Noordwijks bejaardenhuis voert groeps verzorging in Hervormde kerk Abbenes moet dringend opgeknap Opvang van aantal demente bejaarden in 'huiskamer' Muren scheuren in eeuw oude gebouw 'Noordwijk sjoen it' NOORD WIJK - Het bejaardenhuis Groot Hoogwaak in Noordwijk aan Zee heeft als een van de eerste huizen in de regio, groepsverzorging ingevoerd. Tien tot twaalf demen terende bejaarden worden dagelijks opgevangen in een als huiskamer ingerichte ruimte waar ze intensief worden be geleid en verzorgd. Elke dag worden er activiteiten georga niseerd en de maaltijden worden gezamenlijk genuttigd. Groepsverzorging, ook wel het huiskamerproject genoemd, heeft volgens directeur H. IJzerman gro te voordelen. IJzerman: "Een zwaar demente bejaarde is gede soriënteerd, verward en vaak inac tief. Door een intensief activiteiten programma aan te bieden, wordt het isolement doorbroken waarin deze mensen vaak zitten. Het ge heugen wordt geprikkeld hetgeen een verergering van de dementie kan voorkomen". Groepsverzorging is méér dan het opzetten van een activiteiten programma. In Groot Hoogwaak is speciaal voor deze vorm van zorg een ruimte als huiskamer inge richt. Een tv, een breihoek, gezelli ge stoelen en zelfs een kanarie ont breken niet. De groep is de hele dag in de ruimte aanwezig en eet er ge zamenlijk. IJzerman: "We trachten hier zo veel mogelijk de situatie van vóór de opname in het huis na te bootsen. Dat geeft opnieuw een prikkeling van het geheugen. Bo vendien zorgt het ervoor dat de mensen zich socialer opstellen en uit hun isolement komen". De groepsverzorging is voortge komen uit het activiteitenprogram- door Monica Wesseling ma dat al in 1984 in Groot Hoog waak werd ingevoerd. Evenals de andere bejaardencentra in het land werd ook het Noordwijkse tehuis geconfronteerd met een verschui ving in de geestelijke en lichamelij ke gezondheid van de bewoners. De directeur: "Vroeger ging ieder een die 65 jaar werd, automatisch naar het bejaardenhuis. Nu worden alleen diegenen opgenomen die zichzelf riiet meer kunnen verzor gen. Dat is op zichzelf een goede ontwikkeling, maar heeft wel grote gevolgen voor de tehuizen". Dementie Procentueel is het aantal demen te bejaarden in het huis de laatste tien jaar sterk toegenomen. "Slechts tien procent van de oude ren dementeert. In het huis is het percentage dementen natuurlijk veel groter. Diegenen die zichzelf nog kunnen verzorgen blij ven-im mers thuis wonen". Psycho-geriatische patiënten (oudèren met een verminderd geestelijk vermogen) stellen ande re eisen aan de verzorging dan mensen die wel oud, maar niet ziek zijn. Om te voorkomen dat demen ten in een toestand van volstrekte lethargie vervallen, moeten ze zeer intensief worden begeleid. Elke keer opnieuw moet het geheugen worden geprikkeld om daarmee de verwardheid enigszins te vermin deren. "In Groot Hoogwaak zijn altijd veel activiteiten georganiseerd. Toen we echter een aantal jaar gele den werden geconfronteerd met een toenemend aantal demente be jaarden, hebben we besloten een intensief activiteitenprogramma op te zetten. Het huiskamerproject is daarvan een direct uitvloeisel. De groepsverzorging gaat echter verder. Het huiskamerproject gaat uit van acceptatie van de dementie. We gaan niet met allerlei deskundi gen aan die mensen sleutelen, maar trachten slechts hen het leven zo aangenaam, mogelijk te maken. Omdat ook de demente zelf daarbij gebaat is, trachten we wel door middel van het activiteitenpro-, gramma, de voortschrijdende de mentie zo veel mogelijk af te rem- Hoewel het huiskamerproject pas een week 'in werking is', zijn de reacties van de deelnemers en hun familieleden volgens de directeur uitermate positief. "Het is voor vrij wel iedereen heel moeilijk om de mentie van een van de ouders te ac cepteren. Een vermindering van de geestelijke vermogens blijft een moeilijk te bespreken zaak. Voor de kinderen is het daarom heel ple zierig als ze zien dat hun vader of moeder zich prettig voelt". Ontlasten IJzerman heeft met de groeps verzorging ook beoogd de andere bewoners van Groot Hoogwaak te ontlasten. Zwaar demente bejaar den gaan vaak 'zwerven' door het bejaardenhuis. Voor de andere be woners is het niet prettig wanneer een demente plotseling hun kamer binnenkomt of op andere wijze de normale gang van zaken verstoort. In Groot Hoogwaak wonen, zo legt IJzerman uit, drie groepen be jaarden. Naast de zwaar dementen, zijn er bejaarden met zogeheten psycho-sociale problemen. Geeste lijk is er niets mis met hen, doch ze missen het vermogen tot normale sociale omgang met de mede-be woners. Eenzaamheid, depressivi teit en inactiviteit kunnen hiervan het gevolg zijn. Om het leggen van contacten te vereenvoudigen, wor den ook voor deze groep bejaarden allerlei bezigheden zoals het be spreken van de krant, handwerken en kaarten, georganiseerd. De derde groep zijn de bejaarden die zichzelf prima staande kunnen houden. Ze hebben wel lichamelij ke en huishoudelijke verzorging nodig, maar zoeken-zelf contacten en activiteiten. Groepsverzorging legt, in .tegen stelling tot wat zou worden ver wacht, een grotere druk op het be schikbare personeel. Naast het ver H. IJzerman temidden van de bejaarden in de huiskamer: "De groepsverzorging is niet alleen goed i mente bejaarden, maar geeft ook meer rust in het huis". (foto w zorgend en verplegend personeel zijn er vijf dagen in de week een be roepskracht en een vrijwilligster voor de begeleiding van de activi teiten. IJzerman: "We hadden al te kam pen met een tekort aan personeel. Voor de 85 bewoners van Groot Hoogwaak zijn er 50 personeelsle den. Dat is voldoende mits het me rendeel van de bewoners geestelijk en lichamelijk gezond is. Nu alleen diegenen die zichzelf niet meer kunnen verzorgen, in het huis wor den opgenomen, is het aantal per soneelsleden niet langer toerei kend". Groot Hoogwaak hanteert het principe dat elke bewoner er tot zijn of haar dood mag blijven. Het verzorgingstehuis neemt daarmee taken over van de verpleegtehui zen. De directeur: "In eén verpleeg tehuis werken evenveel perso neelsleden als er bewoners zijn. Dat geeft een goede indicatie van ons tekort aan personeelskrach- ten". Er moeten volgens IJzerman drie full-time krachten bijkomen. Inmiddels heeft de directeur een aanvraag hiervoor de deur doen uitgaan. De provincie moet hier voor de nodige financiële middelen verschaffen. "Tot nu tóe is de pro vincie niet al te scheutig geweest met geld. Hopelijk wordt deze aan vraag wèl gehonoreerd". De direc teur is ook op zoek naar extra vrij willigers. Er is een grote groep Noordwijkers die geregeld in springt, maar door de uitbreiding van het activiteitenprogramma zijn er nog meer vrijwilliegrs nodig. Weekeinde IJzerman wil het huiskamerpro ject nog verder uitbreiden. Omdat de ruimte beperkt is en uitbreiding van het bejaardenhuis vooralsnog niet in het verschiet, kunnen er niet veel meer bejaarden aan het pro ject deelnemen. De groepsverzorging wordt nu evenwel vijf dagen per week gerea liseerd. Op zaterdag en zondag zijn er geen speciale activiteiten voor de demente bejaarden. In het weekeinde eten zij net ah re bewoners van Groot I op hun kamer. De directei. in het weekeinde de groc houden. IJzerman: "Van maan da met vrijdag zie je de dec.' aan het project langzaam en. In het weekeinde ver weer vrij snel in lethargie nogal veel moeite koe. maandag de draad weer ken. Door ook op zaterda dag activiteiten te organ i de huiskamer draaiende t zorg je voor een stuk c< Dat komt de gemoedsr bewoners ten goede". Uitbreiding van het p kent wel een extra aa> personeel. Hoewel het peren is met de beschi. kracht, denkt IJzerman t ding van het project toe is. "De inzet van het p echt fantastisch. lede. achter dit project. Mei krachten moet het moj ook in de weekeinden d mer draaiende te houden B. van 't Riet: "De tweede tegenvaller binnen betrekkelijk korte tijd". ABBENES - De hervorm de kerk in Abbenes is drin gend aan een opknapbeurt toe. Het voegwerk van de muren verkeert in een der mate slechte staat, dat er flinke scheuren in de muren zijn ontstaan. Ook zit een groot aantal stenen van het ruim een eeuw oude bouw werk los. Waarschijnlijk als gevolg van het verdwijnen van de specie uit de voegen 'slaat' bovendien het vocht door de muur. In de kerk zijn daardoor flinke vocht- plekken zichtbaar. door Kees van Kuilenburg Naar een grove schatting van presi dent-kerkvoogd B.W. van 't Riet is alleen al met het herstellen van het voegwerk een bedrag van ongeveer 30.000 gulden gemoeid. "Daarnaast moet er nog het een en ander wor den geschilderd en ook die vocht- plekken in de kerk moeten worden verholpen. We kunnen er rustig uitgaan dat de totale kosten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag o Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: H. Meyer, Stokroos laslaan 24, tel: 412166, spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Bergmeijer, tel: 121701, spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel: 126371, spreekuur: Minnebroers- gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgehs, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel: 134345.- zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, Fruin- laan 11, tel: 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Huibers, tel: 897577. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Paga- ninistraat 1, tel: 314349. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel: 720936, spreekuur: Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: J.L. Schaefer, Rijns- burgerweg 11, tel: 173964. Leiderdorp za: P. van 't Woud, tel: 410070, spreek uur: Hoofdstraat 40; zo: L. Middendorp, tel: 895525, spreekuur: Peppelschans K14; beide dagen spreekuur van 12.30 10 u a 7.30 v G. A. der Steenhoven, Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: S.M. Plateel, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 766426. Warmond L. Lempers, Churchillaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: Mevr. I. Spelt, tel: 11844, spreekuur: Van Groeneveldlaan 17; zo: M.v.d.Feen, tel: 18309, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 20 tot vr. 27 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Wassenaar, tel: 070-11350. DIERENARTSEN. Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest en Mevr. C.E. Birnie, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidscheridam, tel: 070-275450. Leiden, tel: 071-764058. J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leids- chendam, tel: 271110; M. Kramer, He renweg 11. tel: 453583/14546; J. Thijsse, Surinamestraat 52, tel: 460040. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel: 071- 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaah 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Wassenaar - Mevr. K. Sutiono, Kon. Ma rinelaan 29, Voorschoten, tel: 01717- 5009, spreekuur: van 17.30-18 uur. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. veel hoger zullen worden", aldus Van 't Riet. "Wat de opknapbeurt ons precies gaat kosten is nog niet duidelijk. Daar moeten specialis ten aan te pas komen". Overigens ziet het er niet naar uit dat al spoedig met de opknapbeurt een begin kan worden gemaakt. De subsidiepot van de gemeente Haar lemmermeer ten behoeve van de stads- en dorpsvernieuwing, waar op de kerkvoogdij een beroep wil doen, is voor volgend jaar al ver deeld. Binnenkort gaat niettemin hét verzoek bm financiële steun, opgesteld door de kerkvoogdij van de Abbenesser hervormde ge meente, naar het gemeentebe stuur. "We hopen dan in 1989 en 1990 op een bijdrage van de gemeente. Daarnaast zullen we nog naar an dere wegen voor financiële steun moeten zoeken en zelf actie moe ten voeren, want 100 procent subsi die krijg je toch niet van de ge meente", zegt de president-kerk voogd. Waarschijnlijk organiseert het kerkbestuur volgend jaar een ba zaar en een kienavond. Met derge lijke acties, die eens in de twee jaar worden gehouden, probeert de 360 zielen tellende hervormde gemeen te de inhoud van de kas wat op te vijzelen. Het zijn acties die gemid deld tussen de 5.000 en de 10.000 gulden opbrengen. "Soms zit er een uitschieter bij en is het eindbe drag 15.000 gulden. Daar betalen we dan weer het normale onder houd van de kerk en de pastorie van", zo schetst Van 't Riet de ma nier waarop er geknokt moet wor den om de financiële eindjes aan el kaar te knopen. Tegenvaller Een extra tegenvaller voor de hervormde gemeente uit het pol derdorp is dat ze juist begin dit jaar al een flinke strop te verwerken heeft gekregen. Door de strenge vorst bevroor in januari de verwar ming in het kerkgebouw en ont stond er een schadepost van 15.000 gulden. Dank zij zelfwerkzaam heid werd 4.000 gulden bespaard, verder kreeg de gemeente een bij drage van 9.000 gulden van de ge nerale synode van de Hervormde Kerk. Aan dat fonds dragen jaarlijks al le plaatselijke hervormde gemeen ten een bepaald bedrag af. "Je hoort nog wel eens opmerkingen dat uit die pot geld verdwijnt naar bijvoorbeeld de vredesbeweging of anti-apartheidsorganisaties. Dat kan wel zo zijn, maar toen wij aank lopten kregen ook wij steun en dat wil ik dus wel even kwijt", aldus de Abbenesser. Het herstellen van ming in de kerk werd meteen aan gegrepen om de uit 1959 stammen de olieverwarmingsketel te ver vangen door een ketel die op gas wordt gestookt. "Daar waren we op een bepaald moment toch aan toe geweest, maar we hadden er niet op gerekend dat ons spaargeld al zo snel gebruikt moest worden". Dokter Heije De kerk die langs de Hoofdweg in Abbenes staat is ruim 100 jaar oud. De eerste steen werd in 1868 gelegd door Sophia Heije, de doch ter van de legendarische huisarts dr. J.P. Heije uit de Haarlemmer meer Deze arts heeft een belangrij ke rol gespeeld bij de medische zorg en het onderwijs in de polder gemeente na de drooglegging, maar ook op andere gebieden maakte hij zich verdienstelijk voor de eerste bewoners van u - Haar lemmermeer. Zo schonk bij bij voorbeeld de hervormde gemeente in Abbenes de grond voor de bouw van het kerkgebouw. "Een man die terecht in de hele polder in ere wordt gehouden", aldu Van 't Riet. In 1959 is de kerk die numentenlijst staat, ge'. taureerd. Onder andere die sinds de ingebruikn' kerk stonden, werden De banken die ervoor i kwamen, werden door lige kerkbestuur gekoci "Ik ben toen nog met die in die jaren pre voogd was, in de Gn Breda naar de banke ken. Het kerkbestuu'- men dat die banken tc dat bleek inderdaad ze ge tijd later konden ze t. worden geplaatst", aldi bestuurder. :>p de Mo- eel geres- banken m Breda, ijn vader, ent-kerk- Kerk in ezen kij- ,:ijn. Eni-, onze kerk de kerk- NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk heeft gesjoemeld bij het afkopen van het recht om in de voormalige discotheek Paal 88 aan de Oude Zeeweg opnieuw een bar- dancing te exploiteren. De ge meente kocht dit recht voor een be drag van 25.000 gulden van de hui dige eigenaar van het pand. De vo rige eigenaar, L.H. Oliemans, be weert nu dat dit recht zijn eigen dom is, omdat het bij de verkoop van het pand niet op de nieuwe ei genaar is overgegaan. Oliemans schrijft in dit in een brief aan burgemeester en wethou ders van Noordwijk. Volgens Olie mans heeft hij de gemeente Noord wijk destijds het zakelijk recht te koop aangeboden. "Ik heb wethou der Admiraal verschillende keren gevraagd of het mogelijk was het zakelijk recht om in het pand een bar-dancing te exploiteren, aan de gemeente te verkopen. Telkens weer zei de wethouder dat de ge meente hiervoor geen geld had.-Na de verkoop van het pand aan de nieuwe eigenaar was de verkoop van het recht echter binnen de kortste keren geregeld". Oliemans beschuldigt zowel de wethouder als de nieuwe eigenaar van malversaties. "Ik wens op de merken dat één y:mi de huidige ei genaren, de heer Visser, een broer is van het ex-raadslid mevrouw E. Visser. Ik kan me dan ook niet aan de indruk onttrekken dat er on rechtmatige handelingen hebben plaatsgevond :f, aldus Oliemans in zijn brief. Oliemans sU'i dat hij het pand nooit zou hebb> n verkocht als de gemeente bereic! was geweest de sanering van hel bedrijf te betalen. Oliemans voert aan dat hij nog steeds eigenaar is het recht om een bar-dancing te ploileren. Bij de verkoop van h pand aan de Oude Zeeweg is de ;,n entaris niet meeverkocht. "Het pand is overge dragen zonder '...eslemming om hét bedrijf voo te zetten. Dat zou alleen mogelijk. jn als ook de in ventaris was overgedragen". Vol gens Oliemans had de nieuwe eige naar van het pand het recht niet kunnen Vérkopen omdat hij daar van geen eigenaar was. De Noordw.jker denkt dat de nieuwe eigenaar nog voor de koop gesloten werd. een mondelinge toezegging ha van de wethouder had gekregen er de afkoop van het zakelijk ree i"Die voorkennis van Visser heelt mij 50.000 gulden gekost, omdat de inventaris niet werd overgen u n". ZATERDAG 21 NOV. verzamelbeurs van de Vereni ging De Verzamelaas in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare, vanaf 10.00 uur. bingo-avond bij speeltuinvere niging Prinses Beatrix aan de Schubertlaan, aanvang 20.30 uur. Sint Nicolaas-wandeltocht van Wandelsportver. Zuid-West, over afstanden van 5 tot 40 km, start bij 't Parlement aan de Nieuwstraat, starttijden tot 14.30 uur; 's avonds bingo, aanvang 20.00 uur. optreden van Hot Club de Fran ce. gitaarmuziek, 21.30 uur in Droomfabriek Art Centre aan de Oude Singel. vogelshow van 'De Vogelvrien den' van 10.00 tot 17.00 uur in het Vijfhovenhuis van Hoflaan 169. toneelvereniging Litteris Sa crum uit Leiden speelt 'Het Be drog' van Harold Pinter, aanvang toneelvoorstelling 'De vrou wenhater' en 'Een schat van een buste', aanvang 19.45 uur in wijk centrum Zijlkwartier, Van der Warmond aankomst Sinterklaas aan de Gemeentehaven om 13.30 uur, vervolgend rondrit door het dorp. pleintje bij de Pomp, van 14.00 tot 17.00 uur. Wassenaar aankomst Sinterklaas om 14.00 uur aan de Haven, daarna tocht via Haven tot Astra theater, voorstelling 'Nero' door Echte Zoeterwoude toneelvoorstelling 'Zachtjes met de deuren' door Utopia To neel, aanvang 20.30 uur in 't Cen ZONDAG 22 NOV. Leiden lezing met dia's door dr. Munni- n het Rijksmuseum voor Vol- naarse Slag (laatste parkeerter rein links), over diverse afstanden, aanvang 11.00 uur. bijeenkomst in buurthuis 't Spoortje met o.a Turkse, Marok- kanse, Surinaamse, Chinese en Nederlandse vrouwen, tevens op treden van dansgroepen, aan vang 13.00 uur. koffieconcert door Ronald Brautigam, aanvang 11.30 uur in de Stadsgehoorzaal. vogelshow van 'De Vogelvrien den' van 10.00 tot 17.00 uur in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. Usse - pluim- en kleinvee-tentoonstel- ling van 9.00 tot 17.00 uur in de Hobaho-hallen. Warmo :d Sint Nicolaasmarkt op hc pleintje bij de Pomp, van 13.00 tc met Frits Katee en nette Cordee, aan- r in Boerderij Meer- Wossenaar optreden v. en Stanley H - vang 13.30

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15