TAD LEIDEN Stichting Burcht krijgt weer vertrouwen van schuldeisers Omroep Rijnland hoeft Freewaveniet LEIDSCH DAGBLAD Aanleg Waaghoofdbrug kost kwart miljoen meer s ZATERDAG 21 NOVEMBER 1987 Surséance van betaling anderhalf jaar opgeschort LEIDEN - De Stichting Burcht is waarschijnlijk uit de problemen. De schuldei sers van deze stichting heb ben gisteren weer hun ver trouwen geschonken aan deze organisatie nadat het interim-bestuur van deze organisatie een 'reddings plan' op tafel heeft gelegd. De schuldeisers zijn ermee ak koord gegaan dat de surséance van betaling, waarin de stichting sinds vorige maand verkeerde, met an derhalfjaar wordt verlengd. Met de meeste crediteuren is inmiddels een voorlopige regeling getroffen. Een definitieve regeling volgt waarschijnlijk in januari, wanneer er meer zicht is op de toekomstige inkomsten en uitgaven van de 'Burcht'. De stichting praat op kor te termijn ook met de belasting dienst en het GAK, de twee instel lingen met waarmee nog geen rege ling is getroffen. Het reddingsplan van het huidi ge bestuur houdt in dat de bar van de 'Burcht' wordt verpacht aan een zelfstandig, beginnend horeca-on- dernemer. Het bestuur voert al ge sprekken met enige kandidaten. Voorzitter Joustra van de stichting verwacht dat mogelijk binnen drie weken bekend is wie de bar gaat exploiteren. De voorwaarde die het bestuur stelt is dat door de verpachting de dienstverlening aan de bezoekers van de sociëteit van de stichting niet achteruit mag gaan. Overigens verwacht Joustra dat, als het be heer in professionele handen komt, die dienstverlening er zelfs op vooruit gaat. Het bestuur meent, gezien ook de omzetcijfers uit het verleden, dat een commercieel be heer van de bar mogelijk moet zijn. LEIDEN - De aanleg van de Waag hoofdbrug, die de Aalmarkt met de Stille Rijn moet verbinden, gaat een kwart miljoen gulden meer kosten dan werd verwacht. De kos ten van de brug waren door de ge meente begroot op 560.000 gulden. Nu het karwei is aanbesteed, blij ken de werkelijke kosten ruim acht ton te gaan bedragen. Dat komt volgens de gemeente door aanpassingen in het ontwerp van de brug en de stijging van het btw-tarief in het afgelopen jaar. Het geld dat de gemeente op de bouw van dq brug tekort komt, wordt ge haald van een bedrag dat voor di verse werken in de Pieterswijk be schikbaar was. Die blijken 250.000 gulden goedkoper te zijn uitgeval- Met de aanleg van de Waag hoofdbrug wordt in januari van het volgend jaar begonnen. De bouw van de brug neemt ongeveer vier maanden in beslag. Het bestuur wil ook het beheer van de galerie overdoen aan een meer professionelere organisatie. Het voert hiertoe gesprekken met het bestuur van galerie Stelling. Deze expositieruimte aan de Lange Mare staat op het punt de deuren te sluiten. Door Stelling nu exposities te laten verzorgen bij de sociëteit hoopt de stichting niet alleen haar eigen galerie aantrekkelijker te ma ken, maar bovendien te voorko men dat twee expositieruimten in Leiden verdwijnen. Joustra hoopt dat de gemeente Leiden een startsubsidie van om en nabij de 15.000 gulden beschik baar wil stellen voor de nieuwe op zet van de galerie. Die nieuwe aan pak zal trouwens drastisch ver schillen van de huidige. Joustra maakt duidelijk dat de expositie ruimte de 'Burcht' nu jaarlijks nog ongeveer 100.000 gulden per jaar kost. "Een enorm bedrag, vooral ook wanneer men bedenkt dat sinds de oprichting van de stich ting nooit een kunstwerk is ver kocht", aldus de voorzitter. Bestuur Overeengekomen is verder dat het tijdelijke bestuur, dat in april van dit jaar is aangetreden nadat de stichting in grote problemen was gekomen, nog voor 1 januari 1988 kandidaten zoekt voor een nieuw bestuur en vervolgens aftreedt. Het interim-bestuur is vooral op zoek naar mensen met de nodige organi satorische en financiële kennis. "Want dat was toch wel één van de manco's bij het huidige bestuur". Om de overdracht van de be stuurstaken soepel te laten verlo pen, is het wel de bedoeling dat een of twee leden van het huidige be stuur voor korte tijd plaats nemen in het nieuwe bestuur. Als het nieu we bestuur met het 'reddingsplan' akkoord gaat, is het ook de bedoe ling dat er betere werkafspraken worden gemaakt met de beheer ders van de bar en de galerie. "Er wordt een duidelijkere scheiding aangebracht tussen de taken van het bestuur en de beheerders. Daarmee willen we voorkomen dat beide partijen, zoals in het verle den wel gebeurde, elkaar voor de voeten gaan lopen". De ontslagprocedure tegen werknemer Ben Walenkamp wordt voortgezet. Joustra hoopt echter wel dat Walenkamp bereid is om na zijn ontslag de stichting ten dienste te staan als adviseur. "Ik zal me daar heel sterk voor maken. Walen kamp heeft heel goede ideeën en hij heeft belangrijke dingen ge daan op het gebied van de kunst in Leiden", aldus Joustra. Walen kamp hoeft er echter niet op te re kenen dat hij voor dit werk betaald wordt. "Daar hebben we geen geld voor", stelt Joustra. LEIDEN - Mevrouw Van Dam-Groeneveld uit Leiden heeft gisteren haar honderdste verjaardag gevierd. Ter gelegenheid van haar eeuwfeest werd gisterochtend een receptie gegeven in buurthuis Groenoord. Burgemeester Goekoop heeft de honderdjarige gistermiddag een bezoekje gebracht. Een geïmproviseerd bezoek overigens, want de gemeente hoorde pas op het laatste moment van het feest. Normaal wordt de burgemeester vroegtijdig gewaar schuwd door de gemeentecomputer, maar die was deze keer een beetje in de war. Het gemeentelijk elektronisch brein had uitgerekend dat mevrouw Van Dam pas negentig zou worden. (foto h Ex-piraat wil nu zendmachtiging van Brinkman LEIDEN - Stichting Freewave is niet welkom bij Omroep Rijnland. De voormalige piratenzender wil de onder de vlag van de lokale om roep een jongerenprogramma ma ken. Volgens het bestuur van Om roep Rijnland komen de doelstel lingen van Freewave en Rijnland niet met elkaar overeen. Volgens bestuurslid J. Leune van de lokale omroep is het wel mogelijk dat de voormalige radio piraten zich op persoonlijke titel bij Rijnland aanmelden voor het maken van programma's. Zij kun nen zich echter niet als stichting aansluiten bij de lokale omroep. De ex-piratenzender Freewave dacht in ieder geval de uren in te vullen die niet door Rijnland wor den gebruikt. Freewave was van plan om naast muziekprogram ma's ook voor jongeren relevante informatie door te geven. Naar voorbeeld van de Amsterdamse zender WAPS zou er bijvoorbeeld informatie van het arbeidsbureau voor jongeren worden gegeven. De jongerenradio zou zelf voor de fi nanciële middelen voor de uitzen dingen zorgen. Stichting Freewave is niet alleen teleurgesteld over de afwijzing, maar ook over de manier waarop dat gebeurde. "Enkele weken na ons verzoek, ontvingen wij een vodje met daarop een afwijzing van ons verzoek met nauwelijks een ar gumentatie", aldus een bestuurslid van de stichting. Het bevreemdt Freewave dat Omroep Rijnland het verzoek van de voormalige piraten wel heeft ge bruikt om een subsidie bij het au teursrechtenbureau BUMA te ver krijgen. Rijnland verzocht BUMA in juli van dit jaar om een subsidie van 10.000 gulden om "met de Freewave Jongeren en eventuele andere piraten tot inpassing in on ze vereniging te komen". Het lijkt een wat brutale actie van Omroep Rijnland. BUMA heeft de lokale radio-amateurs aan- dan 7000 gulden. Rijnland zelf meent maar 1000 gulden per jaar verschuldigd te zijn. Freewave heeft zich inmiddels tot minister Brinkman van WVC gewend met het verzoek om een zendmachtiging. De stichting meent dat wanneer de lokale radio straks landelijk tot de ether wordt toegelaten - nu zenden de meeste lokale stations nog via de kabel uit - de gemeente Leiden recht heeft op meer dan één frequentie. Free wave hoopt dat de minister de tweede frequentie voor de jonge renradio bestemt. "Wij menen, in tegenstelling tot sommige lokale omroepen de eventuele zendmach tiging op adequate wijze, geduren de 24 uur per dag, te kunnen invul len", schrijft Freewave aan de mi nister. LEIDEN - De nieuwe brug over het Rijn-Schiekanaal (Kanaalweg) is bij na gereed. De brug ontsluit de achtergelegen polders en park voor voet gangers en fietsers. Wanneer de woningbouw in Roomburg gereed is, kan ook de bus van de nieuwe brug gebruik maken. Met de bouw is een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid waarvan het grootste deel voor rekening Van de provincie kwam. (foto Henk Bouwman) Wandelsport Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag 21 novem ber in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45 een bingo-avond. Aanvang 20.00 uur. Zus en zo Kindertheater Splinter speelt zondag 22 november het stuk 'Zus en zo' in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade. De aan- ng is 15.00 uur. 't Spoortje Turkse, Marokkaanse, Suri- laamse, Chinese en Nederlandse jrouwen houden zondag 22 no vember een bijeenkomst in buurt huis 't Spoortje aan de Bernhard- kade. Bezoekers worden in de ge legenheid gesteld kennis te ma ken met andere voeding, andere bereiding en andere eetgewoon ten. Er staan ook optredens van een Hindoestaanse vrouwen dansgroep en een Nederlandse volksdansgroep op het program- Aanvang 13.00 uur. Langlaufen skiën De gemeentelijke directie sport organiseert binnenkort cursus sen skiën en langlauf die worden gegeven op de piste van Duinrell in Wassenaar. De cursussen be ginnen eind deze maand. Voor informatie en opgave voor deel name tel. 315601, vragen naar Aad van der Luit. Armoede Drs. G.P.M. Pot houdt maan dag 23 november een spreekbeurt over het onderwerp 'Armoede en armenzorg' in 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn 44c. Aanvang 20.00 Rosenburch In bejaardenflat Rosenburch aan de Vijf Meilaan wordt maandag 23 november een rom melmarkt annex handwerkver- koping gehouden van 13.00 tot 15.00 uur. Ruïlavond De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdag 24 november een ruil- en contactavond in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat 66. Aanvang 20.00 uur. Volgens een van de voormalige piraten heeft Brinkman nog niet op het verzoek gereageerd. "Ik heb af gelopen weekend nog een kopietje bij hem in de bus gegooid om hem aan ons verzoek te herinneren". Proef met verlichting LEIDEN - De straatverlichting in Leiden zal volgende week bij wijze van proef op vaste tijdstippen in de nacht feller branden. Het Energie bedrijf Rijnland hoopt hierdoor een beter inzicht te krijgen in het elektriciteitsverbruik van de straatverlichting De avondverlichting gaat nor maal gesproken om 23.00 uur over in minder sterke nachtverlichting. Vanaf 21 tot en met 27 november wordt tussen 1.00 en 4.00 uur 's nachts de avondverlichting inge schakeld. Dit duurt telkens tien minuten en wel om 1.05 uur, 1.35 uur, 2.05 uur, 2.35 uur, 3.05 uur, 3.35 Leidenaar vierdubbel in de fout LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond rond acht uur een 29- jarige Leidenaar aangehouden we gens doorrijden na een aanrijding, rijden in een gestolen auto, rijden onder invloed en verboden wapen bezit. De man werd staande gehouden nadat hij eerder op de avond op de Lage Rijndijk een aanrijding had veroorzaakt en was doorgereden. De Leidenaar kwam met grote snelheid met zijn auto vanuit de richting Leiderdorp rijden en bots te tegen een auto die voor het rode verkeerslicht op de hoek met de Zijlsingel stond te wachten. Deze auto botste vervolgens tegen de au to die voor hem stond. De aange houden Leidenaar liep als gevolg van de botsing letsel aan zijn kin op. De geramde auto is totaal ver nield. De Leidenaar bleek volgens de politie bij zijn aanhouding on der invloed van alcohol, in een ge stolen auto te rijden en een gas drukpistool met munitie bij zich te hebben. Lezers schrijven Breestraat I Nu de proefperiode afsluiting Breestraat is geëindigd, gaarne j hierbij de volgende overwegingen. Men kan stellen dat de proefaf- sluiting geslaagd is, in die zin dat er voldoende objectieve cijfers te voorschijn zijn gekomen op grond waarvan een definitieve beslissing genomen kan worden. Door het economisch onderzoeksbureau Hezewijk is een omzetdaling bij de Breestraatwinkeliers geconsta teerd van vijf procent. Onderzoek naar de verkeersbe- I lasting op de omleidingsroutes gaf voor onder meer de Witte Singel een toename te zien van 8000 naar ruim 10000 motorvoertuigen per dag 25 Om met dat laatste te i beginnen: enkele jaren geleden stelde een rapport van Veilig Ver keer Nederland reeds vast dat de Witte Singel voor een verkeersbe lasting van 8000 auto's per dag niet voldoet aan de minimaalste ver- keersveiligheidsnormen. Ondanks het feit dat de gemeente Leiden kennis heeft van dit rapport is de uitslag van haar eigen verkeerson- derzoek zelfs geen criterium voor het nemen van een definitieve be slissing. Des te meer bevreemding wekt het dat in het vcp (verkeers circulatieplan) vermeld staat dat verkeersoverlast het hoofdmotief is voor Breestraatafsluiting (sic!). Blijft over het economisch on derzoek. De uitslag hiervan is het enige criterium op basis waarvan de voorstanders van het Bree- straatplan hun beslissing willen nemen. Helaas de punten zijn hier negatief uitgevallen! Toch moet het plan nolens volens er doorge drukt worden. Je knijpt de tenen bij elkaar van plaatsvervangende schaamte als je ziet hoe de politie ke voorstanders aan het goochelen slaan om de cijfers omhoog te pra ten. De verantwoordelijke wethou der lapt zelfs het hele economische onderzoek aan zijn laars door te stellen dat het niet om de cijfers ging, maar om het aantal Bree- straatbezoekers, en dat was geste gen! Wat er nu verder gaat gebeuren is niet duidelijk. Wel staat vast dat door deze politieke besluiteloos heid de burgers van Leiden gecon fronteerd zullen worden met een nieuwe 'interimperiode' van zes maanden waarin de proefopstel ling van de Breestraat gehand haafd blijft. Weer een lange periode waarin fietsers en andere kwetsba re weggebruikers vogelvrij zijn op een van de prachtigste singels van Leiden. A. van Winsen, Witte Singel 47, Leiden. Inbreiding Naar aanleiding van een artikel in deze krant over het inbreidingspro- gramma van de gemeente, moet mij het volgende van het hart. Wet houder Peters verwacht een storm van protesten tegen de plannen die het illustere PvdA-duo Peters/Tes- selaar voor de stad Leiden in petto heeft. Ik vraag me in alle gemoeds rust af of dat werkelijk zo verwon derlijk is.. Als je het verkiezingsprogram ma van de PvdA bekijkt, valt op dat het ons Leidenaars belooft dat de PvdA zich zal inzetten voor be houd van groen en recreatie. Als je nu de plannen bekijkt, blijft er van dat groen en recreatie bitter weinig over. En de kinderen van deze stad zijn al zo slecht bedeeld met groen,, speelruimte is er nauwelijks. Wan neer de jeugd vandalisme pleegt, wordt er gevraagd waar dat toch wel door zou komen. Gaat er bij de plannenmakers nooit eens een lichtje branden? Indien bewoners actie voeren, belooft men inspraak. Maar die stelt niet veel voor. Uit een prak tijkvoorbeeld is mij gebleken dat inspraak er bij Peters op neerkomt dat hij de mening van één persoon, die op dat moment voor de micro foon van Radio Rijnland in Peters' straatje praatte, als verdediging voor zijn beleid aanvoerde. De handtekeningen van 89 andere wijkbewoners verdwenen richting doofpot. Is dat de inspraak die de heer Pe ters bij de aankondiging van de nieuwe plannen bedoelt? Ik zou al le stadgenoten willen oproepen om zich bij deze onzalige plannenma kerij niet zonder slag of stoot neer te leggen en alle wegen te bewan delen die open staan om tegen deze plannen te ageren. Laten we bedenken dat de plan nen die de gemeente nu maakt be palend zijn voor het gezicht van on ze stad in de toekomst. Daarin moet ruimte zijn voor kinderen om te spelen en te recreëren. Het is niet alleen belangrijk dat je woont, maar ook hoe je woont, en daarin is de woonomgeving beslist niet het minst belangrijk. En in dat verband vraag ik mij af of de PvdA tegenwoordig alleen wordt geregeerd door het al eerder genoemde illustere duo. Of zijn er nog mensen die in alle oprechtheid pal willen staan voor hun program ma. Wanneer als excuus wordt aan gevoerd dat er een grote woningbe hoefte bestaat, doet het vreemd aan dat er in sommige delen van de stad, met name de Boshuizerwijk, woningen soms maanden lang leeg staan. Een vreemde zaak, zeker ge zien deze uitlatingen. Ik doe een beroep op de PvdA en al haar gele dingen om geen farce te maken van het partijprogramma, maar de kie zers in deze zaak serieus te nemen en dus het illustere tweetal maar eens terug te fluiten voor nader constructief beraad. Manuela Groeneweg, Soembastraat 65, Leiden. ADVERTENTIE Vanavond "Dansshows" Maandag "Open Buffet" Dagelijks geopend vanaf 17.00 u. .STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11