Eenmalige subsidie voor pasjesregeling zoveel moois te zien... Eerste Kamer politiek de mond gesnoerd Boerema en Vendex zetten punt achter samenwerking Van Dijk: voetbalclubs verantwoordelijk Overheid pakt wildgroei in medicijnenhandel aan (7D oo varider WIEL^ Denen hebben met stuk Fassbinder geen moeite Mlü ZATERDAG 21 NOVEMBER 1987 Dat betekent dat de extra politie- inzet wordt gestaakt en dat vaker dan voorheen risocovolle wedstrij den in het betaald voetbal door de DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is, zij het met enige tegenzin, be reid een paar ton bij te dragen aan de invoering van een pasjesrege ling in het betaald voetbal. Minis- burgemeesters zullen worden ter Van Dijk (binnenlandse zaken) boden, heeft dat meegedeeld aan een dele gatie van het betaald voetbal onder leiding van André van der Louw bij de bekendmaking van het rege ringsstandpunt over het eindrap port van het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme. Dat LOV had aangedrongen op een forse, finan ciële injectie van de overheid. De bijdrage van het Rijk is bo vendien gebonden aan een strenge voorwaarde. De regering wil dat het voetbalvandalisme aan het ein de van dit seizoen onder controle is gebracht, zodat volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de terugdringing ervan. Is daarop Van het besluit van het kabinet om slechts eenmalig en dan nog een zeer gering bedrag beschik baar te stellen, is door de KNVB met teleurstelling kennis geno men. Mr. W. Geertsema, voorzitter van de veiligheidscommissie van de voetbalbond, riep onmiddellijk uit dat een pasjesregeling nu niet zal worden ingevoerd. Volgens hem zijn de KNVB en de clubs niet in staat dit miljoenenproject te fi nancieren. Een pasjesregeling had al aan het begin van dit moeten worden ingevoerd. De terughoudendheid geen uitzicht, dan zal de overheid overheid is gebaseerd op het stand geen geld meer beschikbaar stellen en geen inspanningen meer ver richten om het vandalisme tegen te gaan. punt van het kabinet dat de voet balbond en de clubs primair ver antwoordelijk zijn voor de beteu geling van het voetbalvandalisme. AMSTERDAM (ANP) - De over- volgens hem bovendien een gevaar heid gaat apothekers aanpakken voor de kwaliteitsgarantie, die zelf kleine inkoopcombinaties De Kamers van Koophandel of quasi-groothandels opzetten om hebben vorig jaar 44 nieuwe groot met de handelsmarges hun inko- handels in geneesmiddelen inge- men bij te spijkeren, nu in een schreven en in 1987 zijn er tot 1 okt- nieuw tarievensysteem allerlei bo- opber 52 bijgekomen. Op dit mo- nussen en kortingen vervallen. Er ment liggen er bij het ministerie is een wildgroei op dat gebied. zo'ri twintig aanvragen voor een De plaatsvervangend directeur- groothandelsvergunning. Als ze al generaal van de volksgezondheid, worden gehonoreerd (het is juri- drs. R.J. Samsom, heeft dit giste- disch moeilijk om ze te weigeren) ren in Amsterdam aangekondigd zal dat op zeer tijdelijke basis zijn, op een symposium van het farma- aldus Samsom. ceutisch bedrijf Medicopharma. Hij noemde drie manieren waar- Hij zei geen pardon te hebben voor op handelsactiviteiten van apothe- deze manier om de reguliere groot- kers in de kiem kunnen worden ge- handel en distributie te frustreren, smoord: via de Wet op de genees- De nep-groothandeltjes betekenen middelen, de Wet Tarieven Ge- zondheidszorg en via vaste afspra ken tussen de overheid, de be staande groothandel en de indus trie. In het uiterste geval kan daar bij volgens hem worden overeen gekomen dat dit soort apothekers combinaties van levering wordt uitgesloten. Binnenland kort Hasj-verkoop Alle wervende activiteiten van koffieshops in Amsterdam die de aandacht van het publiek richten op de verkoop van hasj zullen voor taan onmiddellijk optreden van de politie tot gevolg hebben, zo is be kend gemaakt. Reclame in de vorm van onder meer uithangborden, af fiches en pamfletten wordt verbo den. De politie zal in elk geval op treden als er meer dan 30 gram hasj per klant wordt verkocht. Ook ver koop aan minderjarigen wordt aan gepakt. Overvalbende In verband met de gewapende overval op een Zwols postagent schap op 16 september, waarbij voor bijna 2,5 ton buit is gemaakt, heeft de plaatselijke politie samen met die van Rotterdam en Amster dam en de koninklijke marechaus see twaalf arrestaties verricht. Ze ven wapens zijn in beslag geno men: een UZI pistool-mitrailleur (in 1977 uit een kazerne in Nijme gen gestolen), een stengun, twee FN-pistolen, een revolver en twee zogenoemde shotguns. Over dit soort wapens beschikte ook de in België beruchte bende van Nijvel. Geboorte-afwijkingen Het kabinet wil meer geld beste den aan onderzoek naar aangebo ren afwijkingen. Dat staat in een nota van staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) die door het ka binet is goedgekeurd. Hoeveel geld het kabinet beschikbaar wil stellen is niet bekend. Het geld moet ko men uit de bestaande onderzoeks programma's op het gebied van ge zondheid en giftige stoffen. In de nota worden ook nieuwe voorlich tingscampagnes aangekondigd om te wijzen op de risico's van alcohol, roken, drugs en geneesmiddelen. Baby in tas De Westduitse politie heeft een baby van nog geen drie dagen oud gevonden langs de weg Aalten- j Bocholt. Het kind lag naakt in* een JJrY boodschappentas tussen enkele kledingstukken. De tas stond bij il' bushalte vlak bij de grensov w "Het voetbalvandalisme moet wor den beschouwd als een kwalijk en ongewenst verschijnsel, verbon den aan het betaald voetbal", aldus het kabinet, dat het niet uitgeslo ten acht dat spelverruwing en normvervaging op het veld van in vloed zijn op het vandalisme. De overheid is in de visie van het kabinet slechts verantwoordelijk voor de handhaving van de open bare orde en voor de vervolging en berechting van strafbare feiten. Het kabinet vindt dat het voetbal vandalisme in de laatste jaren een onevenredig zware druk heeft ge legd op het politie-apparaat. "De inspanning van de overheid dient proportioneel te zijn. Dat is thans niet het geval", aldus minister Van Dijk die aankondigde dat de mede werking van de politie sterk zal worden verminderd. De bewindsman vindt het onzin dat de lokale politie bij voetbal wedstrijden moet worden bijge staan door andere korpsen of door de rijkspolitie. Die bijstand zal niet meer worden verleend en vergoed. Ook stopt de politie met het bege leiden van supporters en het fouil leren van bezoekers. Die taken moeten worden overgenomen door personeel van de clubs. Bovendien verlangt Van Dijk dat in de stadi ons een totaal alcoholverbod wordt afgekondigd. In Schotland is vol gens het kabinet aangetoond, dat zo'n verbod een positieve uitwer king heeft op het vandalisme. "Voor het kwaad van het voet balvandalisme zal nooit een oplos sing kunnen worden gevonden, als jeugdige supporters op geen enke le wijze worden opgevangen en be geleid vanuit de clubs", aldus Van Dijk. Als de houding van de clubs dit seizoen niet fundamenteel ver andert, „moet worden geconsta teerd dat van de overheid niet meer in redelijkheid kan worden ver wacht dat zij voortgaat met het le veren van excessieve inspannin gen". De Tweede Kamer zal binnen kort debatteren over het kabinets standpunt. In een eerste, voorzich tige reactie lieten de grote fracties in de Tweede Kamer weten dat de overheid zelf ook meer aan de be teugeling van het vandalisme zal moeten doen. „Het lijkt wel of alle schuld bij het voetbal ligt", aldus CDA-woordvoerder Hennekam. ADVERTENTIE (X) OXD CXD- ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. DEN HAAG (ANP) - Het omstre den toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' van Rainer Werner Fass- binder is twee weken geleden in het Husets Theater in Kopenhagen zonder problemen in première ge gaan. Volgens het Deense persbu reau Ritzau is het stuk. dat nog steeds loopt, rustig ontvangen. Voorzitter Richard Stein van de Stichting Bestrijding Antisemitis me (Stiba), de organisatie die als eerste de gemeente Rotterdam - zonder succes - vroeg om een ver bod op de opvoering van het stuk, reageerde teleurgesteld op de Eu ropese premiere van het Fassbin- der-stuk in Denemarken. "Dit is te betreuren", zei hij. Wel zei Stein nog dat de opvoering daar "niets verandert aan de situatie in Neder land". Afgelopen woensdag verhinder den demonstranten in Rotterdam een opvoering van het stuk door studenten van de toneelschool van Amsterdam, omdat het volgens hen een antisemitisch karakter zou hebben. Aanvankelijk werd er van uit gegaan dat de opvoering in Rot terdam de Europese première van het stuk zou zijn. Volgens directeur Paul Sonke van de Amsterdamse Theaterschool zal op zijn vroegst komende maandag een beslissing worden genomen over de vraag of er al dan niet alsnog openbare op voeringen komen. Het stuk wordt vandaag besloten uitgevoerd voor joodse tegenstan ders van het stuk enerzijds en voor standers anderzijds, die na de op voering met elkaar zullen discus- Dat in Denemarken het omstre den stuk van Fassbinder wel moge lijk is, bewijst dat bij de joodse ge meenschap in Nederland de won den veel dieper zijn dan in Dene marken. Zo reageert drs. R.M. Naf- taniël, directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI), op de mededeling dat de joodse gemeenschap in Denemar ken rustig heeft gereageerd op de Europese première, veertien dagen geleden in Kopenhagen. Op 700 na hebben alle Deense jo den de Tweede Wereldoorlog over leefd. In Nederland daarentegen is de overgrote meerderheid van de 130.000 joden in de oorlog omgeko men. Bovendien worden door kwesties als de Twee van Breda, de weduwe Rost van Tonningen en de zaak-Goeree de gemoederen in ons land telkens weer op de proef ge steld, zo zegt Naftaniël. De weerstand van de joden in Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland, die veel zwaarder zijn getroffen dan de joden in de mees te andere Westerse landen, is be duidend minder dan in de rest van de wereld. Ook in de Verenigde Staten bleek een opvoering van het stuk van Fassbinder mogelijk. "Het is nooit mijn idee geweest dat het stuk nergens mag worden gespeeld. Het gaat om de effecten die een opvoering ervan in de sa menleving heeft. Om die reden ben ik nog steeds van mening dat op voering in Nederland onverant woord is," aldus Naftaniël. lr~v<pé- ft - I--V a* 4» i" ROTTERDAM - Majoor A.M. Bosshardt van het Leger des Heils (zie inzet) heeft gisteraovnd in Rotterdam de ver lichting ontstoken, in de vorm van 21 grote tableaus op 4 meter hoogte die zijn aangebracht in de Zwartjanstraat en Noordmolenstraat in Rotterdam. De prenten vertellen het kerstverhaal en zijn gemaakt naar voorbeeld van de afbeeldingen uit het Oude en Nieuwe Testament van 1875. (toto anp> UTRECHT (ANP) - De uroloog dr. J. Boerema en Vendex Internatio nal NV hebben besloten hun sa menwerkingsverband te beëindi gen. Dat is volgens hen in goed overleg gebeurd. De twee 'medi- centers' die ze samen exploiteren blijven wèl bestaan. Vendex Inter national studeert in samenwerking met enkele ziekenhuizen op uit breiding van haar dienstverlening ten behoeve van de gezondheids zorg. In welke vorm wilde een woordvoerder niet zeggen. Boerema begon in september 1986 met een 'medisch-diagnos- tisch adviescentrum' in Nijmegen. Later ging hij samenwerken met Vendex en in maart 1987 volgde de opening van een medicenter in Den Haag. Bij die gelegenheid werd aangekondigd dat Boerema en Vendex elders in het land nog tien van dergelijke centra wilden inrichten. Omdat een vergunning op grond van de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen ontbreekt mogen in Den Haag alleen keuringen worden uitge voerd. Het in Nijmegen al begon nen diagnostisch onderzoek, na verwijzing van huisartsen, mag worden voortgezet in afwachting van een experiment voor verster king van de thuiszorg, waarbij ook de Nijmeegse ziekenhuizen be trokken zouden worden. Boerema en Vendex deelden gis teren in een gezamenlijke verkla ring mee dat er voor de diagnosti sche centra onvoldoende toekomst is. Zij leiden dat af uit de uiteenlo pende reacties op de voorstellen van de commissie-Dekker. Boere ma gaat nu zijn activiteiten uitbrei den op het gebied van geneesmid delenonderzoek en de ontwikke ling van medische technologie, waartoe hij in 1984 het Medical Re search Bureau International heeft opgericht. Vendex voert besprekingen met de ziekenhuizen in Nijmegen over samenwerking waarbij Vendex zich beperkt tot organisatie, mana gement en financiering en de zie kenhuizen de medische functie vervullen. Ze kunnen daarbij be schikken over het medicenter. Het centrum in Nijmegen heeft het vol gens de woordvoerder heel druk, terwijl het in Den Haag 'rustig' is. Hij wilde niet zeggen of er sprake is van verliezen. Er is rekening ge houden met een aanloopperiode. Een ziektekostenverzekerings maatschappij heeft onlangs nog een miljoenencontract met de 'Boeremaklinieken' afgesloten ten behoeve van verzekerden die zich daar periodiek willen laten keuren. Dat contract is gebaseerd op mini maal 10.000 onderzoeken per jaar. Of Vendex het aantal medicen- ters nog zal uitbreiden hangt af van het verloop van het experiment in Nijmegen. Of dat doorgaat staat overigens nog niet vast: het wach ten is nog op de voorwaarden die staatssecretaris Dees er aan stelt. Een woordvoerder van het acade misch ziekenhuis Radboud, dat sa men met het Canisius Wilhelmina- ziekenhuis met Vendex onderhan delt over mogelijke samenwerking op het gebied van diagnostische centra, wilde gisteren geen enkele mededeling doen over het verloop van die besprekingen. Het afhaken van Boerema uit het medicenter- project maakt voor het ziekenhuis geen enkel verschil, aldus de woordvoerder: "Wij voeren bespre kingen met Vendex. Over de stap van Boerema hebben wij geen me- DOODSLAG - De officier van jus titie bij de rechtbank in Den Haag, mr. A. Dekkers, heeft zes jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 53- jarige Hagenaar die op 16 augustus de Haagse barkeeper J. Bijleveld in zijn café doodstak. De twee man nen waren tot dan toe vrienden ge weest. De dader, die met een groot persoonlijk verdriet kampt en een fles whisky per dag drinkt, was op dat moment stomdronken. Dek kers tilde zwaar aan het feit dat de verdachte altijd met een mes op zak liep en zijn slachtoffer vier keer heeft gestoken DEN HAAG - Een geïrriteerde premier Lubbers heeft deze week de Eerste Kamer op haar plaats ge zet. Een heus confict(je) met zijn partijgenoot Christiaanse was het gevolg, maar Lubbers wist van geen wijken. Ik ben bereid met de Eerste Kamer te komen praten, maar ze moeten daar niet denken dat ze het beleid kunnen verande ren; zo was Lubbers' houding te genover de Senaat. door Henri Kruithof :et van de onenigheid waren issers, of liever, een vergoe- voor gedupeerde kleine vis- die door hun grote collega's n beroofd van de hun toege- r^DrPomrvëscSarh^ Kamér vonden dat het kabinet hun het ziekenhuis in Bocholt gebracht en maakt het goed. Vermoed wordt dat het kind in Nederland is gebo- financiële tegemoetkoming moet geven voor de geleden scha de. Uit de hoogte, bijna minachtend, liet Lubbers de Kamer weten dat hij er niet over dacht aan dat ver zoek te voldoen. Die vissers heb ben jarenlang de wet overtreden en het woonwagenkamp in Deurne dan zou ik ze nog moeten betalen hebben een kort geding tegen de ook? Daar voel ik niets voor, luidde belastingdienst verloren. De drie - ongeveer zijn reactie. De Kamer i vader en twee zoons - eisten op kan hoog of laag springen en een Schroothandelaren De drie schroothandelaren CDA-senator Christiaanse. Zijn motie, die het kabinet opdraagt gedu peerde vissers tegemoet te komen, is door premier Lubbers bij voorbaat van de hand gewezen. Vaag op de achtergrondde voorzitter van de Eeerste kamer. Piet Steenkamp. (foto anpi 11 november dat de fiscus de bij kamerbrede motie hen in beslaggenomen goederen, waaronder een grote hoeveelheid schroot, teruggeeft. Rechtbank president mr. A. Van Delden heeft de handelaren op alle punten in het ongelijk gesteld. ef fect zal het niet hebben. "Ik zal de motie niet uitvoeren", zei hij en daarmee was de kous af. De minister-president trok met een scherpe pen de grenzen van de bevoegdheid van de Eerste Kamer. Algemene politieke beschouwin gen, zoals deze week twee dagen in de Eerste Kamer werden gehou den, daar wil Lubbers wel aan mee werken. Het nog eens goed bekij ken van door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerpen; alle maal akkoord. Maar dan wordt er een streep getrokken. Reageren op de politieke actuali teit is geen taak van de Eerste Ka mer, vindt de premier. Nu bevindt hij zich wat dat betreft in goed ge zelschap. De voorzitter van de Eer ste Kamer, prof.dr. Piet Steen kamp, zei begin dit jaar: "Het poli tieke primaat ligt bij de Tweede Kamer. Dat erkennen alle fracties. Dat betekent dat wij niet reageren op allerlei politieke actualiteiten en incidenten. Dat laten we geheel aan de Tweede Kamer over. Onze belangrijkste taak is het opnieuw bekijken van wetsontwerpen". Actueler De discussie over de rol van de Eerste Kamer laaide aan het begin van dit jaar weer op, toen na de Provinciale Statenverkiezingen de Senaat voor het eerst in haar geheel werd vervangen. Tot dan tóe werd telkens de helft van de Eerste Ka mer vervangen. De politieke ver houdingen werden pas met enige vertraging in de samenstelling van de Kamer zichtbaar. Sinds de laatste Grondwetswijzi ging wordt de Eerste Kamer echter in één keer gekozen en daardoor is de politieke samenstelling hiervan nu zelfs actueler dan die van de Tweede Kamer. Door de voor de coalitie niet erg gunstig verlopen Statenverkiezingen hebben de re geringspartijen nog maar een zeer krappe meerderheid en dat kan consequenties hebben voor het voortbestaan van het kabinet. Daarom mengde Steenkamp zich ook in de discussie. Hij vrees de dat een al te politieke opstelling van 'zijn' Kamer weieens het begin van de ondergang van de Senaat zou kunnen zijn. Kabinetten van welke signatuur dan ook vinden dat de politieke afweging van het beleid in de Tweede en niet in de Eerste Kamer gemaakt dient te worden. Steenkamp ging zelfs nog wat verder. Hij vond dat de Eerste Ka mer zich helemaal zou moeten toe leggen op de behandeling van wetsontwerpen. "We komen wei eens in tijdnood. Ik zeg dan: laten we de begrotingsbehandelingen maar eens achterwege laten. Maar zover krijg je de leden niet. Dat be grijp ik ook wel, want voor sommi ge collega's is het de enige moge lijkheid om zich politiek te profile ren", aldus Steenkamp in het eer dergenoemde interview. Vuistje Een voorspellende uitspraak van de voorzitter. Het vuistje dat Chris tiaanse en Luteyn (respectievelijk CDA en WD) tegen de premier maakten zou weieens tevens door dergelijke motieven ingegeven kunnen zijn. Alleen zal het zich te gen hen keren. Als ze de stemming over de motie doorzetten (hetgeen zeer de vraag is) en deze wordt aan genomen, dan nog is het een poli tieke nederlaag. Lubbers denkt er niet over de motie uit te voeren. En daarmee ontspant het vuistje zich, want de Senaat zal het kabinet heus niet wegsturen. Aan het begin van zijn betoog zei de premier in antwoord op de op merkingen van de Eerste Kamerle den, dat hij niet van plan was de Eerste Kamer op te heffen en dat hij graag kwam om met de senato ren te discussiëren. Maar ze moe ten vooral niet denken dat ze in vloed op het beleid kunnen uitoe fenen. Daarvoor zijn ze niet inge huurd, zo heeft Lubbers deze par lementariërs duidelijk ingepeperd. Extra banen minderheden bij overheid DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij de departementen zullen tot septem ber 1990 zo'n 500 personen afkom stig uit ethnische minderheden in dienst worden genomen. De mees te van hen, 350, worden aangesteld in de vier laagste salarisklassen. Tot 1989 wordt prioriteit gegeven aan het in dienstnemen van 300 werkloze Molukkers. De minister raad heeft dat besloten. In september werd in het be leidsplan 'werkgelegenheid voor ethnische minderheden' nog ge steld dat de departementen zich zouden inspannen zoveel mogelijk mensen uit minderheden te benoe men. De werkloosheid onder ethni sche minderheden met slechte op leidingen is extreem hoog. Die inspannings-verplichting is nu aangescherpt tot een taakstel ling. Minister Van Dijk (Binnen landse Zaken) zal elk half jaar aan de ministerraad rapporteren over de resultaten. De regeling heeft be trekking op buitenlandse werkne mers uit Turkije, Marokko, Spanje, Italë, Portugal, griekenland, Joe goslavië, Tunesië of Kaapverdië, en mensen uit de Molukken, Antil len of Aruba. Voorzitter S. Celik van de Fede ratie van Vluchtelingen-Organisa ties in Nederland (VON) zei giste ren op een symposium in Apel doorn dat Overheid, bedrijfsleven en vluchtelingen zelf meer moeten doen aan de schrikbarend hoge werkloosheid onder vluchtelingen. Volgens recente schattingen is 68 tot 93 procent van de vluchtelingen in Nederland werkloos. Dat blijft bij gissen, aldus Celik, omdat vluchtelingen niet als zodanig ge registreerd staan bij bij voorbeeld arbeidsbureaus. Akkoord over noodwetje voor paspoort DEN HAAG (GPD) - De minister raad is akkoord gegaan met het voorstel van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) een tijdelijke paspoortwet in te voeren. De Twee de Kamer had sterk op zo'n nood wetje aangedrongen toen duidelijk werd dat Van Dijk er niet in slaag de op tijd een definitieve paspoort- wet in te dienen. De paspoortwet moet met name regelen in welke gevallen een pas kan worden inge trokken of geweigerd. De Grondwet eist dat die pas poortwet er op 17 februari is, maar daarin slaagt minister Van Dijk niet. Het tijdelijke wetje regelt dat iemand die belasting- of alimenta tieschulden heeft, ei) probeert de inning daarvan te ontvluchten, z'n pas kan worden ingetrokken of geen nieuwe krijgt. Hetzelfde gebeurt vermoeden bestaat dat iemand in het buitenland de veiligheid van de Staat of van bevriende landen in gevaar zal brengen of wanneer men in het verleden betrokken is ge weest bij vliegtuigkaping, gijze ling, drugshandel of fraude met reisdocumenten. Personeel opera zegt vertrouwen in de leiding op AMSTERDAM (ANP) - Het perso neel van de Nederlandse Opera heeft directie en bestuur van dit operagezelschap beschuldigd van financieel wanbeheer en in beide organen het vertrouwen opgezegd. Dat is gisteren gebeurd op een drukbezochte bezochte perso neelsvergadering. De vergadering stond onder leiding van Onderne mingsraad en Kunstenbond FNV. Tijdens de vergadering werd er op gewezen dat het tekort van de Nederlandse Opera van 8,3 miljoen gulden over 1986 en 1987 intussen al verder is opgelopen met bijna 178.000 gulden. Dat kwam aan het licht bij het overleg van kunsten bond en OR met het bestuur. Tij dens de vergadering moest vooral intendant/artistiek leider Jan van Vlijmen het ontgelden. Hem werd verweten dat hij met geld smijt en zijn produkties zeer duur maakt door kostbare decors en aankle ding. „Daarbij maakt het personeel zich vooral grote zorg over het te ruglopend aantal produkties en voorstellingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3