Actie Alphen tegen alcoholmisbruik moet er 'Je moet er niet mee scheuren' 'Provincie moet opvang asielzoekers stimuleren' Ook B en W Alphen tegen tv-net regio Driewielers van Alphenaar Hans de Jonge uniek in Nederland Provincie verbiedt Voorhout woonwagens te verwijderen Voorstel van statenleden PSP/CPN/PPR PAGINA 16 Will VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Vele weggebruikers hebben het wel licht nog niet gemerkt, maar Al phen heeft dezer dagen een lande lijke primeur op zijn wegennet. De unieke trikes van Hans de Jonge zijn goedgekeurd door de rijks dienst voor het wegverkeer, waar door de Alphenaar deze driewieli- ge auto's mag produceren en ver kopen. Menige auto- en motorgek maakte daarom de afgelopen da gen al een proefritje door de Al- phense straten. Vier jaar lang is Hans de Jonge bezig geweest met het ontwerpen en produceren van zijn geestes kind. Tussen het knutselen door moest hij natuurlijk zijn papieren door de ambtelijke molen zien te krijgen, want het excentrieke voer tuig riep bij de bevoegde instanties nogal wat vragen op. Tienduizend kilometer moest hij ermee hebben gereden alvorens men was over tuigd van de deugdzaamheid. De deskundigen konden ook bij die kilometerstand geen haarscheuf- tjes ontdekken, zodat de Alphe naar zijn benodigde papieren kreeg en kon beginnen. Extra subsidie Boddaertcentrum ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense Boddaertcentrum heeft van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels (NCK) een een malige extra subsidie gekregen van 6.400 gulden. Het Boddaertcentrum is een dag centrum voor naschoolse opvang en begeleiding van kinderen tus sen de vijf en dertien jaar die in een moeilijke opvoedingssituatie ver keren. Op het eerste gezicht lijkt het ontwerp van De Jonge op een luxe motorfiets met drie dikke banden. Maar de bestuurder heeft 'slechts' een rijbewijs voor personenauto's (B-E) nodig om ermee op de weg te rijden. Bovendien hoeft er geen valhelm te worden gedragen, al gaat het ding 'plank gas' toch gauw 130 kilometer per uur. En al is deze trike in de zin der wet een auto, de Alphense en andere politie-agen- ten kunnen de bestuurder niet ver baliseren voor het niet dragen van een veiligheidsgordel. Die riem is namelijk niet verplicht voor de tri kes. Fauteuil Met de typegoedkeuring die Hans de Jonge onlangs binnen kreeg van de rijksdienst voor het wegverkeer, bezit hij het patent op dit type voertuigen. Andere fabri kanten kunnen wel een soortgelijk voertuig gaan maken, maar de 'bo dy', het frame en de verbindingen zijn beschermd. Het achterstel komt regelrecht uit het nest van de Volkswagen-kever. Hoewel de 'rij dende fauteuils' in de Verenigde Staten al langer gemeengoed zijn, vormen ze in Nederland nog een bezienswaardigheid vanwege de zeldzaamheid. De Jong heeft nu vier trikes verkocht. Als het model een beetje bekendheid heeft gekre gen, hoopt hij er zo'n zestig per jaar af te zetten. "De doelgroep is moeilijk te be palen. Het zijn vaak motorfreaks, maar gebleken is dat het ook voor minder valide mensen een uitste kend vervoermiddel is. De prijs blijft binnen redelijke grenzen als je bekijkt wat je normaal voor een motor of auto kwijtbent. Voor 18.800 gulden lever ik de stan- Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel: 215510. zo 8 uur tot 24 uur. M. Zwijnenburg, Gal laslaan 24, tel: 412166, spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Bergmeijer, tel: 121701, spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel: 126371, spreekuur. Minnebroers- gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel: 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, Fruin- laan 11, tel: 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Huibers, tel: 897577. zo 8 uur tot 24 uur: A.A van Rijn, Paga- ninistraat 1, tel: 314349. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein. tel: 720936, spreekuur: Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: J.L. Schaefer, Rijns- burgerweg 11, tel: 173964. Leiderdorp za: P. van 't Woud, tel: 410070, spreek uur: Hoofdstraat 40: zo: L. Middendorp, tel: 895525. spreekuur: Peppelschans K14; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: G. A. van der Steenhoven, Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: S.M. Plateel, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 766426. Warmond L. Lempers. Churchillaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: Mevr. I. Spelt, tel: 11844, spreekuur: Van Groeneveldlaan 17; zo: M.v.d.Feen, tel: 18309, spreekuur: Hofcampweg 65. Zocterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 20 tot vr. 27 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel: 071-315048; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-155482. Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wassenaar, tel: 070-11350. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphens college van burge meester en wethouders staat niet te trappelen om te komen tot een groot kabelbedrijf in het hart van Holland. Dit blijkt uit het besluit dat het college hier over gisteren heeft genomen. Evenals de directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB), J. Ketel, is het college bang dat de tarieven voor radio- en televisie-ontvangst oneven redig zullen stijgen en de ge meenteraad zijn directe zeg genschap over het zenderpak ket verliest. Het voorstel om alle centrale antenne-inrichtingen (cai's) sa men te voegen werd gedaan door de Boskoopse PvdA-frac- tieleider en mediaspecialist A. van der Kolk. Op persoonl'jke titel heeft de Boskoper alle ge meentebesturen in de regio aangeschreven om de moge lijkheden voor onderlinge sa menwerking te onderzoeken. Een gemeenschappelijk orgaan zou het programmapakket moeten samenstellen. Een effi ciënte, grote kabelorganisatie zou ook goedkoper uitpakken. Het Alphens college van B en W vindt echter dat de tarieven die Alphen hanteert voor kabel televisie gunstig afsteken bij de hoeveelheid geld die hiervoor wordt gevraagd in de omrin gende gemeenten. Gerard Brinkman maakt een ritje langs de Oude Rijn over de Oudshoornseweg. "Het is een betaalbaar produkt". daarduitvoering. Dat kun je dan verder zo duur en chique maken als je zelf wilt", zegt Hans de Jonge. Gezien de praktische bruikbaar heid van het luxe goed is de prijs misschien wel wat hoog. De trike kan niet het hele jaar door worden gebruikt zoals een auto of motor. De topsnelheid is weliswaar 130 tot 135 kilometer per uur, maar bij het bereiken van die snelheid waai je bijna uitje zetel. Om nog maar niet te spreken van de opspattende re gen of modder. Laag bij de grond zittend hebben de bestuurder en de eventuele passagier nauwelijks bescherming tegen winterse in vloeden. "Je moet er niet mee scheuren", onderstreept De Jonge ten overvloede. "Maar je moet er in hebben gezeten, het is een niet te beschrijven gevoel als je op dat ding rijdt. Grandioos". Tweeslachtig Nader bekeken blijkt het ver voermiddel nog veel tweeslachti- ger. Veel karaktertrekjes van de auto, maar ook van de motor. Kop pelen en remmen met de voeten gas geven met de handen. Verdei zit er een normale autokenteken plaat op en zitten de twee koplam pen ver uit elkaar. Hans de Jonge heeft geen voor raad, hij produceert in zijn een mansbedrijfje aan de Emmalaan - Wil-Mac Europa bv- alleen na be stellingen. De koper kan dan zijn wensen kenbaar maken. Via een uitgekiende produktielijn kan de Alphenaar binnen een maand een exemplaar leveren. "Ik heb van al le onderdelen een mal gemaakt en kan dus meteen aan de slag na een aanvraag", verklaart hij de redelijk korte levertijd. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: 071-890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E. J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest en Mevr. C.E. Birnie, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel: 070-275450. Wassenaar J. Frencken, J. Rontgenlaan 14, Leids chendam, tel: 271110; M. Kramer, He renweg 11, tel: 453583/14546; J. Thijsse, Surinamestraat 52, tel: 460040. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel: 071- 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Wassenaar - Mevr. K. Sutiono, Kon. Ma rinelaan 29, Voorschoten, tel: 01717- 5009, spreekuur: van 17.30-18 uur. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. De verkoop doet Gerard Brink man, de directeur van de hobbyhal aan de Bronsweg. In een kleine showroom heeft Brinkman een standaardmodel in grijs staan en enkele echte showmodellen. Geïn teresseerden kunnen een proefritje maken als ze dat willen. "Het loopt storm", volgens Brinkman, die echter nog geen zicht heeft op de markt die zich gaat ontwikkelen. "Dat is moeilijk te voorspellen. De grootste publiciteit moet nog ko men. Het is in elk geval een betaal baar produkt". VOORHOUT - Burgemeester en wethouders van Voorhout willen nog niet reageren op de uitspraak van de provincie dat zij geen actie mogen ondernemen tegen de twee woonwagens op de Sportlaan in het bollendorp. Deze wagens zijn eind vorige maand ter hoogte van de ijsbaan op de Sportlaan neerge zet. Gisteravond heeft burgemeester M.Th. van de Wouw de gemeente raad op de hoogte gebracht van de gang van zaken rond de woonwa gens en van de uitkomst van het ge sprek dat de burgemeester heeft gehad met provinciebestuurder L. Stolker. Mevrouw Stolker gaf Van de Wouw te verstaan dat Voorhout geen actie mag ondernemen tegen de twee woonwagens. Bovendien was de provinciebestuurder van oordeel dat de gemeente een tijde lijke voorziening voor de woonwa gens moet treffen. De zaak komt dinsdag aan de or de in de wekelijkse bijeenkomst van burgemeester en wethouders. Dan wordt waarschijnlijk duidelijk of de gemeente gevolg geeft aan het verzoek van de provincie of in beroep gaat tegen de beslissing. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met een studiedag voor leerkrachten aan basisscholen (26 november) en een symposium voor werkers in onder meer de gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening (2 december) bindt de gemeente Alphen daadwerkelijk de strijd aan met het alcoholmisbruik. Sinds 1984 ligt bij de gemeente de nota 'Lusten en las ten bij alchohol- en druggebruik' op de bureaus, die een jaar later door de gemeenteraad werd aanvaard als basis voor verder te ontwikkelen beleid. In aansluiting op deze nota heeft de gemeente nu een alcoholpreventieplan opgezet. Aan de ene kant richt zich dat op het voorkomen van schadelijk al coholgebruik. Dit zogeheten pro ject primaire preventie richt zich tot verschillende doelgroepen, waarvan als eerste de schoolgaan de jeugd is gekozen. Naast aan dacht voor kennisvermeerdering wordt getracht hun sociale weer baarheid te vergroten. In de prak tijk komt het er op neer dat ze van tijd tot tijd 'nee' durven zeggen als een biertje of iets dergelijks wordt aangeboden. Volgende Week vindt aan de scholengemeenschap Albanianae rond deze materie een studiedag 'Gezonde Gewoonten' plaats voor leerkrachten, die lesmateriaal krij gen gepresenteerd en toegelicht. Van meer dan de helft van de 44 ba sisscholen in Alphen hebben zich al zo'n honderd leerkrachten voor deze dag aangemeld. In een later stadium worden ook andere thema's behandeld, zoals alcohol en voortgezet onderwijs, al cohol en sport en alcohol en werk. Het alcoholpreventieplan van de gemeente wil aan de andere kant een bijdrage leveren aan het bevor deren van vroegtijdige signalering en adequate hulpverlening bij (dreigend) overmatig alcoholge bruik. Daar ligt vooral een taak voor werkers in de gezondheids zorg, maatschappelijke dienstver lening, het sociaal-culturele werk en bij de politie. Voor hen wordt 2 december in de raadzaal van het stadskantoor het symposium 'Lusten en Lasten' ge organiseerd. Sprekers zijn: W. Aal- bers (gedeputeerde volksgezond heid), A. van de Voorde (staffunc tionaris bij centrum verslavings zorg Zeestraat in Den Haag), D. Postma (ex-verslaafde en nu advi seur verslavingen en bestuurslid reclassering), J. van Engelen (arts, voorzitter Rijnlands Artsenlabora torium), J. de Man (zenuwarts, con sulent psychiatrie CAD) en J. Bör- gers (psychiater, bestuurslid van de Nationale Ziekenhuis Raad). Voor het opzetten en uitvoeren van de plannen heeft de hiervoor in het leven geroepen ambtelijke stuurgroep voor de komende jaren 65.000 gulden subsidie gehad van de gemeente, provincie en rijks overheid. Van dat geld is onder meer voor twee dagen in de week een projectmedewerkster aange trokken. Leider van het project is GG en GD-directeur D. Tichler- Moerman. Alphen fungeert in deze provincie samen met Zoetermeer als voorbeeld-gemeente. DEN HAAG/REGIO - De provin cie Zuid-Holland moet stappen on dernemen om de gemeenten die in eerste instantie hebben geweigerd asielzoekers op te nemen alsnog over de brug te halen. De statenle den E.Th.M. Meijer en S.J. van der Helm (beiden PSP/CPN/PPR) stel len dat in schriftelijke vragen aan het college van gedeputeerde sta ten, het dagelijks bestuur van Zuid-Holland. schikbaar heeft gesteld voor een project dat is gericht op het wegne men van de aarzeling en terughou dendheid bij gemeenten om mee te werken aan het spreidings- en op vangbeleid. In Zuid-Holland zou ook iets dergelijks moeten worden opgezet, meent de PSP/CPN/PPR- statenfractie. De gemeenten in de Leidse en Alphense regio en Duin- en Bollen streek die tot nu toe hebben gewei gerd mee te werken aan de opvang van asielzoekers zijn: Alkemade, Hazerswoude, Hillegom, Koude kerk aan den Rijn, Leiderdorp, Lei- muiden, Lisse, Nieuwveen, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Rijnsatèr- woude, Sassenheim, Ter Aar, Val kenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Woubrug- ge. Auto uitgebrand KATWIJK - Op de kruising Meeu wenlaan/Secretaris Varkevis- serstraat in Katwijk brandde gis teravond een Opel Rekord uit. De wagen vloog vermoedelijk als ge volg van kortsluiting om 20.30 uur in brand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De brandweer kon alleen nog nablussen. In deze provincie hebben 43 ge meenten laten weten niet bereid of in staat te zijn asielzoekers op te vangen. Volgens de twee statenle den kunnen deze weigeringen er toe leiden dat asielzoekers langer in centrale opvanghuizen moeten verblijven. En dat leidt tot grote problemen zoals de laatste tijd is gebleken. Meijer en Van der Helm zijn bang dat door de consternatie de regering "in de verleiding zou kunnen komen de toelating van asielzoekers nog verder te beper ken". Daarom willen zij dan ook dat de gemeenten wel asielzoekers opne men. Het Rijk heeft becijferd dat per duizend inwoners elke ge meente drie asielzoekers zou moe ten huisvesten. Om dat te bereiken vinden de statenleden dat de pro vincie de gemeenten die tot op he den opvang hebben geweigerd, moet benaderen. Daarbij verwijzen ze naar een initiatief van de provin cie Overijssel die 30.000 gulden be- Auto op de kop HILLEGOM - Op de kruising Meeuwlaan en Hillinenweg in Hil legom kwam gisteravond een auto bij een aanrijding op de kop te recht. De 19-jarige bestuurder uit Lisserbroek reed om 23.00 uur over de Meeuwlaan en verleende bij de kruising geen voorrang aan de auto van de 70-jarige Hillegomse. De laatste wagen kwam op de kop te recht, maar de vrouw bleef onge deerd. OEGSTGEEST Wilde capriolen beleefde een 20-jarige vrachtwagenchauffeur vanmorgen op de snelweg A44 richting Leiden, ter hoogte van Oegstgeest. Een windvlaag blies de vrachtwagen rond half elf plotsklaps van de weg. Het voertuig schoot naar rechts en kwam toen niet alleen tegen, maar zelfs óp de vangrail terecht. Ongeveer honderd meter reed de chauffeur nog door op dat smalle 'baantje' voordat zijn wagen er met een klap afschoot en tot stilstand kwam tegen een verkeersbord. De man mankeerde niets, alleen was de schrik groot. Zijn voertuig én de vangrail raakten wel zwaar bescha digd. (toto Holvast) VRIJDAG 20 NOV. Leiden Vespers van Rachmaniniff door het Bachkoor Holland, aan vang 19.30 uur in de Hartebrug- bingo-avond bij The Koper Girls om 20.00 uur in het scholen complex aan het Valkenpad. ruilavond bij de ruilclub Ko- ningskerk in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marmxstraat, aanvang 19.00 uur. klaverjas- en sjoelavond bij wijkvereniging Aklief in het club gebouw aan de Berlagestraat, aanvang 20.00 uur. vogelshow van 'De Vogelvrien den', van 20.00 tot 22.00 uur in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. Leiderdorp volksdansinstuif, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjassen supportersvereni ging RCL om 19.45 uur in het club gebouw in sportpark De Bloe- merd. ophalen lidmaatschapskaarten van de ijsclub, van 19.30 tot 21.00 uur in de kantine van de ijsclub, achter de Mauritssmgel. opgeven voor educatieve vo- lexcurs ide, a.s en 21.00 Usse pluim- en kleinveetentoonstel- ling van 20.00 tot 22.00 uur in de Hobaho-hallen. Warmond disco-avond voor de jeugd van 14 tot 18 jaar. door Kommunikatie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt. Zoeterwoudc toneelopvoering Zachtjes met de deuren' door Utopia Toneel, aanvang 20.30 uur in 't Centrum. Schenkelweg, zaal open om 19.30 uur. ZATERDAG 21 NOV. Hoogmade/Leiderdorp educatieve vogelexcursie bij de Wijde Aa, start om 09.00 uur. Leiden klaverjasavond voor koppels in buurthuis Op Eigen Wieken aan Valkenpad, aanvang 20.15 bingo-avond bij speeltuinvere niging Prinses Beatrix aan de Schubeitlaan, aanvang 220.30 Sint Nicolaas-wandeltocht van Wandelsportver. Zuid-West, over afstanden van 5 tot 40 km, start bij 1 Parlement aan de Nieuw§traat, starttijden tussen 9.00 en 14.30 uur; 's avonds bingo, aanvang 20.00 uur. optreden van Hot Club de Fran- e, gitaarmuziek, 21.30 uur in Leiderdorp afhalen lidmaatschapskaarten ijsclub, van 10.00 tot 12.00 uur bij de kantine van de ijsclub, achter de Mauritssingel. informatie en verkoopstand van Terre des Hommes, van 9.00 tot 17.00 uur in Winkelhof. aankomst van Sinterklaas om 11.00 uur, vervolgens rondrit door het dorp, vanaf 12.45 uur in win kelcentrum Santhorst, rond 13.45 uur in Winkelhof. toneelvereniging Litteris Sa crum uit Leiden speelt 'Het Be drog' van Harold Pinter, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. Cor Gordijnsingel. toneelvoorstelling 'De vrou wenhater' en 'Een schat van een buste', aanvang 19.45 uur in wijk centrum Zijlkwartier, Van der Oegstgeest ontvangst Sinterklaas om 11.00 uur op het Gemeentehuis, daarna rondrit, opening Kem- penaerstraat om 12.00 uur, zitting Rabobank van 14.00 tot 16.00 Warmond aankomst Sinterklaas aan de Gemeentehaven om 13.30 uur, vervolgend rondrit door het dorp.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16