'We zijn niet meer zo naief Frizzle Sizzle wil af van 'lief imago Funk au poivre Koerswijziging Albions hoop Levensliederen Bachkoor indriikwekkend Gedreven pianospel Alwin Bar Les liaisons dangereuses: zonder gevaar, toch leuk De vier meiden van de Hilversumse groep Frizzle Sizzle hebben genoeg van het 'lieve' imago dat zij verworven sinds het meedoen aan het Nationaal en Eurovisie Songfestival in 1986. Stonden zij toen nog giechelend en verlegen in romantische jurken op het podium, nu lijkt het tij gekeerd. Marjon Keiler (17), Mandy Huydts (18) en de zusjes Laura (19) en Karin (20) Vlasblom hebben hun draai in de showbizz gevonden. Zelfverzekerd stapt het viertal rond op party's en bereidt zich serieus voor op een lange carrière in popiand. De Zilveren Harp die zij onlangs ontvingen moet het talent onderstrepen dat de vier meisjes in huis hebben. HILVERSUM - Karin en haar zus je Laura hebben vorig jaar hun school afgemaakt. Mandy en Mar jon hopen dit jaar te slagen voor hun eindexamen. Karin: „Als die twee van school zijn, gaan we er echt tegenaan. Dat zijn we nu aan het voorbereiden. Dan willen we van zingen echt ons beroep gaan maken. Nu treden we maximaal twee keer per week op om Mandy en Marjon zoveel mogelijk te spa ren. Ik kijk er echt naar uit, om na de zomer full-time met Frizzle Siz zle te gaan werken." door Frederike Contant Mandy Huydts ervaart, net als Maijon, de druk van het slagen wel als zwaar. „Natuurlijk wil ik zelf ook graag van school, maar omdat je weet dat Karin en Laura nu ei genlijk al een jaar op te wachten, is dat wel een extra pressie. Als ik faal tijdens mijn examens, sta ik ook hun toekomst weer1 in de weg. Maar ik heb goede hoop dat het gaat luk- ken." Zolang Mandy en Maijon nog op school zitten werkt Karin part-time als vertegenwoordigster bij de kle dingzaak van Sandra Reemers zus je Marina. Marjon heeft zich voor een jaar gestort op een studie psy chologie. „Misschien dat ik dat la ter wel afmaak. Voorlopig wil ik het eerste jaar goed afsluiten en dan met de groep optreden." Ontwikkeling Frizzle Sizzle heeft een storm achtige ontwikkeling doorge maakt sinds zij Nederland verte genwoordigden in Noorwegen met het liedje 'Alles heeft ritme'. De kri tiek op- de Hilversumse meiden groep was niet van de lucht. De meisjes zouden niet kunnen zin gen, waren te schaapachtig en bo venal werden ze omschreven als eendagsvliegen. Die voorspellin gen zijn niet uitgekomen. Frizzle Sizzle-heft zich gehandhaaft en is in een dik jaar volwassen gewor den. De plaat 'Talk it Over' is van een heel ander niveau als het song festivalliedje. De jury die de Zilve ren Harpen aan de groep toekende schreef dat tussen die twee liedjes een ontwikkeling van vijfjaar leek te zitten terwijl het toch maar een jaar is. Karin Vlasblom: „Voordat we als Frizzle Sizzle naar het songfestival gingen, hadden we gezongen in 'Kinderen voor Kinderen' en later traden we samen op onder de naam Sweet Society. Het beeld dat het grote publiek van ons kreeg tijdens het songfestival is wel een beetje vertekend geweest. We voerden echt een act op met die schattige rokken in pastelkleuren. We geno ten er wel van hoor, maar zo zijn we eigenlijk nooit echt geweest. We hebben toegestemd in die act om dat we graag naar Noorwegen wil den. Dat was toch de kans om voor een enorm groot publiek naamsbe kendheid te krijgen. Het was een gok, maar we zijn er goed doorge komen. We hebben een prima be geleiding voor, tijdens en na het festival gehad en nu bereiden we ons voor om een gevestigde pop groep te worden." Mensenkennis Laura, Mandy, Karin en Marjon zeggen veel geleerd te hebben in de tijd tussen het Songfestival en nu. „We waren, en zijn natuurlijk nog steeds, vrij jong toen we voor dat miljoenenpubliek gingen zingen. Die ervaring en alles wat daarna over ons heen is gekomen heeft ons veranderd. We zijn niet meer zo naief, geloven mensen niet meer op hun woord. Beloftes zijn snel ge daan maar worden vaak niet nage komen. Je leert wie je wel en wie je niet kunt vertrouwen. We hebben gewoon veel meer mensenkennis gekregen dan de meeste leeftijds genoten,"zo verwoordt Karin Vlas blom de gevoelens van de groep. De Frizzle Sizzles hebben een weg uitgestippeld die zij willen be wandelen als Marjon en Mandy van school komen. „We willen een proffessionele groep worden. Het liefst gaan werken met een eigen band en dan een toer maken langs de schouwburgen. Dat lijkt ons het einde. Dan kun je dansen, acteren, zingen en improviseren. Echt iets theater-achtigs doen. Natuurlijk hopen we ook in diverse Europese landen succes te krijgen. Zo'n jon gen als Richenel is echt fantastisch bezig. Nu maakt hij een tournee door Italië. Dat willen we ook graag doen. Dan verruim je je blik en dat komt je ontwikkeling als groep maar ook je persoonlijke ontwik keling ten goede," aldus Laura Vlasblom. Privé-leven Herman Joustra Red Hot Chili Peppers 'The uplift mofo party plan' (EMI) Beastie Boys met brains? Frank Zappa na een verjongingskuur? Steve Miller in de wasmachine? George Clinton in gevecht met Dev Leppard? The Red Hot Chili Peppers maken muziek die zich amper laat beschrijven. Hun naam klinkt naar gezellige TexMex, maar niets is minder waar. Waar rappers als Run DMC en L.L. Cool J. blijven steken, daar gaan de Peppers verder. De kruising van funk met heavy gitaren is inmiddels be kend. Het leuke van The Peppers is dat ze geen leentjebuur hoeven te spelen bij hardrockbands, maar met Hillel Slovak een zeer bekwaam gitarist in eigen huis hebben. The Peppers laten het niet bij die combinatie. Ze voe gen er zeer spitsvondige teksten en joelende koortjes aan toe en hebben als extra attractie nog een bassist - Flea geheten - die zeer avontuurlijk is ingesteld en aan de snaren plukt dat het een aard heeft. 'The uplift mofo party plan' is de swingendste plaat die ik in tij den heb gehoord. Zwakke num mers staan er niet op, maar het in westcoastsfeer opgetrokken 'Be hind the sun's', de rock roll- ode 'Backwoods' en het metalige 'No chump love sucker' verdie nen een aparte vermelding. Sub terranean Homesick Blues van Bob Dylan krijgt van The Pep pers zowel in muzikaal als in tekstueel opzich een grondige opknapbeurt. Mij hoor je niet meer klagen. AK Rush 'Hold your fire' - Mercury Een paar jaar geleden maakte Rush nog pure symfonische rock. Bombastische muziek met een loodzware ondersteuning van een scheurende gitaar, een knorrende bas en en inventieve spetterende drums. Naast het ge bruik van de minder gangbare maten viel de flinterdunne, soms zelfs gillerige zang van Geddy Lee op. Daar kwam de synthesi- Red Hot Chili Peppers: spitsvondige tektsten en joelende koortjes. zer bij, zonder dat de groep werd uitgebreid, want je kunt wel meerdere dingen tegelijk doen. Zo kun je zingen met je stemban den, de synthesizer bespelen met je handen, en bassen met je voe ten (op speciale pedalen). Lee schijnt daar live in elk ge val nauwelijks problemen mee te hebben en gitarist Alex Lifeson weet wat dat betreft ook van wanten. En drummer Neil Peart rijdt tijdens een optreden als een gek heen en weer tussen de uit einden van zijn gigantische drumstel met complete klokken spelen, gongs en andere percus sie-instrumenten. Maar de muziek is nu wat sim peler geworden, minder druk dan vroeger. Op de laatstet lp's was er al sprake van een koers wijziging, in^ de muziek vielen steeds meer reggae-invloeden te bespeuren. Het leek af en toe net iets te veel op The Police. De nieuwe langspeler 'Hold your fi re' kent dat euvel niet. Af en toe wel wat sporen van reggae, maar het ligt er niet meer zo dik bo venop. De laatste tijd zong Geddy Lee al een stuk rustiger. Door de soms meerstemmige zang op de nieuwe schijf komt dat allemaal wat beter tot zijn recht. Vroeger zong hij gek genoeg alleen 5 zijn best te prui men, al haalt Rush toch niet het bombastische niveau van vroe ger. Maar vergeleken met de laat ste lp's is er toch duidelijk spra ke van een stijgende lijn. Zoals in het nummer 'Open secrets', dat toch weer aan het Rush van een jaar of vijf geleden doet denken. HJ Screaming Blue Messiahs 'Bikini red' (WEA) Een zucht van verlichting: daar is-ie dan eindelijk, de nieu we van de Screaming Blue Mes siahs. De bloeddoorlopen stem van Bill Carter, het vernuftige basspel van Chris Thompson en de drumklappen van Kenny Har- ris, waarop je huizen zou kunnen bouwen, het is er allemaal weer. Maar het meest bepalende ele ment voor de Messiahs blijft ook nu het gitaarspel van Carter, wiens straffe ritmes en kaatsen de riffs het geluid van de band bepalen. Zeker in Engeland kun nen op het moment weinig roek- gitaristen aan hem tippen. De Messiahs klinken meer en meer als de enige echte opvol gers van The Clash. Niet alleen door het fanatisme van hun mu ziek, maar ook omdat ze de gren zen van de rock gaan aftasten. Hun wilde haren raken ze daar door wat kwijt. Daar komen soms vreemde streken voor in de paats. 'I can speak american' en 'Lie detector' zijn inhaaknum- mers met backbeat en 'Waltz' is zelfs een brave driekwartsmaat. Daar staan een handvol fenome nale rockers tegenover, zoals het titelnummer 'Sweet water pools' en vooral 'Jesus Chrysler drives a Dodge'. Het engagement is op 'Bikini Red' wat minder prominent aan wezig. In plaats daarvan verwij zen opvallend veel teksten naar de USA. Mooiste voorbeeld daar van is 'I wanna be a flintstone'. Jabba-dabba-doo, een geslaagd loflief op de nostalgie. Wie net zijn vertrouwen in de Britse rock had verloren, kan zich geen betere remedie wensen dan de Screaming Blue Messi ahs. Je moet er wel snel bij zijn, want het schijnt dat multinatio nals als de firma Bowie al hun oog op de band hebben laten val len. En dan is de lol er snel af. AK Tröckener Kecks 'Eén op een miljoen' (Torso) De Tröckener Kecks kunnen maar één kunstje: het betere le venslied verpakken in stevige rockmuziek. Dat kunstje krijgen ze wel steeds beter onder de knie. Met 'Betaalde Liefde' zwo ren ze hun punk-achtige aanpak af en 'Eén op een miljoen' is zelfs een zeer toegankelijke plaat ge worden. De toetsen van Thé Lau halen de scherpe hoekjes eraf en de gitaar klinkt solide als nooit tevoren. De charme van de Kecks schuilt vooral in de teksten van Rick de Leeuw. Nooit wordt hij er moe van met zijn onvaste stem de dromen en nachtmerries van een jongeling te bezingen. Stee vast in de eerste persoon enkel voud en bijna altijd heeft die 'ik' zulke problemen met de vrou wen dat zelfs de drank geen soe laas biedt. De teksten zijn onbe holpen en juist daardoor zeer in nemend. 'Tango aan zee' is een mooie sfeerschets, maar veruit het sterkste nummer is 'Nu of nooit', waarin een oprechte hartekreet samengaat met muzikaal ver nuft. Ook 'Achter Glas' mag niet onvermeld blijven, al is het al leen maar omdat er eindelijk weer eens een Bleke Jet in een Nederlands liedje opduikt. AK niet ten koste gaan van bijvoor beeld hun privé-leven. Laura: „We doen er echt zoveel mogelijk aan om in je vrije tijd gewoon jezelf te blijven en ontspanning te zoeken waarvan elk meisje op onze leeftijd geniet. We gaan uit, doen aan sport, gaan naar de bioscoop en besteden tijd aan onze vrienden. Dat moet ook zo blijven, anders hou je het vast niet vol. Je kunt niet alleen le ven en gelukkig zijn door te zingen en applaus te krijgen. Gelukkig lukt ons dat prima. We laten ons ook niet leven door managers of platenmaatschappijen. We hebben natuurlijk het geluk dat we met z'n vieren zijn, zodat het voor een an der moeilijk is zijn of haar mening op te dringen. Die heeft dan niet te maken met een persoon, maar met vier meiden die weten wat ze wel en niet willen. Samen staan we sterk." Vierentwintig popgroepen over in grote prijs van Nederland AMSTERDAM (ANP) - Vierentwintig van de 161 popgroepen die hebben deelgenomen aan de voorronden van het muziekconcours De Grote Prijs van Nederland zijn door een jury geplaatst voor één van de drie semi- finales. De groepen waren te horen en te zien tijdens in totaal twintig voorron den in het gehele land. Volgens de jury was de kwaliteit in vergelijking met vorig jaar gestegen en waren alle genres goed vertegenwoordigd. De semi-finales zijn op 27 november in Tivoli Utrecht, 28 november in Noorderligt in Tilburg en 29 november in De Oosterpoort in Groningen. Elke avond treden acht groepen op. Tijdens de semi-finales zal een des kundige jury bepalen welke zes groepen mogen deelnemen aan de finale op 12 december in Paradiso in Amsterdam. Daar mag elke groep voor haar optreden van twintig minuten vrijelijk uit eigen repertoire putten. De finalisten hebben dan in elk geval al een prijs: elke groep mag twee dagen gratis haar muziek opnemen in een studio van de Stichting Pop muziek Nederland in samenwerking met een technicus/producer. Bachkoor Holland o.l.v. Charles de Wolff met werken van Bach en Rachmaninoff, met soli door Anne- lies Ekeler alt en Kees Draaijer te- Orgclsolo door Charles de LEIDEN - Tweehonderd jaar werd overbrugd in het program ma van het Bachkoor met de uit voering van Bach's motet 'Singet dem Herrn ein neues Lied' en de Vespers van Rachmaninoff, bei de werken voortkomend uit een diep religieus gevoel, maar o zo verschillend getoonzet. Bach schreef zijn motet in de com plexe polyphonie waar hij een meester in was, volgens het oude dubbelkorige principe: twee ko ren spelen een spel van vraag en antwoord, of zoals in dit motet: belichten verschillende kanten en vullen elkaar aldus aan; aria en koraal worden vervlochten. In kleine bezetting gaf het Bach koor er een heldere haast cleane uitvoering van. Zoals Bach in zijn kerkelijke werken rekening had te houden met de eisen van de liturgie, zo schreef ook Rachmaninoff zijn Vespers voor gebruik in de or thodoxe liturgie, teruggrijpend op de oude éénstemmige gezan gen van diverse oorsprong. In de Russisch-orthodoxe evenals trouwens in de joods-orthodoxe kerk is de muziek in hoge mate emotioneel geladen, soms zelfs dramatisch. Dit zal Rachmanin off als romanticus zeker aange sproken hebben maar de drama tiek en de emotie die in dit werk doorklinken hebben hun oor sprong in een doorleefd religieus gevoel. Het Bachkoor heeft met deze indrukwekkende en soms aan grijpende uitvoering getoond een koor te zijn dat bepaald niet vastgeklonken zit aan Bach, maar ook deze totaal andere stijl van zingen aan te kunnen. Van de beide solisten uit het koor paste vooral de tenor perfect in deze stijl. Een wat vreemde eend in de bijt was de pianobegelei ding van Hans Broekman, waar schijnlijk bedoeld als rugge- steuntje in deze a capella zettin gen, maar qua klank zo weinig passend dat het terecht was dat de pianist zijn begeleiding zoveel mogelijk wegmoffelde. Als inleiding op het concert speelde Charles de Wolff op het prachtige orgel Choral 3 van César Franck, en niet van Bach zoals het programma ons wilde doen geloven. MIES ALBARDA Eerste concert van een Chopinc.v- clus door de pianist Alwin Bar. Ge hoord op 20 november in dc kapel zaal van K&O. LEIDEN - Alwin Bar is geen on bekende verschijning in Leiden. Zo'n anderhalf jaar geleden gaf hij ook een Chopin-cyclus bij K &0 met deels andere werken. Ditmaal had hij een interessant programma met enkele minder bekende werken, zoals Chopin's jeugdwerk de le sonate op 4. Belangwekkend is in het eer ste deel hoe de thema's door alle toonsoorten moduleren. Het larghetto met zijn 5/4 maat en de wilde finale contrasteren met el kaar. In deze finale bleek dat Al win Bar een gedreven pianist is, die met grote energie zo'n stuk tot het einde volhoudt en ook de grote lijn in de gaten houdt. Dankzij een uitgekiend pedaal- gebruik hoor je het zangerige ka rakter terwijl ook de snelle noten duidelijk klinken. Ook de poëzie van langzame stukken werd overtuigend ver tolkt, zoals in de bekende noctur ne op. 32 nr 2. in As waarmee het concert begon en de prelude op. 45 in cis, een heel apart stuk met een soms declamatorisch karak ter. De tarantella op. 43 ging zo ra zendsnel dat het springdanska rakter wat verloren ging. Verder waren de tempi heel evenwich tig, ondanks de stuwing die past in de snelle gedeelten. En die wa ren er volop in de scherzo's die Alwin Bar na de pauze speelde. Chopin heeft er vier geschreven, opgewonden stukken met lang zame middengedeelten. Niet zo vaak hoor je ze alle vier achter el kaar spelen, maar Alwin Bar deed het zonder zelfs tussendoor van het podium terug te trekken. Alsof dat niet genoeg was gaf hij als toegift een wervelende etude op. 15 nr. 12 (in c) met al zijn ge broken accoorden over de hele piano. Het publiek kon genieten van een krachtige pianoklank en mannelijke lyriek. Van de over stelpende hoeveelheid muziek die Fréderic Chopin in zijn 39 jaar korte leven componeerde, is nog meer te horen door dezelfde pianist, en wel op 11 december en op 29 januari. FRANK DEN HERDER DE APPEL - Hans Verhoeven (44) wordt met ingang van het seizoen 1988-'89 de nieuwe zakelijk leider van toneelgroep De Appel in Den Haag. Nu nog wordt deze functie waargenomen door Aat Greidanus, mede-oprichter van De Appel. Verhoeven is vanaf de oprichting in 1973 zakelijk leider van de Am sterdamse toneelgroep Baal. De laatste twee jaar is Verhoeven ook zakelijk directeur van theater Fras- cati. Lies van Bommel (NCRV) overleden HILVERSUM (GPD) - Lies van Bommel, regisseuse-eindredactri ce van het NCRV-programma 'Ja, natuurlijk' is vanmorgen na een kort ziekbed op 57-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Van Bommel- Rouke- ma wordt beschouwd als een van de pioniers van de Nederlandse te levisie. Zij was vanaf november 1951 aan de NCRV verbonden. 36 jaar lang heeft zij meegewerkt aan honderden televisie-uitzendingen. In 1966 produceerde zij de eerste drama-serie op locatie van de NCRV, 'De Eerste Man' met Rien van Nuenen. Daarna tekende zij tien jaar lang voor de produktie van Farce Majeur. Vanaf'76 was zij betrokken bij 'Ja, natuurlijk', waar voor zij in eerste instantie ook de produktie deed, en laten de eindre dactie-regie. Voorstelling: Les liaisons dange reuses van Toneelgroep Theater. Tekst: Christopher Hampton naar de gelijknamige roman van Choder- los de Laclos. Vertaling Ger Thijs. Regie Adrian Brine. Leidse Schouwburg. Gezien op 20 novem ber. LEIDEN - In 1981 bewerkte de bekende Duitse toneelschrijver Heiner Müller de briefroman Les Liaisons Dangereuses van Chor- derlos de Laclos uit 1781 tot een toneelstuk: Kwartet. In dit be rucht geworden stuk legde Mül ler de nadruk op de laagheid en de dierlijkheid van de twee hoofdpersonen. Schrijver Chris topher Hampton bewerkte het boek in 1985 voor het Londonse Shakespeare Company in een heel wat kuisere en traditionele re vorm. Hij koos voor een zoge naamd well made play, dat prompt bekroond werd met een aantal belangrijke prijzen. Les Liaisons Dangereuses gaat over Marquise de Merteuil en haar handlanger Vicomte de Val- mont die er samen genoegen in scheppen de achttiende eeuwse Parijse salonwereld een ander le ven in te blazen door allerlei ge mene intriges te organiseren. In opdracht van haar moet Valmont nu, uit pure wraak en een sata nisch genoegen, de toekomstige bruid van een vroegere geliefde verleiden. Voor Valmont een koud kunstje. Hij heeft het zelf echter voorzien op het toonbeeld van deugd: Madame de Tourvel. Wanneer hij echt verliefd op haar blijkt te zijn, verklaard Merteuil hem de oorlog want hij over treedt de regels van hun af spraak. Valmont gaat een zwaardgevecht aan met Mer- teuil's geliefde Le Chevalier Danceny en hij sterft. Merteuil heeft Valmont nu weliswaar ver loren maar zij is klaar om in een volgende intrige nieuwe slacht offers te maken. Binnen dit verhaal spelen zich natuurlijk allerlei verwikkelin gen af die even lachwekkend als voorspelbaar zijn. Valmont is de charmeur en hartenjager die met zijn tong alle dames het bed in praat en zijn slechte reputatie eer aandoet. Alle elementen voor een goed geolied stuk zijn aan wezig: ieder woord heeft op zijn minst een dubbele bodem en de seksuele toespelingen zijn niet van de lucht. De tekst is even knap als vakkundig. Regisseur Adrian Brine heeft die tekst evenzeer vakkundig aangepakt. Er wordt goed ge speeld, de grappen worden goed getimed en zijn niet al te vet. Hij heeft het gevaar voor schmieren net weten te ontwijken. Maar hoe hard ik ook heb zitten lachen, het - blijft konventioneel en risiko- loos toneel. Alsof je naar de zo veelste aflevering van een tv-se- rie als Cheers zit te kijken: leuk maar niet verrassend, knap maar nooit verbluffend. Zodra je de schouwburg uitloopt ben je het alweer vergeten. Wat dat betreft is de bewer king van Müller eigentijds en ris kant. Hij heeft iets willen zeggen en koos daar een nieuwe, veel aangrijpender vorm voor. Zijn bewerking vergeet je niet zodra je schouwburg uitloopt omdat hij de essentie van De Laclos' boek begreep: de mens is door trapt en wat moeten wij daar schaamteloos om lachen. To neelgroep Theater maakt er een weliswaar aangenaam niemen dalletje van. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Frizzle Sizzle: 'We bereiden ons voor een gevestigde popgroep te worden (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 41