Hogewoning: 'Er is hier recht gedaan' H W 1 1 1»' Spelbos: 'Bijna door de kamer gedanst' I3ES3SI Opmerkelijke ommezwaai in Zürich Straf Napoli gehalveerd LUGDUNUM VOORBURG Aanstellerij Op 9 september, de avond van de rechtstreeks uitgezonden voet balinterland Nederland-België, liet scheidsrechter Verheyen uit Lisse de zaalvoetbalwedstrijd Menken-ROAC schieten. In de Northgo-hal werd op die bewus te avond dan ook niet afgetrapt, hoewel de thuisploeg nog alles in het werk stelde 'ergens' een arbi ter vandaan te halen. "Maar er was niemand in die hal te bekennen. Iedereen zat na tuurlijk achter de tv", der "Uiteindelijk hebben we onze coach Siem Barnhoom voorge steld om te fluiten, maar ROAC maakte daar bezwaar tegen. Wat ik me overigens best kan voorstel len", aldus Alders. Enkele weken la ter diende hij zich te melden bij de tuchtcommissie. De regle menten vermelden immers dat een thuisspelende vereniging voor een scheidsrechter moet zorgen, ook al blijft de door de KNVB aangestelde leidsman ge woon weg. Hoewel Menken dus alles in het werk stelde om het duel doorgang te laten vinden en ook nog met een vervanger kwam aanzetten, achtte de tucht commissie de thuisploeg schul dig en legde een boete op van 50 gulden. Alders: "Daar zijn we nog niet eens on gelukkig mee. Principieel is het besluit onjuist, want ik vind dat we onschuldig zijn. Maar voor hetzelfde geld hadden we twee punten in mindering gekregen, Dat is ook de reden dat we niet in hoger beroep zijn gegaan". Rest natuurlijk de vraag waar om arbiter Verheyen die bewus te woensdagavond niet in de sporthal in Noordwijk kwam op draven. Zat hij misschien lekker thuis voor de buis? Verheyen: "Ik zat wel thuis, maar niet voor de buis. Ik had een huis vol visite. Op 9 september ben ik na melijk jarig, al jaren. Dat weten ze bij de bond en bovendien heb ik afgebeld". bureau in Leiderdorp kennelijk het ene oor in en het andere weer uit is gegaan. Competitieleider John den Os: "Als een scheidsrechter zich af meldt, wordt er een ander aange wezen. Dat doet iemand anders hier op het bondsbureau. Wie dat was? Dat moet ik even nakij ken..". Wat kennelijk niet lukt, want Den Os keert uiteindelijk terug met de mededeling: "Het valt niet na te gaan. De zaak is mondeling behandeld en dat is al een uitzondering, want normaal wordt zoiets schriftelijk afgedaan.. Dus, je mag er van uitgaan dat deze zaak goed is uitgezocht". Met als logische conclusie dat de bond is vergeten een vervan ger aan te wijzen? Den Os: Dat niet direct, het staat slechts vast dat er die avond geen scheidsrechter aanwezig was. Hoe dat mogelijk is? Ik heb geen zin om deze zaak verder over hoop te halen. Ménken moet maar alsnog in beroep gaan, want de beroepscommissie is een hele inte gere commissie". Van de baan Jan Verbaan is Zwarte Wolf te hulp geschoten. Met onmiddel lijke ingang steunt de eigenaar van een autobedrijf de interre gionale zaalvoetbalclub, die be gin dit seizoen in conflict raakte met geldschieter Jaap Zwart. De eigenaar van twee sportzaken draaide de geldkraan "dicht, na dat hem was gebleken dat de Wolven de naam van zijn bedrijf niet bepaald positief uitdroegen. Voor coach Frans Stouten was dat reden om definitief met Zwart te breken. Omdat de club inkomsten van een geldschieter ontbeerde, hing het voortbe staan aan een zijden draadje. Tot dat deze week Jan Verbaan te hulp schoot. Die was op zijn beurt in onmin geraakt met 'zijn' zaalvoetbal club Leny's Boys, vernoemd naar Leny's Bar, een reeds lang geleden ter ziele gegane drinkge- legenheid op de Aalmarkt. Drie jaar geleden loste Verbaan de toenmalige geldschieter/bareige- naar Jan de Bolster af. Maar tot MT*\ redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser J "Spojisor Job van Hardeveld en Avanti-voorzitter Leon van der Werff in gespannen afwachting op Schiphol: 'Komt Yang Ying nu wel of niet?' Ze kwam dus uiteindelijk wel, de Chinese sparringpartner van Bettine Vriesekoop, die de Hazerswoudse tafeltennisster moet voorbereiden op de Spelen i i Seoul". op heden draagt de zaalvoetbal club de naam van Leny's Boys. geeft Verbaan op geheel eigen wijze van zijn ongenoegen blijk. "Het is toch ongelooflijk dat die naam nog steeds niet is ver anderd. Ik ben dat gewoon zat. Mijn geld stop ik nu in Zwarte Wolf' Veel schiet Verbaan daar ove rigens niet mee op, want voorlo pig zal de naam van die club niet veranderd kunnen worden. Ron van der Broek, penningmeester van Leny's Boys, is nogal ver baasd wanneer hij met het op stappen van de geldschieter wordt geconfronteerd: "Ik weet nergens van. Vreemd, want Verbaan is een zwager van me, dus zou je zeggen dat ik als een van de eersten van de kwestie zou moeten afweten. Hij is kwaad vanwege die naamsver andering die nooit is doorge voerd? Nou, ik ben daar heel lang mee bezig geweest. De schuld ligt bij de KNVB. Ik denk dat ze in Leiderdorp de zaak onnodig lang hebben vertraagd. Nota rieel was alles geregeld, maar omdat we destijds zijn vergeten een afschrift van de akte op te sturen, belandde de hele zaak er gens in de bureaulade. Maar naar mijn weten is nu alles gere- meldt de bestuurder die voor alle zekerheid nog even in zijn persoonlijke archief gaat gras duinen. Daar doet Van der Broek een interessante ontdekking: "Ik heb een sponsorcontract van Verbaan met ons zaalvoet balclubje gevonden dat loopt van 1 juli 1986 tot 1 juli 1989. Mijn lie ve zwagertje is dus contractueel verplicht nog anderhalf als onze sponsor op te treden. Zijn erger nis kan ik me overigens wel voor stellen, al heb ik geconstateerd dat na lang aandringen ook de bond eindelijk de volledige vere- nigingsnaam hanteert. Probleem daarbij is natuurlijk de lengte van de naam. Met een drieletteri- ge tegenstander is er niks aan de hand, maar zodra we op een te genstander stuiten die een wat originelere naam voert, moet de naam Leny's Boys/Autobedrijf Verbaan worden afgekort". Tot.. Leny's Boys. Verkeerde kant In het laatste en geheel ver nieuwde clubblad van Rooden- burg spreekt voorzitter Wiggers opnieuw zijn bezorgdheid uit over de desinteressebij leden om een bestuurstaak op zich te nemen. Hij verwijst daarbij naar de opvolging van Gé van Strien, de penningmeester van de Afde ling Leiden voor wie nog geen opvolger is gevonden. Bij zijn ei gen vereniging schijnt het alle maal nogal mee te vallen, zo heeft de jaarvergadering van de Noordclub hem geleerd. Wiggers besluit het stukje met een nogal verrassende sneer in de richting van UVS, dat de laatste tijd na drukkelijk in het nieuws was met de auto-affaire. "Met een (lease)auto ben je eer der bij die fatale finish, dus laten we nog maar trachten wat waar den te bewaren, voordat het echt 'finito' is". Uit die woorden spreekt af gunst. Volgens Wiggers moet het echter anders worden gezien. De voorzitter licht telefonisch toe: "Ik wil er alleen maar mee zeg gen dat wij daar nooit mee zou den beginnen. Met zo'n auto komt er sneller een einde aan het be staan van je cluppie. Met het be houden van waarden bedoel ik dat een club toch vooral op basis van liefhebberij moet worden ge leid. Dat wordt steeds moeilijker, maar je kunt het proberen". Opmerkelijk is dat juist Roo- denburg de laatste tijd veel tijd heeft gestoken in het werven van sponsors. Aan het begin Van dit seizoen organiseerde de club zelfs een feestelijke avondje. De club stelde de geldschieters met de nodige bombarie aan het pu bliek voor. Wiggers: "Ook wij moeten van de spon sors leven. Maar het geven van auto's vind ik een heel ander ver haal. Als vóorzitter van Rooden- burg zou ik dat inderdaad tegen houden. Ik vind het immers een stap in de verkeerde richting. Het amateur-idee gaat op die manier naar de knoppen. Daarom ben bijvoorbeeld ook zo blij dat die Vonk niet naar Rijnsburgse Boys mocht. Met die auto's gaan we de verkeerde kant op". Uitsmijters Daniëlle Oonk, vriendin van Ajacied John van 't Schip, in Voetbal: "Als vrouw van een bekende voetballer kun je er eigenlijk geen vaste baan op nahouden. Weet je wat het is? Je moet voor die jongens gewoon altijd klaar staan". "Waar Karpov in de twintig jaar van zijn publieke bestaan niet in was geslaagd, dat heeft Kasparov in één klap bereikt: mij sympathie voor Karpov bij brengen. Dat deed hij met zijn autobiografie Hoog Spel, die zo juist is verschenen en die een ex treem voorbeeld is van onbedoel de zelfontluistering" "Wanneer ik 's zondags niet thuis had moeten blijven, was ik zeven dagen per week op pad ge weest om te wielrennen of te schaatsen. Zo zie je, het geloof heeft, althans voor mij, ook zijn positieve kanten". Terzijde in Vrij Nederland: "Van zo'n saaie club als PSV kun je verwachten dat ze niets anders kunnen bedenken dan ZURICH (GPD) - "Heb je het al gehoord Rinus?". De stem van perschef Wim Jesse van de KNVB galmde boven alles en iedereen uit. "We zijn helemaal gek hier". In het Mövenpick- hotel in Zürich vierde de vaderlandse voetbaldelegatie de uitspraak van de commissie van beroep van de UEFA als een triomf. De herkansing die Oranje alsnog wordt gegund, werd een paar uur eerder even onwaarschijnlijk geacht als een overwinning van voetbaldwerg Cyprus op het Nederlands elftal. "Dit is precies waar we op hadden gehoopt", liet mr. Jac ques Hogewoning zijn hart spreken. Bijna zes uur leefde de bij afwezig heid van sectievoorzitter André van der Louw door Hogewoning aangevoerde delegatie tussen hoop en vrees. "Naarmate de tijd ver streek, werd het steeds spannender en werden we met de minuut nerv euzer. We vroegen ons hardop af', vertelde de vice-voorzitter van de generlei waarde en kan Nederland als achtste en laatste land worden bijgeschreven op de deelnemer slijst voor het Europees kampioen schap volgend jaar juni in West- Duitsland. Voorbeeld Niettemin blijft de ommezwaai sectie betaald voetbal, "of het wel gisteravond in Zürich opmerkelijk, goed voor ons was dat het zo lang Terecht heeft de Europese voet- duurde. Nu zeg ik, dat we niet onte- balunie zich heilig voorgenomen vreden hoeven te zijn en dat we emotioneel heel blij moeten zijn met deze uitspraak". paal en perk te stellen aan het voet balvandalisme en was het daarom niet zo vreemd dat er vorige week Want in tegenstelling tot "alle een voorbeeld werd gesteld. Vooral sombere prognoses streek de uit gelet op de reputatie die Neder- drie leden bestaande commissie landse voetbalsupporters in de van beroep de hand over het hart, loop der jaren hebben opgebouwd, en verzachtte zij het vonnis dat het Een kat in het nauw kan echter rare tuchtcollege acht dagen eerder sprongen maken. Handig profite- over het Nederlands elftal had uit- rend van de leemtes in de juridi- gesproken. Op 9, 13 of 6 december sche rechtspraak binnen de UEFA mag Oranje in het Ajax-stadion greep de KNVB alle middelen aan achter gesloten deuren, en zonder om de onschuld te bewijzen en radio of tv, opnieuw aantreden te gen Cyprus en wordt de vaderland ontlopen. Want in geval van winst waarna er voor de commissie van de ontmoeting op 16 december drie uiteindelijk weinig anders met de Grieken alsnog van nul en ADVERTENTIE Vandaag 21 november heren/waterpolo hoofdklasse LZ 1886 - ZIJL LGB Aanvang: 19.00 uur Vijf Meibad Deze advertentie wordt u aangebo den door Indonesisch Restaurant Surakarta Noordeinde 51 j tel. 123524 Voetbal afgelast delingen Dordrecht, Drente, Fries land, Gouda, Den Haag, Gronin- het tuchtcolle- gen, Haarlem, Leiden, Noord-Hol- ge dwong de KNVB er echter toe i: land, Nijmegen, Rotterdam en Twente alle wedstrijden voor van daag afgelast wegens de slechte ge steldheid van de terreinen. De volgende afdelingen van' de KNVB hebben ook alle wedstrij den voor morgen afgelast: Fries land en Groningen. "Tijdens die ondervraging heb ben wij uiteengezet", vatte Hoge woning naderhand het verweer van de KNVB samen, "dat er geen straf kan worden opgelegd als je geen schuld treft. Maar als het hele maal niet anders kan, en de KNVB moet toch gestraft worden, dan moet de wedstrijd tegen Cyprus desnoods maar worden overge speeld". Verwondingen Namens de KNVB had mr. H.H. Utermark er op gehamerd dat de overwinning van 8-0 niet mocht worden omgezet in een nederlaag van 3-0. „Zo'n straf is onjuist en niet in overeenstemming met de sportieve principes". Het was ook de eerste passage in een pleitnota van tien bladzijden, die de commis sie van beroep kort voor de zitting- werd overhandigd. Het tweede rap port bevatte alle medische aspec ten rondom het bomincident bij Nederland-Cyprus, toegespitst op Lachende gezichten bij de delegatieleden Co Greep, Jacques Hogewoning en Jan Huybrechts (v.l.n.r.) kort nadat bekend was geworden dat Nederland-Cyprus moet worden overgespeeld. (foto anp> de verwondingen die doelman An dreas Charitou aan de ontploffing zou hebben overgehouden. In het rapport spreekt prof. dok ter Co Greep de suggestie tegen dat de Cypriotische doelman niet in staat zou zijn geweest verder te spelen. En juist daarop baseerde de tuchtcommissie van de UEFA een week eerder de zware straf voor het Nederlands elftal. ker uitvoerig gehoord door de com missie van beroep. In zijn toelich ting besteedde De Bakker royaal aandacht aan datgene wat Neder land doet om het voetbalvandalis me te bestrijden en hoe daaraan wordt meegewerkt door het Sta dion Feyenoord. Hij kreeg daarbij steun uit onver wachte hoek, want een niet minder belangrijke bijdrage tot de straf vermindering leverde de Belgische waarnemer Delcourt, die verklaar de dat "de organisatie uitmuntend was en dat alle UEFA-instructies in de Kuip waren opgevolgd". De Kuip zelf evenwel blijft tot 31 juli 1990 uitgesloten voor UEFA- wedstrijden, zo bepaalde de be roepscommissie. Dit ondanks een "beleefdheidsbezoek" van Frits de Kimpe, directeur van het stadion Feyenoord, en mr. Jimmy Janssen van Raay als pleitbezorger. De commissie van beroep erkende de tweemansdelegatie niet als partij, maar hoorde het duo puur uit hof felijkheid geduldig aan. ZURICH (AFP) - De beroepscom missie van de Europese voetbalu nie heeft besloten de boete voor AC Napoli te halveren tot 25.000 Zwit serse francs, 35.000 gulden. De tuchtcommissie van de UEFA had de Italiaanse kampioen een boete van 50.000 Zwitserse francs opge legd voor wangedrag van een aan tal supporters. De schorsing van drie wedstrijden van Napoli's in ternational Carnevale bleef onver kort. De ongeregeldheden deden zich voor tijdens de wedstrijd in de eer ste ronde tegen Real Madrid. Car nevale kreeg de rode kaart te zien, omdat hij de Madrileense doelman Buyo opzettelijk schopte. De commissie van beroep van de UEFA bevestigde de straf voor de Zwitserse club Grasshoppers. De volgende wedstrijd in een Euro pees bekertoernooi dient minimaal 150 kilometer verwijderd van Zü rich gespeeld te worden. Ajax wil Wilson AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft FC Twente laten weten dat het Ul- rich Wilson tot het einde van dit seizoen op huurbasis wil overne men. De van orgine linkerverdedi ger zou na de verkoop van Peter Boeve tijdelijk de plaats van de eveneens vertrokken Sonny Silooy kunnen innemen. FC Twente, dat de transferrechten op Wilson heeft, wil allereerst afwachten aan welke voorwaarden de Amsterdamse club wil voldoen, alvorens het een beslissing neemt. Bovendien heelt Ulrich Wilson, die oorspronkelijk afkomstig is van Ajax, nog steeds een uitnodiging voor enkele proel- wedstrijden op zak van Ipswich Town, dat al eerder belangstelling voor de voetballer aan de dag leg"- de. overbleef dan genade voor recht te laten gelden. "Alle werk van de afgelopen da gen is in elk geval niet voor niks ge weest", aldus prof. dr. Greep zich kort na twaalven, een paar minuten nadat de twee bonden op de hoogte waren gesteld van de herziene straffen. Hogewoning weigerde desondanks te spreken in termen van overwinning of nederlaag. „Er is vanavond recht gedaan en wel op zo'n manier, dat gebleken is dat wij alle voorzorgsmaatregelen hebben genomen om iets dergelijks als in de Kuip is gebeurd te voorkomen. Meer kunnen wij niet doen". Op slag had de jurist ook alleen maar goede woorden voor de recht spraak binnen de UEFA. "Die is correct, dat is vanavond gebleken. De commissie heeft onze argumen ten aangehoord en gewogen, en heeft vervolgens besloten de straf ZEIST (ANP)-De KNVB heeft alle te vernietigen. Als de tuchtcom- voor vandaag vastgestelde wed- missie vorige week eenzelfde straf strijden in de districten West 2 en had uitgesproken", bekende hij Noord afgelast. Ook hebben de af- eerlijk, "zouden wij niet eens in be- de tegenaanval te gaan. Onder voering van mr. H.H. Utermark en prof. dr. Co Greep deed de voetbal bond dat met zo'n pijnlijke nauw gezetheid en met zoveel vinding rijkheid, dat zelfs de Cyprioten daar vannacht niets anders dan lof voor konden opbrengen. DEN HAAG (GPD) - Het deerde Rinus Michels geen seconde dat af gelopen nacht zijn telefoon rood gloeiend stond. De bondscoach was blij met de uitspraak van de UEFA en heel Nederland mocht van die blijdschap getuige zijn. "De commissie van beroep heeft recht gesproken in juiste proporties", kwalificeerde de bondscoach van nacht het nieuws dat hij net tevo ren vanuit Zürich had vernomen. Michels had zelfs ongevraagd zijn mening klaar voor het feit dat het beraad tot diep in de avond had plaatsgevonden. "De eerste uit spraak was een uiterst gevaarlij ke", aldus Michels. "Technisch en sportief gezien, was het niet in orde dat een land dat de kwalificatie al had gemist alsnog mogelijkheden kreeg. Een uitspraak die de basis principes geweld aandeed. Op die manier zou niet alleen de voetballe rij worden uitgehold maar zelfs het gevaar lopen een boemerang-effect op te roepen. De invloed van het vandalisme op het wedstrijdgebeu- ren was door die uitspraak direct aanwezig geweest. Daarom vind ik de omzetting van de straf in het overspelen van de wedstrijd een goede zaak. De hoogte van de geld straf en het spelen zonder publiek is van secundair belang. Het zal een wedstrijd met bijzondere aspecten worden. Sfeerloos, vreemd. Zeker is in elk geval dat wij ons onsterfe lijke belachelijk zouden maken als het nu nog fout gaat". "Ontzettend blij voor de reputa tie van het Nederlands voetbal. Maar vooral blij voor de spelers". Dat was de reactie van André van der Louw. De voorzitter van de sec tie betaald voetbal van de KNVB, die gisteren in Zürich verstek moest laten gaan, liet echter ook een waarschuwend woord horen: "Laten we in onze blijdschap niet vergeten, dat het incident een enor me waarschuwing voor het Neder landse voetbal is geweest. We zijn nu ontsnapt, maar laten we ons rea liseren, dat bij herhaling iets vrese lijks te gebeuren staat". In huize Van Breukelen heerste vooral een uitbundige stemming. "Als de wedstrijd tegen Roda JC niet op het programma had ge staan, had ik nu nog een paar fles sen open getrokken", verzekerde de sluitpost van PSV en Oranje. Ik ben heel erg blij met die herziene uitspraak. Een uitspraak die in mijn ogen een stuk rechtvaardiger is, dan die van verleden week. En natuurlijk is het spelen van een wedstrijd zonder publiek een cri me, maar dat is in elk geval eerlij ker dan in Griekenland om kwalifi catie spelen tegen een ploeg die ei genlijk al uitgeschakeld was". Ploegmakker Gerald Vanenburg was al evenzeer in zijn schik met de verrassende wending in Zürich. "Als ik normaal gesproken daags voor een wedstrijd om twaalf uur 's nachts uit mijn bed wordt gebeld, kan ik iemand wat aandoen. Nu maakt het niets uit. Dit is fantas tisch, grote klasse. We moeten nu wel nog spelen, maar we kunnen het zelf afdwingen. Ronald Spelbos kon zijn ogen niet geloven toen hij gisteravond op teletekst het voor Oranje zo goe de nieuws las. "Ik heb de gedach ten aan het beroep steeds gepro beerd te verdringen. Vorige week had ik op een voor ons positieve straf gerekend en toen viel het enorm tegen. Vandaar dat ik me zelf geen hoge verwachtingen meer wilde toestaan. Uiteraard ben ik nu weer in de wolken. Ik heb bijna door de kamer gedanst. Aldus de Ajacied die zich echter niet nog ze ker weet van het EK. "Laten we eerst maar even professioneel doen en van Cyprus winnen, daarna kan er worden gefeest". De geroutineerde verdediger is tevreden over de inzet van de KN VB die naar zijn smaak alles uit de kast heeft gehaald om voor Oranje te redden wat er nog te redden viel. "Het is uiteraard logisch dat de KNVB zich niet bij de straf heeft neergelegd, maar ik heb toch waar dering voor de werkwijze van de bohd. Ook de UEFA valt me reuze mee. Ik snap heus dat de UEFA een daad heeft willen stellen, maar ik vind het ook klasse dat men zich niet te groot voelt om eens iets in te slikken. Ik denk dat de beroep scommissie heeft ingezien dat je onmogelijk een aantal volledig on schuldige spelers kunt straffen". Met Griekenland dat zich ruim een week weer kanshebber heeft mogen wanen maar dat nu vrijwel definitief uit de boot is gevallen heeft Spelbos geen medelijden. "Die mensen hebben natuurlijk geen enkel recht van spreken. Ik kan me voorstellen dat ze vorige week hun kans roken maar hier valt niets op af te dingen. Ze waren uitgeschakeld en dan hoeven ze verder niet te zeuren". Toch kon de woordvoerder van de Griekse voetbalfederatie, Con- stantijn Kiape, zijn teleurstelling over de uitspraak van de beroep scommissie amper onderdrukken Kiape: "De connecties van de Ne derlanders hebben dus goed ge werkt". Zelf had hij, zo verklaarde hij. ge speeld met de gedachte dat Neder land bij nader inzien slechts een punt zou moeten inleveren, in welk geval Griekenland met zoiets als 10-0 van Nederland zou hebben moeten winnen om de eindronde te halen. ADVERTENTIE Zondag 14 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19