Scheepjes maakten kerk wat fraaier Feestverlichting in de stratenvroeg genoeg Traditie van eeuwen leeft weer op In Katwijk Waar komen die antieke houten scheepsmodellen in veel protestantse kerken langs de kust van Noord- en Zuiderzee toch vandaan? In de meeste kerken hangen ze, net als lampen, aan een stang uit het gewelf, op an dere plaatsen zijn ze zomaar neergezet, op een kast of portaal. En Urk heeft het zelfs gepresteerd een com plete preekstoel te maken in de vorm van een vissers boot. In het bij de Staatsuitgeverij in Den Haag verschenen boek 'Scheepsmodellen in Nederlandse kerken' geeft dr. J. M. G. van der Poel een verhalend overzicht van alle scheepjes die ooit aan Neder landse kerken zijn geschonken. Hiermee is de geschiedenis van de ze traditie en van elk model afzon derlijk voor het eerst te boek ge steld. Eerst iets over de herkomst van de kerkscheepjes. Toen in de 16de eeuw de Hervor ming hier te lande beslag op de geesten legde, moest alles wat in kerkgebouwen aan de 'paepsche afgoderij' herinnerde worden ver wijderd. Veel overgenomen ker ken werden dan ook grotendeels leeggehaald. Toch bleven tal van kostbare stukken uit de vóór-reformatori- Fatsoen De kerkbesturen namen hierbij geen afwachtende houding aan. Stadsbesturen, heemraadschap pen, gilden en welgestelde particu lieren werd gevraagd, bepaalde voorwerpen te schenken. En die willigden in de regel zulke verzoe ken wel in, al was het maar 'voor het fatsoen'. Zelfs als spontaan sie raden voor de kerk werden ge schonken, lijkt het erop dat dit ook gebeurde tot eigen lof, getuige de stads- en familiewapens op avond- maalszilver, doopbekkens, kaar senkronen en orgelversieringen bijvoorbeeld. Ook werden allerlei curiositeiten de kerk binnengebracht. Zo heeft in Doetinchem lange tijd een wal viskaak in de kerk gehangen. En in de kerk van Hollum (Ameland) was een Eskimo-kano te zien, eens meegebracht door een comman deur ter walviswaart. Sommige hervormde kerken werden ook verrijkt met schilderij en die een historische gebeurtenis weergeven. Een van de bekendste is wel een schilderij in de Zaan- damse Wester- of Bullekerk, voor stellende 'Stier's wreedheid', een tragedie uit 1647 waarbij een woe dende stier z'n baas aanviel en diens hoogzwangere vrouw, die hem te hulp kwam, met zijn horens de lucht inwierp en zodanig ver wondde dat ze van het kind werd Dr. Van der Poel concludeert, dat al deze bezienswaardigheden - die men al vroeg met het verzamel woord 'kerksieraden' aanduidde - de aantrekkelijkheid van het kerk gebouw, speciaal voor de wande laars, in niet geringe mate verhoog den. De voorwerpen waren ook leerzaam, omdat ze meestal verwe zen naar daden van het voorge slacht. Plaatselijk chauvinisme en nationale trots werden erdoor aan gekweekt. Een religieuze functie hadden ze allerminst. Tegen die achtergrond moeten ook de kerkscheepjes worden be keken. De eerste modellen die na de Hervorming aan een kerk wer den geschonken zijn vermoedelijk de Damiate-scheepjes in de Haar lemse Bavokerk. Volgens overle vering een geschenk van het Grootschippersgilde. Lege kerk De schenkingen liepen in de 19de eeuw sterk terug. Door de staatsregeling van 1798 verloor de toen heersende kerk haar publieke positie. De banden tussen kerk en staat werden goeddeels verbroken. In kerkelijke kringen drong de ge dachte door, dat bij de godsdienst Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot uiterlijkheden vermeden moesten worden. Aan de kerksieraden-cul tuur zou maar eens een eind moe ten komen. De predikant-letter kundige Nicolaas Beets ging in het tijdschrift 'De Gids' fel te keer te gen al die trofeeën van dwaze trots en wereldse ijdelheid. Het ideaal werd een lege kerk. Kerkbesturen namen de witkwast ter hand om fraaie oude muurschilderingen met kalk te bedekken. Toch stierf de scheepjestraditie niet uit. In visserijplaatsen werden ze in ere gehouden. De 19de-eeuw- se opvattingen over sobere kerkin richting gingen de visserskerkjes voorbij omdat die van pure armoe de altijd al eenvoudig waren en er gewoon niets te versoberen viel. Een scheepje was meestal het eni ge en de bevolking was eraan ge hecht. De eerste niet-hervormde kerk die in de vorige eeuw een scheeps model kreeg was de gereformeerde Bethelkerk op Urk. Ook in de an dere afgescheiden kerken van het vroegere eiland - en dat zijn er nogal wat - kwam er een. "In een Urker kerk hoort een scheepje", zei men. Zodra een bouwplan voor een kerk werd gemaakt, ging het kerk bestuur op zoek naar een passend scheepsmodel. Pas na de Tweede Wereldoorlog leefden de schenkingen weer op. Van der Poel spreekt zelfs van een 'herleving van de traditie'. Ook in kerken waar nooit eerder een scheepje heeft gestaan of gehan gen. De golf van nostalgische ge voelens die ons land in de na-oor- logse jaren overspoelde, zal daar aan niet vreemd zijn. Scheepjes werden én worden gegeven als kerksieraad. Men vindt het gewoon een aardige traditie en die is waard in stand te worden gehouden. Schrijver Dr. Van der Poel (67), schrijver van dit boek, was onder meer hoog leraar agrarische geschiedenis aan de Landbouwhogeschool (nu uni versiteit) in Wageningen. Hij schreef boeken en artikelen over de geschiedenis van de Nederland se landbouwwerktuigen en over de landbouw in de 19de eeuw. Voor het Nederlands Openluchtmuse um en het Zuiderzeemuseum zat hij in commissies van bijstand. Voorzitter was hij van de vereni ging 'Vrienden van het Zuiderzee museum'. Een toevallig artikel van zijn hand over Nederlandse kerk scheepjes in het tijdschrift van dit museum (1974) kreeg zoveel be langstelling, dat Van der Poel be sloot zijn onderzoek voort te zet ten. Ook buitenlandse publikaties op dit gebied waren voor hem een aansporing. Hij heeft er heel veel plaatselijk 'graafwerk' (bronnen en gesprekken) en tijd voor over ge had. Het resultaat is dan ook een lees- en kijkboek van hoge kwali teit. Na een inleiding verdeelt de schrijver het door hem verzamelde materiaal over zes hoofdstukken. scne tija nog lang en zeirs tot op vandaag bewaard. Kansels, koor banken en -hekken, schilderingen, doopvonten, orgels, ze hebben vaak de eeuwen overleefd. Als on derdelen van de inventaris nou maar geen uitbeelding waren van typisch rooms geloof, dan mochten ze wel blijven. De lege plekken, ontstaan door het wegdoen van beelden, altaren en wat dies meer zij, werden opgevuld met nieuwe kerksieraden. Publiek bezit Nu was het kerkgebouw ook openbaar bezit. De calvinisten von den, dat de overheid hun kerk, als hoedster van de zuivere gods dienst, de bevoorrechte positie van officieel erkende, publieke kerk moest geven. Een staatskerk met overheidsinvloed op organisatie en leer wilden ze niet, maar wél dien de de overheid de nieuwe leer te beschermen en materieel te steu- Die status van publieke kerk heeft de gereformeerden van toen geen windeieren gelegd. De over heid deed schenkingen aan de kerk en stond ook garant voor mogelijke, financiële tekorten, voordelen waar andere kerken volledig bui ten stonden. Vooral met het oog op het we reldlijk gebruik (begraafplaats, overdekte wandelplaats, inloop-or gelconcerten, officiële bijeenkom sten van overheidsinstellingen en academische plechtigheden, stads bibliotheek en stadsarchief) moest het kerkgebouw niet alleen repre sentatief zijn, maar liefst ook praal en luister uitstralen. Vooral in de steden was er een sterke neiging tot verfraaiing van het kerkinteri eur. Hoe groter de kerk, hoe duur der dikwijls haar inrichting. Toene mende welvaart, menselijke ijdel heid en het niet willen onderdoen voor kerken in naburige plaatsen Opgetogen is de hervormde predi kant van Hillegom A. Th. Rothfusz over de vorige week al ontstoken feestverlichting in de Hoofdstraat van dit bollendorp. "Volgens sommigen is dat aan de vroege kant, maar", jubelt de domi nee in zijn kerkblad, "ik vind het prima zo. Ik sta helemaal aan de kant van de winkeliers. Dat onder nemend volkje kan mij nooit vroeg genoeg de feestlichtjes ontsteken. Immers, we gaan van feest tot feest". Eerst was het Sint Maarten. "Een edele figuur, op wie wij in ons goe de dorp bijzonder gesteld zijn. We noemden twee kerkgebouwen naar hem. Hij gaf de helft van zijn kleed aan een bedelaar. Een voor beeld. Wij hebben veel kleren en het krioelt van mensen die daar ge brek aan hebben". "Vervolgens doet Sint Nicolaas zijn intrede in Hillegom. De grote kindervriend. Maar ook grote men sen houden van hem en hij van hen. Een drukke tijd wacht onze goede Sint. Laten we eerlijk zijn: hebben de ondernemers niet groot gelijk om ter ere van deze goedhei ligmannen feestlampjes aan te ste ken?" "Er is nog een derde feest op til. Het allermooiste. We hebben dat beste feest voor het laatst bewaard. Het is het feest van het Licht in de nacht. Van het Goedheiligkind in de kribbe van Bethlehem. Wist u, dat allerlei kinderkoren en andere zangkoren die ons dorp rijk is, al aan het oefenen zijn om straks de mooiste kerstliederen te kunnen zingen?" "Wanneer ik dan op een donkere avond in november of december weer thuis kom in de Hoofdstraat, dan denk ik: gelukkig, de feestver lichting brandt al. Ik ben er de on dernemers van Hillegom dankbaar voor. En ik begin zachtjes te neuriën: 'Gloria in excelsis Deo'. Reisleider Reisorganisaties proberen geestelijken lekker te maken voor Israël-groepsreizen. Ds. W. H. de Jong te Rotterdam (van 1948 tot '62 in Nieuwkoop) kreeg ook weer zo'n briefin de bus. Nutteloos overigens, want hij is sinds juli '85 met pen sioen. Hij stuurde de brief door naar de redactie van Woord en Dienst'. Uit zijn begeleidend stukje: "Die propagandabrieven gaan zo: Dominee, u onderwijst de ge meente over Israël. Wij bieden u de mogelijkheid uw gemeenteleden in het land zelf rond te leiden. Als u 25 personen weet te interesseren, mag u zelf gratis mee, en bij 40 mag ook uw vrouw gratis mee". Dit aanbod lag op één lijn met wat De Jong als plattelandspredi kant in de jaren 50 en 60 door zaad- handelaren uit Enkhuizen werd' voorgeschoteld. Toen kreeg hij brieven in de trant van: "Als u op huisbezoek gaat, spreekt u natuur lijk over geestelijke zaken. Maar als ook wereldlijke zaken aan de orde komen - men kan niet altijd geeste lijk zijn -, zoudt u dan uw gemeen teleden attent willen maken op ons adres? Wij zullen u dan 10 procent overmaken van het geld dat bij ons aan bestellingen vanuit uw dorp binnenkomt". "In die tijd had je nog kachels, en die brieven brandden daar goed in. Ze lagen allemaal in het reikgebied van het derde gebod: gij zult de naam des Heren niet ijdel gebrui ken. Een dienaar van dat Woord Pastoor Douma van hot naar her... laat zich zo niet manipuleren, al wisten de zaadhandelaren blijk baar wel van de krappe traktemen ten in die tijd". Dat een predikant als reisleider optreedt in zijn vakantie, is zijn goed recht, vindt ds. De Jong, "maar je kunt geen handlanger zijn van een reisorganisatie, in je ge meente reclame maken en dan op reis gaan met extra verlof, extra va kantie, om zo te zeggen in de baas z'n tijd. U lachte vermaakt over die zaadhandelaren? Vermaakt u dan óók over de brieven van de reisor ganisaties en houdt u aan het derde gebod". Israël' Over Israël gesproken. De christelijke gereformeerde predi kant L. W. van der Meij in Alphen aan den Rijn meldt in zijn gemeen- tebericht de overkomst naar Al phen van Alma Vlietstra uit Assen. Hij hoopt, dat zij zich in de nieuwe gemeente wel thuis zal voelen. "Onze vriendelijkheid zij ook haar bekend". Hoewel "Helaas komt het nog al te veel voor, dat leden der gemeente jaren lang naast elkaar in de kerkbank zitten en toch vreemden voor el kaar blijven. Geliefden, laat het zo onder ons niet zijn. Zo doe men niet in Israël". (Sommigen be schouwen de kerk als het geestelij ke Israël-red.). Beurs Pastoor B.P. Douma van de pa rochie 'Heilige Antonius van Pa dua' in Leiden-Zuidwest heeft zich de laatste weken herhaaldelijk ver baasd over dat heen en weer dra vende beurspersoneel op zijn tv- scherm. Uit zijn parochieblad: "In witte opgestroopte hemden" - dat hebben wij helaas niet waar genomen, redactie - "rennen ze van hot naar her. Er is geen touw aan vast te knopen. Ondertussen wordt met beide handen aan de mond ergens naartoe geroepen. Dat moet blijkbaar zo, want ieder een doet het. Middenop het plein staat een soort draaimolen, ver deeld in hokjes waarin mensen hun gezicht tussen twee telefoons klemmen. Er wordt gepraat in een tempo dat weinig menselijk aan doet. Trouwens, het geluid dat Hij vertelt over scheepsmodellen in woningen en openbare gebou wen, buitenlandse kerken en Ne derlandse kerken vóór en na de Hervorming en besluit, na een hoofdstuk met algemene gege vens, met een overzicht van scheepsmodellen in Nederlandse kerken, gerangschikt naar een ze vental provincies. Met de verklarende lijst van scheepstermen is de lezer zeer ge holpen. En wie na dit boek meer wil weten over kerkscheepjes in verschillende landen, kan een keu ze doen uit de beknopte bibliogra fie die Van der Poel als bijlage aan zijn boek heeft toegevoegd. De vereniging 'Vrienden van het Zuiderzeemuseum', onder wier au spiciën het werd uitgegeven, heeft met dit unieke boek de liefhebber van kerk- en volkscultuur een grote dienst bewezen. (Het boek heeft 239 bladzijden en kost f. 39,50). door de tv naar je toekomt getuigt ook niet van eerbied voor het mil ieu". Hoe deze 'vaklui' daar thuis kun nen zijn, is de pastoor een raadsel. "Als hun werkterrein zo razend is en het gëld als smeermiddel van de maatschappij zo verslavend, dan is de echte huiselijke sfeer een oase óf een dooie boel. Hoe klinkt bij de ze mensen de zondagse oproep om naar de kerk te gaan en in de stilte geduldig bij God te verblijven? Zal de grote Baas te beluisteren zijn in die menselijke oren die enkel cij fers horen waarachter mijnheer Mammon zich verbergt? Gelukkig de mens die werk, huis en kerk met elkaar weet te verbinden". Lachende duivel De gereformeerde predikant P. Huisman in Hazerswoude is er diep van overtuigddat ook van- Maag de Here God en de duivel de mensenkinderen observeren. "God kijkt vol verwachting naar Zijn kinderen om te zien wat ze zul len doen in Zijn dienst. En ook de duivel kijkt en probeert niets an ders dan om mensen af te leiden van het volgen van hun God. Hoe meer ik mezelf stel in dienst van God, des te meer vreugde is er in de hemel en kijkt satan op z'n neus. En hoe meer ik mij door de duivel van het goede spoor laat afleiden, des te stiller wordt het in de hemel en des te harder spotlacht de dui vel. Als half Gods gemeente het, de moeite niet meer waard vindt om zondags samen te komen, dan hóór ik de duivel grinniken". Kerken die steeds een beetje le ger worden, of kerken die niet vol ler worden ondanks het feit dat de gemeente groeit, geven de duivel Bomschuit in de lchthuskerk in Katwijk aan Zee. Bij de ingebruik neming van deze kerk in 1964 werd dit model geschonken door de Kat- wijkse schipper Jeroen den Hollan der (1892-1967). Hij had al veel scheepsmodellen gebouwd voordat hij dit scheepje speciaal voor de kerk maakte, vertelt dr. Van der Poel in zijn boek. Het staat op een vooruitstekend plateau voor het orgel. Den Hollan der wilde niet dat hij als bouwer van het model in de publiciteit kwam. In kranteberichten zal men zijn naam dan ook niet tegenko men. Zijn vrouw maakte de zeilen van het scheepje. Ook in de Oude Kerk aan de Bou levard is een bomschuit te zien. Die staat op het tochtportaal van de hoofdingang onder het orgel. Bij het model een bordje met de naam van schipper Amerik van der Plas (bijgenaamd Aam van de Kerk). alle reden tot zijn sarcastische lach, schrijft Huisman. "En ik voor mij, ik wens de duivel die reden niet in handen te geven. De Here God kan op mij rekenen in de eredienst. On der alle omstandigheden. Waarom ga je zondags naar de kerk? Om de duivel geen reden tot lachen te ge ven". Politiek Mevrouw J. H. Boom (Meppel) kan zich nog goed herinneren dat de Leidse predikant B. A. Koek op de algemene vergadering van de Remonstrantse Broederschap vorig jaar namens het convent van predi kanten een paar (voor haar) 'ont stellende' dingen zei. Verzoening in Zuid-Afrika is met meer mogelijk, zou Koek daar heb ben beweerd. Negeren wij de op roep van miljoenen zwarten, dan maken wij ons schuldig aan mis drijf. Wie nu nog aankoerst op ver zoening, pleegt verraad aan alles wat het christelijk geloof ooit heeft betekend. Mevrouw Boom was 'ten diepste geschokt', toen ze zulke taal uit de mond van een remonstrants predi kant hoorde, bekent zij nu in het Remonstrants Weekblad. De re cente uitspraak van de Zuidafri kaan ds. Boesak in Genève dat het voor een verzoening tussen blank en zwart niét te laat is - gelezen in NRC/Handelsblad -, heeft haar dan ook 'blij verrast'. "Ikzelf zou het nog proberen al bulderen de ka nonnen in Zuid-Afrika", zei Boe sak. "Geven we dit streven op, dan zetten wij onvermijdelijk onze ei gen toekomst in vlammen". Die opstelling van Boesak noopt mevrouw Boom tot het advies aan ds. Koek en de zijnen, iets voor zichtiger en genuanceerder in hun oordeel te zijn. "Politiek is niet de sterkste kant van predikanten. En zeker niet als ze bevangen zijn door haat en onverzoenlijkheid". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Westera-Franke, 11.45 studentenekkle- sia; Marekerk 10 ds. A. J. de Jong, 5 ds. Kooien, IJsselstein; Maranathak. (L. Morsweg) 10 leervicaris mevr. J. van Ma rion; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Drift- str.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vre- desk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waal se kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. De Vos, Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Alblas, in zijzaal 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Schouten; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; be jaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk), 10 kand. T. H. v.d. Hoeven. Geref. K- Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. H. Jut. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. van Groningen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Be- thlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. H. Haan. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. *8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 bijbelstudie. 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Netherlands Unita rian Universalist Fellowship Hu. Engl, service, rev John Clifford, Rapenburg 6. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Ruiten berg,. Leusden. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Boer. Chr. Ger ef. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman. 5 ds. Moll; Kruiskerk 10 ds. v.d. Pol, Boskoop; Op- standingskerk 10 ds. Ommering, 6.30 kand. N. Noorlander, Bergambacht; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 5 ds. Ver heul; De Bron 9.15 ds. Verheul, 10.30 en 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. rk. viering; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk Mar- .kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. v. Wijn gaarden, ha; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wilschut, ha. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 stud. W. v.d. Vegt, Utrecht, 4.30 ds. M. de Jong. Chr Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 evang. P. Smit, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr N. v. Gemeren, 6.30 hr. J. B. Klein Haneveld. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. H. Lijzenga. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Em- malaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Manders- loostr. 36) 10 ds. R. Thieme-Tiesmg, oe- cum. dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. J. W. v.d. Linden, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Verduin, Zeist, 6.30 me vr. ds. Terlouw-Sterk; Bethl.kerk (Nieu- werbrug) 10 ds. Schipaanboord, Wadd.veen, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 drs. C. M. Wigmans, Alphen, 6.30 ds. Elderman. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma, ha;. De Stek 9.30 ds. G. de Jong, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, ha, 5 ds. De Jong, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Christ, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Baas. S.heim, 5 ds. v.d. Woude, W.naar, jeugddienst. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ós. Roth fusz, 5 ds. Verdoom, Wadd.veen. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Pouwels, Bus- sum. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Lan- gevelde. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. Bronsgeest, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Smaling. Geref. Kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Bogaard, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Christ, 5 ds. Groenen dijk, Sommelsdijk; Pnielk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Romein, R.dam; Maranatha- kerk (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindeweij. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Eekhof, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Heule, Wassenaar, jeugddienst; Triumfatork. 10 ds. Ker sten, 5 ds. Koster. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. A. v.d. Heuvel, 7 kand. W. v.d. Vegt. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) zo 10 en ma. 8.15 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden, ha, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, ha, 7 ds. Taselaar. Alphen, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 (themadienst) ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis- ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wa penaar, Tiel. Geref. Kerk 9.30 hr. P. Koenes, A.dam, 7 dr. Fernhout, Alphen Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Claas- sen, Zwanenburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. H. W. v. Egmond. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Waagmeester, 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer, ha, wo. 7.30 ds. Den Boer. Evange liegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. B. de Groot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; En- gelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. We- gerif, 6.30 ds. H. Poot, Nieuw-Stadska- naal. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist Remonstr. Gem. 10 prof. dr. E. J. Kuiper, ha. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. De Graaf, H.woude. Ger ef. Kerk 9.30 en 7 ds. Snel, Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Trouwborst, Vlaardingen, 7 kand. J. Verweij, A.dam. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. J. Huisman. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Cam- meraat, Leersum, 7 dr. Noordegraaf, Ede. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder, 7 hr. G. Kat, H.woude. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, gez. dienst met en voor kinderen, 5 ds. J. Smit, Hilversum, 7 ds. Ruitenburg; Hoofdstr. (Zee)- 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Kuijt, Hellouw. Sole Mio 9 ds. Ruitenburg. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) zie Jeroenskerk; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk; De Zilk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zor. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, 7 hr. W. J. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Hagg, Kollumerzwaag. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Struik, Schiedam, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijc- kerslooth 4 ds. Vegter. Endegeest 10 ds. Friederich. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden Geref. K. 9.30 en 5 mevr. N. van Keulen- Schaafsma, Haarlem. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. ■zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart, Nieuwkoop, 7 ds. De Graaff, Nieuwveen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. H. de Haan, R.dam RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Bet helkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribbe- nnk, 5 ds. Plomp, O.geest; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. D. J. Zandbergen. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. De Jong, Denekamp. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 prof. dr. Posthumus Meyjes, 7 mevr. C. Bosman, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Bras. 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. Driessen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 dr. Bade, Al phen, 6.30 ds. Bezemer, A.dam. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10dr. Ver meulen, 6.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk 10 ds. Oegema, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ger ef. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge- meenschap 10 ds. v. 't Hof, Noordw- .hout. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot, zangdienst met oude liederen; De Ont moeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwen hoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. de Wolf. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. v. Schoonhoven, Hardinxveld, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, Ermelo, 6.30 ds. Schipaanboord; Bet- helk. 9.30 ds. De Koeyer, Wilnis, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds. v. Hou- welingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekooper, WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Schaap, Schoon hoven, 7 muziekdienst; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Maasland, Capelle a.d IJssel. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. P. Buikema. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 7 kand. J. v.d. Kamp, Bever wijk. Geref. Kerk 9.30 hr. J. P. Karstens, Leiden, 7 hr. M. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 10 ds. Bui kema, 6.30 ds. De Reus. Remonstr. Gem. 10 ds. v.d. Laarse, Soest.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2