Deetman soepeler voor trage student 'Wetgever zet vrouw verder op achterstand' Halveren autoverkeer nodig Hbo'er krijgt 2 jaar voor doctoraal 'Inkomenspositie minima te zwart afgeschilderd' Automobilist houdt meestal geen rekening met medicijn Clara Wichman Instituut komt op voor vrouwen en recht VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 ZOETERMEER (GPD/ANP) - Studenten met een hogere beroepsopleiding (hbo) die voor 1 augustus van dit jaar naar de universiteit zijn overgestapt, mogen nog vier jaar stu deren met behoud van studiefinanciering. Dat geldt ook voor studenten die na de univer siteit nog een hbo-opleiding volgen. Studenten die voor 15 september verlenging hebben aangevraagd voor hun studie, mogen die afmaken volgens de nu geldende regels. Minister Deetman (onderwijs) gegelden zouden omhoog gaan komt met deze overgangsregeling de studiefinanciering kwam te v tegemoet aan de bezwaren van de vallen, studenten die bang zijn door plot selinge beperking van de studie duur in het nauw te komen. In de overgangsregeling krijgen studen ten tot het eind van hun studie stu diefinanciering en hoeven niet meer collegegeld te betalen dan nu. In de oorspronkelijke plannen van de minister zou de studieduur tot zes jaar beperkt worden; de colle- aan de universiteit, met studiefi nanciering en zonder extra college geld. Wie in vier jaar klaar is en naar de universiteit overstapt, mag regeling die de minis- evenmin langer blijven dan twee ter voorstaat gaat in op 1 augustus jaar. Uitgangspunt daarbij is, dat het volgend jaar. In overleg de universiteiten hun program- aanpassen zodat hbo'ers in met de universiteiten en de hoge~ scholen heeft Deetman zijn plan- twee jaar kunnen afstuderen, nen gisteren verder aangepast. Studenten die zes jaar over hun hbo-opleiding gedaan hebben, houden recht op twee jaar studie DEN HAAG (ANP) - "Ik krijg soms mogelijk voorstellen. Er bestaat de indruk dat die rapporten over de nogal vaak spraakverwarring over moeilijke inkomenspositie van de wat nu precies het inkomen is en ze laagste inkomens de feiten zo zwart zijn ook niet altijd zorgvuldig met de feiten". Dit zei minister De Koning (soci ale zaken en werkgelegenheid) gis teren tijdens de behandeling van de begroting van zijn ministerie in de Tweede Kamer. Met name me vrouw Hageman (PvdA) wilde van De Koning en staatssecretaris De Graaf wel eens weten wat voor ge volgen zij nu precies trekken uit de rapporten die de afgelopen tijd over de 'nieuwe armoede' zijn ver schenen. Zij wees op onderzoeken ke omstandigheden te helpen. ISdale Ken™ van de keXnAanvankelijk wilde Deetman daar- De collegegelden voor het hbo en wetenschappelijk onderwijs (wo) worden volgend jaar nog niet gelijk geschakeld. Hbo-studenten gaan in drie etappes van 1.300 gul den naar 1.600 gulden en wo-stu- denten blijven 1600 gulden beta len. Deetman wilde aanvankelijk alle collegegelden gelijkschakelen op 1.500 gulden. Voor deeltijdstu denten wordt het collegegeld 1.200 gulden. Hbo'ers blijven dat betalen en wo-studenten gaan in drie etap pes van 1.600 naar 1.200 gulden. Langstudeerders krijgen na het zesde jaar geen beurs meer. Het collegegeld gaat omhoog, maar zal de 10.000 gulden per jaar niet berei ken, zoals Deetman oorspronkelijk wilde. In het zevende jaar wordt het 3.000, in het achtste 4.000 en daarna 5.000 gulden. De centrale inning van de gelden volgend jaar is van de baan. Studenten kunnen het geld bovendien in maandelijk se termijnen voldoen aan de uni versiteit of hogeschool. De instel lingen moeten het wel ineens over dragen. Daarvoor krijgen ze geza menlijk een afkoopsom van 220 miljoen gulden. De instellingen krijgen 38 mil joen om studenten in uitzonderlij- UTRECHT (ANP/GPD) - Verzu- DEN HAAG (GPD) - Eén op de tien recepten die in de apotheek worden aangeboden, schrijft een rij gevaarlijk geneesmiddel voor. In een heel jaar wordt tussen de acht en elf miljoen keer om der gelijke geneesmiddelen ge vraagd. Ruim de helft van de ge bruikers van rijgevaarlijke mid delen neemt als automobilist re gelmatig deel aan het verkeer. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep praktische far macie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Het werd verricht op verzoek van de organisatoren van de voorlichtingsactie 'Ge neesmiddelen en reactievermo gen', de ANWB, Veilig Verkeer Nederland en de apothekersor ganisatie KNMP. Rustgevende middelen en middelen tegen de pressies nemen ruim een derde van het gebruik voor hun reke ning. Ze worden gevolgd door middelen tegen allergieën, slaap middelen en middelen tegen hoest. Slechts vier van de tien auto mobilisten stappen niet in hun auto of passen hun rijgewoonten aan na het nemen van een ryge- vaarlijk middel. De gele waar schuwingssticker die de apo theek op de verpakking plakt, blijkt het belangrijkste motief om het gedrag aan te passen. De organisatoren van de actie gaan nader bekijken hoe de voor lichting over dit onderwerp, zo wel aan patiënten als aan betrok ken beroepsgroepen, verder kan worden verbeterd. Ook zal wor den besproken of het noodzake lijk is wettelijke maatregelen voor te stellen om rijden onder invloed van medicijnen aan te pakken. POTVIS AANGESPOELD Op het Noordhollandse strand, bij Groote Keten, is gisteren deze potvis dood aangespoeld. Het ongeveer acht me ter lange dier zal wellicht verhuizen naar het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden. Biologen vinden dat Nederland de walvispopulatie in de Noordzee moet onderzoeken, omdat die een belangrijke graadmeter is voor de kwaliteit van het zeemilieu. (fotoANP) Onderzoek Natuur en Milieu: 15 miljoen beschikbaar stel- seling met de helft wordt terugge- Minister De Koning. Binnenland kort De Koning maakte nog eens dui delijk dat het kabinet niets voelt voor een algemene maatregel het inkomen van de laagste inkome te verbeteren. "Laten de kerken andere organisaties met goede cij fers komen, dat doen wij ook in on ze inkomensnotitie", aldus De Ko ning. len. Nu mogen de universiteiten daarvoor ook nog putten uit het re servoir van 220 miljoen. De HBO-raad, de vereniging van hogescholen, en de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Scholen Het kabinet ziet af Universiteiten zün in een we*, groep met de minster eens gewor den over deze veranderingen. De universiteiten en hogescl moeten zich komende week de voorstellen uitspreken. Op 27 november wordt verder gepraat met Deetman. De eerste kritische noot werd derzoeken. Daaruit is onder andere gisteravond al gekraakt door de gebleken dat gezinnen en alleen- Landelijke Studentenvakbond bracht. Dit is de voornaamste i clusie uit een rapport van de Stich ting Natuur en Milieu. Volgens het rapport zijn maatregelen zoals een schonere motor en loodvrije benzi ne onvoldoende tegen de zure re gen "De bossen, heiden, vennen, bo dem en het grondwater moeten de hogescholen kans krijgen zich volledig te her- stellen". Dit vertelde ir. K. Fransen van de milieuorganisatie gister avond voor de Vara-televisie. Vol gens Fransen voert de regering een matig beleid ten opzichte van de natuur en het milieu. Er worden wel auto's met loodvrije benzine en katalysators geïntroduceerd, maar die.voldoen alleen aan soepele EG- Bij LPG- en dieselauto's kan de uitworp van verzurende stoffen zo als stikstofoxyden niet voldoende worden teruggedrongen. De beste oplossing is volgens ingenieur om het hele autoverkeer te halveren. Bovendien vindt de stichting dat de uitworp van zwaveldioxyde, af komstig van grote stookinstalla- ties, in 1995 met 80 procent moet Vrijspraak directeur Broiuienbad worden verminderd. Ammoniak, afkomstig van intensieve veeteelt, draagt ook een steentje bij de luchtverontreiniging en dient net als stikstofoxyden met 75 procent omlaag te worden gebracht. ADVERTENTIE Klasse uit Denemarken Kwaliteit en een zeer grote verscheidenheid aan Scandinavische meubelen vindt u bij Enista. (LSVB). De bond zei het gewijzigd i substantiële 1 ADVERTENTIE MEER DAN SPORTIEF ZIJN ONZE JACKS KAN ECHT GEEN KOU, SNEEUW OF IJS VOOR DE KOMENDE WINTER. U BENT MEER TEGENOP. VERZEKERD VAN EEN W1NDDICHT VANAF COMFORT. NIETS ZAL U NOG KUNNEN 129.- (S DEREN. WANT MELKA. RIKSON, BULTEL, IaN - ip HUGO BOSS EN VALEMELINE ZIJN W penseel HEUSE WINTERKAMPIOENEN. DAAR X ÏSSSBSS— standen met kinderen i .„i zijn plan üjke hoek zitten en daarvoor heb- voorstel af te wijzen. De door de de onroerend goed-belasting die ben wiJ ^-s maatregel verhoging minister voorgestelde wijzigingen scholen aan gemeenten moeten be- van de kinderbijslag genomen, al- noemde de LSVB volstrekt ontoe- talen, niet langer te vergoeden. Dat dua De Graaf. Hij noemde het niet reikend. "In vergelijking met de bleek gisteren in het mondeling altijd eenvoudig beleid af te stem- oorspronkelijke voorstellen overleg van staatssecretaris Gin- men op onderzoeken. Hij vond de geen sprake jaar-Maas met de Tweede Kamer, verwijten van Hageman te ongenu- betering". Voor 1989 en volgende jaren was anceerd. voor dit onderdeel van de onder- wijsbegroting «en bezuiniging ge raamd van in totaal 110 miljoen gulden. Havenschap De provincie Groningen en de gemeenten Delfzijl en Hefshuizen stemmen in met voorstellen van het kabinet voor een regeling van de schulden van het Havenschap Delfzijl. Het gaat om een totale schuld van 220 miljoen 'gulden die is onstaan doordat industrieterrei nen die werden ingericht in de ha vens van Delfzijl en de Eemshaven, niet werden uitgegeven. Het voor stel van het kabinet komt er op neer dat het rijk tweederde deel van de schuld -147 miljoen gulden - voor haar rekening neemt. Dinkeldal Een van Nederlands meest zeld zame beekdalen, het Dinkeldal op de grens van Twente en de Bonds Republiek Duitsland (BRD), wordt ernstig bedreigd door de toene mende recreatie. Vooral de sterke groei van de kanovaart is funest voor natuur en landschap van deze streek. Dit staat in de nota van de Natuur en Milieu Federatie Over ijssel. Het Waterschap Regge Din- kel moet volgens de nota geen toe stemming meer geven voor kano vaart en paal en perk stellen aan de recreatie. Tijdrekken De Tweede kamer heeft met al gemene stemmen een wetsont werp aangenomen om een lawine aan bezwaarschriften tegen de dag- vaardiging of de kennisgeving van verdere vervolging in te dammen. De wijziging van het Wetboek van strafvordering moet voorkomen dat de bezwaarschriftprocedure wordt doorlopen louter om tijd te rekken. Minister Korthals Altes (justitie) gaf aan dat het gaat om een gedagvaarde die weet dat zijn bezwaarschrift ongegrond of niet- ontvankelijk zal worden verklaard. Pistoolschot De rechtbank in Amsterdam heeft een 30-jarige man uit Heiloo veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, omdat'hij op 2 ju li van dit jaar zijn vriend R. Reali heeft doodgeschoten. Het fatale schot viel tijdens een nachtelijk speletje 'pistoolschieten' in een sloot vlak bij Amsterdam. Tijdens het spannen van zijn wapen zou het plotseling zijn afgegaan. Reali werd daardoor getroffen. GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft de voor malige directeur van het Bronnen- bad Nieuweschans, de 41-jarige T.R. van der Gaast, vrijgesproken verduistering in dienstbetrek- delijk geëist. Van der Gaast werd medio '86 door de raad van commissarissen van het bronnenbad ontslagen na dat was gebleken dat er een finan ciële wanorde heerste bij het pro- king. Twee weken geleden had de ject dat twee jaar eerder van start officier van justitie hiervoor acht was gegaan. maanden waarvan 1 In eerste instantie ontbrak een bedrag van ruim 100.000 gulden dat later door Van der Gaast is terugbe taald. Nadat er orde in de boekhou ding was geschapen bleek het be drag dat uiteindelijk werd vermist zo'n 75.000 gulden te zijn. De advo caat, mr. E.J.A. Vilé bracht in de zitting naar voren dat er geen spra ke kon zijn van verduistering om dat de raad van commissarissen geen limiet had gesteld aan de hoogte van de rekening-courant. De rechtbank achtte ook niet be wezen dat geld van het bronnen- bad is gebruikt om privéschulden mee af te lossen. 'Handhaaf hulp tandarts in ziekenfonds' AMSTELVEEN (ANP) - De zieken fondsen moeten de tandheelkundi ge zorg voor volwassenen gewoon blijven vergoeden. Het risico dat veel mensen zich voor de tandarts niet zouden bijverzekeren is te groot en dat zou slecht zijn voor de volksgezondheid. Deze conclusie heeft een com missie van de ziekenfondsraad neergelegd in een voorlopig advies aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid). De voltallige raad be spreekt het advies volgende week. Het behoud van de tandarts in het ziekenfondspakket is finan cieel eenvoudig op te vangen, zo blijkt uit het concept-advies. Als de ziekenfondspremie volgend jaar op het huidige niveau blijft, is er niets aan de hand. De regering was van plan de premie met ruim een half procent te verlagen. Ze zou op 1 januari van 10,4 procent naar 9.8 procent gaan. De Ziekenfondsraad heeft echter al eerder becijferd dat de premie, als er in het ziekenfonds niets verandert, volgend jaar 10,4 procent moet blijven. Er is volgens het concept-advies nog een reden op de tandartshulp in het ziekenfondspakket te laten. De Tweede Kamer heeft besloten dat een minimumvoorziening in de vorm van de halfjaarlijkse controle en tandsteenverwijdering hoe dan ook in het ziekenfondspakket moet blijven. Tot nu toe ging de staatsse cretaris er van uit dat de kosten hiervan 70 miljoen gulden per jaar zouden bedragen, maar de Zieken fondsraad heeft nu uitgerekend dat de werkelijke kosten van de mini mumvoorziening 170 miljoen gul den zijn. Het zal heel moeilijk zijn dit bedrag door aanvullende bezui nigingen bij elkaar te schrapen, al dus het advies. Samenwoners straks gelijk aan gehuwden AMSTELVEEN (ANP) - De zieken- fondsen behandelen vanaf 1 janua- nsen die ongehuwd samen- I hetzelfde als gehuwden. Sa- 'oners kunnen dus vanaf die datum meeverzekerd worden bij het ziekenfonds, mits de hoofdver zekerde kostwinner is. De Zieken fondsraad heeft de fondsen giste ren een circulaire gestuurd over hoe ze die nieuwe regel moeten toe passen. Iedereen die jonger is dan 65 jaar en duurzaam samenwoont met een ander komt voor medeverzekering in aanmerking. De regeling geldt dus ook voor homoseksuele paren. De duurzaamheid van de relatie hangt volgens de Ziekenfondsraad niet af van de tijd dat de partners al bij elkaar wonen. Het is voldoende dat zij de intentie hebben voor lan gere tijd bij elkaar te blijven. Als een ziekenfonds eraan twijfelt of twee mensen samenwonen mag het fonds dit nader onderzoeken, aldus de circulaire: AMSTERDAM - "Er komen steeds nieuwe wetten en regels om de ge lijke behandeling van de vrouw te stimuleren. Maar de heersende cul tuur, waarbij iedereen ervan uit gaat dat vrouwen gewoon in een bepaalde positie horen, blijft on veranderd. Hierdoor bevorderen sommige nieuwe wetten juist de ongelijke positie van de vrouw. Je kunt een boek schrijven hoe de we reld dient te worden veranderd. Zolang de bestaande regels en nor men niet worden aangepast schiet je er niet mee od". door Sharynné Martijn Dat vertelt Heikelien Verrijn Stuart. Zij is beleidsmedewerkster van het Clara Wichman Instituut in Amsterdam dat gisteren officieel zijn deuren opende. Dit nieuwe Wetenschappelijk instituut Vrou wen en Recht is een netwerk van drie organisaties die tot zo'n twee maanden geleden gescheiden ope reerden en, volgens Verrijn Stuart, langs elkaar heen werkten. Bij Vrouwen en Recht wisselen de ruim tweehonderd aangesloten ju risten onderling adviezen en infor matie uit over juridische proces sen, waarbij vrouwen het onder werp zijn. Het tijdschrift Nemesis draagt zorg voor de informatie naar buiten en de publiciteit van de werkzaamheden van de organisa tie. De naam van het instituut heeft zelf ook zijn functie. Clara Wichman, die een eeuw geleden werd geboren, roept bij velen de herinnering op van een juriste die veel heeft gedaan om de positie van vrouwen te verbeteren, zij was ove rigens één van de eerste vrouwelij ke advocaten en stierfin 1922. Zielig gedoe Nederland telt ruim vijfduizend advocaten. Niet allen hebben zich in vrouwenzaken gespecialiseerd. "Eén van de redenen hiervoor is dat sommige advocaten vrouwen zaken niet interessant genoeg vin den en deze beschouwen als ty pisch zielig gedoe", verklaart Ver rijn Stuart. Specifieke rechtshulp voor vrouwen is geen overbodige luxe, stelt ze. Zo komt het voor dat zwangere vrouwen bij een sollicitatie met een smoes worden afgescheept. "Som mige traditionele advocaten blij ven in zo'n geval" maar wat romme len. Ze hebben de klok horen lui den, maar weten niet waar de kle pel hangt. Onze gespecialiseerde juristen kunnen wel inzien wat er allemaal achter zo'n smoes steekt". Voor Verrijn Stuart is het ook on verdraaglijk dat bijstandvrouwen rekening moeten houden met de strenge voordeurdelersregelingen. Studenten die thuis bij hun moe der wonen krijgen in zo'n situatie op grond van de (nieuwe) wet stu diefinanciering alleen een magere basisbeurs. De moeder ziet zich ge noodzaakt haar kind bij te sprin- Hekelien Verrijn Stuart: "De meeste regels zorgen afhankelijker wordt van de man". gen. Wanneer het om meer kinde ren gaat raakt zij diep in de schul den. Verrijn Stuart: "Het doet pijn om te moeten vaststellen dat er ook wetten zijn die de achterstand van de vrouw bevorderen. De meeste regels zorgen ervoor dat de vrouw afhankelijker wordt van de man. Met name de'vader heeft in een ge zin meer rechten gekregen, dat be paalt het Europese recht. Bij een echtscheiding kan de man het kind toegewezen krijgen, terwijl het in de praktijk meestal de vrouw is die voor de kinderen heeft gezorgd". Ze vervolgt: "In de praktijk wil de man om zijn status te behouden nog altijd de kostwinner blijven. De belasting- en de sociale wetge ving eisen trouwens dat één van de ouders zich als kostwinner opgeeft. Dat geldt ook voor uitkeringsge rechtigden. Vanzelfsprekend neemt de man eerder deze stap, omdat kinderopvang slecht is gere geld en er iemand voor de kinderen moet zorgen". Deze situatie wordt nog erger door de bezuinigingen van de overheid op de gezinszorg. Daaruit kan men afleiden dat de vrouw op de arbeidsmarkt niet se rieus wordt genomen". Kwaliteit Door Rechtenvrouw en Nemesis onder één dak te brengen, hoopt het Clara Wichman Instituut de kwaliteit van rechtshulpverlening aan deze mensen te verbeteren. "Het is niet de bedoeling dat we di recte juridische hulp aan vrouwen gaan verlenen. Wel kan de coördi natie van het advies aan juristen worden verbeterd", benadrukt Verrijn Stuart. Een tweede oogmerk is om wer kende vrouwen die worden onder betaald te helpen hiertegen te pro cederen. Vrouwen worden nog al tijd bij bepaalde functies in een la gere schaal ingedeeld dan de man die eenzelfde functie uitoefent, vaak zonder dat ze zich daar tegen verzetten. De bewustwording van de vrouw op dit gebied moet volgens het in stituut meer op gang komen. Naast het vrouwenblad Nemesis zal in de toekomst de informatie ook in boekvorm en via brochures wor den verspreid. Informatie die de vrouw bewuster maakt hoe ze voor zichzelf op moet komen, maar die ook al te hoge verwachtingen enigszins moet temperen. Het Clara Wichman Instituut verleent ook zijn diensten aan niet aangesloten juristen. Een advocaat kan bellen wanneer zij of hij zich wil verdiepen in onderwerpen op het gebied van vrouwenrecht. "Binnen een nog niet vastgestelde termijn hopen we automatisering in te voeren, waardoor de opgesla gen gegevens meer toegankelijker worden voor leden en niet leden", meldt Verrijn Stuart. Het instituut streeft naar een directe verbinding met advocatenkantoren, waardoor deze direct in het bestand kunnen komen voor informatie over vrou- wenonderwerpen. Geen heldendaad Sommige proceskosten worden door het proefprocessenfonds Vrouwenrecht vergoedt. Verder heeft het Clara Wichman Instituut voor vijf jaar subsidie gekregen van het ministerie van justitie. De soepelheid waarmee de subsidie aanvraag is behandeld, is volgens de beleidsmedewerkster gemakke lijk te verklaren. Justitie heeft al eens van dichtbij meegemaakt hoe het Landelijk Bureau Racismebe strijding te werk gaat. Het is geen onbekend terrein dat wordt betre den. Verrijn Stuart: "Dit moet niet als een heldendaad van de overheid worden beschouwd. Er worden nog altjjd wetten gemaakt die de positie van de vrouw benadelen, zoiets weegt zwaarder. Bovendien heeft de regering nog geen apart budget voor het emancipatiebe leid. Het instituut is betaald met geld uit de pot rechtshulp. Wie denkt dat justitie met geld over de brug komt uit schuldgevoel voor het vrouwenleed zit er dik naast".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3