/I n r 1 n V Vissers slepen Braks opnieuw voor de rechter Afwachtende stemming op effecten beurzen Staat verdient 2,2 miljard Dankzij Concordia hoeft u niet zo zuinig te kijken concord ia heeft meer voor u over KK: consument weinig gebaat bij lage dollar Kamer wil meer werk voor gehandicapte werknemers Gasprijs lager ZATERDAG 21 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 Vijftien miljoen gulden geëist DEN HAAG (ANP/GPD) - Het visserijbedrijfsleven eist via de rechter opnieuw een schadevergoeding van minister Braks (landbouw en visserij), nu van naar schatting vijftien miljoen gulden. De vissers zijn gisteren in overleg met de bewindsman niet tot overeenstemming gekomen over een tegemoetkoming voor de gedupeerde schol vissers. LONDEN (VWD/Rtr/AP) - De Britse luchtvaartmaatschappij Bri tish Airways (BA) heeft zoals ver wacht de prijs die zij wil betalen voor de kleinere concurrent British Caledonian (BCal) aanzienlijk ver laagd. Gisteren werd een herzien bod ter waarde van 147 miljoen pond sterling (492 miljoen gulden) uitgebracht nadat in juli nog 237 British Airways verlaagt bod op concurrent bod van juli vermoedelijk opnieuw juli 200 miljoen pond, BA en BCal werden het eens over een overneming aandelenruil ter waarde v miljoen pond. Het voornen een fusie werd vervolgens voorge legd delenkoersen sinds de beurskrach van 19 oktober liggen de kaarten heel anders. Bovendien maakt de eis tot het afstoten van vliegroutes tot BCal minder aantrekkelijk. BA biedt nu een ruil aan van 115 eigen de Britse monopoliecom- aandelen tegen 22 aandelen BCal, het bod automa- of 575 pence per aandeel BCal in die contanten. tisch verviel. Het rapport commissie was voor de Britse rege ring vorige week aanleiding toe- BCal heeft de afgelopen week la- het samengaan te ten doorschemeren met i geven op voorwaarde dat BCal aantal vliegroutes opgeeft. Normaal gesproken zou BA het tenlandse maatschappij gaan als het nieuwe bod van BA te laag zóu uitvallen. De in financiële Het Bedrijfsleven en minister Braks verschillen van mening over de uitleg die moet worden gegeven aan het vonnis in kort geding, vori ge week uitgesproken door de pre sident van de rechtbank in Den Haag, mr. M.R. Wijnholt. Volgens de vissers moet de bewindsman met een financiële vergoeding over de brug komen. Braks wil geen ver goeding betalen uit de staatskas en heeft de scholvissers voorgehou den dat hij in het vonnis alleen wordt verplicht in overleg te tre den over een eventuele vergoe ding. Wijnholt zelf stelde vorige week in de motivering dat hij een bemid delend vonnis had uitgesproken en dat "niet (of nog niet) was uitge maakt dat de Staat inderdaad een financiële schadevergoeding moet geven". Braks is wel bereid de vis sers, die zijn gedupeerd door het vangstverbod, volgend jaar een grotere vangsthoeveelheid toe te wijzen ten koste van die vissers die de vangstquota hebben overschre den. "Ik wil vis met vis betalen', zei Braks na afloop van het overleg. De vissers willen daaraan echter geen medewerking verlenen. Maandag begint tussen de minister en het visserijbedrijfsleven het overleg over de quotering voor het volgend jaar. Gevangenisstraf Vissers die blijven doorgaan met het aanvoeren van .verboden' vis riskeren door een wijziging in het beleid van het openbaar ministerie een gevangenisstraf van maximaal zes jaar. Dit komt omdat het open baar ministerie heeft besloten niet langer zelf vissers een voorlopige maatregel op. te leggen, maar dit door de rechtbank te laten doen. Overtreedt een visser een door de rechter opgelegde voorlopige maatregel dan wordt dit aange merkt als een misdrijf. Tot nu werd het negeren van een door de offi cier van justite opgelegde voorlopi ge maatregel afgedaan als een over treding van de Wet economische delicten. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij heeft in opdracht van het Openbaar Ministerie in de haven van Kornwerderzand in Friesland het schip van een 'zwart- visser' in beslag genomen. Het schip moet in de haven blijven tot dat de rechter heeft bepaald wat er verder meé moet gebeuren, aldus een woordvoerster van het ministe rie van landbouw en visserij. De schipper was aanvankelijk met het schip naar de haven van Harlingen gegaan om daar zijn vangst te lossen. Bij de nadering van inspecteurs van de AID verliet de schipper direct de haven en zet te een illegale vangst kabeljauw en wijting overboord. Bij aankomst in Joegoslavië Het Joegoslavische agrarische bedrijf Agrokomerc, dat betrokken is geweest bij een grootscheepse fraude, zal failliet worden ver klaard. Het persbureau Tanjug be richtte dat er zo'n 100 giiljoen gul den in het bedrijf moest worden ge pompt om een faillissement te voorkomen. Het bedrijf had sinds 1983 voor ongeveer twee miljard gulden aan ongedekte wissels uit gegeven. Holec In het berichtje over de wijzigin gen in de top van het bedrijf Holec in het Leidsch/Alphens Dagblad van donderdag 19 november is abusievelijk vermeld dat A.J. Bal- tus van Unilease directeur wordt. Holec laat weten dat de raad van commissarissen zich nog bezint op de samenstelling van de directie. Renault Het verlies lijdende Franse staatsautoconcern Renault'wil vol gend jaar het aantal werknemers met 3835 verminderen tot 69.800, zo heeft de directie van het concern bekendgemaakt. Als het plan is uit gevoerd heeft Renault sinds 1984 30.000 arbeidsplaatsen geschrapt bij een stijging van de produktivi- teit van 10,9 tot 15,4 auto's per werknemer per jaar. Volkswagen Het Westduitse Volkswagen concern stopt met de produktie van auto's in de Verenigde Staten. Een besluit daartoe van de doch teronderneming 'Volkswagen of America' is goedgekeurd door de raad van commissarissen. Aanlei ding tot het staken van de produk tie is de vermindering van de vraag naar de modellen die worden ge maakt in de fabriek in Westmore- land in de staat Pennsylvania. Kornwerderzand werd het schip I opgewacht door de AID. In de haven van Harlingen heeft de AID verder de kabeljauwvangst (2840 kilo) van twee vissers in be slag genomen. In Kornwerderzand gebeurde hetzelfde met 1720 kilo schol, 1360 kilo tong, 120 kilo ka beljauw en 120 kilo wijting. Hoe wel er voor tong nog geen vangst- DEN HAAG (ANP) - Dat de koersdaling van de dollar van de afgelopen verbod geldt werd deze vangst weken koopkrachtvoordeel oplevert voor de consument is een stelling toch in beslag genomen omdat de die meer theoretische dan feitelijke waarde heeft. In werkelijkheid heeft gezet' wegens de consument helemaal niet zoveel voordeel als de driekwart procent zijn contingent waarover werkgevers-voorzitter Van Lede het heeft gehad. 'op nul overschrijding vorig jaar. In IJmuiden onbekende hoeveelheid door twee vissers werd aangevoerd in beslag genomen. De vangst is in middels wel geveild 28.000 gulden op. Vissers in Stellendam hebben al le schol, kabeljauw en wijting bui ten de vismijn om verkocht aan de handel. Van tevoren was daarover een regeling met de officier van justitie in het arrondissement Rot terdam opgesteld. Daarin was een bodemprijs bepaald van twee gul den per kilogram. Voor de vissers toch nog een onvoordelige zaak, want de veilingprijzen lagen giste ren veel hoger. nog Dit schrijft het Konsumenten Kontakt (KK) in een brief aan premier Lubbers. De premier heeft, zo staat in het schrijven, de uitspraken van Van Lede onder meer onderschreven in de Eerste Kamer: "Als Lubbers bracht werkelijk achter de opmerkingen staat dan moet hem in dit verband de afgelopen tijd echter een aantal zaken zijn ontgaan, zo vrezen wij". Zo zou de premier bij voorbeeld de prijsontwikkeling dit jaar over het hoofd hebben gezien. Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde voor 1987 een prijsdaling van anderhalf procent bij een dollarkoers van 2,25 gulden. Medio november kan volgens KK bij een gemiddelde koers van 2,05 gulden een daling van de prijzen met slechts een half procent worden geconstateerd. Konsumenten Kontakt pleit ervoor dat Lubbers zich tot de onderne mers richt om te bewerkstelligen dat zij de consument daadwerkelijk la ten meeprofiteren wanneer hun kosten dalen. "Ook dat zou in het belang land zijn". KILLEEN - Hoewel het feit dat sommige r schijnt David Chapman - werknemer van ee\ het hoofd hangt. De reuzevoet is een reclame v> rikacnse staat Texas. DEN HAAG (ANP) - De bedrijven waarvan de staat geheel of gedeel telijk eigenaar is, hebben vorig jaar in totaal 2,2 miljard gulden aan winst aan de staat uitgekeerd. Dat blijkt uit een overzicht van het mi nisterie van financiën. In 1985 keerden (gedeeltelijke) staatsbe drijven 20 miljoen meer uit. Het totale bedrag van de deelne mingen van de staat in het ge plaatste aandelenkapitaal van on dernemingen nam in 1986 toe met 192 miljoen gulden tot 3,1 miljard gulden nominaal. De belangrijkste wijzigingen waren omzetting van de Rijkspostspaarbank en de Post cheque- en Girodienst in Postbank met een kapitaal van 300 miljoen gulden nominaal. De deelnemingen in de Bank voor Nederlandsche Gemeenten (50 procent), de Nederlandsche Middenstandsbank (14 procent) en de Nederlandsche Waterschaps- bank (21 procent) werden iets gro ter als gevolg van dividenduitke ringen in aandelen. Verkocht wer den aandelen KLM, Hoogovens en Vredestein. De aandelen De Vries Robbé Ramen vervielen wegens faillissement. De grootste winstpost voor de staat was De Nederlandsche Bank. De staat, die deze voor 100 procent bezit, ontving van de centrale bank een winstuitkering van 1,9 miljard gulden. De Postbank was goed voor een bijdrage van 150 miljoen, DSM voor 98 miljoen en KLM voor 32,8 miljoen. Verlies leed de staat óp zijn deel neming in onder meer de Neder landse Spoorwegen, de Maat schappij voor Industriële projec ten (MIP) en de Noordelijke Ont wikkelingsmaatschappij (NOM). problemen verkerende maatschap pij deelde in het weekeinde mee besprekingen te hebben gevoerd met Europese en Amerikaanse branchegenoten. De Britse pers noemde de KLM, Air France en de Scandinavische maatschappij SAS als kandidaten voor deelneming in BCal. De KLM zei overigens niet geïn teresseerd te zijn. SAS bevestigde wel dat er besprekingen zijn ge weest over een bod op een deel van de aandelen. In hoeverre die seri eus zijn is niet duidelijk. Lucht vaartdeskundigen vermoeden dat de contacten waarmee BCal schermt slechts zijn bedoeld om druk op BA uit te oefenen. Een woordvoerder van British Caledonian zei dat het nieuwe bod eerst wordt bestudéerd door de di rectie. Men wil in elk geval niet dat de voorwaarden voor de eerste fu sie worden veranderd. Bij British Airways werken 40.000 mensen, bij British Caledonian 7000. BCal heeft haar aandeelhouders gisteren geadviseerd voorlopig niet op het bod van British Airways te reageren. De raad van commis sarissen komt binnenkqrt bijeen om zich over het bod te beraden. De uitkomst daarvan zal worden bekendgemaakt en de aandeelhou ders schriftelijk worden toegezon den, aldus een verklaring. Ariane gelanceerd KOUROU (AFP/UPI/DPA)Op de ruimtebasis in Kourou (Frans-Gu- yana) is de afgelopen nacht een Eu ropese Arianeraket met de eerste Westduitse kunstmaan TV-SAT 1 gelanceerd. Deze televisiesatelliet, met een waarde van 200 miljoen gulden, werd kort na de lancering in een baan om de aarde gebracht. „Een compleet succes", zo zeiden functionarissen in Kourou. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers moeten er naar streven om binnen enkele jaren vijf procent van alle banen door gehan dicapten te laten vervullen. Vanaf 1 juli 1989 kunnen regelingen in het werk treden die bedrijven ver plichten drie tot zeven procent van het aantal personeelsleden gehan dicapten te werk te stellen. De uitvoering van een motie van deze strekking is staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren opgedragen. De bewindsman voelt eigenlijk niets voor deze aanvul ling op van de wet arbeid gehandi capte werknemers (wagw), de wet die de opname van gehandicapten in het bedrijfsleven regelt. De Graaf vindt dat werkgevers en werknemers dit op de eerste plaats moeten regelen. Door middel van de motie heeft de Tweede Kamer de wens duide lijk gemaakt dat de overheid toch krachtig moet ingrijpen in de werkgelegenheid voor gehandi capten. Overigens moeten de Soci ale Verzekeringsraad, het Alge meen Burgerijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioenfonds nog advies uitbrengen over de aanvul- lin i dp v SOJAMEEL - De Sovjetunie heeft van de Verenigde Staten 700.000 ton sojameel gekocht, de grootste aankoop in één keer die Moskou ooit heeft gedaan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van land bouw bekendgemaakt. Vorige week kocht de Sovjetunie nog 600.000 ton, waardoor het totaal op 1,3 miljoen ton komt. Sinds 1979 had het land geen sojameel meer gekocht in de VS. In dat jaar stel den de VS een graanembargo te gen Moskou in naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan. Bij de beoordeling of werkgevers en werknemers er wel genoeg aan doen om gehandicapten in bedrij ven op te nemen moet rekening worden gehouden met de financië le en economische situatie in de be drijfstakken of bij overheidsdien sten. Ook zouden bijzondere eisen die aan werknemers worden ge steld bij de beoordeling moeten worden betrokken. Verder zouden bedrijven die slecht draaien en moeten inkrim pen gemakkelijker minder dan vijf procent gehandicapten in dienst mogen hebben dan gezonde bedrij ven. Ook kan worden gekeken naar de aard van het werk in een bedrijf, alsmede naar vraag en aanbod van arbeidskrachten in een bepaalde sector. DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte van economische zaken heeft de Tweede Kamer gisteren definitief laten weten dat het aard gas voor de kleinverbruikers op 1 januari 1,4 cent per kubieke meter (inclusief btw) goedkoper wordt. Een kubieke meter gaat dan 44,6 cent kosten. Gezien de stijging van de gasolie- prijzen, waaraan de gasprijs is ge koppeld, zou de kleinverbruikers- prijs eigenlyk 2,7 cent moeten stij gen. De kleinverbruiker heeft over de eerste helft van dit jaar echter 7,1 cent te veel betaald. Daardoor is een tegoed gevormd, dat in het eer ste en het tweede halfjaar van 1988 wordt verrekend. De vereniging van gasbedrijven (VEGIN) wilde aldus de dreiging van een accijns heffing op aardgas opvangen. ADVERTENTIE nsen duidelijk op grote voet leven kennelijk een risico oplevert, lithangbordenbedrijf - niet in de gaten te hebben wat hem boven r een plaatselijk noodhospitaal in het plaatsje Killeen in de Ame- (foto AP) Heel veel mensen komen niet toe aan een volledig pensioen. Die krijgen vaak aan zienlijk minder dan 70% van hun laatstgenoten salaris. En ontdekken, te laat, dat ze na al die jaren van hard werken nu opeens heel wat zuiniger moeten gaan leven. Daarom is het verstandig nu al een winstdelende koopsompolis met lijfrenteclau sule van Concordia te nemen. Door de unieke Concordia winstdeling plus slotbonus groeit het verzekerde bedrag bijzonder sterk èn u mag de koopsom van die verzekering tot een maximum van f 16.998,- aftrekken voor de belasting. Zo betaalt de fiscus tot max. 72% mee. En van de uitkering straks koopt u dan een lijfrente, waarmee u óók al weer deelt in de winst. Die lijfrente is wèl belast, maar meestal naar een lager ta rief. Uw pensioen gaat er met sprongen op vooruit. Vergelijk dat maar eens met wat anderen u te bie den hebben. Dan zult u zien: Concordia heeft meer voor u over. Bestel daarom nu meteen de bro chure. Of bel Concordia 030-330660. Aan CONCORDIA LEVENSVERZEKERING NV Antwoordnummer 2102 3500 VE Utrecht Zend mij de brochure "Kapitaalverzekering met lijfrente-clausule... voor 'n beter pensioen". vrijblijvend offerte. Wvr. Leeftijd: jr. Bedrag koopsom: NaamTel.: Straat Postcode/Plaats: verzekeringen .al 80 jaar! AMSTERDAM - Het was geen verheffende vertoning op de ef fectenbeurzen deze week. Per saldo gebeurde er weinig. Alles stond in het teken van afwachten op wat er uiteindelijk uit de be grotingsbesprekingen in Was hington als resultaat tevoor schijn zou treden. En die afwach ting gold niet alleen voor de ef fectenbeurzen, maar ook voor de valuta- en leenmarkt. Er zullen ongetwijfeld heel wat bedrijfsbe- sturen zijn geweest die ook met hun definitieve beslissing inzake investeringsplannen een weekje hebben gewacht. door C.Wagenaar Het kan vreemd gaan in de we reld. Niemand heeft kunnen be vroeden dat de Amerikaanse be- grotingspolitiek nog eens zo'n doorslaggevende rol zou gaan spelen in de beleggingswejeld. En zelfs niet alleen daar, want wil men de vele uitlatingen en com mentaren in de financiële wereld geloven dan staat zelfs het lot van de wereldeconomie op het spel. Uit hetgeen deze week zo nu en dan uit de geheime bespre kingen in Washington bekend werd en vooral uit hetgeen presi dent Reagan zich bij tijd en wijle liet ontvallen, wordt de indruk gewekt dat de Amerikanen zelf, en zeker de president, hun ver antwoordelijkheid in dit opzicht niet geheel beseffen. Daar blijft, nu de nationale verkiezingen van 1988 snel naderen, de vraag do minerend hoe de uitslag van het begrotingsspel het beste aan de kiezers kan worden uitgelegd. Hele wereld Maar de Amerikaanse politici voelen, sinds de grote beurs krach van oktober de hete adem van de gehele wereld in hun nek. Daarbij komt dat zij zichzelf heb ben klemgezet, want deze week zou officieel het wettelijke be grotingsvoorschrift in werking moeten treden dat een extra be zuiniging van 23 miljard dollar beoogt. Zelfs waar bezuinigd moet worden ligt dan vast. Tenzij het Congres iets anders besluit. Maar dat bedrag moet er in 1988 komen. Nu is die 23 miljard dol lar op een totaal begrotingste kort van 160 miljard dollar niet veel en de inzet van de nu gevoer de onderhandelingen in Was hington wil daar flink bovenuit komen. Hoe vreemd het ook klinkt, maar dat getal was deze week op vrijwel alle grote effectenbeur zen, valutamarkten en zelfs goe derenbeurzen de allesbeheersen BEI JRS W E E K de sleutel voor de dag-stemming. Liet een lid van het Congres zich ontvallen dat alles op rolletjes liep en een bedrag van 80 miljard dollar uit de bus zou rollen, dan schoten alle effectenbeurzen om hoog. Lekten er sombere geluid uit en viel het gewraakte bedrag terug tot 70 miljard dollar of la ger en werd het bedrag verscho ven over een of meerdere jaren na 1988 dan viel het koerspeil als een baksteen. Geen wonder dat de spanning toenam naarmate de week ver streek. Misschien ontving hier door de Amerikaanse begro- tingspolitiek voor het internatio nale financiële bestel te veel na druk. Maar dit laatste kwam me de doordat de financiële top van de EG deze week maandag de bal van de internationale financiële crisis duidelijk doorspeelde naar de Verenigde Staten. De week zette overal zonnig in. De dollar kwam een flink stuk boven de 1,90 gulden en de effec tenbeurzen lagen vast. Wall Street trok 14 punten aan, nadat andere beurzen al waren voorge gaan. Amsterdam zag de interna tionals 12,punten oplopen en het algemeen gemiddelde ruim tien punten. Dinsdag ging vrijwel al les weer verloren en werd ook de Newyorkse effectenbeurs flauw omdat de Amerikaanse presi dent het nodig vond nog eens in het openbaar zijn afschuw van zelfs een kleine belastingverho ging te ventileren. Onder het motto 'met zo'n man valt geen land te bezeilen' brak op alle fi nanciële markten het pessimis me weer door en nam het onge duld duidelijk toe. In Amsterdam wisselden bete re en slechtere dagen elkaar af en na vier dagen handel lag de in dex van de internationals bijna vier punten beneden de stand van eind vorige week en het alge meen beursgemiddelde twee punten. Ook de dollar begon weer te zakken. Midden in de week viel de Amerikaanse munt zelfs terug tot de Amsterdamse pariteit van 1,88 gulden, na eerst nog boven de 1,93 gulden te zijn geweest. Zelfs de Amerikaanse obligatiemarkt werd negatief, omdat men ook daar het wach ten langzamerhand beu begon te worden. Moeite In Amsterdam hield de obliga tiemarkt zich beter, ondanks het feit dat er op een nieuwe staatsle ning moest worden ingetekend en op die van oktober moest wor den gestort. Maar de aandelenmarkt had moeite overeind te blijven, on danks de zeer gunstige inzet van de week. Vele eerder behaalde koerswinsten gingen verloren. KNP, Verkade en Grasso behiel den er nog rond vijf procent van de beurswaarde van eind vorige week op over. Maar Wolters/Klu- wer moest vijf procent afstaan en de Nedlloyd, Océ-Van der Grin ten en Ahold verloren tien pro cent. Ook voor de Europese Optie- beurs was het een tegevallende week, met sterk teruglopende af faires. Er werden in totaal 168.500 contracten afgesloten te gen 238.500 in de voorgaande werkperiode. Philips en Unile ver verwisselden regelmatig van de eerste en de tweede plaats in de dagomzet. Druk werd er door gaans ook gehandeld in de gul den-dollar-opties. Pennzoil vraagt schadevergoeding NEW YORK (Rtr) - De Ameri kaanse oliemaatschappij Pennzoil heeft een nieuwe schikking voor gesteld in het slepende juridische geschil over de betaling van een schadevergoeding van in totaal 10,3 miljard dollar door Texaco. Pennzoil heeft gisteren laten weten genoegen te nemen met de helft van dit bedrag, mits Texaco een eerste aanbetaling doet van 1,5 mil jard dollar. Texaco werd in november 1985 veroordeeld tot het betalen van de schadevergoeding omdat de olie maatschappij in het voorgaande jaar Getty Oil had overgenomen, terwijl dat bedrijf reeds een fusie- overeenkomst had gesloten met Pennzoil. Texaco heeft van alles geprobeerd om onder de kolossale schadevergoeding uit te komen. Eerder deze maand werd op nieuw een forse tegenvaller geïn casseerd toen het hooggerechtshof van de staat Texas het vonnis be vestigde. Het concern kan nu al leen nog in beroep gaan bij het fe derale hooggerechtshof. Tegelij kertijd zegde Pennzoil echter toe bereid te zijn te praten over een schikking. Gisteren zei een advocaat van Pennzoil dat de oliemaatschappij zich bereid heeft verklaard genoe gen te nemen met vijf miljard dol lar, waarvan 1,5 miljard dollar di rect wordt betaald zonder dat de uitspraak van het federale hoogge rechtshof wordt afgewacht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7