolaas-bazar met eigengemaakte handwerken in bejaardencentrum Hofwijck aan de Hazenboslaan, van 10.00 tot 16.00 uur. Voorschoten aankomst Sint Nicolaas. tus sen 13.00 en 13.30 uur aan de Molenlaan, daarna tocht via Voor straat naar Treubplein. DONDERDAG 26 NOV. Lelden lunchconcert door Ingrid Rahftl, het Turkije-festival met de film The country loved by the sun', tevens ke Prüst, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. lezing over het onderwerp 'Ru zie en Energie' door Riekje Bos wijk-Hummel, aanvang 20.00 uur in Centrum Ex "85 aan de Koppen- hinksteeg 15. het jaarlijkse dansma- ifoto Dick Hogewoningl Ongeveer 50 carnavalsverenigingen van 'boven de rivieren' deden zaterdag riekeconcours.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8