Vrije School krijgt bovenbouw Geen ontslagen Leidse ambtenaren Kort geding om paaltjes Zijlsingel DE TIJD, VAN TOEN Bewoners Dalen en Duinen boos over kappen van bomen Bouwen mag nabij Vredeskerk 'EHD bij brandweer bespaart halve ton' College geeft garantie voor vijf jaar Goedkoper buskaartje maakt weinig kans 'Scholen geven te weinig informatie over spijbelen' actiet in vrije tijd VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 LEIDEN LEIDEN - De raadscommissie ruimtelijke ordening is gister avond akkoord gegaan met de be bouwing van een braakliggend ter rein achter de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade. Over hel bouwplan voor het sportgezond- heidscentrum dat hier moet verrij zen, moet de commissie echter nog oordelen. Vanuit de buurt zijn be zwaren gemaakt tegen bebouwing van het stukje grond. Zo vrezen omwonenden dat met de plannen van de gemeente om open plekken in de stad te bebou wen, in hun wijk veel groen gaat verdwijnen. Zij pleitten er gister avond voor de bouw van het cen trum in samenhang met andere plannen voor hun wijk te bekijken. Wethouder Peters zei echter dat de exploitant van het centrum al een jaar bezig is zijn plannen ge stalte te geven en dat verder uitetel niet redelijk zou zijn. Peters zei bo vendien dat de omwonenden geen enkele reden hebben om bezwaar te maken. "Het gaat om het bebou wen van een stukje verwaarloosd groen in een buurt waar relatief al heel veel groen is. Als er nu ergens gebouwd kan worden, dan is het daar wel". De fracties van Links Leiden en de WD onthielden hun stem, zij willen eerst ter plekke gaan kijken. Vrijwel alle fracties waren bij zonder slecht te spreken over de wijze waarop de omwonenden ge legenheid tot inspraak was gege ven. De uitnodiging voor de in spraakavond kregen zij slechts twee dagen tevoren in de bus. "Dat moet tenminste tien dagen van te voren zijn", vindt de commissie. Peters beloofde de raadsleden er verandering in te brengen. LEIDEN - De gemeente kan 50.000 gulden besparen op de Eerste Hulpdienst (EHD) wanneer die wordt ondergebracht bij de brand weer en niet, zoals het college wil, wordt overgedaan aan het ambu- lancebedrijf Gebr. De Jong. De ambtenarenbond AbvaKabo ver klaart dit in een notitie die naar het college en de Leidse gemeenteraad is gezonden. De bond meent bovendien dat de rechtspositie van het EHD-perso- neel beter gewaarborgd is wanneer de dienst onder de leiding van de brandweer komt te vallen, een doeltreffende werkwijze gegaran deerd blijft en dat de politiek bo vendien controle en invloed kan blijven uitoefenen op de kwaliteit van de dienstverlening. De bond schrijft dat het perso Notitie van AbvaKabo neel zich verzet tegen een overgang naar - de particuliere onderneming - Gebr. De Jong omdat het voor het ambulancebedrijf uiterst aantrek kelijk is de ambtenaren zo snel mo gelijk te laten afvloeien. De Jong mag namelijk ambtenaren laten af vloeien wanneer die - naar het oor deel van De Jong - niet functione- Zodra de laatste ambtenaar bij de dienst is verdwenen, kan De Jong beschikken over de EHD-ver- gunningen en kan het bovendien de ambulances voor mets overne men. Nadeel van De Jong is boven dien dat de politiek weinig en - naar de bond vreest slechts tijde lijk - invloed kan uitoefenen op de gang van zaken bij de EHD. Voordeel van het ambulancebe drijf is dat het meer gespecialiseerd personeel heeft dan de brandweer. Volgens de AbvaKabo is daar ech ter verandering in gekomen door dat de brandweer sinds enige tijd werkloze artsen inzet op de ambu lances. De bond wijst er ook op dat de di recteur van het Riagg Zuid-Hol land bezorgd is over de plannen van het college om de EHD over te doen naar De Jong. Het Riagg heeft de gemeente zelfs geschreven dat het, als die plannen werkelijkheid worden, genoodzaakt is om de bij zondere relatie met de EHD te her zien, zodanig dat van een directe toegankelijkheid van de EHD geen sprake meer is. Ook het bejaarde nalarm Leiden heeft inmiddels van zijn ongerustheid blijk gegeven. LEIDEN - De ambtenarenbonden hebben in principe de garantie ge kregen van de gemeente dat er de komende vijf jaar ondanks de be zuinigingen geen ontslagen vallen. Onderhandelaars van de bonden zijn dit gisteren overeengekomen met de wethouders Bordewijk, De la Mar en Kuijers. De overige leden van het college zijn vandaag akkoord gegaan. De aangekondigde acties van de bon den zijn nu definitief van de baan. Het onderhandelingresultaat wordt op 1 december voorgelegd aan de leden van de bonden. Overigens zijn ontslagen, on danks de garantie, niet helemaal uitgesloten. Overeengekomen is LEIDEN - Niet alleen de gemeente gebruikt paaltjes om de automobi list de doorgang te beletten. Giste ren diende voor de Haagse recht bank een kort geding tegen een Leidenaar die de toegangsweg tot het bedrijf van zijn buurman met paaltjes had afgesloten omdat hij last had van de vrachtwagens die er gebruik van maakten. Sindsdien leven beide buurman nen in fcnmin met elkaar en zo werd rechtbank-president Weinholt ver zocht een oordeel te vellen in het conflict. Onmiddellijke verwijde ring van de paaltjes op straffe van 5000 gulden per dag dat de paaltjes er nog staan, eiste de advocaat na mens het bouwmaterialenbedrijf Laman aan de Zijlsingel. Het omstreden weggetje leidt langs het woonhuis naar een ter rein waar Laman zijn bouwartike- len opslaat. Dagelijks maken er er tien tot vijftien zware vrachtwa gens gebruik vpn om hun goederen te lossen. "Daardoor zijn scheuren ontstaan in mijn huis", betoogde de buurman van het bedrijf, de heer De Bolster: "Als u het zou zien, zou u zeggen: je hebt groot ge lijk, dat kan niet meer". Nadat De Bolster onlangs eigenaar werd van het pad, plaatste hij vier betonnen paaltjes om van de overlast af te zijn, hoewel in de koopakte was vastgelegd dat het bedrijf gebruik mocht -maken van het pad. Tegen personenauto's op het pad had hij geen bezwaar maar de vrachtwa gens moesten maar van de andere toegangsweg tot het terrein ge bruik maken, vond hij. Kórt nadat de paaltjes waren neergezet, bood De Bolster het pad aan het bouwmaterialenbedrijf te koop aan. "Voor een prijs waar we alleen maar om konden lachen", al dus de directeur van dit bedrijf. Ook president Weinholt vermoed de een doelbewuste poging tot prijsopdrijving. "Het gaat niet aan om de prijs te verhogen door er paaltjes neer te zetten", aldus Weinholt. De president liet er geen ondui delijkheid over bestaan welk von nis hij volgende week zal wijzen. "De enige oplossing is dat de grond aan de firma Laman verkocht wordt tegen een redelijke prijs", zei hij tegen De Bolster: "Alle andere .dingen mogen absoluut niet. U mag raden hoe het vonnis luidt". dat in uitzonderlijke gevallen amb tenaren toch op straat kunnen wor den gezet. Bijvoorbeeld wanneer zij passend werk weigeren of wan neer hun op te heffen functie zo specialistisch is dat er geen pas send werk is te vinden. Het college is verplicht dergelij ke gevallen voor te leggen aan de beoordelingscommissie, waarin zowel het college als de bonden zijn vertegenwoordigd. De com missie zal een onafhankelijk voor zitter krijgen, zoals de wens was van de bonden. Het college kan te gen het advies van deze commissie in toch tot ontslag overgaan, maar de bonden verwachten dat het col lege dan, als de ambtenaar naar d< rechter stapt, dan niet erg sterk, in zijn schoenen zal staan. De bonden en het college zijn ook overeengekomen dat een amb tenaar, wiens functie op het punt staat te worden opgeheven maar die zelf een nieuwe baan vindt, een vertrekpremie krijgt. Over de hoogte van de premiebestaat nog geen overeenkomst. Ook is het het college ermee akkoord dat ambte naren van 57,5 jaar en ouder wier baan op de tocht staat, vervroegd kunnen uittreden met behoud van hun volledige salaris. AbvaKabo-bestuurder K. Voor- meulen toonde zich gisteravond zeer tevreden over het bereikte ak koord. "In feite zijn al onze eisen nu ingewilligd. Ik denk dat de ac ties van de ambteanren daartoe hebben bijgedragen. Maar ik moet erkennen dat de betrokken wet houders zich na de acties zeer con structief hebben opgesteld". De la Mar: "Uniforme spijbelopvangprojecten werken alleen bepaalde groep spijbelaars". (foto Henk i LEIDEN - Leiden krijgt vol gend jaar een zelfstandige mid delbare Vrije School. Staatsse cretaris Ginjaar-Maas van on derwijs heeft onlangs schrifte lijk toegezegd hiervoor subsi die te verlenen. Op deze 'bo venbouw' kunnen de 150 leer lingen worden ondergebracht die nu op de Leidse dependan ce van de Vrije School in Den Haag zitten. Vrije Scholen vol gen de filosofische en pedago gische inzichten van Rudolf Steiner. De school krijgt zoals het er nu naar uitziet de beschikking over twee gebouwen: vijf lokalen van de voormalige Haanstrakweekschool aan de Vliet en vier lokalen van een voormalige kleuterschool aan de César Franckstraat. Volgens secre taris E. Raaphorst van de Leidse Bovenbouw is het streven er echter op gericht in de toekomst één groot gebouw voor alle klassen te krij gen. Met de komst van de bovenbouw komt een einde aan lange reistijden voor 150 kinderen uit Leiden, Al phen en Zoetermeer. Bij gebrek aan een middelbare Vrije school in de buurt, zijn zij na het doorlopen van het Vrije School-basisonder- wijs nu genoodzaakt voor vervolg onderwijs naar Den Haag te reizen. De Leidse school zal bij het begin naar verwachting zeven klassen (8 tot en met twaalf) omvatten. Met het verkrijgen van een eigen bo venbouw wordt voor de twee lage re Vrije Scholen in Leiden één van de grondbeginselen van deze vorm van onderwijs in praktijk gebracht: geïntegreerd onderwijs voor kin deren van zes tot achttien jaar. Of en wanneer de school over één groot gebouw zal kunnen be- schikken, is nog volstrekt onduide- lijk. "Het liefst zouden we bij zowel de Rudolf Steinerschool als Mare- land (de twee lagere Vrije Scholen in Leiden) een bovenbouw hebben, maar dat is waarschijnlijk niet te realiseren. In elk geval moet dat grote gebouw goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer omdat er veel kinderen uit Alphen en Zoe termeer komen", aldus mevrouw Raaphorst. De Leidse bovenbouw zal de tiende (gesubsidieerde) boven bouw in Nederland worden. Dit plan van Links Leiden om bus sen op bepaalde tijden tegen lager tarief te laten rijden wordt nader onderzocht, maar maakt vermoe delijk weinig kans van slagen. Dat bleek gisteravond in de com missie ruimtelijke ordening. Links Leiden had voorgesteld op woens dag en zaterdag tussen 11.00 en LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Alle eeuwen zijn weest, die buitengewoon geïnte resseerd waren in wat er elders gebeurde. Dat waren meestal ook degenen die als wandelende krant optraden: iedereen die maar een beetje belangstelling toonde kon allerlei verhalen in geuren en kleuren aanhoren. Het zal duidelijk zijn dat er daarbij weieens werd overdreven. Nadat de schrijfkunst meer al gemeen verbreid was, begonnen vooral kooplui in hun brieven ook berichten over bijzondere gebeurtenissen in hun omgeving op te nemen. Een Leids koop man als Daniël van der Meulen ontving brieven uit bijna heel Europa. Als hij van bijvoorbeeld zijn correspondent te Napels ver nam dat daar de oogst mislukt was en er daar grote behoefte aan graan bestond, kon hij het zo re gelen dat schepen met graan naar die streek voeren, waardoor hij aardig kon verdienen. Niet al leen kooplieden, maar ook politi ci waren graag op de hoogte van oorlogen elders en de oorzaken en gevolgen daarvan, en dat liefst zonder overdrijving. Aan het eind van de zestiende eeuw ontstond een heel netwerk van correspondenten, die rond 1600 hun nieuws naar een paar centrale punten zonden: Rome, Venetië, Frankfort, Keulen en Antwerpen, later ook Amster dam. Zodra de tijdingen (in het Duits Zeitungen) of lopende ma ren (van het woord courante ma ren is het woord krant afgeleid) Frankfort bereikten, werden ze daar gecombineerd en doorge zonden naar Keulen, waar ene Hendrik van Bilderbeek ze ver taalde in het Hollands en door stuurde naar het regeringscen trum in Den Haag. Dit vond meestal slechts één keer per week plaats, zodat van een dag blad beslist niet gesproken mag worden. Deze handgeschreven krant begon steeds met in Rome verza meld nieuws, dan dat uit Venetië en tenslotte dat uit Duitsland en aangrenzende landen. Tussen dat nieuws uit Rome en Venetië bestond meestal een tijdsver schil van ongeveer een week. Het oudste nieuws kwam dus het 'eerst' en had vaak betrekking op zeer ver gelegen landen. Het is dan ook gebruikelijk dat zeven tiende- een achttiende-eeuwse kranten beginnen met het nieuws uit Turkije, Rusland en na 1770 dat uit Noord-Amerika. Dit zou zo blijven tot maar liefst 1 mei 1833, toen de Leydsche Cou rant de berichten uit De Neder landen, dus voornamelijk Den Haag en Amsterdam, niet meer als laatste, maar als eerste blok bracht. Overigens werd dat voorpagi nanieuws uit die tijd niet bijster aantrekkelijk gebracht: koppen waren er niet en alle berichten begonnen met: Men schrijft uit..., zonder dat er ooit namen van cor respondenten genoemd werden. Ook de opmaak zou een moderne vormgever de haren te berge doen rijzen, zij het dat er toen nog geen afbeeldingen in de kranten stonden, zodat daarmee niet gespeeld kon worden. Het gebrachte nieuws bestond uit al leen maar politiek en belangrijke zaken als misoogsten, overstro mingen en scheepvaartberich- ten. Het normale nieuws van vandaag de dag (afgezien van sport, radio en tv, cultuur en der gelijke), zoals een moord in Moordrecht, een brand in Brand wijk, een ontsnapte stier in Bul- lewijk of een grote kraak in Dordrecht haalde de krant niet Het zat er dik in dat die ge schreven nieuwstijdingen ooit weieens gedrukt zouden gaan worden, om daarmee van dat ver velende en relatief dure kopiëren af te zijn, er konden dan uiter aard ook meer mensen van een krant genieten. Eigenlijk is het raar dat pas in 1619 de eerste ge drukte krant verscheen, maar toen was het dan ook goed raak: de twee concurrenten Broer Jansz. en Joris Vesselaer in Am sterdam kwamen beiden met een krant in druk uit. Ol'HEG TE IT'Mjdaag/t! i r-.-..: V --- - Een foto-opname van de oudste Leidse krant: Opregte Leydse Cou rant. Deze krant van 10 september 1687 bevindt zich in het Gemeente archief. Een pagina heeft een afmeting van 32,5 bij 22,5 centimeter. Ter vergelijking: de krant die u nu in handen heeft, meet 55,5 bij 40 centimeter en is dus drie keer zo groot. (foto Henk Bouwman» zen bezorgd, waar de burgerij het nieuws kwam vernemen. Voor de eerste primitief geïllu streerde kranten moest gewacht worden tot het einde van de vori ge eeuw. Toch had ook in de ze- DE WORDINGSGESCHIEDENIS VAN DAGBLADEN IN LEIDEN in het begin hield Leiden het abonnement op de geschreven krant uit Keulen aan. Dat kostte 36 gulden per jaar. Erg lang heeft dat niet geduurd. De gewone Lei denaar kon zich geen krant ver oorloven. Toch loonde het blijk baar de moeite er mee op straat te venten. Al op 19 mei 1623 stelde het Leidse stadsbestuur paal en perk aan de groeiende misstan den bij het ommelopen met nieuwmaren. Overigens werden de meeste kranten in koffiehui ventiende eeuw het lezerspu bliek graag een plaatje onder ogen, een afbeelding kan nu een maal meer zeggen dan een woor denstroom. Hierop werd door een paar handige jongens inge sprongen. Er begonnen koper gravures te verschijnen, die vooral oorlogsterreinen in beeld brachten. Volgens de formule een plaatje bij een praatje publi ceerden zij een afbeelding van een veldslag, een belegering of een overstroming, met daaron- Een van die oorlogscorrespon denten-graveurs was Floris Balt- hasarsz., die bekend geworden is als de graveur en landmeter die de prachtige kaarten van de hoogheemraadschappen Rijn land, Delfland en Schieland tus sen 1610 en 1615 maakte. Vóór de wapenstilstand van 1609 ver bleef hij meestal aan het front. Een prachtige prent van de slag bij Nieuwpoort uit 1600 is be waard gebleven dankzij het feit dat hij de achterkant van die ko perplaat gebruikt heeft bij het drukken van zijn kaart van Rijn land. Balthasarsz. woonde in Delft en omdat na zijn dood in 1615 geen van zijn drie zonen dit soort gravures meer maakten, ont stond er een gat in de markt. Daarop werd ingesprongen door onder anderen de ?ich in 1616 te Leiden vestigende graveur en uitgever Nicolaes van Geelkerc- ken. Al in 1619 had deze een prent van het beleg van Gulik ge publiceerd en ook later waren het meest de krijgsverrichtingen die hem interesseerden: Vlaan deren, Bergen op Zoom en Bre da, waar prins Maurits ook maar vocht. In 1612 publiceerde hij overigens ook een zinneprent ter ere van die prins en in 1623 een afbeelding van de executie naar aanleiding van de samenzwering tegen het leven van die prins. Het Gemeentearchief van Lei den bezit een door hem in zijn la tere functie van landmeter ge maakte kaart van landerijen bij Oosterbeek in Gelderland, geti teld situatie in wat gestalt het goet Hovesteyn glandet is, gete kend op de achterkant van een kaart van een deel van Duitsland met een bericht over de veld tochten van de legers tijdens de Dertigjarige Oorlog. Nicolaes van Geelkercken, be kender geworden als Gelders landmeter en als zodanig vereerd met een tentoonstelling van zijn werken in Zutphen, was geboren rond 1585. Van 1614 tot 1616 was hij werkzaam in Friesland en Amsterdam en sedert 1616 in Leiden, hij was toen al getrouwd met Abigael de Verne of Vaerne en had al minstens één zoon, Isa ac, die op 23 december 1626 als twaalfjarige aan de universiteit ingeschreven werd. Na eerst op verschillende adressen gewoond te hebben (onder meer Steenschuur en Van Houtstraat), kocht hij op 9 juni 1621 het pand Rapenburg 46 voor 1000 gulden. In 1622 woonde hij hier met zijn vrouw, zoon Isaac, dochter Marijtgen, Hester (de weduwe van Jacques de Vaerne en dus zijn schoonmoeder), Ju- dic de Vaerne (een zus van Abi gael) en Willem van de Lande, uit Den Haag, zoon van Pieter van de Lande (die later als kaartaf- setter - dat is inkleurder van gra vures - in de Nieuwsteeg zou wo nen), zijn leerjongen. Zijn gezin werd daarna nog uitgebreid. In 1628 werd hij aangesteld als landmeter van Gelderland en vertrok daarheen. Het Rapen burg-huis bleef hij echer in bezit houden; eerst op 15 mei 1645 ver kocht hij het voor 2500 gulden aan de kinderen van zijn buur man Wouter Halewijn. P.J.M. de Baar (Vorige week is in deze rubriek een foto afgedrukt van militai ren die in Leiden waren gestatio neerd. Dat was een illustratie bij een verhaal van Barbara de Roos dat verscheen onder de titel 'Ge schiedenis herhaalt zich bij Leid se politie'. In het foto-onder schrift stond ten onrechte dat het om politiemannen ging. Onze ex cuses daarvoor, red.) 13.00 uur in de bussen een goedko per tarief te rekenen. Op die wijze zou het gebruik van de bus en het bezoek aan Leiden gestimuleerd kunnen worden. Met de in werking treding van de nieuwe Wet Perso nenvervoer krijgt de gemeente vanaf 1 januari 1988 gelegenheid zelf kleine tariefsveranderingen in het lokaal openbaar vervoer aan te brengen. Volgens een ambtelijke reactie op het plan van Links Leiden is het 'een illusie om te denken dat op de ze wijze veel nieuwe reizigers voor de bus zullen kiezen'. Een nadeel van het plan is dat het aantal reizi gers gedurende de goedkope uren toeneemt maar op andere momen ten op de dag daalt. Dat brengt pro blemen met zich mee voor de dienstregelingen De gemeente is van plan op an dere wijze het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. Bijvoorbeeld door acties te houden onder de bezoekers van de Leidse binnenstad die nu nog per auto ko men. Of door automobilisten die tussen Den Haag en Leiden in de fi le staan een gratis busretourtje aan te bieden. Voor de Leidse midden stand is een taak weggelegd in het plan om klanten bij een bepaald aankoopbedrag een gratis 3-strip- penkaart cadeau te doen. LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) wil dat scholen meer inlichtingen verstrekken over spijbelende leerlingen. De ge meente moet proberen scholen te overtuigen dat het nuttig is deze in formatie door te geven. Kunnen scholen daarvan echter niet wor den overtuigd, dan zou de controle op die scholen eventueel moeten worden aangescherpt, zo verklaar de De la Mar tijdens het najaars congres van de Landelijke Vereni ging van Leerplichtambtenaren. Hij stelde dat veel scholen nu nog informatie over spijbelende leerlingen niet doorgeven aan leer plichtambtenaren. Op die manier blijft de 'goede naam' van de school in tact. Bovendien blijft de school op deze manier geld krijgen voor een leerling waarvan ze verder geen last heeft. De wethouder vindt het echter zeer belangrijk dat er een goede re gistratie komt van spijbelende leer lingen. Alleen op die manier kan volgens hem vroeg en doeltreffend hulp worden geboden aan dergelij ke jongeren. Spijbclprojecten heb ben meer kans van slagen met een 13-jarige die aan h%t begin staat van zijn spijbelcarrière, dan met een 16-jarige die door veel negatie ve ervaringen moeilijk beïnvloed baar is, aldus De la Mar. De la Mar verwacht wel dat een registratie van spijbelende leerlin gen een schokeffect te weeg zal brengen. "Maar misschien hebben we dat we nodig om adequaat op signalen van jonge spijbelaars te kunnen in gaan". Een uniform spij belopvangproject, zoals dat ook in Leiden draait, is volgens De la Mar misschien nuttig voor een bepaal de groep spijbelaars, maar is zeker geen oplossing voor alle jongeren. Wil de gemeente meer toegesneden plannen kunnen maken, dan zal ze echter eerst moeten weten wat nu precies de problemen zijn. VTL Voetbalvereniging VTL houdt vanavond in haar clubgebouw aan de Voorschoterweg een kla- verjasavond. Aan vang 20.00 Postduiven Postduivenvereniging Het Oosten houdt zaterdag 21 en zon dag 22 november een tentoonstel ling in het lokaal van de vrien denclub aan de Anna Paulowna- straat. Zaterdag is het gebouw vanaf 15.00 uur open en zondag vanaf 11.00 uur. LEIDEN - In een protestbrief aan B en W hebben 98 bewoners van de Da len en Duinen in de Merenwijk geëist dat de gemeente plekken waar bo men en struiken zijn weggehaald weer herbeplanten. Zij zijn verbolgen over het kappen van struiken en bomen op de stukken grond die rond de tuinen van de bewoners staan. Hierdoor is naar hun mening voor een be langrijk deel van de privacy aangetast. Daarbij vinden bewoners dat er geen inspraak mogelijk is geweest op de plannen voor het privatiseren van het groen. Begin dit jaar zijn de Duinen en Dalen door de gemeente tot proefge bied verklaard voor het in gebruik geven en verkopen van snippers groen. In de loop der jaren hebben bewoners stukken grond van de ge meente bij hun eigen tuin getrokken. Dat was er de reden van dat de di rectie groen een inventarisatie van de geannexeerde stukken grond. Op basis daarvan werden bewoners in staat gesteld stukken grond te kopen of te huren. Andere kavels moesten zonder meer worden ontruimd en 'te ruggegeven' aan de gemeente omdat er leidingen en kabels in de grond zitten. Woordvoerder van de bewoners, de heer J.L. van Leeuwen, zegt dat er nauwelijks inspraak is geweest tijdens de daarvoor gehouden voorlich tingsavonden. Volgens hem stonden de plannen al helemaal vast en was er van bepaalde aanpassingen geen sprake. Daarbij komt dat directie groen niet zo lang geleden is begonnen met het weghalen van struiken en bomen die op de stukken groen staan die eigendom van de gemeente blij ven. Veel bewoners zijn door deze kaalslag volgens Van Leeuwen ernstig gedupeerd. Bovendien vinden de bewoners het kwalijk dat ze daarover van tevoren niet zijn ingelicht. De bewoners uit de Merenwijk plaatsen vraagtekens bij de redenen voor het verwijderen van het groen. Dat het kappen van bomen en strui ken de grenzen van de tuinen weer duidelijk zou maken, wordt betwij feld. Die kunnen volgens Van Leeuwen ook wel met behoud van de bo men worden aangegeven. Ook de reden dat het onderhoud goedkoper wordt door het vervangen van struiken en bomen door gras, wordt ter zij de geschoven. "Er zijn drie weken lang vier mensen beziggeweest met de kaalslag. Wat heeft dat niet gekost. We nodigen de gemeente uit om met cijfers te komen van een onafhankelijk bureau om deze beweringen te staven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15