Jeugdlonen gaan toch niet omlaag Cultuurbezoek van belasting aftrekken? Roep om strengere aanpak handel in namaakartikelen s-SiFsHSï uss* Industriebond FNV: 17.500 banen erbij in de metaal Steeds meer bedrijven zorgen voor een crèche Weinig hoop voor De Hoop Bang&Olufsen Special bij: Bang&Olufsen Special bij: VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 MB ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister de Koning (sociale za ken) zal het minimumjeugdloon voor jongeren tussen 15 en 17 jaar niet afschaffen. Hij zag af van zijn plannen toen een kamermeerderheid van CDA en PvdA zich hiertegen verzette. Ook de tussenoplossing van CDA-fractievoorzit- ter Bert de Vries is van de baan. AMSTERDAM (GPD) - De om- vang van de internationale handel in namaakartikelen bedraagt in middels een bedrag van minstens 100 miljard gulden per jaar. Het 'detective-bureau' van de Interna tionale Kamer van Koophandel in Londen komt steeds meer gevallen van bewuste imitatie van merkarti kelen en van produkten op het spoor. Daarbij gaat het al lang niet meer alleen om horloges en par fums. Ook bij artikelen waar men senlevens een rol spelen, zoals bij geneesmiddelen en vliegtuigon derdelen, worden soms inferieure, nagemaakte produkten gevonden. Tijdens een seminar van de In ternationale Kamer van Koophan del (ICC), gisteren in Amsterdam, pleitten diverse deelnemers krach tig voor een betere wetgeving om imitatie te kunnen bestrijden. Niet alleen in die landen in het Verre Oosten die een grote reputatie heb ben in het namaken, vrijwel overal in de wereld wordt op dit terrein geknoeid en worden wetten ontdo ken. Het namaken van geregi streerde artikelen is bijvoorbeeld in Nederland niet verboden. Wel is het verboden om er vervolgens de naam van het originele merk op te plakken met de bedoeling het daar ook voor door te laten gaan, aldus de jurist dr. J.L.R.A. Huydecoper. Het Counterfeiting Intelligence Bureau (CIB) van de ICC is de afge lopen tijd imitaties tegengekomen op het gebied van merk-kleding, sport-artikelen, cosmetica, horlo ges, pennen, boeken, sieraden, si garetten, elektrische apparaten, computers, computersystemen, grammafoonplaten, geluids- en vi deobanden en films. Maar ook op minder voor de hand liggende ter reinen als keukenuitrusting, fris dranken en behangpapier. Onderzoek van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging heeft ook imitaties aan het licht gebracht in het ruimtevaartprogramma van de NASA, in raketsystemen en in NAVO-helicopters. Namaak-rem- voeringen werden als oorzaak aan gewezen van een ongeluk met een bus in Canada, waarbij 15 passa giers om het leven kwamen. En Ne derlandse handelaren hebben bij zonder kwalijke rol gespeeld bij het verkopen van namaak-kunst- mest in Oost-Afrika, waardoor de hele koffie-oogst mislukte. De woordvoerders van het CIB geven toe dat de omvang van de handel in imitatie-goederen, ter grootte van 3 tot 9 procent van de wereldhandel, op schattingen is ge baseerd. Maar er zijn voldoende aanwijzingen dat het om een om vangrijk bedrag gaat. En om werk gelegenheid, want volgens Jack Heslop van het CIB kost het op ba sis van dezelfde schattingen 6000 arbeidsplaatsen in de Europese Gemeenschap. Voor de consument heeft Heslop de volgende waarschuwing: wan neer iets ver onder de normale kostprijs wordt aangeboden moet extra voorzichtig worden geham- deld, want dan is het of gestolen of namaak. De fabrikant moet blijven opletten dat, wanneer de produktie in voral het Verre Oosten (maar in toenemende mate ook in Turkije en Noord-Afrika) wordt uitbe steed, er niet na de officiële pro duktie er een tweede circuit ont staat. De kleding van Lacoste noemt Heslop als voorbeeld. Van 's och tends negen tot 's middags vijf wer den in het Verre Oosten de Lacos- te-shirts gemaakt. Van vijf tot ne gen ging de produktie echter ge woon door, maar dan voor eigen gebruik. In een ander land worden vervolgens de 'labels' erop ge maakt, en vervolgens in nog een ander land als Lacoste verkocht. Voor een aanzienlijk lagere prijs natuurlijk. Volgens Huydecoper is de justi tie in de meeste landen doorgaans niet zo erg geïnteresseerd in deze materie. Hij zou graag een strenger beleid zien tegen imitatoren. In na volging van Engeland. Frankrijk en Belgie zou ook in Nederland bij de verdenking van namaak onaan gekondigd een inval door de politie gedaan moeten kunnen worden. Ook zou de strafmaat moeten wor den aangepast. Vrijheidsstraffen in plaats van boetes en ook in de zin dat een namaker niet alleen wordt veroordeeld te stoppen met zijn ac tiviteiten, maar ook de bestaande imitaties uit de markt moet halen. De Vries had bij de algemene be schouwingen voorgesteld om het minimumjeugdloon voor 16 en 17- jarigen te handhaven met dien ver stande dat de jongere eerst een jaar lang werkervaring zou opdoen of een 'beroepsgerichte vorming' zou doorlopen. Pas daarna zou hij het minimumjeugdloon krijgen. Hier voor zouden jongeren van 15 jaar niet in aanmerking komen. Zij heb ben tenslotte nog schoolplicht. De Koning wees gisteren op de technische problemen bij invoe ring van deze maatregel. De rege ling is ingewikkeld. Bovendien is het effect van de maatregel maar 'Nieuwe wet werkloosheid te ingewikkeld' AMSTERDAM (ANP) - De i werkloosheidswet (nww) is op een aantal punten niet uitvoerbaar en veel te ingewikkeld. Vooral het feit dat voor het bepalen van de lengte van de vervolguitkering (die volgt op de eerste uitkering van een half jaar) in het grijze arbeidsverleden moet worden gegraven, stelt de be drijfsverenigingen die de nww moeten uitvoeren vaak voor een onmogelijke opgave. Die klacht uitte voorzitter P. Die- peveen van de bedrijfsvereniging voor bank- en verzekeringswezen, groothandel en vrije beroepen (BV 25) vandaag op de jaarvergadering van de bedrijfsvereniging in Am sterdam. Bij de oude werkloos heidswet hoefden de bedrijfsvere nigingen maar een jaar in het verle den te duiken. Maar onder het regi me van de nww die begin dit jaar van kracht werd, moet worden be keken of de werknemer in kwestie de laatste vijf jaar in totaal drie jaar heeft gewerkt. Vooral bij seizoen werkers of bij werknemers met an dere losse dienstverbanden is het vaak ondoenlijk om precies uit te zoeken of ze aan de criteria vol doen. Het vergt bovendien zeer veel tijd en mankracht. In twijfel gevallen strijken de bedrijfsvereni gingen dan ook de hand over het hart. "We slaan er echt geen slag naar, maar bij grensgevallen krijgt de verzekerde het voordeel van de twijfel", aldus een woordvoerder van de BV 25 desgevraagd. De BV 25 is met 650.000 werknemers en een loonsom van circa 30 miljard gulden één van de grootste be drijfsverenigingen van ons land. Telefoontik De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) en de Con sumentenbond beginnen voor de rechtbank in Den Haag een 'bo demprocedure' waarin zij willen la ten vaststellen dat PTT-Telecom- municatie verplicht is te veel in re kening gebrachte telefoonkosten aan de abonnees terug te betalen. Het gaat om geld dat als gevolg van een verkeerde afstelling van een 'telefoontik' ten onrechte aan de PTT is betaald. Argentinië Argentinië en het IMF hebben een memorandum uitgewerkt waardoor het land een groter be grotingstekort mag hebben dan voorheen was overeengekomen. In het vierde kwartaal mag het tekort 4,3 procent van het bruto nationaal produkt bedragen en in heel 1987 5,6 procent. Het IMF heeft hiermee zijn voorwaarden wat versoepeld en Argentinië zal nu wat makkelij ker leningen kunnen krijgen van het buitenland. Galileo De luchtvaartmaatschappijen Air Lingus en TAP Air sluiten zich aan bij het Galileo-reserveringssys- teem, waar ook de KLM aan mee doet. Er wordt nog onderhandeld met Olympic Airways, Icelandair, Turkish Airlines en Sabena. Via het systeem kunnen niet alleen tic kets worden gereserveerd, maar bijvoorbeeld ook huurauto's en theaterplaatsen. Bod ingetrokken Ivanhoe Partners, een groep be leggers rond T. Boone Pickens, trekt zijn bod op 28 miljoen aande len van Newmont Mining in. Het besluit is gebaseerd op een rechter lijke uitspraak dat de aandelenaan- koop door Consolidated Gold Fiel ds om eventuele gehele overne ming door Ivanhoe te vöorkomen niet tegen de wet is. Consolidated Gold had op de beurs zijn belang in Newmont vergroot van 26,2 tot 49,7 procent. Ivanhoe had al 9,95 pro cent in Newmont. zeer gering. Het gaat tenslotte maar om 13.000 jongeren, aldus de be windsman. Voor CDA en PvdA was het toen duidelijk dat het minimumjeugd loon dan maar gewoon moet blij ven gehandhaafd. "Het levert geen besparing op voor de begroting van Sociale Zaken, het gaat om een kleine groep jongeren en het posi tief effect van de afschaffing van het minimumjeugdloon op de werkgelegenheid voor deze jonge ren staat helemaal niet vast", bear gumenteerde CDA-kamerlid De Leeuw. De Koning maakte verder be kend dat volgend jaar met 45.000 mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn gesprekken worden gevoerd om te kijken hoe zij kun nen worden klaargestoomd voor de arbeidsmarkt. Daarvoor is ruim 41 miljoen gulden beschikbaar. Als werklozen weigeren om aan ge sprekken deel te nemen, lopen zij kans op hiin uitkering te worden gekort. Garantie op een baan kan het kabinet hen niet geven. Eventueel worden particuliere be- UTRECHT (ANP) - Steeds meer bedrijven zorgen voor de opvang van kinderen van werknemers. Wa ren er zes jaar geleden nog maar 41 bedrijfscrèches in Nederland, dit' jaar zijn dat er 109 waarvan twee derde zich in de Randstad bevindt. Bedrijven en instellingen nemen ook steeds vaker initiatieven tot kinderopvang. Dit staat in een onderzoek van de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland (WKN), dat gisteren in Utrecht tijdens een landelijke bijeenkomst van kinderdagverblij ven is gepresenteerd. Het onderzoek is een inventari satie van de kinderopvang bij en roepskeuzeadviseurs ingeschakeld om mee te bepalen welke toekomst voor de langdurig werkloze is weg gelegd. Zij worden geschoold en doen mee aan werkervaringspro jecten, die binnen de arbeidsvoor ziening in verschülende vormen bestaan. Daarmee wordt hun kans op een baan vergroot. Minister De Koning wilde hen echter geen garantie geven op Bastiaansen beschilderde tent zien op de Caravan en Camping RAI, die vandaag van start is ge gaan. Waarom het functionele kunstwerk geknield kan worden bewonderd, is niet gemeld. (foto ANP) FOKKER LUCHTVAARDIG - Het verstrekken van het bewijs van luchtwaardigheid voor toestellen van het type Fokker 100 staat voor baan. Buurmeijer (PvdA) drong de deur. De belangrijkste stap op de Industriebond FNV, T. Hagen, gisteren tijdens de presentatie van worden 'geparkeerd' in scholings- onderhoudsvoorschriften werkervaringsprojecten., "Ga- type toestel officieel werd goedge- AMSTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV verwacht dat de Ne derlandse metaalnijverheid het ko mende jaar 17.500 nieuwe arbeids plaatsen kan bieden door verdere 0 economische groei (13.000 arbeids- de uittreding krijgt voorlopig geen De verlangde structurele verla gingvan de leeftijd voor vervroeg- rantie geef je alleen op ger", aldus De Koning. keurd door een beoordelingscom missie en een stuurgroep. plaatsen) en voortzetting werkgelegenheidsbeleid (4500). Tijdens de komende cao-onder handelingen zal de bond dan ook steun van de werkgevers. Zij willen eerst een studie naar de financiële gevolgen van de verlaging. Vol gens bondsbestuurder Hagen i aandringen op blijvende verlaging verlaging geen probleem omdat de van de vut-leeftijd, uitbreiding van werknemers in de metaalnijver- het aantal roostervrije dagen en het beid gemiddeld 35 jaar oud zijn. dienst nemen van meer jonge- langdurig werklo- De afgelopen twee jaar is het aan tal werknemers in de metaalnijver heid (26.000 bedrijven) met ruim 40.000 toegenomen tot dik 243.000. Een 'unieke prestatie', die te dan ken is aan het werkgelegenheids- beheerste loonkosten- vut gaan. Bovendien is de loo'nsom over de vut-premie wordt geheven - fors gestegen door de toegenomen werkgelegenheid, aldus Hagen. De bond wil overigens ook een gefa seerde vervroegde uittreding mo gelijk maken. Nogal wat werkne mers komen in de problemen als zij op de andere dag met de De Industriebond FNV wil de heffing van 0,2 procent op de loon- LOBITH - Er is weinig zicht op redding van werkgelegenheid bij de vorige week failliet verklaarde scheepswerf De Hoop in Lobith. Bewindvoerder mr. J. W. Bijvanck zei vanochtend voor de VPRO-ra- dio dat er enkele gegadigden zijn de boedel en de grond waarop de werf staat, maar dat berichten rname van de werf onjuist zijn. "Voorzichtigheid blijft gezien de vele onzekerheden geboden", woordvoerder van de rederij Goli- Hoop nog niet definitief verloren. Als de onderhandelingen met het ministerie van economische zaken over een investeringspremie snel worden afgerond zou een combina tie van de werven De Hoop en De Merwede de order alsnog krijgen, is de verwachting. som voor het aantrekken van lang durig werklozen verdubbelen. Daardoor zouden 2400 langdurig werklozen aan een baan kunnen komen. De werkgevers vinden de geldende 0,2 procent voldoende. Voor het metaalbewerkingsbe- drijf (93.500 werknemers) wil de bond een verdubbeling van het aantal leerlingen van 800 naar 1600. In de loodgieters- en fitterbranche wil de bond 1500 open plaatsen door jongeren opgevuld zien. De werkgevers erkennen de noodzaak van het aantrekken van meer leer lingen, maar willen dat aan de branches zelf overlaten. Het in de vorige cao overeengekomen scho lingsverlof - elke werknemer heeft per jaar recht op één scholingsdag - kan wat beide partijen betreft ge handhaafd blijven. De Industriebond bepleit verder uitbreiding van het aantal rooster vrije dagen van dertien (38-urige werkweek) naar vijftien. Loodgie ters en fitters, electromonteurs, centrale verwarmings- en isolatie bedrijven zouden daardoor beter kunnen samenwerken met bouw bedrijven, die 15 roostervrije dagen hebben. De werkgevers houden vast aan de 13 dagen. Het eisenpakket van de FNV- bond vergt een loonkostenstijging van ruim 3 procent, dat van de werkgevers komt goeddeels uit op nul. voor bedrijven en instellingen. De WKN, een overkoepelende organi satie voor kinderopvang, stelt vast dat de kinderopvang bij overheids instellingen het snelst groeit: van enkele crèches begin jaren '80 tot 44 nu. Het initiatief om binnen een bedrijf een crèche te starten komt doorgaans van ouders en afdelin gen personeelszaken samen. Er bestaan verscheidene vormen van kinderopvang binnen bedrij ven. De WKN wil zich inzitten voor één\daarvan, zo kondigde beleids medewerker L. Meijer op de bij eenkomst aan. De organisatie voelt het meest voor de vorm waarbij ge subsidieerde kindercentra plaat- 'verkopen' aan bedrijven. Vol gens Meijer waarborgt dit systeem de algemene toegankelijkheid en de kwaliteit van de voorzieningen. In de banksector staan de werk gevers overigens niet te trappelen om voor opvang van het kroost van hun werknemers te zorgen. De Dienstenbond FNV heeft gisteren in een brief circa twintig banken in Amsterdam dringend verzocht te (laten) onderzoeken of de werkne mers bij hun bedrijf behoefte heb ben aan kinderdagverblijven. In Amsterdam - waar de meeste ban ken hun hoofdkantoor hebben ge vestigd - werken bij de diverse ban ken tussen de 25.000 en 30.000 werknemers. Volgens bestuurder M. Spanjer van de Dienstenbond FNV hebben enkele duizenden bankemployé's behoefte aan op vang voor hun kinderen. Purit werkt weer KLAZINAVEEN (ANP) - De wil de staking bij Purit in Klazinaveen is voorbij. De werknemers zijn van daag weer aan de slag gegaan nadat vakbonden en directie het gisteren eens waren geworden over de in vulling van de 36-urige werkweek die in januari volgend jaar bij het bedrijf (368 werknemers) van kracht wordt. Woensdag kwam het bij het be drijf (onderdeel van Norit) tot een wilde staking omdat de directie de werknemers alleen per dag een mi nuut of wat korter wilden laten werken. Werknemers en vakbon den wilden daar niet aan omdat een dergelijke versnippering van de ar beidstijdverkorting geen werkge legenheid oplevert. ADVERTENTIE PARIJS - 'Vrienden, heft het glas' was gisteren het parool bij leden van de Vaux-Clochemerle- associatie toen zij de aankomst van de beaujolais primeur vier den. Ongeveer 60 miljoen flessen van de nieuwe beaujolais i den de komende dagen ovei hele wereld verkocht. (foto AF) ath, de opdrachtgever, herhaalde het gisteren dat de De Hoop/De Mer- .k - wede voor de order in de markt twee blijft, mits De Hoop in een redelij- __i 125 ke omvang kan worden voortgezet. voldoen- De rederij kan niet te lang meer deze order volgens wachten omdat ze de schepen in De 1990 wil hebben. aldus de bewindsvoerder. De Hoop is failliet gegaan uitblijven van betalingen. Werk - in de vorm van de bouw cruiseschepen ter waarde miljoen gulden - de. Overigens directeur D.G. Rosman De operavoorstellingen in het Am sterdamse Muziektheater zijn avond aan avond uitverkocht. De uitvoering van een opera kost - in clusief de exploitatie van het thea ter en het orkest - ruim een half miljoen gulden per avond. De vijf tienhonderd bezoekers betalen ge middeld 65 gulden per plaats, de overheid legt daar 300 gulden sub sidie bij. door Flip de Kam Blijkens een artikel in het week blad Haagse Post van vorige week ('Gesubsidieerd pluche') heeft de overgrote meerderheid van de aan wezige cultuurgenieters een hoge opleiding en een topinkomen. Is het wel zo vanzelfsprekend dat de ze elite 300 gulden subsidie krijgt voor een avondje uit, terwijl ter- zelfdertijd op het ziekenfonds wordt bezuinigd en de individuele huursubsidie wordt uitgebeend? Tijdens de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer be pleitte WD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve een verhoging van de entreegelden voor theater- en con certbezoek. Inmiddels hebben de liberalen dat voorstel bij de behan deling van de begroting van wel zijn, volksgezondheid en cultuur voor 1988 weer ingeslikt. Maar wat is er op tegen om cultuurliefheb bers de prijs van het toegangsbiljet uit eigen zak te laten betèlen? PvdA-woord voerder Frits Nies- sen meent dat zo'n prijsverhoging een drempel opwerpt, waardoor het grote publiek culturele evene menten niet langer kan bijwonen. In het geval van het Muziektheater kan dit bezwaar eenvoudig worden ontzenuwd. Het grote publiek komt daar toch al nauwelijks, voor- ADVERTENTIE Swaak Bruingoed al omdat het geen belangstelling voor het gebodene heeft. Bovendien is er geen plaats, om dat de vaste klanten, die een abon nement hebben of lang van tevo ren plaatsen hebben gereserveerd, alle beschikbare stoelen hebben bezetten. In de praktijk blijkt mo menteel eerder het omgekeerde het geval: hoe duurder een voor stelling, concert of schilderij, hoe meer publiek erop af stroomt. Misschien dat politici van WD en PvdA elkaar nog eens vinden op een compromis. Laat de bezoekers van Muziektheater en Concertge bouw eerst de kostprijs van de be zochte voorstelling betalen. De duurste plaatsen gaan dan tot 400 gulden per avond kosten. Een deel van de elite die zich nu regelmatig in de cultuurtempels vertoont, zal dat bedrag moeiteloos kunnen op brengen. Mensen met lagere inko mens zouden bijna de gehele be taalde toegangsprijs moeten kun nen terugvragen bjj de fiscus. We hebben al een wir-premie voor in vesterende ondernemers, daar kan nog wel een 'cultuurpremie' bij. Wie minder verdient dat een ge middelde werknemer (bruto 41.000 gulden per jaar) zou zelf bijvoor beeld maar 25 gulden hoeven te be talen voor een plaats van 400 gul den en krijgt het verschil (375 gul den) van de fiscus terug tegen inle vering van het afgescheurde toe gangsbiljet. Dat laatste is nodig, omdat anders hetzelfde kaartje een aantal malen kan worden gebruikt om cultuursubsidie bij de fiscus los te peuteren. Aan deze ogenschijnlijk voor de hand liggen oplossing kleven ech ter onoverkomelijke bezwaren. Ten eerste wordt ons al veel te in gewikkeld belastingstelsel door deze nieuwe verrekenpost nog ver der gecompliceerd. Een tweede be zwaar is dat met de cultuurpremie een nieuwe 'inkomensprijs' zou worden geïntroduceerd: hoe hoger hét inkomen, hoe minder je van de fiscus voor je gebruikte kaartje te rugkrijgt. Er bestaat al een aantal van zulke regelingen, bijvoorbeeld de huursubsidie, de studiefinan ciering en de gezinsverzorging. Een laatste en belangrijkste be zwaar: door over te gaan op een stelsel van cultuursubsidies via de fiscus zullen de rijken toch weer het beste af zijn. Zij kunnen hun kaartjes - waarvoor ze 400 gulden hebben betaald - niet gebruiken om een belastingverlaging te incas seren. Ook de rijken zullen echter elk gebruikt kaartje bewaren en dit vervolgens verkopen aan een wille keurig iemand anders, voor bij voorbeeld 350 gulden. De koper, ie mand met een laag inkomen, wil er dat bedrag voor betalen omdat hij het biljet vervolgens bij de fiscus voor 375 gulden kan verzilveren. Door deze handel in gebruikte kaartjes zal de meeste subsidie (350 gulden) in zulke gevallen toch weer bij de elite terechtkomen. Het lijkt daarom beter om de toe gangsprijzen te verhogen, maar niet tot een kostendekkend peil. Op zichzelf zijn er namelijk argu menten om de kunsten (enigerma te) te subsidiëren. Om geen on overkomelijke financiële drempels op te werpen, zouden tegelijkertijd meer goedkope plaatsen beschik- advertentie baar moeten komen. De elite die de theaters vooral bezoekt om cham pagne te drinken en gezien te wor den, zal zich nooit verwaardigen om op een goedkope rang te gaan zitten. Mensen met een smalle beurs zullen daar minder aan til len; die gaan vooral voor de kunst en niet voor hun status. Het eindresultaat is dat de schat kist een beetje wordt ontlast en dat minder bezuinigingen nodig zijn op voorzieningen die vooral aan de lager betaalden ten goede komen. Zo snydt het mes aan twee kanten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7