GEZEHn Ik kan zelfs geld opnemen als m'n bank dicht is. leiderdorp Succes eetpaal doet McDonald's de das om Huurcontract voor krakers in Hamburg Nieuw militair gevechtspak afgekeurd WINKEI2H0F MARK STET VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 PAGINA 9 Met de geldautomaat bij de ABN kunt u zeven dagen per week geld van uw rekening op nemen. Ook 's avonds, in de weekends of gewoon als u snel geld wilt hebben. Met een geldautomaat hebt u in minder dan een minuut geld. Ook kunt u zien hoeveel het saldo op uw rekening is. Dat is han dig als u wilt weten of een bepaald bedrag al is af- of bijgeschreven. U hebt daarvoor de ABN Bankpas nodig en uw (geheime) PIN-code. Die vraagt u aan met de coupon uit de folder die bij ons klaar ligt. ABN Bank, Breestraat 81, Leiden BONN - De bewoners van de acht huizen aan de Hamburgse 'Hafen- strasse' krijgen hun pachtcontract. Nadat gistermiddag om twee uur de laatste barricades in de huizen waren gesloopt, kwam het stadsbe stuur in een buitengewone zitting bijeen om over de nieuwe situatie te beraden, 's Avonds om zes uur deelde burgemeester Klaus von Dohnanyi (SPD) mee dat de senaat het pachtcontract had afgesloten. door Hans Hoogendijk "Daardoor is de basis gelegd voor vrede in dit deel van de stad. Ik ver trouw erop dat op deze manier ein delijk een conflict kan worden op gelost dat de sfeer in Hamburg ja renlang heeft vergiftigd". Voor Von Dohnanyi was deze vreedzame oplossing een persoon lijke triomf. Want hij had tegen de wil van de sociaal-liberale meer derheid in de stad-staat zijn wil doorgedrukt en de bezetters alsnog een kans gegeven. De liberalen steunden hem later en ook de SPD ging - zij het morrend - akkoord, maar binnen de coalitie is men er nog niet zo zeker van dat de vrede in de stad van lange duur zal zijn. De CDU, die in Hamburg in de oppositie is, veroordeelde de gang van zaken scherp. Volgens de christen-democraten heeft Von Dohnanyi gecapituleerd voor ge weld. SPD-voorzitter Vogel prees zijn partijgenoot echter, omdat de ze een einde heeft gemaakt aan een situatie waarin de wet niet meer leek te gelden. Ook FDP-voorzitter Bangemann reageerde positief. Volgens hem heeft Von Dohnanyi met deze eenmansactie geweid voorkomen, dat mogelijk zelfs mensenlevens zou hebben gekost. De ruim 120 bewoners hadden met steun van honderden vrijwilli gers in 48 uur alle barricades op en rond de huizen afgebroken. Terwijl het puinruimen op straat tamelijk snel voorbij was, nam het werk in de huizen veel meer tijd in beslag. Met tientallen boormachines, ijzer zagen en pneumatische hamers werden de stalen deuren en barri cades gesloopt. Onder toeziend oog van een ambtenaar van openbare werken en een door de bewoners aangetrokken deskundige werden de huizen weer toegankelijk ge maakt. De acht panden zullen wor den ondergebracht in een stich ting, waarin de bewoners en het stadsparlement zijn vertegenwoor digd. DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe militaire gevechtspak. dat in 1989 zou worden ingevoerd, krijgt een eenvoudiger uitvoering dan de be doeling was. Uit proeven is geble ken dat de erbij behorende parka de bewegingen van de militairen te veel belemmerd. Ook zal worden afgezien van klittebandsluitingen en drukknopen omdat deze bij ge bruik te veel lawaai maken. Het ministerie van defensie re kent er nu op dat de nieuwe ge- vechtspakken pas in 1991 kunnen worden geïntroduceerd. Door de eenvoudiger uitvoering komen de totale kosten lager uit dan de eer der verwachte 690 miljoen gulden. Defensie rekent nu op een bedrag van circa 500 miljoen. De extra kos ten die gemoeid zijn met een nieu we beperoevingsfase worden op niet meer dan een miljoen geschat. Het gevechtstenue wordt ont wikkeld door Ten Cate Over-All Fabrics bv in Nijverdal en TNO in Delft. Ze zijn de afgelopen periode beproefd door 400 manschappen van de 13e Pantserbrigade in Oir- schot. Uit de proeven is gebleken dat het 'meerlagen-systeem' van de kleding niet voldoet. Daarbij kun nen de militairen gemakkelijk hun kledij aanpassen aan de weersom standigheden. Enkele onderdelen van het nieuwe tenue, zoals koude- bestendige kledingstukken (inleg zolen, handschoenen, winterpet) blijken wel te voldoen en zullen de ze winter al worden geïntrodu ceerd. UTRECHT (GPD) - Wanneer moet Nederland de ontwikkelingshulp aan Suriname hervatten? De Suri naamse econoom H. Chin ziet geen heil in hervatting van de hulp. "Veronderstel dat de verkiezingen eerlijk verlopen", zegt Chin „en de mensen in Oostsuriname de gele genheid krijgen te stemmen. Ver onderstel dat de oude politieke par tijen winnen en dat ze met tweeder de meerderheid de positie van de militairen weten terug te draaien. Dan nog betwijfel ik of Lachmon, Arron en Soemita hun gang kun nen gaan. Naar analogie van de si tuatie in Latijns-Amerika ziet Lachmon een blijvende machtspo sitie voor de militairen in het Suri naamse bestel. Niet een al te sterke houding. Suriname is een Caral- bisch land. We kennen een demo cratische traditie naar Westeuro pees model. Ontwikkelingsgeld in een situatie waarin de militairen het nog steeds voor het zeggen heb ben gedijt niet." Ir. M.S. Nasrullah van de Raad voor de bevrijding van Suriname meent dat "als de macht van de mi litairen wordt teruggedrongen tot in de kazerne, dan hebben wij geen problemen met het weer op gang brengen van de relatie. Maar als je Meningsverschil over hervatten hulp Suriname eenmaal begint de hulp te hervat ten is ze, in geval van nood, moei lijk te stoppen. Daar komt bij dat de hulp bedoeld is voor alle Surina- mers. Dat is in het verdrag vast ge legd". Het CDA-Tweede Kamerlid, H. Aarts vindt niet alleen dat de ver kiezingen algemeen, vrij en geheim moeten zijn, maar dat er ook geen sfeer van intimidatie mag zijn. Hij hecht dan ook niet alleen veel waarde aan de uitslag, maar ook aan de bevindingen van de Neder landse regeringswaarnemers ter plekke. Aarts is van mening dat wanneer de politieke blokkade wordt opge heven, met name door een herstel van de rechtsstaat en eerbiediging van de mensenrechten, Nederland dan de plicht heeft te onderhande len met Suriname over het herstel van de ontwikkelingsrelatie. Aarts: "Dat zal zich niet onmiddellijk na de verkiezingen voordoen, ook niet wanneer er een regering is ge vormd, maar eerst na de regerings verklaring". Bouterse als mogelij ke onderhandelingspartner wijst Aarts, gezien de terughoudendheid die Nederland past tegenover een zelfstandige staat, niet onvoor waardelijk van de hand. Het PvdA-kamerlid J. Pronk houdt vast aan de standpunten die zijn partij tot nu toe heeft ingeno men: "Herstel van de democratie en garantie voor de mensenrech ten". Die situatie is volgens Pronk de laatste tijd geenszins verbeterd. In een interview in de Haagsche Courant liet hij weten zich ook meer dan zorgen te maken over Br- unswijk: "Die vormt al twee jaren een frusterende faktor". Pronk meent ook dat Nederland zich te weinig heeft ingespannen om een staakt-het-vuren te bereiken. WD-kamerlid F. Weisglas: "Een goed verloop van de verkiezingen betekent een mogelijk herstel van de hulp, maar dan alleen met waar borgen voor de mensenrechten. Over die mensenrechten ben ik eerlijk gezegd nu nog vrij somber, maar het zou al te somber zijn om van te voren te zeggen niet in de verkiezingen te geloven". HUIS TER HEIDE - Schande, moppert een dienstplichtig soldaat in het restaurant van de hambur ger-gigant McDonald's in Huis ter Heide rond het middaguur. Voor dat hij zijn zin afmaakt zet hij zijn tanden in een Big Mac. "Het is toch onbegrijpelijk dat een handjevol mensen uit de buurt het voor el kaar krijgt dat het drive-in gedeelte dicht moet. Ze zijn zeker jaloers op de gigantische omzet", zegt hij smakkend en met volle mond. door Peter Contant Twee scholieren die zich tegoed doen aan kleine Franse Frietjes en slurpend genieten van Mc-Shakes hebben ook geen goed woord over voor de beslissing van mr. L. Schu- man, de vice-president van de Utrechtse rechtbank. Gisteren be sloot hij dat de Mac-Drive, zoals het gedeelte heet waar automobilisten zittend in hun voertuig hambur gers in alle soorten en maten kun nen bestellen en oppeuzelen vanaf dinsdag dicht moet. Reden: de enorme overlast van klanten die de naast gelegen Ericaweg blokkeren en daardoor omwonenden 'onaan vaardbare overlast bezorgen'. Enkele minuten na de uitspraak in kort geding is de stemming in de eerste Nederlandse Mac-drive ver der beneden nul. Licensiehouder- eigenaar Leen van 't Hoog is met een aantal stafleden in conclaaf. Even mistroostig als het weer bui ten staan de gezichten van de overi ge personeelsleden. Niets doet op dit moment denken aan de dyna mische energieke McDonald's-uit- straling die de Ster-spot ons regel matig presenteert op de televisie. De hamburgers verdwijnen routi nematig in de fel gekleurde bakjes. Het wervelende rood-witte keur korps van McDonald's in Huis ter Heide is van slag. Actievoerder Dat er problemen waren met en kele buurtbewoners dat wist ieder een. Maar dat de buurtbewoners van de rechter gelijk zouden krij gen dat had iedereen voor onmoge lijk gehouden. McDonald's zal het klaren, zo dacht bijna iedereen, al was het alleen al door de naam. U bent zeker actievoerder, vraagt een bejaarde aan een journalist die de man even daarvoor gevraagd had om een commentaar op de uit spraak van de rechter. Als het mis verstand uit de wereld is barst hij los: "Toen mijn vrouw en ik het nieuws hoorden besloten we direct om hier te gaan kijken. Het is de eerste keer dat we hier komen. Voordat de zaak dicht is willen we nog van een hamburger genieten. Het ziet er prima uit. Ik begrijp niets van die rechter en al die op winding". Kweker Anton van Bergen He negouwen die zijn bedrijf uitoefent op enkele honderden meters af- x de McDonald's vestiging in Huis ter Heide weer hun auto uit om binnen hun be- Dinsdag krijgt de kwestie McDo nald zijn follow-up. Dan staat de tij vreemd. Het moet voor hem toch delijke hinderwetvergunning een soort feestdag zijn? Er veran dert toch niets, merkt hij op. Maar waar ligt voor hem precies het pro bleem? Van Bergen Henegouwen: "De bereikbaarheid van de kweke rij is in het geding. Er is al een vrachtwagen geweest die een uur heeft moeten wachten. Die kon er niet door vanwege de toeloop bij McDonald. Dat gaat zeker in het vooijaar tot enorme problemen lei den. Mijn klanten zullen het niet pikken om minutenlang te wach ten; dan rijden ze liever naar Bos koop. Dat gaat sneller". Paal Maar waarom heeft Van Bergen Henegouwen vantevoren geen be roep aangetekend tegen de bouw van de Mac-drive? De kweker: "In januari stond er ineens een paal in de grond met daarop een bord. Mc Donald's had de grond gekocht. In september ging het restaurant al open. Het blijkt nu dat het plan in enkele plaatselijke kranten is ge publiceerd. Maar die kranten heeft de buurt nooit ontvangen. We lig gen een beetje uit de route". het restaurant ter discussie waarte gen de buurtbewoners een AROP- procedure hebben aangespannen. De mogelijkheid bestaat dat ook het restaurant dicht moet. Is sluiting dan de enige oplos sing? Van Bergen Henegouwen: "Dat weet ik niet. Maar zo kan het ook niet. McDonald wil waar schijnlijk wel een grotere parkeer plaats aanleggen op grond van Rijkswaterstaat. Dat ligt er vlak naast. Maar dan moet het bestem mingsplan weer gewijzigd worden terwijl er nog veel meer haken en ogen aan zitten. Daar is in ieder ge val zoveel tijd mee gemoeid dat het geen oplossing op korte termijn biedt". Leen van 't Hoog, de eigenaar van de McDonald in Huis ter Heide wil zich 'in de ruimste zin van het woord' onthouden van commen taar. Ook heeft hij liever dat het personeel niet wordt lastiggevallen met de problematiek waarmee de Mac-drive zich geconfronteerd ziet. Woordvoerder P. Evenhuis: "Het succes is ons in Huis ter Heide bo ven het hoofd gegroeid. Het is vooral in het begin een soort be zichtigingsplaats geworden". Stoom Manegehouder R. J. Bons kan er over meespreken. Hij komt graag even van zijn paard af om stoom af te blazen. "Ik heb mensen uit Am sterdam, de kop van Noord-Hol land en 't Gooi die hier hun paard hebben staan. Sommigen moeten een half uur tot drie kwartier wach ten eer ze de Ericaweg op kunnen rijden. Dat zet kwaad bloed. Er wordt hier schande over gespro ken. Vergeet niet dat wij er wel eer der zaten dan McDonald". Toch is de situatie in de buurt niet explosief. Eerder gespannen. McDonald zegt begrip te hebben voor de klagers terwijl de klagers in zeker opzicht begrip hebben voor de Mac-drive. Maar woord voerder Evenhuis van de hambur gerketen benadrukt dat het McDo nald's lang niet lekker zit. Dat een gedane miljoeneninvestering in Huis ter Heide direct gevaar loopt. O/k voor de 127 personeelsleden van wie 70 procent op free-lance basis werkt zijn het onzekere da gen. Oh, kom er eens kijken in Winkelhof Leiderdorp. Intocht van de Sint op zaterdag 21 november Vanaf 13.30 uur tot 15.30 uur is hij in Winkelhof onder begeleiding van een presentator Muziek Op zaterdag 28 november van 13 00 tot 15.00 uur spelen de Sweetwood Dixie Stompers gezellige Sint- en andere muziek Inblikmachine Surprise-idee. Blik uw kadootje in! Voor slechts f. 1,50 uw kadootje schitterend ingeblikt door een inblikpiet op alle koopavonden van 18.30 tot 20.30 uur en op zaterdag 5 december van 10.00 tot 15.00 uur Inpaktafel Uw Sint-kadootje gratis door onze inpakpiet ingepakt op alle koopavonden van 18.30 tot 20.30 uur en op zaterdag 5 december van 10.00 tot 15.00 uur Koopavonden dinsdag 1 december woensdag 2 december donderdag 3 december vrijdag 4 december (zaterdag 5 december gaan we een uurtje eerder dicht, om 16.00 uur). LEIDERDORP BOOTTRAILERS Boottrailers v.a645, Liertrailers v.a. Kieltrailers v.a. Grote sortering in gebruikte boottrailers v.a495,- sAlphen a/d Rijn, Steekterweg 78 ség» Langs provinciale weg Alphen-Bodegraven tel. 01720-93844 of 93845 f Eerste herziening bestemmingsplan "Oude Raadhuisbuurt" vastgesteld In het gemeentelijk informatiecentrum (gemeentehuis, Statendaalder 1) ligt met ingang van 23 november 1987 gedurende één maand voor iedereen ter inzage: - de eerste herziening van het bestemmingsplan "Oude Raadhuisbuurt", met de daarbij behorende toelichting. Dit plan werd door de raad vastgesteld op 26 oktober 1987. Bij de vaststelling heeft de raad het ontwerp op het volgende punt gewijzigd: In artikel 9 van de voorschriften "Detail handel en woningen -D W- is aan de bestemming toegevoegd "kantoren", onder de beperkende voorwaarde dat het bedrijfs vloeroppervlak daarvan ten hoogste 100 m2 mag bedragen. Bezwaren tegen deze herziening kunnen binnen één maand na 23 november 1987 worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland (Postbus 90602, 2509 LP 's-Gravenhage), door: - iedereen die zich eerder met bezwaren tegen de ontwerpherziening tot de gemeenteraad heeft gewend; - iedereen die bezwaar heeft tegen de wijzi ging, die bij de vaststelling van de her ziening in het ontwerp is aangebracht. Toelichting: Deze bekendmaking vloeit voort uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening (artikel 26). Het gebied, waarvoor deze herziening geldt, wordt begrensd door de Berken kade, de Kastanjelaan, de Kerklaan en de Hoofdstraat. Leiderdorp, 18 november 1987. De burgemeester van Leiderdorp, A.J.A.L. Bruggeman.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9