'Zingen is net fietsen, je verleert het nooit' Meer soul, minder drums Nieuwe elpee Carmel: In gestolen goederen 'Handel' op schoolplein fWmm Belangrijke rol Jon Bonjovi op nieuwe LP Cher 'Beter hard-drugs goed aan pakken' eKvaitNieisfczwiercw' V. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 PAGINA 21 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 'The drum is everything' zong Carmel op haar eerste elpee, di in 1984 werd uitgebracht. De enige muzikale begeleiding die ze daarop gebruikte waren de drums, de (akoestische) bas en af en toe een hammond orgel. De vergelijking met Sade werd snel gemaakt. Beide vrouwen be wegen zich in het grensgebied tussen pop en jazz, maar er zijn duidelijke verschillen. Sade is de koele dame van het stel die haar moties keurig in toom weet te houden, Carmel daarentegen heeft veel meer soul en kan ook beter zingen. In 1986 verscheen de tweede langspeler van Carmel getiteld 'The falling'. De plaat werd ge produceerd door Brian End (ook producer van onder meer U2, 'The unforgettable fire'). Het ge luid op deze plaat is wat 'breder'. Hier en daar duikt een saxofoon op en ook de keyboards is nieuw. De prachtige single 'Sally' was even te horen op Radio 3 maar haalde de hitparade niet. 'Everybody's got a little...soul' heet de derde elpee van Carmel. Mike Thome (ook producer van de eerste elpee van Carmel) deed de produktie. Het grote verschil met de twee vorige platen is dat de snelle zeer ritmische stukken zijn verdwe nen. The drum is blijkbaar niet everything meer voor Carmel. Daarvoor in de plaats komt wat meer soul, zoals de titel al aan geeft. Het dameskoortje (Bever ley Skeete Janice Hoyte) treedt wat vaker op de voor grond en er zijn wat blazers (trombone, fluit, trompet) inge huurd. Twee nummers op 'Everybo dy's got a little...soul' zijn compo sities van bekende jazzmusici, te weten Herbie Hancock ('Every little bit' is gebaseerd op 'Canta- lope island') en Duke Ellington ('Azure'). Met de eerste doet ze deze maand overigens mee aan een concert in Parijs, samen met Carmel. andere kopstukken als Sting en Ella Fitzgerald. Op 'Everybody's got a little- ...soul' is eigenlijk weinig aan te merken. Alle nummers zijn mooi, bij vlagen heel mooi, maar het is jammer dat de eenvoud is verdwenen (en de snelle, ritmi sche stukken). Ze had het op haar eerste elpee zo mooi terug gebracht tot alleen die stem, die drums en die bas,! en het klonk prachtig. Waar ze in 1984 alleen die twee instrumenten voor no dig had, daar huurt ze nu bijna een heel órkest voor in. ERNA STRAATSMA Carmel treedt 30 november op in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. LEIDEN - "Als je vandaag vraagt 'hé, heb je een fiets voor me? Dan kun je er morgen één kopen op het schoolplein". Een groepje jongens van een Leidse scholen gemeenschap weet wel het één en ander te vertellen over handel in gestolen spullen op het schoolplein. "Nee, wij doen daar zelf niet aan mee", antwoorden ze eensgezind. Ze zeggen het met een lach om de mond, zoiets hang je natuurlijk ook niet aan de grote klok. Een van hen beweert dat leer lingen vaak gestolen spullen aan elkaar verkopen, een andere ont kent dat echter weer. "Welnee, dat komt heel weinig voor". Kortom, het is vreselijk moeilijk om erachter te komen wat er door leerlingen van middelbare scholen wordt verhandeld en of zoiets vaak gebeurd. De politie zegt een paar keer per jaar met deze 'handel' te maken te krij gen. Vaak zijn het groepen jonge ren die in de winkels spullen ste len, vertelt een woordvoerder van de politie. Volgens hem hou den de onderwijzers goed toe zicht en hebben zij vrij snel door of er iets aan de hand is op school. Vorig jaar kwamen 646 jonge ren onder de achttien jaar in Lei den in aanraking met de jeugd politie voor crimineel gedrag, zo als winkeldiefstal. Volgens de Raad voor het filiaal en groot winkelbedrijf hebben vooral winkels in de buurt van scholen veel last van stelende scholieren. Soms worden er zelfs 'jat'-wed- strijden gehouden door leerlin gen, zegt een woordvoeder van de Raad. "De jongeren weten ook precies wat ze willen heb ben. Vooral kleding is in trek". Een leraar van een LTS in Lei den wil wel kwijt dat hem af en toe kleding wordt aangeboden door een leerling. Eén keer was dat een dure trui tegen een laag prijsje. "Dan begrijp je wel waar dat vandaan komt", zegt hij zelf. Hij heeft er echter nooit werk van gemaakt. Ook weet hij dat er enige tijd terug zweethandjes en cassettebandjes werden verhan deld op school. Een" directielid zegt dat er slechts één keer zo 'n zaak heeft gespeeld op school. Daarbij ging het om een paar jongens die trai ningspakken verkochten. Daar bleek, buiten school om, een hele handel achter te zitten. In dat ge val werd de jeugdpolitie inge schakeld. Maar dat was tot nu toe de enige keer. "Als zoiets vaker zou gebeuren, dan worden de spullen buiten de school ver kocht zodat wij er niets van mer ken". r■- .d. ':;- jHBp T'./'^gSgH r IgjHËp- Ni IMjmg F ..JW Iki Nederlanders staan in het bui tenland als een ruimdenkend volkje te boek. Té ruimdenkend, vooral ten aanzien van het drugs beleid, vinden veel andere lan den. Nederland maakt namelijk onderscheid tussen twee soorten verdovende middelen: betrekke lijk lichte als hasj en marihuana (soft-drugs) en zware, ernstig verslavende middelen als cocaï ne en heroïne (hard-drugs). De handel in soft-drugs wordt oog luikend toegelaten, de handel in hard-drugs daarentegen wordt net zo hard bestreden als elders. Dat Nederlandse beleid berust vooral op twee argumenten: het eerste is dat soft-drugs niet zo ge vaarlijk zijn, het tweede is dat er niet voldoende politie is om de hele drugshandel aan te pakken. Het is beter om de handel .in le vensgevaarlijke hard-drugs goed aan te pakken, dan de handel in allebei de soorten drugs een beetje, redeneert Justitie. Dat vinden veel landen maar niks. Die stellen dat het gebruik van soft-drugs wel degelijk ge vaarlijk is, en dat het roken van 'stickies' op den duur altijd leidt tot het 'spuiten' van heroïne. In de Verenigde Staten besteedt Nancy Reagan - de vrouw van president Ronald - bijvoorbeeld enorm veel tijd aan een anti- drugscampagne. De Amerika- ACHTERGROND nen hebben ook al vaak hun woe de over de Nederlandse aanpak geuit. Hetzelfde geldt voor de Duit sers. Om hun woede te koèlen za gen ze kans om de Arnhemse hasjdealer Harm Dost uit zijn Spaanse gevangenis te halen - waar hij een straf uitzat voor drugshandel - om hem vervol gens in Duitsland tot 10 jaar cel te veroordelen: hij had ooit in Arnhem hasj aan Duitsers ver kocht. Na een taaie juridische strijd hebben de Duitse rechters overigens Dost vorige week laten gaan. Maar ook de Nederlandse tole rantie heeft grenzen. In april werd het 'hasj-museum' in Am sterdam bijna direct na de ope ning door de politie gesloten. En vorige week deed de politie een inval bij The Bulldog, een keten van koffieshops waar volgens Justitie al te openlijk en groot scheeps hasj werd verkocht. De handel was daar uitgegroeid tot een miljoenenzaak. Het bedrijf had een eigen bakkerij waar 'spa- ce-cake' (cake met hasj) en hasj- bonbons werden gemaakt en le verde door het hele land bestel lingen af. Dat gaat te ver, ver klaarde officier van justitie De Wit de actie. Maar, liet hij onmiddellijk we ten, de kleinschalige handel in soft-drugs laten we verder onge moeid. Uit wel heel onverwachte hoek kreeg Nederland het afge lopen weekeinde steun. De Was hington Post, een van de meest vooraanstaande Amerikaanse kranten, wijdde zondag een arti kel aan het soft-drugsbeleid in Nederland. De krant constateer de dat het gebruik van soft-drugs in Nederland de afgelopen 15 jaar niet is gestegen, en ook niet heeft geleid tot een stijging van het aantal hard-drugsgebruikers. In de Verenigde Staten daarente gen, waar ook de hasjhandel te vuur en te zwaard wordt bestre den, is het gebruik van soft drugs juist toegenomen. Mis schien is dat Nederlandse beleid dus zo gek nog niet. SJAAK SMAKMAN Er zijn te weinig politiemensen pakken. In de zomer van 1965 liet ze voor de eerste keer met sucèes iets van zich horen. Toen nog aan de hand van haar man. Nu, 22 jaar, veel hits en persoonlijke hoogte en dieptepunten later, is ze er weer. Als actrice in goede films, en met een nieuwe elpee. De Amerikaanse Cher heeft in het verleden reeds bewezen moeite loos zonder haar eerste man Son ny Bono te kunnen. Met hem vierde ze weliswaar haar belang rijkste triomfen ('I've got you ba be', 'Little Man' en 'The beat goes on'), maar ook zonder hem be reikte Cher de top van de diver se, vooral Amerikaanse, hitlad ders. 'Bang bang', geschreven door Sonny, was in 1967 haar eer ste solosucces. Later volgden on der meer nog 'Gypsy, tramps and thieves', 'Half breed' en 'Dark Ladv'. door Ruud Ramler Veelal ging een nieuwe hit ge paard met weer een ander imago. Cher veranderde constant. Nu eens was een zigeunermeisjes, dan weer ging ze gekleed in een zeer gewaagd Noormannen-kos tuum. Cher werd ooit genoemd bij de vijf slechtst geklede vrou wen in Amerika. Soms leek ze rijp voor de goot, maar dan in eens stond ze weer als 'ster' in de schijnwerpers. Een ster lijkt ze ocjk nu weer te worden. In de film 'Silkwood' liet Cher naast Meryl Streep zien over acteertalenten te beschik ken. Die werden verder uitge bouwd in 'Mask' en vooral in 'Witches of Eastwick', de rol prent die momenteel in de bio scopen draait en waarin Cher schittert naast Jack Nicholson. Haar nieuwe plaat is een opmer kelijk produkt, dat simpelweg 'Cher' heet. Daarop wordt zij vooral gesteund door de nadruk kelijk aanwezige Jon Bonjovi. Het feit dat ze zowel een nieu we film als een nieuwe elpee heeft gemaakt stelt Cherlyn Sarkisian (haar echte naam) soms voor problemen. In Parijs en Stockholm stuitte ze op jour nalisten die liever op 'Witches of Eastwick' ingingen, omdat de rolprent in beide steden ju u i ;n première was gegaan. Cher ,ide echter alleen over de plaat en liet de schrijvende pers r! a ai ders wilde, zonder pard.u ken. Ze maakt in haar ka rr. i :tï chique hotel in Lond. :v u wanende indruk.-Ze ui i of ik de elpee wel heb bc ui..! omdat praten ander- u zou hebben. Na een be\ antwoord verandert ze a ui haar houding en speelt ze ini m de verlegen, inmiddels 41-jarige, vrouw. Hoe anders ze lean zijn bewijst ze met de video van haar nieuwe single 'I've found someo ne'. In die clip bruist Cher van energie. Ze is uitdagend en werpt al haar muzikale en act :-cr- talenten in de strijd waardoor het typisch Amerikaanse, nummer nog meer dynamiek krijgt. „Toen ik mijn laatste elpee op nam, bleek Jon Bonjovi in die studio als schoonmaker te wer ken. We hebben toen een praatje aan de bar gemaakt. Ik wist dat niet meer, maar hij herinnerde me er aan toen we deze plaat gin gen opnemen. Hij wilde per se 'Bang bang' opnieuw doen. Hij had er een nieuw arrangement van gemaakt. De song klinkt nu ook anders. Ik vind dat dat nood zakelijk is als je een oud nummer nogmaals opneemt. Omdat het middenstuk langer werd dan het 'origineel, heeft Sonny het voor we tekst. Hij was erg opgewon den over de nieuwe versie. Ik ook, een hoogtepunt van de plaat. Het origineel stamt uit '67. Veel mensen die de plaat nu ko pen, kennen het nummer niet. Velen dachten zelfs dat Jon Bonjovi het had geschreven". Jon Bonjovi maakte overigens wel een ander nummer voor de elpee ('We all sleep alone') maar nog duidelijker is zijn aanwezig heid te merken op 'Give our love a fighting chance', dat de herken bare Bonjovi-sound heeft. „Lo gisch, want de band doet de ach tergrondzang". Cher heeft de no dige componisten/producers voor haar nieuwste product ge bruikt. Met name Desmond Child speeld een belangrijke rol. „Ik interpreteer de nummers op mijn manier. Van de muziek op zich noch de produktionele kant heb ik weinig kaas gegeten, dus dat laat ik liever aan anderen over. Ondanks die vele mede werkers is het toch mijn elpee ge worden. Mijn inbreng is duide lijk herkenbaar. Dat vind ik het belangrijkste. Beide kanten zijn heel verschillend. De variatie van songs is erg groot, maar toch zorgt mijn stem er voor dat de 5 samen een geheel vor- Vakantie „Deze elpee is de beste die ik heb gemaakt". Dat wordt natuur lijk vaak gezegd, maar uit de mond van Cher klinkt het ge meend. „Ik had heel lang niet in de studio gewerkt. Ik moest er nu bij wijze van spreken worden heengesleept. Het was heel an ders. Net of ik een tijdje met va kantie was geweest. Maar het maken van een plaat is net als fietsen: je verleert het nooit. Toen ik eenmaal bezig was, merkte ik hoezeer ik de studio had gemist. Ik had de laatste tijd wel enkele nummers geschre ven. Dat wil zeggen teksten, waarbij anderen muziek moes ten zetten. Ik schreef een num mer voor Elton John. Eigelijk wilde ik dat voor mezelf houden, maar hij pikte het in en zette het op zijn laatste plaat." 'I've found love' is de eerste single van de nieuwe elpee. „Het zou heel makkelijk zijn geweest om een van Jon's songs te pak ken. Zijn medewerking is com mercieel natuurlijk heel aantrek kelijk. Bewust hebben we daar, vooralsnog, van afgezien. 'I've found love' is van Michael Bol ton, wiens platenmaatschappij het nummer afkeurde. Ongeloof lijk". De kracht van dit nummer is niet in de laatste plaats te dan ken aan de gitaarsolo van Toto's Steve Lukather. Cher kent hem al heel lang, maar wist niet dat hij zo'n succesvol en veel gevraagd studiomuzikant is. Het is lang geleden dat Cher een hit heeft gehad. Zeker in Eu ropa waar 'Take me home', haar laatste Amerikaanse succes, niets heeft gedaan. „Een hit zou leuk zijn. Komt die er niet, dan zal ik er niet wakker van liggen. Daarvoor heb ik al te veel hoog te- en dieptepunten meege maakt. Ik ben nu weer heel be zig, ja, maar in december krijg ik rust. Ook tussen 'Mask' en 'Wit ches of Eastwick' heb ik trou wens twee jaar niets gedaan. Dus met die drukte valt het ook wel Cher verzucht dat ze is veran derd. Haar roerige leven lijkt in een rustiger vaarwater te zijn be land. „Sommige dingen kun je niet te lang blijven doen. Dan gaan ze vervelen. Je kunt trou wens nog zo vaak veranderen, je stem en interpretatie van muziek blijven hetzelfde. Jezelf andere imago's aanmeten is soms nood zakelijk om het publiek te blij ven boeien. Een beroemdheid is nu eenmaal anders dan de 'gewo ne mensen in de straat'. Je schept een imago. Zie het als een schilderij. Je moet er voor zorgen datje iets doet dat de mensen bij blijft. Anders blijf je opgesloten in een hokje. Daarin is geen ruimte voor verandering of voor creativiteit". Vwdirilfatuk m-endertiè- offr tMwlen w kmws 3f(*M/(e$t\..de meeste 'k (#v Geen shjdaut of MteüMbaar.. of w m imj miwie (m&w wv ik h bh Gten vievk Het is wfen.w/toi.va/fen deze ker/sf... en weinio- opstaan/k doe NIEF5 Meer.. w/prs weer... evi Houoen jullie ookopwtt zwieren Kond Wh kop!.. zal i k me laten waf de blaatës kmito kenrttn door Zo'n fan ik ookGewoon fierfsfdef^ssietje gerend vallen!. [és kam wcrolt 't ikvoei i Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21