Wapenakkoord nog steeds niet rond Irangatezal Reagenook volgend jaar nog 'plagen' Nieuw gesprek tussen ministers Wagenaar onder vuur in proces-Demjanjuk Brandgevaar Britse metro was al bekend Massamoord door politie India Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. Q Onze verzekeringS' adviseur wees ons de weg. 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 JERUZALEM (UPI) - De Leidse psycholoog Wagenaar die als des kundige tijdens het proces tegen de vermeende oorlogsmisdadiger John Demjanjuk in Jeruzalem is opgetreden heeft gisteren bij een kruisverhoor gezegd dat hij geen ervaring heeft in het werken met oorlogsslachtoffers. Wagenaar had eerder verklaard dat overlevenden van het vernieti gingskamp Treblinka aan 'geheu genproblemen' leden toen zij ruim 40 jaar na dato Demjanjuk meen den te herkennen als de hardvoch tige bewaker „Ivan de Verschrik kelijke" in het nazi-vernietigings kamp in Polen. Aanklager Shaked voelde Wage naar uitvoerig aan de tand over de WASHINGTON - De Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) zal volgende vraag of hij ooit gewerkt heeft met week naar Geneve gaan in een poging om samen met zijn Russische collega Sjevardnadze de weg definitief vrij te maken voor de top tussen president Reagan en partijleider Gor- batsjov. Man overlijdt omdat politie hulp verbiedt JOHANNESBURG (AP) - In Zuidafrika is een man overleden die na een ongeluk niet mocht worden geholpen door drie aan wezige verpleegkundigen. Het slachtoffer was een blanke, de drie verplegers waren zwart. Het dagblad The Star, dat het incident meldde, zei dat het on geluk dinsdag gebeurde in Ger- miston, een buitenwijk van Jo hannesburg. Een van de betrokken verple gers vertelde de Star dat hij in. een ambulance voorbijkwam en stopte om te kijken of het slacht offer van het ongeluk kon wor den geholpen. Een blanke ver keersagent tér plaatse zei dat al een ambulance was gebeld en verbood de verpleegkundigen de 53-jarige Stoffel van Niekerk te hulp te komen. „Het was enorm frustrerend daar maar te moeten staan kijken hoe die man stierf en geen hulp te mogen geven," zei de ver pleegkundige tegen de Star. „Waarom moet kleur ook nog het verschil tussen leven en dood uitmaken?" Een woordvoerder van de ge meente Germiston zei dat een onderzoek zou worden ingesteld. De ontmoeting tussen de twee mi nisters - hun vierde gesprek sinds september - is nodig omdat de twee supermachten het nog steeds niet helemaal met elkaar eens zijn ge worden over de details van het INF-akkoord dat de afschaffing van alle middellange en korte af standswapens regelt. door Henk Dam Volgens Amerikaanse regerings functionarissen, die gisteravond het nieuws bekend maakten, zul len de ministers niet alleen over het INF-akkoord praten, maar over al les dat bij de top tussen Reagan en Gorbatsjov aan de orde moet ko- Shultz maakte na zijn laatste bij eenkomst met Sjevardnadze, die vorige maand in Washington werd gehouden, duidelijk dat hij hoopte dat het niet nodig zou zijn dat hij nog eens met zijn Russische colle ga om de tafel zou moeten zitten om over het INF-akkoord te pra ten. Maar de afgelopen weken zijn in Geneve, waar ambtelijke delega ties zich over de punten en kom ma's van het verdrag hebben gebo gen, nogal wat problemen gerezen. Bij een van die problemen heb ben de Amerikanen deze week hun zin gekregen. De Sovjets staan nu in principe toe dat Amerikaanse waarnemers tot de fabrieken wor den toegelaten waar SS-25 raketten (die niet onder het INF-verdrag vallen) worden gemaakt. De Ame rikanen willen dat omdat in die fa brieken makkelijk SS-20 raketten (die wel onder het verdrag vallen) zouden kunnen worden verstopt. Maar een probleem dat nog recht overeind staat, is dat de Sovjets tot dusver hebben geweigerd details bekend te maken over de stand plaatsen van al hun korte en mid dellange afstandswapens, en ande ken. Zij hebben gedreigd demon stratief op te stappen op het mo ment dat Gorbatsjov toch aan een toespraak van de holocaust als het gaat om hun ervaringen in de vernietigings kampen, hoe kunt u dan beweren dat de door u gebruikte methoden op enige manier een bewijs kun nen leveren voor de accuraatheid van hun geheugen?" vroeg Sha ked. Wagenaar was door de verdedi gers van Demjanjuk ingeschakeld om de aanpak van de rechtbank te de 'holocaust', of wraken, die overlevenden heeft in- hun ge- geschakeld bij het identificeren van Demjanjuk als „Ivan de Ver- dat zulks niet het schrikkelijke", de kampbeul die jo- verklaarde verder den en andere gevangenen de gas kamers insloeg en -trapte. In 1942 en 1943 zijn in Treblinka op die ma nier 850.000 mensen ter dood ge bracht. overlevenden dat hij enige studie heugen heeft gelezen. Wagenaar geval; was, niet te weten van enige publikatie op dat gebied. „Als u niets, maar dan ook helemaal niets weet van het geheugen van overlevenden Volgens Wagenaar heeft hij bij experimenten op de universiteit van Leiden vastgesteld dat een foto die de Israëlische politie verspreid heeft, de getuigen tegen Demjan juk innam en dat de antwoorden van de overlevenden lieten blijken dat zij geheugenproblemen had den. .President van de rechtbank Dov Levin liet Wagenaar weten dat een aantal van de vijf overlevenden van Treblinka „volstrekt zeker" was toen zij in Demjanjuk Ivan herken den". De in de Oekraïne geboren Demjanjuk zegt dat hij het slacht offer is van een persoonsverwisse ling. Naar zijn zeggen is het proces tegen hem in scène gezet door de Sovjetunie die wraak wil nemen voor het feit dat hij, na als militair in het Sovjetleger door de Duitsers krijgsgevangen te zijn gemaakt, dienst nam in een tegen Stalin ope rerende pro-nazi-strijdgroep aan het Oostfront. De getuigenverklaringen van Wagenaar en het kruisverhoor van de Nederlandse psycholoog heb ben vier dagen in beslag genomen. Het hof heeft zijn zitting verdaagd tot maandag. De advocaten van Demjanjuk hebben verklaard dat zij als vol gende deskundige William Flynn willen oproepen, een deskundige op het gebied van documenten in de Amerikaanse staat Arizona. Hij moet getuigenis afleggen over een belangrijk onderdeel van de aan klacht. Demjanjuk, die in 1981 zijn Ame rikaanse paspoort moest inleveren en in 1986 naar Israël werd uitge wezen nadat alle beroepsprocedu res waren uitgeput, staat terecht op grond van de Israëlische wet uit 1950 die betrekking heeft op mis daden tegen het joodse volk en te gen de menselijkheid. Als hij schuldig wordt bevonden kan hij ter dood veroordeeld worden. LONDEN (AP/GPD) - De rampza lige brand in de Londense metro, die woensdag aan 30 mensen het le ven kostte, heeft gisteren tot boze vragen in het Lagerhuis geleid over de veiligheid van de ondergrondse. Twee jaar geleden werd i nen van de metro samenkomen, maken elke doordeweekse dag meer dan 250.000 forensen gebruik. Jaarlijks reizen vele miljoenen passagiers met de Londense onder grondse. Begonnen in 1863 met de Metropolitan Line tussen Padding- afhankelijk onderzoeksrapport al ton en Farringdon, is hij in de loop gewaarschuwd dat geluk niet wig duurt; het rapport werd opge steld i der jaren uitgegroeid tot een totaal- traject van meer dan 400 kilometer aanleiding van een eer- met als dagelijkse capaciteit i TOOELE - De Rus Nazarkin (links) en de Amerikaan Friedersdorf rechts), de onderhandelaars inzake terugd ringing van het gebruik van chemische wapens, lieten zich gisteren een gasmasker opzetten tijdens een bezoek aan een Amerikaans legerdepot in de plaats Tooele in de staat Utah. Nazarkin zei dat een internationaal verdrag voor het verbieden van chemische wapens voor mei 1988 rond kan zijn. Friedersdorf toonde zich minder optimis tisch. Het Russische bezoek aan Tooele is een antwoord op het bezoek van een maand geleden door een Amerikaan se delegatie aan het grootste complex voor chemische wapens in de Sovjetunie in Sjichany. (foto ap> Beschuldiging Amnesty International LONDEN (AP) - Amnesty Interna tional heeft vandaag gezegd over gedetailleerde informatie te be schikken dat de Indiase provincia- Ie politie in mei talloze ongewapen- details met betrekking tot deze de moslims heeft gedood toen on- EG trekt 23 miljard uit voor Etiopië raketten. Inmiddels is er nog steeds grote onenigheid tussen Amerikaanse politici over de vraag of het wense lijk is dat partijleider Gorbatsjov tijdens zijn bezoek aan Washington de verzamelde vergadering van Huis van Afgevaardigden en Se naat gaat toespreken. Het Witte Huis is daarvoor, en ook een meerderheid van de De mocratische parlementariërs is de gedachte te vinden. Maar Afgevaardigden een petitie gete kend, waarin ze zich tegen het BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie trekt ruim 23 miljard gulden uit voor noodhulp aan Etio pië. Dit maakte EG-commissaris voor ontwikkelingshulp, Lorenzo voornemen uitsprekën, Natali, gisteren bekend. De door hongersnoden en burgeroorlogen getroffen gebieden in dit land heb ben het geld hard nodig. Meer dan 6,5 miljoen mensen in Etiopië wor den met de dood bedreigd. Alleen al in Tigray en Eritrea al lijden rond de 3,6 miljoen mensen honger we gens het mislukken van de oogst. Via een luchtbrug tussen Asma ra of Massawa naar Mekelle wil de EG de komende maanden 17.000 geregeldheden in de deelstaat Ut- tar Pradesh op hun hoogtepunt wa ren. Onder de slachtoffers waren kinderen van wie er een nog maar drie jaar was. De mensenrechtenorganisatie zei van ooggetuigen te hebben ver nomen dat leden van de Provincia le Gewapende Politie bij het neer slaan van gewelddadigheden tus sen hindu's en moslims in Meerut, 60 km ten noordoosten van New Delhi, lichamen in rivieren en ka nalen hadden gegooid en andere li- gen over geweld door de politie bij doodgeschoten en in het water ge- herhaling ontkend. gooid. Een student die zei de massa dat op 22 mei enkele moord te hebben overleefd door zich dood te houden, zei dat een weg- twaalftal agenten hun geweren n de hadden geladen en waren begon- te schieten. „Ik hoorde voort- uit het Amnesty honderden limdistrict van Meerut gevoerd in vrachtwagens v£ politie. Hoewel de meesten politiebureaus en gevangenissen durend schoten klinken, en het ge werden overgebracht, waren vol- luid van lichamen die in het water gens ooggetuigen „enige tiental- plonsden". Volgens Amnesty heb- dere brand in het metrocircuit, waarbij destijds geen slachtoffers vielen. De exploitatiemaatschappij van de 124 jaar oude ondergrondse, London Transport, erkende giste ren dat de meeste stations niet zijn uitgerust met rookdetectoren, brandalarm, verlichte nooduit gangborden of automatische sproei-installaties. De oppositie verweet de conservatieve regering van premier Thatcher dat zij de vei ligheid opoffert aan haar bezuini- gingsdrang, door de overheidssub sidies voor het openbaar vervoer steeds verder in te krimpen. De meeste slachtoffers kwamen om het leven door verstikking of verbranding in het station King's Cross, doordat het vuur, dat ont stond op of bij een houten roltrap, zich razendsnel verspreidde. Enke le overlevenden verklaarden dat zij door medewerkers van de onder grondse naar de roltrap, en dus re gelrecht naar de vuurzee, waren ge leid. Plattegronden van het station bleken niet voorhanden en brand weerlieden moesten zich door de kleine half miljoen passagiers. Doden bij rellen in Nigeria len" naar het kanaal Ganges gereden, inmiddels hebben 75 Republikein- chamen hadden verbrand. Volgens Amnesty zijn zeker 80 lijken geborgen. De organisatie zei te beschikken over de namen van 29 slachtoffers en van 32 vermisten. De Republikeinen vinden dat al- De Indiase regering en de regering leen hoofden van bevriende staten van Uttar Pradesh, waar moslims de zeldzame eer moet worden ge- ongeveer 15 procent van de bevol- gund het hele Congres toe te spre- king uitmaken, hebben aantijgin-- de Boven- ben minstens vijf personen de zij werden schietpartij overleefd. In het kanaal werden meer dan 50 lijken aangetroffen, terwijl in jjgjlf^r' het nabijgelegen Hindon-kanaal nog eens 18 lijken dreven die ko- 111 HfH gel- en steekwonden vertoonden. Een dag later zou de politie op nieuw hebben huisgehouden, dit maal in het dorp Maliana, 10 km ten westen van Meerut, waar volgens ooggetuigen hele gezinnen werden doodgeschoten en huizen in brand gestoken.In het dorp werden 16 verkoolde lijken gevonden, terwijl andere lichamen in een put waren gegooid. Van de 29 geïdentificeer de slachtoffers waren er tien 15 jaar of jonger. vlammen een weg banen kaartjesloketten, gronden aanwezig Een eerste onderzoek naar de oorzaak van de brand heeft al uit gewezen dat het het vuur niet uit een machinekamer onder de 50 jaar oude houten roltrap van de Picca dilly Line is gekomen, zoals aan vankelijk werd aangenomen. Waarschijnlijker is dat het vuur is ontstaan in de elektrische bedra ding van de roltrap die, zo is geble ken, een aantal forensen letterlijk in de moordende vuurzee heeft ge tild. Minister Paul Channon van ver keer gaf toe dat er een hoop vragen moeten worden beantwoord. Hij hield het Lagerhuis evenwel ook voor dat de Londense ondergrond se op het punt van de veiligheid een goede staat van dienst heeft. Van het ondergrondse station van King's Cross, waar in totaal vijf Uj- LAGOS (AP) - Het dodental als ge volg van rellen in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is gestegen tot vier en zeker 30 mensen zijn ge- de wond geraakt. Woensdagavond wel platte- opende de politie het vuur op beto gers, waardoor een negenjarige jongen en een man om het leven kwamen. Gisteren kwam het op nieuw tot botsingen tussen beto gers en de politie. De politie vuur de traangas af en zette de sloppen wijk af waar de onlusten zich voor deden. Aanleiding tot de onlusten was een woordenwisseling tussen een politieman en een autobestuurder afgelopen dinsdag, waarbij de poli tieman het vuur opende en twee voorbijgangers doodde. Na de schietpartij trokken tientallen mensen de straat op om uiting te geven aan hun woede. Er werden winkels geplunderd. Woensdag werden verscheidene politie-auto's in brand gestoken. Van de kant van de politie is geen commentaar ge geven op het jongste geweld. tot 20.000 ton graan per maand r de bedreigde gebieden brengen. Ook reserve-onderdelen worden aangeschaft om de 360 vrachtwa gens die in het land aanwezig zijn te repareren. De EG-commissie stuurt water tanks, medicamenten, tenten en dekens naar het land. Volgens de Commissie is het duidelijk dat de bevolking de getroffen gebieden massaal zal verlaten, waardoor het inrichten van vluchtelingenkam pen onvermijdelijk wordt. Buitenland kort Rendierjacht De regering van Finland heeft bekendgemaakt dat zij maatrege len voorbereidt om een einde te maken aan de jacht op Laplandse rendieren als ontspanning voor toeristen. De nieuwe maatregelen moeten het schieten op rendieren bij wijze van sport verbieden. De Finse toeristenindustrie wil niet verder gaan dan een verbod op de jacht in bepaalde gebieden. Ombudsvrouw Het Poolse parlement heeft een 47-jarige partijloze advocate geko zen tot ombudsvrouw voor burger rechten. Professor Ewa Letowska kan in opdracht van personen en organisaties, of op eigen initiatief, optreden in het geval van schen dingen door staatsorganen van de rechten en vrijheden van de bur ger. Polen is hiermee het eerste land in Oost-Europa dat een instan tie in het leven die over verregaan de bevoegdheden beschikt bij het verdedigen van de burgerrechten. President Reagan weigerde woens dag elk commentaar op het rapport van de Congrescommissies, die hem in laatste instantie verant woordelijk stellen voor de Iran- Contra affaire. „U zou het toch niet willen horen;" zei de president, met één van zijn gebruikelijke éénrege lige antwoorden. door Terence Hunt, AP Het antwoord is typerend voor de strategie die men in het Witte Huis lijkt te hebben gekozen bij de pogingen het schandaal van zich af te schudden. Over de negatieve conclusies wordt eenvoudig ge zwegen in de hoop dat ze snel wor den vergeten, terwijl als de nood aan de man komt wordt geschermd met de zogenaamde vooringeno menheid van de commissies. Het is echter zeker dat met het verschij nen van het eindrapport van het Congres het laaste woord over de affaire nog niet is gezegd. Bij dit vervolg is een hoofdrol weggelegd voor Lawrence Walsh, de speciale aanklager die een eigen onderzoek doet naar de vraag of er strafbare feiten zijn gepleegd. Vol gens ingewijden bereidt Walsh aanklachten wegens samenzwe ring voor tegen vier personen: Reagans voormalige adviseur voor nationale veiligheid John Poindex- ter, zijn assistent Oliver North, luchtmachtgeneraal b.d. Richard Secord en wapenhandelaar Albert Hakim. De twee laatsten stonden aèn het hoofd van ondernemingen die dienden als kanaal voor de steunverlening aan de Contra's. Walsh zei woensdag dat hij „in de niet te verre toekomst" zijn onder zoek zal afsluiten. Eerst zullen ech ter nog 2.000 Zwitserse bankaf Tegen bovenstaande betrokkenenen bij de Irangate-affaire worden aanklachten voorbereid, te weten (v.l.n.r.) de voormalige veiligheidsadviseur John Poindexter, de luchtmachtgeneraal b.d. Richard Secord en de assistent van Poindexter, Oliver North. (foto AP) schriften moeten worden onder zocht, die onlangs ter beschikking zijn gekomen. Deze documenten zullen mogelijk meer inzicht geven in de geldstromen die met de affai re waren gemoeid en wie daarvoor verantwoordelijk waren. Walsh en zjjn medewerkers hebben al meer dan 1.000 getuigen ondervraagd en „letterlijk honderdduizenden pa pieren" doorgewerkt. Het onderzoek van Walsh, waar bij overigens geen gebruik mag worden gemaakt van de conclusies van de Congrescommissies, zal mogelijk nog antwoord geven op vragen die de commissies onbeant woord moesten laten. Deze open plekken ontstonden door het over-' lijden van CIA-directeur William Casey en omdat Oliver North en zijn secretaresse Fawn Hall de tijd kregen voor hun „shredding party" waarbij dikke pakken belastende documenten in de papiervernieti ger werden gevoerd. Doofpot Een van de onopgehelderde vra gen heeft betrekking op de vraag of minister van justitie Edwin Meese medeplichtig was aan de doofpot operatie, vanwege de slordige en ongebruikelijke manier waarop hij zijn onderzoek uitvoerde nadat het schandaal aan het licht was geko- Ook in het rapport van de Con grescommissies wordt hier al uit voerig bij stilgestaan. De waarop Meese een jaar geleden zijn onderzoek instelde week af van de hiervoor geldende standaardproce dures. Voordat Meese' medewer kers in het kantoor van North stuit ten op het memorandum waaruit de Contra-connectie bleek, werden alle verhoren door Meese afgeno men in het bijzijn van een andere functionaris van het ministerie, zij het dat dit vertrouwelingen van Meese waren en geen strafrecht deskundigen zoals normaal was ge weest. In die eerste fase werden er wel aantekeningen gemaakt. Maar toen de omvang van het schandaal dui delijk werd, voerde Meese alle ver horen alleen uit en werden er geen aantekeningen meer gemaakt. Bo vendien wachtte hij twee dagen met de ondervraging van John Poindexter, die hij tenslotte niet vroeg hoeveel president Reagan er van wist. De gesprekken met de fi guren van wie sommigen later sleu telfiguren bleken te zijn, zoals Wil liam Casey, Poindexter, vice-presi dent George Bush, ex-nationaal veiligheidsadviseur Robert McFar- lane en de toenmalige stafchef van het Witte Huis Donald Regan wer den alle onder vier ogen gevoerd. Geldschieters Tot dusverre heeft het onderzoek van Walsh twee bekentenissen op geleverd. Twee conservatieve scheidschieters, Carl Channell en Richard Miller, hebben toegegeven dat ze met North hebben samenge werkt. Een stichting die werd ge bruikt om belasting te vermijden werd gebruikt om geld te verschaf fen aan de Contra's. Hiermee werd drie miljoen dollar bijeen gebracht. Andere vragen die de commis sies niet hebben kunnnep oplossen zijn de precieze rol die wijlen Willi am Casey in het schandaal heeft ge speeld en wat er is gebeurd met twee telegrammen die CIA-agen- ten in Europa aan het CIA-hoofd- kwartier bij Washington hebben gestuurd. Hierin melden ze dat een 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 schip met bestemming Iran Hawk- luchtdoelraketten bevatte, terwijl de officiële Amerikaanse lezing was dat het ging om een lading boormaterieel. De twee telegram men zijn op onnaspeurbare wijze verdwenen. Walsh wil niet zeggen wanneer hij schriftelijk antwoord verwacht op de lijst vragen die hij president Reagan heeft voorgelegd. Het Wit te Huis zegt alleen dat men bezig is met de beantwoording en dat de president meewerkt met het onder zoek. Met Oliver North heeft Walsh meer problemen; North beroept zich op zijn grondwettelijk recht te weigeren te antwoorden op vragen die voor hemzelf belastend kunnen zijn en op dezelfde grond weigert hij de Grand Jury documenten te overhandigen. Walsh is nu bezig langs gerechtelijke weg de mede werking van North af te dwingen. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de affaire de president en de Repu blikeinse Partij ook het komend verkiezingsjaar dwars zal blijven zitten, hoe graag men er ook een punt achter had willen zetten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5