Geklungel blijft zonder gevolgen Een presentje voor PSV Volendam de schlemiel van eredivisie Napoli: met dank aan buitenlanders Roda woedend op arbiter Van der Laar Charitou tobt met blessure Real neemt gas terug Wallace verstoort droom Bayern M verslaat Leverkussen FC Antwerp loopt weer uit PAGINA 12 MAANDAG 23 NOVEMBER 1987 EINDHOVEN (GPD) - Voor 't eerst dit seizoen wankelde PSV in eigen huis. Tot vijf mi nuten voor tijd zag het er zaterdagavond naar uit dat het wisselvallige Roda JC de miljoe nenformatie van Guus Hiddink een puntje zou afsnoepen. De overtuiging in de PSV-ac- ties had al lang plaatsgemaakt voor wanhoop, toen scheidsrechter Van der Laar een val partij van René Trost en Ronald Koeman honoreerde met een strafschop voor de thuis club. „Ze steken al met kop en schouders boven iedereen uit en als het dan fout dreigt te gaan, krijgt PSV ook nog de helpende hand van de scheidsrechter toegestoken", beoor deelde Martin van Geel de beslissing die indirect leidde tot de 2-1 eindstand. En dat, terwijl PSV de helpende hand van Van der Laar helemaal niet nodig zou hebben gehad als de ploeg wat nauwkeuriger in de af werking was geweest. Het krachts verschil tussen PSV en Roda JC was aanmerkelijk groter dan die uiteindelijke 2-i stand in cijfers aangaf. Schril tegenover het enor- Jensen (Bröndby) voetballer van jaar KOPENHAGEN (DPA) - John Jensen van de Deense kampioen Bröndby Kopenhen is in zijn land gekozen tot voetballer van het jaar 1987. De 22-jarige middenvelder stond in de belangstelling bij PSV, maar kreeg woensdag bericht dat hij dit seizoen niet op een contract bij de Eindhovense club behoeft te rekenen. De aanvoerders van 58 clubs en de Deense bondscoach Sepp Piontek mochten hun keuze ma ken. Jensen kreeg 29 stemmen. Zijn clubgenoot Lars Olsen werd tweede met achttien stemmen. De verkiezing was georganiseerd door het dagblad Det Fri Aktuelt. me overwicht stond echter de ta lende afwerking bij de landskam pioen. Wim Kieft, die tot nog toe zelden dat deed waarvoor hij naar Eindho ven is gehaald, werd zaterdag avond nagenoeg ingepakt door ge- legenheidsvoorstopper Huub Smeets. Voeg daarbij de vormcri sis van Hans Gillhaus en het feit dat Gerald Vanenburg niet dichter bij een treffer kwam dan de lat, dan is de inproduktiviteit tegen Roda JC verklaard. „Toch scoorden wij drie keer", gaf Guus Hiddink een draai aan de benauwde ontsnapping. De PSV- coach doelde naast het kopbaldoel- punt van Ivan Nielsen en de penal ty van Ronald Koeman op de eigen goal van Berry van Aerle. Deze liet een voorzet van Manuel Sanchez- Torres van zijn been in het doel springen. „Maar", vervolgde Hid dink, „ik geef toe dat we erg onge lukkig in het benutten van de kan sen waren. Steeds weer werden schoten gekeerd door een Roda JC-been dat zich toevallig in de baan bevond, of doelman Neder- burgh die goed stond te keepen. We hadden deze wedstrijd zeker met vijf of zes treffers verschil moeten Feit is dat de thuisploeg uitein delijk de hulp van Chris van der Laar nodig had om beide punten daar terecht te laten komen waar ze gezien het spelbeeld ook terecht hoorden te komen. Een mening die ook in het Kerkraadse kamp leef de, maar die het onderspit moest delven tegenover de woede over de wijze hoe dat beslissende doelpunt tot stand was gekomen. „Ik zal er maar niets over zeggen, want over veertien dagen moet Van der Laar misschien weer een wedstrijd van ons fluiten", klonk Rob Jacobs' cy nische afrekening met het voorval. „Bij een topclub wordt de bal snel ler op de stip gelegd. Daar schijnen we mee te moeten leven. Deze pe nalty was in elk geval een aanflui ting, schandalig". „En Van der Laar wist drommels goed dat hij fout was. Anders had hij zeker niet alles geslikt wat ik hem rond die strafschop naar zijn hoofd heb geslingerd", reageerde een withete Alfons Groenendijk. Ronald Koeman verklaarde zonder emotie dat hij in het strafschopge bied ten val werd gebracht. „Hij deed het heel professioneel", vond betrokkene René Trost. „Toen Koeman zag dat hij de bal te ver voor zich had uitgespeeld, zette hij zich van mijn been af. Zo leek het Een merkwaardig hoogstandje met PSVer Wim Kieft in de rol van last dier en Roda-spits Huub Smeets als 'bezitter' (foto anp> res aan de haren overeind trok, toen deze andermaal schijnbaar zwaar geblesseerd op de grond bleef liggen. PSV had zich intussen al murw gebeukt op de Roda- Het incident betekende de ont knoping van een, zeker na de her vatting, goede eredivisiewedstrijd. Een duel, waarin de rollenverde- ling al vroeg duidelijk was: PSV viel aan en Roda JC verdedigde. De bezoekers deden dat laatste met zo veel verve dat de titelpretendent slechts zelden een echte opening vond. Bovendien opteerde Roda JC voor enkele klassieke counters waarin het Eindhovense verdedi- gingsblok zich bijna verslikte. PSV draaide niet soepel en de irritatie die mede daardoor ontstond, kwam Sören Lerby bijna op een ro de kaart te staan. Lerby ergerde zich dermate aan Roda's vertra gingstactiek dat hij Sanchez-Tor- Huub Smeets, normaliter spits- speler, maar door de blessures van Brandts en Diliberto het enige al ternatief op de stopperpositie, zag de overtuiging geleidelijk aan ver dwijnen uit de PSV-acties. „Ze hadden de moed opgegeven en zich al verzoend met een puntende- ling", aldus Smeets. „PSV beperk te zich tien minuten voortijd alleen nog maar tot het produceren van hoge ballen. Een spelletje, waar wij al snel vat op hadden en waar we zeker de tijd mee door waren geko men". AMSTERDAM (GPD) - Kraaiend van pret en giechelend over zoveel defensief geklungel bestudeerde FC Porto van daag de videobeelden van de generale repetitie van Super cup-opponent Ajax. De royale greep van PEC Zwolle in de met tien treffers gevulde grabbelton bleef zonder gevolgen (6-4), maar mede door het uitvallen van Ronald Spelbos met een verrekte knieband kwam eens te meer de kwets baarheid van de Amsterdamse defensie aan het licht. In casseerde Ajax vorig seizoen 30 treffers, deze voetbaljaar gang moest Menzo tot nu toe al 24 maal capituleren. „Maai cijfers zeggen me niks", deed Johan Cruijff een poging de verdedigende flaters te bagatelliseren. Ook de technisch directeur gaf echter toe het foutenfestival tegen PEC met ergernis en zorg gade te hebben geslagen. Cruijff consta teerde mismoedig dat Frank Ver laat, remplacant van Ronald Spel bos, er niet in slaagde orde te scheppen in de chaos, dat Rob Wit- schge geen vat kreeg op zijn directe opponent Edwin van Ankeren en dat Stanley Menzo zijn vorm van vorig seizoen nog niet heeft terug gevonden. Gepruts Na het amusante gepruts tegen PEC Zwolle, dat via 0-1, 1-2, 4-2 en 4-4 uiteindelijk door treffers van Ronald de Boer en John Bosman de boot inging, gaf Cruijff toe dat momenteel de internationale vel den worden afgestroopt op zoek naar een „onmiddellijk inzetbare, meevoetballende verdediger". Geld speelt, na de financieel lucra tieve uittocht van Van Basten, Silooy en Rijkaard - wiens trans fer deze week wordt afgerond - geen rol in de Meer, zo gaf Cruijff toe. „En we zijn ook bereid dat geld uit te geven. Het probleem is dat we nergens een geschikte kandi daat kunnen vinden". Afgaande op het open huis van zaterdagavond snakt Ajax ook naar een verdedigende middenvelder van allure. Het evenwicht in de middelste linie was tegen het onge compliceerd aanvallende PEC ver te zoeken. Arnold Mühren voelde zich op de soppige grasmat niet thuis, John van 't Schip leek zich te sparen en de motor van Jan Wou ters draait na diens knieblessure nog niet op volle toeren. Alleen ^Aron Winter, de laatste weken in topvorm, kwam er zonder openba re reprimande van Cruijff vanaf. „De rest leed ontstellend veel bal verlies", doceerde Cruijff. „En als je dan ook nog eens tegenstanders zo maar door laat lopen... Dat is vragen om problemen" Oproepkracht Frank Verlaat vroeg het meest nadrukkelijk om moeilijkheden. De Haarlemse oproepkracht, die tegen Lokomotive Leipzig en Hamburg schijnbaar moeiteloos op de been bleef en morgenavond ook tegen FC Porto van de partij zal zijn, slaagde er geen moment in de rol van Spelbos te kopiëren en grossierde in balverlies. Nogmaals uithalend naar zijn middenvelders, die zich te weinig zouden hebben aangeboden, bedekte Cruijff het fa len van Verlaat echter met de man tel der liefde. „De ploeg heeft het die jongen wel heel erg moeilijk ge maakt". Kon Cruijff met enige moeite nog een glimlachje op zijn gezicht toveren, PEC-trainer Adriaanse had na de boeiende tweestrijd flink de pest in. „Als je vier maal scoort in de Meer en Ajax de indruk maakt van een aangeslagen bokser, moet je minimaal gelijk spelen", De beslissing is gevallen: Ronald de Boer loopt n blijft teleurgesteld achter vond Adriaanse, in één adem wij zend op vermeende blunders van arbiter Kempers. „Die penalty had nooit gegeven mogen worden en aan zeker drie goals ging buiten spel vooraf'. meter van de gelegenheid gebruik de gelijkmaker op het scorebord te om te laten zien dat hij ook stond brengen. Dank zij de dadendrang van Dennis Bergkamp en met veel ge luk en weinig wijsheid kwam Ajax met de schrik vrij. Bergkamp maakte eerst de openingstreffer van Van Ankeren ongedaan (1-1) en versierde, nadat opnieuw Van Ankeren de Amsterdamse defensie gedold had en 1-2 had aangete kend, een door PEC hevig betwiste penalty. Bosman maakte vanaf elf Ajax dacht na rust snel met de frustraties afgerekend te hebben toen Bergkamp, uitgeroepen tot Twee jongelingen die vorige week medeverantwoordelijk wa ren voor de bekerstunt van de re serves tegen Groningen, voorkwa men dat FC Porto de slappe lach of the match', zijn zoveelste kreeg bij het zien van de tv-beel- solo besloot met 3-2 en den. Had Abma op de kopbal van de negen- Verlaat nog een antwoord, de inzet Boer, ingevallen voor Dick, was hem te machtig (5-4). Dat Bos man daarna met behulp van Van 't Schip het karwei afmaakte, kon.de twijfels over de vorm van Ajax t Winter door Bosman tiende minuut van dichtbij in staat werd gesteld de marge tot twee treffers te verhogen. Ook die riante voorsprong verschafte het zwal kende Ajax echter geen rust. Het spookhuis werd door Van Buuren de "lach op de gezichten van de af- heropend (4-3) en na 35 minuten gevaardigden van FC Porto met kreeg invaller Patrick vrij baan om wegnemen. De ploeg deelt voornamelijk pun ten uit aan teams, die een opkikker goed kunnen gebruiken. Tegen Ajax gaven de Volendammers in de slotfase een punt uit handen, gisteren tegen Feyenoord slaagde de club van Jan Brouwer er op nieuw niet in een gelijk spel vast te houden. Hoekstra voorkwam een minuut voor het einde, dat Feye noord vlak voor het belangrijke Europa-cupduel tegen Bayer Le- verkusen met een kater bleef zit ten: 1-2. Ondanks het verlies zag trainer Jan Brouwer wel enkele lichtpun ten. „In tegenstelling tot de wed strijd tegen Ajax hebben we dit keer de tegenstander onze wil op gelegd. De ploeg heeft de mogelijk heden gehad Feyenoord weg te spelen. En dan op zo'n manier toch weer de boot in gaan. Ik begin er aan te wennen", reageerde de Bra bander, die nog steeds driftig op zoek is naar een speler, die de vele mogelijkheden in doelpunten kan omzetten. Gezien het aantal kansen van Vo lendam in de tweede helft verdien de Feyenoord niet eens één punt. De Rotterdammers kwamen in de eerste periode op voorsprong na dat doelman Klouwer een punter van Hoekstra door de benen liet stuiteren. Bij Feyenoord, zonder de licht geblesseerde Van Herpen, lukte van dat moment niets meer. De opbouw, via Been en Troost (die de plaats van Van Herpen als vrije verdediger innam), verliep zo traag, dat Volendam steeds minder had te vrezen van de Rotterdamse aanval. In de slotfase van de eerste helft kreeg het kermiselftal van Jan Brouwer drie uitstekende kansen op de gelijkmaker. Het gebrek aan een koele afmaker behoedde Feye noord voor een tegendoelpunt. Vol medeleven besloten de twee inter nationals van de Rotterdammers, doelman Hiele en verdediger Troost, de stuntelende Volendam- nadat de nog aangeslagen Troost rug en wilde zijn woede tot uit drukking brengen met een snelle en verre trap. Via het achterhoofd van Troost verdween de bal in het lege doel. Die goedkope gelijkmaker kwam voor Volendam als geroe pen. Op slag van rust had het zelfs voorsprong kunnen mers te hulp te schieten. Vlak rust kreeg Hiele de bal na een hoek schop in zijn handen. De doelman had net een meningsverschil met scheidsrechter Mulder achter de NICOSIA (GPD) - Andreas Charitou, de Cyprische doelman die na het bomincident in de Kuip uitviel, weet niet of hij de 'return' tegen Oranje als actief speler mee kan maken. „Ik tob momenteel met een slepende schouderblessure", liet Charitou gisteravond vanuit Nicosia weten. Alleen met behulp van een pijnstillende injectie kon hij het af gelopen weekend in actie komen in de voor zijn club Omonia belang rijke wedstrijd tegen Abonot Limassol. Om die reden heeft Charitou zich nu al afgemeld voor de wedstrijd tegen Hongarije op 2 december. Het duel tegen Oranje blijft voorals nog twijfelachtig, hoewel hij er alles aan wil doen dan weer in het doel te staan. „Ik heb heel veel zin om tegen Nederland te spelen". zich verstapte en Duif de bal iets te zacht over Hiele wipte. In de twee de helft hield de druk van Volen dam aan. De ploeg kreeg kansen via Jonk, Steur en Duif, maar tot verbijstering van de 8500 toeschou wers wilde de bal maar niet in het doel. Israel zag het hoofdschuddend aan en greep in. Hij haalde de falen de Been naar de kant en posteerde Blinker op links. De wissel haalde aanvankelijk weinig uit. De kansen bleven voor Volendam, dat er ech ter geen raad mee wist. Feyenoord wel. Vlak voor het einde werd een hoekschop Volendam fataal. Mit chell prikte de bal op de paal, waar na Hoekstra de bal achter Klouwer knalde. Jan Brouwer bracht de ge dachten van het publiek onder woorden: „Ik word er gek van." ROME - Napoli heeft op de ne gende speeldag van de Italiaanse voetbalcompetitie weer veel ple zier gehad van zijn buitenlandse werknemers. De Braziliaan Care- ca scoorde tegen Torino twee maal en het openingsdoelpunt kwam met zijn speciale vrije trap op naam van Diego Armando Maradona, wiens uitstapjes naar Saudiarabië (lucratief) en Spanje (onbaatzuchtig) inspirerend ble ken geweest. Maradona was an dermaal de grote regisseur bij de Napolitanen, die door de zege van 3-1 op de club uit Turijn drie punten voorsprong hebben op AC Milan en Sampdoria. AC Milan kwam door deze misstap op gelijke hoogte. Het keurkorps van voetbalhobbyist Berlusconi won met 3-0 van het laag geklasseerde Avellino. Ruud Gullit, opgelucht over de herkansing van Oranje tegen Cy prus en de voorspoedige geboor te van zijn tweede kind, speelde opnieuw een prima wedstrijd. Met zijn superieure techniek, spelinzicht en uitstekende pas ses was Nederlands duurste voetballer opnieuw het grote voorbeeld bij AC Milan. De oud- PSV-er viel in het één-richtings- verkeer alleen niet op als doel puntenmaker. Roma leverde, zonder de ge blesseerde Westduitse aanvaller Rudi Voller de beste prestatie van het seizoen. Internazionale werd met 2-3 het slachtoffer van de Romeinen, die woensdag het zware Europa Cup-duel tegen Espanol wacht. Pietro Fanna be zorgde Inter wel een voorsprong, maar lang duurde de Milanese vreugde niet. Manfredonia kopte een minuut later de gelijkmaker binnen en in de 20e minuut schoot Giannini de thuisclub op voorsprong. In de slotfase ver hoogde Desideri Roma's voor sprong tot 3-1. De veerkracht van Inter reikte niet verder dan een door Altobelli benutte straf schop in de laatste minuut. MADRID (Reuter) - Real Madrid heeft in de Spaanse competitie gas teruggenomen. De koploper behaalde tegen het laag geplaatste Saba- dell een kleine overwinning 2-0. De ploeg van Leo Beenhakker ver grootte de voorsprong op Atletico Madrid tot drie punten. Atletico Madrid verloor met 1-2 van Gijon. Barcelona werkt zich langzaam om hoog. De club versloeg Betis met 2-1. Leo Beenhakker heeft de teugels bij Real, wat laten vieren. Na de zware inspanningen van de laatste weken deden de spelers het tegen Sabadell rustig aan. Topscorer Hugo Sanchez was weer van de partij. De kleine Mexicaan kreeg tien dagen geleden in het bekerduel tegen Sestao een champagnefles tegen het hoofd, waarbij hij flinke snij won den opliep. Sanchez deed meteen van zich spreken. Na elf minuten benutte de aanvaller een strafschop. Vlak voor rust stelde Butragueno de zege veilig. Achtervolger Atletico Madrid stelde de zeshonderd nieuwe leden, die zich na de sensationele overwinning op Real Madrid hadden ge meld, danig teleur in de thuiswedstrijd tegen Gijon. De ploeg van Me- notti verloor met 1-2. Atletico nam de leiding via middenvelder Lan- daburu. die de bal van veertig meter in het doel deponeerde. Ondanks het grote overwicht kwam Atletico Madrid daarna niet meer tot sco ren. Gijon-speler Oloya passeerde kort na rust doelman Resino, die zich ver voor zijn doel had opgesteld. Even later rondde Villa een solo bekwaam af. Gary Lineker nam de winnende treffer voor Barcelona tegen Betis (2-1) voor zijn rekening. Het was het tweede doelpunt van de Engelse international in elf wedstrijden. De Westduitser Schuster had Barcel ona aan een voorsprong geholpen. Danny Wallace maakte een einde aan een serie van zestien wed strijden zonder nederlaag van Arsenal. De vleugelspits van Southampton maakte zaterdag op Highbury het enige doelpunt. De nederlaag van Arsenal liet de toppositie van de Londenaars voorlopig onverlet. Van de top- zes uit de eerste divisie won al leen Everton, 1-0 bij Portsmouth. Liverpool verspeelde thuis een punt aan degradatiekandidaat Norwich City. De nederlaag van Arsenal na tien overwinningen op rij in de league werd ingeleid door de blessure van Perry Groves na vijf minuten. Van dat moment was de aanval machteloos. Twaalf minuten voor tijd vond Danny Wallace de weg door de verdedi ging van Arsenal. Liverpool had op Anfield Road nog geen punt laten vallen. Doordat doelman Bryan Gunn van Norwich City een perfecte wedstrijd speelde en bij doelpogingen van John Al- dridge en Gary Gillespie het „on mogelijke" deed, bleef de 0-0 op het bord. Queen's Park Rangers, dit sei zoen uitstekend begonnen, speelde een uur lang met één man meer tegen Newcastle Uni ted dat middenvelder Paul Gas- coigne door een rode kaart kwijt raakte. Kenny Wharton opende de score voor QPR, Peter Jack son maakte tien minuten voor tijd gelijk voor de tien van New castle. Mark Stein van Luton Town werd ook van het veld gezonden na een wraakactie tegen Gary Stevens van Tottenham, die hem zeer hard had aangepakt. Door doelpunten van Ian Allison leid de Luton toen al. met 2-0. De Spurs hebben in hun laatste acht wedstrijden geen overwinning meer behaald. Vandaag begint oud-Barcelonacoach Terry Venables zijn werkzaamheden aan White Hartlane. Werder Bremen heeft aan de kop van de Bundesliga gezelschap gekregen van Bayern München en FC Köln. Landskampioen Bayern München versloeg Feye- noords komende Europa-cupte genstander Leverkusen met 3-2. Köln won met 2-0 van Hannover *96. Werder Bremen voorkwam te gen de amateurs van VF1 Wolfs* burg op het laatste moment een blamage. De ploeg verspeelde in de laatste negentig seconden een voorsprong van 4-1. Pas in de slotfase van de verlenging slaag den de profs er in de plaats in de derde bekerronde zeker te stel len. De elfde en twaalfde rode kaart in de competitie gingen naar Uerdingen-speler Herget en Famulla van Karlsruhe. De laatste competitieneder laag van Bayern München op ei gen veld dateert van vorig sei zoen tegen Bayer Leverkusen. dat de stunt zaterdag onder toe ziend oog van Feyenoords trai ner Rinus Israel niet kon herha len. De Westduitse landskampi oen leidde na een uur door tref fers van Augenthaler, Wohlfahrt en Rummenigge. Invaller Tita en international Rolff gaven in het laatste kwartier de stand een be ter aanzien voor Leverkusen. De tegentreffers verhulden echter niet de zwakte van Leverkusen in uitwedstrijden. Voor Israel een geruststellende gedachte voor het Europa-cupduel woens dagavond in Rotterdam. Door de medewerking van stadgenoot Beerschot heeft FC Antwerp zijn positie in de hoogste klasse van de Belgische voetbalcompetitie versterkt. Beerschot haalde een stuntje uit door Club Brugge met 4-2 te verslaan. Antwerp had zelf in stadion De Bosuil weinig problemen met de tweede ploeg uit Brugge, Cerkel: 5-2. Met Anderlecht wil het nog steeds niet echt vlotten. Tegen Kortijk kwamen de landskampioe nen niet verder dan 1-1 door een laat doelpunt van belofte Luc Nilens. De Zweedse aanwinst bij de gasten Lindman liet weer een zwakke in druk achter. Zonder enig probleem rekende FC Antwerp af met Cerkel Brugge. Na negen minuten opende Vanderlinden de score. Severeijns, Van- derlinden, Lehnhoff en Smidts verzorgden de rest van de Antwerpse productie. Beerschot haalde verrassend hard uit bij Club Brugge. On der aanvoering van de eindelijk goed spelende Simon Tahamata, die zelf de vierde treffer voor zijn rekening nam, wonnen de Antwerpena ren met 4-2. Oud-Ajacied Peter Boeve keek nog van de tribune. Hij zal pas volgende week zijn opwachting in het team van Beerschot maken. Mechelen klom naar de tweede plaats door een overwinnig op Gent. De gasten hielden zich goed aan de door Ab Fafié ingeprente tactiek, zo weinig mogelijk de middenlijn passeren. Voor de gastheren was het daardoor extra moeilijk tot scoren te komen. Slechts een keer slaagde de ploeg van Aad de Mos daarin. En andermaal was het de Ne derlandse spits Piet den Boer die voor de beslissing zorgde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12