Rus Jeltsin krijgt baan als minister Hassan van Marokko tussen twee vuren Greenpeace: Engeland is grootste vervuiler Noordzee Letse nationalisten botsen met politie Gedeeltelijk eerherstel Witte Huis vindt rapport partijdig Wagenaar beticht van vooringenomen houding BOVEN DE BOOMGRENS ORANJEBOOM DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (Rtr/AP) - De onlangs ontslagen partijleider van Moskou, Boris Jeltsin, is benoemd tot eerste vice-voorzit- ter van het Staatscomité voor bouwwerken in de Sovjetu nie. Dit heeft het persbureau Tass gisteren gemeld. De Op perste Sovjet heeft Jeltsin in zijn nieuwe functie de rang van minister verleend, aldus Tass. LONDEN (GPD) - Engeland is de grootste boosdoener als het gaat om de vervuiling van de Noordzee. En zal als zodanig ook worden aan gesproken, wanneer het de volgen de week gastheer is van de Noord zee Ministers Conferentie. Maar of het daardoor van houding zal ver anderen, staat te bezien. In ieder geval heeft de internationale mil ieu-organisatie Greenpeace daar diepe twijfels over en is van plan die vóór en tijdens de conferentie van volgende week zo sterk moge lijk uit te dragen. Dit deelde woord voerder Andrew Booth van de Brit se Greenpeace-afdeling gisteren in Londen mee. Volgens Booth is zijn eigen dier bare Albion een ernstige zeevervui ler, die maar raak doet. En die zich telkens verschuilt achter zoge naamde wetenschappelijke onder zoeken, waaruit dan zou moeten blijken dat er nauwelijks of hele maal niet van vervuiling sprake is. Terwijl de andere Noordzeelan den zich steeds meer zorgen ma- ken en ook steeds meer technische maatregelen nemen om de vervui ling van een van 's werelds meest visrijke zeeën te bestrijden, gaat Engeland gewoon door met het dumpen van alle mogelijke afval in zee. Tot groeiende ergernis en irri tatie van de andere Noordzeelan den. Volgens Andrew Booth wordt de komende conferentie de laatste Noordzee Ministers Conferentie, als opnieuw blijkt dat door toe doen van de Britten geen gezamen lijke anti-vervuilingsstrategie mo gelijk is. In een uitgebreid rapport stelt Greenpeace onomwonden, dat Groot-Brittannië op dit mo ment de enige natie is die zijn riool- slib in de Noordzee stort. Tegen het einde van 1989 zal het de enige na tie zijn die industriële afval loost in de Noordzee. De Britten houden tot op de dag van vandaag hardnekkig vol dat zij het volste recht hebben om eigen kustwateren te gebruiken voor het lozen van afval. Zij staan daarin al leen tegenover de andere Noord zeelanden, die tot nu toe tegen Brit se dovemansoren hebben geroe pen dat er wel degelijk andere, vei- Jeltsin werd vorige week ontslagen als partijleider van Moskou nadat hij eerder in het Centraal Comité kritiek had uitgeoefend op het be leid van hervormingen, 'perestroj ka', van partijleider Michail Gor- delijk waren voor zaken als de pro- duktie van bouwmaterialen en wo ningbouw werden eerder dit jaar samengevoegd om de werkzaam heden te stroomlijnen. Met de benoeming krijgt Jeltsin batsjov. Deze week werd bekend iets van het prestige terug dat hij gemaakt dat Jeltsin in een zieken huis is opgenomen, waar hij een medische behandeling ondergaat wegens hartklachten. Dat Jeltsin de rang van minister krijgt betekent dat hij een van de hoofden van de regeringsdiensten wordt, hoewel hij niet de topman het nieuwe superministerie verloor toen hij werd ontslagen als partijleider in de hoofdstad, omdat hij de voorkeur zou hebben gege ven aan zijn persoonlijke ambities boven de belangen van de partij en het volk. De 56-jarige Jeltsin, een vurig voorstander van het perestrojka- beleid van Michail Gorbatsjov, lende ministeries die verantwoor- r bouwwerken wordt. Verschil- werd ontslagen omdat hij kritiek zou hebben geleverd op het tempo van de hervormingen. Hoewel regeringsfunctionaris sen op ministersniveau veelal min der invloed op het nationaal beleid hebben dan de mensen in de partij top, geeft de benoeming van Jelts in aan dat hij een belangrijke rol zal blijven spelen in het streven van Gorbatsjov naar hervormingen en openbaarheid. Woningbouw is een zeer belangrijk binnenlands be leidspunt in de Sovjetunie. De benoeming kan ook beteke nen dat Gorbatsjov en de twaalf an dere leden van het Politburo wrevel wilden wegnemen bij de Moskovieten, bij wie Jeltsin zeer pop_ulair was. Zijn ontslag leidde ook tot angst dat er een eind begon te komen aan de hervormingen. Jeltsin begon zijn carriere als op zichter in de bouw in de stad Sverdlovsk in de Oeral. Hij is sinds de viering van de revolutie, op 7 no vember, niet meer in het openbaar gezien. WASHINGTON (AP) - Inspelend op meningsverschillen in het Con gres ten aanzien van het eindrap port van de onderzoekscommissies over de Iran-Contra-affaire, heeft het Witte Huis gisteren gezegd dat de conclusies uit het rapport „voor spelbaar partijdig" zijn en niets nieuws bieden. In het rapport wordt gezegd dat president Reagan het land herhaal delijk heeft misleid, onvoldoende leiderschap en controle heeft uitge oefend op zijn staf, en een sfeer heeft geschapen of toegelaten waarin medewerers het gevoel konden krijgen dat het geoorloofd was het congres voor te liegen als dat gebeurde in het belang van een goede zaak. De zes Republikeinen in de on derzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden en twee van de vijf Republikeinen in de Se naatscommissie hebben de conclu sies van het rapport veroordeeld, en blijven volhouden dat er slechts sprake is geweest van „beoorde lingsfouten". Het Witte Huis maakte daar on middellijk en dankbaar gebruik van. Gary Bauer, medewerker be leidsontwikkeling van de presi dent en aanvoerder van de conser vatieve krachten in het Witte Huis, noemde de conclusies „voorspel baar partijdig, een laatste poging om een president in discrediet te brengen die ze in verkiezingen nooit hebben kunnen verslaan". Bauer zei dat het land wil dat het Witte Huis „aan de slag gaat en hier verder geen aandacht aan be steedt". Buitenland kort Moord in liftkooi In de Chinese provinciale hoofd stad Zhengzhou zijn in de liftkooi van een warenhuis vier vrouwen vermoord toen zij de opbrengst van de dag naar de bank wilden brengen. Een klopjacht van de po litie liep uit op de aanhouding van drie jongemannen die in leeftijd variëren van 19 tot 24 jaar en van wie er twee in het warenhuis werk ten. De daders wilden er met 95.000 gulden vandoor gaan. De moord is de ergste in de geschiedenis van de Volksrepubliek. Geen CBS De Amerikaanse televisiemaat schappij CBS heeft nul op het re kest gekregen van Sovjetpartijlei der Gorbatsjov. CBS had in ver band met de komende Ameri kaans-Russische top om een inter view gevraagd. Moskou neemt het CBS kwalijk dat in juli een reporta ge over Afghanistan is uitgezonden en is nog steeds gebelgd over de vragen die CBS-journalist Dan' Ra ther in 1985 tijdens een bezoek van Gorbatsjov aan Parijs stelde. Die vragen gingen over de emigratie van joden. ABC en NBC wachten nog op antwoord op Gorbatsjov in zake hun verzoeken om interviews. Verminkingen De Mocambiquaanse verzetsbe weging MNR heeft bij een overval op een theeplantage in Zimbabwe in het grensgebied 20 kinderen van rond de 15 jaar ontvoerd naar Mo- cambique. Vijf kinderen werden weer vrijgelaten maar gedood door een patrouille die de hoofdgroep van het commando volgde. Zeven andere kinderen werden terugge stuurd nadat hun oren waren afge hakt. Een kind ontsnapte maar raakte zwaar gewond. De MNR strijdt, met steun van Zuid-Afrika en de Verenigde Staten, tegen de links georiënteerde regering van Mocambique. LUZERN - In het Zwitserse Lu- zern wordt op het ogenblik een drie- dagse oefening gehouden in het evacueren van de bevolking bij een eventuele nucleaire dreiging. Deze 1600 meter lange tunnel zal dan 20.000 mensen moeten herbergen. De tunnel kan worden afgesloten door deuren van elk 350 ton. Zo'n 1200 ambtenaren zetten 20.000 bed den klaar. (foto anp> ADVERTENTIE JERUZALEM (GPD) - De Israëli sche openbare aanklager in het Demjanjuk-proces heeft van het Amsterdamse dagblad 'Het Parool' bandopnamen gekregen van een interview met de Nederlandse psy choloog prof. Wilhelm Wagenaar die deze week als deskundige van de verdediging in Jeruzalem ge tuigt. Dit is gisteravond door de hoofdredactie van de krant beves tigd. Wagenaar had voor de afgifte van het casettebandje geen toe stemming gegeven. Uit een door de rechtbank geëiste en vandaag te presenteren vertaling van het op- proces bevooroordeeld was, zoals de openbare aanklager Michael Shaked probeert te bewijzen. Shaked citeerde een alinea uit het op 10 oktober in Het Parool af gedrukte interview waarmee hij altijd iets nieuws onder de zon. daden verdachte John Demjanjuk vooringenomen was. Maar recht bankpresident Dov Levin nam geen genoegen met een willekeurig citaat uit de krant. Tot woede van Wagenaar meldde Shaked droog jes dat hij over het casettebandje beschikt dat het gehele interview bevat. De rechtbank gelastte een vertaling van het vraaggesprek. Volgens de redactie van Het Pa rool is het bandje enkele weken ge leden in Nederland aan een van de Het voorbeeld van de verbetering in de relaties tussen Washington en Moskou lijkt ook in Noord-Afrika navolging te vinden. Morgen arri veert in Marokko een technische missie van de VN,die het lang be loofde, maar steeds uitgestelde re ferendum in het gebied van voor malig Spaans Sahara moet voorbe reiden. En ook in de relaties tussen Marokko en de bevrijdingsbewe ging Frente Polisario, die elkaar sinds de afstoting door Spanje van zijn voorlaatste Afrikaanse koloni ën een bloedige woestijnoorlog be vechten, lijken de eerste sympto men van de inzettende dooi waar neembaar, ook al is het alleen van Marokkaanse kant. In een inter view met de Zweedse tv verklaarde koning Hassan II, dat hij na het re ferendum bereid is met het Polisa rio, door de Marokkaanse monarch tot dusverre steevast bestempeld Koning Hassan II - slimme strateeg - <f0t0 afp> als een "huurlingenleger van Alge rije", te onderhandelen. Revolutio naire ontwikkelingen in het roerige Noord-Afrika of de zoveelste illu sie, die na verloop van korte tijd ge doemd is als een zeepbel uit elkaar te spatten? door Gerrit Jan Hoek Vast staat in elk geval, dat na ja renlang aandringen van de VN en de Organisatie van Afrikaanse Een heid, (OAE), en talloze resoluties van de VN, koning Hassan II einde lijk de concessie heeft gedaan, de missie van de VN tot het omstre den gebied toe te laten. De op dracht van de VN-delegatie, die on der leiding zal staan van de Soma liër Abdulrahim Fara, bestaat er voornamelijk uit om alle techni sche en veiligheidsaspecten van het komende referendum te onder zoeken. Met name in hoeverre de aanwezigheid van de Marokkaanse autoriteiten en het Marokkaanse leger een eerlijke uitspraak van de voormalige nomadenbevolking op de vraag of ze onafhankelijk willen zijn dan wel definitief aansluiting willen bij Marokko, negatief kun nen beinvloeden. En daar wringt precies de Marokkaanse schoen. Het Polisario, daarin gesteund door Algerije, verlangt, dat het Ma rokkaanse leger zich tijdens het re ferendum uit het gebied zal terug trekken. Omdat de aanwezigheid van meer dan 100.000 militairen te veel op intimidatie zou lijken. Als oplossing heeft het Polisario ge suggereerd, dat VN-troepen in de druk van de Marokkaanse publie ke opinie, die na zoveel financiële menselijke offers zelfs een mini- het referendum moeilijk zou kunnen verwerken. Vandaar, dat Hassan begin deze maand een sus sende toepraak voor de Marok kaanse tv moest houden, om de Marokkanen, verontrust over de komst van de 'VN-delegatie, tot kalmte te manen met de verzeke ring, dat "Marokko het referendum gaat winnen". Nog raadselachtiger is Hassans aanbod om na het referendum met het Polisario te onderhandelen. Als genomen gesprek moet blijken of men. Tijdens het interview liep een Wagenaar in dat interview over het bandje mee dat alleen was bedoeld om die journalist later te helpen met de uitwerking van het vraagge sprek. Ik heb nooit toestemming gegeven het voor andere doelein den aan te wenden", aldus Wage naar die overweegt een klacht i: wilde aantonen dat de hoogleraar dienen bij de Nederlandse Raad ten gunste van de van oorlogsmis- van de Journalistiek. liger en ook economisch verant woorde alternatieven zijn. Elke keer wanneer geprobeerd wordt om op dit punt afspraken te maken steekt Groot-Brittannië een spaak in het wiel. Conclusies van onderzoekers, dat in de eigen zui delijke kustwateren steeds meer vissen afwijkingen vertonen en bij voorbeeld in de monding van de Theems meer dan dertig procent van alle bot en schar door de ver vuiling is aangetast, maken op de Britten - naar het schijnt - tot nu toe weinig indruk. Niet alleen van de zijde van Greenpeace, ook andere organisa ties zullen de komende dagen pro beren om in het hol van de leeuw de sombere boodschap van een straks totaal vervuilde Noordzee, zo sterk mogelijk te brengen. Zo komt er aan de pier bij de Tower in Londen een Westduitse boot te lig gen waarop discussies en perscon ferenties over de al zo sterk vervuil de Noordzee en Waddenzee wor den gehouden. Bovendien is er op de boot een tentoonstelling over de vervuiling te zien. Tevens zal aandacht worden be steed aan de nieuwe mogelijkheid om straks miljoenen tonnen riool- slib - In Engeland zeer sterk verm engd met industrieel afval - ver in de Atlantische Oceaan te dumpen. Het is een idee van de rederij Maersk. Deze wil een grote bulk carrier ombouwen, zodat het schip minstens 100.000 ton van dit afval naar de diepe Atlantische Oceaan kan varen. Daar zal het vuil via een reusachtige, kilometerslange slang, tot vlak bij de oceaanbodem worden geloosd. STOCKHOLM (AP/AFP) - In de Letse hoofdstad Riga en de haven stad Liepaja zijn duizenden jonge ren gisteren slaags geraakt met po litie en veiligheidstroepen die door de Sovjetrussische autoriteiten wa ren ingezet om te voorkomen dat Letse nationalisten demonstratief de onafhankelijkheidsverklaring van 18 november 1918 zouden ge denken, zo heeft de Baltische Hels- inki-groep in Stockholm bekend gemaakt. Deze Zweedse mensenrechten- groepering, die zich baseerde op verklaringen van Letse ballingen in Westduitsland, zei dat „enkele duizenden jongeren" gisteravond in Riga door politiekordons waren gebroken en rond het Letse vrij heidsmonument in gevecht waren geraakt met eenheden van de vei ligheidstroepen. Volgens deze zegslieden waren er zeker 8.000 demonstranten bij de gevechten met de politie betrok ken. Zij maakten voorts melding van „vele gewonden" en ook zou den er veel arrestaties zijn verricht. Nationalistische groeperingen hadden opgeroepen tot betogingen tegen de annexatie van Letland door de Sovjetunie. Letland kende tussen de beide Wereldoorlogen een periode van autonomie. Letse nationalisten legden daarvoor op 18 november 1918 de basis door een verklaring die het gebied onaf hankelijk maakte van de Sovjetu nie. Eind 1944 werd Letland door de Russen veroverd op de Duit sers, die het in het begin van de oorlog hadden bezet. Sinds 1944 maakt Letland als Sovjet-repu bliek deel uit van de Sovjetunie. In augustus verzamelden zich duizenden mensen in Riga en in de hoofdsteden van de andere twee Baltische republieken, Litouwen en Estland, om te protesteren te gen de annexatie door de Sovjetu nie. Volgens zegslieden in Moskou, die contact onderhouden met Let se activisten, had de politie giste ren maatregelen getroffen om her haling van dergelijke demonstra ties te voorkomen. Plekken waar in augustus was gedemonstreerd werden afgegren deld. Voorts werd een aantal be kende activisten onder huisarrest geplaatst. openbare aanklagers afgegeven. De van oorsprong Nederlandse ju rist Michael Horowitz was in ons land om namens het Israëlische openbare ministerie de gangen van Wagenaar na te trekken. Tijdens zijn verblijf had hij een ontmoeting met de Parool-verslaggever die Wa genaar had geïnterviewd. Die gaf het bandje aan Horowitz omdat, zo beweert Het Parool, Wagenaar zou hebben gezegd dat „al het bespro kene mocht worden afgedrukt". Maar Wagenaar ontkende dat gisteravond vanuit zijn hotel in Je ruzalem. „Ik voel me zwaar geno- De vraag is nu wat er precies op het bandje staat. Als blijkt dat Wa genaar tijdens het vraaggesprek met Het Parool dingen heeft ge zegd die hij tegenover de verslag gever als vanzelfsprekend vertrou welijk beschouwde en die van vooringenomenheid getuigen, dan zal de openbare aanklager de recht bank verzoeken de getuigenverkla ringen van Wagenaar niet meer se rieus te nemen. Opzienbarende wapenvondst in garagebox nabij Brussel BRUSSEL (ANP) - In Sint-Lam- brechts-Woluwe, eén van de ne gentien gemeenten van de agglo meratie Brussel is op 9 november een opzienbarende wapenvondst gedaan. Het nieuws is gisteren pas bekend geworden. De vondst werd bevestigd door het parket van Nijvel, het plaatsje waarnaar de "bende van Nijvel" werd genoemd. Die bende is be rucht geworden door overvallen op supermarkten in België waar bij tientallen volwassenen en kinderen zijn omgekomen. De wapens zijn gevonden in een garagebox na een speuractie waarbij de gerechtelijke politie van Nijvel en de bijzondere op sporingsbrigades (BOB) van Wa ver en Brussel nauw samenwerk ten. Het gaat om een partij uiterst moderne handvuurwapens die in de oudejaarsnacht van 1981 gestolen zijn uit de zwaarbe waakte wapenkamer van de rijkswachtkazerne in de Brussel se gemeente Etterbeek. De wa pens behoorden toe aan de speci ale interventie-eenheid van de rijkswacht die jaren geleden werd opgericht en die speciaal terreurbestrijding als taak kreeg. In de garagebox werden ook de meeste wapens gevonden die op 15 mei 1985 gestolen waren uit het huis van Juan Mendez-Blaya, een van de topmensen van de Belgische FN-wapenfabriek. Mendez-Blaya werd op 6 januari 1986 dood in zijn auto aangetrof fen. De wagen stond op de vluchtstrook van de snelweg na bij Rosières. Mendez-Blaya bleek met pistoolschoten ver moord te zijn. De wapendiefstal uit de rijks wachtkazerne in Etterbeek werd pas op 2 januari 1982 ontdekt. Toen bleek dat uit de speciale wapenkamer alleen maar de al lermodernste wapens waren ont vreemd. De wapens bleken met een au to van de rijkswacht uit de kazer ne naar buiten te zijn gebracht. Die wagen werd later, leeg, in een laan in Brussel teruggevon den. Er was een grote hoeveel heid peper in de auto gestrooid waardoor speurhonden geen kans hadden om ook maar enig spoor te volgen. De verdenking viel op een ge geven moment op Madani Bou- houche. Dat is een vroeger lid van de Brusselse BOB die nadat hij de dienst verlaten had een wa penhandel begon. Bouhouche werd in februari 1986 aangehou den. Zodra bekend werd dat Bouhouche was aangehouden, verdween de adjunct-directeur van de gevangenis in de Brussel se gemeente Vorst, Jean Bultot, spoorloos. Later kwam aan het licht dat de man naar Paraguay was gevlucht. de autochtone bevolking er de voorkeur aan zou geven om op ei gen benen te staan, zou Hassan be reid zijn met het Polisario na de er kenning van de onafhankelijke nieuwe staat te onderhandelen over een mogelijke federatie tus sen de twee naties. In het verleden is meermalen ge bleken, dat de akties van de sluwe politieke strateeg Hassan moeilijk te doorgronden zijn. De plotselinge ommezwaai van Hassan zal voor een belangrijk deel ingegeven zijn door de groeiende internationale invloed van het Polisario, wiens onafhankelijke Republiek buiten zijn eigen geclaimde territoir intus sen al door 93 landen diplomatiek periode van het referendum tijde- erkend is. Maar het grootste myste- lijk de taken van het Marokkaanse rie is wat er de laatste maanden via leger zullen overnemen. Maar Ma- de "tentendiplomatie" achter de rokko lijkt op voorhand niet van schermen bekokstoofd is. Tijdens plan zijn leger uit het gebied terug het bezoek van Mitterrand aan Ra- te trekken, ook al zou het maar tij- bat in april heeft de Franse presi- delijk zijn. Koning Hassan II be- dent sterk op oplossing van het vindt zich tussen twee vuren: de conflict in de Sahara aangedron- belofte aan de secretaris-generaal gen. In mei ontmoetten Hassan en van de VN, Perez de Cuellar, om de Algerijnse president Chadli het referendum te houden en de Benjedid elkaar onder supervisie ADVERTENTIE van koning Fahd van Saoedie-Ara- bie. Hoewel dat topoverleg offi cieel niet zo veel opleverde, wordt male kans op een negatieve uitslag gefluisterd, dat Algerije bereid zou zijn het Polisario langzaam te laten vallen. In ruil voor de Marokkaan se concessie Algerije toegang te verlenen tot de Atlantische kust, waar Algerije zijn ijzererts uit het gebied van Tinduf zou kunnen ver schepen. En ook de uitlating van kolonel Gadaffi dezer dagen in een Marokkaanse krant, dat Libië geen voorstander is van een nieuwe staat in het noorden van Afrika is, na de breuk tussen Marokko en Li bië, nogal dubbelzinnig. Wat voor iedere drank geldt, geldt ook voor een boompje: drink niet te vaak te veel. En vooral boompjes zijn zo lekker dat de boom grens nog wel eens overschreden wordt. Dus als u door de bomen het bos niet meer ziet laat u naar huis brengen of bestel een taxi. 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5