TAD LEIDEN The wa ly- inverbouwings-uitverkoop kortingen jacl bU/e «li" uGKGiiuG iMGlKGll csjassen truien shirts ko jeans Iberts Thi gstraat Conflict EBR opgelost b way- in -oude ryn 1 hoek hoo! LEIDSCH DAGBLAD PROTEST STUDENTEN Tijdelijke busbaan niet in Leidse Hout Int CA 0/ olio hol/onrln mnf inn 101 TL. Gemeente wil 'open' rolluiken desnoods afdwingen 'Te vroeg voor uitspraken over toekomst Breestraat' s VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 Overleg binnenkort hervat LEIDEN - Het conflict tussen medezeggenschapscommissie en directie van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) is de we reld uit. Beide partijen hebben zich geschaard achter een be middelingsvoorstel van het college van beheer - het dage lijks bestuur van het EBR. Bin nenkort zullen de medezeggen schapscommissie en de direc tie weer het overleg hervatten. Half september zegde de medezeg genschapscommissie - die de be langen van het personeel vertegen woordigt - het vertrouwen op in de directie omdat die volgens haar niet serieus overlegde. De commis sie vroeg het college van beheer vervolgens een oplossing te zoe ken. Het college heeft nu voorgesteld het overleg tussen commissie en directie te laten plaats hebben als was het een ondernemingsraad. Daarmee wordt ook vooruitgelo pen op de voorgenomen fusie van het EBR met andere nutsbedrij ven. Dit nieuwe nutsbedrijf wordt een naamloze vennootschap - in feite dus een particuliere onderne ming - waar het instellen van een ondernemingsraad verplicht is. Voorgesteld is ook om de verga deringen van de commissie voor taan te laten bijwonen door de voorzitter van het college van be heer, de Leidse wethouder me vrouw Fase. Het college hoopte het overleg hiermee een nieuwe basis te geven. Directie en medezeggen schapscommissie hebben zich na lang beraad akkoord verklaard met het voorstel. Ze hebben er beide vertrouwen in, aldus een vanoch tend uitgegeven gezamenlijke ver klaring, dat de inbreng van het per soneel op deze wijze goed tot zijn recht komt. In de verklaring beloven missie, directie en college goed, open en zakelijk overleg te voeren, waarbij ze de geest waarin het overleg plaats heeft belangrij ker vinden dan het werken naar de letter. Gedoeld wordt daarmee kennelijk op de beschuldiging de medezeggenschapscommissie destijds dat de directie verzoeken om inlichtingen te formeel behan delde. Wethouder Fase en woordvoer ders van de medezeggenschap scommissie waren vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN - Er komt geen busbaan bruik maken van de omleidings door de Leidse Hout gedurende de routes Oegstgeesterweg-Boer- opknapbeurt van de Rijnsburger- haavelaan en Wassenaarseweg- weg^Die toezegging deed wethou- Endegeesterstraatweg. der Peters (verkeer) gisteravond i commissievergadering Met de opknapbeurt van de Rijnsburgerweg wordt volgend Zeven mensen aangehouden LEIDEN - De politie heeft gisteren zes mannen en één vrouw uit Lei den aangehouden wegens bezit van totaal acht gram heroïne en drie gram cocaïne. Daarbij werd verontruste bewoners. In plaats jaar maart begonnen. Het karwei neemt bijna een jaar in beslag. De weg wordt onder meer geasfalteerd en er wordt een nieuw riool aange legd. Daarbij worden de fietspaden verbreed. ook een bedrag van 869 gulden in beslag genomen dat afkomstig is van drugshandel. De politie had signalen opgevangen van verhan deling van hard drugs. De aanhou dingen werden verricht aan de Ka- naalweg en Hoge Rijndijk en in een woning aan de Meerburgkade. Drie personen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld en vier zijn voor nader onderzoek vastgehou den. Deetman. Een aantal LEIDEN - Duizenden studenten in tal van universiteitssteden, waar onder Leiden, zijn gisteren op de been geweest om te protesteren te gen de plannen van minister Deet- i onderwijs. Hij wil de stu- De verwachting is dat de werk zaamheden veel overlast voor het dieduur en studiefinanciering tot verkeer veroorzaken. In principe zes jaar te beperken en de college- wordt getracht al het verkeer met gelden in het hoger beroepsonder- ten is echter dat het verkeer dat de wijs. ludieke actie die het Plaatselijk Ac tieplatform Studenten had georga niseerd, maar de echte actie moet misschien nog komen. Maandag avond wordt in de universiteits raad van de Leidse universiteit na melijk een motie ingediend, waarin zal worden aangedrongen om in navolging van Wageningen een minderheidsstandpunt tegen die plannen in te nemen. Het Leidse college van bestuur heeft zich weliswaar tegen de plan- ADVERTENTIE Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Eén-tweetje Het fenomeen tram moet iets mateloos boeiends hebben, ge zien de (gretig aftrek vindende) hoos van boeken die de laatste ja ren over dat onderwerp zijn ver schenen. De Leidse regio is wat dat betreft zeker goed bedeeld: de geschiedenis van de oude tramlijnen hier moet nu zo onge veer wel helemaal in kaart zijn gebracht. Leidenaar Jan de Wilde schreef in 1985 een boek over de blauwe tram in de regio Haar- lem-Leiden-Den Haag. Een jaar later produceerde A. van Kamp uit Heiloo een boek over de bol- lenlijn, de lijn Haarlem-Leiden en Van Kamp biedt de ware tramfanatici nieuw genot met de onlangs verschenen uitgave: De Gele Tram, een vooral fotografi sche elektrische-tramrit van Den Haag naar Wassenaar-Leiden, Voorburg en Delft. De lijn Den- Haag-Wassenaar-Leiden, lijn 1'2, krijgt in het boek verreweg de meeste aandacht. Lijn 1'2 liep bij de officiële ope ning ervan op 2 juni 1923 nog al leen van Den Haag naar Wasse naar. De gele tram verscheen op 16 mei 1925 in Leiden, nadat de nieuwe brug over de Oude Rijn bij de Haagse Schouw een feit was. De eindhalte was. eerst de Rijnsburgerweg (Posthof). Het Leidse eindpunt werd op 4 juli van dat jaar de Haarlem merstraat (Zijlpoort), nadat de NZH de HTM toestond de gele tram ook op de rails tussen de Posthof en de Blauwpoortsbrug te zetten. Het één-tweetje kende op zijn rit ruim dertig haltes. Speciale vermelding verdient de halte Kerkdam in Wassenaar, die, meldt Van Kamp, vanwege de kranten- en snoepkiosk die zich er bevond, tot treinstation werd verheven. De niet op .zijn achter hoofd gevallen pachter van de ki osk wilde namelijk op zondag ook open zijn met het oog op de vele dagjesmensen die naar Was senaar togen. Alleen zou dat van wege de Winkelsluitingswet al leen op een treinstation mogelijk zijn. Om problemen te voorko men werd Kerkdam dus een sta tion. Op 30 mei 1948 voltrok zich in Wassenaar de enige zware aanrij ding die in de annalen van lijn 1'2 kon worden opgenomen. Een motorwagen met twee bijwagens uit Den Haag botste frontaal op een motorwagen met één bijwa gen die uit Leiden kwam. Twee HTM-medewerkers kwamen daarbij om. De festiviteiten rond het 25-jarig bestaan van de lijn werden uiteraard afgelast. Bernard Stöxen laat trots zijn Prix de Joke gen. die hij zojuist uit handen i Eén-tweetje (2) Lijn 1'2 was een niet al te lang le ven beschoren. De laatste gele werd in Leiden in de vooravond van 9 november 1961 gesigna leerd. Eigenlijk had dat twee da gen later moeten gebeuren, maar de NZH, die de exploitatie van de HTM overnam, huidige het standpunt 'Ongezien verdwijnen maakt afscheid nemen makke lijk". Ze wilde daarom geen offi ciële laatste rit houden. Van Kamp: "Om belangstellenden te misleiden werd de dienst twee dagen eerder gestaakt. Op de avond van de 9de november ver dwenen de trams in de remise en kwamen er autobussen voor in de plaats. De operatie verliep ta melijk geruisloos, slechts een klein groepje tram-hobbyisten was van te voren op de hoogte van deze gebeurtenis". Een droe ve dag, zeker omdat Leiden die zelfde 9de november ook de an dere tramlijn, die van de NZH, kwijtraakte. "Zo kwam er helaas een einde aan de tramexploitatie op één van de mooiste tramlijnen in ons land", schrijft Van Kamp nogal spijtig. Hij put enige hoop uit de plannen die recentelijk weer zijn opgekomen om de tramverbin ding tussen Den Haag en Wasse naar in ere te herstellen. "Het tra cé is nog nagenoeg intact Hoewel, die Gele Tram komt nooit meer terug... of misschien nog één keer, voor een officiële openingsrit". Loeres We geven het toe, hij staat de laatste tijd wel erg veel in de be langstelling: Zangeres Zonder Naam, sluitingstijden cafés, weg met palen en hondepoep... Maar deze keer kwamen we er echt niet onderuit, want Bernard Stöxen, raadslid en oprichter van de partij Leiden Weer Gezel lig, mag zich bezitter noemen van de Prix de Joke. De secreta ris-generaal van het Nationaal l April Genootschap, Edo van Tet terode, reikte de bronzen loeres gisterenavond in café Scarabee aan de prijswinnaar uit. Nee, denkt u nu niet dat de ene gezellige jongen aan zijn gezelli ge vriendje een prijsje geeft om wat publiciteit te halen, het Na tionaal 1 April Genootschap is een serieuze aangelegenheid. Het genootschap reikt al sinds 1963 prijzen uit aan allen die ac tief zijn op het gebied van de hu mor. De prijswinnaars ontvan gen een replica van een beeld (loeres) dat sinds het in 1963 aan spoelde op het Zandvoortse strand te vinden is op de boule vard van die badplaats. Een greep uit de prijswin naars: Herman van Veen (u weet wel, de man die in huilen uit barstte voor de televisie). Prins Bernhard (wat hebben we om die man gelachen) en Rudi Carell (doet het vooral in Duitsland erg goed). Stöxen bevindt zich dus in goed gezelschap. Hij nodigde gisteren dan ook vrienden en be kenden, raadsleden en pers uit om bij de feestelijke uitreiking van de prijs aanwezig te zyn. "De manier waarop Stöxen zijn partij naar voren heeft ge bracht heeft een verfrissende werking op de Nederlandse poli tiek", stelt de secretaris-generaal van het genootschap. "Kortom, een tweede prijs in de categorie humor in daad voor Bernard Stöxen". Dat valt eerlijk gezegd wat te gen. Wie is dan wel degene die nog leuker is dan Stöxen? "Gerrit den Braber", meent het Nationaal 1 April Genoot schap. "Hij heeft afgelopen jaar het radiopubliek voor de gek ge houden door te vertellen dat de kandidaten voor het nationaal songfestival waren geveld door het Koppelstock-virus", aldus Van Tettero. "Koppelstock was degene die de watergeuzen Den Briel binnen leidde", voegt de se- creatris-generaal er verduidelij kend aan toe. Je kunt je afvragen of dit nu wel zo'n verschrikkelijk leuke grap was... Deetman verklaard, maar de voorzitter van datzelfde college heeft in het overleg van de Verenig de Samenwerkende Nederlandse Universiteiten ingestemd met het instellen van een werkgroep die naar een compromis moest zoeken. dat i het Plaatselijk Actieplatform Studen ten in Leiden geen reden de acties voorlopig op te schorten. Aan dat compromis schort volgens de stu denten namelijk het nodige. Vol gens John Heemskerk van het Leidse platform is bijvoorbeeld het voorstel van de werkgroep om stu denten die langer dan zes jaar over hun studie doen, in een apart stu diebeurzenstelsel onder te bren gen, niet meer dan "een poging om studenten die nu studiebeursverle ning hebben, uit het beurzenstelsel te mikken". Heemskerk wijst er voorts op dat er voorzover nu bekend in het com promis niets is geregeld ten aan zien van studenten die bestuurs functies bij studentenverenigin gen vervullen of langdurig ziek zijn en derhalve langer dan zes jaar over een studie willen of moeten doen. Hij hekelt verder het voorstel dat afgestudeerde hbo-studenten die een (universitaire) doctoraal studie willen doen, voor die beide studies in totaal acht jaar de tijd krijgen. "Een hob-opleiding is mi nimaal vier jaar, dus dan blijft er nog vier jaar over voor een univer sitaire studie. Dat kan niet, dat kon Deetman zelf ook niet". LEIDEN - De gemeente gaat even tueel dwang gebruiken indien win keliers er niet toe over willen gaan 'open' rolluiken te plaatsen. Dat zei wethouder Peters (ruimtelijke or dening) gisteravond. Peters heeft er echter vertrouwen in dat het overleg met de winkeliers hierover resultaten oplevert, maar wil een stok achter de deur hebben om te laten zien dat het de gemeente ernst is. Inmiddels zijn er al twee bespre kingen geweest tussen de gemeen te en een afvaardiging van de win keliers van de Haarlemmerstraat. Ook wanneer er winkels in de bin nenstad worden verbouwd, dringt de gemeente er stelselmatig op aan geen dichte, maar open rolluiken te plaatsen. "De winkeliers krijgen er steeds meer oog voor", zei Peters gisteravond. De gemeente streeft de plaatsing van open rolluiken na in verband met de sociale veiligheid op straat. De verwachting is dat de straat be ter verlicht wordt door het licht van de etalages, terwijl zich meer mensen op straat gaan begeven om deze etalages te bekijken. Dit laatste is een belangrijk voordeel voor de winkeliers. Voor hen staat daar tegenover dat open rolluiken circa twee maal zo duur zijn als dichte. De raadscommissie stond aan vankelijk wat wijfelend tegenover de suggestie van Peters om de win keliers desnoods met harde hand over te halen. Dat kan bijvoorbeeld door te eisen dat voor dichte rollui ken een vergunning bij de gemeen te moet worden aangevraagd, ter wijl voor open rolluiken geen ver gunning nodig is. De commissie liet zich uiteindelijk door de wet houder overhalen. het PvdA-raadslid Geradts deed gisteravond de suggestie dat de winkeliers op de Haarlem merstraat een bewakingsdienst in schakelen om diefstallen en vanda lisme buiten de openingsuren te gen te gaan. "Dan worden de rollui ken vanzelf overbodig", zei Ge- radts. ADVERTENTIE Mededelingen Gemeentebestuur Leiden Lees de advertentie 'EEK van a.s. zondag LEIDEN - Voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging Bree straat is slecht te spreken over de voorstellen die in de gemeenteraad zijn gedaan voor de verkeersafwik keling op de Breestraat. Bovendien vindt Van Cleef het nog te vroeg om uitspraken te doen over de Breestraat. Hij wacht liever het de finitieve onderzoeksrapport over de proef op de Breestraat af voor een standpunt in te nemen. "Laat eerst de begeleidingscommissie haar werk fatsoenlijk afmaken, daarna kan de politiek nog ruim schoots aan bod komen", vindt Van Cleef. Nadat de winkeliers zo'n ander halve maand geleden onverwacht lieten weten dat de bussen de Bree straat uit moeten of de oude situa tie moeten worden hersteld - en de ze beslissing vervolgens weer in trokken - zijn zij niet van plan nog maals voorbarige conclusies te trekken. "De winkeliers praten voorlopig heel rustig verder. Maar wanneer de politieke partijen nu een standpunt willen innemen, kan ik ze moeilijk tegenhouden", aldus van Cleef. Hij herinnert er aan dat er duidelijke afspraken over de procedure zijn gemaakt en heeft er daarom in een brief aan alle raads leden op aangedrongen geen 'min of meer harde standpunten' in te nemen. Van Cleef: "Als die afspra ken geschonden worden, dan zien we wel verder". Volgens de voorzitter van de winkeliersvereniging loopt de ge meenteraad het risico dat de uit komst van het definitieve onder zoeksrapport geheel anders uitvalt dan het voorstel dat volgende week in de gemeenteraad wordt aange nomen. "Dat wordt dan een moei lijke zaak. Op dat moment schuif ik de verantwoordelijkheid voor de situatie heel netjes door naar de po litiek", aldus Van Cleef. Hoewel de winkeliers hun stand punt nog niet definitief bepaald hebben, noemt Vah Cleef de voor stellen die bij de gemeenteraad op tafel liggen 'geen goede oplossin gen'. De WD/CDA-variant om de Breestraat alleen" op zaterdag en donderdagavond voor het verkeer af te sluiten, is voor de winkeliers volstrekt niet acceptabel, zo blijkt. Van Cleef: "Het moet geen jojo worden. Wij hebben er altijd voor gepleit de Breestraat 24 uur per dag en zeven dagen in de week af te sluiten. Wat WD en CDA willen, lukt in de prakijk gewoon niet. Daar begrijpen mensen niets van". Het voorstel van de PvdA om de Breestraat buiten de openingsuren van de winkels open te stellen voor verkeer, komt dichter bijde wen sen van de winkeliers. Van Cleef noemt het 'eventueel bespreekbaar mits het niet ten koste gaat van de inrichting van de straat'. In het hui dige voorstel van de PvdA waarin trottoirs gehandhaafd blijven, is dat een knelpunt. De winkeliers willen juist van de trottoirs af en pleiten voor de aanleg van één breed wegdek. Voor de sociale vei ligheid hoeven er 's avonds geen auto's door de Breestraat te rijden, vindt Van Cleef: "Er rijden immers al genoeg bussen en fietsers". ADVERTENTIE Vanavond "LIVE-MUSIC" morgen "DANSSHOWS" STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13