Sovjetunie en VS nemen kernproeven Arabisch-Israelisch overleg op korte termijn niet te verwachten Getuigenis Wagenaar zorgt voor onverwachte wending New Delhi kondigt wapenstilstand af Namibische soldaten deserteren Trage verspreiding van oproepkaarten ZATERDAG 21 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Samenwerking betekent primeur in nucleair tijdperk GENÈVE (REUTER) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben afgesproken vol gend jaar een aantal gezamenlijke kernproeven te houden. Dit heeft een Amerikaanse on derhandelaar gisteren in Genève verklaard. Volgens Robert Barker, het hoofd van de Amerikaanse delegatie die met de Sovjetunie over beperkin gen op het gebied van kernproeven praat, deelde op een persconferen tie mee dat Amerikaanse en Sovjet- russische specialisten in januari el- kaars proefgebieden zullen bezoe ken om het terrein te verkennen. Vijf of zes maanden later zal dan een begin gemaakt worden met een serie gezamenlijke kernproe ven. De proeven dienen om de meetapparatuur te ijken die bij het toezicht op de naleving van toe komstige akkoorden over kern proeven zal worden gebruikt. Het zou voor het eerst sinds het begin van het nucleaire tijdperk in 1945 zijn dat de Sovjetunie en de Verenigde Staten gezamenlijk ker nproeven houden. De afspraak is de uitkomst van de eerste ronde van onderhandelingen over de ker nproeven, waarvoor de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz en zijn Sov- JOHANNESBURG (GPD) - Meer dan 400 zwarte soldaten van het 101ste bataljon van het Namibi sche Leger (SWATF) hebben ge weigerd om de afgelopen weken aan de oorlog in zuid-oost-Angola deel te nemen. Aldus meldde het Zuidafrikaanse weekblad Weekly Mail gisteren op zijn voorpagina vanuit Windhoek, de hoofdstad van Namibia Deze voormalige Duitse kolonie wordt al jaren door Zuidafrika bezet. In 1978 nam de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een resolutie aan, waarin Zuidafrika opgedragen werd om Namibia te verlaten, zodat er vrije verkiezingen zouden kunnen wor den gehouden onder supervisie van de Verenigde Naties. Zuidafrika heeft vooralsnog ge weigerd deze VN-resolutie 435 uit te voeren onder verwijzing naar de aanwezigheid van ruim 30.000 Cu baanse militairen in het aangren zende Angola. Ook weigert Zuid afrika de bevrijdingsorganisatie Swapo als de enige politieke verte genwoordiging in de voormalige kolonie Namibia te erkennen. Op dit moment' zetelt in de Namibi sche hoofdstad Windhoek een inte rim-regering, die echter door de rest van de wereld niet wordt er kend. Het Zuidafrikaanse leger (SADF) handhaaft een sterke aan wezigheid in Namibia, met name aan en over de grenzen met Angola, maar daarnaast bestaat er ook een grotendeels Owambo-sprekende zwarte legermacht, de SWATF. Volgens de Weekly Mail zijn de 400 soldaten van het in Oshakati, in het noorden van Namibia, geleger de 101ste bataljon gedeserteerd, nadat hen was opgedragen om uni formen van de Angolese bevrij dingsbeweging Unita aan te trek ken. Unita voert al vanaf 1976 een guerrilla-oorlog tegen de Angolese regering in Luanda en wordt daar bij gesteund door de Verenigde Staten en Zuidafrika. Een aantal soldaten van het 101ste baltaljon zou ontslag hebben genomen, ter wijl de rest gewoon verdwenen is. Van de kant van de tweede man van het 101ste bataljon, comman dant J.P. Botha kon evenwel geen commentaar worden verkregen op de berichten over een massale de sertie door zijn zwarte soldaten. Ook het Zuidafrikaanse ministerie van defensie heeft niet gereageerd op de berichtgeving in de Weekly Mail. Buitenland kort Scheepsaanval Iraakse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in de Perzische Golf een bergingsschip uit Singa pore aangevallen. Een Filipijnse zeeman kwam daarbij om het le ven, terwijl vijf andere beman ningsleden gewond raakten. Gifwolk Een gifwolk ontsnapte gisteren aan een chemisch bedrijf in Ham burg ontsnapt. Honderd mensen hebben zich als gevolg daarvan on der medische behandeling moeten stellen. Ze hadden oog- en keel- klachten. De Hamburgse politie deelde mee dat de gifwolk zwavel dioxide en zoutzuur bevatte. Uitwijzing Zuidafrika heeft de Amerikaan se fotojournalist David Turnley op dracht gegeven voor 30 november het land te verlaten. Het ministerie van binnenlandse zaken in Preto ria verwijt de fotograaf "bevoor oordeeld materiaal" naar het bui tenland te zenden. Aanpassing Het ligt in de bedoeling dat de onderhandelingen eind januari worden voortgezet nadat de specia listen de proefterreinen -bij Semi- palatinsk, in het Centraalaziatische deel van de Sovjetunie en in de Amerikaanse staat Nevada- heb ben geïnspecteerd. In de onder handelingen wordt verder gepraat over aanpassing van twee nog niet geratificeerde kernproefverdra gen: het zogenoemde "Drempel- verdrag" uit 1974 dat kernproeven van boven de 150 kiloton verbiedt en het Verdrag over kernproeven met vreedzame doeleinden uit 1976. In een tweede fase van de onder handelingen willen beide partijen gaan praten over verdere beperkin gen van de kracht van de kernproe ven en vermindering van het aantal proeven met als einddoel een totaal verbod. Tot nog toe hebben de Amerikanen zich altijd tegen het volledig stopzetten van de kern proeven uitgesproken. Volgens Washington zijn de proeven nodig om de betrouwbaarheid van de kernwapens te testen en daarmee de geloofwaardigheid van de nu cleaire afschrikking in stand te houden. Daarentegen wil de Sov jetunie de kernproeven wel verbie den, volgens Amerikaanse SDI-project voor een defensiesysteem in de ruimte aan banden te leggen. Volgens Barker willen de Ameri kanen bij de gezamenlijke proeven op het Sovjetrussische proefter- rein hun Cortexx-systeem voor het meten van de kracht van kernont ploffingen demonstreren. Bij de methode die door de Sovjetunie wordt gevolgd, wordt de kracht .van de explosie gemeten door regi stratie van de trillingen in de aarde op vele kilometers afstand. De Amerikanen maken gebruik van een elektrische kabel die op 10 tot 15 meter van de plaats van de ont ploffing wordt bevestigd. Afspraak De onderhandelingsdelegaties hebben de voorlopige afspraak ge maakt om op de beide proefterrei nen een of twee gezamenlijke kern proeven te houden. Maar mocht dat nodig zijn, dan zullen er nog meer proeven volgen. De Amerikaanse onderhande laar zei dat de twee niet-geratifi- ceerde kernverdragen kunnen worden aangepast, als de Sovjetu nie het Amerikaanse Cortexx-sys teem aanvaardt. Hij zei te verwach ten dat de verdragen dan binnen zes maanden aan de Senaat kun nen worden voorgelegd ter ratifica tie. PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse bevolking maakt zich zor gen over de bezorging van de op roepkaarten voor de verkiezingen van aanstaande woensdag. De re gering heeft beloofd, dat alle kies gerechtigden minstens drie dagen van te voren hun oproepkaart thuis bezorgd krijgen. Maar steeds hard nekkiger wordt het gerucht, dat nog maar de helft van de kiezers een bezorger, in het gezelschap van twee controleurs, op bezoek heeft gehad. door Marie Antoinette Geuzen Een hoge regeringsfunctionaris ontkent dat er problemen zijn met de oproepkaarten. Als vooraan staand Front-aanhanger is hij vol wantrouwen over de verrichtingen van het ministerie van binnenland se zaken, dat geleid wordt door de voorzitter van Bouterse's NDP, Ju les Wijdenbosch. Maar hij heeft ge constateerd dat het percentage ge registreerde kiezers hoger is dan ooit bij vorige verkiezingen. In het district Wanica is volgens de regeringsfunctionaris 82 pro cent van de oproepkaarten be zorgd, een percentage dat Wijden- Surinaamse kiezers bezorgd bosch al eerder genoemd heeft. En Wanica kan volgens hem model staan voor de andere districten in de kustvlakte. Het binnenland in teresseert hem niet: "De verkiezin gen zijn daar ongrondwettig. De uitslag daar gaan we aanvechten. Dat is van latere zorg". Al tijdens het referendum werd duidelijk, dat er in de kiezerslijst veel spelfouten voorkomen. Vooral de Chinese namen hebben veel problemen gegeven. Om te voorko men dat mensen hierdoor hun stem niet uit kunnen brengen, is een extra instructie aan de voorzit ters van de stembureaus gegeven. Wanneer ze overtuigd zijn van de identiteit van de kiezer, kan er toch gestemd worden. Frontleider Henk Arron heeft verklaard, dat ook zonder oproep kaart gestemd kan worden, als de Dat staat volgens Arron in de grondwet. De voorzitters van de stembureaus, die onlangs beëdigd zijn, hebben echter de instructie gekregen alleen mensen met een oproepkaart toe te laten. Een voor zitter in Paramaribo, die namens het Front zitting heeft in een stem bureau, zal zich daaraan houden als de instructie niet veranderd wordt. De hoge regeringsfunctionaris, die ook lid is van het Front: "Ik ver wacht dat de instructie alsnog komt. Zo niet, dan geven we al onze stembureauleden, propagandisten en controleurs opdracht om kie zers toe te laten die voldoen aan de eisen die in de grondwet worden gesteld. We gaan dit heel hard spe len". De stembureauvoorzitter voorspelt een chaos als de nieuwe instructie uitblijft. De nationale assemblee legt de laatste hand aan de kieswet. Door de fractie van het Surinaams be drijfsleven werd dit aangegrepen om kritische opmerkingen te ma ken over de wijze waarop de beslis sing is genomen de verkiezingen in de oorlogsgebieden door te laten gaan. Men vroeg zich af of de ver kiezingen nog wel vrij en geheim zijn. Het assemblee-lid Van Ritter - in de assemblee namens de katho lieke vakbeweging en onlangs lid geworden van Bouterse's NDP - ontstak daarop in woede en riep tot de vertegenwoordiger van het be drijfsleven dat hij staatsgevaarlijk bezig was. Van Ritter vond de sug gestie dat de verkiezingen niet eer lijk zouden verlopen 'zeer kwalijk, vooral omdat er buitenlandse waarnemers in het land zijn'. De vergadering, die rond mid dernacht begonnen was, werd daarop geschorst. Het incident was tekenend voor de geïrriteerde stemming die heerst in de assem blee sinds de eenzijdige beslissing van Bouterse om de verkiezingen in het binnenland doorgang te la ten vinden. Bestand op Sri Lanka duurt 48 uur NEW DELHI - De Indische "vre desmacht" op Sri Lanka zal gedu rende 48 uur een staakt het vuren in acht nemen. De eenzijdige af kondiging van dit bestand - door de regering in New Delhi - kwam gisteren, nadat opstandige Tamil- Tijgers op Sri Lanka donderdag achttien Indische militaire krijgs gevangenen hadden vrijgelaten. De Indische minister voor bui tenlandse zaken Natwar Singh zei te hopen dat de Tamils van het be stand gebruik zullen maken om hun wapens in te leveren bij de In dische militairen, zoals eerder is overeengekomen in het vredesplan van de Indische premier Rajiv Gandhi en de Srilankaanse presi dent Junius Jayawardene. Het staakt-het-vuren gaat vandaag in. In een reactie zei de plaatsver vangend commandant van de Ta- mil-Tijgers, Ajit Mahatyia, dat hij wel voelde voor een wapenstil stand. Hij verbond aan een derge lijk bestand wel een aantal voor waarden. Volgens Mahatyia dient de Indi sche regering het verbod van zijn opstandige beweging Bevrijdings tijgers van Tamil Eelam (LITE) met onmiddellijke ingang op te heffen. Ook zou er een generaal pardon moeten worden uitgevaar digd voor de leider van de Tamil- Tijgers, Vellipullai Prabhakaran. De Indische militairen, ten slotte, zouden zich moeten terugtrekken op de stellingen die zij innamen vóór het offensief tegen de verzets strijders. SEOEL (ANP) - Studenten van de universiteit van Seoel verbrandden gisteren een vlag met daarop de logo's van de Olympische Spelen en de Democratische Gerechtigheidspartij. Ongeveer 2000 studenten namen deel aan de bijeenkomst om hun afkeuring uit te spreken over presidentskandidaat Roh Tae-Woo. (foto ANP) Carlucci volgt Weinberger op WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren de be noeming van de 57-jarige Frank Carlucci tot minister van defensie goedgekeurd. Carlucci werd twee weken geleden voorgedragen voor de functie door president Ronald Reagan. De Senaat stemde met 91 stemmen voor en een stem tegen. Frank Carlucci is de opvolger van Caspar Weinberger, die na ze ven jaar ministerschap met pen sioen is gegaan. Onder Weinberger verdubbelden de defensie-uitga- ven zich, terwijl er nu een grote be zuinigingsoperatie op defensie voor de deur staat. De nieuwe Amerikaanse minis ter van defensie heeft het afgelo pen jaar gediend als veiligheidsad viseur. Hy kreeg die functie na het ontslag van John Poindexter, die moest opstappen als gevolg van het Iran-Contra schandaal. Carluc ci hielp als veiligheidsadviseur mee aan het opstellen van een be-' groting voor defensie. De Democraat Sam Nunn noem de Carlucci een getalenteerde en besliste man, die zich er van be wust is dat er flink bezuinigd moet worden. Brein ontvoering Melodie gepakt MADRID (GPD) - Na de bevrij ding van het vijfjarige meisje Melo die Nakachian uit de handen van haar vijf ontvoerders, heeft de Franse politie gisteren ook de lei der van de bende in Parijs ingere kend. Ook de persoon, die het los geld van de Costa del Sol naar Pa rijs zou moeten transporteren werd gearresteerd. Tijdens een persconferentie in Estepona onthulde de politie te vens, dat het oprollen van de bende grotendeels aan zuiver toeval viel toe te schrijven. Een van de bende leden, vermomd als jogger om geen aandacht te trekken, verloor drie dagen geleden tijdens een rondje hardlopen langs de boule vard van Benalmadena zijn porte feuille. Een passante gaf de porte feuille aan de plaatselijke pastoor, die hem op zijn beurt bij het politie bureau afleverde. In de portefeuille bleek niet alleen geld, maar ook een ruwe blauwdruk te zitten van een brief van de ontvoerders aan de ouders van Melodie. Een ander beslissend aankno pingspunt vormde een tip van de Franse politie, dat een aantal ex-ge vangenen tijdens hun verblijf in de strafgevangenis van Toulouse plannen had beraamd om een kid nap uit te voeren in de provincie WASHINGTON (REU- TER/AFP) - Een hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris heeft gisteren gezegd dat er geen plannen zijn voor het houden van Arabisch-Israëlische vredes besprekingen tijdens de topcon ferentie van de Amerikaanse pre sident, Ronald Reagan, en Sov jetleider Michail Gorbatsjov be gin december in Washington. Israëlische en Amerikaanse kranten hadden eerder gemeld dat de Amerikaanse regering van plan was premier Yitzhak Sha mir van Israël, koning Husayn van Jordanië en de Syrische pre sident, Hafez al-Assad, in Was hington bijeen te brengen voor besprekingen met Gorbatsjov en Reagan. Maar volgens de Ameri kaanse regeringsfunctionaris zijn er geen plannen voor een dergelijke bijeenkomst. De functionaris ontkende niet dat Washington de mogelijkhe den van zo'n topbijeenkomst heeft onderzocht. "Wij hebben veel ideeën", zo zei de functiona ris na afloop van een kort onder houd tussen Reagan en Shamir die momenteel een privé-bezoek aflegt aan de Verenigde Staten. Shamir zei dat hij tijdens zijn onderhoud met Reagan niet over de kwestie had gesproken, maar dat hij "alle mogelijkheden" zal bespreken met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz. Ook de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres, noemde de berichten over een voorgenomen Arabisch-Iraë- lische topconferentie "prema tuur". Hij bevestigde wel dat hij volgende maand voor een kort bezoek naar de Verenigde Staten gaat. Op de vraag of hij bereid zou zijn daar Arabische leiders te ontmoeten, zei Peres: "Waarom niet?". Het Israëlische dagblad Haar- etz berichtte donderdag dat Sha mir onder voorwaarden had in gestemd met het plan voor be sprekingen met de Arabische lei ders tijdens de topconferentie van Reagan en Gorbatsjov. Vol gens het blad stelde Shamir on der meer als voorwaarde dat niet Peres, maar hij Israël by de be sprekingen zou vertegenwoordi gen. Shamir ligt al maanden met Peres overhoop over diens voor stel voor een internationale vre desconferentie over het Midden- Oosten, waaraan ook de perma nente leden van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, waaronder de Sovjetunie, zou den moeten deelnemen. Volgens Shamir zou Israël op zo'n confe rentie onvermijdelijk onder gro te druk komen te staan zich terug te trekken uit de Arabische ge bieden die het sinds 1967 bezet houdt, ook al zou het daardoor in een uiterst onvoordelige militai re positie komen. De Washington Post citeerde gistereng een hoge Jordaanse functionaris die verklaarde dat koning Husayn het voorstel voor een Arabisch-Israëlische top van de hand had gewezen. De Jord aanse monarch hééft herhaalde lijk gezegd dat een internationale vredesconferentie de enige ma nier is om tot vredesbesprekin gen te komen. Opgelucht en voldaan was de Leid- se psycholoog prof. Wilhelm Wage naar toen donderdag onverwacht een einde kwam aan het getuigen verhoor in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte John Demjanjuk, die nu al tien maanden in Jeruzalem terecht staat. En daar was alle reden voor. Op de derde dag van het verhoor kregen de rechters zoveel belangstelling voor Wagenaars specialisme in de men selijke vermogens van het geheu gen en de herkenning, dat zij in ie der geval de indruk wekten de ver klaringen van de hoogleraar zwaar te zullen laten meewegen bij het op te lossen mysterie: was Demjanjuk de beul van het concentratiekamp Treblinka of is hier sprake van een persoonsverwisseling? door Taco Slagter Op dat moment maakte de open bare aanklager Michael Shaked een einde aan het kruisverhoor van Wagenaar. Het ging te veel de kant uit in het voordeel van de verdedi ging. En dat was voor het eerst. Ad vocaat Yoram Sheftel had tot aan het begin van deze week de groot ste moeite waardevolle en ter zake kundige getuigen décharge aan de rechtbank te presenteren. Wage naar bracht daarin tot ieders ver rassing een ommekeer. Zo ernstig voelde Shaked zich met deze ontwikkeling in het nauw gebracht, dat hij de bandopnamen van een interview dat Wagenaar vo rige maand met een verslaggever van Het Parool had om stragische redenen niet meer wilde gebruiken om de vermeende vooringenomen heid van de Leidenaar te staven. Shaked, die het cassettebandje van de Parool-verslaggever Irwin Kraal had gekregen, was van plan de let terlijke vertaling van het vraagge^ sprek als bewijsstuk te overleggen. Zag het er aanvankelijk naar uit dat Wagenaar met zijn deskundig heid weinig kon bijdragen tot de oplossing van de verwarring rond de identificatie van de verdachte door overlevenden van het kamp, door het verloop van zijn getuigen verklaringen nam die veronder stelling een abrupte wending. De hoogleraar slaagde erin met goed onderbouwde, op wetenschappe lijk onderzoek gebaseerde argu menten by de rechtbank twijfel te zaaien over de waarde die toege kend mag worden aan de stellig heid waarmee ooggetuigen hadden beweerd dat de verdachte dezelfde is als „Ivan de Verschrikkelijke". Bovendien had Wagenaar een dag eerder deskundig de vloer aan geveegd met de methoden die de politie voor overlevenden van Tre blinka had gebruikt bij de herken ning van de verdachte uit een ui- Professor Wagenaar. terst subjectief samengestelde fo toselectie. Te zamen met de twijfels rond de echtheid van het zoge naamde Trawniki-document' - het Duitse persoonsbewijs dat moet aantonen dat Demjanjuk tot Hit- Iers moordende keurkorps SS was toegetreden - kan dat de bewijslast van de openbare aanklagers fors ondermijnen. Aan de hand van een aantal in drukwekkende proeven met de ex perimentele psychologie kwam het betoog van Wagenaar er op neer dat zelfs met de grootste zorgvul digheid uitgevoerde toetsen een ooggetuige nooit honderd procent zeker van zijn zaak kan zijn. Recht bankpresident Levin en diens bij zitter Tal, die tegen het juridische gebruik in.Israël in het kruisver hoor van de openbare aanklager overnam, testten Wagenaar zeer kritisch op dat punt. Toen de hoog leraar uiteindelijk tot de conclusie kwam dat de gemiddelde betrouw baarheid van een ooggetuige slechts tachtig procent is zei Levin: „Dat is ons bekend, maar we wil den dat nog eens uit uw mond ho- Wagenaar voelde zich by vraag niet gekweld door de ma waarop de openbare aanklager hem aanpakte. „Niet in het minst. In tegenstelling tot in Nederland gaat men er in Israël van uit dat je je deskundigheid moet bewijzen. In ons land hebben rechters mij nog nooit naar m'n papieren ge vraagd. Er wordt van uit gegaan datje als professor bij voorbaat als deskundige deugt. De openbare aanklager en de rechtbank hebben mij stevig ondervraagd om mijn ge wicht te meten. Een prima zaak, want als je bewijst wat je waard bent dan tellen je uitspraken des te meer. En ik heb de indruk dat, wat ik gezegd heb, serieus is genomen. Daarvoor was ik hier tenslotte". De hoogleraar meent dat bij een gebrekkige verdediging in dit pro ces over „gruwelijke oorlogsmis daden" niemand is gediend. Een van de redenen waarom hy er in toestemde in de getuigenbank plaats te nemen: „De verdediging kampte met veel problemen. In het team van advocaten liep het in-de samenwerking fout en de verdedi ging had pech met niet al te beste getuige-deskundigen. Naar mijn smaak was de rechtbank daar ook niet gelukkkig mee. Er is kritiek over het trage verloop van dit pro ces. Maar het gaat hier toch om het achterhalen van de waarheid: liegt Demjanjuk of is hij inderdaad het slachtoffer van een persoonsver wisseling. Met mijn bijdragen kan op een aantal punten nu niet meer worden gezegd dat de verdachte niet goed is verdedigd. En dat stemt mij tevreden". Twee problemen houden Wage naar nog bezig. „Wie wint er eigen lijk wat mee in dit soort proces sen", vroeg hij zich af. „De juridi sche haarkloverij doet in elk geval geen recht aan de emQties van de overlevenden. De afschuwelijke ervaringen van deze mensen wor den gereduceerd tot këutelary". Maar wat hem eigenlijk het meest beroert, is wat anderen doen met wat hii vindt. „Dat is een ver schrikkelijk probleem voor de we tenschap in zijn algemeenheid. Stel dat Demjanjuk wordt vrijge sproken op de feiten van mijn ge tuigenis. Zijn mijn verklaringen dan wel juist uitgelegd. Heb ik die bedoeling gehad? Ik heb gedaan wat ik meende dat ik moest doen, maar dat wil nog niet zeggen dat de vooropgezette bedoeling was hem vrijuit te laten gaan. Ik troost me met de gedachte dat een verkeerd gebruik van wat je ook uitvindt in het wetenschappelijk bedryf, mo gelijk is. Maar als je daar bang voor bent, moet je er niet mee bezig zijn".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5