m Marinebedrijf levert straks 66 banen in CDA fluit eigen wethouder terug Oegstgeest sluit grote transactie Defensieminister zou naar de 150 willen Prinses neemt Wassenaars monumentenboek in ontvangst Manege verlaat Oegstgeest 0IBISS0S PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 OEGSTGEEST - De directie en de dienstcommissie (een soort ondernemingsraad) van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf in Oegstgeest zijn gisteren een afslankingsplan van 66 banen overeengekomen. Vijfenveertig daarvan komen voor rekening van de Oegst- geester vestiging, 21 voor de collega's in Den Helder. Man gewond bij werk in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een inwoner van Katwijk is vanochtend gewond geraakt toen hij bij werkzaamhe den in het nieuwbouwplan Meer burg in Zoeterwoude-Rijndijk van het dak viel. De man had een ijze ren bint in zijn handen toen hij, waarschijnlijk door de slechte weersomstandigheden, uitgleed. Bij zijn val brak hij een kies en liep hij letsel op aan rug en hoofd. De Katwijker moest worden overge bracht naar het AZL. In totaal werken er 1100 Er hoeven geen gedwongen ontsla gen te vallen, volgens de plannen die nu zijn gemaakt. Herplaatsen en toepassing van de vut-regeling zouden afdoende zijn. In 1990 moet die afslanking rond zijn. De direc tie wil de voorgestane afslanking medio 1989 al "evalueren". In april van dit jaar kregen de ge zamenlijke vestigingen van de MEOB's in Den Helder en Oegst geest van het ministerie van defen sie een afslanking opgelegd van 145 banen. Hierna brak een tijd van veel vergaderen aan voor de diver se geledingen van het bedrijf. De directeur van het MEOB heeft zijn mensen gisteren laten weten dat hij zich niet kan vinden in een afslan king die verder gaat dan de nu overeengekomen 66 plaatsen. Het MEOB zou dan zijn taken niet meer verantwoord kunnen uitvoeren. Bij het MEOB worden elektroni sche apparaten en onderdelen voor schepen en vliegtuigen gemaakt. Belangrijkste klant is uiteraard de marine. Den Haag Het wachten is nu weer op gelui den uit Den Haag. En die willen nogal eens verschillen. In maart van dit jaar zochten drie burger ambtenaren van het MEOB de pu bliciteit met een ministerieel schrijven waaruit ze afleidden dat er honderd banen op de tocht ston den. Dat was tegen eerdere afspra ken in, want defensieminister Van Eekelen (WD) zou de bezuinigin gen voor 15 procent afwentelen op zijn eigen ministerie en voor 8,5 Belastingverhoging gaat wel door in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse wethouder Van der Heij den is gisteravond op het hoofd punt van zijn beleid teruggefloten door zijn eigen fractie. Zijn voor stel om de onroerend-goedbelas- ting met vijf procent te verhogen werd door de CDA-fractie afgewe zen. De fractie-voorzitter van pro gressief Zoeterwoude vroeg zich gisteren af of dit unicum in de Zoe- terwoudse politiek moet worden beschouwd als een motie van wan trouwen tegen Van der Heijden door eigen partijgenoten. De belas tingverhoging gaat overigens wel door, aangezien zowel Progressief Zoeterwoude als WD voor stem de. In Zoeterwoude moet de komen dejaren voor meer dan tien miljoen gulden worden geïnvesteerd. Dit geld is bestemd voor de vernieu wing van bruggen, kaden, wegen en het gemeentehuis. Het college van b en w had voorgesteld een deel van het bedrag te betalen uit de reserves en een deel uit een ver hoging van de onroerend-goedbe- lasting met vijf procent. Volgens wethouder van der Heij den ziet de financiële toekomst van Zoeterwoude er somber uit. "Die tien miljoen gulden zijn zeer krap berekend. Zo komen bij voorbeeld de 400.000 gulden voor de aanslui tingen op Rijksweg 11 nog niet in het schema voor. Als men die uit gaven voor de helft uit de reserves wil betalen, moet er per jaar vijf ton op allerlei andere uitgaven worden bezuinigd", rekende hij voor. De CDA-fractie voelt echter niets voor de vijf procent verhoging. Fractie-voorzitter Hogenelst be toogde gisteren dat drie procent voldoende is. "Dat is de landelijk trend en daarvan willen wij niet af wijken. Wij willen tonen dat het CDA een rechtlijnig beleid volgt. We hebben de afgelopen jaren al tijd gezegd deze belasting niet te verhogen en voelen nu niets voor een inhaalmanoeuvre". Bovendien had hij berekend dat de 27.000 gulden die zijn voorstel minder oplevert, te compenseren is door diverse meevallers Hij zag de financiële toekomst van Zoeter woude niet zo somber in, "als men maar zuinig omgaat met de midde len en elke investering kritisch be kijkt". De heer Ooijendijk (PZ) kon giste ren akkoord gaan met de verho ging van de onroerend-goedbelas- ting met vijf procent. Hij eiste ech ter wel dat de kortingen op het club- en verenigingswerk met drie procent zouden verdwijnen. Hij werd daarin niet gesteund door de andere fracties. Daarnaast stelde Ooijendijk dat er met het voorstel van b en w te veel op de reserves in geteerd gaat worden. Daarom stel de hij voor ruim zestig procent van de investeringen te dekken uit ver anderingen van het bestaande be leid. De wethouder zegde toe daar naar te zullen streven. Geschrokken "De WD is geen voortrekker van belastingverhoging, maar wij zijn erg geschrokken van de toe komstige investeringen", zei WD- fractie-voorzitter Mulder gister avond. Met de wethouder schatte hij de de kosten nog aan de lage kant. De vijf procent belastingver hoging achtte hij dan ook noodza kelijk. VVD en PZ vonden elkaar ook in een voorstel van de WD om te ko men tot een klachtencommissie voor de burgers. Dit voorstel werd omgevormd tot het benoemen van een onafhankelijke ombudsfunc- tionaris voor de proeftijd van een jaar. De kosten hiervoor mogen maximaal tienduizend gulden be dragen en moeten worden betaald uit de opbrengsten van de verhoog de onroerend-goedbelasting. Het college verklaarde hiertegen geen bezwaar te hebben. procent op de algemene marinebe- drijven, waaronder het MEOB. Van Eekelens teller bleef in de brief van maart wat zijn eigen ministerie be treft echter op 9,1 procent steken terwijl die bij het MEOB door schoot naar 10,3. De laatste tijd wordt weer het cij fer 150 genoemd, onder meer in een artikel in de Helderse Courant van maandag jongstleden. In dat arti kel worden leden van de dienst commissie geciteerd. Hun identi teit wordt niet prijsgegeven. Vol gens een woordvoerder van het MEOB-Oegstgeest klopt het artikel in grote lijnen. Dat is opmerkelijk omdat in mei de directie had verklaard te streven naar een halvering van dat getal. Die 150 zou zijn genoemd in een spoedberaad, eind vorige week, met Helderse leden van de dienst commissie. De dienstcommissie was net klaar met zijn plannen voor een afslanking met 75 banen. Dat plan hoefde alleen nog door de Ad- miraliteitsraad te worden bekrach tigd. Het plan voor een afslanking met 66 is een reactie op de laatste - onheilspellende - geluiden uit Den Haag. Volgens een woordvoerder van het MEOB is er geen grote onrust bij de marinebedrijven. In het slaan van de eerste paal voor de MEOB-nieuwbouw, 25 november a.s., ziet het personeel een blijk van vertrouwen. Het MEOB is los van de afslanking bezig met een her structurering. De verhuizing van het Maaldrift-complex in Wasse naar naar de nieuwbouw in Oegst geest is daar één van de onderde len. Wateroverlast HAARLEMMERMEER - Het ver keer in de Haarlemmermeer heeft gisteravond veel hinder ondervon den van een enorme plas water on der het viaduct op de kruising van de rijksweg Amsterdam/Den Haag en de Lisserweg. De politie van de Haarlemmermeer en de dienst openbare werken hebben door het schoonmaken van de putdeksels, een eind gemaakt aan de water overlast. Prinses Christina, geflankeerd door het Wassenaars burgemeestersechtpaar Schoute. <foto h WASSENAAR - Prinses Christina heeft gisteren in het Wassenaarse raadhuis het eerste exemplaar in ontvangst genomen van "Wasse naar in woord en beeld'. Alle 70 plaatselijke monumenten zijn voor deze gebonden uitgave gefotora- feerd en zijn, op aandringen van burgemeester Schoute, van Neder landse én Engelse toelichtingen voorzien. De vele buitenlandse Wassenaarders kunnen er dus ook van genieten. De Historische Vereniging 'Oud Wassenaer' heeft het boek uitgege ven om het dertigjarig bestaan luis ter bij te zetten. Bij het tienjarig be staan gaf de vereniging de pocket 'Wassenaar, historische verkennin gen' uit en tien jaar geleden een boek met historische schetsen. Het gisteren gepresenteerde boek is geschreven door het histo rische duo Robert van Lit en Ed Janson en gesponsord door zes plaatselijke bedrijven. "Het is te genwoordig nu eenmaal moeilijk iets op cultureel gebied te doen zonder sponsors", zei voorzitter J.H. van der Marei in zijn Neder landstalige toespraak. De plaatselijke fotograaf heeft soms grote moeite moeten doen om toestemming te krijgen een monument te fotograferen. Het is gelukt, maar dat is niet genoeg. "De monumenten moeten ook be houden blijven", zei de voorzitter. "Voortdurend dreigt dit bezit af te brokkelen, denk aan Nieuw Rijks dorp, Backershagen, Duinrell, Rust en Vreugd en Huis Wildrust". Prins Frederik, de zoon van Ko ning Willem 1, heeft alt;jd veel voor Wassenaarse monumenten ge daan. En Van der Marei hoopt dat de burgemeester, die de werkka mer van de prins betrokken heeft, dat ook zal doen. De burgemeester borduurde ver der op de term oase en had het te vens over de longfunctie. Wasse naar, dat hier klein-stelijk is en el ders trekken heeft van een platte landsgemeente, geeft de verstede lijkte buren zuurstof. En monu menten zorgen hierbij, "meer nog dan andere elementen", voor ka rakter. Vol trots had hij het over de oude dorpskerk, waarvan de resten uit het eind van de 1 le of begin van de 12e eeuw stammen, molen De OEGSTGEEST - De Oegstgeester manege De Poelruiters aan de Haarlemmertrekvaart gaat verhui zen. Gistermiddag sloeg een per soonlijke vriend van eigenaar R. Korbee de eerste paal van het nieu we complex aan de Leidsevaart op Sassenheims grondgebied. Dat is "hemelsbreed" een kilometer ver derop, vertelt Korbee. De nieuwe manege wordt gebouwd door een Belgisch bedrijf. Kunnen we dat in Nederland niet meer? Korbee: "Ja wel, maar het gaat natuurlijk ook om het prijskaartje dat eraan hangt". De opper-Poelruiter vertelt dat met de hele operatie een mil joen gulden is gemoeid. Daarvoor krijgen Korbee. zijn vrouw, één vaste instructrice en de twee stagiaires "een heel moderne, aan alle eisen van de tijd aangepas te manege" voor terug. De binnen- manege wordt 20 bij 40 meter, de buitenmanege 20 bij 60. Verder is er een "inpandig stalgedeelte" ge projecteerd waar 40 paarden te recht kunnen. Korbee houdt ern stig rekening met een uitbreiding van de ruimte voor nog eens 40 edele dieren. Verder maken een be drijfswoning ("Ik zit nu op een flat je in Oegstgeest, dat kan zo niet lan ger") en een hooi- en fourage"ge- beuren" deel uit van het plan. Aan het 'waarom van de verhui zing zit een heel lang verhaal vast. Korbee heeft weinig zin om de hele affaire, die dertien jaar heeft ge duurd, uit de doeken te doen. "U begrijpt: daar heb ik mijn buik vol Van de twintig jaar dat hij en zijn manege aan de Haarlemmertrek vaart hebben gezeten waren die dertien jaar niet de leukste uit zijn leven. Het komt er eigenlijk ge woon op neer dat diverse personen Windlust uit 1668, het schiethuisje van de Horsten (sinds kort thee huis), en de theekoepel van land goed Backershagen. In de boeken van C. Joh. Kievit speelt dat bouw sel een belangrijke rol als 'de ge heimzinnige koepel'. In huize Blanckenburg, rond 1600 gebouwd, woonde de vorige eeuw staatsman Groen van Prin- sterer en het Huis Ivecke, op de hoek van de Rust- en Vreugdlaan, is een getrouw kopie van het bui tenhuis van de Deense Koninklijke familie, even buiten Kopenhagen. Het is slechts een greep uit de mo numenten, sprak de eerste burger. Voor wie een meer volledig beeld wil krijgen, kan in de folder bladeren die de gemeente bij de eerste Open Monumentendag uit gaf. Andere monumenten verdwe- Annexatie Opvallend genoeg zette de bur gemeester zich ook in deze toe spraak af tegen Haagse annexatie plannen. Na een gloedvolle be schrijving van het tegen Den Haag aangelegen monument Huize Clin- gendael, sprak hij nadrukkelijk 'te Wassenaar'. Bijval was zijn deel. Ook het noemen van Huize Ivec ke had zijn redenen: het uit 1912 stammende pand staat al twee jaar leeg en volgens de eigenaar is het onmogelijk het als woonhuis te verkopen. Het is, met alle onder houdskosten, te duur en de ge luidsoverlast van de Rijksstraat weg is groot. Als de gemeenteraad dat maandagavond goedkeurt, wordt Ivecke kantoorpand. Na de toespraak nam Koninklij ke Hoogheid prinses Christina, in het nieuws door een illegaal ge bouwde garage, het boek in ont vangst. Zij deed dat zonder toe spraak. Haar man, de officieel uit genodigde G. Guillermo, was afwe zig. Mooiste tuin Leiderdorp aan Wederikkreek LEIDERDORP - De familie A.C. Hoogkamer aan de Wederikkreek 14 in de wijk Voorhof heeft de mooiste voortuin van Leiderdorp. Tot deze slotsom is tenminste de tuinkeuringscommissie Mooi Lei derdorp gekomen. De heer Hoog kamer kreeg gisteren, in cultureel centrum Muzenhof een wisselbe ker uitgereikt door burgemeester Bruggeman. Het was al de tweede keer dat de heer Hoogkamer deze eer te beurt viel. De keurmeesters van de tuinkeu ringscommissie hebben in het voorjaar alle tuinen bekeken en ge waardeerd. Gisteren maakte voor zitter Klappe van de tuinkeurings commissie de namen van de 115 prijswinnaars bekend. Zij ontvin gen een diploma. De prijzen vielen in de categorieën kleine tuinen, grote tuinen, gezamenlijke tuinen en ludieke tuinen. De heer Van Wijck, oud-chef groenvoorziening van de gemeente Leiderdorp, hield een boeiende le zing met dia's over stenen in de siert uin. Vogelexcursie De regionale vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude en om streken organiseert morgen een vogelexcursie. Als gebied is dit keer gekozen voor de Wijde Aa in Hoogmade. Startpunt is de par keerplaats bij de witte brug, on geveer anderhalve kilometer oostelik van Hoogmade, bij het buurtschap Ofwegen. De ver trektijd is negen uur 's ochtends. Liefhebbers kunnen zich van avond aanmelden bij de heer A. Renniers, telefoon 071-411315. van half acht tot negen uur. Wijnproeverij De Leiderdorpse herberg 'De Hollandsche Tuyn' houdt komen de zondag in samenwerking met Bacchus Wijnkoperij vanaf drie uur een Beaujolais-proeverij. De proeverij zal uit twee gedeeltes bestaan. Eerst proeft men 'blind', daarna komen de zogeheten 'cru's', de betere wijnen uit de Beaujolaisstreek, aan bod. Re serveren is gewenst. Dat kan via telefoonnummer 071-411464. Jeugdtheater inderen van vier tot tien jaar kunnen komende zondag terecht in 'Ons Huis' aan het Zoeter- woudse Kosterspad 3. Daar geeft 'Dodd' een kindervoorstelling, 'Vreemde gasten' - getiteld. De voorstelling begint om half drie en duurt 50 minuten. De Oegstgeester manege aan de Haarlemmertrekvaart: weggevaagd ten behoeve i OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest heeft in grote stilte een be langrijke transactie afgesloten met een eigenaar van grond in de Mor sebelpolder. Zoals bekend wil de gemeente in de polder woningbouw, groenvoorzieningen en een bedrijventerrein tot ontwikkeling bren gen. De gemeente heeft echter nog niet alle benodigde grond en instellingen baat hadden bij de verdwijning van Korbee en zijn paarden. Veelzeggend in dit ver band is dat het huidige manegeter rein voor een deel nodig is om de reconstructie van de S54 mogelijk te maken en een ander stuk van het terrein deel uitmaakt van de plan nen tot de bouw van het villapark Clinckenburgh, te bouwen door het Alphense aannemingsbedrijf Korswagen. Er is dertien jaar lang druk on derhandeld met de exploitatie maatschappij Voorhof-Warmond van Menten, de voormalige eige naar van de naar hem vernoemde Put. Zoals bekend komt er bij dit inmiddels Klinkenbergerpias ge heten water een recreatiegebied, onder auspiciën van de provincie, dat Menten zal gaan exploiteren. Korbee is reuzeblij dat het vele ge praat, waarbij advocaten en uiteen lopende adviseurs waren betrok ken, nu dan toch tot oplossingen heeft geleid. Aan natrappen heeft hij een hekel, maar toch laat hij zich ontvallen dat "ze hebben ge probeerd mij hier voor een schijn tje uit te kopen". Korbee spreekt van een "psycho logische oorlogsvoering". Er kwam zelfs een kort geding dat achteraf gezien zijn nuttige uitwer king niet miste. De nieuwe plek' voor Korbee's bedrijf is in feite het resultaat van de "schikking" die beide partijen troffen. "Het ging om de plaats. Aanvankelijk dach ten. ze: we zetten die Korbee onder druk, dan haakt hij wel af'. Korbee voegt hier onmiddellijk aan toe dat de verhoudingen met Voorhof- Warmond aanzienlijk zijn verbe terd. Mooie woorden Minder enthousiast is hij over de opstelling van de gemeente Oegst geest. Korbee had onder meer hulp nodig toen in een storm het dak van de manege was afgewaaid. "Een lening kon ik niet krijgen, u bent nog lang niet failliet zeiden ze me". En: "De gemeente heeft altijd beaamd dat de manege van groot belang was voor Oegstgeest, in zo wel educatief en sociaal als in spor tief opzicht. Burgemeester Scheen- stra zei me onlangs nog het te be treuren dat ik Oegstgeest nu ga ver laten. Maar het is altijd bij die mooie woorden gebleven. Als ik de pluspunten tegen de minpunten wegschrappen, houd ik minpunten Maar Korbee heeft nu zijn blik op de toekomst gericht. Zelf vindt hij dat hij er straks op vooruit gaat. Als Koning Winter niet al te veel eten in het roet gooit, kan Korbee over drie maanden op zijn i manege terecht. De gemeenteraad, gisteravond in vergadering bijeen, maakte geen woord vuil aan het agendapunt 'aankoop gronden Morsebelpolder'. Slechts de hamerslag van burgemeester Scheenstra, waarmee het voorstel tot aankop van de grond werd bekrachtigd, doorbrak de stilte. De tekst van het belangrijke voorstel is - met opzet- vaag gehouden. De gemeentebestuurders en ambtenaren van Oegstgeest zijn zeer be ducht voor prijsopdrijvende effecten die ontstaan als eigenaren van grond in de polder tot op de cijfers achter de komma nauwkeurig alle voornemens van de gemeente te weten zouden komen. Eerder vorige week werd al overeenstemming bereikt door de di verse fracties, zoals nu blijkt, in besloten commissievergaderingen. Het bedrag dat met de onderhavige transactie is gemoeid is niet be kend gemaakt. In de wandelgangen wordt gesproken over een bedrag van 2,5 miljoen gulden. Er zal veel meer bekend worden over hoe de polder zal worden ge bruikt als de discussie over de langverwachte structuurschets los barst. In die schets wordt als het ware een beeld gegeven, vanuit de lucht, van heel Oegstgeest. Gepoogd zal daarin worden allerlei plan netjes op het gebied van woning- en andere bouw met elkaar in sa menhang te brengen. Dat de gemeente toch al is begonnen met het aankopen van grond "in de kop van de polder" (in het noordelijk deel) noemen B en W "een alleszins aanvaardbaar risico". Van het gedeelte waar het om gaat, staat zo goed als vast dat het bedrijventerrein wordt. Daarover heeft Oegstgeest harde afspraken met de provincie gemaakt. Mededelingen Gemeentebestuur Gemeenteraad Begrotingsbehandeling op ^maandag 23 en dinsdag 24 november a.s. om 19.00 uur Commissievergaderingen Economische Aangelegenheden november a.s. Overige vergaderingen Raad van advies voor Verkeers- en Vervoersaangelegenheden: 24 no vember a.s. Diversen Inspraak ontwerp-nota "Bouwen in be- Informatieavond bouwplan Zoeter- woudsesingel (Tombe/Melse Co) Inschrijving 36 woningen Zijloever Inspraakavond over ontwerp-nota "Vrouw, gezondheid en zorg" Informatie privatisering gemeentelijk groen in de "Vlinders" Grof-/huisvuilophaaldienst Het grofvuilophaalschema voor vol gende week Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen Welstandscommissie Beoordeling diverse bouwplannen Milieu Verzoeken voor een hinderwetvergun ning U kunt de gemeentelijke medede- lingen ook elke zondag beluiste ren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: t0.30-11.00 uur. leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14