MINI PLAYBACK SHOW! Nieuwbouw ruim drie miljoen duurder 'Haaswijk' komt met lijvig wensenlijstje Gemeentehuis nu 'ruime Opel Kadett' BRANDWEERLIEDEN GEHULDIGD Nieuwe cijfers Voorschotens gemeentehuis verrassen fractievoorzitters ZATERDAG 21 NOVEMBER 1987 NIEUWSWEEK organiseert samen met St. Nicolaas en zijn Pieten MINI PLAY BACK SHOW o.l.v. Olaf Hoenson in de Leidse Stadsgehoorzaal. Zaterdag 5 december a.s. Aanvang: 14.30 uur. Toegangsprijs: 2,- per kind. Kaarten verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. De opbrengst komt volledig ten goede aan kinderen die tijdens de komende feestdagen zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis van Leiden LEIDERDORP - Een aantal Leiderdorpse brandweerlieden zijn gisteravond gehuldigd in de gemeentewerf- kantine aan de Simon Smitweg. Burgemeester Bruggeman speldde vier brandweerlieden die ieder twintig jadr in dienst zijn van de vrijwillige brandweer het brandweerkruis op. Het ging om de heren G. Anker, P.C.W. van de Hoogt, J.P. van Straten en C.B. van Tol. Verder kregen vijf anderen een vrijwilligersmedaille en overhandigde de burgemeester zeven brandweerlieden die examen hebben gedaan hun diploma's. (foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - Hoewel de cij fers anders lijken te spreken, is het Voorschotense gemeentehuis langs de Leidseweg sober gewor den. Goed, dat wel, maar zeker niet luxe. Geen Mercedes, maar een rui me Opel Kadett, zoals de architect J.H. Kooreman aangeeft. De sober heid spreekt vooral uit de vertrek ken, waar vanaf maandag publiek kan komen. "Die zijn vrij klein van omvang. Het is zeker geen groot stadskan toor geworden", zegt de architect. Zo heeft een ambtenaar van het mi nisterie van financiën veel meer bruto meters tot zijn beschikking dan zijn Voorschotense collega. Door het gebruik van inbouwkas- ten en andere handige opbergsys temen is dat bescheiden volume echter "optimaal benut" en "hou den de gebruikers veel ruimte over", aldus gemeente-secretaris H. Overbosch. Hij prijst de architect dat hij in een tijd vol evoluties en revoluties op ruimtelijk gebied, systemen heeft gevonden die praktisch én mooi zijn, vooral in combinatie met het nieuwe, lichtgrijze meubilair, de modieuze vloerbedekking en verlaagde plafonds. Toch zijn ook die dingen relatief goedkoop, bena drukken de twee. "Op de markt zijn voldoende din gen die 1,5 tot 2 maal duurder zijn", stelt Kooreman. Bovendien heb ben B en W nog eens ruim 40.000 gulden van de prijs afgehaald na dat de raad over de acht ton viel. De plastic repen van de verlaagde pla fonds zijn ronduit laaggeprijsd, de vloerbedekking is meer dan een voudig en de gebruikte bakstenen zijn heus goedkoper dan een gul den. Heet het. De drie hoge pijpen op de klok- ketoren, die het gemeentehuis iets vertikaals geven, zijn heel wat min der luxe dan ze moeten lijken: "Zulke dingen worden ook in het Westland gebruikt, met wat ijzer- draad erop". Er staan nogal wat extra kosten tegenover. Bouwprijzen stijgen snel, ontwikkelingen zijn storm achtig en het programma van eisen was niet volledig, voeren de twee aan. Voor dergelijke kwesties was er aanvankelijk één ambtelijke contactpersoon. September vorig jaar werd een aparte werkgroep huisvesting ambtelijk apparaat in het leven geroepen. De gemeentesecretaris was voor zitter, de gewone leden werden ge- recruteerd uit het architectenbu reau, de verschillende gemeentelij ke directies en bouw en woningtoe zicht. Eens in de drie weken bogen ze zich over de aankleding, huis- vestingsvragen en het meer- en minderwerk. Ze kookten raads voorstellen voor, stelden een ver huisplan op en bekeken hoe afde lingen pijnloos konden worden sa mengevoegd, met hooguit wat ver schuivingen maar geen afvloeiin gen. De verhuizing is inmiddels ach ter de rug. Begin deze week gooi den ambtenaren hun overbodige troep weg en pakten ze hun waar devolle spullen in, gisteren en eer gisteren zorgde een verhuisbedrijf voor het vervoer en pakten ambte naren uit. "Het was een erg ontre gelend proces en' we hebben er al les aan gedaan om het zo kort mo gelijk te laten duren", aldus de ge meentesecretaris. Bezoekers waren even niet wel kom, de telefoon deed het gisteren niet en alleen burgerzaken werkte tamelijk onverstoord. Maandag is de grote trek voorbij en kan Voor schoten kennismaken met de nieu we 'publieksvriendelijkheid'. Ambtelijke leiding en B en W heb ben het begrip omhelsd, maakten er een "permanent aandachtspunt van" en laten dat overal blijken. Al leen het moederhuis, met kamers van B en W-leden en dé raadzaal, ligt nog vol puin. De bezoeker van het gemeente huis komt eerst langs een centrale balie met twee dames. Zij verwij zen, delen folers uit en nemen - ook tussen de middag en na vijven - de telefoon aan. Op de verschillende afdelingen hoeven bezoekers niet langer tussen bekraste en beplakte kastjes in te wachten, want daar zijn balies gekomen. Drukbezoch te afdelingen kregen nissen en spreekkamers met matglas. Die zijn heel wat privacy-vriendelijker dan de zitplaatsen in de oude, vaak lange gangen. "Natuurlijk, het ging best goed en het gebeurde met de beste in tenties. Maar nu gaat het gewoon beter", aldus Overbosch. Ook amb tenaren zijn beter af. "Lijnen zijn zo kort mogelijk geworden. En er zijn geen fysieke en psychische barrières meer", vat de eerste amb tenaar krachtig samen. "Het is geen groot, zakelijk kan torencomplex geworden, maar een gebouw dat bezoekers en gebrui kers een gevoel van gezelligheid geeft", stelt Kooreman. "Alle wan delingen zijn plezierig". Het begint al op de leeggemaakte, langzaam oplopende binnenplaats met "uit nodigend glas rondom". Binnen zijn er doorkijkjes, aardige halle tjes en veel glas. Vroeger was dit alles veel min der. "Dan had je aan de ene kant van de weg de gemeenteflat en hier het moederhuis met een stukje fi nanciën en terzijde wat gebeurte nissen: een ietwat versleten fiet senstalling en als je heel slim was kon je hier je auto parkeren. Het ge bouw van bestuurszaken stond wat separaat en de Parkzaal viel er wat buiten", betoogt de architect. In 1985 werd de Parkschool op geknapt, de Parkzaal gesloopt en voelde Kooreman zich geroepen "een nieuw gedeelte te voegen bij wat er al stond en een groot, harmo nisch gebouwencomplex te cre ëren". Muren van baksteen dus en met pannen gedekte daken. Over twintig jaar moet het nieuwe ge deelte niet direct te onderscheiden zijn, zal alleen opvallen dat het meer glas heeft. Hei Voorschotense gemeentehuis rond 1930. Op de plek van de Koningin Julianalaan stond het huis van huisarts A.J. Duymar van Twist. VOORSCHOTEN - De aan passingen in, aan en rond het Voorschotense gemeen tehuis kosten 8,3 miljoen en geen vijf miljoen, zoals twee jaar geleden werd voorge spiegeld. De nieuwe cijfers, aan de vooravond van de openstelling verstrekt, ver rassen de fractievoorzitters flink. In hun schattingen komen de kos ten keurig in de buurt van wat de partijen altijd hebben gewild: vijf ofhooguit zes miljoen. Alleen WD-hoofdman H.J. Willemsen komt aardig in de richting met ze ven miljoen. Geconfronteerd met de echte getallen zegt J. Aikens (D66) "Jeetje" en laat F. ten Have (CDA) weten dat "bouwprojecten altijd duurder uitpakken dan je denkt, zeker wanneer je de raming uitkleedt". door Paul van der Kooij Mevrouw M. Breunesse (Pvd A/PPR) wil eerst "duidelijkheid hebben". Enkele uren later stelt ze dat "hoe hoog het bedrag ook mag zijn", de goegemeente wel enkele dingen moet meewegen. Eén: ja renlang heeft Voorschoten, als rij ke gemeente, slecht voor ambtena ren gezorgd. Zij werkten in een zooitje, hun arbeidssituatie was niet ideaal. En twee: kan Voorscho ten het project trekken? Moet de gemeente er gigantische veren voor laten of belastingen fors ver hogen? Het antwoord is volgens haar 'nee' en het beeld duidelijk. Eind 1985, enkele maanden voor dat de raad het een bouwkrediet goedkeurde, sprak haar partij an dere taal. Er moest een kredietpla fond komen. De aanpassingen aan de Parkschool, het gebouwtje van bestuurszaken en het moederhuis mochten, samen met de twee ver diepingen hoge nieuwbouw op de plek van de Parkschool en de iets lagere nieuwbouw achter be stuurszaken, hooguit vijf miljoen kosten. De partij wilde dat via een We kregen zoiets van: ja, doe maar", herinnert fractieleider J. Ai kens zich: "Het werd echt van kwaad tot erger". Vooral "de rondleiding langs het bestaande meubilair" heeft hem gestoord. "Alsof je langs een ont wikkelingsgebied werd geleid, door de sloppen liep. Rommelige, vieze bureaus, echt prachtig in scè ne gezet". Aikens stemde tegen het- meubilair-voorstel en CDA'er Ten Have doet daar laconiek over: "Ik weet zeker dat, wanneer er geen nieuw meubilair gekomen was, Ai kens bij de opening schande had geroepen en er enkele jaren later toch nieuwe spullen waren geko men". Ook de PvdA/PPR-fractie vindt de D66-schets onvolledig. "Als het college ruim op tijd met een voorstel komt dat niet precies is doorgerekend, zegt de raad: 'nat te vingerwerk'. Als B en W dan hun huiswerk overdoen, wordt èr nog moeilijk gedaan en roept men dat het zo laat is", stelt fractieleider mevrouw M. Breunesse. CDA'er Ten Have hoopt dat bur gemeester en wethouders constant hebben geweten wat ze deden en vindt dat raadsleden niet teveel op de stoel van de wethouder moet Gemeentesecretaris H. Overbosch (l) en architect H.J. Kooreman r) achter de nieuwe parkvleugel van het gemeentehuis: "Het gebouw geeft gebruikers en bezoekers een gevoel van gezelligheid". (foto Holvast) gaan zitten, maar zich meer tot con trole achteraf moeten beperken. Vooraf is een "overmaat aan infor matie verstrekt, compleet met pro gramma van eisen" en daarna moest de raad zich niet overal mee bemoeien. Belangrijke zaken keur den politici met open ogen goed, het aantal voldongen feiten noemt hij gering: "En ik hoop dat B en W goed hebben beseft wat ze voor stelden". Onbehoorlijk Mevrouw Breunesse begrijpt heel goed dat steeds nieuwe din gen opkomen: "Als je thuis nieuwe vloerbedekking neemt, past je bank er opeens niet meer bij en zo blijf je bezig". Met grote projecten is al net zo en raadsleden moeten dan niet te krenterig doen: "Als je dat via de ambtenaren hoorde dat men steeds maar moest onderhan delen, dacht ik: waar zijn we toch mee bezig?" De meeste dingen wa ren onvermijdelijk en wanneer de raad nee had gezegd, had dat tot onbehoorlijk bestuur geleid. De WD, die het project vooraf met een kameelneus vergeleek, vindt dat die angst deels is uitgeko men. Door een beter projectmana gement hadden de grote kosten- overschreidingen voorkomen kun nen worden en een doelmatiger ge bouw had veel extra aanpassingen overbodig gemaakt. "Wij hebben nooit wat gevoeld voor die schuine daken, slechte lichtinval en on doelmatige ruimtes, wilden iets moderners", zegt fractievoorzitter H. J. Willemsen. Toch weigert hij te kniezen: de ambtenaren zitten er veel beter bij dan vroeger. Dat niet langer duidelijk is op welke termijn de (ver)nieuwbouw •goedkoper is dan de oude situatie met gemeentehuis en gemeente- flat, doet hem niet zoveel: "Zulke informatie is alleen vooraf rele vant". Het CDA is er wel benieuwd naar, maar beseft tegelijkertijd dat dergelijke berekeningen moeilijk te maken zijn. Grote onzekerheid is de hoogte van de huur van de ge meenteflat, zegt ook gemeentese cretaris H. Overbosch: "Vroeger was er eens in de vijf jaar een aan passing, nu gaan de huren ieder jaar omhoog. Dat verhoogt de kans dat we binnen enkele jaren tóch het omslagpunt halen". OEGSTGEEST - De Vereniging Haaswijk heeft na overleg met de groepen van kopers van woningen in de Oegstgeester nieuwbouw wijk een achttien punten tellende wensenlijst ingediend bij B en W. De Vereniging Haaswijk bracht on langs een spectaculaire berekening naar buiten waarmee zij wilde aan tonen dat als de wijk helemaal klaar is, de gemeente zes miljoen gulden 'overhoudt' op de grondex ploitatie. Van gemeentewege werd toen ontkend dat het om zulk een hoog bedrag zou gaan. Dat er sprake zal zijn van een overschot staat echter zo goed als vast. Opvallend aan de lijst is het loyale gebaar dat de VH maakt aan de 'rest van Oegstgeest'. Eerder al had VH-secretaris Dane duidelijk gemaakt dat de VH niet zal eisen dat alle Haaswijk-over- schotten aan de nieuwbouwwijk moeten worden besteed. Hij vertel de erbij dat diverse dorpspolitici de VH hadden benaderd met de vraag in hoeverre deze. bereid was die eis los te laten. Afgesproken is in prin cipe dat Haaswijkgeld in Haaswijk zal worden opgemaakt. De VH neemt met haar wensen lijst als het ware een voorschot op de discussie die zal losbarsten als het werkelijke overschot bekend wordt. Voorzitter Van Ommen en secretaris Dane wijzen er in de brief op dat hun wensen niet alleen voor Haaswijk gelden. Gaan ze in vervulling dan heeft 'de rest van Oegstgeest' daar ook wat aan. De VH doelt vooral op wens nummer zeven, een tweede toegangsweg vanuit Haaswijk naar het recreatie gebied bij de voormalige Put van Menten. Die weg moet toeganke lijk zijn voor voetgangers en Fiet sers en mag van de VH niet gelijk vloers kruisen met de S54. Zou de weg in het verlengde van de Jan Hendrik Oort brug worden aange legd dan is een prima route ont staan waar ook niet-Haaswijkers veel aan hebben. Behalve die weg wil de VH de ge vels van de bejaardenwoningen en die van het multi-functioneel cen trum 't Groot Proffijt "verfraaiien" opdat ze "harmoniëren" met de Van Eysingastee. Op de verlang lijst prijkt voorts een wijkpark on der de hoogspanningsleiding en de bouw van sportvoorzieningen. Die waren al eens gepland maar zijn om financiële redenen geschrapt. De VH wil echter alsnog een ten nisbaan, een sporthal én een trim baan. "Wij vinden het jammer dat de sporthallen van Dekker in War mond kunnen worden uitgebreid dank zij onder andere veel bewo ners uit Oegstgeest", merken de voorzitter en de secretaris op. Kinderboerderij In het oog springen pok de wen sen tot een kinderboerderij (onder de hoogspanningsmasten), stop lichten op het kruispunt Kleyn Proffijtlaan/Kerckwervelaan- /Haaswijklaan en speciale parkeer voorzieningen voor vrachtwagens in de buurt van Haaswijk. Ook het haventje in deelgebied VIII, dat eerder om Financiële rede nen moest worden geschrapt, duikt weer op. De VH maakt nog meer gebaren naar de rest van Oegstgeest. Ze suggereert namelijk om de rente- opbrengsten van de grondexploi- taite te gebruiken om de bezuini gingen in het welzijnswerk "te compenseren". Het overschot mag van de VH ook worden gebruikt voor een Fietspad, vrijliggend, langs de Kennedylaan. Ook is de VH bereid een bijdrage te leveren aan de realisering van de "ver keersruit plus by-pass" waarmee de gemeente Oegstgeest haar ver keersproblematiek te lijf wil gaan. Gemeentevoorlichtster Jolanda Kolfschoten meldt dat B en W nog over de VH-brief moeten praten. Vast staat dat de brief in het "regu liere overleg" met de VH punt van bespreking zal zijn en een rol zél spelen in de keuzes die moeten worden gemaakt. amendement doordrukken, maar de burgemeester suste het brandje. B en W konden niet garanderen dat de totale kosten onder het maximum zouden blijven, maar ze streefden er wel naar. Toen het on derbrengen van de sociale dienst en centrale boekhouding in de Parkschool geen vier ton kostte, maar 816.700 gulden, stelde het col lege dan ook dat de overige bouw kosten niet meer dan 4.300.000 mochten bedragen (4.158.300 plus prijspeilstijging). Het was geen royaal bedrag. Toen B en W de kosten eerder dat jaar op 3,1 miljoen raamden, had den ze inrichtingskosten, BTW, sloopwerk en aanpassingen rond het gemeentehuis niet meegere kend. Enkele maanden later bleek al dat de kosten wat hoger zouden uitpakken. Na de definitieve plan nenmakerij, een officiële aanbeste ding en het opstellen van wat stel posten, noemden B en W een be drag van 5,6 miljoen. Daar bovenop kwam dan nog het voorbereidings krediet van twee ton. In augustus 1986 begon de bouw en druppelden surprises binnen. Terwijl B en W vooraf betoogden dat ze alleen slecht meubilair zou den vervangen als dat binnen de bouwbegroting kan, riepen ze in 1987 'schande'. De immense bu reaus, grote ladenblokken, zij schotten en omvangrijke kasten- partijen verpesten de ambiance, passen niet in de uitgedokterde nieuwbouw en 'voldoen niet aan de hogere normen in een tijd vol auto matiseringen en mechaniserin gen'. Of de raad maar even 796.700 gulden opzij wilde leggen. Rond de zomer bleek dat een ex tra bouwkrediet van 274.700 gul den nodig was. Er waren nieuwe wensen en tegenvallers: na een on waarschijnlijk lang vorstverlet van meer dan een maand, volgde een zomer die zo nat was dat nieuwe verletdagen nodig waren en extra kosten zich aandienden. Het inrichten van'de omgeving kostte 476.100 gulden. Voor dat be drag komt er een stukje Fietspad dat vanaf de Leidseweg, langs de Fietskelder aan de achterzijde van het gemeentehuis naar de Konin gin Julianalaan loopt. Het voetpa- dennet wordt vloeiend gemaakt en de niveauverschillen glooiend, met bodembedekkende planten. Ook in het park, dat 15 meter uit de ge vel begint, wordt weer wat groener. De raadsleden joegen eveneens de kosten op: ze wilden de boven verdieping van het moederhuis voor gehandicapten bereikbaar maken. Kleine liftjes op de bene denverdieping waren niet genoeg, er moest ook een grote lift naar de raadzaal, commissiekamers en wethouderskamers komen. Salami-taktiek De partijen kijken verschillend aan tegen het project-gemeente huis. Collegefracties CDA, WD en PvdA/PPR voeren aan dat de par tijen "overal bij zijn geweest", op positiepartij D66 heeft het over een salami-taktiek. "Steeds wanneer er wat voor de deur stond, moesten we een extra krediet voteren om dat anders alles stil kwam te liggen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13