Kloppenburg bijna zeker van Spelen 'Dit slaat natuurlijk nergens op Oosting loopt vette beloning mis Lot Haldan in handen NOC Formule op de zevende plaats Oegstgeest wacht in spanning af limieten zorgen voor tevredenlieid en opschudding bij atletiek Gebaar Cash na kritiek Kristiansen vergroot collectie wereldrecords Master-titel Steffi Graf MAANDAG 23 NOVEMBER 1987 LEIDEN - Volgende week breekt voor de tafeltennissers van Oegst- geest het moment van de de waar heid aan. De uitslagen van het afge lopen weekeinde zorgden er name lijk voor dat de spanning in de eer ste divisie tot de laatste wedstrijd dag aanhoudt. Niet alleen Oegst- geest deed goede zaken (14-4 winst op Avanti 2), maar ook de mede kanshebbers voor promotie OTTC en Middelburg Zuid scoorden ste vig. KARLSRUHE (ANP) - Mirjam Kloppenburg en Paul Haldan hebben in Karlsruhe volgens de IOC-normen een ticket naar de Olympische zomerspelen in Seoul verdiend. Het duo slaagde er in zich door de kwalificaties van de Europese zone te worstelen. Henk van Spanje struikelde in de tweede ronde en kwam niet in aanmerking voor een van de twaalf toegangsbewijzen bij de mannen. zit kwam van een Nederlands pas poort, betekent de kwalificatie in Karlsruhe min of meer de door braak naar de top van Europa. De nationale kampioen kan (nog) niet bogen op een opmerkelijke staat van dienst. Op de Europese rang lijst steeg hij de laatste maanden dertien plaatsen, van 44 naar 31, op de wereldranglijst kwam hij in sep tember binnen als 75e. Door zijn prestaties in de Bondsrepubliek zal hij op beide lijsten flinke vorderin gen maken, maar dan nog moet be twijfeld worden, of Haldan in de ogen van de keuzeheren van het NOC een volwaardig kanshebber voor uitzending naar de Spelen is. Bovendien bracht de bond door haar dubieuze handelwijze Haldan al bij yoorbaat in diskrediet. De topsportcommissie weigerde na melijk aanvankelijk Haldan en Van Spanje naar Karlsruhe af te vaardi gen, omdat beide spelers in haar ogen geen kans op plaatsing maak ten. Onder druk van de vereniging van beide spelers, L&T Eindho ven, en bondscoach Jan Vlieg werd alsnog schoorvoetend tot deelne ming besloten. Met de mogelijk heid dat Haldan in Karlsruhe de bond in grote verlegenheid zou brengen, werd geen moment seri eus rekening gehouden. Haldan mag de uitstekende ver richtingen dan ook volledig op zijn eigen rekening schrijven. De door braak kwam tot stand na jaren van harde, volijverige training in een klimaat, dat allesbehalve prikke lend was. In de afgelopen zomer noopte de Eindhovenaar nog over te stappen naar de Zweedse com petitie. Daar zou hij niet alleen ster kere tegenstanders treffen, maar vooral betere trainingspartners. Pas nadat de clubsponsor de even ambitieuze Henk van Spanje strik te, tekende Haldan voor een sei zoen bij. In Karlsruhe stond Haldan onder grote druk. Hij verloor in de aan loop van de Italiaan Manesschini, waardoor zijn plaatsing in groot ge vaar kwam. Door een overtuigende zege (3-0) op de sterke Engelsman Cooke overleefde Haldan de eerste ronde en verdween de nervositeit. In de tweede ronde liep hij alleen tegen de Oostenrijkse import-Chi nees Ding Yi (1-3) schade op. Tegen de Pool Molenda, de Westduitser Wosik, de Bulgaar Stefanov en de Italiaan Costantini bleef hij met veel flair overeind. Door die resul taten eindigde hij in de poule als tweede achter Ding Yi, voldoende voor het IOC-ticket naar Seoul. Henk van Spanje slaagde niet in die opdracht. Hij kwam in de twee de ronde niet tot een overwinning. Mirjam Kloppenburg had zich op het toernooi in Karlsruhe uitste kend voorbereid. Trainingskam pen met Vriesekoop in Polen en Hongarije, verhoogde trainingsij ver in Lichtenvoorde moesten de Achterhoekse naar de Spelen hel pen. De tweede speelster van Ne derland startte bijzonder gemoti veerd en hield de concentratie uit stekend vast. Pas in de tweede ron de kwam haar uitzending in ge vaar, toen ze tegen de Westduitse Katja Nolten onfortuinlijk verloor. Door die nederlaag stond ze voor de taak de afsluitende wedstrijd te gen de sterke Zweedse Barbra Wiktorsson tot een goed einde te brengen. Die opdracht was niet gemakke lijk. Vooral niet .omdat Kloppen burg in haar carrière momenten van grote spanningen slecht leek te kunnen verwerken en daardoor fraaie mogelijkheden op een plaats bij de beste tien van Europa óm zeep hielp. In Karlsruhe kwam een einde aan die teloorgang. Gecoa- ched door Gerard Bakker, geassis teerd door haar vader die vorig jaar vlak voor de wereldtitelstrijd nog 'aan de basis stond van een enorm conflict met de bond, liet Kloppen burg zich niet door Wiktorsson ver ontrusten. Door de 3-0 winst werd de Nederlandse door een beter ga- me-saldo dan Nolten winnares van de groep en daarmee zeker van uit zending. ROTTERDAM - De derde speeldag in de hoofdklasse trio-league lever de het bowlingteam van Formule vijf matchpunten op. De Leidse ploeg bezet nu een zevende plaats op de ranglijst waarbij de onderlin ge verschillen tussen de tien beste ploegen van Nederland nog altijd zeer gering zijn, In het Rotterdamse Hofplein be gon Formule sterk met een 3-0 overwinning op Ommoord. Het kwartet Frank Scheffer, Bas Men ken, Jan Snik en Jim Scheffer ver slikte zich vervolgens in Boekos dat met 0-3 aan het langste eind trok. De dag eindigde evenwel goed voor Formule, want in de laatste partij tegen 'thuisclub' Fighting Machine wonnen de Lei- denaars met 2-1. Na een 'winter stop' wordt de competitie op 17 ja nuari vervolgd. Ook Brad Gilbert, die voor de vijfde keer aan de kampioen schappen deelnam, nodigde ver volgens twee Zuidafrikaanse tennissers onder de 16 jaar uit op zijn kosten drie weken ir de Verenigde staten te ko- n. Maar het blijft de vraag, of deze gebaren veel indruk zullen maken op de anti-apartheids- groepen, die zich verzetten tegen internationale sportcontacten met Zuidafrika. LEIDEN (GPD) - De limieten voor de Olympische Spelen van Seoul zijn in het Nederland se atletiekwereldje met gemengde gevoelens ontvangen. De reacties lopen uiteen van "heel mooi" tot "volstrekt belachelijk". Tevredenheid bijvoorbeeld bij de middenlange- afstandlopers en onbegrip bij de sprintsters en hun bondscoach Toine van de Goolberg. Het succes van Kloppenburg en Haldan heeft de nationale tafelten- nisbond in een lastig parket gema noeuvreerd. Het voldoen aan de IOC-limiet betekent namelijk nog niet dat beide spelers mettertijd in derdaad uitgezonden zullen wor den, omdat er geen harde afspra ken bestaan tussen de bond en het Nederlands Olympisch Comité, die straffere normen (een plaats bij de eerste acht) hanteert. De kaarten van Kloppenburg lig gen daarbij aanmerkelijk gunstiger JOHANNESBURG (GPD) - De Australiër Pat Cash heeft zich de kritiek van enkele anti-apart- heidsgroepen op zijn deelname aan de open Zuidafrikaanse ten niskampioenschappen blijkbaar toch aangetrokken. De regerende V/imbledon-kampioen liet gister middag onmiddellijk na zijn ze ge op Brad Gilbert in de finale van het toernooi in Johanne sburg weten, dat hij twee Zuid afrikaanse junioren voor drie dan die van Haldan. De 21-jarige speelster uit Lichtenvoorde staat niet alleen veel hoger op de Eu ropese - en wereldranglijst (16 en 34), maar heeft een extra aanwijs stok achter de deur. Ze vormt met de reeds van uitzending zekere Bettine Vriesekoop een geduchte combinatie, die in de tafeltennis wereld voor geen ander koppel op zij behoeft te gaan. Paul Haldan heeft dat extraatje niet. Voor de gevluchte Roemeen, die in de afgelopen zomer in het be- weken naar Australië zal uitno digen. Een van hen zal in ieder geval tot „de minder geprivili- geerde bevolkingsgroep in Zuid afrika moeten behoren", aldus Cash. De twee jonge tennissers zullen gedurende hun verblijf in Au stralië door Cash persoonlijk worden begeleid en gecoached. Het is duidelijk dat Cash met „minder gepriligeerde bevol kingsgroep" verwees naar de zwarte meerderheid in Zuidafri ka. Ingrid Kristiansen op weg naar haar (officieuze) record op de 15 kilome ter. (foto AP) MONACO (ANP) - Ingrid Kristian sen heeft haar collectie titels en re cords zaterdag bij de vijfde editie van de strijd om het wereldkampi oenschap 15 kilometer in Monaco weer uitgebreid. De Noorse atlete, reeds wereldrecordhoudster op de vijf en tien kilometer alsmede de marathon, leidde in het Prinsdom van start tot finish. Zij legde de drie ronden van vijf kilometer op de boulevard langs de Middellandse Zee af in 47 minuten en 17 secon den. Het leverde haar niet alleen de wereldtitel op maar tevens een -of ficieus- wereldrecord op de 15 kilo meter. Ingrid Kristiansen, die eind au gustus in Rome wereldkampioene op de tien kilometer werd, werd in Monaco in het geheel niet be dreigd. De Canadese Nancy Rooks bezette met een achterstand van 1 minuut en 36 seconden de tweede plaats. De kleine Italiaanse Maria Curatolo veroverde de bronzen me daille in 49.15. De Portugese Auro ra Cunha, die de afgelopen driejaar de wereldtitel op de 15 kilometer veroverde, bracht het dit maal niet verder dan de twaalfde plaats in een tijd van 50 minuten en 4 secon den. De vier Nederlandse vertegen woordigsters in Monaco speelden geen rol van betekenis. Elly van Hulst (PAC, Rotterdam) was met een 28e plaats in 51.30 de beste Ne derlandse. Haar clubgenote Barba ra Maaskant, die haar internationa le debuut maakte, eindigde in een nieuw persoonlijk record van 51.38 als 31e. Annie van Stiphout (LGD, Deurne) werd 64 e in 53.40. Ilse Rie- deman (Hera, Heerhugowaard) ging als 79e over de eindstreep in 55.18. In het landenklassement, dat met 32 punten werd gewonnen door Portugal voor de Sovjetunie (eveneens 32 punten maar een min dere klassering van de derde loop ster) en Groot-Brittannië (46), werd Nederland elfde met 123 punten. In totaal liepen 103 loopsters uit 23 landen de wedstrijd uit. Nederland kon niet beschikken over Carla Beurskens die vorig jaar in Lissa bon als derde achter de Portugese tandem Aurora Cunha en Rose Mo- ta over de eindstreep ging. Beurs kens, die vorige week zondag in de marathon van Tokio als tweede eindigde, verbhjft nog voor een trainingskamp in Japan. Toch rekende Oegstgeest op meer. Een 17-1 of 18-0 overwinning behoorde van tevoren tot de moge lijkheden en zou de kansen op de felbegeerde promotie naar de ere divisie aanmerkelijk hebben ver groot. Het werd tegen Avanti uit eindelijk „slechts" 14-4. Grootste tegenvaller in de Oegstgeester equipe was de tot nu toe goed pres terende Herman van der Broek. Tweemaal verlies (weliswaar in drie games) tegen respectievelijk Peter de Groot en Ellen Bakker is duidelijk beneden de stand van Van der Broek. Eén en ander werd goedgemaakt door een excellent optreden van Ron Schipaanboord. Tot viermaal toe kon hij de vuist triomferend in de lucht steken. Zijn teamgenoten Reitsma en Ronald Beringen gin gen ieder eenmaal onderuit, res pectievelijk tegen De Groot en El len Bakker. Oegstgeest startte in de hoogste versnelling. Na onder meer twee gewonnen dubbels nam het team zelfs een 8-0 voorsprong. Het Ha- zerswoudse kwartet, met als zwak ste schakel invaller Nico ten Brink, Ingrid Lepelaar in actie namens Scylla in de derby tegen Docos. kwam er tot dat ogenblik niet aan te pas. Het eerste wolkje verscheen aan de Oegstgeester hemel, toen Beringen in de derde game van Bakker verloor. De bewolking nam toe door de nederlaag van Reitsma tegen De Groot. Daarna brak de zon weer door voor Oegstgeest, dat alleen Van der Broek nog zag ver liezen. Met nog één wedstrijd te spelen maken Middelburg, OTTC en Oegstgeest nog volop kans op di recte promotie naar de eredivisie. Middelburg behield de koppositie door eveneens met 14-4 te winnen van Gaanderen 2. OTTC verkleinde zijn achterstand iets dankzij een 16- 2 overwinning op De Blaeuwe We- relt. De ploeg uit Oss staat net als Oegstgeest drie punten achter op Middelburg. Met De Blaeuwe Werelt 2 als te genstander lijkt Oegstgeest vol gende week in eigen huis de zwaarste kluif te krijgen. In de eer ste ontmoeting won Oegstgeest met 11-7, maar dat is volgende week waarschijnlijk te weinig voor een goede afloop. Middelburg ont moet het tamelijk zwakke Noad en OTTC kruist de degens met nog zwakkere Avanti 2. Alles hangt (foto Van Boven) echter af van de motivatie van de tegenstanders van de drie toppers. In de derde divisie zijn wel enige knopen doorgehakt. Scylla 2 weet zich na het pak slaag bij Docos (10- 0) zeker van degradatie. Docos op zijn beurt handhaaft zich hierdoor in de derde divisie. Een tafel verder streden de vrou wen van Scylla en Docos uitslui tend om de eer. Ook in deze wed strijd trok Docos aan het langste eind: 8-2 tegen de stadgenoot. An- gelique van den Bos liet het twee maal afweten. Zij verloor van Ju dith Lepelaar en Heidi de Haas. WOUTER LANGEVELD VALKENSWAARD (GPD) - Nederland telt aanzienlijk meer internationale tennistoer nooien dan spelers, die over de grenzen enige faam genieten. Het is derhalve geen toeval dat juist in Valkenswaard - na Rotterdam, Ede, Hilversum en waarschijnlijk straks Kaatsheu vel verreweg het meest bescheiden evenement - sommige nationale vertegenwoordigers aar dig presteren. Te midden van het voetvolk der tennisprofs en omringd door bekende gezich ten voelen ze zich in het Brabantse land kenne lijk meer dan elders op hun gemak. Vorig jaar won Huub van Boeckel de eerste editie in de Valkencourt-hal, die toen met 25.000 dollar was gedoteerd en omlijst werd door het (mislukte) Europees kampioenschap voor vrouwen-landenteams. Ditmaal kwam Menno Oosting bovendrijven, al liep hij giste ren tijdens de finale op het nippertje de hoog ste beloning mis van de inmiddels verdubbel de prijzenpot. Die premie van tienduizend dol lar was voor de Roemeense Westduitser Chris tian Sace.anu, die zich na een moeizame start goed herstelde: 2-6, 6-4, 6-4. Het twee uur durende duel tussen Oosting en de 1.90 meter lange pupil van ex-Boris Becker- coach Günther Bosch paste perfect in het tota le toernooibeeld. Het krachtsverschil was mi niem, zoals menige ontmoeting grote overeen komst had vertoond met een loterij. Reeds in de openingsronde sneuvelden de eerste vier geplaatste spelers, terwijl er niet minder dan elf drie-setspartijen en twaalf tie-breaks te zien Met Jan Willem Lodder (verrassend sterk) bij de laatste vier en Oosting zelfs in de eind strijd, traden de Nederlanders zowaar weer op de voorgrond in Valkenswaard. Beiden strui kelden uiteindelijk over de negentienjarige Sa- ceanu, waarbij Oosting zichzelf het meest had te verwijten. Feit bleef echter dat de Eindhove naar, die een „troostprijs" van een kleine tien mille incasseerde, zijn reputatie in ere hield. Oosting heeft er zo langzamerhand een ge woonte van gemaakt slechts in eigen land uit de slof te schieten. Over de grenzen komt hij vrijwel .nooit tot opzienbarende daden, om op „eigen grond" wel regelmatig aardige resulta ten neer te zetten. Zo drong hij in '85 en '86 door tot de beste vier op het Melkhuisje en werd de Brabander dit jaar zowel op de binnen- als de buitenbaan Nederlands kampioen. Bovendien won hij het nationale satelliet-circuit. „Wat in het buitenland vaak net niet lukt, lukt hier om een of andere reden net wél", con stateert de nummer 198 van de wereld, die nu eenmaal nogal sfeergevoelig is en deze week tenminste „lekker in mijn eigen bed kon sla pen. Wat toch ook meespeelt zijn de recente re sultaten van Michiel Schapers en vooral Tom Nijssen. Dat stimuleert; waarom zou ik dat niet kunnen, denk je dan". Mede gezien Oostings verrichtingen in Val kenswaard en de steun, die hij op het Melk huisje altijd krijgt, was de publieke belangstel ling voor het zogeheten Challenger-toernooi onthutsend laag. Geen dag waren alle 1750 plaatsen rond het centre-court bezet, ook al sprak de organisatie van een „uitverkocht weekeinde". Steffi Graf. (foto ad NEW YORK (SID) - De 18-jarige Steffi Graf heeft in New York voor de eerste maal in haar carrière de master-titel gewonnen. In de eind strijd zegevierde de nummer één van de wereldranglijst voor 16.459 toeschouwers met 4-6, 6-4, 6-0, 6-4 over de één jaar jongere Argentijn se Gabriela Sabatini. Voor de West duitse speelster was het de elfde toernooi-overwinning op een totaal van dertien. In de twee andere fina les: die van Wimbledon en Flus hing Meadow werd zij verslagen door Martina Navratilova, die in de halve finales met 6-4, 7-5 was ver slagen door Sabatini. Met een winstpremie van 125.000 dollar (een kleine kwart miljoen gulden) kwam het totaal aan prijzengelden voor dit jaar van Steffi Graf op meer dan een miljoen dollar. Die heeft zich inmiddels schrifte lijk tot de atletiekunie gericht met het verzoek de limiet voor de 100 metpr vrouwen te heroverwegen. Die limiet is vorige week vrijdag in overleg met het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité be paald op 11,10 seconden en dat is nogal zwaar, zeker in vergelijking met de limiet van 10,30 voor de Van de Goolberg: "Ik heb het vermoeden dat hier sprake is van een vergissing. Die limiet voor de vrouwen is er volgens mij door heen geglipt. Toen ik die tijd zag staan, was mijn eerste reactie: 'Dat is een tikfout, daar moet 11,20 staan'. Als je een vergelijking met de andere limieten maakt, is die 11,10 belachelijk. Bekijk je de we reldranglijsten dan zijn de meeste limieten ergens tussen de dertigste en veertigste plaats terug te vin den. Die 11,10 betekent echter een plaats in de top twintig". En een tijd die Nelli Cooman in het afgelopen baanseizoen zelfs niet heeft kunnen benaderen. Toch zal de wereldkampioene op de 60 meter in de periode tussen 1 mei en 23 augustus van het volgend jaar minstens één keer in de buurt van haar nationale record op de 100 me ter (11,08) moeten komen. Voor Els Vader is de weg naar Seoul nog aanmerkelijk langer, want de Zeeuwse atlete zal zelfs twee keer aan de scherpe NOC-limiet moeten voldoen. "Daarom heb ik tegen Els gezegd dat ze zich alvast maar stiekem op de 200 meter moet richten", aldus van de Goolberg. "Zij heeft, name lijk meer kans de limiet op die af stand (22,70 seconden red.) te ha len. Als dat lukt kan ze in Seoul eventueel voor twee sprintafstan den worden ingeschreven. Voor Nelli ligt dat anders, die heeft geen uitwijkmogelijkheid naar de 200 meter, omdat die afstand haar min der ligt". Van de Goolberg hoopt vurig dat de atletiekunie en het NOC op nieuw met elkaar rond de tafel gaan zitten om te onderhandelen over de limiet voor de vrouwens print. "Want dit slaat natuurlijk nergens op", meent de voormalige Brabantse atleet. "Het lijk wel of het NOC de atletiekunie wil straf fen voor het feit dat Nederland over twee sprintsters van interna tionale klasse beschikt". Leidenaar Bert Paauw is zaterdag op het KNVB-sportcentrum in Zeist gekozen tot bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Atle tiekunie. De 39-jarige journalist draait al sinds mei mee in het hoofdbestuur van de KNAU en werd zaterdag op de jaarvergade ring met algemene stemmen offi cieel tot hoofbestuurder benoemd. Behalve de sprintsters voelen ook de verspringers zich tekort ge daan. Emiel Mellaard en Frans Maas, die het afgelopen seizoen in ternationaal aansprekende resulta ten boekten op de NK in Leiden, moeten twee keer een afstand van 8 meter 10 overbruggen om naar Se oul te springen. "Dat is een hele klus", beseft de 21-jarige Mellaard, die tijdens de nationale titelstrijd met teveel rugwind 8 meter 19 heeft gesprongen en met een af stand van 8 meter 02 in het bezit is van het Nederlands record. Mellaard: "Ik zal niet zeggen dat die limiet buitensporig is, maar er wordt natuurlijk wel met twee ma ten gemeten. Dat opent aan de an dere kant weer perspectieven, want naar de Spelen zal ik, des noods richt ik me op de 1500 meter limiet, die moet zelfs voor mij haal baar zijn". En zeker voor Han Kulker, die naast Elly van Hulst en marathon- loopster Carla Beurskens tot 'po tentieel Olympisch kandidaat' is benoemd. Dat betekent dat de Eu ropese indoorkampioen op de 1500 meter slechts vormbehoud hoeft te tonen om volgend najaar in het Zuifl-Korea zijn opwachting te mo gen maken. Tevredenheid dus bij de Leidenaar, naast Elly van Hulst de enige Nederlandse finalist op de recente WK in Rome. "Ik had hier niet op gerekend", bekent Kulker. "Ik was er een beet je bang voor dat bij het vaststellen van de limieten heel sterk naar de finaletijden van Rome zou worden gekeken. Dat is dus meegevallen en ik kan niet anders zegen dan dat ik blij ben dat het NOC zoveel ver trouwen in mij stelt". Niet alleen gemengde gevoelens bij de atleten, maar ook bij KNAU- onderhandelaar Arie Kauffman. "Ik ben over het bereikte resultaat niet super enthousiast", liet de technisch directeur van de atletie kunie weten, "Er is fors gesproken en ik moet toegeven dat met name de limieten voor de 100 meter bij de vrouwen en het verspringen bij de mannen nogal scherp staan. Maar ik kan niet zeggen dat ze onredelijk zijn. In elk geval weten we nu waar we aan toe zijn. Er is een basis om in het Olympisch jaar aan de slag te gaan". Met meer financiële armslag dan ooit, want afgelopen zaterdag werd op de jaarvergardering van de atle tiekunie in Zeist besloten een der de deel van de sponsorovereen komst met een frisdrankenfabri kant, waarmee vijf ton per jaar is gemoeid, te gebruiken voor de on dersteuning van topsporters. Dat betekent dat na aftrek van bepaal de (on)kosten een bedrag van zo'n 130.00 gulden overblijft die Kauff man in zijn selectie van ruim twin tig Olympische kandidaten kan steken. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16